Episoder
-
Marcin Łuniewski rozmawia z Michałem Potockim, dziennikarzem i reporterem, o zmianie na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Dlaczego Ołeksij Reznikow został zdymisjonowany? Czy w tle chodzi o afery korupcjyjne? Kim jest jego następca Rustem Umerow?
-
Gościem Marcina Łuniewskiego jest Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Rozmawiamy o potencjalnym rozszerzeniu BRICS. Dlaczego państwa takie jak Arabia Saudyjska, Egipt czy Argentyna chcą dołączyć do tej grupy? Czy rzeczywiście może być ona przeciwwagą dla Zachodu i grupy G7?
-
Manglende episoder?
-
Marcin Łuniewski rozmawia z dziennikarzem Hubertem Kijkiem o rosyjskiej misji na Księżyc. Dlaczego Łuna-25 się rozbiła na powierzchni Srebrnego Globu? Jakie ta misja miała znaczenie dla Rosji? Jakie problemy trawią rosyjski przemysł kosmiczny?
-
Marcin Łuniewski rozmawia z dr Joanną Gocłowską-Bolek o prezydenckich prawyborach w Argentynie. Dlaczego wygrał je ekscentryczny ultraliberał, który pokonał kandydatów dwóch głównych sił politycznych? Kim jest Javier Mileia?
-
Jarosław Kociszewski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu i naczelny "Nowej Europy Wschodniej" mówi nam o sytuacji w Izraelu. Jaką ustawę przyjął ostatnio Kneset i dlaczego wywołała ona kolejne protesty Izraelczyków? Czy kryzys polityczny wpłynie na sytuację bezpieczeństwa kraju? Czy Netanjahu w końcu się cofnie? Pyta Marcin Łuniewski.
-
Jakie szanse na utrzymanie władzy mają socjaliści z premierem Sanchezem na czele? Czy do władzy w kraju może dojść skrajnie prawicowa partia Vox? Co jest tematem kampanii? Gościem Marcina Łuniewskiego jest Maciej Pawłowski z Instytutu Nowej Europy.
-
Z Aleksandrą Marią Spancerską z PISM Marcin Łuniewski rozmawia o decyzji Turcji w sprawie akcesu Szwecji do NATO. Dlaczego prezydent Erdogan jednak zmienił zdanie i nie blokuje już szwedzkiego członkostwa? Dostanie coś w zamian czy może został przymuszony przez inne państwa członkowskie?
-
Z amerykanistą Andrzejem Kohutem rozmawiamy o decyzji Sądu Najwyższego USA dotyczącej nieuwzględniania rasy przy rekrutacji na studia. Dlaczego ten wyrok wzbudza takie kontrowersje? Czym była "akcja afirmatywna", która wprowadzała zniesione właśnie zasady? Pyta Marcin Łuniewski.
-
Czy Ukraina ma szansę na oficjalne zaproszenie do NATO na szczycie w Wilnie? - doktor Agnieszka Bryc, ekspertka ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Z dr Agnieszką Bryc rozmawiamy o tym co lipcowy szczyt NATO w Wilnie może zaproponować Ukrainie? Czy Kijów ma szansę na oficjalne zaproszenie do Sojuszu czy może otrzyma na razie inną formę współpracy? Co stoi na przeszkodzie by Ukraina dołączyła do NATO?
-
Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jest gościem Marcina Łuniewskiego. Chiny chcą zwiększyć swoje wpływy w Azji Centralnej. Dlaczego relacje z państwami regionu są ważne dla Pekinu? Jakie instrumenty wpływu na nie mają Chiny? Na ile Rosja ma możliwość temu przeciwdziałać?
-
Z Marcinem Krzyżanowskim Marcin Łuniewski rozmawiamy o napiętych relacjach między Iranem i Afganistanem. Dlaczego między oboma krajami doszło do starć o wodę? Czy podobne potyczki zbrojne mogą wystąpić również w przyszłości? Czy konflikt o wodę można uregulować na drodze negocjacji?
-
Górski Karabach- czy trwający od 30 lat konflikt na Kaukazie może się wreszcie zakończyć? - Wojciech Wojtasiewicz, ekspert PISM
Z Wojciechem Wojtasiewiczem rozmawiamy o Górskim Karabachu oraz o konflikcie między Armenią i Azerbejdżanem. Czy deklaracja premiera Paszyniana, że jest gotowy uznać Karabach za terytorium Azerbejdżanu jest przełomowa? Czy obecnie w ogóle istnieje szansa na pokój na Kaukazie Południowym?
-
Z europeistą Cezarym Paprzyckim rozmawiamy o sytuacji politycznej na Słowacji. Dlaczego prezydent Czaputova mianowała pierwszy w historii kraju rząd techniczny? Kto stoi na jego czele? Czy do władzy już na jesieni może wrócić prorosyjski były premier Robert Fico?
-
Z Aleksandrą Marią Spancerską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych rozmawiamy o wyborach w Turcji. Na czym swoją kampanię opiera Erdogan i AKP, a na czym opozycyjna koalicja Stołu Sześciu? Czy to rzeczywiście wybory stulecia, które na lata zadecydują o przyszłości Turcji? Pyta Marcin Łuniewski.
-
Z Jędrzejem Czerepem z rozmawiamy o sytuacji w Sudanie. Dlaczego w kraju doszło do próby puczu? Jak wygląda sytuacja humanitarna mieszkańców Sudanu? Czy zamach stanu może przerodzić się w długotrwałą wojnę domową?
-
Tomasz Rydelek z Pulsu Lewantu jest gościem Marcina Łuniewskiego. Czy negocjacje między Arabią Saudyjską a ruchem Hutich mogą doprowadzić do zakończenia wojny? Dlaczego Rijad zdecydował się rozpocząć te rozmowy? Na ile wpływ na sytuację w Jemenie ma ocieplenie na linii Rijad-Teheran?
-
Rozmawiamy o postawieniu Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Czego dotyczą zarzuty stawiane byłemu prezydentowi USA? Czy możliwe, że trafi do więzienia? Jak oskarżenie wpływa na jego plany wyborcze w 2024 roku? Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jest gościem Marcina Łuniewskiego.
-
Dlaczego główny rywal premiera Modiego i lider opozycji Rahul Gandhi został pozbawiony mandatu w parlamencie? Czy potomek rodu Nehru-Ghandi ma szansę odebrać władzę Modiemu? Gościem Marcina Łuniewskiego jest Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
-
MTK wydaje nakaz aresztowania Władimira Putina - dr Kuba Benedyczak, dziennikarz i analityk ds. Rosji
Co dla rosyjskiego prezydenta oznacza, że wydano za nim nakaz aresztowania? Jak to wpływa na pozycję Rosji? Na ile realne są szanse na to, że Putin stanie kiedyś przed międzynarodowym sądem? Na te pytania odpowiadał dr Kuba Benedyczak, dziennikarz i analityk ds. Rosji. Współpracownik Nowej Europy Wschodniej i Radia 357
- Vis mere