Episoder
-
„Zabarvení hlasu se ovlivňuje velmi těžko, ale není to něco, co by vám mělo vadit,“ ubezpečuje u příležitosti Světového dne hlasu foniatr Michal Zábrodský. K faktorům, které nejvíce vadí hlasivkám, patří kromě kouření také nadužívání hlasu. „Pro učitele je důležité, aby o přestávkách nechali hlas odpočinout,“ doporučuje. Ne všechny hlasové patologie se podle něj ale nutně musí léčit. Co je to slavík v krku? Jak vypadá uzlík na hlasivkách? A jak se rehabilituje lidský hlas?
-
Raper Radek Banga, který si přezdívá Gipsy.cz, ve čtvrtek vydá svoji první knihu (Ne)pošli to dál. Vzpomíná v ní na své dětství ovlivněné domácím násilím a problematickým vztahem s otcem „Chtěl jsem, aby si to čtenář prožil se mnou. Držet v sobě nenávist vás zničí,“ popisuje. „Překvapilo mě, kolik takových rodin je a jak málo se o tom mluví. 90 procent žen, které zažívají domácí násilí, to neřeší.“ Proč přešel od hip hopu k popu? A kdo je jeho nejoblíbenější interpret?
-
Manglende episoder?
-
Za hostem tentokrát Lucie Výborná vyrazila do terénu. S pyrotechnikem a soudním znalcem si vyzkoušela pyrotechnický průzkum. „S výbušninami je to podobné jako u adrenalinových sportovců, kteří lezou na osmitisícovku. Sice nahoře nic není, ale stejně tam lezou,“ směje se Jiří Chládek. V životě už našel 15 leteckých pum, jeho snem ale je najít leteckou pumu v okolí Pardubic. Jaká je šance, že munice vybuchne i po letech? A co vše musí pyrotechnik umět? Poslechněte si rozhovor.
-
„Ti kluci jsou naučeni řešit věci individuálně a vlastně si přirozeně nepomáhají nebo hrajou jen v systému a neumějí reagovat,“ míní Patrik Eliáš o posunu v NHL, která je podle něj zároveň mnohem rychlejší. Podle čeho by draftoval hráče? Jak vzniká napojení se spoluhráči? „Je to i o vztazích mimo led a dobrý trenér by na to měl brát ohled,“ myslí si bývalý hráč New Jersey Devils, jehož dres s číslem 26 už visí pod stropem tamní haly. Jak prožíval uvedení mezi legendy klubu?
-
„Není moc veselá. Měla by mít temnější název, aby více odpovídala celé struktuře, ale dnes není dobré dělat takové názvy,“ popisuje herec, textař a muzikant Robert Nebřenský novou desku kapely Vltava s názvem Spass muss immer sein. Objeví se na ní 16 skladeb, i když jich původně mělo být 18. „Některé skladby není vhodné zpívat v kapele. Ty nejniternější věci přes sebe kapela prostě nepřenese,“ vysvětluje. Jak se mu hrálo s Petrem Čtvrtníčkem? A proč kapela na 7 let zanikla?
-
Snažím se na věci koukat očima lidí, kteří mají jiné podmínky života, říká lékařka urgentní medicíny Kristina Höschlová, která ve své knize Lékařem mezi pouští a minami vrací na mise do Jemenu, Afghánistánu a Kurdistánu. „Důležitá je schopnost flexibility a odlehčeného pohledu. Pak děláte lépe klíčová rozhodnutí s minimálními diagnostickými prostředky,“ popisuje zkušenosti z praxe lékařky ve válečných zónách. Odkud plyne dojem hrůzostrašna, který se pojí s válečnou medicínou?
-
Jak bojovat s environmentálním žalem? Zpěvák Tomáš Klus začal o tom svém natáčet pořad Co můžu dělat. Neskončil ale pouze u něj. „Uvědomil jsem si, že musí přijít osobní změna. Jinak to nejde. Když to ale člověk myslí upřímně, věci se začnou dít samy,“ popisuje. Na své cestě k proměně poznal už řadu lidí, například známého sedláka a lesníka Daniela Pitka, další prý budou přibývat. „Jako bývalého sportovce mě sparing partner motivuje. Se srandou se dělá všechno líp.“
-
Vydal svou druhou kuchařku Sedm způsobů, jak se radovat z jídla. Chtěl jsem do kuchařky dát svoje emoce, vysvětluje Hromas, proč v ní nenajdeme pouze recepty, ale také příběhy nebo cestopis. Kuchařské doma pro mě nejsou jen kolínka s rajskou, ale i širší okolí, ruská a ukrajinská kuchyně. Jídlo je terapie, alespoň já v něm tu emoci cítím, říká. Co ho v kuchyni inspiruje? A proč rád vaří venku?
-
V červnu 2018 uplynulo 55 let od chvíle, kdy se sešli zástupci USA a SSSR, aby podepsali dohodu o vzniku přímé linky mezi Moskvou a Washingtonem. Novinář a popularizátor kosmonautiky tehdy v rozhovoru s Lucií Výbornou vysvětloval, jak je to s pověstnou horkou linkou. „Neexistují žádné červené telefony, od začátku šlo o dálnopisy a dneska e-maily.“ Karel Pacner se zabýval fenoménem studené války a byl dokonce u startu mise Apolla 11. Zemřel ve věku 85 let.
-
Pražský IKEM slaví padesát let fungování, ČT odvysílá o historii instituce dokument. Když se po revoluci hledal dárce, nejmladší lékař telefonoval celou noc po celé republice, vzpomíná přednosta transplantačního centra, profesor Ondřej Viklický. Transplantace je týmová práce, jeden závisí na druhém, říká. Nejvíc dárců dnes pochází z JIP, kde zemřou na mrtvici. V devadesátých letech to byli neopatrní sportovci. Jak se žije s jednou ledvinou? A kde leží budoucnost nefrologie?
-
Když získáte po předcích třešňový sad a chcete si ulehčit život, využijete synergii se zvířaty, popisuje farmář a etolog Radim Kotrba. Agrolesnictví je nejtradičnější způsob zemědělství: integrujete dřeviny na prostor se zvířaty. Zlepší se tím mikroklima i biodiverzita, lépe se využije prostor, vysvětluje. Sám chová několik jelenovitých druhů. Díky nim děti odmalička vnímají přirozený koloběh života a smrti, říká. Jak chutná maso z antilopy? A čím se inspiruje ve Francii?
Lucie Výborná -
„Někdy lidé očekávají, že kněz bude takový kouzelník, řekne zázračné formulky a lidem bude pomoženo. Tak to ale nefunguje. Kněz pomáhá lidem unést život takový, jaký je,“ popisuje farář Josef Suchár. „Nejdřív jsem si myslel, že je to hrad. Hodně mě to zasáhlo, protože ke mně promlouval naprosto biblicky,“ popisuje svou první návštěvu kostela v Neratově, který obnovil. „Po 46 letech v něm byla první mše svatá a po ní jsem si uvědomil, jak významné to bylo poutní místo.“
Lucie Výborná -
Na sociálních sítích se objevily fotky z Turecka: stovky bílých čápů čekaly na lepší počasí pro let. Možná to je letos zdrželo, uvažuje ornitolog Petr Kafka. Ti bohuslavičtí, které už roky kroužkuje, mají v hnízdě webkameru a lidé mohou jejich život pozorovat online. Líbí se mi, když nemotorná mláďata zkouší poprvé vstát a balancují. V pozdějším věku zase dochází k šarvátkám mezi sourozenci. Jaké příhody už se „svými“ čápy zažil? A jak se dá naučit ptačí zpěv?
Lucie Výborná -
Mnoho lidí ji dodnes zná jako někdejší tvář Událostí ČT, teď je tiskovou mluvčí a hlasem Sčítání lidu 2021. „Byla jsem vyčerpaná, práce v ČT mě přestala těšit. Když jsem odešla, začala jsem překvapovat sama sebe, ukázalo se, že jsem schopná věcí, o nichž bych nemyslela, že jsou možné – jako že si v 50 udělám papíry na motorku,“ popisuje Jolana Voldánová. Jak práci novináře ovlivňují sociální média? Je pravda, že „politici lžou“? A jak to s pravdou a lží mají tiskoví mluvčí?
Lucie Výborná -
Komín ve Finsku nebo třeba bioplynové stanice v Německu. I to jsou místa, kam už Martina Floreka, specialistu na práci ve výškách, zavedla práce. „Když děláš nebezpečnou práci a uvědomuješ si riziko, posouvá tě to dál. Maličkosti, jako že někdo nezaplatil fakturu, odpadají. Řešíš jen zásadní věci,“ popisuje Martin Florek. Svým spolupracovníkům s láskou říká „spolubojovníci“. „Parta kolem mě znamená všechno. Bez důvěry se nedá dělat. Nechci chodit do práce, protože musím!“
Lucie Výborná -
Šedesát procent věcí, které se dějí v divadle Mír, se nedá natočit. Leda s více kamerami a speciálními efekty, směje se herec Štěpán Kozub. V seriálu sKORO NA mizině, který reflektuje ztráty způsobené pandemií, hraje sám sebe. Kdybych takhle fungoval, v žádném divadle bych nevydržel, brání se. Kromě hraní napsal a zrežíroval film Volným pádem. Spoustu momentů jsem vykradl ze života, ale zamaskoval jsem je, přiznává. Koho nejvíc poslouchá? A co je sebebavismus?
Lucie Výborná -
Přestože patřila k nejlepším českým zpěvačkám a její poslední album Mlýnské kolo v srdci mém se dočkalo až nebývalého úspěchu, Hana Hegerová skromně tvrdila, že své studiové nahrávky nikdy neposlouchá. Důvod? Na svém hlasu sebekriticky vnímala hlavně chyby. Úspěch alba ji však těšil. „Jsem ráda, že se za něj nemusím stydět,“ svěřila se Lucii Výborné přesně před deseti lety.
Lucie Výborná -
My chodíme do práce, abychom se uživili, ale mlynář, aby přežil, připomíná Jaroslav Král, spolumajitel vodního mlýna Wesselsky. Byl to úděl: znamenalo to v noci vstávat, pokud se něco pokazilo. Mlynář měl zodpovědnost za výživu lidí, zdůrazňuje. A někdy přispěl i k jejich lepšímu zdraví. Jak? Zjistilo se, že zařízení koukolník, které čistilo obilí, vymýtilo lepru. Koukol totiž oslabuje imunitu, vysvětluje Král. Co způsobují v mlýně rarášci? A jak se bojovalo proti škůdcům?
Lucie Výborná -
Když Vladimír Javorský přebíral cenu za roli ve filmu Poupata, vyzval k hledání krásy. Nejdůležitější je si vzpomenout, pak už se hledá sama. Dnes mi do krásy zašustilo suché stéblo bambusu, říká. Kromě krásy ho dělá šťastným pohyb. Měl možnost zkoušet s Min Tanakou: Máte třeba dělat koně. Dny plynou, každý den běháte po louce a po čase sáhnete do hlíny a ruka se vám promění v kopyto. Ten pocit s vámi něco udělá. Jak hledá postavy ve scénáři? A jak souvisí buvol s divadlem?
Lucie Výborná -
„Každý kronikář musí být vybaven pouličními drbnami. Ráno přijdu do kanceláře a hned mi volají, že někde praskl vodovod a mám to zapsat,“ směje se Petr Lexa Přendík, který je jedním ze dvou kronikářů v České republice pracujících na plný úvazek. „Už jako šestileté dítě jsem psal kroniku Česka. Touha být kronikářem ve mně byla už od dětství,“ popisuje. Jaké události jsou v životě obce nejdůležitější? A co ho zaujalo na obvodu Ostraha Jih, ve kterém pracuje?
Lucie Výborná - Vis mere