Folgen
-
Česko potřebuje rozhýbat. Protože pak bude zdravější, výkonnější – i bohatší. V podcastu Forbesu se na tom shodují zástupci byznysu, který je s pohybem přímo spojen: Jana Havrdová z České komory fitness i Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, která nabízí pohybové aktivity jako benefit pro zaměstnance.
Už by to chtělo pořádnou kampaň. Klidně podobnou, s jakou kdysi stát varoval před následky dopravních nehod. „Jen by heslo tentokrát mohlo znít trochu obměněné,“ říká Jana Havrdová: „Necvičíš, zaplatíš.“
„Demografický vývoj je neúprosný. Zájmem zaměstnavatelů i státu bude udržet lidi co nejdéle v pracovním procesu – a když to řeknu nehezky, také je co nejdéle danit. A k tomu musím mít podmínky. Čekal bych, že toto téma bude vidět trochu víc,“ říká ve Forbes BrandVoice podcastu Miroslav Rech z MultiSport Benefit. „Musíme Česko rozhýbat, to musí být společná mise.“
Které země jsou v tomto ohledu vzorem? Jak se podpora pohybu a zdravého životního stylu vyplatí státu ekonomicky? V čem Česko zaostává? Poslechněte si náš Forbes BrandVoice podcast. -
Český deeptechový fond Tensor Ventures, za kterým stojí Roman Smola, Martin Drdúl a Petr Ulvr, má za sebou úspěšný rok 2024.
Podařilo se mu uskutečnit první exity ze stamilionového prvního fondu a navíc rozjeli druhý fond s cílovou částkou 1,25 miliardy korun, do kterého tečou i prostředky z Evropského investičního fondu.
A z těchto peněz fond ve čtvrtek oznámil vůbec první investici, když spolu s dalšími andělskými investory vložil 550 tisíc eur (v přepočtu zhruba 14 milionů korun) do brněnského startupu Dynanic, dříve známého pod názvem Brnologic, jehož vědecký tým laicky řečeno zjednodušil programování čipů.
V jakých dalších oblastech má Česko ještě potenciál? Jak fond Tensor Ventures vybírá, do koho bude investovat? A který startup z jeho portfolia se stane jeho prvním dolarovým unicornem? To vše si poslechněte v aktuálním podcastu. -
Fehlende Folgen?
-
Stárneme. Nejenom jako jednotlivci, ale stárne celá česká populace, což vyvolává potřebu, aby se o nás ve stáří někdo staral. Taková péče ovšem obvykle vyjde na desítky tisíc měsíčně, které v rodinných rozpočtech velmi často chybějí.
Rychlost stárnutí české populace je až překvapivě vysoká. „Podle Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 2,1 milionu obyvatel nad 65 roků. V roce 2050 už jich ale budou víc než tři miliony,“ říká Martin Švec, generální ředitel Simplea pojišťovny.
Velká část z nich, v průměru od věku 75 let, nebude dostatečně samostatná na to, aby se o sebe dokázali postarat. Pak přichází na řadu pobytová zařízení pro seniory, kterých je ale dlouhodobě nedostatek.
Zprvu tak péče obvykle začíná doma. „U lehčích forem nesoběstačnosti to jde i dlouhodobě, ale u těch s vysokou mírou závislosti na pomoci ostatních to většinou rodina zvládne pár měsíců. Pak hledá jiné řešení, protože dlouhodobá péče je náročná fyzicky, emočně, ale i existenčně. Často to znamená, že některý z členů rodiny musí přestat chodit do práce a celý den se věnovat opečovávanému člověku,“ připomíná Stanislava Lišková, finanční poradkyně Partners.
Jak dnes vypadají státní a soukromé domovy pro seniory? Kdy je ideální začít řešit pojištění, které zajistí odpovídající péči ve stáří? Na kolik vyjde a jakou sumu ve stáří zaručí? Poslechněte si diskusi v novém dílu Forbes BrandVoice podcastu. -
Životní deal? V absolutních číslech ano, popisuje brněnský investor Igor Fait prodej energeticko-strojírenské skupiny do rukou japonské skupiny Yanmar. Pro Forbes Byznys podcast dělá taky inventuru všech svých fondů a hodnotí výhled do příštího roku i jak se bude dařit české ekonomice.
Proč má rád sněhové koule? Co jeho, známého brněnského patriota, přinutí vyrazit do Prahy? Proč fond Jet 3 při raisování kapitálu nenaplnil plán? Co ho přimělo udělat od private equity úkrok stranou do světa venture kapitálu? A kde se nejlíp utrácejí těžce vydělané peníze? Dozvíte se v dalším vydání Forbes Byznys podcastu. -
Jaká je budoucnost tabáku? Jak dopadají regulace tabákového byznysu na trh i státní rozpočet? Jak se bránit rostoucí spotřebě mezi mladistvými? O tom, jak se celý sektor adaptuje na nové výzvy a příležitosti, v nejnovějším díle Forbes BrandVoice podcastu diskutují generální ředitel British American Tobacco pro Česko a Slovensko, Štěpán Michlíček, spolu s hlavním ekonomem BHS, Štěpánem Křečkem.
Proč roste spotřeba alternativ tabákových produktů? Přinese více regulací skutečné snížení spotřeby? A jak vypadá „ideální regulace“ očima těch, kteří jí čelí každý den? Odpovědi na tyto i jiné otázky se dozvíte v našem podcastu. -
Energetická skupina ČEZ na konci léta převzala většinový podíl v provozovateli plynovodů Gasnet a s uzavřením tohoto dealu skončila i mise jeho šéfa Martina Gebauera, který byl hlavním zástupcem předchozího majitele, britského trustu Macquarie Asset Management.
“S Gasnetem a specificky já se znalostí telco trhu a digitálních procesů jsme se připravovali na plnou digitalizaci,” ohlíží se za svou misí v dalším Forbes Byznys podcastu Martin Gebauer.
Po odchodu z Gasnetu se mimo jiné bývalý šéf Českých radiokomunikací usadil v představenstvu české technologické firmy Livesport miliardáře Martina Hájka.
“Livesport má stále velkou chuť růst. Patří mezi největší investory v oboru,” neskrývá Gebauer nadšení z české firmy, se kterou už déle spolupracoval jako konzultant.
Co mají vysílače a plynovody společného a jak se Martinu Gebauerovi daří vést firmy v různých oborech? Jak přistupuje k vedení lidí? A jak se dnes brání vyhoření, kterým si v minulosti prošel? To vše si poslechněte v podcastu. -
Nespořit, ale investovat. Kudy vede cesta, jak se připravit na nevyhnutelně nízký státní důchod? Téma nového Forbes BrandVoice podcastu – jeho hosty byli zakladatel investiční platformy Portu Radim Krejčí a ekonom Dominik Stroukal.
Že se bez individuálních úspor ve stáří neobejdeme, je asi jasné všem. Jenže všechna data ukazují, že Češi jsou velmi konzervativní a od investování si drží odstup. Problém tak není ani tak v tom, že by lidé nespořili, ale spíše v tom, že mají peníze uložené s velmi nízkým, nebo dokonce nulovým výnosem, shodují se Radim Krejčí a Dominik Stroukal.
Proč jsou Češi takovými milovníky běžných a spořicích účtů? Má smysl odkládat jen stovku? Jak vybrat solidního poskytovatele finančních produktů? A co poplatky? Odpovědi najdete v tomto Forbes Bradvoice podcastu! -
Česká firma Greenbuddies orientující se na development a výstavbu komerčních fotovoltaických elektráren (FVE) je známá především v zahraničí, odkud ji plyne většina jejího loňského více než třičtvrtě miliardového obratu. V posledních letech ale o sobě dává vědět i v Česku.
Kromě běžných fotovoltaických elektráren na průmyslových halách nebo loukách vidí příležitost i v rozvoji tzv. agrovoltaiky nebo carportů, tedy parkovišť zastíněných solárními panely.
“Máme za sebou výstavbu prvního největšího carportu v Rakousku. A teď definitivně dokončujeme ještě větší rakouský carport. Myslíme si, že do budoucna je toto je oblast, kde se máme rozvíjet,” říká v dalším Forbes Byznys podcastu spolumajitel a šéf firmy Greenbuddies Aleš Spáčil s tím, že podobný carport staví i v Česku u zdejšího sídla Coca-Coly.
Jak výnosný je byznys s výstavbou fotovoltaických elektráren? Jak plníme své cíle v OZE a kde všude FVE v Česku vyrostou? To vše a více si poslechněte v podcastu. -
Kdo alespoň trochu sleduje dnešní automobilový svět, může mít pocit, že automobilky s ničím jiným než s elektromobily nepřichází. Marcel Archleb, který od roku 2018 vede české Audi, to ale rozporuje.
Je to právě Audi procházející modelovou ofenzivou, při níž v následujících měsících na trh postupně vrhne dvacítku nových modelů. Víc než polovina jich bude mít spalovací motor. Naštěstí pro české zákazníky. Ty totiž elektromobily dvakrát nelákají.
„Čistě elektrifikovaných vozů a plug-in hybridů prodáváme pět procent. Devadesát pět procent jsou auta se spalovacími naftovými a benzínovými motory. Poptávka po elektromobilech je poměrně malá,” připouští Archleb.
Elektromobilita ale stálé hýbe celým automobilovým trhem a i Audi se s tím musí vypořádat. Tedy pokud se nezmění už schválená legislativa, která v Evropě říká, že od roku 2035 už se žádné spalovací auto nepůjde koupit. „Přizpůsobujeme tomu strategii a počítáme s tím, že nejpozději na konci roku 2034 přestaneme prodávat auta se spalovacím motorem. Jediný, kdo to může změnit, je v rámci Evropy politická reprezentace,” říká Archleb, jenž si jako služební vůz vybral skoro pětisetkoňové elektrické Audi e-tron GT.
Proč už Audi nenabízí kabriolety? Je víc než devítisetkoňový elektromobil Audi RS e-tron GT Performance ideální náhradou za desetiválcové Audi R8? Jak jsou čeští zákazníci ve srovnání s ostatními státy Evropy ochotni připlácet například za exkluzivní doplňky? A o jaké modely je mezi zákazníky značky Audi největší zájem? Na to odpovídá Marcel Archleb v novém díle BrandVoice podcastu. -
Ze sedmi stovek vstupního kapitálu udělali miliardový byznys. Vladimír Velebný je vědec a zároveň letošní nováčkem v našem žebříčku nejbohatších Čechů. Zuzana Bubnová je jeho nadřízená, ředitelka jeho firmy – a zároveň manželka. Jakou mezi sebou mají dynamiku? A jaké ambiciózní plány společně spřádají?
Česká biotechnologická společnost Contipro patří mezi globální špičky ve výrobě kyseliny hyaluronové. Už příští rok začne stavět novou linka na výrobu hyaluronanu ve farmaceutické kvalitě, která přijde na 1,2 miliardy korun.
Contipro přitom začínalo jako firma o sedmi lidech a sedmi stovkách korun československých startovacího kapitálu. Z toho Velebný vybudoval miliardovou firmu, kde je dnes jediným vlastníkem.
Contipro pravidelně dosahuje půlmiliardového zisku EBITDA, díky čemuž Forbes hodnotu firmy odhaduje na 5,5 miliardy korun.
Čím vědce a miliardáře Velebného fascinuje kyselina hyaluronová i po desítkách let, co ji studuje? Proč je její výroba tak skvělý byznys? Kam všude kyselinu hyaluronovou Contipro prodává a kolik na tom vydělává? Vyplatí se víc vyrábět do kosmetiky nebo do medicínských aplikací?
To se dozvíte v dalším Forbes Byznys podcastu! -
Učaroval mu svět AI. Nejen proto se Lukáš Benzl rozhodl před rokem založit Českou asociaci umělé inteligence. Má se stát místem, kam se budou obracet firmy i jednotlivci v momentech, kdy budou potřebovat cokoli kolem AI vyřešit. Asociace už má dnes 235 členů, mezi nimi jsou takové firmy jako třeba Penta, Škoda Auto, Google nebo i Zoo Praha. Vzdělávat ale plánuje i veřejnost, protože vnímá, že ve společnosti není umělá inteligenci ještě stále přijímaná tak, jak by si možná zasloužila. Přitom může život v mnohém zjednodušit.
Proč varuje před nástroji umělé inteligence, která dokáže odhalit fake news? V čem je pro firmy výhodné být členem asociace umělé inteligence? Jaké dopady může mít AI na společnost? A kde může AI zachránit život? Poslechněte si další díl Forbes Byznys podcastu. -
Festival Let It Roll a parta kolem firmy Beatworx, která jej a i další hudební akce jako Imagination pořádá, má před sebou zlomový rok. Největší drum and bassový festival na světě se rozloučil se svou tradiční lokací z posledních let, s letištěm v Milovicích, a v příštím roce se bude konat na zcela novém místě.
“Je to blíž města, takže i vybavenost pro naše návštěvníky bude mnohem lepší a zároveň na tom místě je voda, kanalizace, je tam elektřina, takže i pro nás je to určitě jednodušší,” říká v dalším Forbes Byznys podcastu organizátor Let It Rollu Zdeněk Souček, který je na scéně znám jako DJ Suki.
“Drum and bass má teďka po pandemii skvělý roky celosvětově. Dokonce i ta Amerika, kam se snažíme už několik let dostat, teďka hodně ožila a spousta umělců tam začíná jezdit na vlastní tours,” popisuje dnešní situaci.
Kolik se na letním Let It Rollu protočí celkem peněz? Ovlivnila nějak inflace chuť k útratám návštěvníků? A jaké má Suki další plány s festivalem i dalším byznysem. To vše si poslechněte v podcastu. -
Legacy startupista. To jest pojem, který není, pravda, všední, avšak který se mi zcela sám od sebe ocitl v hlavě v momentě, kdy jsme tento podcast domlouvali. Jana Řežába asi netřeba sáhodlouze představovat, tak jen ve stručnosti.
Podnikat začal ve dvanácti letech, první peníze vydělal na obsahu pro mobilní telefony. Nejvýrazněji o sobě dal vědět počinem Socialbakers. Společnost, která se zabývala analýzou sociálních sítí, vyústila v roce 2020 v miliardový exit.
V roce 2019 Řežáb společně s Cyrilem Hoschlem mladším založili startup Time is Ltd. Ten se zabýval produktivitou v korporacích, nicméně po pěti letech jej Řežáb letos na podzim zavřel.
„Z osobních peněz mě to stálo 1,3 milionu eur… Jsem schopný relativně dlouhou dobu jít hlavou skrz zdi, ale i kdybych do toho dal všechno, čekala tam zeď ocelová,“ popisuje osmatřicetiletý podnikatel.
Poslední rok nicméně v naprosté tichosti budoval nový projekt – startup Ravineo. O čem je? S jakou motivací se do něho pouští? Proč si myslí, že může být násobně větší než Socialbakers? Proč pěstuje pokojové květiny? Proč má v domě, který vlastní kavárnu? Dozvíte se v dnešním Forbes Byznys podcastu. -
Čeští ovocnáři mají před sebou složitý rok, který mnohde rozhodne o jejich další existenci. A to zejména kvůli letošním mrazům, které na jaře v několika oblastech republiky spálily fakticky celou úrodu.
Jednou z takto poškozených firem je i největší producent jablek v Česku Bohemia Apple, který má sady v okolí středočeské Tuchorazy.
„Ročně vypěstujeme okolo čtrnácti až patnácti milionů kilo jablek a při prvních odhadech v dubnu jsme očekávali osmdesáti až stoprocentní poškození, což se nakonec potvrdilo,“ říká v dalším Forbes Byznys podcastu šéf Bohemia Apple Štěpán Chára.
Podle něj se dopady mrazů začnou v českých obchodech projevovat během nadcházejícího jara, kdy čeští producenti včetně Bohemia Apple doprodají své zásoby z loňské sezóny.
Jaká je budoucnost sadařství konkrétně v Tuchorazy? Na jaké cenové úrovně jablek se má český zákazník připravit? To vše i více si poslechněte v podcastu. -
Dvě největší komerční televizní skupiny Česku zažívají z pohledu inzerentů úspěšný rok, když obě skupiny Prima a Nova se letos shodně přiblížily plné reklamní vyprodanosti.
“Myslím, že letos je to poprvé v historii českého televizního trhu, kdy obě komerční televizní skupiny byly blízko vyprodanosti. Obě. Nejenom jedna,” říká šéf skupiny Prima Marek Singer, který byl hostem dalšího Forbes Byznys podcastu.
I proto ostřílený manažer, který sedí v čele Primy už šestnáct let, očekává, že letos se jeho televizi zvednou o pár procent tržby, které loni dosáhly na 4,17 miliardy korun.
Před jakými výzvami dnešní televize stojí? Kdy lidé přestanou vnímat rozdíl mezi televizí a videoslužbou? Proč si myslí, že se reklama začne místo věkových skupin cílit na sociální bubliny? To vše si poslechněte v podcastu. -
„Trh je živý a jsme za to rádi,“ říká Petr Manda, vrchní ředitel Korporátního a institucionálního bankovnictví v ČSOB, podle něhož se česká ekonomika po delší době začíná nadechovat k růstu. Mluvil o tom v novém dílu Forbes BrandVoice podcastu.
Optimismus vládne napříč celou ekonomikou, vidí následující období muž, který v jedné z největších bank v zemi rozhoduje o financování v řádech stovek miliard korun pro ty největší české i zahraniční korporace. Jako jeden z prvních tak Petr Manda obvykle ví, jaké plány a projekty se v českém byznysu rodí.
„Pro příští rok vidíme zajímavou dynamiku i na straně vlády v oblasti infrastrukturních staveb. Firmy také investují do energetické transformace ve směru od uhlí k obnovitelným zdrojům energie,“ uvedl vrchní ředitel Korporátního a institucionálního bankovnictví.
Mění byznysmeni názor na GreenDeal? Jak banka nahlíží na financování obranného průmyslu? A jaký úvěr by on sám nikdy nepodpořil? To vše se dozvíte v našem podcastu. -
Americký výrobce polovodičů a čipů Onsemi právě nyní dojednává detaily pro doposud největší zahraniční investici v Česku v objemu 46 miliard korun. V současnosti se mezi zástupci státu a firmy řeší zejména konkrétní parametry investiční pobídky.
“Nejsou jasné termíny, kdy přesně k podepsání smluv dojde. Dá se to očekávat během příštího roku,” uvádí v dalším Forbes Byznys podcastu viceprezident společnosti Onsemi a jednatel ON Semiconductor Czech Republic Aleš Cáb.
“Je to obrovské PR pro Česko, které se tím dostane na radar světových firem, protože těch zemí, které umí čipy vyrábět, je málo,” říká k tomu Cáb, podle kterého se světová poptávka po čipech do konce této dekády zdvojnásobí.
V rožnovské továrně vznikly už zhruba tři stovky technologických patentů, do kterých průběžně tečou miliardy.
“V posledních třech letech jsme například do technologií karbidu křemíku investovali zhruba dvanáct miliard korun. Je to technologie, v které jsme ve světě na špici,” dodává v podcastu Cáb.
O jakou technologii, se kterou chce české Onsemi ve světě prorazit, konkrétně jde? Kdy do Rožnova opravdu začnou téct slíbené miliardy? A co to bude znamenat pro samotné město? O tom všem jsme se bavili v podcastu. -
Sdílené koloběžky a kola Lime po celém světě najezdily dohromady už přes 700 milionů kilometrů, jen v Praze to loni bylo přes tři miliony kilometrů. Americký startup pohybující se v segmentu sdílené mobility má v české metropoli dnes dva a půl tisíce koloběžek a několik stovek elektrokol.
V ulicích budou i přes zimu. A v případě kol Lime do Prahy během podzimu rozmístí kola novější elektrokola, konkrétně čtvrté generace.
Sdílená kola a koloběžky zaparkované v ulicích rozdělují společnost a úkolem Václava Petra je domluvit s jednotlivými městy či jejich částmi zejména na porušování zákazu jízdy na chodníku a systému parkování.
V tom už se podle Petra situace zlepšuje i díky tomu, že se Praha vydala cestou systému parkovacích míst. “Vyznačená parkovací infrastruktura parkovací je to hlavní,” říká.
Jaká maximální vzdálenost mezi parkovacími místy musí být, aby je uživatelé využívali? Jezdí na Limu více zahraniční turisti, nebo Češi? Bude někdy Lime integrovaný do Lítačky? To vše si poslechněte v podcastu. -
Česko se zlepší, až se změní přemýšlení úředníků. Alespoň podle Milana Kratiny, spolumajitele mnohamiliardového kolosu Accolade, který v sedmi evropských zemích investuje do výstavby průmyslových nemovitostí.
„Motivací úředníků by mělo být podporuj, povoluj. My chceme po státní správě jen to, aby se chovala v mezích zákona,“ prohlásil Kratina na čtvrteční konferenci Lepší Česko v Karlových Varech a své tvrzení doložil příběhem z nedávné doby, který dostal nečekanou, až absurdní zápletku. -
Česko zastupovala na misi ve Světové bance a nyní nabízí recept na vyšší prosperitu. Podle renomované ekonomky Jany Matesové se skrývá v reformě státní správy a hlavně přemýšlení jejích zaměstnanců. „Nesmějí mluvit do toho, co jim nepřísluší,“ řekla na konferenci českého Forbesu Lepší Česko.
„I když do Strakovy akademie přijdou politici se spoustu plánů, padne na ně brzy deka. A to je státní správa, zažila jsem si to sama,“ vzpomínala Matesová. „Úředníci vám už během prvních dnů dokážou ukázat, co vše nejde. Já bych pro Česko použila právě slogan – ,To nejde‘. Případně – ,Takhle to stačí. Vždycky se to tak dělalo, tak proč to budeme měnit?‘“
Dalšími hosty v politickém bloku z konference Lepší Česko byli hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, předseda stínové vlády Karel Havlíček a ministr dopravy Martin Kupka. - Mehr anzeigen