Episoder

  • 98 % čínských a 84 % amerických rodičů dětem aspoň jednou lhalo. Častější jsou u rodičů antisociální instrumentální lži, tedy lži, které mají sloužit k manipulaci s chováním dítěte. Děti těmto lžím přitom věří mnohem více než těm prosociálním, a zároveň je mnohem častěji následně odhalí. Co se děje s dětmi, když jim rodiče lžou? Jaké to má dopady na jejich vývoj, jejich chování, jejich duševní zdraví a jejich vlastní pravdomluvnost? A co záměrné vynechávání pravdy o své vlastní historii při rozhovorech s teenagery? Jak zasáhne vztah dítěte k rodiči v jeho nejobtížnějším životním období? O tomhle i mnohém dalším je nový díl našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • „Lhaní je považováno za negativní chování, které je silně nedoporučováno. Existuje obecné společenské očekávání, že jedinci budou pravdomluvní, a z tohoto důvodu může lež narušit jejich důvěru, napínat vztahy a podkopávat kvalitu života člověka,“ říká doktorka Victoria Talwar z McGill University. Navzdory morálnímu odsouzení, je však lhaní sociální strategií často používanou k dosažení mezilidských cílů a udržení vztahů. Lhaní dělíme na prosociální, které se podle výzkumů týká většiny dětí, a antisociální, což se týká každého druhého dítěte ve věku 2 až 3 roky. Jak se lhaní dětí vyvíjí? Co o dítěti může vypovídat to, že lže? A jak je to s dětmi, které mají imaginární společníky, o kterých vypráví, jak se mají a co s nimi dělají? A co děti, které mají celé smyšlené světy? O tom všem je další díl našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Zhoubná životní poselství, která člověku vnuknou myšlenku, že je výrazně jiný, než jsou ostatní, a že je v nepořádku a nedostatečný. Přesně o nich je další díl našeho podcastu, který se tentokrát zaměřuje na trojici poselství, které manželé Gouldingovi pojmenovali jako Nebuď v pořádku, Nebuď příčetný a Nebuď důležitý. Ty bohužel velmi často doplňuje také scénář Nebuď viditelný, které nutí člověka skrývat před ostatními to, jaký doopravdy je. Jak a proč tyto zhoubné životní scénáře vznikají, jak se podepíší na životě člověka a proč jsou mnohem častější v rodinách, kde nejméně jeden z rodičů trpí psychickým onemocněním (viz 42. díl)? To se dozvíte v novém dílu našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Sdílení obsahu rodiči o jejich dítěti na sociálních sítích – tak z ní jedna z definic sharentingu. Nedávná studie zjistila, že v průměru 73 % evropských dětí má nějaký druh online přítomnosti před dosažením věku 2 let a že během několika týdnů po narození má 33 % dětí své fotografie a informace zveřejněné online. Rodiče sdílí v průměru 300 fotografií svých dětí ročně. Sharenting je diskutované téma už roky. Nástup generativního AI schopného z malého vzorku dat generovat fotografii, video či hlas kohokoliv však změnil pravidla hry. Evropská pediatrická asociace bije na poplach a varuje především před digitálním únosem – tj. krádeží identity dítěte. Totéž i některé vlády. Realita tato varování bohužel předběhla, Španělskem otřásly fotografie 28 nahých dívek z městečka Almendralejo ve věku 11 až 17 let vygenerované AI. Jaká jsou současná rizika sharentingu a co vašim dětem v budoucnu hrozí, když nasdílíte veřejně jejich fotografie či videa? O tom je další díl našeho podcastu. P.S.: Nezapomeňte si v článku na 13hrichurodicovstvi.cz pustit video na toto téma od Deutsche Telekom.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Štěstí je pro mnoho lidí velice žádoucí stav, pro který náš mozek nebyl však a priori navržen. Na štěstí totiž může dojít tehdy a jen tehdy, kdy nepociťujeme ohrožení. Existují přitom zhoubné životní scénáře, které nám právě tímto mechanismem štěstí efektivně „pomáhají“ blokovat. Tři z nich kvůli narušenému pocitu bezpečí, jeden kvůli narušenému pocitu bezpečí ve vztazích. Neužívej si/Nebuď šťastný, Nerelaxuj/Neciť se bezpečně, Nebuď vděčný a Nechtěj – to jsou čtyři zaklínadla lidí s ne zrovna spokojeným dětstvím, které zaklejí jejich štěstí. Jak se tyto zhoubné životní scénáře v dětech rodí a jak si s nimi poradit? O tom je další díl našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • „Kolem 6. měsíce věku začíná potřeba energie a živin u kojenců přesahovat množství, které jim poskytuje mateřské mléko, a k uspokojení těchto potřeb je nutný příkrm,“ říká Světová zdravotnická organizace. Role příkrmů je pro rozvoj a zdraví dítěte naprosto zásadní a mnohým rodičům zůstává skryta. „Období od narození do dvou let věku je přitom „kritickým obdobím“ pro podporu optimálního růstu, zdraví a vývoje chování,“ dodává WHO. Proč přesně jsou příkrmy tak zásadní? Kdy a jak s nimi začít? Které potraviny děti dostávají první a které by měly dostávat? A jak je to vlastně s příkrmy a jejich dopady na imunitu, ale také třeba na účinnost očkování? O tom všem je nový díl našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • „Sexualita je ústředním aspektem bytí člověka po celý jeho život,“ říká Deklarace sexuálních práv WAS. „Sexuální rozkoš je fyzické a / nebo psychologické uspokojení a požitek pocházející ze sdílených nebo individuálních erotických zážitků, včetně myšlenek, fantazií, snů, emocí a pocitů,“ dodává Deklarace o sexuální rozkoši. Sexuální fantazie jsou tedy naprosto běžnou součástí našeho života. Je přirozené je mít. Řada z nich v nás ale může vyvolávat nepříjemné pocity. Co když mojí sexuální fantazií je znásilnění a co když obsahuje jiné prvky agresivního chování? Jak se promítají sexuální fantazie do našeho sexuálního chování? A co vlastně je sexuální orientace a jakou může hrát roli v našich fantaziích? A jak konkrétně se projeví na naší sexualitě, pokud jsme byli v dětství obětí sexuálního (16. díl), fyzického (20. díl) nebo emočního zneužívání (24. díl), nebo obětí emočního (26. díl) či fyzického zanedbávání (32. díl)? To vše si řekneme v dalším díle našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com


  • Výzkumy o něm říkají, že většina rodičů novorozenců ho bude potřebovat, většina rodičů k němu od lékaře nedostane žádné instrukce a většina rodičů ho připravuje špatně, a to i přesto, že letos oslaví 159 let své existence. „Umělé mléko“, neboli správně dětská formule (infant formula) je dle definice WHO/FAO „Substitut lidského mléka vyrobený za účelem plného uspokojení nutričních požadavků kojenců během prvních měsíců života až do zavedení příkrmů“. Za dobu své existence prošla formule obrovským vývojem i celkovou změnou paradigmatu toho, co a proč má obsahovat. Panuje o ní řada mýtů, a hlavně totální nedostatek informací. Podstatná část rodičů vůbec netuší, že už z výroby obsahuje pro dítě potenciálně velmi nebezpečnou bakterii, což je také důvod, proč existuje hned několik bohužel různých doporučení mezinárodních lékařských organizací o tom, jak správně s formulí zacházet, aby byla pro dítě bezpečná. Na co všechno je při přípravě UM potřeba dávat pozor? Jak je to s jeho bezpečností? Jak teplá má být voda na přípravu a jak dlouho smíte formuli použít a proč? To všechno a mnohem víc se dozvíte v novém díle našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Existuje velké množství lidí, kteří se v blízkých vztazích necítí v bezpečí. Často v jejich historii figuruje fyzické, emoční a/nebo sexuální zneužívání a fyzické nebo emoční zanedbávání. Na mnoha z nich se však podepsal i alkoholismus rodičů, nebo jejich neřešená narcistická nebo hraniční porucha osobnosti. Mnoho z nich si zažilo šikanu. Zkrátka a jednoduše – vztahy jsou pro ně takřka celý život utrpením, což však neznamená, že i přesto netouží po naplňující blízkosti a lásce. Jenže té je těžké dostáhnout. Nesdílej svůj život a Nedotýkej se jsou první z nich. Ta jsou častá i u dospělých dětí z rodin, které zrovna nevycházeli nejlépe s KSČ. Nepociťuj blízkost ve vztahu a Neinvestuj zas provázejí ty, kteří se často cítí mezi lidmi, a to třeba i ve vlastní rodině, opuštění. Jak se tyto zhoubné životní scénáře (viz 62. díl) tvoří, čím se vyznačují a kudy z nich ven? O tom je další díl našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Kojení

    Kojení je pro některé matky ten nejkrásnější zážitek v životě. Pokud jde ovšem hladce. Jenže data z longitudinální studie ve Spojeném království však ukazují, že v 6 týdnech věku dítěte aspoň nějak (tj. i s využitím přikrmování umělým mlékem) kojí jen 55 % matek. Pro řadu matek se stává kojení mnohdy utrpením. V prvním týdnu života dítěte ho vzdá 14,8 % kojících matek. Začátky kojení navíc nebývají lehké, pro 79 % žen jsou totiž doslova bolestivé. Matky se tak dostávají pod tlak – mateřské mléko je pro miminka ta vůbec nejlepší dostupná výživa. Jenže ne vždy jde kojení dobře, a ne vždy je možné. Jaké faktory zasahují do toho, zda žena bude kojit, nebo ne a jaké překážky ženy musí překonat? Jaký vliv na kojení má porod? Jakému tlaku v Česku a na Slovensku ženy ohledně kojení musíš čelit? A jaké pocity kojení vyvolává v mužích? O tom všem i mnohém další bude řeč v dalším dílu našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • I rodiče jsou jenom lidi. Mají za sebou vlastní dětství, vlastní rány v podobě Neblahých zážitků z dětství (viz 14. díl), šikany ve škole (viz 43. díl) a často si nesou i nejeden Zhoubný životní scénář (viz 62. díl a samostatný webinář). Některé rodiče tak čeká do rodičovství těžký start, při kterém se jim otevře celá řada Pandořiných skříněk (viz 10. díl). Mnoho matek (viz 77. díl) ale i otců (viz 81. díl) vstoupí do nové role s psychickými problémy. Řadu dalších čekají komplikace kvůli jejich nejisté vztahové vazbě (viz 12. díl). Americká CDC, která ve světě medicíny poprvé definovala a prozkoumala Neblahé zážitky z dětství, zjistila, že k tomu, aby dítě v rodině zažívalo nějakou formu zneužívání nebo zanedbávání vedou dva klíčové faktory – sociální podmínky/lokální kontext a generační zátěž/historické trauma. V dnešním díle se proto podíváme na to, jak vypadají tyto dva faktory v Československu a jaká historická traumata a sociální podmínky zažívali prarodiče a rodiče dnešních rodičů.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • To, že první rok dítěte je pro dítě extrémně zásadní a náročný, protože si v něm prochází zásadním vývojem, ví asi každý. Stejně tak už ze 77. dílu víte, jak náročný je pro ženy a jejich psychiku. Jenže v tomto období trpí i muži. Ti se srovnávají s celou řadou věcí, které trápí i ženy. Kvalita otcovského zapojení do výchovy dítěte je klíčová pro kognitivní, emocionální a sociální vývoj dítěte v prvních letech a pravděpodobně i později. Jenže muži, stejně jako ženy, bojují s psychickými problémy. Zdá se, že čím více jsou zapojeni, tím blíže je výskyt psychických problémů otců častější. Muži navíc i v zemích, které razí politiku rovného přístupu k otcům a matkám, bojují s nerovnocenností. Co vše se děje v prvních měsících života dítěte s otci? To se dozvíte v dalším díle našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Skoro celý život si připadají neschopní. Těm prvním se ve skutečnosti mnohdy daří, ale své úspěchy nevidí a beztak nežijí život podle sebe. Těm druhým se život spíš „děje“, než aby ho žili. Uvnitř se ale cítí dost podobně. „Nikdy neudělám nic správně!“ nebo „Ať udělám cokoliv, stejně je to špatně!“ To jsou časté myšlenky, které se honí hlavou lidem s těmito zhoubnými životními scénáři. Jak se stane, že se člověku vymkne život z rukou a připadá si neustále neschopný? Jakou roli v tom hrají rodiče a hlavně, co s tím můžeme v dospělosti dělat? To vše se dozvíte v dalším díle našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • 5 až 15 % mužů prožije perinatální úzkosti, 5 až 10 % pak perinatální úzkosti. Pro muže tohle období bývá extrémně těžké a je obdobím, kdy u mužů vůbec nejčastěji propukají psychická onemocnění. Muži se v něm potýkají s radikálními životními a hormonálními změnami ale i se sexismem. Ten se objevuje v nastavení zdravotnického systému, informací pro budoucí rodiče – tedy vlastně matky, v nedostatku podpůrné péče pro otce i v samotných očekáváních, která mají muži s otcovskou rolí spojena. Radikální sexismus je přítomen i ve vědě, která má o situaci otců zoufale málo studií a informací. Unikátní výzkum Zoe Darwin z University of Leeds shrnuje čtyři zásadní témata, která otcové v tomto období řeší. Pojďme se společně vydat na cestu do hlubin duše budoucích otců, kteří v tomto nejtěžším období svého života zůstávají často osamělí…

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Každé čtvrté dítě v Česku se narodí císařským řezem, nebo správněji císařským porodem. Císařský (Cézarův) porod byl prapůvodně zákrokem jen pro zcela extrémní případy, dnes je celosvětově oproti doporučením WHO obvykle nadužíván. Tento způsob porodu s sebou nese celou řadu zvýšených rizik zejména pro matku. Jaké reálné dopady má ale císařský porod na děti a co všechno pak v životě mají, nebo nemají jinak? A co znamená císařský porod pro psychiku a zdravotní stav matky, a co může žena dělat, aby aspoň trochu riziko císařského porodu zmírnila? A je to opravdu tak, že když žena jednou rodí císařským řezem, že příště bude muset také tak? To vše se dozvíte v dalším díle našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Když si domů přinesete z porodnice své mnohdy vytoužené miminko „má to být“ ta vůbec nejkrásnější část vašeho života. Realita je však taková, že v období po porodu je vůbec nejvyšší pravděpodobnost vzniku psychických onemocnění, a to u žen i u mužů. Nikdy jindy v životě není vaše psychika tak v ohrožení jako právě po porodu. Až 80 % žen v prvních týdnech po porodu čeká tzv. poporodní blues, období úzkostí a depresivních nálad, které do dvou týdnů samo přejde. Nejméně 20 procent žen se však utká s PPD – poporodním psychiatrickým onemocněním. O jaká onemocnění se jedná? Které ženy mají větší pravděpodobnost vzniku PPD? Co můžeme dělat, abychom PPD předešli, a co s tím, když PPD přijde? O tom všem je další díl našeho podcastu.

    Poznámka: Omlouváme se za sníženou kvalitu zvuku :(

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Nedospívej, Nebuď oddělený a Nepřemýšlej – to je trojice zhoubných životních scénářů, které dokáží efektivně zabránit dítěti, aby se dokázalo uvnitř rozvinout v sebevědomého samostatného soběstačného – zkrátka dospělého – člověka. A přesně to bývá, mnohdy zcela nevědomý, cíl rodičů, kteří toto zhoubné životní poselství dítěti předali. Často právě proto, že sami se jako dospělí rozhodně necítí. Gouldingovi říkají, že tímto poselstvím trpí častěji nejmladší sourozenci s větším věkovým odstupem, ale vzniknout může i relativně nezávisle na rodičích. Stačí když jeden rodič dítě nečekaně opustí. Jak se žije lidem s těmito zhoubnými životními scénáři a kteří rodiče je nejčastěji způsobí? O tom si řekneme v dalším díle našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Porod. Doslova nejzásadnější událost v životě každého z nás. Pro matky může být ten nejkrásnější okamžik v jejich životě stejně jako se může proměnit v noční můru ve formě traumatického zážitku. Psychologické porodní trauma je novodobý termín, který není v medicíně ještě ukotvený a je předmětem zkoumání. Ukázalo se totiž, že mezi psychikou ženy v těhotenství (viz 73. díl) a psychikou ženy po porodu (viz 77. díl) existuje krátké období porodu, které může zásadním způsobem zasáhnout psychiku ženy, ať už negativně, či pozitivně. Psychologicky traumatizujícím porodem si v závislosti na zemi projde 20 až 68,6 procenta žen. Co je to psychologické porodní trauma, kdo má větší pravděpodobnost, že ho zažije, a jak mu lze předcházet? O tom je další díl našeho podcastu.

    Trigger warning: Pokud jste čerstvě po traumatickém porodu, zvažte, zda poslouchat tento díl podcastu. Můžete si případně přečíst i jen článek na www.13hrichurodicovstvi.cz.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Ukradené dětství, to je spojující prvek pro lidi, kteří žijí zhoubným životním poselstvím Nebuď dítě! John McNeel je popisuje jako super zodpovědné lidi, kteří vždycky dávají, ale neumějí brát, a v dětství, bohužel, ani nedostávali. Prokletí, kterým často trpí nejstarší sourozenci – „Nechovej se jako malej/malá!“ – ale také dospělé děti alkoholiků (viz 36. díl), děti rodičů s jiným psychickým onemocněním (viz 42. díl), děti vážně nemocných rodičů, z nichž jeden třeba i zemřel, a také děti, které zatížili rodiče svými problémy. Co je s tímto zhoubným životním poselstvím spojené a kudy vede cesta ven? O tom je další díl našeho podcastu!

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com

  • Těhotenství – 267 dnů trvající proces, který má být, aspoň podle Instagramu, „tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy“. Jaká je realita? V rozvinutých zemích si v tomto období projde duševním onemocněním téměř každá šestá žena. V období po porodu dokonce každá pátá, přičemž 70 % žen čeká poporodní blues. Tělo, a tím pádem i psychika, ženy si v těhotenství projde desítkami zásadních fyziologických změn. Každá z nich pak má dopady na to, jak se žena cítí. Chcete vědět jaké a jak se vyhnout mnohým z nich? Přesně o tom je další díl našeho podcastu.

    Web 13hrichurodicovstvi.cz | Music by Audionautix.com