True Crime – Czechia – Recommended podcasts

 • Award-winning ex-BBC journalist Andrew Gold interviews fascinating minds & quirky outsiders, from a Westboro Baptist Church defector and a female Mormon psychopath to Amanda Knox and Richard Dawkins...and a man who once had to eat his friends. New eps Mon & Thu.

 • Lucie Bechynková a Bára Krčmová jako fanynky zločinu vyprávějí zákulisí a detaily těch nejzásadnějších světových případů. Nechybí ani speciály s příběhy z Česka, od fanoušků a přátel.

 • From the creative minds behind Crime Junkie and with participation from the Indiana State Police, Ashley Flowers takes you alongside the reinvestigation into one of Indianapolis' most infamous unsolved cases.

 • Podcast Mirka Vaňury, který vás zavede až na místo činu. Odhaluje známé české detektivní případy po roce 1989 ve zbrusu novém pojetí.

  Všechny díly podcastu Kriminálka můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

 • Branch 251 takes you to the heart of the world’s first criminal trial dealing with atrocity crimes committed by Syrian officials. Now also in Arabic!

  Prosecutors in the German city of Koblenz accuse two alleged henchmen of the Syrian government of crimes against humanity committed at ‘Branch 251’ detention center near Damascus.

  Branch 251 gives you a biweekly update on the trial. With portraits of the main protagonists. Commentary, analysis, and testimony from the courtroom. Especially from victims and their families looking for justice. But will a German court in a city few people have heard of be able to deliver? Or are there too many obstacles looming on the horizon?

  Follow us on Twitter @Branch_251.

  Logo design by laurenshebly.nl -- Photo by James Lawler Duggan/AFP/Getty Images.

 • Get to know the men and women of the Central Intelligence Agency in this curated collection of True Spies stories. Hosts Hayley Atwell and Vanessa Kirby enter a shadow-world of cunning manipulators, Cold Warriors and cutting-edge gadgetry as we meet the incredible operatives behind some of the Agency's most memorable missions.
  If you’d like to dig deeper into the world of secrets, and test your own secret intelligence skills, head over to spyscape.com for articles, games, experiences, puzzles and videos. A Cup & Nuzzle production. Series producers: Gemma Newby, Joe Foley. Music: Nick Ryan.

 • "Когда-то было страшно умереть, теперь – страшно жить" (из анонимного отзыва).
  Фотосопровождение: www.instagram.com/galkaizgnezda
  Поддержать материально: www.patreon.com/galkinognezdo
  Telegram: www.t.me/galkinognezdo
  Почта: [email protected]
  Кар!
  ©

 • The only podcast dedicated solely to crimes committed in South Carolina!
  lTwo South Carolina natives and true crime enthusiasts have teamed up to examine some of the most heinous and shocking crimes ever committed in the Palmetto State.

 • Hosted by Matt Jarbo, Milk Carton Mysteries looks at current, and high profile criminal cases from the world at large. Join the facebook group today! http://facebook.com/groups/themilkcarton Support this podcast: https://anchor.fm/milkcartonmysteries/support

 • Čtrnáctiletá Ivana Košková se v červenci roku 1997 vydala za tetou do vedlejší vesnice. Na místo ale nikdy nedorazila. Zmizela beze stopy a její rodina dodnes doufá v nějaký závěr. Dokumentarista Petr Hátle otevírá jeden z nejzáhadnějších případů české kriminalistiky v osmidílném podcastu Pohřešovaná.

 • Nová investigativní minisérie Janka Kroupy. Svědectví korunního svědka kauzy Dozimetr Pavla Dovhomilji alias Gučiho. Autentické vyprávění odhaluje dosud neznámá fakta jednoho z největších politických skandálů posledních let. Od 1. srpna na Seznam Zprávách, Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích. Série je součástí investigativního kanálu Odkryto, kde můžete poslouchat další podcastová pátrání reportérů Seznam Zpráv.

 • Narration of Tagalog True Horror Stories.FOR MORE HORROR STORIES, kindly visit my channel: NGINIG STORIES.Share your own creepy experience! email us your story at :[email protected] daily update, follow us :Instagram: @nginigtvfacebook: /nginigtvThank You!Stay Creepy!

  See acast.com/privacy for privacy and opt-out information.

 • If you’re a serious fan of true crime and love listening to intriguing cases, but don’t want all that small talk you’ve come to the right place. We get right to the facts. Join Murder in 20 host Bobbie Stevens every Wednesday for a concise and complete episode in 20 minutes. LESS TALK. MORE TRUE CRIME.

 • Документальный криминальный подкаст о самых интересных, жутких и таинственных преступниках и преступлениях прошлого и современности.

  Слушайте и комментируйте выпуске в ВК: vk.com/goldenbugpodcast

  А также следите за подкастом на "Яндекс.Музыке" - music.yandex.ru/album/13435359;
  И "Apple Podcast" - podcasts.apple.com/ru/podcast/%D0%…BA/id1548194990

 • True Crime Tiktoker Danielle Dell’Olio sits down every week with a glass – sometimes a bottle of wine to tell you about a true crime case she feels passionately about. Sometimes dabbling in the crimes of Hollywood, but always with a message of what we can do to make the world a better place. So grab a drink and stay for a spell.

 • Motiv zla je český podcast zaměřený na populární žánr true crime (zločin). Markéta Holá v podcastu do hloubky rozebírá ty nejvážnější a nejznámější zločiny hlavně z amerického prostředí. Cílem je přinést nejen důkladný, empatický a citlivý rozbor případu, ale i osobností zločince a oběti. Nechybí ani autentické ukázky z výslechů, telefonátů atd.

 • Český true-crime podcast, ve kterém si vyprávíme o případech a sdílíme své teorie mezi sebou (teď už i se zbytkem internetu). Pojďte se k našemu vyprávění přidat každý čtvrtek.

 • Jsme dvě holky, které se rozhodly nahrávat podcast s naší milovanou krimi tématikou.

 • Jsme investigativní novináři z investigace.cz. Přinášíme původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu, praní peněz, mafii, korupci a zneužívání moci. Ponořte se s námi do světa zločinců a nelegálních aktivit! Naše texty najdete na www.investigace.cz.

 • in cold blood podcast hosted by hager. so get ready to be spooked every week with stories about cold blooded murderers with hager’s twisted sense of humor and join her if you’re a misunderstood true crime lover like herself. (and for more information and updates on the podcast u can check it’s instagram @incoldblood16 )