Episoder

  • Фракції "Слуга народу" стає все важче ефективно працювати – через протистояння Офісу президента й Ради. 

    Дійшло до того, що ОП уже не просто вирішує пріоритетність розгляду законів, але й визначає, чи працювати парламенту взагалі, або ж терміново відправляти депутатів по окопах.

    Чи почалася в Україні реальна парламентська криза, чи варто чекати бунту "слуг" та чи може постати якась версія "об'єднаної опозиції", розбиралась "Українська правда".

    Текст читає: Роман Романюк

    Публікація за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2024/03/20/7447237/

  • В історії людства муляжі зброї використовували стільки, скільки існують війни. Тобто завжди.

    Це єдиний вид зброї, яку від ворога не приховують, а навпаки. Це єдині штучні декорації на театрі бойових дій, де все інше справжнє – зброя, життя, смерть. За муляжі зброї не отримують "Оскар" в номінації за найкращі візуальні ефекти. Проте вони рятують бійців і зберігають техніку. 

    Причетні до розробки, виробництва та застосування таких макетів розповіли "Українській правді" про те, як сьогодні працює на фронті "несправжня" зброя. А також згадали кілька прикладів, як муляжі танків і гармат допомагали перемагати в минулому.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Як у розвідувальному органі з'явився відділ морських боїв, у чому унікальність дрона "Магура V5", що дозволило перейти від пошкодження російських кораблів до їх повного знищення та чи може ця система звільнити окупований Крим, розбиралась "Українська правда".

    Автор: Роман Романюк

    Текст читає: Роман Романюк

    Орігінал публікації: https://www.pravda.com.ua/articles/2024/03/4/7444793/

  • Через десять років після окупації Криму серед кримських прихильників України панує розгубленість.

    В листопаді 2022 року вони дивилися на кадри зі звільненого Херсона та вірили, що вже зовсім скоро можуть зняти подібне на центральній площі Сімферополя. Сьогодні замість солодкого передейфорійного стану – гіркий присмак невизначеності.

    Після окупації Криму Росія провела між півостровом та материковою Україною кордон. Але в 2022-му інформаційний паркан на тому рубежі став дуже щільним. Тож сьогодні ми вкрай мало знаємо про те, що відбувається на півострові.

    "Українська правда" спробувала зазирнути за цей паркан, щоб дізнатися більше та зрозуміти, як змінився Крим з початком великої війни.

  • Три судді – два основних і запасний. П'ятеро присяжних – три основних і два запасних. 

    Вони мали визначити міру провини кожного підсудного і дати відповідь на запитання: що відбулося на Майдані 20 лютого 2014-го? Відповідь, без якої неможливо зрозуміти, що коїлося в країні наступні десять років.

    48 вбивств і 80 замахів на вбивства. 

    320 засідань. 245 допитаних свідків. 

    250 томів справи, кожний по 250 аркушів. 

    Рівно за місяць до того, як "акваріум" з обвинуваченими в залі Святошинського суду спорожнів після обміну полоненими і це ледь не поховало справу. 

    Це не виклад фабули або окремих епізодів справи. Це історія про людей, які мали перегорнути в залі суду одну з найтрагічніших сторінок у новітній історії України. 

  • Безпілотники двічі називали геймчейнджером російсько-української війни.

    Вперше – коли снарядний голод, висока ефективність БПЛА та їхня доступність перетворили цивільні дрони на невід'ємний елемент бойових дій. Протистояння України російському вторгненню стало найбільшою війною безпілотників в історії людства.

    Вдруге – коли військові почали використовувати FPV-дрони, якими до цього здебільшого бавилися геймери. Високоточні, швидкі, а головне – дешеві, ці коптери почали активно застосовувати в українському війську, а потім їх взяли на озброєння й росіяни.

    Не виключено, що про прорив у військовій справі невдовзі можна буде згадати втретє. Однак існує ймовірність, що цього разу ініціативу перехопить ворог.

    Як еволюціонують FPV-дрони та як саме це може вплинути на характер війни? Які проблеми стоять перед українськими виробниками БПЛА сьогодні? Та що потрібно, щоб зібрати FPV-дрон на своїй кухні? Про це – у матеріалі УП.

    Запис на інженерний курс Victory Drones - за посиланням: https://bit.ly/fpvengineeringua

  • Зараз, коли ви будете слухати їхні голоси, хтось із героїв нашої статті міг би перебувати в космічному кораблі, що прямує на Марс.

    Серед українців, які в 2013 році готові були проміняти українські краєвиди на вічночервоний пейзаж, були і троє героїв цього матеріалу. 11 років по тому "Українська правда" поспілкувалася з ними, щоб дізнатися, як склалися долі цих відчайдухів та що стається з роками з мріями про космос.

    Готуючи матеріал, УП неочікувано для себе зрозуміла, що сьогоднішня ситуація на Землі більш ніж тоді наштовхує на думки про необхідність подбати про запасний аеродром для людства. 

    Автор: Рустем Халілов

    Текст читає: Дмитро Волковинський

    Оригінал публікації: https://www.pravda.com.ua/articles/2024/01/3/7435252/

  • На підсумковій пресконференції президент України Володимир Зеленський згадає дві історичні перемоги 2023 року: початок переговорів про вступ до Євросоюзу та виграну битву за море.

    "Іноді мало хто бачить і оцінює вагу цієї операції. Але всі, хто знають деталі – і в Україні, і в світі, – високо це оцінюють. Ми позбавили Росію домінування в українському Чорному морі", – пояснив Зеленський. 

    "Українська правда" з'ясувала всі деталі однієї з ключових морських операцій та розповідає про найбільшу перемогу України в 2023 році.

    Автор тексту: Роман Романюк

    Текст читає: Роман Романюк

    Оригінал можна прочитати за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2024/01/1/7435326/

  • З медициною бойової травми він вперше познайомився у Лівії на початку 2000-х, де як медик працював за контрактом. А по поверненні додому розгортав мобільні шпиталі й служив військовим лікарем в зоні АТО.

    Наприкінці лютого 2022-го почався новий відлік часу. Саме тоді він став "Наркозом" у формі – лікарем-анестезіологом Центру спеціальних операцій "А" СБУ, про якого розповідає матеріал Михайла Кригеля "Поки ми існуємо, немає смерті".

    Його розповідь - про те, як робляться операції на відкритому серці за кілька кілометрів від лінії боєзіткнення, чому військо докорінно змінює принципи роботи цивільного медика та завдяки яким майже містичним практикам військовим лікарям вдається вигравати вирішальні секунди для порятунку поранених бійців. 

  • Відсутність інформації про наступ Сил оборони на правобережжя Херсонщини може сформувати враження, що росіяни звідти просто пішли. Точніше пішли виключно під тиском американських "хаймарсів", які рознесли ворожі склади та всі великі мости між двома берегами Херсонщини.

    Але це не так.

    Наступ на Херсонщину складався також із непростих наземних операцій, зокрема з форсування Інгульця (створення плацдарму на лівому березі річки). Щоб перейти на лівий берег Інгульця технікою, Силам оборони потрібні були переправи. Як пригадував депутат і боєць ССО Роман Лозинський, їх робили "люди без фейсбуків, про яких мало хто знає": понтонери, інженери, сапери, водії тощо. І цей текст – саме про них.

    "Українська правда" поспілкувалася з групою інженерного забезпечення однієї з бригад Збройних сил України, щоби розповісти, як торік виглядав наступ на правобережжі Херсонщини. Від перших спроб сформувати плацдарм на лівому березі Інгульця – до дня звільнення Херсона.

    Орігінал публікації за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2023/12/11/7432470/

    Автор публікації: Ольга Кириленко

    Текст читає: Дмитро Волковинський

  • Матеріал Рустема Халілова "Піраміда дронів. Як шахрайська схема на десятки мільйонів гривень вдарила по військових і волонтерах" – про одну з афер у сфері волонтерства, яка дещо нагадує відомі українцям ще з 90-х фінансові піраміди. Коли за гроші одних акціонерів забезпечувалися виплати за шаленими відсотками іншим. Але в нашому випадку люди вкладалися не в акції, а в безпілотники, і рухала ними не жага наживи, а бажання заощадити кошти та придбати для армії ще більше.

    Жертвами цієї афери стали звичайні волонтери, територіальні громади, малі та великі благодійні фонди. Загалом може йтися про одну тисячу непридбаних БПЛА та комплектуючих до них на загальну суму в 84 мільйонів гривень.

  • Влітку 1919-го повстанський отаман Зелений урочисто скасував рішення Переяславської Ради 1654 року, що призвело до халепи, про яку навряд мріяв Богдан Хмельницький: потрапити у васальну залежність від Москви на століття наперед.

    1992 року В'ячеслав Чорновіл зачитав свій текст зречення присяги на вірність московському цареві. На відміну від повстанців часів УНР, Чорновіл з однодумцями були, здавалось, у незрівнянно міцнішій позиції – вони вже майже рік жили у власній країні. 

    Втім, наступні десятиліття показали: несприйняття незалежності України настільки в росіян у крові, що вони готові розв'язати Третю світову. Окрім цієї істини стала зрозумілою й інша: українці важко засвоюють уроки минулого.

  • У вересні "Українська правда" розповідала історію бійця спецпідрозділу ГУР МО "Артан" "Конана". Під час виконання операції в Чорному морі він опинився за бортом у відкритому морі й був змушений 14 годин боротися за своє життя.

    За місяць, під час однієї з операцій на Куп'янському напрямку, інший боєць "Артану" з позивним "Хохол" опинився в тилу ворога, поміж ворожих позицій та під пильним оком аеророзвідки. Саме історію Конана він згадував як приклад для себе, коли з останніх сил намагався подолати мінні поля, вижити та дістатися до своїх.

    У новому епізоді подкасту "Вголос" ми озвучуємо матеріал журналістів УП Рустема Халілова та Ярослава Шевченка "Я повз до своїх три дні та дві ночі". Історія українського розвідника, якого вважали мертвим", який розповідає цю історію від особи її головного героя.

  • Ось уже понад місяць російська армія не полишає спроб отримати контроль над Авдіївкою, прифронтовим містом з великою промисловою зоною в десяти кілометрах від окупованого Донецька. 

    З початку жовтня окупанти не змогли повністю реалізувати цей план і вже понесли численні втрати. Президент України заявив, що агресор втрачає солдатів, і техніку швидше, ніж під час оборони Бахмуту. В той же час, співрозмовники УП з числа оборонців міста називають поточну обстановку критичною. 

    У новому епізоді подкасту "Вголос" ви почуєте текст військової репортерки УП Ольги Кириленко "Росіяни вже місяць тиснуть по флангах на Авдіївку. Чому ситуація складна і менш очевидна, ніж здається".

    В ньому, зокрема, військові чотирьох підрозділів, які обороняють цей напрямок, діляться своєю думкою про те, що саме дозволяє росіянам інтенсивний наступ по флангах, у чому полягає стратегічна цінність Авдіївки для ворога та якими є вирішальні фактори оборони міста.

  • Мобілізація або альтернативна реальність? Як держава (не)рекрутує до війська

    В нещодавній колонці (https://www.pravda.com.ua/news/2023/11/1/7426793/) на The Economist Головнокомандувач Збройних сил Валерій Залужний одним з пріоритетів назвав необхідність нарощування резервів.

    "В України також обмежені можливості тренувати резерви на власній території. Ми не можемо легко проводити ротацію солдатів на фронті. Більше того, Росія може завдати удару по навчальних центрах. Також в українському законодавстві є прогалини, які дозволяють громадянам ухилятися від виконання своїх обов'язків", - пише він.

    Проблема мобілізації кількохрівнева. Влада боїться публічно комунікувати про необхідність повномасштабної мобілізації. Суспільство живе в альтернативній реальності, де війна наче десь далеко. І в цей же час, Силам оборони потрібне підкріплення через те, що військові гинуть, отримують поранення, а дехто самовільно залишає частину (іде в СЗЧ).

    У новому епізоді подкасту "Вголос" ми озвучуємо текст журналістів УП Рустема Халілова, Михайла Кригеля та Ольги Кириленко "В останній штурм замість 12 людей пішло 4". Чому наявної мобілізації замало і як поліпшити рекрутинг до війська (https://www.pravda.com.ua/articles/2023/11/1/7426610/)"

    Ви почуєте про проблеми мобілізації та заклики, які для неї шкідливі, а також про успішні приклади рекрутингу підрозділів ЗСУ.

  • Колишній Держсекретар США Генрі Кіссінджер є уособленням "realpolitik" Основою цієї ідеї, яку він сумлінно й наполегливо просував став принцип "мета виправдовує засоби".

    Восени 2023-го світові медіа згадують Кіссінджера через 50-річчя війни Судного дня в Ізраїлі. Бо саме під час війни Судного дня "реальна політика" показала себе у всій красі. І наслідки якої, ми бачимо зараз.

    У новому епізоді подкасту "Вголос" ми озвучуємо текст журналіста та редактора УП Михайла Кригеля "Мій кошмар – це перемога будь-якої зі сторін". Як доктор Кіссінджер перемагав у війнах (https://www.pravda.com.ua/articles/2023/10/22/7425044/)", у якому він розповідає про війну Судного дня, принцип "реальної політики", Генрі Кіссінджера

  • "11-го вересня 2001-го в Нью-Йорку терористи знищили два хмарочоси. Загинули люди, зараз на тому місці меморіал. В Маріуполі тисячі таких місць", - розповідає 58-річний маріупольський фотограф Євген Сосновський.

    Його фотоархіви, що дивом вдалося вивезти з окупованого міста – хроніка українського Маріуполя. А ще завдяки Євгену світ дізнався про щоденник його внучатого племінника – 8-річного Єгора Кравцова. "У меня умерло две собаки и бабуся Галя и любимый город Мариуполь", – писав Єгор навесні минулого року.

    У новому епізоді подкасту "Вголос" ми озвучуємо текст журналіста та редактора УП Михайла Кригеля, у якому він розповідає історію Євгена, який пережив облогу та окупацію Маріуполя.

  • У новому епізоді подкасту "Вголос" ви зможете послухати текст "Як ЗСУ готували південь до оборони, мінували Чонгар і боролись за Херсонщину. Реконструкція"(https://www.pravda.com.ua/articles/2023/09/21/7420733/). У цьому тексті авторка УП Соня Лукашова разом з причетними до оборони Херсонської та Запорізької областей відтворили хронологію подій періоду напередодні нападу на Південь України, назвали тих, хто був відповідальним за мінування ключових об'єктів інфраструктури та захист відповідних ділянок кордону.

    Наразі триває кримінальне провадження ДБР за подіями на Херсонщині. За даними "Української правди", ця справа має на меті розслідувати імовірну недбалість військових, які нібито не встановили належним чином протитанкові та протипіхотні загородження. Навіть часткові його результати не розголошуються, що дає простір для інсинуацій в медіа й позначається на репутації українського війська.

    Про те, скільки сил було задіяно з обох сторін до та під час вторгнення, в яких умовах відбувалися ротації та формування українських підрозділів, історію таємного бойового журналу, в якому мають бути зафіксовані усі процедури мінування відповідних об'єктів інфраструктури Чонгару і чому мости зрештою не були підірвані, слухайте у новому епізоді нашого подкасту.

  • У новому епізоді подкасту "УП.Вголос" ви зможете послухати текст Фортеця Тузла. Як Путін провокував, а Кучма побачив у бінокль, що Україна – не Росія (https://www.pravda.com.ua/articles/2023/09/28/7421696/). У цьому тексті автори УП Михайло Кригель та Рустем Халілов реконструюють історію конфлікту між Україною та Росією навколо острову Тузла, який знаходиться посередині Керченської протоки між Керчю і Таманню.

    Конфлікт навколо Тузли зараз сприймається як одна з перших спроб Росії та Путіна захопити частину української території.

    Так, наприкінці вересня 2003-го Росія почала по мілині нарощувати дамбу в бік острова Тузла. Кремль ніяк не коментував ці події, розповідаючи, що будівництво – ініціатива міцних краснодарських господарників.

    Про те, з чого починався конфлікт навколо Тузли, як поводив себе Путін у спілкуванні з тодішнім президентом Леонідом Кучмою, як генерал Михайло Коваль вирішив захищати Тузлу та як потім його намагались за це звільнити, слухайте у нашому епізоді подкасту

  • Cпецпризначенець ГУР МО з позивним "Конан" під час однієї з останніх операцій міг не повернутися на берег. При одному з маневрів, коли човен українських військових уходив від вогню ворожої авіації, він раптово опинився за бортом. Йому довелося триматися на плаву 14 годин, наражаючись на небезпеку бути викритим як з літака, так і з моря, де чигали ворожі патрулі. В матеріалі УП сам Конан, на розшук якого було споряджено цілу експедицію, розповідає про обставини свого неймовірного порятунку.