Episodes

  • A Filmklub podcast újabb adásának vendége Mosolygó Sára színésznő, aki Szendrey Júliát játszotta a Most vagy soha! című történelmi kalandfilmben, amit lehet dicsérni (ahogy tette az Origo kritikusa) vagy lehet szidni (ahogy tette kábé mindenki más), de annyi biztos, hogy korunk egyik legemblematikusabb filmalkotása.

    Sári elmeséli, hogy hogyan került bele a filmbe, hogyan élte meg a díszbemutatót, melyik kritika fájt neki a legjobban, de megbeszéljük azt is, hogy milyen az optimális vastagságú bőr és hogy miért nem tudunk örülni a dolgoknak. Kiderül továbbá, hogy micsoda eltökéltség volt szükséges ahhoz, hogy Sáriból színész legyen, illetve, hogy milyen nehéz helyzetben van mostanában egy magyar színész, ha filmben akar szerepelni, pláne, ha úgy akar filmben szerepelni, hogy közben ne haljon éhen.

    Felvetem az adásban, hogy vajon mit fog majd szólni a Szendrey Júlia-kutató Gyimesi Emese a Most vagy sohához - azóta kiderült, hogy mit szól hozzá.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast legújabb adásának vendége Csáki László, aki a kilencvenes évek eufóriáját és vonatjegyhamisítási lázát dolgozta fel a Kék Pelikan című animációs filmjében, amiben az igazi hamisítók, jegyhasználók, rendőrők és MÁV-osok mesélik el ezt az izgalmas, valós történetet. Átbeszéltük azt a laza 17 évet, ami alatt a film készült, szóba jött David Lynch, a Bonanza Banzai, Hazai Attila, Kádár János, Schiffer Pál és Thuróczy Szabolcs is, plusz próbáltuk megfejteni, honnan jön ez a különös derű, ami Csáki Laciból árad.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni, a Kék Pelikant pedig április 4-től keresd a mozikban!.

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Tóth Orsival utoljára 16 éve beszélgettem hosszabban (érdemes elolvasni azt az interjút, de vigyázat, az Origón van!), pont pár nappal a Delta cannes-i bemutatója előtt. Akkor még haragban volt a világgal, azóta lenyugodott, megállapodott, szült három gyereket és a színészkedés némileg háttérbe szorult az életében. Most viszont megint főszerepet játszik egy mozifilmben, Hajdu Szabolcs Kálmán-nap című párkapcsolati drámájában.

    Sokat dumáltunk a változásról, amin Orsi keresztül ment az évek során, és hogy ebben milyen szerepet játszott a férjével való kapcsolata. Kiderült továbbá, hogy jól jött volna-e egy intimitás koordinátor a Szép napok forgatásán, mi hiányzik neki a régi életéből, hogyan viselkedett vele Léa Seydoux, milyen stratégiákkal tudta elviselni a 14 év (and counting!) Fideszt, valamint, hogy mit tett volna, ha egyszer bezáródik Andy Vajnával egy helyiségbe. Még színészi tanácsokat is adott, illetve elmerengett azon, vajon mit fognak szólni majd a gyerekei a korai, húzósabb filmjeihez.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • Dorka régi Z+-os kollégája, Rákay Philip öt évig dolgozott egy filmen, ami végre elkészült és március 13-án (az adásban 14-dikét mondok) este levetítették az Aréna mozi több termében, mi meg elmentünk, hogy támogassuk a srác szárnypróbálgatásait és ha már ott voltunk, gonzóztunk is egy kicsit, mert úgy gyorsabban telik az idő.

    Ez egy elég nyers adás, konkrétan semmit nem vágtam ki belőle, tartalmazza azokat a pillanatokat is, amikor úgy kezdek el egy mondatot, hogy fogalmam sincs, hogyan akarom befejezni, plusz benne hagytam a vetítést felvezető beszédeket is, amiket át lehet tekerni, bár szerintem tanulságosak, plusz az is benne van, amikor odajött hozzánk (vagyis Dorkához) Rákay Philip, meg amikor próbálom szóra bírni Köves Gábort, kevés sikerrel. Szóval gyakorlatilag minden itt van, ami történt velünk szerdán este minden idők legdrágább magyar filmje, a Most vagy soha! díszbemutatóján.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni. Dorkát pedig úgy tudod támogatni, hogy előfizetsz a Substack-hírlevelére, ami mindig szuper.

  • Egy hét különbséggel két olyan magyar film is a mozikba került, amit nagyon érdemes megnézni. A legutóbbi adásban beszélgettünk a Nyersanyagról, (amit még el tudtok kapni, ha szeretitek a dél körül kezdődő vetítéseket) most pedig a Lefkovicsék gyászolnak van terítéken, vendégünk a film reszelős hangú író-rendezője, Breier Ádám.

    Ádám korábban két dokumentumfilmet csinált (az egyiket Havannában élő magyarokról, a másikat Krasznahorkai Lászlóról), ez az első fikciós nagyjátékfilmje. Elmeséli, miért Szabó Kimmel Tamást tartotta a legalkalmasabbnak a kissé pocakos, ortodox zsidó családapa szerepére, miért verte szét a fürdőszobájukat gyerekkorában Bezerédi Zoltán, illetve szó esik arról a csodáról is, akit Váradi Rolandnak hívnak.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • Az utóbbi időben szerencsére egyre több magyar film mutat olyan képet hazánkról, ami ismerős lehet azok számára, akik ebben az országban élnek. Például az Egy nap, a Larry, a Magyarázat mindenre, a Legjobb tudomásom szerint vagy a Valami madarak, de ilyen a február 15-én mozikba került Nyersanyag is, ami annyira mostani és magyar, hogy elhangzik benne a "444-es újságíró" szókapcsolat is. A film író-rendezőjével, Boross Martinnal és a főszerepet játszó Dér Zsolttal beszélgettünk.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • Annyi minden történt tavaly Rév Marcival, hogy muszáj volt egy újabb adást csinálnom vele. Fényképezte Miley Cyrust, Beyoncét, Bad Bunnyt és Frank Oceant, rendezte Billie Eilish-t egy Gucci-reklámban, leforgatta Szimler Bálint első nagyjátékfilmjét, kijött a Fingernails című filmje, illetve a The Changeling című sorozat, aminek az első részét ő vette fel, no és persze ott volt a botrányos Az idol is.

    Melyik filmjelenet nézése közben ájult el Marci a Duna Plazában? Mi jut eszébe Steve Busceminek Magyarországról? Milyen Beyoncé után rohangálni egy kamerával órákon át és milyen az, amikor csak neked énekel Frank Ocean? Ezekre mind választ kaptok, ha meghallgatjátok a beszélgetést.

    Dolgok, amikről szó esik az adásban

    01:28 - Karácsony Los Angelesben 05:05 - Magyarázat mindenre és a magyar film helyzete 09:33 - Feketepont (Szimler Bálint filmje, amit Marci fényképezett) 12:28 - Gucci-reklám Billie Eilish-sal, amit Marci rendezett 17:34 - Fingernails (a film, amiben Marci fényképezte Jeremy Allen White-ot, Jessie Buckley-t és Riz Ahmedet) 34:51 - The Changeling (Lakeith Stanfield főszereplésével készült tévésorozat, aminek Marci fényképezte az első részét) 42:08 - Az idol (az Eufória alkotójának hűvösen fogadott idei sorozata, aminek minden részét Marci vette fel) 45:00 - Renaissance (Beyoncé koncertfilmje, aminek az egyik operatőre Marci volt) 50:32 - Frank Oceannel közös projektek 56:44 - Baticano (a Bad Bunny-klip, amiben Marci fényképezte Steve Buscemit) 57:54 - Az író- és a színészsztrájk tanulságai 1:01:48 - 2024 miről fog szólni

    A felvétel 2023. december 27-én készült, tehát ha az hangzik el, hogy "idén", az 2023-at jelent, a "tavaly" 2022-t a "jövőre" pedig 2024-et. Ezen kívül még háromszor interjúztam tavaly Rév Marcival: a Miley Cyrus-klipről a Recorder magazinba, Cannes-ban Az idolról a podcastba, illetve a Feketepont forgatásáról a Patreonra.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast legújabb adásának vendége Hermányi Mariann színésznő, akit a legtöbben A besúgó című sorozatból ismerhetnek, amiben ő játszotta Adélt, a KISZ-es femme fatale-t, Száva Zsolt új nőjét, de emlékezhetünk rá heroinfüggő véglényként a Toxikomából vagy a Shadow and Bone - Árnyék és csont című Netflix-sorozat fináléjából, ahol egy egész templomnyi embert készített ki.

    Először Nemes Jeles László Napszállta című filmjében állt kamera elé, de az a forgatás szörnyű élmény volt számára (a műsorban elmeséli, hogy miért). Még idén láthatjuk a Ma este gyilkolunk című mozifilm egyik főszerepében olyan legendák oldalán, mint Kern András, Bodrogi Gyula, Koltai Róbert, Pogány Judit, Jordán Tamás és Bálint András, valamint minden idők legdrágább magyar tévésorozatában, a Hunyadiban, amelyben Luxemburgi Erzsébetet fogja játszani és állítólag olyan szenzációs alakítást nyújt, hogy az is megjegyzi majd a nevét, aki eddig nem tette.

    Mariannra biztosan jó páran felfigyeltek már 2020 nyarán abban a Partizán-videóban, amiben Vidnyánszky Attiláról beszélt olyanfajta nyíltsággal, ami nagyon ritka a magyar közéletben. Ez a bátorság azóta sem veszett ki belőle és nagyon lelkesítő volt egy olyan emberrel beszélgetni, akitől tényleg meg lehet kérdezni bármit, mert számára egyik téma sem forró kása.

    Témák, amikről szó esik az adásban

    00:00 - Cserhalmi György 07:04 - Vidnyánszky Attila 23:31 - Bemutatás 25:42 - A besúgó-házibuli, Nők lapja-címlap, Nagy Ervin-plakát az osztályteremben 39:59 - Napszállta 50:57 - Toxikoma 53:39 - Amatőr színészek, nyomulás 1:03:31 - Shadow and Bone 1:06:58 - A besúgó 1:22:25 - Kormánypárti fordulat Mariann karrierjében 1:28:17 - Ma este gyilkolunk 1:34:37 - Hunyadi 1:40:15 - Hosszútáv a színészi szakmában

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast (elvileg) vasárnaponként jelentkező minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.

    "Az a feladat, hogy egy mindenki által leszart, a társadalom által teljesen értéktelennek ítélt műfajban valahogy erőt mutass" - mondja a filmkritikusi munkáról Nagy V. Gergő, aki felvázolja a a privát kritikai eszményét, valamint elmagyarázza, hogy mi a különbség egy filmbuzi és egy igazi filmszerető ember között.

    Gergő olyan filmek forgatókönyvének volt társírója, mint a Virágvölgy és a Larry, dramaturgként dolgozott a Hat hétben, valamint írta és rendezte a Friss Húson is díjazott Az ezredes a vörös nőért sír című kisfilmet. Kritikái és filmes írásai jelentek meg a Filmvilágban, a Revizorban és a Magyar Narancsban, a Prizmába csinált egy összeállítást a filmkritikusi közhelyekről, amiket azonnal be kéne tiltani, a Recorderben ötödik éve olvasható a Kultsarok című cikksorozata, amelyben obskúrus filmekre hívja fel a figyelmet, a Filmtetten legutóbb Ozu Jaszudzsiró születésének 120. évfordulója alkalmából írt a saját nagymamája életéről.

    Ez a Kritikusok hete podcast első évadának utolsó része, a második évad még idén érkezik.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast (elvileg) vasárnaponként jelentkező minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.

    "Volt egy félelem a szüleimben, hogy az leszek, ami lettem" - mondja a kilencedik adás vendége, Köves Gábor. Fő erősségének a sztárinterjúit szokták tartani - erről tanúskodik két könyv (Mi az, hogy nagymenők?, Végszónak sem rossz) és három Filmklub podcastos szereplés (egy, két, há) -, de legalább ugyanakkora mestere a minikritika műfajának is.

    Az ipart a Filmvilágnál kezdte (egyik első kritikáját a Donnie Darkóról írta), aztán több mint tíz évet töltött a Magyar Narancsnál (ott az egyik utolsó kritikáját A világ legrosszabb emberéről írta), másfél éve pedig az RTL.hu-nál dolgozik, ahol sajnos már nem ír filmkritikákat. Mármint nekünk sajnos, ő nem bánja.

    Az adásban emlegetett ötcsillagos A Bourne-ultimátum-kritikáját itt az oldal alján lehet elolvasni.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast (elvileg) vasárnaponként jelentkező minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.

    "Hajlamos vagyok keményebb lenni egy magyar filmmel, ha úgy érzem, hogy át akarják verni a nézőket" - mondja a nyolcadik adás vendége, Huber Zoltán. Zoli írásaival találkozhattatok már a Filmvilágban, a Filmhun, a Prizmában, a Recorderben, a Filmarchívum Alapfilmek sorozatában, illetve állandó hang a Filmvilág podcastban.

    Én először a Letterboxdon figyeltem fel a frappáns, sűrű és tartalmas minikritikáira (eddig 1221 darabot írt oda), egy csomó közülük a legjobb magyar nyelvű írás az adott filmről. Mindig is szabadúszó volt, amúgy Kanadában él és egy pici non-profit szervezetnél dolgozik.

    Dolgok, amik szóba jöttek az adásban:

    A filmes blog, amit Zoli még ezer éve indított Egy részlet Vágvölgyi B. András Tokyo Underground című könyvéből Egy Nicolas Cage-filmről írt kritikája, aminek elégedett a címével A kritika, amit Zomborácz Virág Utóélet című filmjéről írt sok évvel később A Filmvilág podcast zárt csoportja a Facebookon Pauline Kael írása A taxisofőrről

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast (elvileg) vasárnaponként jelentkező minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.

    "Van egy cikkem, ahol megpróbáltam vicceskedni... nagyon rossz lett" - mondja a hetedik adás vendége, Gyöngyösi Lilla (amúgy ez az a cikke).

    Lilla kilenc évvel ezelőtt gyakornokként érkezett a Filmtekercs szerkesztőségébe, ma már ő a site főszerkesztője. Emellett szokott írni a Filmtettre, a Filmvilágba, a Filmhura és a Prae.hu-ra, visszatérő vendége a Vakfolt podcastnak, illetve üde színfoltja a cannes-i gonzó podcastjainknak (idén vele vitattuk meg például az új Scorsese-filmet). A Twitteren és a Letterboxdon is érdemes követni.

    Lilla megnevezi az adásban a három kritikáját, ami szerinte a legjobban sikerült:

    Égbe tör, porrá omlik (Babylon) Érezni kell, nem érteni (Tenet) Temérdek szépség mögött a világ borzalma (Napszállta)

    Egyéb cikkei, amikről még szó esik:

    A Fűzőről szóló kritikája, ami után ráírt egy történész Kritikája a Vörös veréb könyvváltozatáról, amiben vannak receptek Kritikája az Emlékezz! című filmről, amiben jó lett volna spoilerezni A Bizalom című Szabó István-filmről írt kritikája, amiben magánéleti üzengetés zajlik A Túl közel című dokumentumfilmről írt kritikája, amire azért kérték fel, mert nem volt semmi kötődése a történethez

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast vasárnaponként jelentkező minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.

    "A kritika halálát a Twitter hozta el" - mondja a hatodik adás vendége, Gyenge Zsolt, aki tesz még egyéb sarkos kijelentéseket is a műsorban. Zsolt volt az első közülünk, aki Cannes-ba kezdett járni, az elmúlt pár évben állandó lakótársunk a Riviérán. Az örök szabadúszó, olyan helyekre írt (vagy még mindig ír), mint a Filmtett, az ÉS, a Filmvilág, a 24.hu, Revizor, az Origo Filmklub, a megboldogult VS.hu, illetve a Helikon nevű kolozsvári irodalmi hetilapba. Főállásban a MOME-n tanít filmmel és a vizuális kommunikációval kapcsolatos tárgyakat, minusz 14 dioptriás szemüveget hord.

    Dolgok, amikről szó esik az adásban:

    Három rossz film egyben - Zsolt lehúzó kritikája Dyga Zsombor Utolér című filmjéről Zsolt brutális kritikája Bogdán Árpád Genezis című filmjéről, amiben azt is írja, hogy "ennek a filmnek nem lett volna szabad elkészülnie" Deep Focus Review - az egyik site, ahol Zsolt jó elemzéseket talált Senses of Cinema - a másik ilyen site A Kétely volt az a Meryl Streep-film, amiről kiderült, hogy már látta, sőt írt is róla A torinói lóról írt kritikája, ami szerinte a legjobban sikerült Kritikája az Ifjúság című filmről, amiről megváltozott a véleménye utólag

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast vasárnaponként jelentkező minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.

    "A személyes kritikákat általában utálom, mert 98 százalékuk borzalmas, de van az a két százalék, ami fantasztikus" - mondja az ötödik adás vendége, Rácz Viktória, akire a Szárnyas fejvadász 2049-kritikájának az egyik bekezdése miatt figyeltem fel először.

    Viki őstraumája, hogy nem vették fel a szegedi egyetem médiaszakára ("az egy nagyon nagy pofon volt a stréber lelkemnek"), ezért bosszúból minden lehetséges iskolát elvégzett és ezzel egy időben az összes létező újság felkérte szerzőnek (Filmtett, Filmtekercs, Pesti Est, Vox, IGN, Marie Claire stb.), de hamar kiégett a szabadúszó létben, és most már csak a Telexre ír rendszeresen (meg néha a Recorderbe, ha rá tudom venni valahogy), plusz visszatérő vendég a Vakfolt podcastban.

    Dolgok, amikről szó esik az adásban:

    Interjú a Mércén, amiben a Háromezer számozott darab rendezőjének felolvasnak egy részt Viki kritikájából Viki posztja Az első kettő című filmről a Letterboxdon, amire reagált a producer Viki kritikája a Szegény párákról Az Elaine May-portré, amire Viki büszke Lindsay Ellis videóesszéi

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast vasárnaponként jelentkező minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.

    A negyedik adás vendége Huszár András, akinek az írásaira a Letterboxdon figyeltem fel a 2010-es évek közepén, és akivel együtt csináltuk végig az Origo Filmklub utolsó pár évét. Azóta olyan helyeken lehetett találkozni a szövegeivel, mint a Recorder, a Telex és az Epik.hu, illetve állandó társával, Frivalszky-Mayer Péterrel együtt már hét éve csinálják az egyik legjobb magyar nyelvű filmes podcastot, a Vakfoltot. Amúgy műfordító, hobbitáncos, társasjátékbolti eladó és all around good guy.

    Dolgok, amiket emlegettünk az adásban:

    András első kritikája az Origo Filmklubon (Az ajánlat) A 2015-ös évösszegző lista az Origo Filmklubon, amiben András írt az első helyezett Mad Max - A harag útjáról András kritikája a Víkendről, ami után ráírt Mátyássy Áron András kritikája a Tiszta szívvel című filmről, amit a rendező Till Attila kifogásolt A Morning Show adása, ahova bement Tilla kifogásolni András kritikáját (1:25:30-nál kezdődik az a rész) András kritikája Az ébredő erőről, amit szpojlerkedéssel vádoltak András Pappa pia-kritikája, ami után behívatta az Origo rettegett főszerkesztője

    András megnevezi az adásban a két írását, ami szerinte a legjobban sikerült:

    Nem véletlenül jelölték nyolc Oscarra ezt a filmet Sheryl Lee – Üzenet a szakadékból

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast legújabb adásában a Mesterjátszma című új magyar thriller alkotóival beszélgettem. Nézzük, kivel miről!

    2:23 - 15:39 | Lisztes Linda

    Linda a rendező munkatársa, felesége és három gyermekének anyja. Sokat dumálunk a láthatatlan munkáról, amit a nők végeznek a férjük helyett, plusz szóba jön a Szomszédok is, aminek az egyik részében Linda szerepelt.

    15:39 - 30:08 | Mácsai Pál

    Itt megpróbálok tizenöt percben életműinterjút csinálni egy negyvenéves karrierrel rendelkező emberrel, de már az első kérdésnél elvérzek. Felhozom a Star Warst, Tarantinót, Tarr Bélát és az NDK-t is, Mácsai elárulja, miért hagyta abba a szinkronizálást és mesél a NASA-val való szoros együttműködéséről.

    30:08 - 42:33 | Váradi Gergely

    Megbeszéljük, hogyan élte meg Gergő, hogy egyik pillanatban még az ő fejével volt kitapétázva a város, a másikban meg hiába kereste A besúgót az HBO Maxon. Több régi kor emberét játszotta már, de tudna játszani ősembert is? Milyen volt Péterfy Borival verekedni egy vécében?

    42:33 - 50:07 | Péterfy Bori

    A filmbeli verekedésről Borit is kérdeztem, plusz próbáltam kideríteni, hogy tényleg egy amazon harcosnő-e, aki macsétával kaszabolja a gonoszokat, végül pedig kikiáltottam annak a magyar színésznek, aki a leghitelesebben tud kanos lenni.

    50:07 - 59:56 | Varga-Járó Sára

    Sára csak húszévesen találta ki, hogy színész akar lenni, és öt évvel később már Mácsaival sakkozik a mozivásznon. Ez elég durva! Megtudjuk továbbá, hogy a Z-generáció mennyire tartja szexinek Mácsai Pált.

    59:56 - 1:18:09 | Tóth Barnabás

    Az ember, aki kétszer is Oscar-shortlistre került. Kiderítem, mennyire fertőzte meg az agyát az Oscar, hogyan dolgozza fel a kudarcot, miért ijedt meg a Letterboxdtól és milyen izgalmas dolgokat tudott meg a sakkról, valamint lobbizok nála, hogy legközelebb vegye be a feleségét társrendezőnek.

    1:18:09 - 1:30:22 | Sümeghy Claudia

    Claudiával legutóbb a tavalyi CineFestes adásban dumáltam, mint a Magasságok és mélységek producerével, most pedig ő a Mesterjátszma forgalmazója (mármint a cége az, a Juno11). Miért sír minden nyitóhétvégén? Mi a közös benne és Andy Vajnában? Miért nem emlegetik a producereket a cikkekben? Végül elárulja azt is, hogy mekkora nézőszámmal lenne elégedett.

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast vasárnaponként jelentkező minisorozatában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.A harmadik adás vendége Bujdosó Bori akivel kilenc évig csináltuk együtt az Origo Filmklubot (nevezhetjük ezt a rovat aranykorának), majd ő átigazolt a VS-hez, aztán pedig lehúzott kemény egy hónapot a Népszabadságnál, pont annak megszűnése előtt.

    Azóta írt a Forbesba, a 24.hu-ra, a Revizorba, a Marie Claire-be, a Kreatívba és a Recorderbe is. Pár évvel ezelőtt kiképezte magát script supervisornak (erről a munkájáról itt mesélt hosszasan), és olyan produkciókban dolgozott, mint A besúgó, a Keresztanyu, a Bécsi vér, a Hunyadi, illetve az Elfogy a levegő című film, ami jelenleg fut a mozikban. Amúgy pszichológus végzettségű.

    Dolgok, amikről szó esik az adásban:

    Bori első kritikája az Indexen Mozivadász - a filmes site, amit a titanicos srácok csináltak Pápai Zsolt írásai a Filmvilágban A Pálfi György-interjú és a kritika A cikk, aminek a címéből konfliktus volt (az volt az eredeti címe valami olyasmi volt, hogy "Most akkor drukkoljunk ennek a hájfejnek?")

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast vasárnaponként jelentkező minisorozatotában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról.

    A második adás vendége Onozó Róbert, aki 13 évig írt az Origo Filmklubba (az első cikke egy négyoldalas portré volt Naomi Wattsról, az utolsó egy interjú Elisabeth Moss-szal), mostanában a Recorder magazinban találkozhattok az írásaival, illetve együtt csináljuk a cannes-i gonzó podcastsorozatot. Amúgy négygyermekes családapa, Brüsszelben él és jogászként dolgozik.

    Dolgok, amikről szó esik az adásban:

    Magyari Péter kritikái az Origo Filmklubon Robi kedvenc lehúzó kritikái: Mesterházy Lili az Elemi ösztön 2-ről és a Szex és New York 2-ről Robi két kedvenc kritikája a sajátjai közül: Carol és Zero Dark Thirty Robi cikke John Waterről Robi korszakalkotó Almodóvar-összeállítása Robi hasonlóan legendás anyaga a Harcosok klubjáról

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast vasárnaponként jelentkező új minisorozatotában magyar filmkritikusok mesélnek a munkájukról, az életükről, az ars poeticájukról, a hozzáállásukról, az ízlésükről, az álmaikról és vágyaikról, arról, hogy hogyan írnak kritikát, mit gondolnak a spoilerekről és az osztályzásról, hogy elnézőbbek-e a magyar filmekkel, illetve hogy hogyan látják a szakmájuk jövőjét.

    "Nekem erre hívásom van" - mondja az első adás vendége, Gyárfás Dorka, aki a Z+ zenecsatornán kezdte a karrierjét (ő vezette többek között a Premier Pláne című filmes műsort), aztán 2003 őszén együtt csináltuk meg az Origo Filmklubot, ahova 15 évig írt, majd átment a WMN-hez, ahonnan július végén távozott (utolsó cikke belsős munkatársként a Sátántangóról szólt). Tavaly jelent meg az első könyve, amit az AlkalMáté Truppról írt Somos Ákossal együtt.

    Dolgok, amikről szó esik az adásban:

    Dorka Sráckor-kritikája, ami szerinte jól sikerült Dorka Nagyfater elszabadul-kritikája, ami szerintem jól sikerült Dorka kritikája a Fábián Juli-dokumentumfilmről, amiért annyian támadták Bárány Tibor írása a szpojlerekről a Narancsban

    Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.

  • A Filmklub podcast legújabb adásában a Cicaverzum című új magyar romantikus vígjáték alkotóival beszélgetünk. Szeleczki Rozi rendező két kedvenc filmje ötvözetét próbálta megalkotni a Cicaverzummal - a műsorból kiderül, hogy melyik ez a két film, a moziban pedig meggyőződhettek róla, hogy mennyire lett sikeres a kísérlet. Visszatér a humorizáláshoz Törőcsik Franciska? Mit érzett Patkós Marci, amikor élete tragédiáról vallott tört angolsággal a Trafó színpadán? Miért nem lenne jó rendező Kemény Zsófi? Milyen arc Csobot Adél? Nyomj rá a play gombra és megtudod!Jó szórakozást az adáshoz, és ha tetszik, kérlek ⁠⁠⁠⁠támogasd a Filmklub podcastot a Patreonon⁠⁠⁠⁠, ahol beállíthatod, hogy havonta hány dollárt szeretnél erre szánni.