Episodes
- Marek Novák si v průběhu working holiday v Kanadě prošlápl jeden z méně známých, ale o to krásnějších dálkových treků Great Divide Trail přes kanadské Rockies. Právě hlavně o tomhle treku je tenhle rozhovor. Ať už jako motivace vyrazit, tak zdroj praktických tipů a triků, na co se připravit, kdy vyrazit a co rozhodně nepodcenit. Marek se samozřejmě podělí i o spoustu zážitků a o některé informace ke kanadským working holiday.
Odkazy k podcastu:
Marek na Instagramu jako @marek_novak_officialInformace k Great Divide Trail (GDT)Cestoklub.czMatoušova přednáška z KeniPodcast Monika Benešová: „Pacific Crest Trail je hlavně o hlavě, fyzička je až na druhém místě.”Podcast Ladislav Zibura: „Chci i ty nejbanálnější situace popsat co nejpoutavěji. Přesně tak je vnímám, když chodím pěšky.”Rozhovor Petr Hirsch: „Pouť mě naučila žít v přítomnosti a užívat si kouzla drobností.” (1)Hudba: David Szestay -
Natálka je středoškolačka, která se mi ozvala s tím, že se chce podělit o svou zkušenost s výměnným studijním pobytem na Taiwanu. Říkala, že chce hlavně motivovat svoje vrstevníky udělat podobný velký životní krok, já ale myslím, že podcast může přinést spoustu praktických tipů i motivace úplně všem. Tak si ho poslechněte, před Natálkou smekám kloubouk za odvahu.
Odkazy k epizodě:
Blog nataliesebestova.wordpress.comRotary Club Česko: rye2240.org/Natálka na Instagramu: @n_a_t.t_yCestoklub.czA drobná přátelská reklama: Jestli vám cestování chybí stejně jako nám a chcete se aspoň virtuálně přenést někam na druhý konec světa, určitě koukněte na nový projekt Cestoklub. Naši kamarádi začali nahrávat skvělé přednášky napříč Československou cestovatelskou komunitou, abyste si je všechny mohli jednoduše pustit na Cestoklubu. Za cenu ani ne 3 kafíček měsíčně tak dostanete přístup k přednáškám Pavla Svobody, Slávka Krále, Pavla Dvořáka, Viktorky Hlaváčkové, Karla Štěpánka, Petra Koska, Jindry Böhma, Vládi Váchala, Petra Hirsche, Jirky Kaláta, Lukáše Synka, Zuzky Blažkové a spousty dalších dobrodruhů, z nichž někteří dokonce ještě ani nebyli v tomhle podcastu.😄
Každý týden přibývají nové přednášky i speakeři, některé se vysílají i naživo. Navíc jestli vás zajímá moje dobrodružství z Keni, čeká vás tam samozřejmě i moje přednáška. Uslyšíte v ní historky z mého bloudění na motorce, z čajových plantáží i továren, z výšlapu na Mt. Kenya i z dalších národních parků. Uvidíte fotky a videa, na kterých jsem si dal fakt hodně záležet, a dozvíte se i dost praktických tipů.
Takže ještě než se pustíme do podcastu, zapište si někam Cestoklub.cz, nebo si rovnou pořiďte předplatné a podpořte tak českou cestovatelskou komunitu.
-
Missing episodes?
-
Rozhovor s Martinem Půlpánem, kterého budete znát spíš pod pseudonymem Lost Czech Man. Martin si na podzim roku 2018 zabalil batoh a poprvé si stoupl k silnici se zdviženým palcem. Z Evropy přes Turecko, Írán, Kavkaz a střední Asii dojel po zemi do Číny, odkud pokračoval do jihovýchodní Asie.
Kvůli covidu se nakonec musel neplánovaně vrátit domů, a tak jsme se v létě 2020 potkali a popovídali o jeho cestách. Máme oba trochu slabost pro severní Thajsko, takže jsme nemalou část konverzace povídali o tamních dobrodružstvích v zapadlých vesničkách v horách. Čeká vás ale jako vždy i spousta dalších historek a zkušeností.
Odkazy k podcastu:
Web Lost Czech ManFacebook Lost Czech ManInstagram @lost_czech_manČlánek THAJSKO: podrobný praktický průvodce pro cestování na vlastní pěstPodcast – Slávek Král: „Ze stopování se pro mě stal životní styl.”Podcast – Ivana Grešlíková: O minimalismu, digitálním nomádství i pomalém a zodpovědném cestováníPodcast – Pavel Dvořák: O životě v Číně, focení lidí a jejich příbězíchWeb Paleo Snadno Lucky GrusovéObchod Travel BibleHudba: David Szestay -
Hostem rozhovoru je Viktorka Hlaváčková, která se před nějakou zamilovala do pořádně dlouhých pěších výprav a před nedávnem jí vyšla krásná kniha Hory a nekonečno o pěší cestě přes Kavkaz. V rozhovoru se můžete těšit na historky z cest, praktické tipy na vybavení, ale i na pár hlubších zamyšlení. Odkazy:Web ultraviktorka.netKniha Hory a nekonečnoFacebook Viktorčina Cesta tamYouTube kanál Viktorčina Cesta tamViktorka na IG jako @ultraviktorkaMerino triko Icebreaker v edici Travel Bible a Pod 7 kiloObchod Travel BibleX-Challenge akce Objev Česko v zimě
-
V hodně cestovatelské epizodě podcastu LeapMakers se Zuzkou Blažkovou jsme mluvili o její skoro roční svatební cestě na kolech po Japonsku, návratu do Česka i její cestě k podnikání, která je s cestováním po světě hodně spojená. Za úspěchem dnešního projektu totiž stojí spousta práce a mimo jiné jeden dost velký neúspěch s našlápnutým startupem s mezinárodními ambicemi.
Odkazy k epizodě:
Rozhovor s videem na stránkách Red Bull CZPodcast Rozhovory z Česka na Apple Podcasts a na SpotifyFacebook MIZUBIZU s historkami z Japonské cestyZuzčin projekt Moje ČeskoČlánky na Travel Bibli od Zuzky Blažkové (Cabejškové): Plánujete na kole cestu kolem světa nebo jen několikadenní výlet na kole? Průvodce přípravami v 9 bodech8 oblastí, ve kterých ze mě cestování udělalo lepšího člověkaHomestay: žijte na cestách jako domaHolka sama na cestách: 22 tipů, jak cestovat pohodlně a bezpečněKniha Travel BibleHudba: David Szestay -
Rozhovor s Evou Kubátovou, autorkou skvělého webu Mexikopedie. Téma rozhovoru je tedy myslím celkem jasné. Bude to o Mexiku, cestách po něm, jídle, životě v jeho největším městě, manželství s Mexičanem a výchově dítěte v zemi, která se od Česka pořádně liší. Máte se na co těšit!
Evě teď před Vánoci 2020 vychází v nakladatelství Argo knížka Mexikopedie s podtitulem Abecedář mexické kultury, kterou můžeme jedině doporučit! Koupíte ji ve všech knihkupectvích a brzy snad i přímo na webu Mexikopedie.cz.
Odkazy k epizodě:
Web Mexikopedie.czKniha: Mexikopedie, Abecedář mexické kulturyMexikopedie na FacebookuMexikopedie na YouTubePrůvodce na Travel Bibli: Mexiko – tequila, výborné jídlo a krásná přírodaNomádský průvodce: Playa del Carmen, Mexico – karibský ráj (nejen) pro digitální nomádyRozhovor – Luba a Tom: O cestě na kole z Kanady do Patagonie. Se dvěma psyKniha Travel BibleHudba: David Szestay -
Rozhovor s Karlem Štěpánkem alias Travel4ever. Je to maník a showman, který v průběhu pěti let na cestách vyzkoušel snad nejvíc podivných povolání z knížky Travel Jobs. Rok strávil v Indii a Nepálu, což ho řádně poznamenalo, a o něco později si vzal holku z Argentiny. Čeká vás odlehčený díl plný skvělých historek, ale samozřejmě i praktických zkušeností.
Odkazy k epizodě:
Web Travel4everKarel na Instagramu jako @travel4ever.czKarel na FB jako travel4ever.czKarlův článek 16 praktických tipů pro cestu kolem světaČlánek 7 neobvyklých profesí, které můžete dělat na cestáchVýběr 10 nádherných IG cestovatelských účtů, o kterých jste nevěděli, kde je Karel jedním z 10Kniha Travel JobsKniha Travel BibleHudba: David Szestay -
Hostem podcastu je Tomáš Slavíček – fotograf, novinář a dobrodruh, který mimo jiné nějakou dobu provozoval kavárnu v Hanoji a učil Vietnamce pít alkohol od Žufánka. Potkali jsme se kdysi ve Vietnamu a už tehdy jsem věděl, že jednou musíme podcast natočit. Klaplo to až online v karanténě. Bavili jsme se o jeho první velké nomádské cestě po Asii, práci pro vietnamské noviny a životě v hlavním městě země, o kavárně i návratu do Česka. Už jenom o motorkách a Vietnamu bychom si zvládli povídat dlouhé hodiny, do podcastu jsme se proto snažili vybrat to nejlepší. Tak si to užijte!
Odkazy k epizodě:
Tomáš na FacebookuTomáš na LinkedInZmiňovaný článek o výbuchu v HanojiČlánek ve Forbesu: Byznys po asijsku. Jak se Čech snaží prorazit s kavárnou v HanojiObjektiv ČT: Vietnamské motorky očima Tomáše SlavíčkaKniha Travel BibleHudba: David Szestay -
Rozhovor s Alexem Novotným, zakladatelem firmy DronPro. Tenhle díl bude trochu speciální tím, že v něm řešíme téměř čistě právě drony. Nejvíc ve spojitosti s cestováním, focením a natáčením. Podívali jsme se ale i na ostatní obory, kde se drony využívají, a kam to celé může směřovat.
Odkazy:
Web DronProDronPro na FacebookuWeb Drone RegulationsDron na cesty – DJI Mavic Air 2Podcast: Petr Jan Juračka: S dronem na K2 i Kilimandžáro. Co bude dál?Kniha Travel BibleHudba: David Szestay -
Soňa alias Pouštní liška od roku 2015 žije a pracuje na Blízkém Východě. V rozhovoru jsme si tak povídali hlavně o životě a cestování v tomto regionu. Soňa přes tři roky strávila prací v marketingu v Kuvajtu, od konce roku 2018 žije v Ománu. Bavili jsme se zdaleka nejen o tom, co je v těchto zemích zajímavé pro cestovatele. Dostali jsme se třeba k tomu, jak se Soňa začlenila do arabského pracovního kolektivu jako žena a cizinka, jak Kuvajťané tráví volný čas, jak je to v obou zemích s pracovními vízy i co si Ománci zapamatují z návštěvy Brna.
Odkazy k podcastu:
FB stránka Pouštní liška mezi ArabyBlog Pouštní liška mezi ArabySoňa na Instagramu jako @liskablogujeČlánek – Omán – Švýcarsko Středního východuPodcast – Lukáš Synek: 3 roky v Saúdské Arábii a cestování po Blízkém východěPodcast – Jirka Kalát: O Izraeli, cestování po Blízkém východě i krásách EstonskaPodcast: Markéta Kutilová: Islámskému státu na dostřelPodcast: Lucie Drbohlavová: „Je potřeba, aby lidé cestovali s otevřenýma očima, ušima a srdcem”Kniha Travel BibleHudba: David Szestay -
Pusťte si rozhovor s Honzou a Míšou, autory projektu Travel Helpers. Během pětileté cesty kolem světa testují a zlepšují své dovednosti pro přežití v přírodě, první pomoci i základní bezpečnostní principy a postupy. A dělí se o to s ostatními skrz videa, sociální sítě a blog.
Odkazy k podcastu:
Web Travel HelpersTravel Helpers na FBTravel Helpers na YouTubeČlánek – Cestovatelské přešlapy aneb úvod do zodpovědného cestováníČlánek – Cestovatelské přešlapy aneb zodpovědné cestování pro pokročilé8 + 1 tip na vybavení pro zodpovědné cestovatelePodcast – Pavla Trávníčková: O životě na Jávě, cestování v Íránu i zodpovědném cestováníPodcast – Ivana Grešlíková: O minimalismu, digitálním nomádství i pomalém a zodpovědném cestováníHudba: David Szestay -
Hosty podcastu jsou Zuzka a Martin, které můžete znát díky projektu Bronco namiesto hotela. Povídáme si hlavně o jejich cestách s autem Ford Bronco s obytnou nástavbou. Uslyšíte historky o přejíždění rozpadlých mostů na Sibiři, zážitky z Mongolska i o tom, proč nejlepším způsobem, jak se dostat k místním, je rozbít si auto.
Odkazy k podcastu:
Facebook Bronco namiesto hotelaTrailer k filmuKniha Mongolsko a SibírSleva 200 Kč na 2000 slovíčekČlánek – Vanlife: Svoboda a nezávislost jako synonymum pro cestování? Postavte si obytnou dodávkuČlánek – Digitální hippies — život, rodina a práce v dodávceČlánek – Rodina NARUBY, rodina na roční cestě obytňákemPodcast – Víťa Válka: „Cestování v karavanu s rodinou mi pomáhá být mnohem víc nad věcí a nestresovat se kvůli drobnostem.”Hudba: David Szestay -
Mým dnešním hostem je Ondra Vlk, motorkář a fotograf, kterého jste možná zaznamenali díky jeho loňské expedici Ride to Magadan. Ondra kvůli expedici dal výpověď v práci, skoro všechno prodal a šel bydlet na hostel, aby zvládl našetřit dostatek peněz. Z původně pětiměsíční expedice se ale vrátil už po několika týdnech kvůli neustálým závadám na motorce. Dojel sice do Mongolska, jenže dál ani zpátky už to nešlo. Stal se ale skoro zázrak. Ozval se mu Tomáš, který měl nehodu v Kyrgyzstánu a jeho motorka tam nepoškozená zůstala. Že prý na ní Ondra může dojet domů. Kluci se přitom před tím v životě neviděli. V podcastu tak uslyšíte celý příběh i spoustu zážitků z cesty. Od medvědů na Sibiři po poznávání odříznutých údolí v Tádžikistánu.
Mimochodem – vtipné je, že jsme si s Ondrou objednali stejnou motorku. Když jsem ho den předem zval do podcastu, dostal jsem spolu s odpovědí i fotku své Yamahy Tenéré, která už stála u dealera v Písku a já ji doteď na vlastní oči neviděl. Svět je fakt malý.
Odkazy k podcastu:
Facebook OVLK – Ride for LifeInstagram @ovlk_rideforlifeVideo sestřih z cestyPodcast – Jindra Fáborský: „Na motorce mám na cestách největší svobodu. Můžu jet rychle, ale když projedu kolem pekárny, pořád cítím tu vůni čerstvých croissantů.”Podcast – Vojta Lavický: Na motorce kolem světaPodcast JedemKolem: Kolem světa na motorkách za 500 dní. Nebo víc?Cestování na motorce – fakta, mýty, rady a tipy – článek na Travel BibliKniha Vietnamská rebélie o cestování na motorkách po VietnamuKniha Život na dvou kolech o cestě kolem světa na sportovní motorce Yamaha R1Podcast – Marek Balicki: Kolem světa na skládacím kole, vlastní lodi i motorceHudba: David SzestayDalší články a podcasty najdete na https://travelbible.cz
-
Rozhovor do podcastu Brain We Are, který jsme společně nahrávali už v létě 2019. Otázky jsme si kladli vzájemně, ale Vojta s Kryštofem byli v převaze, takže odpovídá hlavně Matouš.
Jedním z hlavních témat bylo vzdělávání a celý vzdělávací systém. Bavili jsme se o tom, jak nás ovlivňuje to, kde vyrůstáme a jaký přístup máme k autoritám. Nebo jak to máme s výkonem a prokrastinací, jak se zastavujeme ve zrychlené době a proč je výhodné pracovat se sebedůvěrou. Dostali jsme se i k překonávání vlastních hranic, plnění výzev a s tím spojenému cestování.
Odkazy k podcastu:
Podcast Brain We Arena iTunesna SpotifyZenový ČajSkladba Plavba čajomořemLeapMakers – workshopy pro střední školyX-ChallengeMatouše můžete sledovat na FB Travel Bible nebo osobním FB a InstagramuPodcast – O odvaze, o tom, co podle nás Česku chybí, a o podcastu LeapMakers – Matouš Vinš a Miky ŠkodaPodcast – Podle sebe: Matouš Vinš a Linda Martišková o svobodě, práci na dálku a pomáhání na cestáchPodcast – Dan Tržil a Matouš Vinš – o zvědavosti, smyslu, vzdělání i cestě od digitálního nomádství k hypotéceHudba: David Szestay -
Rozhovor se zooložkou Miladou Řehákovou, o které jste mohli slyšet asi hlavně díky projektu Tarsius. Jde o latinský název pro nártouna – malého primáta s obrovskýma očima. Milada nártouny už dlouho zkoumá na Filipínách a pomohla rozjet několik úspěšných projektů na jejich ochranu. V rozhovoru se ale dostaneme i ke znovuobjevení velemyši dinagatské a k tomu, jak práci terénního výzkumníka skloubit s výchovou dvou malých dětí.
Odkazy k podcastu:
Web: Projekt TarsiusTarsius Project na FacebookuČlánek o velemyši dinagatskéSleva 200 Kč na 2000 slovíčekČlánek: Cestovatelské přešlapy aneb úvod do zodpovědného cestováníPodcast: The Sabbaticals – na rok s dětmi kolem světaPodcast: Saša jede: „Cestování s dítětem je prostě jiné. Ani lepší, ani horší, ale jiné.”Podcast: Jana a Tomáš Hájkovi: „Chceme lidem ukázat, že cestování s dětmi je snadné a navíc je to zábava.”Hudba: David SzestayCestovatelské tipy & triky najdete na travelbible.cz
-
Hostem podcastu je Jan Hvízdal, dobrodruh, průvodce a fotograf. Teď už nějakou dobu žije na Špicberkách, kde provádí výpravy se psím spřežením. Právě o Špicberkách, psech, ledních medvědech a polární noci jsme se bavili nejvíc. Dostali jsme se ale například i k Honzovo nedávné cestě na Antarktidu a rozebrali jsme i jeho cestu k vysněné práci a životě blízko k extrémní, nespoutané přírodě. Určitě se k poslechu mrkněte na pár Honzovo nádherných fotek na Instagramu nebo Facebooku.
Odkazy k podcastu:
Jan Hvízdal na Facebooku@janhvizdal na na InstagramuSleva 200 Kč na 2000 slovíčekPodcast: Mart Eslem: „V Antarktidě máš pořád pocit, že člověk nic neznamená.”Hudba: David Szestay -
Dnešní díl je opět trochu speciální. Vznikl totiž původně do podcastu LeapMakers, který společně s Mikym Škodou vydáváme v rámci kanálu Rozhovory z Česka. Říkal jsem si, že by ale byla škoda ho nepustit i vám, posluchačům Travel Bible. Vzájemně jsme se totiž s Mikym ptali na otázky, které jinak dáváme hostům. A po představení konceptu LeapMakers podcastu z toho vznikla dost hluboká konverzace.
Nechte se překvapit!
Odkazy k podcastu:
Web LeapMakersPodcast Rozhovory z Českalink na iTunes (Apple Podcasts)SpotifyOvercastPlayer FMJarní X-ChallengeWeb a registraceFB událostWeb X-ChallengeFacebook X-ChallengeAplikace X-ChallengeNa AppStoreNa Google PlayKniha Můžeš (po)dělat cokoli – Miky ŠkodaHudba: David Szestay -
Hosty rozhovoru jsou Barča a Týna. V týmu Divoké klisny vyrazily na Letní akci X-Challenge 2019, kde také získaly ocenění v jedné z hlavních kategorií. Zároveň se už 2 roky před tím účastnily LowCost Race, na který letní X-Challenge navazuje. V podcastu jsme se tak bavili hlavně o jejich zážitcích z akce, o stopování po Evropě, výzvách [...]
-
Poslechněte si rozhovor s Ladislavem Ziburou, cestovatelem, poutníkem, publicistou a autorem 4 cestopisů. Ta nejnovější s titulem Prázdniny v Evropě vyšla právě teď. Ještě o ní uslyšíte. Mluvili jsme tentokrát hodně o stopování, české nátuře a samozřejmě Evropě. Rozhovor jsme nahrávali naživo v rámci Travel Show ve skvělém prostoru Kavárny Dobrodruha. Díky za něj! Odkazy k [...]
-
Rozhovor s Vláďou Váchalem, milovníkem Blízkého východu, který se natolik zamiloval do Íránu, že se rozhodl naučit Persky a několik měsíců studoval na univerzitě v Teheránu. Dnes do Íránu pořádá expedice, ale sám samozřejmě cestuje i jinam. V rozhovoru jsme se bavili třeba o cestě na Antarktidu či do Severní Koreji. Odkazy k podcastu: Web vachalvladimir.cz [...]
- Show more