Episoder

  • Krizbai Domokossal, a Sauropoda trió gitárosával beszélgettünk a nemrég megjelent lemezük kapcsán. Úgy alakult, hogy az aktuális zenei helyzetre terelődött a beszélgetés. A zenészek lehetőségei, helyzete a hallgatókat is érintik, mivel meghatározzák, mennyi és milyen zene (nem) fog megszületni. Beszélgettünk arról, miért egyre nehezebb koncertet szervezni, kitértünk az inflációra, az Artisjusra, a KATÁ-ra, a zene ingyenességére és az egyéb, sokszor mesterséges akadályokra. Szóba került a kezdeményezés, hogy zenészek fogjanak össze és csináljanak zenei szakblogot, amelyben megjelenő zenékről, zenei ötletekről írnak. Kiderült, hogy ez már több mindenkinek jutott eszébe. Ha Te, kedves Hallgató, szívesen társulnál, várjuk leveledet a Szerkesztőségbe!

    De mégis a zene volt a középpontban, és azzal együtt az aszteroidák, a külföldi szaklapok és a kortárs tánc.

    Hallgassátok!

  • Komoly zenei karrierrel a háta mögött, olyan zenekarok után, mint az S-Modell, vagy a Marlboro Man, Luditák, vagy a Hippi Killer, most saját szerzői vénáját próbálgatja szólólemezével negyven év muzsikálás után Mezei Bandi, ahogy a szakmában hívják oly régóta. Hallgassátok meg legutóbbi Dalok Galopp műsorunkat egyenesen a Civil Rádió stúdiójából!

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • "Egész életemben komponáltam. 4 évesen zeneiskolába irattak be, 6 évesen már kitaláltam zenéket. A zene úgy születik, hogy jönnek ihlet kitörések. Leggyakrabban kontrollálhatatlan módon, és úgy tűnik, hogy a kezek maguktól játszanak valamit, az én részvételem nélkül. Számomra a hangszernél van a legérzelmesebb és legszemélyesebb tér. Az én esetemben ez egy zongora. A 2022-ben indult háború annyi érzelmet és szenvedést hozott ki belőlem, amit másként nem tudtam átadni – így született meg a Novelettes albumom. A daraboknak nincs címük, ezek szavakon túli történetek. Némelyik darab arról szól, hogy hiányzik a családom, másikban hallani, mennyire dühös vagyok... és van egy mű, amelyet egy álom inspirált - vasútállomáson voltam, csendben és vad feszültségben, sok emberrel együtt egy vonatra vártam, amelyben rokonaink visszatérnek hozzánk... Felébredtem és sírtam, leültem az új elektronikus zongorámhoz – fejhallgatóval játszottam és sírtam. Hiányzik az otthoni zongorám, a kutyám - valaki azt mondaná, hogy ez nem nagy veszteség. De ez az, ami félelmetes - amikor egyszerre mindent elvettek tőled, és te darabonként próbálod visszatölteni az üres teret."
    Oroszul beszélgettünk, mert ezt a nyelvet tudjuk mind a ketten. Kátya mesélt arról, hogyan élt bombázások alatt Kievben, hogyan menekült a semmibe és hogy került Magyarországra. Közben hallgattuk a már Budapesten írt és felvett zongora darabjait, amelyek a Dalok.hu terjesztésében jelennek meg.ITT tudod letölteni, CD minőségben is.

  • Soha sincs megállás addig, amíg Riskó Áron a "Maxisun" zenekar alapító frontembere, és képes beletenni minden energiáját, szerzői vénájának legjavát az általa megálmodott és alapított, ám folyamatos "babusgatást" igénylő zenekarba. Akit érdekel, hogy mit jelent a "minden energia", illetve a "babusgatás" fogalma, az hallgassa meg legutóbbi Dalok Galopp műsorunkat, a Civil Rádió stúdiójából!

  • Gőzerővel zajlanak a klasszikus, nyers rock and roll és a modernebb, dalközpontú garázsrock sajátos keverékétjátszó The Trousers hetedik albumának előkészületei. Kőváry Zoliék olyannyira termékeny időszakukat élik, hogy a korong előtt, még a nyáron kijönnek egy feldolgozásEP-vel „GARAGE NIGHTS REVISITED” címen. Ennek a kislemeznek az előfutára érkezett meg ma a „PRETTY VACANT” formájában. „A PRETTY VACANT eredetijét a Sex Pistols jegyzi, amit jó ideje nagy sikerrel játszunk a koncertjeinken. A kislemez borítóját a zenekar dobosa, Gulyás Antal Samu készítette az MI segítségével. Kőváry Zoli énekes gitáros zenekaralapító és Lázás András basszusgitáros mesél egy órában a csapat közel húsz éves múltjáról és jövő nagy terveiről a Dalok Galopp műsorában, a Civil Rádió stúdiójából bejelentkezve.

  • „Milyen érzés nagyon személyes szövetbe behívni másokat, hogyan tudom ebbe az intim alkotói koncepcióba integrálni őket?

    Nem az hat rám, amit tudok a zenéből, hanem az, ami a rezgésében van.

    Veni-rádió: gyerekként teniszeztem a fallal és énekeltem a pattogó labda ritmusára. Amikor bekapcsoltam a diktafont, elindult a Veni-rádió és az univerzum hallgatott engem.

    Ha valaki lángra lobbant, az több annál, mint amikor valaki visszatükröz.

    Az én-márka identitás kérdésével foglalkozom. Kevés arra egy élet, hogy mindig újraépítsük magunkat. Az alkotás szubjektív dolog, a tudományban arra használod a kreativitást, hogy mérhetővé tedd a dolgokat. Fogyasztói kultúrában élünk, ezt a művészi közeg, ahonnan jövök, szereti nem figyelembe venni. Érdemesebb ezt tudatosítani, mint elszenvedni.

    Mindig valami belsőt kell külsővé tenni és nem a felszínen mutatványozni."

    A Hunnia Records által a hi-res DSD audióban is megjelent albumot ITT tudod letölteni CD minőségben.

  • A 2018- s „Szárban Sztár” műsorba állócsillagként berobbanó Burai Krisztián neve nem ismeretlen sem a televízió nézők, sem az internetet preferáló média fogyasztó zenerajongók köreiben. Még azt is mondhatjuk, hogy Krisztián az elmúlt években amolyan sztárproducerré nőtte ki magát, számos esetben nagy szerepe volt akkoriban ismeretlen, de mára népszerűvé váló hazai előadók pályafutásának a felívelésében, miközben épített egy rendkívül sikeres szólókarriert is. Legújabb lemeze "Valentine" címmel jelent meg a múlt hónapban, ahol olyan előadókkal kooperál dalaiban, mint Radics Gigi, Dér Heni, Fatima, Merci B, Gyulai Viki, Knoll Gabi, vagy Rácz Gergő.

  • Európa Kiadó, Kistehén, Pop Iván, Kiss Erzsi Zene, Chakra Hacker és sok más formáció után (és alatt) most nagyzenekari felállásban jelent meg Bujdosó János gitáros új lemeze, Sorry but yes címmel. Megpróbáltuk a rendelkezésre álló egy órában összegezni az életútját. Az első zenekarának most vinylen megjelent lemezétől indultunk, sok metamorfózison keresztül át jutottunk el a mostani formációig, amely egy balul elsült filmzene megrendelésnek köszönheti a születését. Közben hallgattuk az album dalait, amelyről a Magyar Narancs ezt írta: „a kicsattanó jókedv és a zenélés öröme átsüt minden kottafejen”

  • „Csak kérdéseink vannak” – mondja a mesterséges intelligenciáról (MI) Békés Gergely, akinek disszertációja az előadóművészi jogok első átfogó elemzése Magyarországon. Kiemelte, hogy a mintavételezés, a kulturális újrahasznosítás mindig velünk volt. Az MI igazi újdonsága ebből a szempontból az, hogy sokkal kevésbé tudjuk kontrollálni az outputot, mint korábban. Ugyanakkor az MI csak akkor tud fejlődni, ha folyamatosan kreatív emberi outputtal tápláljuk. Ahhoz, hogy legyen mivel táplálni a gépet, meg kell tudni élni az alkotóknak is.

    Az Open AI már fizet jogdíjat a nagyobb tartalom-előállítóknak, például nagy sajtókiadóknak, de sajnos az várható, hogy a hétköznapi alkotók még sokáig nem juthatnak díjazáshoz. A díjfizetést mindig oda kell telepíteni, ahol a haszon keletkezik, ezért alappal vethető fel egy a magánmásolási díjhoz hasonló rendszer bevezetése az MI-vel generált tartalmakra. Ma ugyanis olcsóbb az MI-vel generált zenét felhasználni, hiszen nem kell utána jogdíjat fizetni. Így az emberek által alkotott, jogdíjas alkotások kiszorulnak a piacról.

    Nagy mennyiségű AI generálta zene kerül fel a streaming szolgáltatókra és gyanusan magas hallgatottságot ér el, biztosítva magas jövedelmet a kiadóiknak, amelyek akár maguk a streaming szolgáltatók lehetnek. Erről bővebben pl. ITT .

    Beszélgetésünk közben meghallgattuk az Emotiq zenekar néhány felvételét, amelynek Gergő a basszusgitárosa.

  • Annak apropójából, hogy megjelent az "Üllői úti Fuck" zenekar első lemeze - az I.- és újra műsorra került immár másodjára 1993 óta, elhívtuk a Civil Ráció Stúdiójába Szántó Gábort, a zenekar alapító frontemberét, gitáros dalszerzőjét. A műsor, mint mindig ezúttal is fergetegesre sikeredett, amire a harmincas éveiben járó "Fuck" slágerek tették fel a koronát...

  • Vidám srácok, könnyed műfaj, komoly üzenet, magával ragadó erő és hit. “FEL A FEJJEL” hangzik a jól megszokott bíztató szólam, amit már generációk óta unásig mondunk és hallgatunk egyaránt. Bolyki Balázs és a B4 vadonatúj dalában, valahogy ez a mondat most mégis megtelik igazi tartalommal.

    A formáció egy apa (Bolyki Balázs) és négy fia (Bolyki:Gergő, Levente, Dávid, Máté), igazi belső tűzzel önti ránk a sok felismerést és őszinte bátorítást első hivatalosan megjelent nótájában, teljes önazonossággal, hiszen azt az élet maga írta. A közelmúltban mindannyiunkat érintő nehézségek (zárások) alatt egy még fel sem tett kérdésre adott előre választ ez a dal!

  • Kobza Vajk furcsa zenéket játszik furcsa hangszereken. Ezek közül néhányat megmutatott az interjú során, és a hangjukat is hallhattuk. Stílusát "belülről építkező orientális zenének" nevezte és elárulta, hogy már a kamaszkorban a zene, mint önnálló lény jelent meg az életében. Tizenévesen már külföldön lépett fel Ökrös Csaba imsert népzenésszel és több zenekarban játszott.Felfogásában a régi zene és kultúra nem olyan dolog, ami már elmúlt. Az, ami 5000 évvel ezelőtt megjelent egyszerre van jelen a maival. Megtudtuk, hogy a ma ismert hangszerek 80%-a perzsa eredetű és azt is, hogy már a 12. században létezett kórház, ahol zenével gyógyítottak. Novemberben összegzi az elmúlt 20 évét a Zene Házában. Ajánljuk a nemrég megjelent élő felvételét és a tavalyi, Csillanás című albumát.Nézd meg a videóinterjút! https://www.youtube.com/watch?v=NMm0gJubxMw&list=PL78CDyXRatBolKeiQ5zSImYG3Vm0exf45 https://www.dalok.hu/zenekarok/kobza-vajk

  • Sajba - élő elektronikába oltott, népi hangszerekkel fűszerezett, pszichedelikus világzene a Dunakanyarból. A hagyomány és a modern elektronika találkozása elcsépelt téma, de a Sajba zenekar képes hiteles módon megközelíteni azt. A misztikumot keresik az ősi énekben, hangszerekben és a modern hangzás adta lehetőségekben is. Beszélgettünk a Dunakanyar hatására a zenéjükre, az onnan induló zenei irányzatokról. A zenekar dobosa bemutatta Dombfalvát, egy közösségi öko-helyszínt, amely fontos szerepet játszott a zenekar beindulásában is. A Dalok.hu terjesztésében megjelent új albumot április 5-én mutatják be az A38-on.

  • Nehéz lenne összeszedni azt a rengeteg érdekes történetet Mihalik Viktor életéből és a több, mint harminc évet felölelő zenei illetve sport pályafutásából, hogy ne hagyjunk ki semmi izgalmasat se. Legutóbbi Dalok Galopp műsorunkban, élőben a Civil Rádió stúdiójából bejelentkezve, néhány zenei csemegén keresztül azért belepillanthattunk egy órácska erejéig e nem mindennapi életút legfontosabb momentumaiba, felelevenítendő a sport szeretetét (ökölvívás, sí és rally sport), Love zenekarral, a Bandys zenekarral, vagy a Roy és Ádámmal (Tranbulin) és természetesen a Bikini dobosaként megélt és máig meghatározó legizgalmasabbeseményeit.

  • Palya Bea, mint földelem. A két anyanyelvű énekesnő. A négy elem felszabadító workshop. Közösségben könnyebb megmutatni, hogy ki vagy. Dráma, chi-kung és ének.

    "A legősibb zenei megnyilvánulás a miénk - ritmusok és énekhang... Szeretjük megmutatni azt az erőt, amire mi nők, főleg énekelve, képesek vagyunk. Az új klipünkben megmutatjuk, hogyan lehet egy kastélyban húsz nővel mulatni"

    A Napfonat női a cappella együttes, ami ütős hangszerekkel teljesedik ki. Öt szabad hang összefonódása, ami együtt valami többet alkot. A Napfonat a magyar és más népek kultúrájának közös zenei magjához nyúl le, miközben saját dalaikkal frissen reflektálnak a bennük és körülöttük zajló világra. Polifonikus egységük néha kórusra emlékeztető erővel szól, máskor egy-egy lágy egyéni hang lép előtérbe.

    A Napfonat nőnapi koncertje március 7-én lesz a Turbinában.

  • "27 éve Misztrál együttes tagja, verséneklő, családapa, természetszerető ember" - így definiálta magát Mika kérésünkre. Több évtized munkájáról beszélgettünk, több formációja zenéjét is bemutattunk, beleértve a még sem megjelent új szólóalbumát is. Megtudtuk, mi a fidula és mit nevez léleknek a hangszeres. "Amikor az ember olvassa a verseket azt keresi, amely elindul benne. Nálam úgy működik, hogy ahogy olvasom a sorokat, már elindul egy dallam. Aztán keresem a hangszert, amelyen ez a dallam megszólal."

    Vers-e a dalszöveg?

    "Minden egyes hangszer egy új kaput nyit meg. Ezek új utak, új tanulások... A saját szóló lemezemen is szeretem, ha nem én mondom meg a zenésznek, hogy mit játsszon, hanem leülünk és alkotunk".

  • DJ Bootsie a magyar elektronikus zene jeles "komolyzenei" képviselője. 1996 óta, amikor megnyerte a magyarországi DMC DJ-világbajnokságot, scratcheli a lemezeket és gyártja a nemzetközi elismerést is kiváltó elektronikát. A Hip-hop szerelmese, de magyar népzenét, és – ami ritka – komolyzenei hangokat is integrál a számaiba. Olyan helyeken találkozhatunk felvételeivel, mint a CSI című televíziós sorozat, a Buddha Bar Music Compilation (Vol. 7), DJ Cam Mix Albums és a Mercedes Mix Tape. Oscar-díjas animációhoz és a Magyar Állami Operaház felkérésére is készített már zenéket.

    Műsorunkban minden stílusából mutattunk műveket és kiváló sztorikat hallottunk azokról.

    A megjelenés előtt álló Petőfi verseket feldolgozó lemezéről is hallgattunk számokat, majd beharangoztuk a most készülő Bartók-remix albumot.

    Legközelebb február 24-én ad különleges, 360 fokos koncertet a budapesti Turbinában, esemény ⁠ITT⁠.

  • Cserepes Károly ötven éve népszerűsíti a népzenét azzal, hogy a kor szellemével hozza azt összhangba. A Vízöntő zenekarral a 70-es évektől kezdve járta Európát, több lemeze jelent meg komoly külföldi kiadóknál.

    A mai adás témája az sorozat, amelyben folklór archívumokat használt „alapanyagul” Cserepes Károly. Az alkotó az eredeti archív felvételeket nagyvárosi környezetbe helyezte, így hozva időben és térben közel hozzánk a feledésbe merülő zenei hagyományt. A Blacklake, My name is Elvis, The Big Slalom, Nachtmusic, The sold girl és a legújabb Pink című albumokon magyar és más népek zenéjéből, gyerekmondókákból kiindulva készített elektronikus feldolgozásokat Cserepes Károly. Ezek közül több is felkerült a világ legjelentősebb világzenei toplistájára, a World Music Charts Europe-ra. Károly 2023-ban Fonogram-díjat nyert "Az év hazai világ- vagy népzenei albuma kategóriában".

    A ritkán nyilatkozó művész most minket is bevezetett saját világa rejtelmeibe, miközben a különleges remixeit hallgattuk.

  • Fibula és Jero mámorító szikrát csiholt Lake District mesebeli országában, futótűzként terjedt kreatív energiaként tova: gyümölcse a grizzli (ursus arctos horribilis) minden évben megismétlődő téli álom álomképeinek összegzése 2023-ra. Erre már lehetett produkciót alapozni: a zenei stílust hűen tükröző zenekari névválasztást (Kakadu & Bölömbika) követően csatlakozott a legendary ritmusszekció: Bardóczi Gábor és Gátos Bálint. Ez a négyes bombasztikusan fergeteges, éterben terjedő gömbvillámisztikus információt közvetít, amely majd az élet mindennapos apró zegzugait is kitölti, hogy az élet teljes részévé avanzsálódjon.

  • Legutóbbi Dalok Galopp műsorunk vendége a Civil Rádióban Mohai Tamás és tanítványa Szilágyi László, a Ragazzi Razzi zenekar frontembere volt. Az interjúban Tomi beszámolt nekünk az elmúlt két év történéseiről, és a november 30- i közös koncertjük körülményeiről, melyet az Analog Music Hall- ban rendeznek meg jövő hét csütörtökön. Laci mesél nekünk az első Ragazzi Razzi nagy lemez, a " Find Me on the Otherside" hangulatáról, a trió tagjairól és saját megoldásairól a túlélésre, mint gitárművész és Kitesurf oktató Siciliában...