Education – Tjekkiet – Anbefalede podcasts

 • Every week we have conversations with the most successful people in our network. We learn their stories and the lessons learned before diving in and getting the real "meat." Every single show has actionable takeaways that listeners can implement in their own life or business. We focus on topics around traffic, brand awareness, wealth growth, podcasting, marketing automation, mindset, lifestyle, and business systematization but have been known to go pretty "off script" from time to time to discuss a wide variety of topics to help people improve their lives. We describe our show as "A Life Improvement Podcasting Masquerading As A Business Podcast."

 • Tento podcast věnujeme všem ŽENÁM a všemu, co nás zajímá - od duchovna až po business. Jsme nejlepší kamarádky, v mnohém stejné a zároveň úplně odlišné a takové jsou i naše pohledy na svět, které tady s vámi budeme sdílet. A+M | podcastzenam@gmail.com

 • Každý problém má řešení. Ještě se neobjevil zámek, ke kterému by současně nevznikl klíč. Každý den odpověď na jeden Váš dotaz. Poslouchejte kdykoli kdekoli – udělejte si jen pár minut pro sebe (před spaním, v autě, při jakémkoli čekání). Hlavně nikdy neztrácejte naději.

 • Vítejte ve světě Fitness Institutu a healthy lifestyle. Milujeme moderní trendy, fitness, zdravý životní styl a tuhle kombinaci vkládáme i do našich aktivit - akreditovaných kurzů MŠMT, seminářů a praktických workshopů, které pořádáme v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech. Protřednictvím tohoto podcastu vás chceme vzdělávat v oblasti zdraví, sportu, výživy i soft skills s lehkostí a přátelskou tváří nám vlastní a zároveň vám přiblížit komunitu úžasných lidí, kteří se na fungování Fitness Institutu podílejí.

 • Podcast holky, co se vydala na cestu za tou nejlepší verzí sebe sama a rozhodla se o to podělit, protože věří, že ve sdílení je síla, může nás všechny propojit a ukázat jak podobný si v tom našem divokým světě jsme.
  Život se nám jem tak neděje.To my si ho sami tvoříme!
  Tak jaký si to uděláš ty?

 • Stejně jako Cukrfree, ani Cukrfree Podcast není jen o jídle! Jeho autorka Janina D. Černá vám přináší sérii delších rozhovorů s inspirativními hosty, a to nejen z oblasti zdraví, výživy a životního stylu.

 • BE REAL - názov podcastu, v ktorom žiadna téma nezostáva viac tabu.

 • Podcastová verzia vzdelávacieho kanálu Dejepis Inak

 • Podcast Lucie Zelinkové o ženách a literatuře. Pro více (nejen) knižních novinek a informací mě sledujte na Instagramu @luciezel. Kontaktovat mě můžete na zenyvliterature@elitebloggers.cz.

 • Learn Slovak in minutes!

  How would you like to be able to use the basics of Slovak confidently and accurately? With One Minute Slovak you can learn to do just that in short, easy-to-follow video lessons. You’ll learn just enough Slovak to express yourself in a variety of situations, and the course is the perfect starting point to get a taste of this wonderful language.

 • Run the List is a medical education podcast designed for medical students and all learners hoping for a review in internal medicine. Our show is comprised of short episodes through which you can learn about the diagnosis, management, and clinical pearls for common internal medicine problems.

  We are just getting started and will be adding new content regularly, so tune in often!

  Created by: Walker Redd MD, Emily Gutowski MS4, Navin Kumar MD

 • Týdenní podcast, který vás provede nejzajímavějšími událostmi a kauzami. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: teaden@elitebloggers.cz

 • Pracovně to nazývám chilled self-development podcast - takže o seberozvoji, ale v klidu a s lehkostí. Žádnou velkou spiritualitu tu nenajdete, pokud ji teda nebudete hledat. Enjoy!

 • Ready to grow your business and build the life of your dreams? The Females On Fire Podcast is hosted by speaker, coach, entrepreneur, and big dreamer, Hayley Luckadoo, and is a podcast dedicated to female creative entrepreneurs. Each episode dives into the advice and resources you need on marketing, branding, social media, running your business, growing your income, inspiration for a better life, and SO MUCH MORE! In addition to her personal experiences and tips that helped her build her multi-business success story, Hayley interviews women who are the best in their industry on their stories and secrets for how to accomplish your goals and achieve your dreams.
  Join the community on FACEBOOK: "Females On Fire Insiders"
  Follow Hayley on Instagram @hayleyluckadoo
  Find SHOWNOTES at femalesonfirepodcast.com

 • Welcome to the Latino Fluency Podcast, the best podcast to learn Spanish. You will learn real, Latino-Mexican Spanish through immersion. I'm Levi, your host. I have a Master's degree in teaching Spanish as a second language and years of experience learning both Spanish and Brazilian Portuguese. If you like the podcast and want to take your learning to the next level, go to LatinoFluency.com and become a Premium Podcast Member today!

 • For Better Me je podcast prolínající příběhy, krásy ale i zvraty každodenního života. Pojďte se zamyslet nebo zasmát nad těmito maličkostmi a vydejte se na cestu za nejlepší verzí sebe sama. Protože právě u nás samotných to všechno začíná. Hlasem podcastu je Anna, která píše stejnojmenný blog For Better Me www.forbetterme.cz. A kdyby vám jedna epizoda týdně byla málo, inu... Instagram @anna_sco, @fbm_podcast nebo mi napište na forbetterme@elitebloggers.cz.

 • Xavier Leroy a étudié les mathématiques puis l'informatique à l'École Normale Supérieure et à l'Université Paris Diderot. Après un doctorat en informatique fondamentale en 1992 et un postdoctorat à l'Université Stanford, il devient chargé de recherche à l'Inria en 1994, puis directeur de recherche en 2000. Il y a dirige aujourd’hui l'équipe de recherche GALLIUM. De 1999 à 2004, il participe à la start-up Trusted Logic. Il est nommé Professeur au Collège de France en mai 2018 et devient le titulaire de la chaire Sciences du logiciel.

  Les travaux de recherche de Xavier Leroy portent d'une part sur les nouveaux langages et outils de programmation, et d’autre part sur la vérification formelle de logiciels critiques afin de garantir leur sûreté et leur sécurité. Il est l'architecte et l’un des principaux développeurs du langage de programmation fonctionnelle OCaml et du compilateur C formellement vérifié CompCert, deux grands logiciels issus de la recherche.

 • Welcome to the podcast channel by the ATA Slavic Languages Division!
  The Slavic Languages Division (SLD) of the American Translators Association (ATA) brings together professional translators and interpreters working with English and one or more of the Slavic languages spoken in Eastern Europe and the non-Slavic languages of the former Soviet bloc.
  On this channel, we'll be discussing topics of interest for translators and interpreters from Slavic languages into English and vice versa.
  We're also available on iTunes, Google Play, and Stitcher!