Episoder
-
Stavební inženýr Michal Pertlíček je autorem dvou offroadových průvodců Alpské šotoliny a Bosenské šotoliny. Tráví v sedle terénní motorky každou chvíli, kdy to jen trochu jde. Podle něj je motorkářská sezóna celoroční – stačí vyrazit do teplejších krajin jako je Španělsko nebo Portugalsko. Jaké to je toulat se sám v jedné stopě po Indii?
-
Manglende episoder?
-
Loňský rok byl v Česku nejteplejší od počátku měření v pražském Klementinu. Znamená to, že u nás teplota stoupá rychleji, než je celosvětový průměr? „Jsme schopni se adaptovat se na 1,5-2 °C oteplení vůči druhé polovině 19. století. Ale pokud míra oteplení bude větší – a zatím bohužel směřujeme k tomu, že bude – tam už schopnosti adaptace začínají výrazně klesat a škody a dopady výrazně stoupat,“ popisuje meteorolog Michal Žák.
-
Co nového se v Brně letos otevře a postaví, ale taky rozkope nebo zbourá? Kdy zmizí kolony z D1 – a kdy se tam zase vrátí? A vystoupí tu někdy Taylor Swift? První Brněnská jedenáctka roku 2025 vyhlíží očekávané události letošního roku včetně velkých sportovních soubojů fotbalistů, basketbalistek a motorkářů nebo přehledu velkých kulturních akcí. Uslyšíte, jak se tipy Marie Veselé a Tomáše Kremra liší od věštby umělé inteligence.
-
Když nohy odstřižené poraněním míchy pod proudem náhle ožívají, nemůže tomu pacientka rehabilitačního lékaře Petera Olšáka ani uvěřit. V čem kouzlo spočívá? „Když je dráždění optimální, může pacient sám přebírat kontrolu nad tím pohybem. A jakmile jehly vytáhneme a proud už tam není, tak může ten pohyb sám udělat, aniž by na to potřeboval jakoukoliv jinou pomoc,“ popisuje lékař. Čím se jeho metoda od elektroakupunktury odlišuje? A jak sama terapie probíhá?
-
Obchodník se smrtí. Viktor But. Asi nejznámější pašerák zbraní v historii. Skoupil starý sovětský arzenál, zaplavil s ním Afriku a nechutně zbohatl. Pak spadla klec. Ve Vinohradské 12 přinášíme příběh Nicholase Schmidla: Odzbrojení Viktora Buta. Díl IV.: Vinen. Čte Matěj Skalický.
-
Prezident Petr Pavel v novoročním projevu řekl, že celková ekonomická situace naší země není špatná. Měl ve svém hodnocení pravdu a je možné jeho tvrzení doložit? „Vyzdvihl bych, že jsme těmi ekonomickými krizemi prošli stále s mimořádně nízkou mírou nezaměstnanosti, takže z hlediska sociálního smíru a soudržnosti není situace nějak výrazně špatná,“ hodnotí nový náměstek ministra financí Tomáš Holub, bývalý člen bankovní rady České národní banky.
-
Údolí smaragdové řeky Soči ve Slovinsku je jak vystřižené z cestovatelského katalogu. S nádhernou panenskou přírodou však ostře kontrastuje nadšený a někdy i vyděšený jekot části návštěvníků. Kaňony na Soči jsou totiž vyhlášeným místem pro provozování tzv. canyoningu, při kterém účastníci zdolávají údolí vodního toku pomocí skoků, skluzů či šplhání po skalách. Hladinu adrenalinu si můžete polechtat třeba v kaňonu Sušec nedaleko města Bovec v Triglavském národním parku.
-
Když o nějakém místě řeknete, že tam lišky dávají dobrou noc, znamená to, že jde o zapadákov. To o Londýně rozhodně neplatí, a přesto právě tam se večer před spaním s liškou můžete velmi snadno potkat. V britské metropoli jich totiž žije nejméně deset tisíc. Noru si už před lety vyhloubily také u Janet a Dena na zahradě.
-
Vysoké Tatry loni v říjnu přišly o jednu z nejpoutavějších atrakcí. Vichřice odnesla nejvýše položenou kadibudku na Slovensku. Proslavila se hlavně panoramatickým oknem od podlahy po strop, které trůnícímu návštěvníkovi umožnilo rozhled na štíty velehor. S novou sezonou je ale kadibudka u chaty pod Rysmi zpět a ještě lepší než dřív. Do návrhů, vynášek materiálu a stavby se zapojily desítky lidí.
-
V roce 2022, krátce po začátku úplné ruské invaze na Ukrajinu, začala virtuální kampaň Make Kralovec Czech Again, podle které by ruská exkláva u Baltského moře byla opět česká. Málokdo ale tušil, že o české vlajce nad Královcem se zpívá v pravděpodobně jediné české námořní písničce. Složili ji v roce 2014 Poláci, zpívá se polsky a jmenuje se Czeska Szanta.
-
Světově proslulá libanonská kuchyně je považovaná za sofistikovanou kulinařinu. Na stole lidé očekávají jemná pečená masíčka, humus a spoustu zelených salátků. Libanonské restaurace v zahraničí také obvykle patří k těm dražším. Místní pokrmy v samotném Libanonu proto můžou překvapit. Hlavně v tamních horách si totiž lidé dopřávají jídla výrazně zemitější.
-
Co přinese ekonomický vývoj v roce 2025 domácnostem? Jak ovlivní zaměstnanecké příjmy změny zákoníku práce? Jaký bude nadcházející rok pro osoby samostatně výdělečně činné? Ovlivní ceny plynu v Česku konec tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu? Bude státem vlastněná společnost NET4GAS za uplynulý rok ve ztrátě? A jak jsou domovy s pečovatelskou službou zabezpečené před požáry?
-
Americký režisér Robert Eggers natočil novou verzi klasického hororu o Drákulovi. Film Nosferatu má dnes, 2. ledna premiéru v českých kinech jako jeden z prvních snímků letošního roku. „Robert Eggers se rád pohybuje na hraně legend, mýtů a historických reálií,“ říká filmový kritik Radiožurnálu Pavel Sladký. „Společně se svým kameramanem Jarinem Blaschkem stvořili skvělé, výtvarně velmi působivé symbolické obrazy,“ hodnotí.
-
Jak vypadá zákulisí seriálů a filmů v České televizi? Společně s Pavlem Hénikem, vedoucím scénického provozu ČT, ho v rozhovoru prozkoumává Lucie Výborná. „Každý desátý člověk, kterého potkáme na Kavčích horách, spadá do scénického provozu,“ popisuje Pavel Hénik a vypočítává pestrou škálu profesí od truhlářů, sochařů, rekvizitářů přes maskéry až po experty na speciální efekty.
- Vis mere