Episodios

  • Lidem práci, dřinu strojům. S tímto mottem jsme se vrhli na dvanáctou epizodu podcastu Region, který mění svět. S Jirkou Kulou, zakladatelem startupu nullspaces jsme se pomocí této kouzelné větičky snažili najít balanc mezi automatizací výroby a tradiční lidskou prací (ta má u nás stále více jak dvoutřetinový podíl). Bavili jsme se o tom, v čem je dobrý stroj a v čem zas člověk, jak technologie mění pojetí práce a tím i života obecně (idea práce z domova na úpatí hor apod:) A také jak člověku pomocí moderních technologií práci co nejvíce zpříjemnit a zjednodušit.
     
    Jirka Kula je právě na tomto již několik let usilovně pracuje. Moderní technologie, které se věnuje, se jmenuje rozšířená realita. A ono zjednodušení si můžete představit tak, že vezmete dataprojektor a operátorovi na výrobní linku promítnete instrukce přímo pod ruce. Na výrobku se střídají různé obrazce, které dotyčného navedou k úspěšné kompletaci, a tudíž ke splnění pracovního úkonu.
     
    Rozšířená realita nachází uplatnění nejen v práci, ale i ve volném čase, v zábavě. Není tomu tak dávno, co jeden z nejbohatších a nejvlivnějších mužů světa Mark Zuckerberg vyhlásil svoji vizi Metaverse, kde uplatňuje prvky rozšířené reality. Jak hodnotí Jirka Kula jeho vize, co nás může v Metaverse čekat, pokud se pro něj rozhodneme? A co dobrého nám ještě rozšířená realita a další moderní technologie mohou přinést? Pusťte si náš podcast s moderátorem Lukášem Joklem z 1012+.

  • V jedenáctém díle podcastu Region, který mění svět jsme dostali možnost nahlédnout pod pokličku StartupYardu, nejstaršího soukromého akcelerátoru v Česku. Před deseti lety jej založil náš host Nikola Rafaj, toho času žijící v kraji pod Ještědem.
     
    Nikola se na startupové scéně pohybuje již více jak deset let. Pozvali jsme si ho kvůli tomu, abychom se společně ohlédli za minulostí a abychom se podívali do budoucnosti startupové scény v Česku. Jaký byl její vývoj? První nesmělé zahraniční investice k nám začaly proudit na přelomu milénia, peníze na rozvoj získaly například vyhledávače Seznam.cz a Centrum.cz. Zhruba před deseti lety u nás vzniklo silné podhoubí a dnes tu již funguje plnohodnotný ekosystém, který si opravdu v Evropě s ničím a s nikým nezadá. Máme zde talentované startupisty, jsou tu investoři, lidé se zahraničními zkušenostmi a také tací, kteří již svou firmu úspěšně prodali.
     
    S Nikolou si v podcastu povídáme nejen o tom, jaký byl vývoj a jak to pravděpodobně bude pokračoval (pokusili jsme se podívat do křišťálové koule na to, jaká technologická témata budou v příštích letech „in”). Ptáme se také Nikoly, s čím může jeho StartupYard, kterým v současnosti prochází zhruba pět set firem ročně, pomoci a na koho se primárně zaměřuje. Bavíme se o tom, jaká je esence úspěchu startupisty, čím si musí projít a zda v cestě k úspěchu hrají roli věk a zkušenosti (ano hrají, nicméně Nikola potvrzuje, že jeden z jím podporovaných a dodnes fungujících startupů založila parta šestnáctiletých teenagerů). Více se již dozvíte, když si pustíte náš podcast. Moderuje ho pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

  • ¿Faltan episodios?

    Pulsa aquí para actualizar resultados

  • Desátý díl podcastu Region, který mění svět představí hned několik osobností zapojených do vynalézání v kraji pod Ještědem. Hosta jsme však přivítali jen jednoho. Byl jím Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a jeho ředitel pro odbornou činnost. Řeč byla o inovátorech v oblastech skla a bižuterie počínaje Danielem Swarovski, „notorickým vynalézačem bez peněz”, a konče moderní dobou vyčnívající zde především designem exkluzivních svítidel.
     
    V našem rozhovoru pátráme po esenci úspěchu (především) Novoborska a Jablonecka, oblastech, které se v devatenáctém století staly světovými centry skla a bižuterie. Tento nevídaný úspěch má své kořeny v šikovnosti a píli obyvatel kraje, ve vizích místní šlechty, a tak trochu pragmaticky i v tom, že se v horách nedařilo zemědělství. Industrializace byla cestou, jak tyto nevlídné podmínky využít ve svůj prospěch. Z chalupářů udělala strojaře, textiláky a později skláře a výrobce bižuterie. Své jistě odvedla i demografie. Petr Nový ji v podcastu trefně pojmenovává jako „tavící kotel” Čechů, českých Němců, židovského obyvatelstva... K nim se začínají přidávat obchodní zástupci velkých světových firem, Angličané, Francouzi a další národnosti. A právě obchod a rozhled po světě je to, co u nás inovátory potažmo místní firmy doslova katapultuje na světovou úroveň. Co s naší světovostí udělá dramatické dvacáté století, si můžete právě teď pustit na vlastní uši.
     
    Rozhovor ukončujeme slovy básníka Stanislaw Jerzy Lece: „Kdo se chlubí tradicí je podobný bramboře, neb to nejlepší z něj je již dávno pod zemí”. A přejeme sklářství, které se v kraji i přes mnohé pády posledních dekád stále rozvíjí, aby neustrnulo na svých pozicích, a naopak dál měnilo svět k lepšímu. Moderuje pro vás Lukáš Jokl za regionální inovační značku 1012+.

  • V době začínající krize v roce 2008 opouštěla svou vysněnou práci v Microsoftu a připravovala se na mateřskou dovolenou. V hlavě se jí ale rojily plány na to, jak péči o syna skloubit s prací. Povedlo se. Za podpory manžela rozjela Mária Sztarovics vlastní firmu, která se postupně rozrostla a dnes dodávají služby klientům do devadesáti čtyř zemí světa. Pobočky mají v Česku, v Singapuru a ve Spojených státech, tým ale poskládali z odborníků z celého světa. Vše totiž postavili na práci na dálku. Už více jak před jednou dekádou.
     
    Mária i její manžel jsou původem z Bratislavy. Život je postupně zavál do Prahy, odkud se kvůli touze po čerstvém vzduchu a sněhu rozhodli přestěhovat do kraje pod Ještědem. Své děti vychovávají v Semilech a u toho zvládají řídit firmu zaměřenou na poskytování služeb v oblasti B2B marketingu globálním hráčům jakými jsou například již zmiňovaný Microsoft, Oracle, Twitter nebo VISA. „Namísto toho, abych zůstala zaměstnankyní Microsoftu, jsem jim začala dodávat. Krok po kroku jsme rostli. Především díky tomu, že si nás naši spolupracovníci oblíbili a v momentě, kdy změnili zaměstnavatele, nás dostali do dalších firem,” vzpomíná Mária na začátky svého podnikání v B2B marketingu. Pokud by měla doporučit cestu k úspěchu v B2B podnikání, jsou to právě skvělé reference. „Najděte si své věrné zákazníky. Takové, kteří s vámi spolupracují dlouhé roky a jsou ochotni vyprávět vaše společné příběhy. Zpracujte případové studie. Natočte video, jak a s čím jste jim pomohli...” uzavírá.
     
    I velké obchody již ve Wings4U díky vývoji v posledním roce a půl běžně uzavírají „z obýváku”. Recept, jak udržet firmu v tomto režimu efektivní, spatřují v usilovné práci s lidmi. Dbají na duševní hygienu, doporučují zaměstnancům po práci důsledně vypnout, snaží se neposílat maily s úkoly mimo pracovní dobu, absolvují tréningy proti vyhoření. Jednou za rok pak uskuteční velké setkání týmu. A o práci se při něm baví jen minoritně. Spíš dohánějí vše, co zameškali v oblasti mezilidských vztahů. Poslední velkou výzvou Márie Sztarovics je zapojení Wings4U do rodiny zhruba čtyř tisíc PDC firem. Filozofii Purpose-driven Companies přirovnává k Fair Trade, jen trochu z jiného úhlu pohledu. PDC firmy vedle zisku mezi své hlavní pilíře a cíle kladou celospolečensky pojatý smysl existence a odpovědnost k dopadům podnikatelských aktivit. Více se již dozvíte, když si pustíte náš podcast. Moderuje ho pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

  • Za minulého režimu mu bylo jako občanovi Západního Německa žijícímu v Česku zapovězeno studovat. Začal tlumočit a později, ještě před revolucí, si založil tlumočnickou agenturu. „V oboru jsem dosáhl na začátku devadesátých let maxima možného. Začal jsem mít touhu přestat říkat věci za jiné. Touhu rozjet vlastní projekty...” vzpomíná na své začátky Grischa Kahlen, zakladatel společnosti Millenium Technologies, jejímž hlavním posláním je výzkum v oblasti plazmového zplyňování odpadu a následná aplikace jeho poznatků v praxi. V zahraničí se pro celý obor vžilo označení Waste to energy (Energie z odpadu).
     
    Grischa Kahlen sám sebe označuje za vizionáře. V devadesátých letech založil v Doksech společnost na výrobu PE fólií. Už v té době, jako majitel výrobní společnosti, vnímal, že přístup k nakládání s odpadem čeká revoluce. Ať už z hlediska ekonomického, tak z hlediska ekologického. Postupně se jeho kroky začaly ubírat do oblasti moderních trendů v nakládání s odpadem. Tak, aby to dávalo ekonomicky smysl a zároveň aby to bylo šetrné k přírodě. Dlouhá a trnitá cesta ho dovedla až do roku 2018, kdy za přispění osvícených investorů otevřel v Dubé na Českolipsku vědecko-technický park, unikátní zařízení jak v rámci České republiky, tak v rámci Evropské Unie. Vývoj jeho vizím aktuálně dává za pravdu. „Stávalo se, že jsme se svými myšlenkami byli napřed a museli si cestu k úspěchu proklestit. Teď věřím, že jsme v pravý čas na pravém místě. Plazma je ve světě trend a i my v Dubé zaznamenáváme zvýšený zájem ze strany zákazníků,” říká Grischa a dodává, že sám není zastáncem vidiny bezodpadové společnosti, ač je to vize velmi lákavá. „Lidé budou odpad produkovat vždy. Věřím ale, že se z něj v blízké budoucnosti i díky plazmě stane surovina ve velké míře vhodná k dalšímu využití,” uzavírá Grischa.
     
    V podcastu bude řeč nejen o tom, co nás čeká a nemine v oblasti Waste to energy a co zásadního vzniká zde v našem regionu. Řeč bude i o jednom zcela konkrétním projektu, který se může stát výkladní skříní plazmových technologií v celé střední Evropě. Rodí se pod taktovkou Millenium Technologies na Karvinsku na místě bývalého dolu 9. květen. Celý projekt se nese v duchu revitalizace nečinného černouhelného dolu a jeho transformace do podoby hitech centra soběstačného z hlediska spotřeby elektrické energie (vyrábí si ji, jak jinak pomocí plazmového zplyňování z komunálního odpadu). Cílem je nabídnout prostory pro startupy, vědecko-výzkumná pracoviště, logistické a výrobní firmy a ukázat, jak bude vypadat průmysl budoucnosti. Zdá se vám projekt zajímavý? Nejste sami, Moravskoslezskému kraji se zalíbil natolik, že ho zařadil mezi strategické projekty v oblasti restrukturalizace svého průmyslu, útlumu hornictví a podpory nových technologií. Moderuje pro vás Lukáš Jokl za regionální inovační značku 1012+.

  • V únoru letošního roku proběhla českou startupovou scénou zpráva o akvizici libereckého startupu Smartmockups australskou globální společností Canva. „Tato akvizice znamená další krok na naší cestě za zjednodušením složitých věcí. Pokračujeme tak v investicích a produktových inovacích v oblasti designu umělé inteligence a automatizace,” okomentoval v únoru nákup spoluzakladatel Canvy a provozní ředitel Cliff Obrecht.
     
    Jak k tomu došlo? Lukáš Zajíc s Ondřejem Nekvindou se potkali v roce 2015 v malé liberecké online agentuře a už o rok později spolu začali vyvíjet nástroj, který jim měl zprvu „jen” ulehčit práci. Pracovali na něm ve volném čase po večerech a o víkendech. Vrhli se na tehdy ještě málo prozkoumanou půdu mockupů, zdrojových souborů pro vkládání libovolné grafiky. Pokud vám tato definice mockupu nestačí, nalaďte si náš podcast a vysvětlení, k čemu je nástroj Smartmockups dobrý, uslyšíte hned na začátku rozhovoru. A nejen to...
     
    Řeč bude o tom, jak se z nápadu dvojice nadšených mladých lidí, grafika a vývojáře, stane během několika mála let žádané zboží. A to nejen pro platící zákazníky, ale i pro globální společnost provozující jednu z nejpoužívanějších designových platforem pro tvorbu grafických návrhů. Platící zákazníci ostatně v příběhu hrají důležitou roli. Mít odvahu přetavit svou myšlenku v hmatatelný produkt, neschovávat jej v šuplíku „až bude dokonalý”, nabídnout jej potenciálním zákazníkům a následně jim naslouchat. To jsou kroky, které dovedly Lukáše a Ondru až na hackathon australské společnosti Canva pořádaný v Sydney za účasti týmů Dropboxu, Asany a dalších. Věci vzaly rychlý spád. „Najmout si právníky a naposledy se vyspat” říká Ondra k tomu, co bylo zapotřebí během vyjednávání o prodeji Smartmockups. Tím však příběh neskončil. Smartmockups i nadále fungují pod taktovkou dvojice z Liberce, čerpají ze silného zázemí i z firemní kultury australské společnosti, rozvíjejí se a hledají nové posily.
     
    V sedmé epizodě podcastu Region, který mění svět uslyšíte nejen plnou verzi výše nastíněného přerodu volnočasové aktivity v rostoucí a prosperující byznys. Na závěr přidáme postřehy Lukáše a Ondry k české startupové scéně, k podnikání v Česku obecně a nezapomeneme ani na pár rad pro začínající startupisty. Moderuje pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

  • Lucie Karlová je jednou z výrazných hybatelek dění v českém sklářství. Nejen kvůli tomu, že stojí v čele Preciosa Lighting, výrobce špičkových křišťálových svítidel. Její aktivity mají přesah do celého koncernu Preciosa, především do Nadace Preciosa, která za svých pětadvacet let existence věnovala na dobročinné účely převážně v Libereckém kraji více než 250 milionů korun.
     
    V rozhovoru s Lucií jsme se pokusili rozklíčovat hlavní myšlenky, na kterých jí vedená společnost stojí a které dále rozvíjí a kultivuje. Bavili jsme se o spojení sklářské tradice a moderních technologií práce se světlem, s materiály, s designem. O spojení sklářských pecí a výzkumných laboratoří, rukách a hlavách šikovných sklářů a techniků. Preciosa Lighting je v tomto směru doslova nabitá znalostmi, pod jednou střechou sdružuje stovku řemesel a nespočet hi-tech zařízení.
     
    Výsledkem celého snažení je světově uznávaný design svítidel reprezentující za hranicemi republiky značku Crystal Valley, kraj pod Ještědem, potažmo celé Česko. Jaký má Lucie Karlová recept na globální úspěch? „V kraji se sklárnami žijeme, zvykli jsme si na ně, nevnímáme je tak silně jako zahraniční zákazníci, kteří nás jezdí navštívit. Vždy odjíždí okouzleni. Krajinou, tím, co jsme v ní za stovky let vybudovali, řemeslem, které kultivujeme a posouváme dál,” říká Lucie a dodává, že komunikace, otevřenost a porozumění potřebám zákazníků různých mentalit je pro prosazení českých firem ve světě nesmírně důležité. „Kombinace tradice, dovedností a obchodního ducha u nás dává vzniknout designům, které slaví úspěch, vyvolávají emoce, propojují lidi a zkrášlují svět,” uzavírá.
     
    Jak se Preciose Lighting daří svět zkrášlovat, to se dozvíte v šesté epizodě podcastu Region, který mění svět. Moderuje pro vás Lukáš Jokl za regionální inovační značku 1012+. 
     
    Podcast Region, který mění svět Vám přináší regionální značka 1012plus ve spolupráci s Libereckým podnikatelským inkubátorem Lipo.ink. Podcast je realizován v rámci projektu "Smart Akcelerator II Libereckého kraje", reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369.

  • Markéta Klíčová, mladá vědkyně z oboru nanotechnologií Technické univerzity v Liberci, letos reprezentuje kraj pod Ještědem v prestižním českém žebříčku Forbes 30 pod 30. Svůj úspěch vnímá především v širším kontextu. Těší ji, že přispěje ke zviditelnění celé vědecké obce. Veřejnost podle Markéty potřebuje ujištění, že česká věda má ve světě díky výsledkům velmi dobré renomé.
     
    Dokazuje to ostatně i její stáž na prestižní Harvardské univerzitě. Odjela tam těsně před vypuknutím pandemie COVID-19 a jak sama v podcastu přiznává, pomohlo jí k tomu zdravé sebevědomí jejího kolegy, vědce Jakuba Erbena a také renomé libereckého výzkumu v oblasti nanotechnologií. „Kuba mi dal seznam těch nejprestižnějších univerzit, MIT, Harvard, Berkley, Oxford... když jsem ho otevřela, musela jsem si ještě jednou u Kuby ověřit, že to myslí vážně,” vzpomíná Markéta na to, co předcházelo jejich společnému angažmá v bostonské Longwood Medical Area, což je takové Silicon Valley oboru bioinženýrství a medicíny. „Odeslala jsem maily a šla to raději vyběhat. Po návratu na telefonu svítilo několik odpovědí. Mezi nimi jako první pozvánka z Harvardu,” dodává a jedním dechem připojuje přesvědčení o tom, že v Česku musíme začít pracovat na zbavení se pocitu méněcennosti.
     
    V současnosti Markétu najdete na doktorském studiu Technické univerzity, kde se intenzivně věnuje vývoji nanovlákenných náplastí určených pro operace tlustého střeva. Od nich si slibuje radikální zlepšení hojení operovaného orgánu. Toto téma ji provází již od magisterského studia, kde ho zvolila pro svou diplomovou práci. A mimo jiné jí přineslo velký mezinárodní úspěch, cenu publika na berlínském finále soutěže Falling Walls Lab.
     
    Rozpravu o tom, jaká je cesta ženy, vědkyně, světem vědy a výzkumu, o zahraničních úspěších i o hledání ztracené víry ve své schopnosti si poslechněte v páté epizodě podcastu Region, který mění svět. Moderuje pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.
     
    Podcast Region, který mění svět Vám přináší regionální značka 1012plus ve spolupráci s Libereckým podnikatelským inkubátorem Lipo.ink. Podcast je realizován v rámci projektu "Smart Akcelerator II Libereckého kraje", reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369.

  • Jan Kolář z Centra rozvoje strojírenského výzkumu VÚTS čelí výzvám dnes a denně. Na brigádách při škole seřizoval textilní stroje Rieter, aby se s nimi v dospělosti znovu setkal již jako ostřílený vývojář. Podílel se na vzniku jejich nejnovější generace. Když do VÚTS přišla poptávka izraelského startupu Eviation na vývoj ocasních ploch prvního dopravního letounu na čistě elektrický pohon, Alice, on a jeho tým na ni kývli. Renomovaná zahraniční výzkumná centra odhadovala potřebný čas na odevzdání řešení minimálně na čtyři roky, v Liberci dostali k dispozici devět měsíců.
     
    "Kdybychom to nebrali jako výzvu, bylo by to prakticky neřešitelné," říká k tomu Honza Kolář v našem podcastu. V momentě usednutí za mikrofon zvoní telefon. "Další výzkumný projekt se šíleným termínem," omluvně se na mě zahledí. Alice lze chápat jako malou dopravní revoluci. Elektrický pohon přináší do letectví několik nových prvků. Letadla mají být tichá a jejich provoz levnější. Limitou je dolet. I když, jak se to vezme. Pro účel, ke kterému jsou stvořeny, dostačuje. Tím účelem je spojení velkých aglomerací vzdálených od sebe do tisíce kilometrů. Relativně levné, rychlé aerotaxi schopné bezhlučně přistát na malém letišti. Zní to dobře, nemyslíte?
     
    S Alice se ve VÚTS popasovali na výbornou. Intenzivní období vyvrcholilo odjezdem do suchého doku ve francouzském Vannes, kde se prototyp letadla pod přísným utajením kompletoval. Na konci celého snažení čekala objednávka na stovku letadel, velký úspěch pro izraelský startup. A také jeden požár. Více informací o vývoji Alice najdete ve čtvrté epizodě našeho podcastu.
     
    Podcast Region, který mění svět Vám přináší regionální značka 1012plus ve spolupráci s Libereckým podnikatelským inkubátorem Lipo.ink. Podcast je realizován v rámci projektu "Smart Akcelerator II Libereckého kraje", reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369.

  • Proč je Alan Fabík nadšený Liberečák, i když původně pochází ze slezské Karviné? Jak ho v jeho práci nakoply první podnikatelské zkušenosti, které skončily řádným fuckupem? A co ho dovedlo přes společnosti Jablotron Alarms a Jablotron Projects do nynější pozice spolumajitele pátého nejrychleji rostoucího startupu ve střední Evropě, do společnosti Hardwario? Nejen o tom jsme si s Alanem Fabíkem povídala Vendula Zedníková z Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink.
     
    Ve třetí epizodě podcastu Region, který mění svět přinášíme příběh plný energie a odhodlání. Alan je prototyp člověka, na kterého sedí rčení “Kde je vůle, tam je cesta”. Jeho cesta byla klikatá. Každá zákruta mu však přinesla důležitou zkušenost. Řád, podnikavost, obchodní dovednosti, vhled do informačních technologií, setkání se zajímavými lidmi a projekty.
     
    Řadu let působil Alan v jabloneckémJablotronu. Dnes je spolumajitelem společnosti Hardwario, technologického startupu, který se zaměřuje na IoT – internet věcí. Chytré krabičky z Hardwaria umí leccos a dobývají svět od Austrálie, přes Kongo a Čad, Londýn a samozřejmě Českou republiku. Pár příkladů za všechny: monitoring klimatu v britských lesích, ochrana slonů v Africe před pytláky či monitoring výrobních linek největších automobilek v Česku. Ruku k dílu přikládá i Liberecký kraj, a to prostřednictvím Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink.
     
    Podcast Region, který mění svět Vám přináší regionální značka 1012plus ve spolupráci s Libereckým podnikatelským inkubátorem Lipo.ink. Podcast je realizován v rámci projektu "Smart Akcelerator II Libereckého kraje", reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369.

  • Co přivedlo ředitele turnovského výzkumného centra TOPTEC Víta Lédla z rodné Vlašimi do Libereckého kraje, do Turnova, města českého granátu a centra špičkové optiky a optoelektroniky? O tom si s ním povídal Lukáš Jokl z Agentury regionálního rozvoje, zástupce nově vznikající regionální značky 1012plus.
     
    Ve druhé epizodě podcastu Region, který mění svět přinášíme příběh osobnosti stojící v čele špičkového výzkumného centra optiky a optoelektroniky. To se před necelým rokem blýsklo úspěšným vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter. Sonda v únoru 2020 odstartovala na přelomovou misi, jejímž úkolem je provést zatím nejpodrobnější průzkum naší nejbližší hvězdy. Pomůže mu k tomu nejen koronograf vybavený zrcadly z Turnova, ale i další přístroje s českou stopou. Povídali jsme si nejen o životní cestě jednotlivce, přírodovědného inženýra a manažera týmu čítajícího více jak šedesátku špičkových odborníků, ale i o tradici, ze které tento úspěch vzešel, o současnosti českého hi-tech průmyslu a o tom, že se jako Češi v této oblasti rozhodně nemáme za co stydět. Ba naopak.
     
    Podcast Region, který mění svět Vám přináší regionální značka 1012plus ve spolupráci s Libereckým podnikatelským inkubátorem Lipo.ink. Podcast je realizován v rámci projektu "Smart Akcelerator II Libereckého kraje", reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369.

  • Jaká byla cesta emeritního rektora Technické univerzity v Liberci profesora Davida Lukáše ze školních lavic libereckého Gymnázia F.X. Šaldy až do laboratoří TUL, ve kterých se podílel na vynálezu průmyslové výroby nanovláken? O tom si s ním povídal Antonín Ferdan z Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink.
     
    V první epizodě podcastu Region, který mění svět přinášíme příběh libereckého rodáka, který svou akademickou dráhu zasvětil netkaným textiliím. S kolegy na univerzitě se rozhodl oprášit téma výroby nanovláken. Málokdo ví, že první zmínka o této technologii pochází již z konce 19. století. V Liberci však před dvaceti lety došlo k přelomovému objevu. K vynálezu metody, s jejíž pomocí lze nanovlákna vyrábět průmyslově. Díky patentu z kraje pod Ještědem tak dnes chrlí stroje po celém světě metry nanovláken použitelných v mnoha oborech od textilu po zdravotnictví.
     
    Podcast Region, který mění svět Vám přináší regionální značka 1012plus ve spolupráci s Libereckým podnikatelským inkubátorem Lipo.ink. Podcast je realizován v rámci projektu "Smart Akcelerator II Libereckého kraje", reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369.