Episodit

  • Vítejte u dalšího dílu podcastu naBOSo mluVÍ, tentokrát na téma gynekologické fyzioterapie. Hostem dnešního dílu je fyzioterapeutka a zakladatelka projektu FLOW Rehab Care, Michaela Píšková.

    Společně prozkoumáme definici gynekologické fyzioterapie, pro koho je určena a jaké metody se v této oblasti využívají. Dále se zaměříme na konkrétní stavy a problémy, které fyzioterapie řeší, jako je bolestivá menstruace či inkontinence, péče v těhotenství a po porodu, včetně fyzioterapie po císařském řezu. A dozvíte se také, kdy je vhodné fyzioterapeuta navštívit.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Úvod, představení (0:00)Co je to gynekologická fyzioterapie? (1:28)Pro koho je gynekologická fyzioterapie vhodná? (2:53)Jaké metody se používají? (5:20)Bolestivá menstruace a kdy ji začít řešit? (8:32)Co způsobuje bolesti při pohlavním styku a dají se řešit pomocí fyzioterapie? (11:58)Fyzioterapie po gynekologických operacích (16:21)Fyzioterapie jako příprava na těhotenství (18:30)Fyzioterapie v těhotenství a po porodu (21:20)Fyzioterapie po fyziologickém porodu a císařském řezu (26:08)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na Instagramu naBOSo na FacebookuFLOW Rehab na Facebooku FLOW Rehab na Instagramu FLOW Rehab web

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Mgr. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Mgr. Veronika Kristková z Fyzio Beskyd: Přechod na barefoot a jak ovlivňuje naše zdravíPODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Pooperační jizvy a péče o ně
  • Vítáme vás u další epizody podcastu naBOSo mluVÍ, kde se tentokrát zaměříme na montessori vzdělávací systém. Zakladatelka naBOSo Andy Součková si povídala s hosty Klárou Hannovou a Veronikou Thomson z Duhovka Group.

    Duhovka Group představuje česko-anglický montessori vzdělávací systém od jesliček po gymnázium. Jejich heslo "respektujeme, tvoříme, objevujeme, rosteme" odráží hodnoty montessori pedagogiky, které nejen propagují, ale i žijí.

    Prozkoumáme, jak vypadá běžný den ve třídě, s důrazem na přirozené učení se, pohyb a čas venku za každého počasí. Hosté nám také poskytnou praktické tipy pro rodiče při nástupu do školky a odhalí, co dělá Duhovku unikátní.

    Připojte se k nám a objevte svět montessori vzdělávání s inspirativními hosty.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Úvod a představení hostů (0:00)Co znamená montessori? (1:29)Jak připravit dítě na nástup do školky? (3:13)Čím se Duhovka odlišuje od ostatních školek a škol? (9:40)Kolik je ve třídě dětí a učitelů a jaký je režim ve školce? (13:02)Je pro montessori důležitý pohyb a pobyt venku? (17:12)Co jsou metody a filozofie montessori? (20:04) Co je to Duhovka Institute a jak se stát lektorem? (21:51)Proč jsou ve třídách různě staré děti? (27:07)Jak vybrat dobrou montessori školu? (31:50)Jak funguje komunikace mezi dětmi a lektory? (36:06)Jaké je montessori gymnázium? (38:35)Semináře a workshopy pro rodiče, učitele i veřejnost (40:16)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na Instagramu naBOSo na FacebookuDuhovka na FacebookuDuhovka na Instagramu Duhovka web

    Nalaďte si další podcasty:

    Zdeňka Šíp Staňková: Děti jsou taky lidiBc. Michaela Kačírková: Nejdůležitější milníky psychomotorického vývoje dětíBc. Edita Prošková: Valgózní kotníky a kolena do X
  • Puuttuva jakso?

    Paina tästä ja päivitä feedi.

  • V dnešním díle podcastu naBOSo mluVÍ se Andrea Součková setkala s autorkou knihy "Děti jsou taky lidi", Zdeňkou Šíp Staňkovou. Zdeňka sdílí své zkušenosti s mateřstvím a rodičovstvím a odhaluje, jak ji vedly k tématům, jako je dětské trauma, sebepoznávání či mindfulness.

    V epizodě se také dozvíte o nových podpůrných kartách, které Zdeňka představila. Diskutují o tom, jak nezabít radost z učení u dětí, unschoolingu a zachování zvědavosti a lásky k učení po celý život. Zdeňka dává náhled na domácí vzdělávání a vysvětluje, proč se rozhodla své děti neposílat do školy.

    Epizoda nabízí inspiraci k tomu, jak vystoupit ze zažitých vzorců, jak být dobrým rodičem a nakonec i cestovatelské tipy.

    V dnešním díle se dozvíte:

    Intuice vs. rady v rodičovství (3:15)Sebepoznávání skrz mateřství (5:18)Představení projektu a knihy Děti jsou taky lidi (6:10)Co to je trauma a jak se vypořádat se svým traumatem z dětství (15:46)Podpůrné karty Děti jsou taky lidi (20:44)Nevyžádané rady od rodičů a prarodičů (25:48)Jak dítě motivovat ke sportu nebo úklidu (31:00)Jak rodiče mohou pomoci k rozvoji intelektu u dětí, radost z učení (42:02)Domácí vzdělávání a unschooling (50:08)Jak vystoupit ze zajetých kolejí (1:01:50)Cestovatelské tipy (1:03:55)Jak být dobrý rodič a nezbláznit se z toho (1:06:41)Kauzy, kterým se Zdeňka Šíp Staňková věnuje (1:15:20)Barefoot boty a zdravý životní styl (1:20:14)

    Odkazy k podcastu:

    Děti jsou taky lidi na InstagramuDěti jsou taky lidi na FacebookuDěti jsou taky lidi na webunaBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Michaela Voltrová: Zdravý vývoj dětí a jejich nohouPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Odrážedla a odstrkovadlaPODCAST: Mgr. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu
  • V rozhovoru s fyzioterapeutkou Veronikou Kristkovou z terapeutického a vzdělávacího centra Fyzio Beskyd vás čekají odpovědi na časté otázky spojené s výběrem prvních barefoot bot a přechodem na barefoot bez problémů a bez bolesti. Dozvíte se, jaké jsou rozdíly mezi klasickými a barefoot botami, jak ovlivňují celkové držení těla i důležité funkce našich chodidel.
    Těšte se hlavně na praktické tipy pro správnou chůzi. Mluvili jsme i o individuálních stélkách pro řešení konkrétních potíží s chodidly a jejich kombinaci s barefoot botami. Zmiňujeme také případy, kdy barefoot boty nemusí být tou nejlepší volbou.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Úvod a představení hosta (0:00)Jak poznám, že jsou moje tělo a nohy připravené na přechod na barefoot? (3:36)Proč u dětí přechod na barefoot boty nemusíme řešit a jsou vhodné? (4:35)Jaké jsou rozdíly mezi klasickou a barefoot obuví a jak působí na naše nohy? (6:55)Dají se kombinovat barefoot boty a stélky do bot? (13:45)Jak boty ovlivňují držení těla? (15:57)Kdy barefoot boty nejsou vhodné? (18:41)Jak vybrat ty pravé barefoot boty? (20:52)Jak přejít na barefoot boty a které pořídit jako první? (24:04)Jsou barefoot boty vhodné pro diabetiky? (28:32)Proč doporučujeme při přechodu na barefoot navštívit fyzioterapeuta? (30:55)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo webnaBOSo na InstagramunaBOSo na FacebookuFyziboskyd webFyziomentor webFyziobeskyd InstagramFyziobeskyd Facebook

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Edita Prošková: Vložky a další kompenzační pomůckyPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Fyzioterapie jako prevence u dětí i dospělých



  • Vítejte u dalšího dílu podcastu naBOSo mluVÍ, do kterého přijal pozvání MUDr. Filip Burget. V našem rozhovoru jsme společně otevřeli hned dva okruhy – první je spíše odbornějšího rázu, zatímco v druhém přišly na řadu mise, které pan doktor pravidelně absolvuje a při nichž pomáhá v zemích, kde je to opravdu potřeba.

    Probrali jsme tři důležitá témata, kterými se často zabýváme i na našich prodejnách, a povídali si o patní ostruze, zvrtnutém kotníku a spadlé klenbě, která je velmi často nesprávně zaměňovaná za plochou nohu. Doktora Burgeta jsme se ptali, co je pro tyto potíže typické, jak vypadá jejich klasická léčba a zda je vůbec možné jim nějak předcházet. Poté už přišly na řadu mise do Libye, Nepálu či Ghany. Dozvíte se, kolik už jich MUDr. Burget absolvoval, jak se k nim vůbec dostal a co je jejich cílem.

    V dnešním díle se dozvíte:

    Co se děje při podvrtnutí kotníku a proč je důležité ledovat vzniklý otok (1:57)Jak probíhá léčba a čím ji můžete sami podpořit (4:25)V jakém případě je lepší rovnou navštívit lékaře (6:22)Co je to patní ostruha, jak a proč vzniká (9:25)Jakými metodami je dnes možné ji léčit (11:50)Jak se řeší spadlá klenba, ať už příčná, nebo podélná (13:35)Kolik misí již MUDr. Burget zažil a co je vlastně jejich cílem (20:59)Na jaká nejzajímavější místa se zatím dostal (24:48)Zda někdy na cestách bojuje s předsudky (27:32)Čím bývá během misí nejvíc překvapený (29:55)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Edita Prošková: Vložky a další kompenzační pomůckyPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Fyzioterapie jako prevence u dětí i dospělých
  • V dalším díle podcastu naBOSo mluVÍ, tentokrát věnovaném tématu jizev, jsme se opět setkali s fyzioterapeutkami Mgr. Kristýnou Šonskou a Mgr. Olgou Sidorenkovou. Kromě té nejznámější jizvy vůbec – po císařského řezu – jsme se bavili například o laparoskopii, která, ač se to na první pohled vůbec nezdá, představuje poměrně velký zásah do těla.

    Hned v úvodu jsme se podívali na obecnou definici jizev a postupně se dopracovali až k tomu nejdůležitějšímu. Tedy tomu, jak o jizvy pečovat od jejich samotného vzniku až po úplné zahojení. Každá jizva je jiná – odlišuje se nejen svým vznikem, ale i tím, jak se chová v průběhu hojení, a tím pádem vyžaduje trochu jiný přístup. Kristýna s Olgou vám proto dají praktické tipy, jak se o jizvu starat, aby se dobře zhojila a byla v budoucnu co nejméně nápadná.


    V dnešním díle se dozvíte:

    Co je to jizva a jak vzniká (1:16)Podle čeho poznat, že je dobře zhojená (2:00)Jaký je rozdíl mezi tzv. neaktivní a aktivní jizvou (2:50)V čem je pro tělo problematická jizva po císařském řezu (9:26)Jak o jizvu pečovat v akutní fázi, tedy v prvních cca 14 dnech (13:54)Na co nezapomínat v období po vytažení stehů (16:11)Proč jizvu pravidelně mazat a co k tomu použít (17:10)Jak se odlišuje hojení u dětí, dospělých a starších lidí (18:00)K čemu je dobrá pravidelná masáž jizvy (19:03)Kdy je – a kdy naopak není – vhodné mít jizvu zalepenou (21:57)

    Odkazy k podcastu:

    FyzioKoktejl na InstagramunaBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: SkoliózaPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Na co se zaměřit při výběru prvních barefoot bot pro dospěléPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu
  • Pozvání do tohoto dílu podcastu přijaly fyzioterapeutky Mgr. Olga Sidorenková a Mgr. Kristýna Šonská. Společně jsme si povídali na téma dech, který je pro naše tělo stejně přirozený jako chůze a je s ní také úzce spojený.

    Dýcháme, stejně jako chodíme každý a nijak zvlášť nad tím nepřemýšlíme, takže často ani netušíme, že možná děláme něco špatně. Přitom i něco tak obyčejného, jako je právě dech, může výrazně ovlivnit náš celkový stav.

    Hned v úvodu se zaměříme na to, co dech vůbec je. Přiblížíme si, co se v těle děje při nádechu i výdechu a k jakým změnám v těle dochází při různých aktivitách. V druhé části se pak dostaneme k samotné dechové rehabilitaci – probereme, co si pod ní představit, pro koho je vhodná a jak se správně provádí.

    Úplný závěr rozhovoru už bude patřit prevenci respiračních onemocnění, kdy si povíme, jakými způsoby pečovat o nosní dutinu.


    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Co je to vlastně dech a co se při něm děje (1:32)Jak funguje tzv. lokalizované dýchání (3:07)Jaký je rozdíl mezi dýcháním do hrudníku a do bránice (8:30)Jak se mění způsob dýchání v klidu a při pohybové aktivitě (9:56)V čem se odlišuje dýchání nosem od dýchání pusou (10:45)Jaká je souvislost mezi dechem a držením těla (12:37)Co všechno můžeme ovlivnit pouhým dechem (14:22)Pro koho je vhodná dechová terapie, co to vůbec je a jak se provádí (16:32)Jakými způsoby lze pečovat o nosní dutinu (23:29)


    Odkazy k podcastu:

    FyzioKoktejl na InstagramunaBOSo na Instagramu

    Stáhnout podcast jako mp3 (20 MB)


    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: SkoliózaPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Co vědět při výběru prvních barefoot bot pro dospěléPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po porodu
  • „Práce dětského fyzioterapeuta je krásná, má úžasné výsledky, dokáže pomoci i těm nejmenším miminkům od narození a pozitivně ovlivnit jejich další zdravý vývoj,“ říká Bc. Michaela Kačírková, dětská fyzioterapeutka známá jako Dětská fyzio máma, kterou vyzpovídáme v dnešním díle naBOSo mluVÍ.

    Míša má za sebou fyzio vzdělání na vysoké škole a prošla spoustou kurzů, jako je Metoda Ludmily Mojžíšové, DNS pro sportovce, ACT, Vojtova metoda nebo celosvětově uznávaná metoda Bobath koncept. Jako Dětská fyzio máma pomáhá rodičům a dětem na jejich společné cestě od narození po první krůčky.

    S Míšou dnes rozebereme nejdůležitější milníky psychomotorického vývoje u nejmenších dětí. Povíme si, jak jako rodiče poznáte, kdy je potřeba zbystřit, a co je u dětí často zanedbávané. Seznámíme se se světoznámými a uznávanými fyzio metodami Vojtovou a Bobath. Ve finále zjistíme, co Míšu na této práci fascinovalo a motivovalo k napsání knihy Pohybový vývoj dítěte s láskou a respektem a stvoření on-line kurzu Pro zdravý vývoj miminka.


    V dnešním díle se dozvíte:

    Co znamená přirozený vývoj dítěte, mohou ho rodiče ovlivnit? (1:58)Vývojové fáze dítěte a jak je sledovat (5:28)Kdy je správný čas na návštěvu fyzioterapeuta (10:40)Co rodiče často zanedbávají (13:20)Vojtova metoda a Bobath koncept (16:54)Jak rodiče zjistí, která metoda je pro dítě ideální (29:27)Vznik a motivace k napsání knihy o dětském vývoji (34:30)On-line kurz Pro zdravý vývoj miminka (44:45)Pomůcky, které negativně ovlivňují vývoj dítěte (49:30)Jak je na tom Míša a barefoot? (50:50)Je barefoot obuv vhodná pro všechny děti? (1:00:44)


    Odkazy k podcastu:

    Dětská fyzio máma na InstagramuDětská fyzio máma na webu naBOSo na Instagramu


    Nalaďte si další podcasty:

    Bc. Michaela Voltrová: Zdravý vývoj dětí a jejich nohouBc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduMgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Fyzioterapie jako prevence u dětí i dospělých
  • V předešlé epizodě jsme se s fyzioterapeutkami, spolužačkami, kolegyněmi a v neposlední řadě milovnicemi barefoot obuvi, Mgr. Kristýnou Šonskou a Mgr. Olgou Sidorenkovou, věnovali tomu, jak lze u dětí i dospělých preventivně využívat fyzioterapii. Tentokrát se spolu odborně ponoříme do tématu skoliózy, vysvětlíme si, co přesně se pod tímto pojmem ukrývá, a povíme, jaké jsou možnosti rehabilitace.

    Olga sama je skoliotik a téma skoliózy je blízké i Kristýně, která se ve své praxi věnuje její fyzioterapii. Společně zboříme dogma týkající se sportu a velmi vás překvapíme tím, jaká aktivita může vést k radikálnímu zlepšení této diagnózy, i tím, co naopak není vůbec vhodné. Velkou pozornost budeme věnovat zejména korzetům a zjistíme, zda lze skoliózu zcela vyléčit, nebo je pro člověka celoživotním parťákem.

    Kristýnu a Olgu můžete sledovat na Instagramu jako FyzioKoktejl. Pod podcastem najdete odkaz.

    Přejeme vám příjemný poslech.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Co je to vlastně skolióza (1:55)Jak můžete přijít na to, že ji máte vy sami nebo vaše děti (4:02)Nejrozšířenější příčiny jejího vzniku v populaci (4:39)Souvislost mezi skoliózou a vynecháním některé z fází psychomotorického vývoje (7:59)Proč by se skoliotici měli pravidelně hýbat a z jakého důvodu pro ně není vhodné plavání (14:37)Jakými způsoby kromě cvičení lze skoliózu řešit (18:58)Co s tělem dělá korzet, jak se vyrábí a proč se používá hlavně na noc (20:45)Z jakých příčin se obtíže spojené se skoliózou mohou v průběhu života zhoršovat (27:53)Jak u svého dítěte snadno poznáte, že skoliózou trpí (34:48)Které sportovní aktivity jsou pro skoliotiky vhodné (38:25)

    Odkazy k podcastu:

    FyzioKoktejl na InstagramunaBOSo na Instagramu

    Stáhnout podcast jako mp3 (20MB)

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Fyzioterapie jako prevence u dětí i dospělýchPODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Edita Prošková a Hana Tonarová: První dětské barefoot boty
  • Pozvání do dalšího dílu naBOSo mluVÍ přijaly fyzioterapeutky, spolužačky, kolegyně z oddělení rehabilitace a v neposlední řadě milovnice barefoot obuvi Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková.

    Tento podcast je prvním z připravované série. Rozebereme, co vlastně fyzioterapie je, jaké jsou její druhy a jak vypadá studium. Zboříme mýtus fyzioterapeut = masér.

    Klíčovou myšlenkou je zařazení pravidelných návštěv fyzioterapeuta jako formy prevence proti široké škále zdravotních potíží souvisejících se současným životním stylem. Ať už jde o vývoj dětí, nebo u dospělých např. předcházení následkům sedavého zaměstnání.


    V dnešním díle se dozvíte:

    Co je to fyzioterapie (1:33)Fyzioterapeuti nejsou maséři (2:48)Vzdělání fyzioterapeutů dříve a nyní (3:21)Co fyzioterapeut dělá? (4:03)Je fyzioterapie náročná práce? (11:09)Fyzioterapie hrazená pojišťovnou vs. pacientem (12:22)Kdy je lepší jít na fyzioterapii jako samoplátce (14:07)Proč je důležitá fyzioterapie jako prevence (16:34)Méně pohybu ve společnosti zvyšuje potřebu prevence (19:42)Preventivní péče o miminka a malé děti (20:48)Kdy a kam jít s dítětem na preventivní fyzioterapii (23:32)Pár doporučení na závěr (26:13)


    Odkazy k podcastu:

    FyzioKoktejl na InstagramunaBOSo na Instagramu


    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Michaela Voltrová: Zdravý vývoj dětí a jejich nohouPODCAST: Edita Prošková a Hana Tonarová: Psychomotorický vývoj 0–3 měsíce
  • V tomto díle podcastu naBOSo mluVÍ se opět schází fyzioterapeutky Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová. Společně se budeme zabývat tématy souvisejícími s výběrem prvních barefoot bot a povíme si, v čem jsou oproti klasické konfekční obuvi jiné. Vysvětlíme vám, jaké funkce bota jako taková vůbec má i odkud pramení to, když vás po přechodu na barefooty bolí svaly na nohou.

    Hned v úvodu se zaměříme na to, jaké základní parametry by barefoot boty měly splňovat a v čem se odlišují od tzv. kompromisní obuvi. Edita s Hankou vám dají tipy, jak je vybírat pro sebe i své děti, proč u nich pamatovat na tzv. nadměrek nebo proč vedle délky řešit jaké jejich šířku. Samostatnou, možná až trochu kontroverzní kapitolou pak bude použití vložek a dalších kompenzačních pomůcek, které však při nošení barefootů nemusejí být vůbec tabu.

    V dnešním díle se dozvíte:

    Základní parametry barefoot bot (0:22)Jaké funkce barefootová bota (ne)má a proč (5:00)Jaký je rozdíl mezi výběrem barefootů pro děti a pro dospělé (7:26)Co je to nadměrek, jaký má význam a jak velký by měl být (8:12)Proč se při nákupu bot řídit nejen jejich délkou, ale i šířkou (10:33)Na co při pořizování prvních barefoot bot myslet, pokud vás netrápí žádné potíže (14:38)Co naopak mít na paměti, jestliže se potýkáte s občasnými bolestmi (20:06)Jak by měl výběr bot vypadat v případě, že máte akutní problém (24:34)Proč se nebát vložek a dalších kompenzačních pomůcek (26:19)Jaký typ bot je pro barefootové začátky nejvhodnější (35:28)

    Odkazy k podcastu:

    Bc. Edita Prošková – fyzioterapeut, podolog na FacebookuWeb HoneyCare.cz Bc. Hany TonarovénaBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Odrážedla a odstrkovadlaPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Psychomotorický vývoj 0–3 měsícePODCAST: Bc. Michaela Voltrová: Zdravý vývoj dětí a jejich nohou
  • V dalším díle naBOSo mluVÍ si bude Andy povídat s Mgr. Lucií Ternovou, pohybovou terapeutkou, studentkou fyzioterapie a certifikovanou trenérkou metody DNS a DNS KID FIT. Lucie je známá i díky on-line kurzům a Instagramu mamasport.cz.

    Budou se bavit o pánevním dnu, těhotenství, péči o sebe, pohybu a cvičení po porodu. Téma je samo o sobě obsáhlé a je k němu hodně co říci, a tak Andy vyzpovídala Lucii opravdu pečlivě. Díl má téměř 60 minut a každá minuta rozhodně stojí za poslech. Věděli jste, že pánevní dno mají i muži?

    Lucie vede vlastní fyziokurzy a díky svému zaměření objevila a zamilovala si bosou chůzi. Jako odbornice v oboru fyzioterapie chápe význam a souvislosti celé barefoot filozofie a sama vidí její nesporné výhody.


    V dnešním díle se dozvíte:

    Od covidu k on-line kurzům pro těhotné a maminky po porodu (2:45)Co je to pánevní dno a proč je důležité cvičit (4:03)Jak můžeme o pánevní dno pečovat? (14:30)Jak uvolnit pánevní dno při porodu (19:40)Jak souvisí pánevní dno s klenbou nohy a stabilitou těla (26:06)Jaký vliv má funkce pánevního dna na sexuální život? (29:00)Psychosomatika a sebevědomí ve spojitosti s pánevním dnem (29:50)Bolestivá menstruace (31:45)Jaká běžná cvičení ovlivňují pánevní dno, cvičení v těhotenství a po porodu (32:44)Jak barefoot obuv a činnost klenby ovlivňuje pánevní dno (43:10)Zdravotní kurzy pro těhotné a ženy po porodu (46:42)

    Odkazy k podcastu:

    Mgr. Lucie Ternová alias mamasport.cz na InstagramunaBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    Andrea Součková: Barefoot dá vaší chůzi nový rozměrLucie Pytlová: Barefoot: žij naBOSo!Edita Prošková a Hana Tonarová: První dětské barefoot boty
  • Hosty našeho podcastu jsou opět Edita Prošková a Hana Tonarová. Tentokrát jsme spolu – trochu netradičně – naťukli téma odrážedel a odstrkovadel. Děti tahle vozítka bezesporu milují. V oblibě je však mají i jejich rodiče, kteří se díky nim rychleji dostanou z místa A do místa B. Ačkoliv se toto téma přímo netýká bot ani chůze jako takové, souvislost je nasnadě: právě tahle vozítka u dětí dost úzce ovlivňují celý pohybový aparát a jeho vývoj. Jak? To už se dozvíte v našem povídání.
    Hned v úvodu jsme si posvítili na to, jaký je mezi pojmy „odstrkovadlo“ a „odrážedlo“ vůbec rozdíl a pro jak velké děti jsou tahle vozítka vhodná. Zaměřili jsme se na jejich nesporné benefity a neopomenuli ani jejich negativa. V samotném závěru podcastu navíc od Edity a Hanky dostanete celou řadu praktických rad a tipů, abyste pro své potomky zvládli odstrkovadlo či odrážedlo správně vybrat.

    V dnešním díle se dozvíte:

    Co je to vlastně odrážedlo, jak se liší od odstrkovadla (0:45)Jaké jsou benefity vozítek pro děti i jejich rodiče (2:40)Jak mohou odstrkovadla a odrážedla dětem škodit (3:23)Co vše u dítěte zohlednit při výběru toho pravého vozítka (4:40)Jak výška a šířka vozítek ovlivňuje pohybový aparát (4:58)Jak odrážedlo či odstrkovadlo správně vybrat (7:26)Jaké výhody má odrážedlo pro přestup na opravdové kolo (8:20)Jaké výhody a nevýhody mají konkrétní dětská vozítka (9:57)Jak vypadají plastová odstrkovadla a odrážedla pro nejmenší děti (10:55)Co vše by měla splňovat odrážedla pro děti, které již umí chodit (16:36)Jak se mění postavení a pohyb těla - odrážedlo vs. kolo (23:55)Jak tvar sedačky při ovlivňuje při jízdě pohybový aparát dítěte (24:48)Jak vypadá správná jízda na odrážedle (26:25)


    Odkazy k podcastu:

    Bc. Hana Tonarová – Honeycare.czBc. Edita Prošková na InstagramunaBOSo na Instagramu


    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Edita Prošková a Hana Tonarová: První dětské barefoot botyPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Co vědět při výběru prvních barefoot bot pro dospělé
  • Seznamte se s Mgr. Lucií Pytlovou, fyzioterapeutkou, která přijala pozvání do tohoto dílu našeho podcastu. Téma bosé chůze a barefootu ji velmi zaujalo již během studia a rozhodla se mu věnovat i ve své diplomové práci. O něco později, po dokončení školy, jí zazvonil telefon a ze sluchátka se ozvala zástupkyně nakladatelství Alferia. Slovo dalo slovo a o tři roky později byla na světě kniha „Barefoot: žij naboso!“.

    Právě této knize se budeme věnovat hned v úvodu našeho povídání. Lucie zavzpomíná na to, jak vznikala, a postupně přijdou na řadu i mnohá další témata – k čemu vlastně potřebujeme boty a jak by měla vypadat správná chůze. Přiblíží vám, jak barefooty mění kůži na našich chodidlech, nebo co se děje, pokud dopadáme tvrdě na paty, a neopomene ani srovnávání barefootů s klasickými botami.


    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Kdo je Lucie Pytlová a čemu se ve své praxi věnuje (0:27)Jak a proč vznikla kniha „Barefoot: žij naboso!“ (1:33)Kde Lucka při jejím psaní získávala potřebné informace (4:01)Co je to vlastně bota a jaké vlastnosti má splňovat (5:45)Jak se v průběhu života a vlivem chůze naboso mění kůže na chodidlech a jaké to má výhody (9:33)Jak vybírat boty u malých dětí a čemu se vyhnout (11:42)Co se děje, když při chůzi dopadáme tvrdě na paty (20:04)Jak má vypadat správný došlap (21:40)Jak dítě ovlivní skutečnost, že bude odmala nosit boty, které chodidlu poskytují dostatek prostoru a umožňují mu správně pracovat (24:59)Proč by dětská bota v žádném případě neměla mít podpatek (26:07)

    Odkazy k podcastu:

    naBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    Andrea Součková: Barefoot dá vaší chůzi nový rozměrEdita Prošková a Hana Tonarová: První dětské barefoot botyBc. Edita Prošková: Plochá noha od diagnostiky po léčbu




  • Téměř každý den k nám na prodejnu přicházejí rodiče, kteří hledají botičky pro své dítě, které je ještě v kočárku, začíná se stavět, nebo už má za sebou první samostatné krůčky. A právě proto se v dalším díle našeho podcastu, kterým navazujeme na téma psychomotorického vývoje, budeme s Editou Proškovou a Hanou Tonarovou věnovat prvnímu obouvání.

    Tušili jste třeba, že nazout dítku boty ještě dříve, než vůbec začne chodit, je spíše na škodu? Zpočátku je naopak lepší, když je dětská noha úplně na boso, aby zvenčí dostávala užitečné impulzy. Poté, jakmile už dítko jen nesedí v kočárku, může přijít první krok na dlouhé cestě výběru bot. A právě na to se v našem povídání zaměříme – poradíme vám, jak má první opravdová bota vypadat, proč je tak důležité vybrat ji pečlivě, a přidáme i tipy na to, čemu se při nákupu naopak vyhnout.


    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Kdy koupit první boty a jak by měly vypadat (1:02)Jak malému dítku vybrat vhodné ponožky a co znamenají studené nohy (2:00)Co dát dítěti do kočárku, pokud nechcete, aby bylo bosé (3:53)Jaké zvolit obutí, když už se dítě pomalu začíná samo stavět (4:17)Kdy a kde jsou vhodné capáčky a protiskluzové ponožky (6:08)Jaké vybrat boty, když už dítě neleze, ale pouze chodí (8:38)V jakých případech se capáčky nedoporučují (10:16)K čemu dítě boty vlastně potřebuje (11:06)Kdy na nohu patří první opravdové boty, tzv. prewalkery (11:43)Kdy už je čas na tvrdší boty a jak se liší od prewalkerů (14:10)Jak se od sebe odlišují barefoot a klasické konfekční boty (15:00)Proč je na dětských botách (ne)vhodný podpatek (15:43)Jak vypadá pevný opatek a jaký je jeho smysl (19:40)Kdy sáhnout po botě s vysokým pevným kotníkem (21:20)Jak by se měl u dětských bot lišit nadměrek podle věku (22:54)Jak má vypadat správný tvar boty (27:20)


    Odkazy k podcastu:

    Bc. Hana Tonarová – Honeycare.czBc. Edita Prošková na InstagramunaBOSo na Instagramu


    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Edita Prošková a Hana Tonarová: Psychomotorický vývoj 4 a více měsícůPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Co vědět při výběru prvních barefoot bot pro dospělé
  • O tom, jakou cestu ujde miminko od narození do tří měsíců, si fyzioterapeutky Hana Tonarová a Edita Prošková povídaly v předcházejícím díle. Tentokrát navážou tam, kde minule skončily, a přiblíží vám psychomotorický vývoj děťátka od jeho čtyř měsíců až do dovršení jednoho roku.

    Když jsou miminku čtyři měsíce, už jen neleží na místě, ale postupně objevuje svět, s čímž jde ruku v ruce jeho další psychomotorický vývoj. Než se však naučí chodit, musí si osvojit spoustu dovedností, aby se mohlo postupně posunout až k prvním samostatným krůčkům. Co všechno by dítko mělo zvládnout do svých prvních narozenin? Co a proč byste u něj měli sledovat a kdy je vhodné se vydat za fyzioterapeutem?


    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Kdy miminko začíná ležet na bříšku a jak to má správně vypadat (1:20)Proč není ideální takto malé děti nosit ve vertikále (3:29)Čím mohou dítku škodit chodítka, visítka a brzké posazování (4:23)Proč je tak důležitý dostatek času strávený na rovné podložce (5:17)Kdy a jak by se dítko mělo začít otáčet ze zad na bříško (12:24)Jak by měl vypadat správný šikmý sed (13:39)Kdy se u dítěte začíná rozvíjet jemná motorika (14:26)Proč dochází k tulenění a plazení a jaký je mezi nimi rozdíl (15:03)Jak by nemělo vypadat lezení a proč dítku v tomto věku nedávat boty (20:44)Kdy se dítě začíná pouštět do prostoru a proč není vhodné držet ho při chůzi za ruce (30:38)V jakém věku by mělo být dítko schopné samostatně chodit (32:25)

    Odkazy k podcastu:

    Bc. Hana Tonarová – Honeycare.czBc. Edita Prošková na InstagramunaBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Fyzioterapie jako prevence u dětí i dospělýchPODCAST: Edita Prošková a Hana Tonarová: Psychomotorický vývoj 0–3 měsícePODCAST: Michaela Voltrová: Zdravý vývoj dětí a jejich nohou
  • V dalším díle našeho podcastu bude fyzioterapeutka Edita Prošková zpovídat svoji kolegyni Hanu Tonarovou a společně vám přiblíží téma psychomotorického vývoje, které zná většina lidí spíš jen okrajově. Poradí vám, na co byste se u svého miminka v období od narození do tří měsíců měli zaměřit a kdy je vhodné zvážit konzultaci s odborníkem.

    Celá cesta, na níž se miminko vyvíjí a pohybuje až do momentu, kdy je schopné samo chodit – přesně to je ve zkratce psychomotorický vývoj. Tušili jste ale, proč je tak důležitý? Co se může stát, když dítě vynechá některý z důležitých milníků nebo se u něj objeví nějaká odchylka? A může ho to ovlivnit až do dospělosti? Odpovědi na tyto i další otázky vám dají Edita s Hanou.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Co je to psychomotorický vývoj a proč je tak důležitý (1:06)V jakém věku se mohou objevit první odchylky (2:16)Jak by měl vypadat správný psychomotorický vývoj po narození (2:50)Jak můžete miminku pomoct ve vývoji v prvních týdnech života (5:45)Co je u novorozence z hlediska psychomotorického vývoje nežádoucí (6:46)Co je to blokáda, jak ji u dítka poznat a následně řešit (7:42)Jak to s miminkem vypadá mezi čtvrtým a šestým týdnem života, co může být v tomto věku špatně (9:35)Co se děje v druhém měsíci života a na co byste si v tomto období měli dávat pozor (11:02)Jak mohou plenky, body či dupačky ovlivnit psychomotorický vývoj a podle čeho se řídit při jejich výběru (13:31)Jak by (ne)měl vypadat psychomotorický vývoj, když jsou miminku tři měsíce, a jaké vady jsou v tomto období nejčastější (16:32)


    Odkazy k podcastu:

    Bc. Hana Tonarová – Honeycare.czBc. Edita Prošková na InstagramunaBOSo na Instagramu


    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Lucie Ternová: Pánevní dno, těhotenství, péče a cvičení po poroduPODCAST: Edita Prošková a Hana Tonarová: První dětské barefoot botyPODCAST: Bc. Edita Prošková a Bc. Hana Tonarová: Co vědět při výběru prvních barefoot bot pro dospělé
  • Pozvání do našeho podcastu tentokrát přijala dětská fyzioterapeutka Míša Voltrová alias Dětská fyzio máma. Ve své praxi využívá jak Bobath koncept, tak Vojtovu metodu a specializuje se zejména na děti od narození do tří let. S Jirkou Součkem si povídala nejen o tom, kdy a proč je vhodné navštívit fyzioterapeuta, ale především se zaměřila na zdravý vývoj dětí.

    Díky Míše pochopíte, z jakého důvodu je u batolete tak důležité sledovat symetrii pohybů i dokdy je asymetrie naopak běžná, a získáte představu o tom, proč by dítě nemělo vynechat žádnou z vývojových fází. Poté už se Míša bude věnovat hlavně chůzi a nožičkám, odpoví vám na to, proč děti tak rády chodí bosé, a také poradí, kdy je čas na nákup prvních botiček, na který rozhodně není potřeba spěchat.

    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Kdy je vhodné se poprvé vydat za fyzioterapeutem (1:58)Co můžete sledovat u těch nejmenších miminek (2:35)Proč případné odchylky či asymetrie řešit co nejdříve (5:13)Proč dítku při vývoji nepomáhat, ale naopak mu nechávat prostor (6:56)Co se může stát, když dítko přeskočí některou vývojovou fázi (7:44)Jak vypadá opravdová samostatná chůze (10:08)Proč byste měli doma nechávat dítě chodit naboso (13:36)Jak je možné, že někdy dojde ke vzniku vady (16:53)Kdy je čas na první botičky a jak by měly vypadat (20:48)Kdy byste měli začít uvažovat o návštěvě fyzioterapeuta (21:39)

    Odkazy k podcastu:

    Dětská fyzio máma na InstagramuDětská fyzio máma webnaBOSo na Instagramu

    Co by vás k tématu ještě mohlo zajímat?

    PODCAST: Edita Prošková a Hana Tonarová: První dětské barefoot botyPODCAST: Edita Prošková a Hana Tonarová: Psychomotorický vývoj 0–3 měsíceOd prvních dětských kroků ke zdravým a silným chodidlům: průvodce výběrem prvních botičekJak si správně změřit nohu a proč potřebují barefoot boty nadměrek
  • Bolesti či nejrůznější diagnózy, jako je plochá noha, valgózní kotníky, propadlá klenba či hallux valgus. To vše většinou předchází tomu, že člověk začne na doporučení lékaře nebo fyzioterapeuta používat vložky, korekce či další vychytávky, které se dnes objevují na trhu. Ne vždy ale jsou zcela vhodně zvolené, a proto si s fyzioterapeutkou a podoložkou Bc. Editou Proškovou budeme povídat o tom, jak by tyto pomůcky měly být správně vybírané.

    Hned v úvodu Edita odpoví na otázku, proč rozhodně není vhodné sahat po vložkách z lékárny, a vysvětlí, z jakého důvodu by naopak měly být vyrobené na míru. Přiblíží, co všechno ovlivňuje výběr a sestavení správné korekční pomůcky, ale i to, jestli jsou tyto pomůcky opravdu vždy nutné. Chybět nebudou ani praktické rady, co sledovat u malých dětí v rámci psychomotorického vývoje, a navíc díky Editě zjistíte, že nosit vložky v barefoot botách nemusí být nutně hřích.


    V dnešním díle se mimo jiné dozvíte:

    Kdy a proč se korekční pomůcky používají i kdy naopak vhodné nejsou (1:00)Na základě čeho by vložky do bot měly být zhotovované (2:05)Jak vypadají klasické ortopedické vložky a jaké mají nevýhody (3:42)Co všechno ovlivňuje výběr vhodných vložek (4:54)Jak odborník při zhotovování vložek postupuje (11:52)Proč není dobré používat všechny potřebné korekce najednou (13:37)V jakém bodě by měl člověk korekční pomůcky začít používat (15:21)Kdy už je vhodné zvažovat korekce u malých dětí (17:50)Proč je důležité řešit případné asymetrie co nejdříve (18:49)Co jsou to srdíčka, kdy se používají a co ovlivňuje jejich výběr (21:36)Kdy má smysl nosit vložky v barefoot botách (24:18)

    Odkazy k podcastu:

    Bc. Edita Prošková na InstagramunaBOSo na Instagramu

    Nalaďte si další podcasty:

    PODCAST: Bc. Edita Prošková: Plochá noha od diagnostiky po léčbuPODCAST: Valgózní kotníky a kolena do XPODCAST: Mgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Skolióza
  • Hostem podcastu naBOSo mluVÍ byla tentokrát naše ambasadorka, lektorka zdravého pohybu a autorka úspěšného blogu i několika e-booků, PaedDr. Vladana Botlíková. V předchozích dílech jsme se spolu věnovali cvičení či teorii pohybu, tentokrát přišla na řadu sama Vlaďka. Povídali jsme si nejen o tom, jak se dostala ke své práci, ale i o tom, jak vypadal její přechod na barefoot.

    Vlaďčino profesní směřování ovlivnila zejména její maminka – vystudovaná tělocvikářka, ovšem podílel se na něm i její vlastní úraz. Ještě před nástupem na FTVS UK si vážně zranila koleno, začala se proto zajímat o fyzioterapii, která ji na její profesní cestě provází dodnes. Nastíní vám, čemu se ve své praxi věnuje, jak probíhají její on-line kurzy či semináře a proč si tolik oblíbila chůzi v barefootech i úplně bez bot.

    V dnešním díle se dozvíte:

    Jak se Vlaďka dostala k práci spojené s pohybem (0:54)Co je to vlastně fyzioterapie a jaké jsou její cíle (8:13)Proč Vlaďka začala tvořit vlastní blog či on-line kurzy (9:16)Co ji vedlo k tomu, že se rozhodla věnovat zrovna nohám (12:39)Na jaká témata se zaměřuje na svém blogu (14:09)Kdo a z jakých důvodů její semináře navštěvuje (19:02)Jak se Vlaďka dostala k barefoot obuvi (21:03)Čím vším se zabývá na svých kurzech a v e-boocích (29:19)Proč se rozhodla vytvořit kurz „Naslouchejte tělu od nohou“ (30:26)Kde všechny její on-line kurzy najdete (33:40)

    Odkazy k podcastu:

    Vlaďka Botlíková na webu vladanabotlikova.cznaBOSo na InstagramunaBOSo na Facebooku

    Nalaďte si další podcasty:

    Bc. Edita Prošková: Plochá noha od diagnostiky po léčbuValgózní kotníky a kolena do XMgr. Kristýna Šonská a Mgr. Olga Sidorenková: Skolióza