Religion & spiritualitet – Tjekkiet – Anbefalede podcasts

 • Is mother earth and the human race truly experiencing what many are referring to as the "Great Awakening"? Are conspiracy theories really just theories? Has the truth about who we are and where we come from been suppressed and hidden away from the public eye by the elites who control this planet, in an effort to maintain a sinister agenda? After years of research, thumbing through leaked government documents, listening to eyewitness reports and whistleblower testimonies—We believe that not only is this possible, but it may very well be exactly what is taking place on this planet. Thousands of people are waking up and demanding full disclosure. We began Journey to Truth Podcast in hopes of shedding light on this reality, giving people a chance to come forward with their experiences, and discuss the importance of waking up to these truths and what this could mean for the future of humanity. One thing is certain. The truth is wildly stranger than fiction...

 • Teachings of Contemporary Eastern Orthodox Christian Elders (otelders.org)

 • Cílem podcastu Eva ženám je dívat se na věci z různých úhlů pohledu, víc do hloubky, a poznávat tak sama sebe. Už samotné uvědomění nám dává prostor pro změnu.Jsem terapeutka emoční svobody, která se nebojí mluvit o všem. Najdeš zde inspiraci a zajímavá témata: vztahy, ženství, endometrióza, seberozvoj, sebehodnota, sex, bolestivá menstruace, mateřství, plodnost, jak ventilovat emoce, rozhovory na různá témata atd..Staň se součástí komunity žen na: HeroHero Eva ženám a vydej se na cestu k sebepoznání: https://herohero.co/evazenam

 • Všichni máme společné to, že jsme spolu na jedné planetě a ŽIJEME. A není nic krásnějšího, než si o tom povídat, inspirovat se a sdílením našich příběhů se podporovat.

  Záměrem podcastu je ukazovat běžné a přitom velmi neobyčejné životy lidí, odhalovat nové hloubky a úrovně témat a taky způsoby, jakými se dá žít. Přinášet inspiraci v tom, jak ty krásné teorie z knížek, které čteme, a vize, které nosíme v srdcích, doopravdy v našich životech žít a postupně tak měnit nejenom své životy, ale celý svět. Ukazovat, co všechno je možné a čeho všeho krásného a silného jsme jako lidské bytosti schopni a tím v nás a ve světě posílit nikoliv hodnocení, ale vzájemný respekt a pochopení.

  Podcastu a životu zdar!
  Verunity

 • Hosted by Skye Jethani and friend (and former Big Idea employee a long, long time ago) Josh Lindsay, "The Movie Proposal" is a deep dive into movies from two thoughtful Christian guys. Check it out and tell us what you think!

 • Welcome to Witchcraft & Wellness! Using Witchcraft and my 10+ years in the field of Nutrition and Health & Wellness I give you exclusive information, tools, and interviews with experts to change your life from the inside out. From Nutrition, to Mental Health, and Spiritual Development, you can expect it all here on this podcast!

 • Destiny Praha is an evangelical, Christian church situated in the heart of Prague, Czech Republic. We believe that Jesus loves the Czech nation, as well as all the nations who have made this country their home. Our passion is to communicate this love practically through relationship, discipleship and community.

  We have a vision to see people empowered by the love of Jesus and activated by the power of the Holy Spirit. We are fully convinced that you have a very unique and God-given purpose and destiny in life. Your destiny emerges when you begin to discover your gifts and God-given abilities.

 • The opposite of throwing shade, TL explores the intersection of spirituality and mental health. With a hefty dose of metaphysics and a whole lot of vulnerability, TL asks questions like: What does it mean to co-create with the universe? Does magic exist? What can ordinary people do about the great injustices of our time? What does living a meaningful life look like? Can we make coffee a food group? Host Brandy Walker attempts to answer these questions, and start new conversations about old paradigms, all while being her awkward, adorable self.

 • Welcome to the weekly Audio Podcast from Faith Family Church. Presented by Pastor Mike Cameneti and Faith Family Church in Canton, Ohio.

 • Čaukooo, tady Áďa. Vítej u podcastu Nebe Tobě. Můžeš se těšit na spousta peprných, ale zároveň pohodových příběhů ze zákulisí křesťanů, o kterých si popovídáme s hosty podcastu. Věřím, že v jednotlivých epizodách k tobě bude Bůh promlouvat. Si Boží dítě a přesně pro tebe Bůh zemřel, protože tě miluje!!!

 • John 16:12-13
  12 I have yet many things to say unto you, but ye cannot bear them now 13 Howbeit when he, the Spirit of truth, is come, he will guide you into all truth: for he shall not speak of himself; but whatsoever he shall hear, that shall he speak: and he will shew you things to come I have the SPIRIT OF TRUTH in me and I will tell you and teach you what I hear from heaven.

  From the start was I a healer but on my way under GOD have I been a Prophet. I have a very close relation with GOD almighty and in Arabic is it Allah.

  My Youtube channel : https://www.youtube.com/channel/UCf9oDHXrAtAWyt61h1BSWxg
  In year 2000 was I on my way to make a suicide but only some minutes before I should it stood an higher Priest from heaven in my home and talked to me. ( I understood 23 years later it was an higher Priest from heaven )
  He was talking about my past and I understood he had been with me on my way to earth and is he that look after me in this life.
  When he had left came a voice and talked to me about my future and I understood it was GOD and what HE told me have I done and now am I walking in this over-time and let heaven / afterlife lead me as I should have been dead since year 2000.
  I hear from heaven, including GOD and this Podcast is for you to learn what is going on here on earth and they in afterlife teach us what is in heaven and what they see what is going on in our life.
  My main language is Swedish but I have been taught English by heaven to could give messages to the whole world.
  This Podcast is owned by them in afterlife and they give healing to all my listener.

  Become a supporter of this podcast: https://www.spreaker.com/podcast/never-too-late--4688887/support.

 • Podcast tvořený na témata magie, čarodějnictví, mystika a spiritualita. Na své si tu přijdou jak začátečníci, tak pokročilí. Najdete u nás rozhovory, claviculu (zamyšlení), ale také záznamy webinářů, které organizuje spřátelený projekt Cesta Magie.

  PODPOŘTE NÁS NA: https://www.forendors.cz/cesta_magie

 • Welcome to the "Untold Mysteries" podcast, where we dive into the hidden wonders of Christ that are yet to be discovered. Join me on an exciting adventure as we uncover the secrets of love, wisdom, and knowledge that lie deep within our hearts. It's time to take a leap of faith, leaving behind everything we've gained from Adam, so we can receive the abundant blessings of Christ!

  In this podcast, I will share fresh insights from the Word that will energize, focus, and fully engage you with God every single day.

  🌟 Book a 1-on-1 coaching session with me: Perfectedbyblood.com/coaching

 • O Bohu, lásce a životě s Kubou a Mončou v češtině.

 • V podcaste sa venujem intelektuálnej stránke kresťanskej viery, vzťahu medzi vierou a rozumom a pro-life tematike.

 • Welcome to the Harvest New Beginnings Audio Podcast. A new podcast will be added every week. "Subscribe" to stay up to date with the latest message from Pastor Scott Poling or one of our guest speakers. Visit, atharvest.church for additional information about our church.

 • Věříme, že zde najdete mnoho inspirace, zajímavých hostů i myšlenek.

  Jsme tu pro vás na Cestě k sobě

 • Podcast kázání sboru CB v Českém Těšíně.