Episoder
-
Az egyik legizgalmasabb és legnehezebb emberi feladat a saját határaink meghúzása: kiállni magunkért, érvényesíteni magunkat – anélkül, hogy a másik ember határait megsértenénk. Az, hogy mennyire tudunk önazonosak lenni, meghúzni az énhatárainkat, nagyrészt (de nem csak) azon áll vagy bukik, mit kezdünk az élet elején megélt tapasztalatainkkal, traumáinkkal, azzal a bizonyos „csomaggal”, amit magunkkal cipelünk. D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi erről a közös megélésünkről, jó önzésről, rossz önzésről, és arról beszélgettek a Beszélnünk kell! harmadik évadának záróepizódjában, hogyan tudunk sikeres önérvényesítéssel önmagunk legjobb cinkosai lenni.
-
Szerelem és irodalom viszonyáról beszélget az e heti podcastban D.Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi, és kivételesen egy vendég is csatlakozik hozzájuk Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész személyében. Itt a friss Beszélnünk kell!
-
Manglende episoder?
-
Az emberi élet célja a boldogság – ami a társadalmi megítélés szerint egyenlő a sikerrel. Az egyik legnagyobb tévhit az életünkben, hogy úgy gondoljuk, aki sikeres, az boldog is – pedig ez egyáltalán nincs így. De akkor miért hajtjuk olyan eszeveszetten a sikert? Mi is pontosan a titka? Hogyan tud gúzsba kötni? És hogyan szabadíthatjuk fel magunkat akár a családi, akár a társadalmi elvárások alól, hogy – mások megítélése szerint – kevésbé sikeres, ám autentikusabb életet éljünk? Többek közt erről is beszélgetett D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a Beszélnünk kell! podcastsorozat legújabb epizódjában.
-
Nincs még egy olyan emberi kapcsolatunk, amelynek mélyebb hatásai lennének ránk, mint, ami a testvérünkhöz fűz bennünket – egyszerre érzékeny, összetett, mély, örömteli, kínzó, harcos és felemelő. Benne van minden, amiről az emberi személyiség szól: hatalom, magasztosság, szeretet, irigység, düh... De ami ennél is fontosabb: a testvéri viszony mindennél hosszabban tartó kötődés – párkapcsolatok jönnek-mennek, a szülők meghalnak, a gyerekeink később érkeznek. Egyszóval, a testvéreink azok, akik szinte végig ott vannak mellettünk a hullámvasúton. Róluk, a hozzájuk fűződő, olykor terhelt, rivalizálással teli viszonyunkról szól a Beszélnünk kell! podcastsorozat legújabb adása D.Tóth Krisztával és Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológussal.
-
A birtoklási vágy mélyen belénk van kódolva – amit és akit szeretünk, arra a lényünk kiterjesztett részeként tekintünk, és csak magunknak szeretnénk. Ez azonban könnyen átfordulhat kontrollba, indokolatlan féltékenységbe, és párkapcsolati erőszakba. Ahhoz, hogy a kezdeti szimbiotikus, egymást birtoklós szerelemtől eljussunk az érett párkapcsolatig, jól kell kezelni a korai (gyerekkori) sérüléseinket. Itt a Beszélnünk kell! podcastsorozat legújabb része, melyben D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus a szeretetről, és a hozzá olyan szorosan kötődő birtoklási vágyról rántják le a leplet.
-
Mindenki másképp reagál a nehézségekre, más megoldókulcsaink vannak a traumatikus, fájdalmas helyzetekre – erre nagyon élesen rávilágított a mostani járványhelyzet –, és ez így van jól. A probléma ott kezdődik, ha valaki a negatív érzéseket megtagadva hangsúlyozza túl a pozitív, boldog szemléletmódot. D.Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a Beszélnünk kell! podcastsorozat legújabb adásában a túlzásba vitt toxikus pozitivitásról beszélgetnek, amelynek számtalan káros hatása lehet; az elfojtás, a nehézségek eltagadása, bagatellizálása, nem megélése pedig nagyon súlyos következményekkel járhat a mentális és a fizikai egészségünkre vonatkozóan.
-
A hazugságot, titkokat és megtévesztést mindannyian jól ismerjük, ugyanis egyszerre vagyunk elkövetői és elszenvedői. Az a helyzet ugyanis, hogy az ember nem sokkal azután, hogy megtanul beszélni, elsajátítja a hazugság, a manipuláció a megtévesztés képességét is. Itt a Beszélnünk kell! podcast legújabb epizódja a hazugság pszichológiájáról.
-
Egyre több gyerek küzd súlyos szorongással, depresszióval. A friss statisztikák szerint a 10-19 évesek között nő az öngyilkosságok száma. Nincsenek jól a gyerekeink, és ezért mi, felnőttek is felelősek vagyunk. Szembe kell néznünk azzal, hogy mit teszünk, mit tettünk, mit tesz a világ a gyerekeinkkel. Itt a Beszélnünk kell! podcastsorozat harmadik évadának premieradása D.Tóth Krisztával és Orvos-Tóth Noémivel.
-
"Meséld el, hogyan szerettek, és elmondom, hogyan szeretsz" - mondja a sokat idézett terapeuta, Esther Perel. A szeretetre való képességet élményeken, tapasztalatokon keresztül sajátítjuk el kisgyermekkorban. Ezek hihetetlen mélységekbe, sejtszinten íródnak belénk, és meghatározzák, kivé válunk; hogyan kapcsolódunk, kit és hogyan szeretünk. D.Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a Beszélnünk kell! záróepizódjában a legmeghatározóbb élményünk, a szülői minták hatásairól beszlégetnek.
-
Féltékenység és irigység – univerzális érzések, amelyek egyidősek az emberiséggel. És mégis, hihetetlenül nehezen vagyunk képesek magunkénak vallani őket; nemcsak beszélni tabu róluk a saját magunk viszonylatában, hanem szinte még érezni is. De miért van ez? Mennyire szólnak ezek az érzések rólunk, és mennyiben másokról? Honnan gyökereznek, és mit lehet kezdeni velük? D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a Beszélnünk kell! e heti adásában az emberi működés két legtermészetesebb, mégis legdémonizáltabb érzéseiről beszélgetnek.
-
Extrovertált és introvertált személyiség – két külön világ…legalábbis szeretünk rájuk így tekinteni. Holott a valóság – mint oly sok esetben – nem ennyire fekete-fehér. Egy introvertált ember is képes például extrovertáltan viselkedni, míg extrovertáltan is lehet valaki szégyenlős, vágyhat néha a befelé fordulásra. De mit jelentenek számunkra ezek a címkék? Miért ANNYIRA fontos tudnunk, melyik személyiségtípushoz tartozunk? Egyáltalán, mi alakítja a személyiségünket: mitől leszünk mi mi? D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi ezen a héten egy igazi slágertémáról beszélgetnek – átfogóan és a sztereotípiáktól elrugaszkodva.
-
A Beszélnünk kell! történetének rendhagyó adásában most nem ketten, hanem hárman ülnek a stúdióban: Grecsó Krisztián író, szerkesztő, apuka mesél D.Tóth Krisztának és Orvos-Tóth Noéminek őszintén arról, mit él meg, milyen folyamatokon megy keresztül egy örökbefogadó szülő, mire megérkezik az, akire mindennél jobban vágyott.
-
"Az apa hiánya nehezebben megdolgozható, mint az, ha rosszul van jelen. A létező rosszhoz ugyanis lehet valamifajta érzelmi viszonyt kialakítani, a nincshez, a hiányhoz viszont nagyon nehéz." Az apánkkal való kapcsolatunkban sokféle módon sérülhetünk; ezek a sebek pedig mélyre mennek és nagyon nehezen gyógyulnak. Itt a Beszélnünk kell! e heti adása D. Tóth Krisztával és Orvos-Tóth Noémivel a mérgező anyák után a másik nagy taburól: a mérgező apákról, az apasebekről.
-
Miről veszekszünk valójában, amikor veszekszünk? Mitől függ, ki hogyan reagál egy konfliktusos helyzetben? És hogyan tanulhatjuk meg kezelni a párkapcsolati konfliktusainkat? D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi többek közt ezekre a kérdésekre keresi a választ a Beszélnünk kell! eheti adásában.
-
Ti is éreztétek már, hogy bármit is csináljatok, nem vagytok elég jók? Hogy a sikereitek nem magatoknak – a tehetségeteknek vagy szorgalmatoknak – köszönhetőek, hanem a szerencsének, esetleg más külső tényezőnek? Hogy valójában csak idő kérdése, mikor derül ki mások számára, hogy rosszul ítélnek meg benneteket? Az imposztor-szindróma sokkal több embert érint, mint azt sejtenénk, mégsem beszélünk róla nyíltan. Épp ezért a Beszélnünk kell! podcastsorozat legújabb epizódjában D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi ehhez a tabutémához nyúlnak, ami alapjaiban határozhatja meg, hogyan viszonyulunk saját magunkhoz.
-
Annak ellenére, hogy a világjárvány kollektív élmény, nagyon is egyedül vagyunk benne a veszteségeinkkel, amikből fájóan sok van. Akármerre nézünk, bárhová nyúlunk, veszteséget találunk; nincs biztonság, illúzió az egyensúly, elvesztek a hosszútávú tervek, gyászoljuk a szeretteinket, a munkahelyünket, az egzisztenciánket... Nemcsak egyéni, hanem társadalmi szinten is a legfontosabb kérdés most: mi marad belőlünk a Covid után? Mit kezdünk a járvány mentális, egzisztenciális és társadalmi következményeivel – egyszóval: mi lesz velünk? Erre próbál válaszokat keresni D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a Beszélnünk kell! podcastsorozat második évadának premieradásában, amely a veszteségeinkről és a megküzdésről szól.
-
Szexuális lényként jövünk a világra, mégsem ismerjük, nem merjük megélni a saját szexualitásunkat. Miért színleljük az orgazmust? Miért szexelünk? Mi a szexuális együttlét célja? Hogyan segít a maszturbálás önmagunk megismerésében? – ezekre a kérdésekre sokunknak egy életen át nincsenek válaszai. D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a Beszélnünk kell! podcast-sorozat évadzáró epizódjában nem finomkodnak: tabuk nélkül beszélgetnek az életünk egy fontos és elidegeníthetetlen, ám szégyenérzettel, elhallgatásokkal teli területéről: a szexről. Hallgassátok meg - bátran!
-
Egy bántalmazó kapcsolat összetett rendszerében az erőszaknak számos arca van. A bántalmazó eszközei sokszor annyira kifinomultak, hogy mire az áldozat észreveszi, hogy mi történik vele, már alig-alig tud szabadulni. A Beszélnünk kell! podcast eheti epizódjában D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a kapcsolati erőszak témáját járja körül... és a beszélgetésben egy mélyen személyes vallomás is elhangzik.
-
A magány a modern kor tömegbetegsége, ami nemcsak a lelket, hanem a testet is megbetegíti. Hiába az állandó online jelenlét, a kapcsolataink mégsem mélyek, valódiak. Nem tudunk jól kapcsolódni, kellő önismerettel párt keresni, és félretenni azokat a sokszor irreális elvárásainkat, amik gúzsba kötnek. Pedig egyebek mellett ez mind elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy ne fulladjanak kudarcba a próbálkozásaink. De mi kell még a sikeres párkereséshez? Miért ér minket annyi csalódás? Egyáltalán, mit keresünk a másikban? A Beszélnünk kell! podcast-sorozat e heti adásában D. Tóth Kriszta és Orvos-Tóth Noémi a a magányról és a párkeresésről beszélgetnek.
-
A szerelemnél nincs ősibb, pusztítóbb, éltetőbb, intimebb, emberibb és egyetemesebb érzés a világon. Elképesztően sok mítosz övezi, kezdve a gyerek- és felnőttmesék „boldogan éltek, amíg meg nem haltak" ígéretétől "Az Igazi" mítoszáig. A mesék azonban ott végződnek, ahol a közös élet a valóságban a kezdetét veszi. Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus és D. Tóth Kriszta a Beszélnünk kell! podcast-sorozat e heti adásában a szerelemről beszélgetnek: mítoszokról és valóságról, mámorról és hatalomról, vágyról és elvárásokról; no, meg arról, mi történik valójában azután, ahol a mesék véget érnek.
- Vis mere