Fiktion – Tjekkiet – Nye podcasts

 • Horké Tunisko, Rusko, Francie a Československo. Čtyři země, v nichž se odehrávají osudy dvou sester, dcer admirála Carské námořní flotily.

  „Jaro v Kartágu“ je prvním ze šesti románů, jehož vyprávění končí na počátku Velké vlastenecké války.

  Po otcově násilné smrti jsou matka se dvěma dcerami od sebe roku 1920 v Sevastopolském přístavišti odervány davem, když se snaží nastoupit na loď a opustit Rusko zachvácené rudým morem.

  Osamocená patnáctiletá Máša nedobrovolně odplouvá na bitevní lodi „Generál Alexejev“ do Tuniska. Tato inteligentní, vzdělaná a průbojná mladá dáma se ještě během cesty stane námořním kadetem, i když tato vojenská funkce je určena jen pro mladé muže. Aby v emigraci přežila, musí se přizpůsobit. Stane se posluchačkou Námořního sboru poslední ruské eskadry v pevnosti Jabal-Kebir blízko Bizerty. Naučí se ještě arabsky a nářečí Tuaregů. Poté vystuduje matematickou fakultu na Karlově univerzitě v Praze a odjíždí do Paříže. Pracuje v různých profesích. Postupně se stane investičním bankéřkou a před začátkem Druhé světové války i poradkyní generálního guvernéra Tuniska.

  Matka, Anna Karpovna, vdova po admirálovi, hraběnka, hovořící plynně několika jazyky, zůstává s roční Sašeňkou v náručí v rozervaném  Rusku. Aby zachránila život sobě a své dceři, volí cestu změny jména a identity. Stává se negramotnou uklízečkou Ňurou, která mluví jen ukrajinsky. Myje nádobí a žijí v přístavku ke kotelně na dvoře jednoho velkého moskevského domu. Saša před začátkem války dostuduje zdravotní školu, prožívá svou první nenaplněnou lásku, dozvídá se své skutečné jméno a je mobilizována na frontu.

  V „Jaru v Kartágu“ a jeho navazujících částech „Osamělý je všude na poušti, K radosti musí být dva, Chrám smíření, Estomihi a Ave Maria“ vypráví spisovatel Václav V. Michalskij životní příběhy Mariji a Alexandry na pozadí historických událostí 20. století.

 • Meet Cute Presents: Christmasuzannukkah Starring Amy Sedaris and Noah Galvin. Noah has never loved the holidays. Sure, he loves his family and their hodgepodge traditions (a little Hanukkah, a little Christmas, a lot he’s pretty sure his mom just made up whole cloth), but usually he just feels alone. His mom, Suzanne, is a well-known journalist who, come the holidays, is never not baking a cake or building a wreath or wrapping a present in an effort to avoid intimacy with her children. His sister, Sam, is always on some social justice crusade that makes him feel like a bad person. And he’s never gotten along with his brother and sister-in-law, who now only have eyes for their new baby.

  Then Noah meets sexy Eric, who is in an open relationship. Noah better let go of his hang ups around polyamory real quick–or else this holiday season is doomed to be the loneliest one yet. 

  Story by Evan Horwitz. Produced and Directed by Vincent Cacchione. Sound Design and Mixing by Vincent Cacchione. Story Editor: Amarlie Foster. Director of Creative Production: Lucie Ledbetter. Starring: Amy Sedaris, Noah Galvin, Torian Brackett, Eliza Hurwitz, Olivia Miller, Danny Tamberelli. Executive Produced by Amy Sedaris.

 • Hraný komediální podcast o světech v bublinách aneb v cizí bublině jsi vždycky za ufona

  Všechny díly podcastu Máme jasno můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Připojte se k napínavým dobrodružstvím originálního seriálu NerdFixu, který zaznamenává hraní nejrůznějších RPG systémů. Legendy ze stolu se nikdy nebojí obléct do kostýmů a projít všemi nástrahami, které vypravěč na partu přátel přichystá.

 • Šestidílný podcastový seriál o tom, jak za každou cenu vydělat na depkách. Tomáš, Patrik a Andula chtějí dobýt svět s jejich AI aplikací pro duševní zdraví. Ale co když někdo vyvíjí něco podobného? Proto musí makat, ve dne v noci, odpočívat můžou potom, až budou za vodou. Dočkají se ale takového štěstí, které si představují, nebo dřív vyhoří? V hlavních rolích uslyšíte Adama Ernesta, Alžbětu Malou a Vojtěcha Hrabáka. Režie Pavel Soukup.

  Všechny díly podcastu Štěstí ASAP můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • I will be telling you true stories that happened to me

 • I am doing podcasts on relationships and songs I write

 • If ever there was a story written based unabashedly on adventure and trouble, this is it.There are treasure hunts and murderers on the run in this book that will keep you spellbound. Tom and his half-brother, Sid, lived with their aunt, Polly. Tom was a boisterous young fellow who constantly found himself in rather awkward situations that landed him into trouble. These situations were however exceedingly hilarious.On one occasion, Tom dirtied his clothes in a fight and his punishment was to whitewash the fence the following day. He cunningly got his friends to not only beg to do the work for him but also to pay him for the privilege!Tom and his friend, Huckleberry Finn visited the graveyard one night and witnessed the murder of Dr. Robinson. In fear they ran away to an island but soon came back home when they learned that their parents thought they were dead. But what became of the murderer on the run?Tom Sawyer is a story told in such an engaging manner that you'll want to read it all in one sitting. The characters are vibrant and alive and the language simple, fun and engaging. If you have the stomach for such a story full of humor and horror, this book will not disappoint.

 • Jsem Nikol a mám ráda horory. Nejvíc ale miluju Stephena Kinga, a tak jsem se o něm a jeho díle rozhodla vytvořit podcast. A nejen o něm, ale o všem, co nám nahání strach, a přesto si za to rádi zaplatíme. Pokud jste taky fanoušky děsivých příběhů, ať už v knihách, filmech nebo třeba hrách, budu ráda, když se ke mě přidáte a budeme se bát spolu.

 • Join me as we explore the world of the brothers Grimm and their infamous fairytales.

  kellyvislocky.substack.com

 • A ttrpg podcast that’s just trying to do its best to tell a good story.


 • An anonymous teenage girl starts a gossip radio show to report on the events of her small southern town. In her quest to uncover the latest scoop, she becomes entangled in the midst of a mystery.

 • Literární vědec David a anglista Dan rozebírají svoje oblíbené knížky o Harry Potterovi kapitolu po kapitole. Podpořit nás můžete na herohero.co/kocouri

 • Olivia has finally worked up the courage to tell Jae that she’s in love with him, but her hopes are crushed when she discovers he has a girlfriend. She demands that her best friends - outgoing Hero and kpop stan Diana - commit to staying single till the end of high school, forming The Single Squad. What could go wrong? 

  tt - @thesinglesquadpod
  ig - @thesinglesquadpod

 • A boy named quaylon Jefferies in a world of weird and hurt he has to save the world in a year will he do it find out

 • Every five minutes, a transplant candidate dies while waiting for a compatible heart, liver, or kidney. Imagine a technology that could provide those life-saving transplant organs for a high price, and imagine what a company would do to monopolize that technology.


  On a remote island in Lake Superior, a team of geneticists has unlocked this holy grail of medicine. By reverse-engineering thousands of genomes, they dial back the evolutionary clock to re-create the progenitor of all mammals. The method? Illegal. The result? An AI-designed animal whose organs can be safely transplanted into any person.


  There's just one problem: these "ancestors" are not the docile herd animals the scientists envisioned. Instead, the project spawns something big, something evil … something very, very hungry.


  As creators become prey in an ultimate battle for survival, the research team must fight for their lives — even while government agents close in to shut the project down, and the deep-pocketed company backing this research reveals its own cold-blooded agenda.


  ANCESTOR is a complete, serialized fiction podcast by Number One New York Times bestselling novelist Scott Sigler, with all episodes available -- binge the entire story now in your favorite podcast app. Or for print, eBook, and ad-free audiobook versions of the tale, visit scottsigler.com/ancestor.


  PRAISE FOR ANCESTOR
  "This story sizzles with tension. Danger and drama mix with cutting-edge science to produce a top-notch, action-packed adventure. If you think Scott Sigler just writes horror, you're dead wrong. This guy is one heck of a thriller writer." 
  Steve Berry, New York Times bestselling author of THE PARIS VENDETTA and THE CHARLEMAGNE PURSUIT


  "Michael Crichton may be gone, but he has a worthy successor in Scott. This book takes thriller and science fiction conventions and slams them together to make something new and fascinating."
  Simon R. Green, New York Times bestselling author of THE GOOD, THE BAD, AND THE UNCANNY and AGENTS OF LIGHT AND DARKNESS


  "Sigler has a unique talent for keeping readers on the edge of their seats; I absolutely had to know what was going to happen next. Infected is full of mayhem, action, and gore -- and you won’t be able to put it down."
  Dave Wellington, author of 13 BULLETS and the MONSTER ISLAND trilogy


  "Fun, creepy, and impossible to stop reading, Ancestor is the rare thriller that's based on cutting-edge science and is entirely possible. Long after you're done with the book, you'll still be looking over your shoulder. Just in case.”
  Phil Plait, PhD, author of DEATH FROM THE SKIES and UNDER ALIEN SKIES


  CREDITS:


  Presented by Empty Set Entertainment

  Written and narrated by Scott Sigler

  Audio engineering by Steve Riekeberg (SteveRiekeberg.com)

  Podcast production assistance by Allie Press and Evo Terra of Simpler Media Productions (Simpler.media)

  For more audio fiction from Scott Sigler, please visit ScottSigler.com

 • Three of Hearts is a TTRPG Actual Play Podcast made by queer people FOR queer people (and other people, too)! Follow the lives of special agents Vellum and Felspar as they solve an increasingly complicated mystery in the reclusive town of Clovenheart. Along the way there are laughs, adventures, old flames, new flames and more playing card puns than strictly necessary!

  General Content Warning:
  As a 1950s-inspired detective story, most episodes will contain references to guns and other weapons; references to drugs, alcohol, and smoking; mild violence; mild sexual content; and swearing.

 • From Grace Notes Music, Fairies and Folklore is a monthly original series inspired by classic fairy tales, adding original music and art to create a magical experience the whole family can enjoy!

 • Do dvacátých let minulého století zavede posluchače nový seriál dramatika a režiséra Petra Vodičky Chyceni v éteru. Dozvědí se z něj, jak trnitá cesta vedla k prvnímu vysílání, s jakými obtížemi a nesnázemi se museli všichni zúčastnění vypořádat a co následovalo po 18. květnu 1923. Příběh obsahuje řadu dokumentárních detailů a reálií, zároveň však nepostrádá humor a nadhled.