Radio Sweden Persian رادیو سوئد

Radio Sweden Persian رادیو سوئد

Sweden

بخش فارسی رادیو سوئد Ansvarig utgivare: Olle Zachrison

Episodes

دلهره های یک پناهجوی جوان منتظر پاسخ اداره مهاجرت  

زندگی در شرایط بلاتکلیف و در مرز ماندن و رفتن، به نظر برخی از پناهجویان، کمتر از زندگی در شرایط جنگی نیست

پُلیسی که افغان‌تبار است، پسران تنهای پناهجو را از مقررات سویدن باخبر می‌کند  

مصطفی پنجشیری منبع خوبی برای نیروی پُلیس سویدن است. وی اطلاعات جامعه سویدن را به زبان دری به پسران تنهای پناهجوی افغان می‌دهد.

افغان‌ها داوطلبانه از سویدن به وطن خود برمی‌گردند  

پادکست امروز بخش فارسی رادیوی سویدن می‌پردازد به موضوع برگشت داوطلبانه پناهجویان افغان از سویدن که پیش‌بینی می‌شود این روند بیشتر افزایش یابد.

نقش نمایندگان خارجی تبار در پارلمان سوئد  

درمیان نمایندگان پارلمان سوئد، نام هشت ایرانی تبار نیز دیده می شود. آیا این نمایندگان، امکان تاثیرگذاری بر تصمیمات پارلمان را دارند؟ نقش آنها چیست و با چه انگیزه ای وارد این پارلمان شده اند؟

نقش نمایندگان خارجی تبار در پارلمان سوئد  

درمیان نمایندگان پارلمان سوئد، نام هشت ایرانی تبار نیز دیده می شود. آیا این نمایندگان، امکان تاثیرگذاری بر تصمیمات پارلمان را دارند؟ نقش آنها چیست و با چه انگیزه ای وارد این پارلمان شده اند؟

یادگیری آسان تر خواندن و نوشتن زبان سوئدی  

یادگیری زبان سوئدی برای کسانی که تجربه درس خواندن را زیاد ندارند بسیار دشوار است. برای حل این مشکل و آسان تر کردن یادگیری زبان سوئدی ، تلاش هایی برای ایجاد روش هایی تازه انجام شده است.

مردسالاری در علوم و صنعت کمپیوتری نگران‌کننده است  

تنها ۲۰ در صد نیروی کاری در صنعت کمپیوتر و انترنیت و دانشجویان رشته تکنالوژی کمپیوتری را زن‌های تشکیل می‌دهند. زن‌ها زمینه شرکت و رشد کمتر در این رشته دارند.

هنرمندان خارجی تبار بیشتر از چه گله دارند  

برنامه پادکست امروز پنجشنبه هجدهم فوریه ۲۰۱۶میلادی از طریق گفتگو با چند تن از دست اندرکاران موسیقی می پردازد به مشکلاتی که می تواند برای هنرمندان خارجی به خصوص خوانندگان وجود داشته باشد.

پارلمان جوان سویدن، روزی برای جوانان برای آشنا شدن با شیوه سیاست‌گذاری در کشور  

هدف "پارلمان جوان" آشنا کردن جوانان با سیستم پارلمانی و امور سیاسی در سویدن است و همچنان دیدار و گفتگوی جوانان با سیاستمداران کشور.

امید و دلهره، دو پهلوی متضاد زندگی برای پناهجویان تنها در سویدن  

پناهجویان تنهای زیر سن در سویدن بیشتر شهروند افغانستان هستند. در این برنامه از دست‌اورد دو سازمان و انجمنی که برای پناهجویان تنها فعالیت می‌کند خواهیم شنید. به همین‌گونه به اتفاقات دیگری در رابطه با کودکان تنهای پناهجو که در جامعه سویدن بحث برانگیز شده اند خواهیم پرداخت.

"در جامعه‌ای که نگاه و بدن بازیگر تئاتر سانسور می‌شود، چیزی برای اجرا باقی نمی‌ماند"  

زنی از افغانستان بازیگری در تئاتر وطن را با سویدن مقایسه می‌کند. وی نیمی از خود را به دلائل سانسور در صحنه تئاتر افغانستان در زمان بازیگری نداشت، در سویدن اما او خود را بازیگر کاملی احساس می‌کند.

حضور پررنگ خارجی تباران در سینمای سوئد  

با برگزاری مراسم اهدای جوایز سوسک طلائی درسال ۲۰۱۵ و حضور ایرانیان بخصوص به عنوان نامزد دریافت این جایزه، اهمیت حضور فعالان خارجی تبار درعرصه های سینما و تئاتر سوئد بیشتر مطرح شده است.

"مهاجرت برای برخی از مردها یک تحرک طبقاتی رو به پائین است"  

اثر مهاجرت روی رفتار مردها موضوع پادکست این هفته بخش فارسی رادیوی سویدن است. شماری از مردهای مهاجر قدرت خود را در چهار زمینه قومی، طبقاتی، جنسیتی، و نسلی از دست می‌دهند.

نگاهی به جامعه آنلاین ما انسان ها  

در این پادکست دنبال این هستیم که نگاهی به زندگی آنلاین ما انسان ها بیاندازیم. چه بر سر انسان با ان نشانه هایی که از او می شناسیم خواهد آمد؟ معنای ارزشهایی مثل دموکراسی و حقوق فردی روی اینترنت چیست؟

پیش‌بینی تحولات و رویدادهای سال آینده بر اساس آنچه که در سال ۲۰۱۵ گذشت  

سال ۲۰۱۵ با تمام اتفاقات و رویدادهای بزرگ و کوچکش به‌پایان رسید. اما در سال ۲۰۱۶ چه رویدادهایی پیش روی ماست.

پیش‌بینی تحولات و رویدادهای سال آینده بر اساس آنچه که در سال ۲۰۱۵ گذشت  

سال ۲۰۱۵ با تمام اتفاقات و رویدادهای بزرگ و کوچکش به‌پایان رسید. اما در سال ۲۰۱۶ چه رویدادهایی پیش روی ماست.

جشن کریسمس ارامنه‌ی ایرانی مقیم سوئد و تأثیرات فرهنگ سوئد بر آن  

کریسمس یا یول یکی از مهمترین جشن‌های آیین مسیحیت است. پادکست این هفته بخش فارسی رادیو سوئد به موضوع کریسمس و تغییرات این آیین مذهبی در میان ارامنه ایرانی مقیم سوئد اختصاص دارد.

روایت یک خانواده ایرانی که به دلیل کاهش چندصدکرونی درآمدشان، حکم اخراج از سوئد گرفته اند  

چهار سال پیش از ایران به سوئد آمدند. خانواده ای چهار نفره که از طریق اجازه اقامت کاری، زندگی جدیدشان را در اوپسالا آغاز کردند.

روابط دیپلوماتیک میان سویدن و افغانستان ۷۵ ساله شد  

قرارداد دیپلوماتیک میان سویدن و افغانستان به تاریخ ۲۲ اکتوبر ۱۹۴۰ در ترکیه به امضا رسید. در سال جاری از ۷۵ سالگی این روابط در افغانستان و سویدن تجلیل به عمل آمد.

از دست و دلبازی تا چارچوب بندی  

موضوع پناهندگی، مرزهای تعهد احزاب پارلمانی سویدن را تغییر داد

0:00/0:00
Video player is in betaClose