Episoder

  • Долучитись до збору на ремонт авто для роти «Гонор» батальйону «Вовки да Вінчі»: ⁠https://send.monobank.ua/jar/88ck3w6Nu3⁠

    ❗У призначенні платежу вкажіть адресу електронної пошти або нік в Telegram❗

    За все погане і без нічого хорошого. Саме так можна охарактеризувати законопроєкт про мобілізацію, за який нещодавно проголосували нардепи.

    На етапі першого читання його називали законопроєктом про мобілізацію та демобілізацію. У ньому була норма про те, що військові, які відслужили певну кількість часу, зможуть звільнитися. Були дискусії про те, який термін це мусить бути. Але загалом деякі нардепи аргументували, що це рішення треба ухвалити якнайшвидше, щоб військові отримали визначеність щодо терміну служби.

    Днями ми всі дізнались, що цю норму виключили з законопроєкту. З джерел медіа відомо, що це ініціатива головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, проте стверджувати ми цього не можемо.

    Чому так сталось і як до цього ставитись, а також що ще не так з законопроєктом — Марія Очеретяна та Оксана Заболотна відповідають в новому епізоді подкасту «Ок, і шо?»


    Нам дуже важлива ваша думка, тож просимо вас взяти участь в опитуванні і розповісти, чим вам подобаються (або не подобаються) наші продукти: https://cutt.ly/Tw7yak5A

  • Долучитись до збору на ремонт авто для роти «Гонор» батальйону «Вовки да Вінчі»: https://send.monobank.ua/jar/88ck3w6Nu3

    ❗У призначенні платежу вкажіть адресу електронної пошти або нік в Telegram❗

    Це ювілейний 150-й випуск подкасту «Ок, і шо?» 🎉

    Радіємо разом з вами і пропонуємо послухати про закон щодо соціального захисту військових, який вже підписав президент. В ньому є декілька дивних норм, зокрема про залучення Рахункової палати, дозвіл членам лікарських комісій не звітувати про доходи і скасування статусу «обмежено придатний».

    Про це, а також про парламентській контроль над армією та відкритість Ради розмовляли Марія Очеретяна та Оксана Заболотна.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • 1 квітня святкуємо визначну дату — 10 років децентралізації в Україні!

    Для нас це дуже важливо, адже велику увагу ми приділяємо роботі з громадами та допомозі їм у впровадженні політик на місцях. Нещодавно наші регіональні аналітики провели дослідження, де зʼясовували найкращі практики, які допомогли громадам вистояти під час війни.

    Про те, як це відбувалось і які результати в свіжому випуску подкасту «Ок, і шо?» розповіли Костянтин Шокало та Данило Ящук. А також про вплив реформ на місцеві громади, «військовий» ПДФО, централізацію влади та майбутнє інституту старост.

  • В свіжому ексклюзивному випуску подкасту «Ок, і шо?» разом з Олегом Рибачуком, Оксаною Заболотною та Марією Очеретяною обговорили: ▪ Чому закритість ВРУ нікому не вигідна? ▪ Чи окей ідея скорочення міністерств? ▪ Які рішення ВРУ та Кабміну були не надто якісними? Почуті / По суті: https://youtu.be/UuOyQVddO3E

  • Підтримати збір на 8 дронів: https://send.monobank.ua/jar/8Ky1WCY299

    В свіжому випуску «Ок, і шо?» Марія Очеретяна та Ірина Корженкова обговорили:

    ▪ Рішення нардепів мобілізовувати вʼязнів. Вступити до лав ЗСУ зможуть ті, що відбувають покарання, їх звільнятимуть умовно-достроково.

    ▪ Створення Спеціалізованої економічної прокуратури. Вона контролюватиме, щоб БЕБ працювало в рамках закону і не чинило тиск на бізнес.

    ▪ Декларування зброї цивільними. Процедуру спростили, проте питання залишились.

  • Верховна Рада засудила проведення «виборів» президента росії на тимчасово окупованих територіях і закликала міжнародні уряди, парламенти та організації послідувати їх прикладу. А також посилити санкційний тиск на росію, консолідувати допомогу силам оборони України та підтримати Українську формулу миру.

    Це рішення є належною політичною реакцією на проведення так званих «виборів» на тимчасово окупованих територіях, а також сприятиме збільшенню міжнародної допомоги Україні.

    Ранкове допіо: https://youtu.be/wSTC3T-zPcQ?si=Q7GF084zPZh1Jed9

  • Скільки можна говорити про Конституційний суд України?

    Могли б запитати нас ви, а ми відповідаємо: безкінечно. КСУ — єдиний орган, який може офіційно тлумачити Конституцію. Наприклад, тільки він може точно сказати чи можна дозволити українцям множинне громадянство. Або нарешті авторитетно заявити, що президент та парламент залишаються легітимними.

    Якщо ми до травня не знайдемо нового суддю КСУ, то суд взагалі не зможе збиратись та працювати. Саме тому президент шукає нового суддю. В свіжому випуску подкасту «Ок, і шо?» Марія Очеретяна та Ірина Корженкова обговорять, як йому це вдається, а також зарплати чиновників та боротьбу з корупцією на будівництвах, яку розпочали нардепи.

  • З початку повномасштабного вторгнення склалось враження, що влада просто забула про строковиків. Вони мали залишитись в казармах і не могли поїхати додому, водночас призвати до служби в ЗСУ їх також було неможливо. Нещодавно президент підписав закон про їх демобілізацію. Строковики отримають відстрочку до 12 місяців. В цей час вони зможуть вступити до лав Збройних Сил тільки за власним бажанням.

    Про це, а також про сертифікати на зруйноване житло та відновлення контролю над місцевою владою, Марія Очеретяна та Ірина Корженкова говорили в свіжому випуску подкасту «Ок, і шо?»

  • 12 лютого Володимир Зеленський підписав закон про продовження воєнного стану ще на 3 місяці — до середини травня. Такі закони у нас ухвалюють регулярно, але саме цей цікавий тим, що він продовжує воєнний стан на той період, у який попередньо планувалися наступні вибори президента. Чи ок, що Зеленський продовжує бути президентом? І чи продовжує бути легітимним парламент?

    На ці та інші питання наші Марія Очеретяна, Оксана Заболотна та Костянтин Шокало відповідали в ексклюзивному епізоді подкасту «Ок, і шо?» для наших спонсорів. Дякуємо вам за підтримку!

    Наші спонсори отримали доступ до цього подкасту на два тижні раніше. Якщо ви не хочете чекати, підтримуйте нас на Patreon: https://cutt.ly/Qwt1z508 або Buy Me a Coffee: https://cutt.ly/UwhNj4kl

  • Нардепи вирішили перетворити Україну на поліцейську державу та подали законопроєкт, яким впровадять систему тотального відеомоніторингу. Навіщо це робити — не обґрунтували. На це державі доведеться виділити чимало коштів з бюджету, що виглядає не дуже доцільним під час війни.

    Про це, а також про не зовсім вдалий законопроєкт про мотивацію до військової служби та нові перипетії з БЕБ, Оксана Заболотна та Марія Очеретяна говорили в новому випуску подкасту «Ок, і шо?»

  • На десятому році війни в нас все ще відсутня комплексна ветеранська політика. Більш того, в законодавстві навіть нема чіткого визначення, хто є ветераном. Зараз влада ухвалює якісь точкові рішення. Є проблема — ухвалюють один закон, щоб її погасити. Але в ідеалі на проблему треба дивитися комплексно, і так само комплексно та скоординовано її розв’язувати. Цього ми й чекаємо від ветеранської політики.

    В свіжому випуску покадсту «Ок, і шо?» Марія Очеретяна та Ірина Корженкова обговорили експерименти уряду щодо ветеранської політики, цілодобову роботу ТЦК та як майно санаторіїв передаватимуть для реабілітації військових.

  • В епізоді подкасту «Ок, і шо?» №142 Марія Очеретяна та Оксана Заболотна обговорили:

    Законопроєкт №10448, яким нардепи хочуть надати загиблим військовим право на посмертне батьківство. Військові матимуть право вирішувати про використання своїх репродуктивних клітин після смерті, яке засвідчується нотаріально. Якщо вони використовуються для зачаття дитини, власник клітин визнається батьком або матір'ю. Безоплатне зберігання репродуктивних клітин померлої людини можливе протягом трьох років після смерті, а далі — за кошти, визначені розпорядником клітин.

    Законопроєкт №10439 про черговий перезапуск Бюро економічної безпеки. Встановлюється новий порядок відбору директора Бюро з включенням конкурсної комісії, склад якої визначається Кабінетом Міністрів та профільними міжнародними організаціями. Що це змінить для підприємців та чи має бюро в такому вигляді існувати взагалі? Розбираємось разом.

    Постанову КМУ №94 про виплати для ВПО. Їх втратять ті, хто заробляє більше 9 000 грн на місяць, а також безробітні, що не звернулись до Центру зайнятості. Про те, хто може претендувати на виплати, слухайте в нашому подкасті.

  • В випуску №141 подкасту «Ок, і шо?» Марія Очеретяна та Оксана Заболотна обговорили:

    Доопрацьований законопроєкт КМУ №10449 щодо мобілізації. Наразі це одне з найчутливіших питань для українців, проте навіть доопрацьований проєкт не відповідає на всі питання. Наприклад, в ньому зʼявилась норма про те, що якщо нема можливості вручити вам повістку — ви вважаєтесь повідомленим і за неявку до ТЦК суд може накласти на вас певні обмеження.

    Про попередній законопроєкт слухайте тут: https://youtu.be/F9ylhx_3T5k

    Нардепи продовжують приводити українське законодавства у відповідність до Стамбульської конвенції. Наразі на розгляді комітету з питань правоохоронної діяльності знаходиться законопроєкт №10420, що націлені на внесення змін до процесу розгляду справ в судах у справах проти статевої свободи. Що саме зміниться? Слухайте в епізоді №141 подкасту «Ок, і шо?».

    Президент вирішив створити раду задля підтримки бізнесу в умовах війни. Відповідний указ №21/2024 набрав чинності 23 січня. З одного боку він пропонує інструменти послаблення тиску на бізнес, а з іншого — президент вкотре порушує Конституцію, адже давати доручення органами виконавчої влади — поза його повноваженнями.

  • Наша обороноздатність — найважливіша тема сьогодення, адже саме від неї залежить, чи будемо ми існувати як держава. На це намагаються вплинути різні органи влади: КМУ ухвалює рішення про фортифікаційні споруди, президент продовжує накладати на наших ворогів санкції, а нардепи ініціюють законопроєкти щодо мобілізації. До речі, останній вже відкликали на доопрацювання. На цьому нардепи не зупинились і зареєстрували аж 4 (!) альтернативних проєкти. Їх та інші воєнні рішення ми обговорили в свіжому епізоді ексклюзивного подкасту «Ок, і шо?»

    Отримати доступ до ексклюзивних випусків подкасту на 2 тижні раніше ви можете:

    ⭐долучившись до спільноти наших патронів на Patreon: https://cutt.ly/Qwt1z508 ⭐зробивши донат на Buy Me a Coffee: https://cutt.ly/UwhNj4kl

  • В епізоду №140 подкасту «Ок, і шо?» Марія Очеретяна та Оксана Заболотна обговорили:

    Указ Президента України №17/2024. Президент доручив Кабміну розробити план дій щодо збереження національної ідентичності українців на історично населених ними землях рф. Він включатиме збір та вивчення фактів про злочини проти українців, зокрема примусову русифікацію, репресії, депортації.

    Проєкт закону №10425, ініційований президентом про множинне громадянство. Є ризик, що подвійне громадянство буде визнано таким, що суперечить Конституції, оскільки Основний Закон визначає, що в Україні існує єдине громадянство. Проте офіційного тлумачення цієї норми Конституційний Суд України поки не надавав.

    Постанову КМУ №76, що визначає критично важливі підприємства оборонно-промислового комплексу та їх персонал, які будуть броньовані незалежно від військового звання чи віку.

    Радимо послухати ще: Законопроєкт про мобілізацію: все, що потрібно знати «Ок, і шо?» №137: https://youtu.be/F9ylhx_3T5k

    Рада полегшує життя військовим: як отримати УБД? «Ок, і шо?» №139 | частина 2: https://youtu.be/3e8Oizqg5jo



  • Кабмін вирішив змінити підхід до фінансування вищої освіти. Якщо законопроєкт ухвалять, це довзолить підтримувати підтримувати найбільш здібних студентів. Також навчатись можна буде за контрактом, за грантом від держави, а також за стипендією з Фонду президента.

    Про це, а також про реєстр військовозобов’язаних та нове рішення Кабміну щодо компенсацій за зруйноване житло Марія Очеретяна та Оксана Заболотна обговорили в новому випуску подкасту «Ок, і шо?»

  • В епізоді «Ок, і шо?» №138 Марія Очеретяна та Оксана Заболотна обговорили:

    Постанову ВРУ №10398 щодо призначення голови Рахункової палати. Посаду посіла Ольга Піщанська. Проте депутати зробили це без конкурсу, що підриває довіру до інституції, яка відповідає за аудит міжнародної допомоги.

    Більше про Рахункову палату:

    https://youtu.be/GrWbLyqw5VM?feature=shared

    https://youtu.be/7JuVcHax_ss?feature=shared

    Постанову КМУ №1405, якою скасовують мораторій на відключення комунальних послуг в разі їх несплати. Законопроєкт №10373 щодо відповідальності за недоброчесне лобіювання. Він закріплює розмір штрафів за лобіювання без реєстрації, порушення законів у сфері регулювання та конфлікту інтересів. Проте їх розмір неспівмірно малий за порушення законодавства.

    Більше про лобіювання: https://youtu.be/htMfm7rySUI

  • На Різдво уряд ініціював законопроєкт №10378, яким хочуть змінити правила мобілізації. Він вкрай важливий, адже має унормувати одне із найбільш чутливих питань для суспільства і, разом з тим, вирішити одну із нагальних потреб армії — забезпечити укомплектування і резерв війська для захисту від агресії рф.

    Очевидно, що в нашій країні дійсно існує проблема з мобілізацією. Військові вже багато часу кажуть про необхідність відпустки та ротації. Проте, проаналізувавши цей законопроєкт, можемо відверто сказати — держава не має чіткого уявлення, як цю проблему вирішувати.

    Чи зможе законопроєкт, якщо його ухвалять в такому вигляді, вирішити проблему мобілізації достатньої кількості людей для нашої перемоги? Розбираємось разом з Оксаною Заболотною та Марією Очеретяною в новому епізоді подкасту «Ок, і шо?»

  • Ви слухаєте ексклюзивний підсумковий епізод подкасту «Ок, і шо?», в якому ми зʼясували що нам не сподобалось в рішеннях влади в 2023. Обговорили законопроєкти в сфері відновлення та відбудови, ризики згортання децентралізації, а також рішення, які стосуються військових.

    Наші патрони та спонсори мають доступ до ексклюзивного подкасту на 2 тижні раніше за інших. Приєднатись до спільноти наших супортерів можна за посиланнями:

    Patreon: https://cutt.ly/4wQJZ4U4

    Buy me a coffee: https://cutt.ly/UwQJCng8

  • В останньому цього року епізоді «Ок, і шо» Марія Очеретяна та Оксана Заболотна обговорили:

    Законопроєкт № 10313 щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист. Документ уточнює право військовослужбовців одержувати, використовувати та поширювати інформацію. Ще одна новація стосується охорони здоров’я та медичної допомоги військовослужбовцям.

    Законопроєкт №10288-1 про внесення змін до закону про нацменшини. Всі русифікаторські норми з нього прибрали, проте з питаннями освіти розібрались не належним чином. Право використовувати мови нацменшин в освітньому процесі поряд з державною зберегли, чим порушили Конституцію.

    Законопроєкт №10060 про посилення самостійності САП. Згідно з нововведеннями, керівник САП стане незалежним від Генерального прокурора, матиме широкі повноваження, включаючи призначення персоналу та визначення структури. Також передбачено проведення конкурсів для призначення керівництва САП та прокурорів.