Episodios

  • Kuisz kontra Terlikowski - zapraszamy na nowy format cotygodniowego podcastu Kultury Liberalnej. A w nim starcie dwóch, zupełnie odmiennych światopoglądów, zarówno jeśli chodzi o politykę jak i obyczajowość. Czy między tymi dwoma skrajnie różnymi stanowiskami uda się wypracować kompromis, czy też są one skazane na wieczny konflikt?

    W dzisiejszym odcinku Jarosław Kuisz i Tomasz Terlikowski rozmawiają na temat niedawnych wyborów samorządowych w Polsce, kiepskiego wyniku Lewicy, oraz poddawanej na nowo w debacie publicznej kwestii liberalizacji prawa aborcyjnego.

  • Skąd możemy wiedzieć, co się wydarzy w przyszłości? Jak się ją prognozuje? Jaka jest trafność przewidywań ekspertów? Dlaczego jedne prognozy się sprawdzają, a inne nie? Czy da się przewidzieć rewolucję? Skąd możemy wiedzieć, jak nowa technologia wpłynie na naszą rzeczywistość? Czy liderzy kształtują naszą przyszłość? Skąd rządy, ministerstwa, agencje czy inwestorzy mogą wiedzieć w co inwestować miliardy dolarów? Oraz jakie są mocne i słabe strony studiów nad przyszłością? Jak na te pytania odpowiadają ekonomiści, a jak progności? Odpowiedzi tłoczymy z danych z futurologiem KacpremNosarzewskim. Zaprasza: Joanna Tyrowicz.

    🔗 STRONA ODCINKA:

    https://tinyurl.com/GRAPE-Odcinek24-WWW

    ⏱ CZASÓWKA:

    0:00 Początek

    0:37 Przyszłość

    4:03 Ewangelizatorzy

    10:24 Pytania

    17:26 Prognozowanie

    23:05 Wynalazki

    25:59 Komercjalizacja

    29:53 Eksperci

    36:04 Kryteria

    44:29 Postęp

    48:36 Widoki

    53:21 Numerek

    📚 ŹRÓDŁA:

    · Czy da się przewidzieć przyszłość? (I dlaczego nie) – Norbert Kołos

    · The End of History Illusion – Jordi Quoidbach, Daniel T. Gilbert

    · Analysis of the future: the delphi method – Olaf Helmer

    · Three Worlds – Karl Popper

    · Expert political judgment – Philip E. Tetlock

    · Biologia syntetyczna pomoże nam przetrwać czy nas zniszczy? – 4CF

    · Transforming the future. Anticipation in the 21st Century – Riel Miller

    · Scenariusze – Kacper Nosarzewski

    · The political effects of the 1918 influenza pandemic in Weimar Germany – Stefan Bauernschuster, Matthias Blum, Erik Hornung, Christoph Koenig

    🍇 O TŁOCZONE Z DANYCH

    Kobiety pomagają kobietom w karierze? Urlopy ojcowskie obniżają mężczyznom pensje i pozbawiają ich awansów? Czy da się prowadzić samochód zgodnie z przepisami?Jaka jest cudowna broń w walce z długiem państwa? Kim był kapitan Nemo i co ma wspólnego z polską prywatyzacją? Odpowiedzi tłoczymy z danych wraz znajlepszymi polskimi ekonomistkami i ekonomistami. Nowy odcinek co dwa tygodnie w niedzielne poranki na kanałach Kultury Liberalnej.

    🗣 ODEZWIJ SIĘ:

    Twitter: https://twitter.com/grape_org

    Facebook: https://facebook.com/grape.org

    LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/grape_org

    Instagram: https://www.instagram.com/grape_org/

    YouTube: https://www.youtube.com/@grape_org

    WWW: https://grape.org.pl/

    E-mail: [email protected]

    🎬 NAPISY KOŃCOWE:

    Wydawca:Jakub Bodziony

    Montaż:Aleksandra Łapkiewicz

    Dżingle:Ulica Sezamkowa

  • ¿Faltan episodios?

    Pulsa aquí para actualizar resultados

  • Kiedy dotarła do nas informacja, że USA zawiesza pomoc dla Ukrainy, w debacie publiczej zaczęto dyskutować o tym czy Europa przejmuje inicjatywę w wojnie na Ukrainie. Świadczyć o tym mogłyby wypowiedzi prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, które stwierdził, że nie można wykluczyć tego, że wojska NATO pojawią się na Ukrainie. Jednak na ile realne jest wysłanie wojsk na front, w momencie kiedy pojawiają się zarzuty o to, że Zachód opuszcza Ukrainę i że jest ślepy na zagrożenia jakie Rosja stanowi dla Polski i NATO? Coraz częściej obawiamy się też, że wojna rozleje się na inne kraje, a nawet na całą Europę. Tak więc, czy Polska też przystąpi do wojny i czy w przypadku gdy Rosja zaatakuje też Polskę, nasze wojsko przetrwa i będzie gotowe się obronić? Dodatkowo należy zastanowić się jak zareagują nasi sojusznicy - czy Ameryka obroni Polskę i czy w razie zwycięstwa Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach USA może wyjść z NATO? Nowa strategia USA skupiona jest na Pacyfiku, ale czy oznacza to, że Ameryka odwraca się od Ukrainy i że Amerykanie nie chcą jej zwycięstwa? Czy Polsce grozi wojna z Władimirem Putinem, czy też może się czuć bezpieczna? Na rozmowę na naszym kanale YouTube zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.

  • Bartosz Węglarczyk wywiad: Polak zginął w strefie Gazy. Izraelski atak na konwój humanitarny. Od 5 miesięcy trwa wojna w Gazie. Izrael wkroczył na terytorium palestyńskiej enklawy po brutalnym ataku Hamasu w Izraelu, w którym zginęło około 1400 osób. Od początku interwencji Izraela, na Gazę codziennie spadają izraelskie bomby. Strefa Gazy znajduje się w sytuacji kryzysu humanitarnego, a Damian Soból, wolontariusz z World Central Kitchen biorący udział w misji dostarczenia żywności nie żyje - zabił go ostrzał izraelskiej armii. Ambasador Izraela komentował śmierć Polaka słowami „takie rzeczy zdarzają się na wojnie”. Na rozmowę z redaktorem naczelnym portalu Onet zaprasza Jarosław Kuisz, Kultura Liberalna.

  • 24 marca w Krasnogorsku pod Moskwą zamachowcy wtargnęli do hali koncertowej, gdzie otworzyli ogień do publiczności. Z Moskwy docierają do nas wiadomości, że w zamachu zginęło ponad 130 osób. Na początku marca ambasada USA ostrzegała, że stolica Rosji, Moskwa może być zagrożona atakiem ekstremistów. Rosyjskie władze i służby zbagatelizowały te ostrzeżenia, a żeby dowieść swojej sprawczości po ataku opublikowały film przedstawiający podejrzanych o zamach, którzy zostali zatrzymani po ucieczce z miejsca zdarzenia. Krótko po tych wydarzeniach rosyjska rakieta wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną, znajdując się tym samym nad terytorium polski. To już kolejna rosyjska rakieta w Polsce. W reakcji na jej przelot ambasador Rosji w Polsce, Siergiej Andriejew został wezwany do MSZ-u. Rosyjski ambasador odmówił stawienia się, a krótko potem Radosław Sikorski poinformował, że Andriejew opuścił terytorium Polski. O ostatnich wydarzeniach i przyszłości relacji dyplomatycznych Rosja - Polska rozmawiają Katarzyna Chawryło, reprezentująca Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW) i Zbigniew Parafianowicz. Na podcast zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.

  • Jakie problemy mają badacze z tłoczeniem z danych? Skąd wiedzą, co jest przyczyną, a co skutkiem? I dlaczego tak trudno im oddzielić jedno od drugiego? Rozmawiamy także o tym, jaki związek mają cła na herbatę ze śmiertelnością mieszkańców Wielkiej Brytanii? Jak zmieniają się zarobki z biegiem czasu? Co zmienia podwyżka płacy minimalnej? Jakie są skutki ochrony przedemerytalnej? I czy uzupełniamy oszczędności emerytalne? Odpowiedzi tłoczymy z danych z ekonomistą Michałem Myckiem. Zapraszają: Joanna Tyrowicz & Marcin Bojanowski.

    🔗 STRONA ODCINKA:

    https://tinyurl.com/GRAPE-Odcinek23-WWW

    ⏱ CZASÓWKA:

    0:00 Początek

    0:40 Tłoczenie

    3:18 Chwila

    8:27 Herbata

    13:25 Minimalna

    17:24 Emerytalna

    22:25 Przedemerytalna

    28:01 Podsumowanie

    34:06 Numerek

    38:08 Zakończenie

    📚 ŹRÓDŁA:

    • Labor market externalities ofpre-retirement employment protection – Paweł Chrostek, Krzysztof Karbownik,Michał Myck

    • The effect of public pension wealthon saving and expenditure– Marta Lachowska, Michał Myck

    • Healthier over time? Period effectsin health among older Europeans in a step-wise approach to identification – MichałMyck, Monika Oczkowska

    • Wages and Ageing: Is There Evidencefor the ‘Inverse-U’ Profile? – Michał Myck

    • For Want of a Cup: The Rise of Teain England and the Impact of Water Quality on Mortality – Francisca M. Antman

    🍇 O TŁOCZONE Z DANYCH

    Kobiety pomagają kobietom w karierze? Urlopy ojcowskie obniżają mężczyznom pensje i pozbawiają ich awansów? Czy da się prowadzić samochód zgodnie z przepisami? Jaka jest cudowna broń w walce z długiem państwa? Kim był kapitan Nemo i co ma wspólnego z polską prywatyzacją? Odpowiedzi tłoczymy z danych wraz z najlepszymi polskimi ekonomistkami i ekonomistami. Nowy odcinek co dwa tygodnie w niedzielne poranki na kanałach Kultury Liberalnej.

    🗣 ODEZWIJ SIĘ:

    Twitter: https://twitter.com/grape_org

    Facebook: https://facebook.com/grape.org

    LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/grape_org

    Instagram: https://www.instagram.com/grape_org/

    YouTube: https://www.youtube.com/@grape_org

    Threads: https://www.threads.net/@grape_org

    WWW: https://grape.org.pl/

    E-mail: [email protected]

    🎬 NAPISY KOŃCOWE:

    Wydawca: Jakub Bodziony

    Montaż: Aleksandra Łapkiewicz

    Dżingle: Ulica Sezamkowa

    ℹ️ Podcast powstaje dzięki wsparciu finansowemu FundacjiWolności Gospodarczej.

  • Dziś rozmawiamy z Pawłem Reszką, dziennikarzem, reporterem, autorem niedawno wydanej przez wydawnictwo Wielka Litera książki “Stolik z widokiem na Kreml”. 17 marca 2024 roku Władimir Putin wygrał wybory prezydenckie w Rosji z wynikiem 87 proc. głosów poparcia dla swojej kandydatury. To, że wybory sfałszowano nie podlega wątpliwości, jednak sam fakt ich przeprowadzenia rodzi pytania o obecny stan w jakim znajduje się władza Putina w Rosji. Na ile obecny prezydent Rosji cieszy się realnym poparciem społeczeństwa? Jaką rolę pełnią w procesie umacniania władzy prowadzone przez Rosję wojny? Czy fałszowanie wyborów świadczy o sile, czy słabości władzy Putina? Na rozmowę zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.

  • Zapraszamy na rozmowę z Patrykiem Wachowcem i Marcinem Szwedem. W ostatnich dniach minister sprawiedliwości Adam Bodnar zaprezentował aż cztery projekty aktów prawnych mających naprawić sytuację w trybunale konstytucyjnym. Czy zapowiedziane przez ministra zmiany będą skuteczne? Czy można liczyć na przychylność Andrzeja Dudy w tej sprawie? Czy do rozwiązania kwestii trybunału nie będzie konieczny lansowany ostatnio przez niektóre środowiska “reset konstytucyjny”? Rozmawia Tomasz Sawczuk, Kultura Liberalna.

  • Protesty rolników w Polsce i całej Europie – o co chodzi? Zboże z Ukrainy a wojna Władimira Putina. W zeszły czwartek pod sejmem doszło do starć na linii polska policja vs rolnicy. Zaledwie dwa dni póżniej strajkujący rolnicy pojawili na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Protesty i blokada na granicy z Ukrainą trwają od miesięcy i nie wygląda na to aby miały się skończyć. Dlaczego więc rolnicy strajkują? Przeciwko którym postanowieniom Zielonego Ładu protestują? W jakich ilościach zboże z Ukrainy rzeczywiście trafia do Polski? Czy transport tego zboża może zostać skutecznie zablokowany przez polskie embargo? Czy ogólnopolski strajk rolników zaszkodzi polskiej gospodarce? Jaką rolę odgrywa w kryzysie Michał Kołodziejczak? Na te pytania odpowiedzą Andrzej Gantner, Polska Federacja Producentów Żywności i Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego. Zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.

  • Tomasz Terlikowski: wywiad o tym czy Tusk zlikwiduje Fundusz Kościelny? To koniec Kościoła jaki znaliśmy? Nowy rząd szykuje szereg zmian w relacji Kościół katolicki - państwo. Czy czeka nas nowy spór o imponderabilia? Trwa debata o tym czy religia ma miejsce w polskiej szkole, a jeśli tak to czy lekcje religii powinny zostać ograniczone z dwóch do jednej godziny w tygodniu. Jednak problemy Kościoła na tym się nie kończą. Sekularyzacja w Polsce postępuje od lat, a kolejne afery w Kościele tylko ją przyspieszają. Czy ostatnia afera z udziałem arcybiskupa Andrzeja Dzięgi zwiastuje upadek Kościoła? Co na to kardynał Stanisław Dziwisz i papież Franciszek? Debata światopoglądowa wykracza poza tematy stricte związane z Kościołem. Dotyczy również aborcji i statusu jaki mają w Polsce związki partnerskie. Czy Donald Tusk zdecyduje się opodatkować Kościół i ile jak długo potrwa jeszcze awantura o Kościół? Jakie są jego cnoty i grzechy? Na dzisiejszy podcast z Tomaszem Terlikowskim, autorem audycji “Tak myślę”, zaprasza Jarosław Kuisz, Kultura Liberalna.

  • Płeć w pracy ma znaczenie? 78% badanych Polaków uważa, żemieć nie powinna. A jeśli ma? Czy przekłada się na wyniki firm? Kobiety lepiej zarządzają firmami niż mężczyźni? Prowadzone przez nie przedsiębiorstwa osiągają wyższe zyski? Może bardziej zwiększają zatrudnienie? Czy kobiety na kierowniczych stanowiskach pomagają w karierze innym kobietom? Faworyzują podwładne czy tylko doceniają ich pracę i talent bardziej niż mężczyźni? A może przeciwnie – utrudniają karierę koleżankom z pracy? Szefowe lepiej płacą podwładnym niż szefowie? I jak to się ma do parytetów płciowych w spółkach? Odpowiedzi tłoczymy z danych z Lucasem van der Velde. Zapraszają: Joanna Tyrowicz & Marcin Bojanowski.

    🔗 STRONA ODCINKA:

    https://tinyurl.com/GRAPE-Odcinek22-WWW

    ⏱ CZASÓWKA:

    00:00 Początek

    00:41 Pomagają?

    03:23 Oceniają?

    08:52 Zyskują?

    11:58 Kobiety kobietom

    18:08 Luka płacowa

    21:22 Numerek

    22:35 Zakonczenie

    📚 ŹRÓDŁA:

    ◼︎„Do Female Executives Make a Difference? The Impact of Female Leadership on Gender Gaps and Firm Performance” Luca Flabbi, Mario Macis, Andrea Moro, Fabiano Schivardi – https://academic.oup.com/ej/article-abstract/129/622/2390/5542573?redirectedFrom=fulltext&login=false

    ◼︎„Women Helping Women? Evidence from Private Sector Dataon Workplace Hierarchies” Astrid Kunze, Amalia R. Miller – https://direct.mit.edu/rest/article-abstract/99/5/769/58422/Women-Helping-Women-Evidence-from-Private-Sector?redirectedFrom=fulltext

    ◼︎„Are Female Managers More Likely to Hire More FemaleManagers? Evidence from Germany” MarioBossler, Alexander Mosthaf & Thorsten Schank– https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0019793919862509

    ◼︎„An Institutional Approach to Gender Diversity and FirmPerformance” Letian Zhang – https://pubsonline.informs.org/doi/10.1287/orsc.2019.1297

    ◼︎„Czy kobiety lepiej zarządzają kobietami?” Lucas van der Velde – https://grape.org.pl/news/czy-kobiety-lepiej-zarzadzaja-kobietami

    🍇 O TŁOCZONE Z DANYCH

    Kobiety pomagają kobietom w karierze? Urlopy ojcowskie obniżają mężczyznom pensje i pozbawiają ich awansów? Czy da się prowadzić samochód zgodnie z przepisami? Jaka jest cudowna broń w walce z długiem państwa? Kim był kapitan Nemo i co ma wspólnego z polską prywatyzacją? Odpowiedzi tłoczymy z danych wraz z najlepszymi polskimi ekonomistkami i ekonomistami. Nowy odcinek co dwa tygodnie w niedzielne poranki na kanałach Kultury Liberalnej.

    🗣ODEZWIJ SIĘ:

    Twitter: https://twitter.com/grape_org

    Facebook: https://facebook.com/grape.org

    LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/grape_org

    Instagram: https://www.instagram.com/grape_org/

    YouTube: https://www.youtube.com/@grape_org

    Threads: https://www.threads.net/@grape_org

    WWW: https://grape.org.pl/

    E-mail: [email protected]

    🎬NAPISY KOŃCOWE:

    Wydawca: Jakub Bodziony

    Montaż: Aleksandra Łapkiewicz

    Dżingle: Ulica Sezamkowa

    ℹ️ Podcast powstaje dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Wolności Gospodarczej.

  • Zapraszamy na rozmowę z prof. Agnieszką Legucką i Zbigniewem Parafianowiczem. W ostatnich dniach świat obiegła zapowiedź Emmanuela Macrona dotycząca możliwości wejścia wojsk NATO do Ukrainy. Mimo, że reszta europejskich przywódców odcięła się od słów francuskiego prezydenta, powody by podjąć dyskusję nad taką możliwością, daje sama Rosja. Tymczasem szef polskiego MSZ Radosław Sikorski odbył efektywne tournee po zachodnich mediach, uświadamiając opinię publiczną w temacie rosyjskiej propagandy, oraz konieczności dalszego szeroko zakrojonego wsparcia dla Ukrainy. Z kolei Węgierski parlament zagłosował za przyjęciem Szwecji do NATO, co jest jednoznaczne z końcem blokady akcesji Szwecji do sojuszu. Czy wysłanie wojsk na front, a więc wojna Rosji z NATO rzeczywiście jest możliwa? W jaki sposób Szwecja i Finlandia wzmocnią sojusz i jaką rolę odgrywają w nim państwa bałtyckie?

    Rozmawia Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.

  • Krystyna Kurczab-Redlich - wywiad o Władimirze Putinie. Dlaczego Aleksiej Nawalny, odwieczny rywal i wróg Putina nie żyje? Autorka głośnej biografii Putina i książki „Pandrioszka” komentuje śmierć Aleksieja Nawalnego. Czy został zamordowany na życzenie Kremla, a więc czy zabił go Putin? Nasza gościni opowiada o zbrodniach Putina od zamordowania Aleksandra Litwinienki po Annę Politkowską. Mówi o tym czego Putin się boi i czego nie wybacza, a także o losie przeciwników Putina, który podzielili Borys Niemcow i Jewgienij Prigożyn. Znawczyni Rosji mówi o tym jaka jest prawda o Aleksieju Nawalnym i jego poglądach i jak zmieniały się one przed jego śmiercią. Jak śmierć opozycjonisty wpłynie na nadchodzące wybory w Rosji? I czy żona Aleksieja Nawalnego, Julia Nawalna będzie kontynuować jego misję polityczną? To wszystko Krystyna Kurczab-Redlich odnosi do trwającej w Ukrainie wojny. Zastanawia się czy Rosja wygra tę wojnę, przynosząc Putinowi zwycięstwo na jakie czeka Putin czeka całe życie. Co się stanie jeśli Ukraina przegra? Zaprasza Jarosław Kuisz, Kultura Liberalna.Link do zbiórki na rzecz Krystyny Kurczab-Redlich - https://patronite.pl/z/krystyna

  • Prof. Hieronim Grala: Rosja, Aleksiej Nawalny, odwieczny rywal i wróg Putina nie żyje. Czemu Putin zabił Aleksieja Nawalnego? Czego się boi? Zbliżają się wybory prezydenckie w Rosji, w tej atmosferze śmierć Nawalnego w rosyjskim łagrze budzi podejrzenia. Czy tak jak Anna Politkowska, Borys Niemcow, Aleksander Litwinienko i Jewgienij Prigożyn został zamordowany na zlecenie Kremla? Profesor Hieronim Grala opowiada o tym w jakich warunkach zmarł Aleksiej Nawalny i tym czy jego żona, Julia Nawalna będzie kontynuować jego polityczną misję. Nasz gość mówi również o sukcesach Rosji na froncie. Wspólnie z prowadzącym zastanawia się dlaczego Ukraina przegrywa i czy to możliwe, że Rosja wygra tę wojnę. Odpowiedź na te pytania zawiera się częściowo w ocenie tego jak przebiegła Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium 2024. Na wywiad zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.

  • W dniu agresji Rosji na Ukrainę dwa lata temu rozpoczęła się wielka migracja z Ukrainy do Polski? Czy wiemy, ilu Ukraińców przyjechało, a ilu zostało w Polsce? Czy te statystyki są tłoczone z danych czy wróżone z fusów? Jak zmieniała się natura migracji z Polski i do Polski? I czy Ukraińcy zabierają Polakom pracę? Gościem podcastu GRAPE | Tłoczone z danych jest ekonomista Paweł Kaczmarczyk. Zapraszają: Joanna Tyrowicz & Marcin Bojanowski.

    🔗 STRONA ODCINKA:

    https://tinyurl.com/GRAPE-Odcinek21-WWW

    ⏱ CZASÓWKA:

    0:00 Początek

    0:46 Co wiemy?

    7:04 Natura migracji

    13:18 Wróżenie z fusów

    20:05 Z Polski do Polski

    26:53 Cyrkulacje

    31:04 Procedury

    33:15 Zabierają pracę?

    42:16 Numerek

    48:36 Zakończenie

    📚 ŹRÓDŁA:

    • All circular but different: Variation in patterns of Ukraine-to-Poland migration – Agata Górny: https://www.researchgate.net/publication/317178425_All_circular_but_different_Variation_in_patterns_of_Ukraine-to-Poland_migration

    • Mobility and labor market trajectories of Ukrainian migrants to Poland in the context of the 2014 Russian invasion of Ukraine – Agata Górny, Roos van der Zwan: https://www.researchgate.net/publication/377248846_Mobility_and_labor_market_trajectories_of_Ukrainian_migrants_to_Poland_in_the_context_of_the_2014_Russian_invasion_of_Ukraine

    • Ukrainian migrants in Poland during the war: the state of the art and key challenges – Paweł Kaczmarczyk: https://ustip-journal.com.pl/resources/html/article/details?id=236000&language=en

    • Between Ukraine and Poland. Ukrainian migrants in Poland during the war – Agata Górny, Paweł Kaczmarczyk: https://www.migracje.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2023/02/Spotlight-FEBRUARY-2023.pdf

    🍇 O TŁOCZONE Z DANYCH

    Kobiety pomagają kobietom w karierze? Urlopy ojcowskie obniżają mężczyznom pensje i pozbawiają ich awansów? Czy da się prowadzić samochód zgodnie z przepisami? Jaka jest cudowna broń w walce z długiem państwa? Kim był kapitan Nemo i co ma wspólnego z polską prywatyzacją? Odpowiedzi tłoczymy z danych wraz z najlepszymi polskimi ekonomistkami i ekonomistami. Nowy odcinek co dwa tygodnie w niedzielne poranki na kanałach Kultury Liberalnej.

    🎙️ POSŁUCHAJ TAKŻE:

    #1 Tajemnice prywatyzacji

    #2 (Nie)męski świat

    #3 Małżeństwo… dla opornych

    #4 Represja finansowa

    #5 (Bez)senność w szkole

    #6 Tata Polak

    #7 Szybcy i wściekli

    #8 Panika bankowa

    #9 Komu robi źle 500+

    #10 Koniec bezrobocia?

    #11 Prawda o nierównościach w Polsce

    #12 Politycy robią nam dobrze czy źle?

    #13 Czy sankcje uderzają w rosyjska gospodarkę?

    #14 Czy grozi nam bezrobocie technologiczne?

    #15 Najbardziej produktywne miejsce na świecie

    #16 Zielona przyszłość bankowości

    #17 Chciwość napędza inflację?

    #18 Rządy populistów szkodzą gospodarce?

    #19 Bankructwo to koniec czy nowy początek?

    #20 Dlaczego rzucamy palenie dopiero od jutra?

    🗣 ODEZWIJ SIĘ:

    Twitter: https://twitter.com/grape_org

    Facebook: https://facebook.com/grape.org

    LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/grape_org

    Instagram: https://www.instagram.com/grape_org/

    Threads: https://www.threads.net/@grape_org

    YouTube: https://www.youtube.com/@grape_org

    WWW: https://grape.org.pl/

    E-mail: [email protected]

    🎬 NAPISY KOŃCOWE:

    Wydawca: Jakub Bodziony

    Montaż: Aleksandra Łapkiewicz

    Numerek: Ulica Sezamkowa

    ℹ️ Podcast powstaje dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Wolności Gospodarczej.

  • Zapraszamy na rozmowę z pułkownikiem rezerwy Piotrem Lewandowskim. Ukrainę trawi obecnie kryzys polityczny wskutek którego odwołany z roli głównodowodzącego armii został Walerij Załużny. Tymczasem Rosji udało przekształcić się zarówno gospodarczo jak i społecznie na tryb mobilizacji wojennej. Z kolei w USA wyniki przyszłych wyborów prezydenckich są niejasne, tak samo jak niejasna jest związana z nimi przyszłość NATO. Jak będzie rozwijać się sytuacja na froncie ukraińsko-rosyjskim w 2024 roku? Jakie cele wobec NATO ma obecnie Rosja? Jak na dzień dzisiejszy wygląda potencjał militarny sojuszu Północnoatlantyckiego? Rozmawia Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.

    This podcast was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: ⁠goethe.de/perspectives_eu⁠.Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

  • Dziś rozmawiamy z Anną Marią Dyner - analityczką ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Zbliża się druga rocznica pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę. Obecna sytuacja na froncie z ukraińskiej perspektywy nie napawa jednak optymizmem. Oprócz problemów ze wsparciem ze strony Zachodu, dochodzą tarcia polityczne wewnątrz kraju, których skutkiem wydaje się być rezygnacja głównodowodzącego armii Ukraińskiej Walerija Załużnego.

    Co więcej, Rosja raptownie odbudowuje swój potencjał militarny. W jakiej sytuacji po tych dwóch latach znajduje się Ukraina, a w jakiej Rosja? Czy Federacja Rosyjska jest w stanie zagrozić NATO i czy jego wschodnia flanka jest bezpieczna? Zaprasza Jakub Bodziony, Kultura Liberalna.

    Rozmowa została nagrana 7 lutego.

    This podcast was published as part of PERSPECTIVES – the new label for independent, constructive and multi-perspective journalism. PERSPECTIVES is co-financed by the EU and implemented by a transnational editorial network from Central-Eastern Europe under the leadership of Goethe-Institut. Find out more about PERSPECTIVES: ⁠goethe.de/perspectives_eu⁠.Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Commission. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible.

  • Przepychanka i bijatyka przed sejmem. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, szturm na parlament. Co dalej z CPK? Jak doszło do przepychanki pod Sejmem? Po wyjściu z aresztu byli posłowie PiS spróbowali pojawić się w polskim Sejmie. Posłowie PiS deklarowali, że „po prostu wchodzą do Sejmu”, ale to się nie udało, ale komentatorzy określili te wydarzenia jako „szturm Kamińskiego i Wąsika na Sejm”. Jednocześnie toczy się debata o tym, czy budowa CPK (Centralny Port Komunikacyjny) zostanie zablokowana? A może lotnisko i dworzec CPK ma sens i to właśnie to czego potrzebuje polska kolej i lotnictwo? To nie koniec ważnych wydarzeń w polskiej polityce. Prezes spółki Orlen, Daniel Obajtek został odwołany; Jarosław Kaczyński zapowiada, że odchodzi z polityki a Mateusz Morawiecki chce zostać jego następcą; Z kolei, choroba zmusiła Zbigniewa Ziobro do pobytu w szpitalu. W naszym studio gośćmi są dzisiaj Kamil Dziubka i Łukasz Lipiński. Zaprasza Jarosław Kuisz, Kultura Liberalna.

  • W dzisiejszym “Prawie do Niuansu” redaktor naczelny Kultury Liberalnej Jarosław Kuisz zaprasza na rozmowę z profesorem Andrzejem Nowakiem – historykiem, publicystą, sowietologiem. Czy Andrzej Duda pomylił się w wywiadzie z Krzysztofem Stanowskim i Robertem Mazurkiem mówiąc o historycznej przynależności półwyspu Krymskiego do Rosji? Dlaczego Orban na Węgrzech ma poparcie dla swojej prorosyjskiej polityki, kiedy w Polsce taki kierunek wydawałby się niedopuszczalny? Kogo cechuje obecnie realizm geopolityczny i dlaczego z Polskiej perspektywy okazał się on zgubny? Pretekstem do rozmowy jest wydana niedawno książka prof. Nowaka pt. “Powrót Imperium Zła - Ideologie współczesnej Rosji. ich twórcy i krytycy (1913-2023)” wydana przez Wydawnictwo Literackie. Zapraszamy!

  • Andrzej Duda przegrywa w krajowej polityce. Rozmawiają Jarosław Kuisz, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Tomasz Sawczuk.

    W dzisiejszym “Prawie do Niuansu” redaktor naczelny Kultury Liberalnej Jarosław Kuisz z Katarzyną Skrzydłowską-Kalukin oraz Tomaszem Sawczukiem z naszego działu politycznego. Tematami wokół których poruszają się rozmówcy są m.in niespotykana dotychczas aktywność na polu krajowej polityki prezydenta Andrzeja Dudy, napięcia wewnątrz obozu Prawa i Sprawiedliwości które okiełznać próbuje Jarosław Kaczyński, oraz kondycja koalicji rządzącej przed wyborami samorządowymi. Czy Andrzej Duda jest zdolny do prowadzenia własnej polityki, niezależnie od Nowogrodzkiej? Czy Jarosław Kaczyński panuje nad tym co dzieje się w Prawie i Sprawiedliwości po przegranych wyborach? Czy Donald Tusk przed wyborami samorządowymi idzie na zwarcie z koalicjantami z Lewicy i Trzeciej Drogi? Zapraszamy!