Episoder

  • - Nika Juriševič -
    Strije, hiperpigmentacija, dermatoze, akne … Ja, vse to se lahko pojavi v času nosečnosti, zato smo v Malem podcastu pod drobnogled vzeli kožo in spremembe, ki se na njej lahko zgodijo v času nosečnosti. Kako torej kožo negovati, katerih krem ni priporočljivo uporabljati in kaj pomaga pri različnih tegobah bomo vprašali Niko Juriševič, specializantko dermatovenerologije, ki je zaposlena na Dermatološki kliniki UKC Ljubljana. Je tudi avtorica vedno bolj priljubljenega profila Skinology.si na Instagramu, kjer ozavešča predvsem o zdravju in negi kože.

  • - Anja Radšel dr.med. -
    V našem novem podkastu tokrat prisluhnite pogovoru o okužbah dihal pri otrocih - natančneje o respiratornem sincicijskem virusu, ki je že od septembra eden glavnih krivcev, da so tudi otroški oddelki po bolnišnicah zasedeni tako rekoč do zadnje postelje. Urškina sogovornica bo doktorica Anja Radšel, ki je kot pediatrinja zaposlena v zdravstvenem domu Medvode, je pa tudi mamica treh otrok in zase pravi, da so tako zasebno kot poklicno središče njenega zanimanja otroci.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • - Tina Kunič dr.med. -
    V drugem delu malega Podcasta z naslovom »Noseča sem, kaj zdaj« nadaljujemo pogovor z ginekologinjo in porodničarko Tino Kunič, ki bo razložila, katere spremembe telesa so v nosečnosti pričakovane, katere pa so razlog za obisk zdravnika. Z Urško bosta spregovorili tudi o nasvetih za lajšanje zatekanja v nosečnosti, o tem, ali se med nosečnostjo lahko pojavijo krvavitve in kaj storit. Razložila nam bo vse o lajšanju bolečin med porodom, o vrstah porodov in tem, zakaj se carski rez v Sloveniji ne izvaja na željo porodnic.

  • - Tina Kunič, dr.med. -
    Noseča sem, kaj zdaj? Kdaj se naročiti na prvi pregled, kaj bom tam izvedela? Koliko in katere preglede v nosečnosti krije zavarovalnica in kateri so plačljivi? Vse o nuhalni svetlini in o tem, kakšna je razlika med invazivnimi in ne invazivnimi preiskavami, kako zanesljive in kako varne so? Zakaj je potrebno folno kislino jemati že pred zanositvijo in koliko prej? Naša sogovornica je Tina Kunič, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva, asistentka na katedri za ginekologijo in porodništvo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Na ginekološki kliniki UKC Ljubljana pa je opravila večino specializacije in se po specialističnem izpitu tudi zaposlila na Kliničnem oddelku za ginekologijo UKC Ljubljana, kjer se ukvarja predvsem z benigno patologijo ženskih rodil, z nosečnicami pa se srečuje pri delu v ambulanti in v porodnem bloku ljubljanske porodnišnice.

  • - Miha Fakin -
    Zdaj, ko se vas večina odpravlja na morje, v terme ali na bazen, je pravi trenutek, da spregovorimo o varnosti v vodi. Utopitve so namreč drugi najpogostejši vzrok za smrt predšolskih otrok. Zato je nujno, da poskrbimo za njihovo varnost. Na kaj moramo biti posebej pozorni, kakšni so znaki, da se otrok utaplja in kako mu pomagati smo spregovorili z vodjo Reševalcev iz vode pri zvezi reševalcev iz vode, Miho Fakinom. Leta 2007 je opravil mednarodno licenco pri Royal lifesaving society in krajše obdobje delal kot reševalec iz vode na bazenu Tooting Bec Lido v Londonu, v Sloveniji pa to delo opravlja tri leta, poleti ga lahko najdete na kopališčih Kodeljevo in Kolezija, drugače pa tudi na bazenu Fakultete za šport in na bazenu Tivoli. Miha je tudi aktivni športnik v vodi, igra namreč vaterpolo v klubu Ljubljana Slovan, s katerim so bili večkrat tudi državni prvaki.



  • - doc. dr. Miomir Knežević -
    Tisti, ki ste že obiskovali šolo za starše ste gotovo že slišali za matične celice. To so osnovne celice, vir vseh celic, ki imajo to sposobnost, da se preoblikujejo v katero koli vrsto celic v našem organizmu. Omogočajo zdravljenje, celjenje in nadomeščanje poškodovanih tkiv s pomočjo lastnih celic. Zakaj je priporočljivo, da jih shranite ob rojstvu vašega otroka, kaj so morebitni minusi, za kakšne vrste zdravljen jih uporabljajo, kako jih pridobivajo in kako jih hranijo ter še mnogo več nam je povedal doc. dr. Miomir Knežević, strokovni direktor Biobanke in direktor Educella, dveh vodilnih podjetij, ki se pri nas ukvarjata s shranjevanjem matičnih celic oziroma celično terapijo.

  • - Marko Juhant -
    Kljub temu, da smo tokratni podcast poimenovali priprava na starševstvo, priporočamo, da mu prisluhnete prav vsi; ne le bodoči in novopečeni starši, pač pa tudi tisti, ki ste to postali že pred leti, ali pari, ki se morda le poigravate z mislijo na otroka. Dober partnerski odnos sam po sebi namreč ni nujno dovolj tudi za uspešno starševstvo, zato bomo govorili o tem, kako se pripraviti na prihod otroka, o čem se je treba že prej pogovoriti, kako si razdeliti naloge, ko otrok pride v naše življenje, kakšna naj bo vloga očeta, zakaj ni dobro, da je celotna skrb za otroka na mami, kako reševati konflikte in kako ohranjati povezanost med mamo in očetom. Naš sogovornik, specialni pedagog Marko Juhant se namreč z vzgojo otrok ukvarja že 40 let in je avtor 16 knjig s tega področja, vsako leto pa opravi tudi več kot 500 predavanj. Svoje strokovno znanje dopolnjuje tudi s primeri iz prakse, v katerih se lahko marsikdo najde, zato priporočamo, da mu prisluhnete.

  • - Andreja Čampa Širca -
    Za starše vedno lačnih, izbirčnih ali neješčih otrok.
    To, da ima prehrana izjemno pomemben vpliv na naše zdravje, gotovo veste. Zato ni težko sklepati, da igra še toliko bolj pomembno vlogo v obdobju odraščanja. Gre namreč za obdobje, ko se hrana porabi za izgradijo kosti, mišic in organov, vpliva pa tudi na razvoj možganov, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Zato so prehranske potrebe otrok posebne. A kaj, če je otrok izbirčen, kaj če ne mara zelenjave? Ga prelisičiti, zmotivirati ali mu ugoditi? Koliko obrokov naj ima, mu dovoliti prigrizke in kaj če je neješč? O vsem tem smo se pogovarjali s kinično dietetičarko, vodjo Službe za nutricionistiko, dietoterapijo in bolniško prehrano na Pediatrični kliniki v Ljubljani, Andrejo Čampa Širca, ki je tudi zunanja strokovna sodelavka na dveh fakultetah – Zdravstveni fakulteti v Ljubljani in Fakulteti za vede o zdravju v Izoli in avtorica številnih strokovnih del o prehrani.

  • - Ota Širca Roš in Mateja Dežman -
    V današnjem podcastu se bosta Urški pridružili voditeljica Pop Ina Ota Širca Roš in nekdanja novinarka Pop Ina, danes zaposlena v marketingu na Pop tv, Mateja Dežman. Obe sta zdaj že drugič mamici – ena ima dva dečka, druga dve deklici. Ena je prvič rodila, ko je bila stara 36 let, drugič pa 40, druga pa prvič pri 37 letih in naslednjič pri 38. Vsaka izkušnja je prinesla nekaj novega, vsak porod je bil zgodba zase. Od tega, da je en trajal le 20 min, drug pa ure in ure, s polno zapleti in težavami. O vsem sta se pogovarjali iskreno in brez dlake na jeziku. Prisluhnite smehu, solzam in porodnim izkušnjam iz prve roke. Česa ju je bilo najbolj strah, kaj je najbolj bolelo, kaj sta v porodni sobi počela njuna partnerja in še marsikaj zanimivega…

  • - Tjaša Islamčević Lešnik -
    Ljudje žal nismo vnaprej naučeni in pripravljeni na vse situacije, ki jih prinese starševstvo. Pomemben del vzgoje, kjer se lahko tudi sami veliko naučimo, je ustrezna komunikacija. Posebej takrat, ko je najtežje, ko se otrok najbolj upira in preizkuša naše meje. Kako se pogovarjati z otrokom, mu dati navodila, ki jih bo razumel in upošteval? Kako ga pohvaliti in zakaj ni dobro, da mu govorimo, da je priden? Kako vzpostaviti avtoriteto in kakšen trik pozna za trenutke, ko so otroci najbolj nemogoči smo vprašali našo sogovornico Tjašo Islamčević Lešnik, ki je profesorica specialne in rehabilitacijske pedagogike, ima zaključeno podiplomsko funkcionalno usposabljanje s področja avtizma in je aktivno vključena v obravnavo otrok s posebnimi potrebami ter vodi delavnice in predavanja o čuječnosti.

  • - dr. Denis Baš -
    Čeprav se morda zdi kot da v tem času govorimo samo še o covidu-19, pa so še kako prisotne tudi druge bolezni, žal tudi pri otrocih. Res je, da zaradi nošnje mask in manj druženja letos ni bilo gripe, krožijo pa
    različne druge viroze in seveda tudi novi koronavirus. Zakaj so nekateri otroci bolj dovzetni za okužbe kot drugi, kakšna je razlika v simptomih med drugimi virozami in covidom-19, kakšna je v tem času najboljša preventiva, ali izpiranje nosu pomaga in kakšen nasvet ima za starše, ki so že naveličani epidemije nam bo povedal dr. Denis Baš, naj pediater leta 2020 in vodja pediatrične ambulante v Juventina kliniki v Ljubljani.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA

  • - prim. Matej Leskošek -
    Ustno zdravje je večplastno zdravje, ki vključuje zmožnost govorjenja, smejanja, vonjanja, okušanja, dotikanja, žvečenja, požiranja ter izražanje čustev brez bolečin, nelagodja in bolezni v predelu glave in obraza, so zapisali v Svetovnem zobozdravstvenem združenju. Ker ustno zdravje predstavlja neločljiv del splošnega zdravja in pomembno prispeva k višji kakovosti življenja je izjemno pomembno že zgodnje ohranjanje zdravja zob in ustne votline, ki je najbolj povezano z ustno higieno. Slaba in nepravilna ustna higiena pri otroku lahko pusti posledice na zobeh in splošnem zdravju. Zato bova z mojim današnjim sogovornikom, primarijem Matejem Leskoškom govorila o tem kdaj, kako pogosto in na kakšen način skrbeti za otrokovo ustno zdravje, kaj, če se zobek okruši ali odlomi, pa tudi o tem, kako na zobe vpliva uporaba dude. Primarij Leskošek je vodja zobozdravstva v ZD Vrhnika, je podpredsednik Stomatološke sekcije pri Slovenskem Zdravniškem društvu in vodja Tekmovanja za čiste zobe ob zdravi prehrani.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA

  • - Mojca Žagar Okorn -
    Gibanje je primarna otrokova potreba in vpliva na celoten njegov razvoj. Danes starši zelo radi primerjajo svoje otroke in hote ali nehote tekmujejo kdo se je prej obrnil, usedel, shodil... A prav lahko se zgodi, da bo otrok nekaj osvojil prej, pri neki drugi spretnosti pa zaostal in kasneje spet nadoknadil. Vsak otrok ima torej svoj tempo, zato ni dobro, da ga silimo v to, da ga prehiteva - sploh kar se tiče gibalnega razvoja, saj lahko naredimo več škode kot koristi. O tam, kako ravnati z dojenčkom in otrokom, kako se z njim igrati, kakšno obutev mu kupiti, da bi krepili gibalni razvoj, smo v podcastu govorili z Mojco Žagar Okorn, diplomirano fizioterapevtko, zaposleno na Pediatrični kliniki v Ljubljani, ki ves čas še poglablja svoje znanje, z razvojno nevrološkega področja pa je zaključila tudi več podiplomskij izobraževanj.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA

  • - Doc. dr. Kristijan Musek Lešnik -
    Tema »kako otroku reči ne« je dobila največ vaših glasov, zato vam z veseljem predstavljamo naš novi podcast. V času, ko je tako rekoč za vsako vprašanje staršev napisan vsaj en priročnik, se v poplavi vseh informacij lahko hitro počutite izgubljeni in na nek način frustrirani. Tudi na internetu je nešteto člankov, kako vzgajati otroka, kako mu reči ne in mu postaviti meje. Mi smo se po nasvete obrnili k enemu najboljših psihologov na tem področju, da bi mu zastavili ta in podobna vprašanja. Doc. dr. Kristijan Musek Lešnik je psiholog z več kot 20-letnimi izkušnjami na področju vzgoje in izobraževanja. Predaval in raziskoval je na več slovenskih fakultetah in treh največjih domačih univerzah. Je tudi avtor več kot 50 knjig, priročnikov in delovnih zvezkov s področja vzgoje in izobraževanja, njegova zadnja knjiga »Nekaj ti želim povedati«, pa je popotnica za njegova odraščajoča otroka in odlično čtivo za vse starše.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA

  • Ker je porodna bolečina zelo intenzivna imajo ženske na voljo številne metode za njeno lajšanje. Najbolj priljubljena in najbolj učinkovita je epiduralna analgezija, a je po drugi strani tudi najbolj zahtevna, zato jo izvajajo zdravniki specialisti anestezije.
    Naša sogovornica je prof. dr. Tatjana Stopar Pintarič, specialistka evropske akademije za anesteziologijo in profesorica na ljubljanski medicinski fakulteti. Sodi med najbolj izkušene zdravnike na tem področju in je pravzaprav zaslužna, da je postopek epiduralne analgezije postal rutinski tudi v slovenskih bolnišnicah. Sama se je tega naučila v Houstonu (ZDA) in najprej prenesla v porodnišnico Postojna, zdaj pa že osem let vodi anesteziološko dejavnost na Kliničnem oddelku za perinatologijo ljubljanske porodnišnice. V pogovoru z Urško Šestan je pojasnila za koga je epiduralna analgezija primerna, komu jo odsvetujejo, natančno je opisala potek postopka, kako vpliva na porod in odgovorila še na številna druga vprašanja. Prisluhnite.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA

  • - asist. Iva Jurov -

    Telesna aktivnost pri zdravi nosečnosti ni le priporočljiva, pač pa zelo zaželena. Nosečnica,ki se redno giba ima manj bolečin v križu, mišičnih krčev, manj oteka in je tudi manj utrujena. Poleg tega vadba omogoča zdrav razvoj ploda in praviloma tudi lažji in hitrejši porod oziroma okrevanje po njem. Seveda pa se je priporočljivo držati priporočil strokovnjakov in vadbo prilagoditiposameznemutromesečju in počutju. Katera vadba je priporočljiva kdaj, koliko časa naj bi bile nosečnice aktivnevsak dan aliteden in na kaj je treba posebej paziti, nam bo razložilaIva Jurov, zdravnica,asistentkanaFakulteti za šport in specializantka medicine dela, prometa in športa na UKC Ljubljana.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA

  • - doc. dr. Darija Šćepanović -
    Tokrat se bomo pogovarjali o zelo pogosti težavi nosečnic in mladih mamic. Diastaza rektusov namreč proti koncu nosečnosti doleti več 60 odstotkov nosečnic. Gre za razmik trebušnih mišic, ki ne predstavlja zgolj estetske pač pa tudi resne zdravstvene težave. Pomembno je, da ženska razmik spremlja vso nosečnost, zato vam bomo povedali, kako ga lahko preverite tudi sami, kaj pomaga in kako ukrepati. Naša sogovornica je doc. dr. Darija Šćepanović, spec. fizioterapije, podpredsednica Sekcije fizioterapevtov za zdravje žensk in nosilka predmetov Fizioterapija za zdravje žensk in Fizioterapija pri motnjah funkcije medeničnega dna na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin. Kot specialistka fizioterapevtka ježe deset let zaposlena na Ginekološki kliniki v Ljubljani, zato je prav gotovo najboljši naslov za pogovor o diastazi rektusov.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA

  • - Petra Kavšek Vrhovec, mag. prof. logoped – surdopedagog -
    - Meta Dolinar, prof. specialne in rehabilitacijske pedagogike, logoped -

    Začne se z jokom, nadaljuje s kriki, različnimi glasovi, besedami in nenazadnje z govorom. Do katerega leta pa bi moral otrok v skladu s fazami govorno-jezikovnega razvoja osvojiti vse glasove in govoriti, kako ga vzpodbujati in kdaj je čas za strokovno pomoč? Če ste starš ste namreč verjetno že doživeli pogovor, v katerem nekdo primerja svojega otroka z vašim, ali ste se morda sami vprašali, zakaj otrok vaše prijateljice govori bistveno več in lepše kot vaš. V našem novem podcastu vam bomo s pomočjo dveh strokovnjakinj pomagali ugotoviti, kakšni so pravzaprav mejniki razvoja govora, kako se z otrokom pogovarjati (ali škodi uporabljanje pomanjševalnic in ponavljanje njihovih glasov) in katere metode razvoja govora so najbolj učinkovite. Naši gostji sta Petra Kavšek Vrhovec, mag. prof. logopedinja – surdopedagoginja, ki je svojo poklicno pot začela v ustanovi, kjer je obravnavala otroke z najtežjimi motnjami sporazumevanja, trenutno pa opravlja delo logopedinje v zdravstvenem domu in vodi zasebno logopedsko ambulanto v Ivančni Gorici ter Meta Dolinar, prof. specialne in rehabilitacijske pedagogike, logopedinja, ki dela v logopedski ambulanti, kjer se ukvarja z diagnostiko in terapijo otrok z govorno-jezikovnimi težavami.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA



  • - as. dr. Barbara Gnidovec Stražišar -
    Verjetno ni treba posebej poudarjati, kako pomembno je spanje. Že pri sebi verjeto opazite, da ste ob pomanjkanju spanca razdrazljivi, utrujeni in brez energije. Pri otroku so težave še bistveno večje, saj spanje pomembno vpliva na njihov razvoj, razpoloženje in vedenje. Danes zato nadaljujemo pogovor z mednarodno priznano strokovnjakinjo za spanje otrok, as. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, eno od dveh somnologinj v Sloveniji in edino s področja otroške somnologije. Dr. Stražišar je specialistka otroške nevrologije z opravljenim evropskim izpitom za eksperte medicine spanja in vodja Centra za motnje spanja otrok in mladostnikov in nam bo povedala kakšne napake delajo starši, ko govorimo o uspavanju in spanju otrok, zakaj ni dobro, da otrok zaspi s stekleničko, ali da nas drži za roko oziroma da je obkrožen s kopico igrač.
    Podcast podpira podjetje Medis in blagovni znamki Novalac ter WAYA

  • - as. dr. Barbara Gnidovec Stražišar -
    Pomanjkanje spanja pušča posledice tako pri telesnem kot kognitivnem razvoju otroka. Otroci, ki ne spijo dovolj, so razdražljivi, hiperaktivni in se težko osredotočijo na eno stvar. Pri malo večjih otrocih pa je pomanjkanje spanja povezano tudi z debelostjo. Zato je izredno pomembno, da otroke, že ko so dojenčki, naučimo spalnega ritma, spanja v svoji posteljici brez motečih dejavnikov, kot je steklenička v posteljici, držanje za roko ali kopica igračk. Zakaj vse to vpliva na kakovost spanja dojenčka in otroka, nam bo razložila mednarodno priznana strokovnjakinja za spanje otrok, as. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, ena od dveh somnologinj v Sloveniji in edina s področja otroške somnologije – specialistka otroške nevrologije z opravljenim evropskim izpitom za eksperte medicine spanja in vodja Centra za motnje spanja otrok in mladostnikov. Če ste kdajkoli iskali informacije glede spanja otrok, ji morate prisluhniti, nihče v Sloveniji ne pozna tega področja tako dobro kot ona.