Episodes
-
Aurum, v překladu „zářivý úsvit“, vzniklo výbuchem hvězd a na Zemi ho dopravily meteority 200 milionů let po jejím vzniku. I lidské tělo ho obsahuje, většina nám putuje v krvi. A pokud vám v žilách tepe i chuť investovat, pak zlato představuje stálici na trhu. Představíme hned čtyři formy, jak do tohoto cenného kovu investovat. Jsou to mince, slitky a cihly, ETF či akcie těžařů zlata. Každý způsob přitom má svá plus i minus. A víte, jak správně rebalancovat portfolio, když akcie ztratí klidně i 30 %? Jaká jsou pravidla hodná dodržení? Poslechněte si podnětnou debatu a zpestřete si adventní čas.
-
Existují tradiční investice a pak i ty alternativní. Zpravidla jsou málo likvidní, ale právě to může být i jejich výhoda. Investoři totiž nevidí volatilitu, tudíž je snáze dlouhodobě udrží. Jak jsou oblíbené a v čem jsou nejvíc „sexy“? Jaká by měla být zdravá rovnováha mezi tradičními a alternativními investicemi v portfoliu? Jaké výhody nabízí fond kvalifikovaných investorů Partners Alternative Strategies? Nový díl začneme zprávou, že se v listopadu dařilo akciím a dluhopisům. Tak se na chvíli zastavte v předvánočním shonu.
-
Missing episodes?
-
Kryptoaktiva padají jak hrušky po dešti, všechny je proto do tohoto dílu nedostaneme. Věnovali jsme se vybraným platformám, které nedávno „padly“: ne zas tak stabilnímu Stablecoin TerraUSD a Celsius Networku, kvůli němuž přišly o peníze tisíce Čechů. Na přetřes přišly i prominentní fond Three Arrows Capital a burza FTX. I ty již plavou „břichem vzhůru“. Ve druhé části podcastu poodhalíme plánované taje regulace kryptoaktiv.
-
Japonská investiční banka Nomura předpověděla České republice, že příští rok bude čelit měnové krizi. Varovná zpráva šokovala, vždyť pro ČR prognostický model nazvaný Damocles nastavil hodnotu 126. Blížíme se tedy stavu, kdy „měnová krize může vypuknout každou chvíli“. Je Česko opravdu v tak vážném stavu? A jak potom poskládat investiční portfolio z hlediska měnové struktury? Věnujte nám pár chvil, dozvíte se víc.
-
Doba si žádá hlubší analýzu, proto jsme akciové vydání trochu protáhli. S kolegy Marcelem Vanduchem a hostujícím Ondrou Koňákem jsme detailně probrali mnoho otázek. Proč se akcie v posledním týdnu „oklepaly“ a je důvod k optimismu? Jsou prognózy výzkumných agentur, věštících Americe v příštím desetiletí nízké výnosy, na místě? Má smysl investovat do rozvíjejících se trhů? A co technologický sektor, české akcie anebo fondy zaměřené na střední Evropu? Zveme vás na jízdu akciovým světem, račte nastoupit.
-
Opravdu hrozí švýcarské bance Credit Suisse bankrot, nebo jde o tsunami způsobenou debatami na sociálních sítích? Tématem nového dílu je také říjnové dění na finančních trzích i v USA. Poslední data zpoza Atlantiku totiž příjemně překvapila. Tedy až na inflaci, ta si stále „žije na vysoké noze“.
-
Bez dluhopisů a akcií se v našem podcastu neobejdeme. Mají taky svou „duši“, citlivou vůči úrokovým mírám. Říká se jí durace a dnes si procvičíme její skloňování od prvního po sedmý pád. Náš zájem vzbudila i problematika korelace kvalitních cenných papírů. A co teprve akcie technologických firem! To je teprve téma hodné detailního rozboru. Jsou totiž ve výrazné ztrátě. To vše s námi premiérově probere i náš portfolio manažer Ondra Slezáček.
-
Strach, obavy a pesimismus. Pocity aktuálně provázející celý finanční svět. I MMF v nové prognóze předpovídá nízký růst ekonomiky v příštím roce. Taktéž „nejtemnější hodina“ je podle fondu teprve před námi. A důvod? Křehký nemovitostní trh. Zaletíme si i na otočku do Velké Británie, abychom zjistili důvody vážných problémů tamních penzijních fondů.
-
Představíme vám nový, vysoce konzervativní fond Partners Rezerva, v současné době skvělou alternativu ke spořicím účtům. Podíváme se na zoubek jak finančním trhům ve třetím čtvrtletí, tak výkonnostem investic za všech devět uplynulých měsíců tohoto roku. A na závěr se zamyslíme, jak letošní vysokou volatilitu akcií a dluhopisů vysvětlit klientům.
-
Centrální banky se vzhlédly v politice záporných úrokových sazeb a držely se jí dlouhá léta. Nesílí již dojem, že tento „pokus“ úplně nevyšel? A co teprve zlato, tak důležité ekonomické aktivum! Čím to, že jeho cena je letos o zhruba 8 % níže od začátku roku? Přitom by právě v těchto měsících mělo zářit naplno. Kam se podělo „zlaté období“ řekneme v novém dílu našeho podcastu.
-
Dnes si procvičíme jednotlivé třídy dluhopisů, od těch s ratingem investičního stupně přes high-yield dluhopisy až po dluhopisy rozvíjejících se trhů. U každé třídy odhalíme výnosový potenciál i rizika. Naťukneme také specifické fondy investující do reverzních reooperací, jejichž výnos se odvíjí od dvoutýdenní repo sazby ČNB. Nastíníme typ investora, jemuž tyto fondy sednou jako ulité. Příjemný poslech.
-
V americkém Wyomingu se každoročně setkávají nejvlivnější ekonomové, centrální bankéři a ministři financí. Třídenní zasedání „Jackson Hole“ se letos točilo kolem rizika recese a většina přítomných vyjádřila odhodlání zvýšit úrokové sazby za účelem omezení inflace. Co na to Česká národní banka: popluje po proudu, nebo naopak proti? A jak moc nás potrápí energetická krize? Poslouchejte nový díl, dozvíte se víc.
-
Neudělala snad Česká národní banka chybu, když ponechala úrokové sazby beze změny? Lze o inflaci mluvit donekonečna? A dává vůbec ještě smysl typické vyvážené portfolio: 60 % akci a 40 % dluhopisy? Komentují-li pestré dění na ekonomické scéně profíci z Conseq Investment Managementu, předseda představenstva Richard Siuda a investiční stratég Michal Stupavský, pak se stopáž pořadu trochu protáhne. Přejeme příjemný poslech.
-
Měsíc červenec přinesl úlevu nejednomu investoru na akciových trzích. Ekonomická data ze světa ale již tak růžově nevypadají. Německo zaznamenalo rekordní pokles maloobchodních tržeb a klesá i americká ekonomika. Má smysl časovat své investice? Je Amerika aktuálně v recesi? Vše se dozvíte v dnešním vydání Investičního freshe.
-
Jsou kryptoměnové platformy bezpečné, aby uměly ochránit investory? Před pár dny například zkrachovala Celsius Network a svět se ptá, jaký osud čeká ty, kdo jí věřili? Stejně tak můžeme jen hádat, jak blízko je hospodářská recese v USA, když tamní výnosová křivka je nejvíc inverzní od roku 2000? A co korporátní dluhopisy nabízené drobným investorům v ČR, kteří se dostávají do finančních problémů – mají se bát o své peníze? Odpovědi najdete v dalším díle našeho podcastu.
-
Prvních šest měsíců roku jsme sledovali tak mimořádný tržní vývoj, že by vydal na několik svazků hodně „kyprých“ knih. Nám se v koncentrované podobě vešel do necelých třinácti minut, v nichž se krom jiného doslechnete o nejhorším americkém akciovém pololetí za víc než 50 let či synchronním poklesu cenných papírů. Souběh pohybů akcií a dluhopisů je velmi vzácnou situací, kterou jsme naposledy zažili v letech 2008 a 1981! Aby se nám z dění nezamotala hlava, přinášíme investorům návod, „jak se nezbláznit“.
-
Jako by se všechny ekonomické ukazatele proměnily v horolezce. K nim bychom totiž mohli přirovnat úrokové sazby, které ČNB opět razantně zvýšila. Hlavní úroková sazba je už na 7,0 % a investory překvapila reakce trhů. Letos navíc končí fixace u několika desítek tisíc hypotečních úvěrů, které taky šplhají do výšin. Co to znamená? A konečně podle ČNB jsou české byty nadhodnocené o 40 %. Nabízíme náš pohled. Mačky a cepíny netřeba, stačí se zaposlouchat.
-
Svět se zase o kus pootočil a my s ním. Proto v dalším díle Investičního freshe přeletíme oceán až na americký kontinent, kde akcie ukazují nejhorší výkonnost od první vlny covidu z března 2020. Na evropské půdě se zase centrální banka snaží zabránit fragmentaci dluhopisových trhů eurozóny. Planetou kryptoměn a digitálních aktiv hýbou nestabilní stablecoin Terra a platforma Celsius Network, jež zastavila výběry. Množí investoři, kteří slyšeli na vysoké výnosy šplhající až k dvaceti procentům, teď přicházejí o úspory. Poslední zastávkou je problematika evropské energetické bezpečnosti a výhled pro akcie „starého“ kontinentu. Rusko totiž v posledním týdnu výrazně omezilo dodávky plynu do EU. Přejeme příjemný let.
-
První díl nového investičního podcastu pro poradce, kteří chtějí být v obraze. Věnujeme se v něm zejména vysoké inflaci (jako globálnímu fenoménu) a zpřísňující se měnové politice klíčových centrálních bank; amerického FEDu a Evropské centrální banky.