Episodit

 • Niemcy i Francja proponują zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu Unii. Raport przygotowany przez ekspertów z obu krajów na zlecenie Parlamentu Europejskiego wzywa do rozszerzenia głosowania większością głosów w większość dziedzin, zwiększenia budżetu Unii i zaostrzenia kar wobec państw łamiących zasady praworządności.

  Unia miałaby się składać z czterech stref, w których na zewnątrz twardego centrum znajdowałyby się pozostałe kraje Unii, państwa stowarzyszone i – najbardziej na zewnątrz - reszta krajów Europy.

  Czy to recepta na skuteczne rozszerzenie i rozwój Unii, czy też na wojnę starej Europy z jej resztą? I dlaczego Niemcy – do niedawna przeciwne Europie wielu prędkości – dziś chcą realizacji tego pomysłu?

  Gość: Anna Słojewska

 • Po zniesieniu przez Unię Europejską embarga na wwóz ukraińskiego zboża do Europy Polska i Węgry utrzymały jednostronne zakazy. Czy spór o zboże jest ilustracją poważnych napięć między Ukrainą i Polską? Z czego ten spór wynika i jak może zostać rozwiązany? Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdza kolejną transzę pomocy dla Ukrainy, ale sondaże pokazują, że Amerykanie są zmęczeni wojną i kwestionują podejście administracji do pomocy Ukrainie. Jak zareaguje Ukraina?

  Po krótkiej operacji wojskowej Azerbejdżan przejmuje kontrolę nad Górskim Karabachem. Co będzie z tamtejszymi Ormianami i czy rząd Armenii przetrwa kryzys?

  Iran i Stany Zjednoczone wymieniają więźniów, a Teheran dodatkowo dostaje 6 mld dolarów. Czy wymuszanie okupu jest dobrą polityką państwową?

  W Libii protesty przeciwko władzom, które nie umiały zapobiec skutkom gwałtownej powodzi. Jak rozdarcie kraju na dwie części wpływa na życie Libijczyków.

  Mikroskopijne państwo Vanuatu w centrum polityki Chin i Australii. Dlaczego?

  A także: dlaczego ludzie nadają dzieciom imię Stalin? Albo Hitler?

  Rozkład jazdy:

  (2:00) Wojciech Konończuk o polskim embargo na ukraińskie zboże

  (34:32) Stasia Budzisz o Górskim Karabachu i Ormianach

  (57:44) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o kontrowersyjnych imionach

  (1:03:53) Podziękowania

  (1:09:33) Adrian Bąk o mikroskopijnym państwie Vanuatu

  (1:22:58) Łukasz Fyderek o wymianie więźniów między Iranem a USA

  (1:36:24) Piotr Jaworski o protestach w Libii

  (1:45:55) Do usłyszenia

 • Puuttuva jakso?

  Paina tästä ja päivitä feedi.

 • Kryzys migracyjny w Europie nabiera coraz większej skali. W Polsce afera wizowa i trwające od miesięcy napięcie na granicy białoruskiej. Na Lampedusie w ciągu kilku dni przybyło ponad dziesięć tysięcy migrantów, głównie młodych mężczyzn z Afryki subsaharyjskiej. Komisja Europejska proponuje plan pomocy dla Włoch. Francja i Niemcy ograniczają przyjmowanie migrantów, rosną w siłę partie jawnie antyimigranckie. Jak i czy w ogóle Europa może poradzić sobie z problemem migracji, jednym z kluczowych wyzwań dla Unii i całego kontynentu?

  Gość: Maciej Duszczyk

 • Google oskarżony o utworzenie monopolu na rynku wyszukiwarek internetowych. Sprawa wytoczona firmie przez rząd amerykański może zmienić nie tylko sposób działania giganta technologicznego, ale całego Internetu. Jak w ogóle regulować działania największych firm, które ustalają sposób komunikowania się ludzi w sieci i w zasadniczy sposób wpływają na nasze życie? Czy walka z korporacjami technologicznymi o budżetach większych niż dochody wielu państw podejmowana przez amerykańskie władze albo Unię Europejską ma szanse powodzenia?

  Stany Zjednoczone nawiązują strategiczne partnerstwo z Wietnamem. Czy Amerykanom uda się przeciągnąć Wietnamczyków na stronę liberalnego Zachodu?

  Etiopia napełnia wodą zbiornik przy największej zaporze wodnej w Afryce, Wielkiej Tamie Odrodzenia. Co na to Egipt i Sudan?

  A Kanał Panamski wysycha. Dlaczego i co to oznacza dla światowego handlu morskiego?

  A także: Arabia Saudyjska buduje Linię - linearne osiedle mieszkaniowe na pustyni, o długości 170 kilometrów. Po co i co ma z tym wspólnego Polski Instytut Sztuki Filmowej?

  Rozkład jazdy:

  (2:09) Katarzyna Szymielewicz o monopolu Google’a

  (25:38) Maciej Ryczko o współpracy USA i Wietnamu

  (52:38) Podziękowania

  (58:14) Anna Dudzińska o The Line i PISF

  (1:19:33) Jędrzej Czerep o Wielkiej Tamie Odrodzenia

  (1:35:16) Tomasz Rożek o wysychającym Kanale Panamskim

  (1:53:20) Do usłyszenia

 • Liderzy Rosji i Korei Północnej spotkali się na kosmodromie Wostocznyj, na dalekim wschodzi Rosji. Putin i Kim Dzong Un mieli rozmawiać o broni dla Rosji, żywności oraz technologiach wojskowych i satelitarnych dla Korei. Czy wrogość do Zachodu i status międzynarodowego pariasa to wystarczające powody dla zbliżenia Moskwy i Pjongjangu? I jak Korea Południowa, Chiny i Stany Zjednoczone reagują na zbliżenia Kima i Putina?

  Gość: Marek Hańderek

 • Dwie znakomite powieści ukazują się w polskim przekładzie we wrześniu, a my w tym odcinku literackiego Raportu gościmy ich autorów.

  Pierwszy to Joshua Cohen i jego nagrodzona Pulitzerem „Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii sławnej familii”. Jak w jednej powieści połączyć slapstickową komedię z akademickim wykładem, a z tego zderzenia wysnuć głęboką refleksję o naturze historii, tożsamości i żydowskiej diasporze? Widzą to tylko najwięksi, a Joshua Cohen niewątpliwie do nich należy.

  Sebastian Barry – wielokrotnie, także w tym roku – nominowany do Nagrody Bookera irlandzki pisarz w powieści „Tysiąc księżyców” opowiada o losach młodej Indianki, która po rzezi całej swojej rodziny zostaje adoptowana przez dwóch weteranów wojny secesyjnej. To historia o miłości, przemocy, rodzinie i odwadze, a także o irlandzkiej diasporze w połowie XIX wieku. Sebastian Barry buduje zaskakujące analogie między doświadczeniem Irlandczyków uciekających przed głodem do Ameryki a losem rdzennych mieszkańców tej ziemi.

  Do tego rozmowy z autorami przekładów — Agą Zano i Krzysztofem Cieślikiem, a także fragmenty obu powieści w interpretacji Olgi Sarzyńskiej.

  Zaprasza: Agata Kasprolewicz

  Realizacja: Kris Wawrzak

  Goście:

  Joshua Cohen Aga Zano Sebastian Barry Krzysztof Cieślik

  Rozkład jazdy:

  (2:38) Fragment „Rodziny Netanjahu”, czyta Olga Sarzyńska, cz. 1

  (14:42) Rozmowa z Joshuą Cohenem

  (48:45) Aga Zano o przekładzie „Rodziny Netanjahu”

  (54:26) Fragment „Rodziny Netanjahu”, czyta Olga Sarzyńska, cz. 2

  (1:05:38) Podziękowania

  (1:11:08) Fragment „Tysiąca księżyców” czyta Olga Sarzyńska

  (1:21:55) Rozmowa z Sebastianem Barrym

  (1:35:49) Krzysztof Cieślik o przekładzie „Tysiąca księżyców”

  (1:41:12) Do usłyszenia

 • W Delhi szczyt grupy G20. Nie ma prezydentów Rosji i Chin, ale są prezydent Biden i premier Modi. Czy Amerykanie przekonają Południe, że chcą dzielić się bogactwem? Czy to spotkanie wykaże, jak silne są dziś Indie, które konkurują z Chinami nie tylko w dyplomacji? W sobotę wybory na Malediwach i to również tam toczy się batalia o hegemonię w regionie. Czy Indie obronią swoje wpływy na rajskich wyspach?

  Francja wprowadza zakaz noszenia długich muzułmańskich sukni w szkołach. Czy to obrona zasady świeckości szkoły, czy kontrofensywa państwa przeciwko muzułmanom?

  W Hiszpanii przedłuża się pat powyborczy, do gry wraca były lider katalońskich separatystów Carles Puigdemont. Czy socjaliści przebaczą mu łamanie konstytucji?

  Izraelscy naukowcy stworzyli model embrionu ludzkiego bez użycia plemników, komórek jajowych i macicy. Po co?

  A także: zuchwała kradzież w British Museum. Czy może karma wraca? W końcu sami kradli przez wieki.

  I o nadgorliwości, czyli o drażniącej manierze mówienia i robienia za dużo.

  Rozkład jazdy:

  (2:17) Patryk Kugiel o szczycie grupy G20

  (21:18) Jędrzej Bielecki o świeckości francuskiej szkoły

  (42:06) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o nadgorliwości

  (48:33) Raport o książkach

  (54:12) Podziękowania

  (59:50) Adrian Bąk o kradzieży w British Museum

  (1:15:13) Mateusz Mazzini o pacie powyborczym w Hiszpanii

  (1:32:51) Wojciech Mikołuszko o sztucznym embrionie ludzkim

  (1:50:39) Do usłyszenia

 • Jeden z najbardziej znanych oligarchów ukraińskich Ihor Kołomojski aresztowany, dotychczasowy minister obrony Oleksij Reznikow traci stanowisko, a jego miejsce zajmuje Rustem Umerow. Czy kampania antykorupcyjna rządu ukraińskiego ma szanse powodzenia w trakcie wojny? I jaki cel ma powołanie muzułmanina, krymskiego Tatara, na jedno z najważniejszych stanowisk w kijowskiej administracji?

  Gość: Zbigniew Parafianowicz

 • Wojskowi przejmują władzę w Gabonie, odsuwają od rządów jednego z najbardziej skorumpowanych polityków afrykańskich. Na ulicach radosne tłumy, a Zachód ma problem, jak połączyć postulat demokracji z faktem, że w Afryce nagradza ona często rządy autorytarne i skorumpowane jak w Gabonie, Nigrze czy Zimbabwe. Czy Afryka nie zasługuje na demokrację? A może by spytać o to ludzi, którzy tam mieszkają?

  W Libii gwałtowne protesty po tym, jak szefowa dyplomacji tego kraju spotkała się potajemnie z przedstawicielem Izraela. Dlaczego próby zbliżenia Izraela i krajów muzułmańskich są tak trudne?

  W Estonii wrze po tym, jak okazało się, że firma należąca do męża premier kraju robiła interesy z Rosją po inwazji 2022 roku. Czy Kaja Kallas straci stanowisko?

  Indyjski pojazd kosmiczny ląduje na Księżycu za sumę o połowę niższą niż budżet hollywoodzkich filmów o kosmosie. Jak to się robi i po co?

  A także: pocałunek radości czy śmierci? W Hiszpanii skandal piłkarsko-obyczajowy.

  I o zwracaniu honoru zamiast innych rzeczy.

  Rozkład jazdy:

  (2:08) Wojciech Jagielski o puczu w Gabonie

  (23:58) Maciej Pawłowski o protestach w Libii

  (38:23) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o zwracaniu honoru

  (44:51) Podziękowania

  (50:00) Adrian Bąk o wrzeniu w Estonii

  (1:10:05) Maciej Okraszewski o hiszpańskim skandalu piłkarsko-obyczajowym

  (1:33:38) Tomasz Rożek o indyjskim lądowaniu na Księżycu

  (1:55:32) Do usłyszenia

 • W ostatnim odcinku sezonu nieogórkowego Raportu zapraszamy w daleką podróż do Yunnanu – miejsca, w którym mieszkają ostatni ludzie na świecie posługujący się pismem obrazkowym. Nazywają się Naxi.

  Jak to możliwe, że zdołali ochronić swoją kulturę w opresyjnym wobec mniejszości reżimie Chińskiej Republiki Ludowej? I czy uda im się przetrwać?

  Opowiemy też o jednym z najciekawszych współczesnych chińskich artystów protestu, który nie zgadza się na to, by mniejszości w Chinach umierały w ciszy.

  Gość: Maciej Gaca

  Prowadzenie: Agata Kasprolewicz

 • Samolot z Jewgienijem Prigożynem na pokładzie rozbił się pod Twerem niedaleko Moskwy. Nikt z 10 osób na pokładzie nie przeżył, a świadkowie mówią o eksplozji, bądź eksplozjach słyszanych przed rozbiciem samolotu. Czy to zemsta Putina na szefie Grupy Wagnera za próbę puczu sprzed dwóch miesięcy? Co dalej z tą formacją i jej bogactwem? I jak – czy w ogóle - ten incydent wpłynie na wojnę w Ukrainie, gdzie armia ukraińska czyni powolne postępy na froncie?

  Donald Trump z zarzutami po raz czwarty. Były prezydent aresztowany w Atlancie za próbę wpłynięcia na wynik wyborów 2020 roku. Jego przewaga nad konkurentami z Partii Republikańskiej rośnie.

  Grupa BRICS rozszerza skład, a Chiny walczą z kryzysem gospodarczym. Czy możliwy jest sprawiedliwszy ład na świecie pod kierunkiem Pekinu, Moskwy, Teheranu i Rijadu?

  Według Human Rights Watch Arabia Saudyjska dokonuje masowych zabójstw migrantów na granicy z Jemenem. Co na to Zachód?

  Dwa lata po przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie jest mniej przemocy, mniej wolności i więcej biedy niż wcześniej. Czy te proporcje da się zmienić?

  I jeszcze: o muzyce w znaczeniu politycznym.

  Rozkład jazdy:

  (2:17) Michał Kacewicz o przyszłości Grupy Wagnera

  (22:57) Mateusz Piotrowski o aresztowaniu Donalda Trumpa

  (44:04) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o muzyce w polityce

  (49:36) Podziękowania

  (55:02) Marcin Pośpiech o Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów

  (1:07:30) Krzysztof Kozłowski o poszerzeniu grupy BRICS

  (1:33:34) Łukasz Fyderek o zabójstwach migrantów na granicy z Jemenem

  (1:48:06) Do usłyszenia

 • W przedostatnim odcinku tegorocznego „Raportu – sezonu nieogórkowego” porozmawiamy o starości. Tak, starzejemy się, Europa się starzeje. Starzeją się także Stany Zjednoczone, Japonia i Chiny. Oczywiście to nie cały świat, ale oczekuje się, że na całym świecie w ciągu najbliższych 30 lat liczba osób w wieku 65 lat i starszych podwoi się - ze 760 milionów obecnie do ponad półtora miliarda w 2050 r.

  Do tego czasu jedna na cztery osoby w Europie i Ameryce Północnej będzie miała co najmniej 65 lat.

  Przyszedł więc czas najwyższy, żeby zacząć organizować świat, tak żeby starsi czuli się w nim dobrze. Ale… kim są i kim będą tak naprawdę osoby starsze? Jak będzie wyglądała starość dzisiejszych trzydziestolatków? Czy granice starości już teraz się przesuwają i czy to przesuwanie granic jest zjawiskiem dobrym, a może niekoniecznie?

  Gość: Piotr Szukalski

  Prowadzenie: Adrian Bąk

 • Pod patronatem Joe Bidena w Camp David spotykają się prezydent Korei Południowej i premier Japonii. Czy zagrożenie ze strony Chin i Korei Północnej to wystarczający powód, by zmienić nastawienie do siebie państw, których historia stosunków obarczona jest tragediami i wrogością?

  Czy Amerykanie planują stworzenie antychińskiego trójkąta w rejoniePacyfiku? I co na to Chiny?

  Litwa zamyka przejścia graniczne z Białorusią, a Łotwa zwiększa obecność wojska na granicy. Jak państwa bałtyckie podchodzą do zagrożenia ze strony Łukaszenki i Putina?

  Prawybory prezydenckie w Argentynie wygrywa miłośnik Trumpa. Czy w Ameryce Łacińskiej nadszedł czas polityków spoza głównego nurtu?

  W niedzielę finał kobiecych mistrzostw świata w piłce nożnej. Jak kobietom udało się przekonać mężczyzn, zwłaszcza włodarzy światowej piłki, by traktować je poważnie?

  A także: dlaczego porażka w nauce nie musi oznaczać klęski?

  I: resortowe dzieci rządzą światem.

  Rozkład jazdy:

  (1:52) Oskar Pietrewicz o spotkaniu w Camp David

  (23:50) Dominik Wilczewski o zamknięciu granicy litewsko-białoruskiej

  (43:36) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o resortowych dzieciach

  (49:40) Podziękowania

  (55:08) Michał Banasiak o kobiecych mistrzostwach świata w piłce nożnej

  (1:12:28) Joanna Gocłowska Bolek o prawyborach w Argentynie

  (1:31:11) Tomasz Rożek o porażkach w nauce

  (1:50:10) Do usłyszenia

 • Czy u podstaw współczesnych nierówności i dyskryminacji ludzi, którzy nie mają białego koloru skóry leży ideologia, czy ekonomia?

  Dlaczego, skoro zgadzamy się – wyłączając skrajną mniejszość – że kolonializm, niewolnictwo, segregacja były złe i w debacie publicznej piętnujemy rasizm – to system oparty na hierarchii rasowej nadal funkcjonuje?

  Na te pytania poszukamy odpowiedzi w tym odcinku sezonu nieogórkowego Raportu o stanie świata.

  Gość: Remi Adekoya

 • „Muzea są czymś więcej niż miejscami pamięci. Są miejscami kultu właściwego społeczeństwom futurocentrycznym” i pisze w swojej nowej książce „Muzeum. Historia świata” profesor Krzysztof Pomian, którego gościmy w tym odcinku literackiego Raportu. Po co nam muzea? I dlaczego historia muzeów to opowieść o zmieniającym się świecie?

  Jak przełożyć pamięć na język sztuki? Zwłaszcza kiedy nić pamięci zostaje przerwana tak jak w czasie zagłady? Odwiedzimy wystawę w Żydowskim Instytucie Historycznym, która opowiada o trudnym procesie rekonstrukcji pamięci w duszącym uścisku stalinizmu. Ale propaganda nie pojawiła się w sztuce wraz z socrealizmem – to zjawisko ma znacznie dłuższą historię…

  O granicach wolności w sztuce, a także o tym, jak zmieniała się relacja człowieka z dziełem opowie Anda Rottenberg.

  Historia sztuki, historia muzeów to też historia kradzieży i przemocy. W tym odcinku opowiemy o ukraińskich muzeach w czasie wojny.

  Zaprasza Agata Kasprolewicz.

  Goście:

  Krzysztof Pomian Piotr Słodkowski Małgorzata Ławrowska von Thadden Anda Rottenberg

  Rozkład jazdy:

  (2:12) Rozmowa z Krzysztofem Pomianem

  (31:45) Wizyta w Żydowskim Instytucie Historycznym

  (1:04:16) Opowieść o muzeach ukraińskich w czasie wojny

  (1:23:25) Podziękowania

  (1:28:53) Rozmowa z Andą Rottenberg

  (2:13:34) Do usłyszenia

 • Ponad 40 migrantów zginęło podczas próby przeprawy z Tunezji do Włoch. Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym i kolejne pytania o to, jak ograniczyć liczbę tego typu tragedii w sytuacji, gdy kraje europejskie robią co mogą, by ograniczyć napływ migrantów a skala masowej migracji z globalnego Południa do Europy rośnie? Brytyjczycy zamierzają lokować oczekujących na azyl migrantów na barkach i w byłych koszarach wojskowych. Czy tego typu środki zniechęcą ludzi do prób osiedlenia się na Wyspach.

  Według jednego z amerykańskich ośrodków badawczych najemnicy z Grupy Wagnera wycofują się z Białorusi. Czy dlatego, że Łukaszenka ma dość własnych problemów i nie chce u siebie sporów wewnątrz rosyjskich?

  W Ekwadorze kandydat w wyborach prezydenckich ginie zabity najprawdopodobniej przez gang narkotykowy. Jak ze spokojnego kraju w kilka lat Ekwador stał się areną porachunków karteli?

  Chorwacja – raj na ziemi, choć nie do końca. Czy to Bałkany, czy Europa, a może jedno i drugie? Porozmawiamy z autorką nowej książki na temat tego kraju.

  I jeszcze: dlaczego Singapurczycy masowo popierają karę śmierci nawet za drobne przestępstwa narkotykowe?

  Oraz: wariacje paszportowe, czyli komu dać, komu nie dać książeczki otwierającej świat.

  Rozkład jazdy:

  (2:34) Jarosław Błaszczak o trudnej sytuacji migracyjnej

  (19:32) Aleksander Papko o wycofaniu wagnerowców z Białorusi

  (33:12) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o paszportach

  (39:24) Raport o książkach

  (45:18) Podziękowania

  (50:38) Marcin Pośpiech o karze śmierci za narkotyki w Singapurze

  (:02:30) Mateusz Mazzini o porachunkach karteli w Ekwadorze

  (1:23:16) Aleksandra Wojtaszek o swojej książce o Chorwacji

  (1:57:34) Do usłyszenia

 • Dziś wybierzemy się w podróż w głąb ludzkiej duszy. W kolejnym odcinku „Raportu-sezonu nieogórkowego” rozmawiamy o wolnej woli – nie tylko w ujęciu filozoficznym, ale także praktycznym (jeśli jest to w ogóle możliwe). Żyjemy w przekonaniu, że wolna wola jest niezaprzeczalna, leży w naturze człowieka i jest czymś, co wyróżnia nas spośród innych gatunków. Ale czym tak naprawdę jest i gdzie jej szukać? Czy wola rzeczywiście jest wolna? A może tylko nam się wydaje, że tak jest i w gruncie rzeczy nie mamy wielkiego wpływu na naszą przyszłość? I skąd wiemy, czego chcemy w życiu, a czego nie chcemy?

  Gość: Jacek Dobrowolski

 • W Arabii Saudyjskiej konferencja pokojowa w sprawie Ukrainy w oparciu o plan pokojowy przygotowany przez Kijów. Czy państwa Bliskiego Wschodu mogą stanąć po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją? Czy społeczeństwa arabskie i muzułmańskie będą wspierać Zachód mimo czasami drastycznych różnic kulturowych i politycznych? W Szwecji i Danii powtarzają się przypadki palenia i bezczeszczenia Koranu. Dlaczego dla muzułmanów tego typu incydenty nie należą do sfery wolności słowa i ekspresji politycznej?

  Donald Trump z kolejnymi zarzutami federalnymi, tym razem związanymi z okresem po wyborach 2020 roku do ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. Dlaczego im mocniej Trump atakowany jest przez media i wymiar sprawiedliwości, tym bardziej rośnie jego poparcie polityczne?

  Czy można kupić całą dyscyplinę sportową? Arabia Saudyjska wydaje się uważać, że owszem, czemu nie?

  Jak relacjonować wojnę? Jak pozostać wiernym standardom dziennikarskim nie narażając na zagrożenie innych? Ukraińscy dziennikarze w obliczu dylematów etycznych i zawodowych.

  Czy naukowiec może pozostać geniuszem wyobcowanym z polityki i historii? Robert Oppenheimer bardzo się starał, ale mu nie wyszło.

  I jeszcze: czy istnieje coś takiego jak obraza uczuć w filmach, na które przecież można nie chodzić?

  Rozkład jazdy:

  (2:17) Jan Natkański o konferencji pokojowej w Arabii Saudyjskiej

  (29:49) Marcin Fatalski o kolejnych zarzutach dla Trumpa

  (51:10) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o obrazie uczuć w filmach

  (57:16) Adam Saunders, Frank Shelley - Hollywood Style

  (58:57) Podziękowania

  (1:04:38) Adrian Bąk o kupowaniu dyscyplin przez Arabię Saudyjską

  (1:23:27) Tomasz Rożek o Robercie Oppenheimerze

  (1:48:08) Bartosz Panek i Ołena Myhaszko o relacjonowaniu wojny

  (2:05:36) Do usłyszenia

 • Na początku naszego letniego cyklu pytaliśmy Jacka Dukaja o świat po piśmie. Tym razem będzie trochę bardziej optymistycznie. Bo jak mówi nasz dzisiejszy gość: "Nigdy jeszcze w historii świata tak wielu ludzi nie czytało". A zatem, po co nam książki? Czy czytamy po to, by wypaść dobrze w towarzystwie mogąc powołać się na modną książkę? Dla przyjemności? A może po to by zrozumieć kim jesteśmy? Bo czytanie „pozwala nam doświadczać rzeczywistości w najpełniejszy sposób”. Być może książki są po to, by można było nimi uwodzić? Czemu nie? W końcu książki to bardzo zmysłowe przedmioty…

  Gość: profesor Ryszard Koziołek

 • Kryzys społeczny w Izraelu po tym jak Knesset przegłosował pierwszą ustawę z pakietu reform wymiaru sprawiedliwości. Tysiące ludzi od stycznia protestowało przeciw reformie, która uważana jest przez nich za zamach na niezależne sądy. Czy Izrael przestaje być państwem demokratycznym? Jak na bezpieczeństwo kraju wpłynie fakt, że ponad 10 tysięcy rezerwistów, w tym połowa pilotów izraelskich, zapowiada odmowę służby?

  Zamach stanu w Nigrze, jednym z najbiedniejszych krajów świata, który dysponuje wielkimi bogactwami naturalnymi. Czy Rosja wykorzysta szansę i wprowadzi Wagnerowców do kolejnego państwa w Afryce?

  Znika chiński minister spraw zagranicznych, do niedawna protegowany prezydenta kraju. Jak ta tajemnicza historia wpłynie na chińską dyplomację?

  Firma Elona Muska zajmująca się produkcją i wszczepianiem czipów do mózgu uzyskuje prawo do prowadzenia testów z udziałem ludzi. Czy mamy się bać czy cieszyć?

  I jeszcze: piłka nożna pod bombami. O ukraińskim futbolu w czasie wojny z Rosją.

  Rozkład jazdy:

  (2:00) Agnieszka Bryc o kryzysie społecznym w Izraelu

  (25:30) Wojciech Jagielski o zamachu stanu w Nigrze

  (44:18) Podziękowania

  (50:17) Michał Banasiak o ukraińskim futbolu

  (1:03:20) Michał Bogusz o zniknięciu chińskiego ministra

  (1:22:35) Tomasz Rożek o Neuralink i testach na ludziach

  (1:46:07) Do usłyszenia