Episodes

  • Hlúpa propaganda nás chce uniesť z demokracie k autokracii, tvrdí Tomáš Kriššák, špecialista na boj s dezinformáciami.

    Vstáva aj o štvrtej ráno, aby mohol v regiónoch žiakov či učiteľov vovádzať do zákulisia dezinformácií a propagandy a robí to popri svojej práci. Na druhej strane tu máme rovno vládneho splnomocnenca, ktorý konšpirácie šíri. Ten prvý to financuje z vlastného vrecka, či dobrovoľných príspevkov verejnosti, ten druhý rovno zo štátnej kasy, a teda z peňazí nás všetkých. Aj také je Slovensko po posledných parlamentných voľbách. 

    Alebo – iný vládny predstaviteľ argumentuje vulgarizmami z knihy podporenej financiami z Fondu na podporu umenia, aby poukázal na nutnosť zmeny zákona o tomto fonde, no už neuviedol, že podporenú knihu vydalo vydavateľstvo, ktoré riadil. No čo? Len ďalšia dezinformácia z koaličných vôd. 

    A pokračovať by sme mohli zámerom rovno zrušiť verejnoprávnu RTVS, lebo...údajne „šíri dezinformácie“. Tak o nej hovoria opäť vládno-koaliční nositelia moci. A rovnako títo mocní hovorili o „prezidentovi vojny“... A kde je moc tam je aj pravda? Či ako? 

    „Vy máte moc, my však pravdu“ – odpovedal by im politický väzeň svedomia Silvester Krčméry. 

    Ako na tento chaos pravdy, nepravdy, konšpirácií a zavádzania dezinformáciami? Témy pre Tomáša Kriššáka, ktorý odkrýva ich zákutia. 

    Dezinformácie podľa neho oberajú ľudí o „informované rozhodnutia“. „V čase pandémie sa dalo predísť veľkému množstvu úmrtí a ťažkých ochorení, keby ľudia neboli zmanipulovaní a robili by informované rozhnodnutia. Nehovoriac o miliardových nákladoch, ktoré takto doľahli na spoločnosť“, tvrdí Kriššák. 

    Dezinformácie sú pritom podľa neho šírené umelo, „aby to vyhovovalo malej skupine ľudí z ekonomických a mocenských záujmov“. 

    „V momente, keď vidíme, že dochádza k šíreniu dezinformácií z najvyšších pozícii moci, vtedy vieme, že spoločnosť je najviac ohrozená. Je to bohužial stav, v ktorom sa Slovensko aktuálne nachádza“, dopĺňa. 

    Robia to podľa neho „klamári a pokrytci“. 

    Hrádzou pre takéto zavádzanie spoločnosti a snahy o prechod z demokracie k autokracii je podľa Tomáša Kriššáka vzdelávanie ku kritickému mysleniu. 

    „Keď sa jednotlivec dokáže vybaviť tým, že dôveruje sám sebe a svojmu kritickému pohľadu, dokáže odolať každému klamstvu a manipulácii.“

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

  • Pri deťoch, ktoré žijú v neúplných rodinách je riziko chudoby až 40 percent, kým pri dôchodcoch je to len 9 percent. Najohrozenejšou skupinou obyvateľstva teda nie sú penzisti, ale sú to deti, ktoré majú iba jedného rodiča, hovorí na margo aktuálne schválených 13. dôchodkov Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

    Trináste dôchodky ako nová realita nášho penzijného systému versus potreba konsolidácie verejných financií. Zvyšovanie životnej úrovne penzistov totiž prichádza v čase potreby ozdravenia verejných financií, teda ľudovo povedané doby uťahovania opaskov. Vládna štedrosť k penzistom ale nebude vôbec lacná. V tomto roku nás to bude stáť 829 miliónov, budúci 926 a v roku 2027 výdavky na trináste penzie prekročia jednu miliardu eur. Trináste penzie pritom prichádzajú v čase vládou avizovaného uťahovania opaskov. Vláda totiž akútne potrebuje nájsť takmer jeden a pol miliardy a v najbližších troch rokoch počíta s konsolidáciou vo výške takmer 4. miliárd.

    Ako teda ide zvyšovanie životnej úrovne penzistov dohromady s potrebou utiahnuť našim verejným financií opasok? Dá sa konsolidovať v rádoch miliard bez toho aby to nemalo negatívny dosah na našu životnú úroveň a môžeme si trináste dôchodky dovoliť? No a napokon, sú naši penzisti skutočne tou najohrozenejšou skupinou obyvateľstva a ak ňou nie sú - pretože tou sú deti rodičov samoživiteľov, tak prečo sa vláda venuje prioritne práve penzistom? Odpovie Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. V podcaste budete počuť aj ministra práce a sociálnych vecí Erika Tomáša ako i premiéra Roberta Fica

    Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.

  • Episodes manquant?

    Cliquez ici pour raffraichir la page manuellement.

  • Študoval na vesmírnej univerzite, zúčastnil sa viacerých vesmírnych projektov a prednášal po celom svete. Aktuálne sa venuje popularizovaniu vesmíru na Slovensku aj prostredníctvom konferencie VýťahConf.

    O tom, čo ho na vesmíre fascinuje najviac nám porozprával Aleš Nohel. V podcaste SHARE sa s ním zhovára redaktor Živé.sk Maroš Žofčin. 

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach: 

    Ako sa dostal na Medzinárodnú vesmírnu univerzitu.Na akých zaujímavých vesmírnych projektoch pracoval.Čo bolo základom jeho spolupráce s NASA.Či nastal čas na nové komerčné aktivity vo vesmíre.Aká výroba sa do vesmíru presunie už v blízkej dobe.Aké bolo prednášať na konferencii, kde vystúpil aj Elon Musk.Vesmírne aktivity na Slovensku.Čím sa líši konferencia VýťahConf od iných vesmírnych konferencií.Čo ho na vesmíre fascinuje najviac.

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Každý piaty slovenský senior sa nikdy nestretol s pojmom dezinformácia alebo hoax. Tretina nevie povedať, ktoré médium je dôveryhodné alebo nedôveruje žiadnemu - aj toto nedávno, ukázal prieskum spoločnosti CallQuest. Takmer milión hlasov vo voľbách patrí práve seniorom. Ako je to s ich vzdelávaním v oblasti kritického myslenia? A čo s tým má Demagóg.sk? Aj o tom sa v podcaste rozprávala Veronika Jursová Prachárová so šéfkou portálu Demagóg.sk Veronikou Frankovskou a s lektorom a analytikom Demagóg.sk Pavlom Lackom.

    Frankovská poukázala na fakt, že po voľbách sa situácia na dezinformačnej scéne mierne ukľudnila. Šírili sa podľa nej skôr hoaxy súvisiace so zdravotnými témami ako hoaxy o Ukrajine či Európskej únii. Práve pri hoaxoch o zdraví patria medzi najzraniteľnejšie skupiny seniori.

    Lacko opísal dôležitosť vzdelávania v oblasti kritického myslenia pri všetkých vekových kategóriách. Uviedol, že aj keď medzi sebou medzigeneračne nemusíme súhlasiť, mali by sme byť zhovievaví a nepáliť mosty. 

    Veronika Jursová Prachárová 

  • Partnera prezidentky Zuzany Čaputovej odvolali z Rady vlády pre mimovládne organizácie. Ak prejde zákon z dielne SNS, mimovládky budú môcť dostávať pokuty a bude ich môcť zrušiť ministerstvo vnútra. Pripomína, že v Maďarsku takýto zákon ohrozil eurofondy. Zuzana Čaputová sa podľa neho nechystá odísť z verejného života, jej plán je skôr mimovládna alebo akademická sféra.

    V podcaste s Jurajom Rizmanom sa dozviete:

    – od 1:30 min. – že v Rade vlády pre mimovládne organizácie pôsobil aj za vlád R. Fica a P. Pellegriniho;

    – po 3:00 – koho dosadila vláda do rady namiesto neho;

    – od 4:00 – že aj Petra Pellegriniho podporovali politické mimovládky;

    – po 5:40 – že zásah proti mimovládkam v Maďarsku ohrozil eurofondy;

    – od 7:00 – že problém zákona o mimovládkach nie je len stigmatizácia, ale aj pokuty a možnosť ich rušenia ministerským úradníkom;

    – po 10:00 – že každá autokracia sa začína vysporiadaním sa s občianskym sektorom, médiami a opozíciou;

    – od 12:30 – či vláda poškodí aj pomáhajúce mimovládky, napríklad domovy dôchodcov;

    – po 15:20 – že aj v USA majú zákon o zahraničných agentoch, ale to by u nás znamenalo označovanie ruských a čínskych vplyvových organizácií;

    – od 18:00 – že vláda sa nezaviazala k otvorenému vládnutiu;

    – okolo 20:00 – či zastavenie grantov a dotácií zastaví mimovládky;

    – po 21:00 – akú má náladu po voľbách a či sa nechystá odísť zo Slovenska;

    – od 24:00 – čo plánuje robiť Zuzana Čaputová po skončení prezidentského mandátu;

    – po 28:00 – na koho zaberajú príhovory prezidentky o krotení emócií;

    – od 30:00 – či Petrovi Pellegrinimu nebude chýbať prvá dáma;

    – po 31:00 – čo v neoficiálnej funkcii prvého gentlemana dokázal pre Slovensko;

    – na konci rozhovoru – či nechce podľa vzoru Hillary Clinton kandidovať aj on.

  • „Politická situácia na Slovensku sa nepochybne uberá neliberálnym smerom. Fašizmus ako taký je v súčasnej Európe mŕtvy, čo ale neznamená, že režimy, ktoré sa formujú, nie sú v princípoch podobne nebezpečné ako fašizmus. Čo je pre Európu reálnou hrozbou je neliberálny populizmus a rôzne zaobalené autokracie, ktoré už nemajú v sebe revolučný náboj ako fašizmus, ale chcú kontrolovať inštitúcie,“ hovorí historik Aton Hruboň.

    „Sociálne ladený liberálny populizmus s národným akcentom sa druhýkrát v krátkom slede ukázal ako triumfálna stratégia, čo vylučuje, že ide o náhodu. Pre koalíciu to znamená potvrdenie a povzbudenie. Matematika a trendy nepustia: V horizonte troch rokov má pri konsenze v nacionalistickom tábore a systematickej vplyvovej podpore Aliancie zvonka našliapnuté na hladkú ústavnú väčšinu,“ tvrdí na margo aktuálneho diania na Slovensku historik Anton Hruboň, ktorý sa zaoberá sa modernými dejinami Slovenska, ale i Európy a to s dôrazom na historické a súčasné podoby fašizmu, politického radikalizmu a nacionalizmu.

    Smeruje teda slovenská spoločnosť k nejakej modernej podobe fašizmu, čo je vlastne ten liberálny populizmus a kde má táto vzbura voči elitám a liberálnej demokracií svoje červené čiary a hranice? No a vyrovnali sme sa vôbec s dedičstvom Tisovho štátu alebo politika hrubých čiar nás naučila v mene prežitia zabúdať a nevyvodzovať spravodlivosť čo nastavilo mentálne vzorce spoločnosti tak, že v mene víťazstva je možné skutočne všetko a účel svätí i akékoľvek prostriedky? A máme vôbec ako spoločnosť nejaký príbeh o tom, kto sme, čo chceme a kam smerujeme?

    „Jedna z kľúčových veci, ktorá nám chýba v našej národnej identite je chýbajúci budovateľský príbeh alebo mýtus našej štátnosti. Toto je jadro, ktoré tu absentuje a to potom častokrát vedie k pocitom akejsi národnej menejcennosti a chýbajúcemu konsenzu na určité kľúčové témy,“ pripomína historik Hruboň.

    Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.

  • Od futsalu sa cez mládežnícke kategórie dostala až do A-mužstva Spartaka Trnava. Fyzioterapeutka Lenka Jurišičová sa v športovom prostredí začala pohybovať už počas vysokej školy a postupne začala naberať na popularite medzi futbalistami aj na sociálnych médiách. Ako sama tvrdí, ona si nevybrala futbal, ale futbal si vybral ju.

    Dnes je 29-ročná rodáčka z Trnavy neodmysliteľnou súčasťou klubu z jej rodného mesta. Často pracuje pod tlakom a dokonca priznala, že už mala aj obavy z vyhorenia. Svoju prácu by však nevymenila za nič.

    V najnovšej epizóde relácie Striedame! na ŠPORT.sk porozprávala, ako sa k práci vo futbale dostala, čo je jej každodenná náplň v klube a aký je najväčší rozdiel medzi prácou s mládežou a A-mužstvom Trnavy.

    Taktiež prezradila, aké sú jej ambície do budúcna, čo spôsobilo jej popularitu na sociálnych médiách a ako vníma to, že je jediná žena v realizačnom tíme úradujúceho víťaza Slovenského pohára.

  • Martina Šimkovičová prenajala svojmu generálnemu tajomníkovi rezortu kultúry Lukášovi Machalovi sálu v kaštieli v Budmericiach na súkromnú spoločenskú akciu. V kaštieli minulý týždeň oslavoval svoju päťdesiatku. Sálu dostal na dva dni za 100 eur.

    „Čo sa javí ako kľúčový problém je, že Lukáš Machala je pravá ruka Šimkovičovej. Sprevádza jú a blízko s ňou spolupracuje. A tento človek uzavrel zmluvu s ministerkou - a teda s osobu, s ktorou je v blízkom kontakte, aby získal sálu na súkromnú akciu. Je otázka, či by aj iný občan Slovenskej republiky, ktorý by si povedal, že si chce urobiť oslavu narodenín, mal taký jednoduchý prístup na ministerstvo a dokázal by si v kaštieli prenajať sálu," približuje v podcaste autor zistenia a reportér Aktualít Tomáš Kyseľ.

    Novinár tiež vníma ako problém za akú sumu Machala dostat sálu. „Javí sa to ako nízka suma už len preto, že napríklad minulý rok sa tam konal svadobný obrad za 400 eur," dodáva tiež Tomáš Kyseľ.

    Podľa šéfredaktora Aktualít Petra Bárdyho je to nastavenie ľudí zo Slovenskej národnej strany. „Funkcionári SNS vtrhnú do krásnych objektov, ako je kaštieľ v Budmericiach, ministerstvo kultúry alebo inštitúcie a ničia to tam a dehonestujú. Je to prirodzené správanie funkcionárov SNS, ktorí majú neúctu k Slovenskej republike," hovorí v podcaste.

    Zástupcovia SNS podľa Bárdyho nie sú kariérni politici, ktorí si uvedomujú, ako by sa mal riadiť štát. „Prišli sa správať ako papaláši. Prišli si odtrhnúť z koláča, ktorý získali po voľbách vďaka Robertovi Ficovi. Od nich sa nedá čakať nič dobré. Nominácie zodpovedajú mentálnej a hodnotovej úrovni tej strany. Je to strana papalášov," dodáva.

    Moderuje Denisa Hopková.

  • Prvý milión za 41 hodín, druhý za 70 a už je aj tretí. Na siedmy deň. Občianska zbierka Munícia pre Ukrajinu má presne týždeň. A ak sa k českej vládnej iniciatíve Ficov kabinet pridať odmietol, suplujú ho občania. 

    Slogan „keď nie vláda, posielame my“ zatiaľ zmobilizoval už viac ako 50 tisíc darcov. Reagujú tak nielen na neutíchajúci hlas Volodymyra Zelenského po pomoci, ale aj na volanie iniciatívy, že „Slovensko nie je zbabelé“ a jeho občania sa „nevedia zmieriť s vládnym odopretím pomoci vojnou zmietanému susedovi“. 

    Ako iniciatíva masívnej občianskej pomoci vznikla a ako využije zhromaždený kapitál? Otázky pre Zuzanu Suchovú, ktorá za zbierkou stojí. A keďže v jej osobe sa dobročinnosť spája aj s profesným zameraním na fundraising, pozrieme sa aj na to, ako nutkanie k pomoci u ľudí prebúdzať, aby sme mohli žiť v lepšom svete. 

    „Je to vyjadrenie postoja a hodnôt, ktoré vyznávame“, tvrdí v podcaste Zuzana Suchová. Široká komunita darcov podľa nej takto „online partizánči“ voči postojom zostavy Fico4.0 pri pomoci Ukrajine. 

    Zuzana Suchová bola konfrontovaná aj s otázkou, čím by sa snažila presvedčiť premiéra Fica, aby na pomoc prispel on.

    „Konfrontovala by som ho so svedectvami filmu Viery Dubačovej Tí, ktorí zostali. To, čo sa tam deje, sa dá prirovanť ku koncentračným táborom z druhej svetovej vojny“, reaguje Suchová. 

    „Keď Rusi naženú tristo ľudí do školskej pivnice, kde má človej miesto na ktorom môže len sedieť, či stáť. A sú tam zavretí niekoľko týždňov. Zakazujú im pritom vynášať mŕtvych. Alebo na pochovanie majú hodinu, ako kopú ten plytký hrob, pričom ich počas toho ešte aj ostreľujú… Toto sú svedectvá, ktoré by som pustila pánovi Ficovi, aby sa na to pozrel.“

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

  • Robert Fico po boku ministerky Martina Šimkovičovej útočil na kultúru a médiá. Umelcom vyčítal vulgárnosť. Herec SND Richard Stanke však pripomína, že je to Robert Fico, kto o ľuďoch hovorí ako o prascoch. Ministerka kultúry medzitým avizuje zosekanie financií umelcom, ktorí protestovali proti jej politike. Premiér hovorí, že na stole bude aj financovanie cirkví.

    Ministerku kritizujú len nekultúrni ľudia a duchovní bezdomovci, slovenská národná kultúra nemá byť transsexuálna, a počas predstavenia nemajú zaznievať vulgarizmy. To všetko povedal dnes Robert Fico na pôde ministerstva kultúry. Nezostáva to však iba pri slovách. Vládna koalícia sa pokúša ovládnuť kultúrne fondy, zrušiť RTVS a do novej inštitúcie nominovať vlastného riaditeľa, a avizuje zmeny vo financovaní cirkví.

    Ako na to reaguje opozícia? Okrem predstaviteľov koalície budete v podcaste Aktuality Nahlas počuť aj poslankyňu za PS Zoru Jourovú.

    Nahrával Peter Hanák.

  • Vo štvrtej časti nášho videocastu sme privítali reprezentantku vo vodnom slalome Elišku Mintálovú. Vicemajsterka sveta si ziskom striebornej medaily v K1 zaistila účasť na olympiáde v Paríži, kde bude patriť medzi naše najväčšie želiezka v ohni. Okrem prípravy na súboje pod piatimi kruhmi prišla reč aj na čítanie vody, povahu súperiek a otázku, ako dokáže byť malá krajina ako Slovensko úspešná v tomto športe.

    Videocast vzniká v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom a novú časť nájdete každé dva týždne na ŠPORT.sk.

    Čo sa dozviete v rozhovore?že ani vicemajsterka sveta vo vodnom slalome nemusí mať rada voduako vyzerá jej príprava na OHprečo môže byť Paríž ľahšie zvládnuteľný ako Tokioako môže aj malé zranenie zasiahnuť do výsledkuaké sú vzťahy medzi súperkamičím je špeciálny a riskantný kajak crossprečo sa Slovákom všeobecne darí na vode

    Eliška Mintálová bude v Paríži patriť k veľkým slovenským nádejam na zisk cenného kovu. Na posledných majstrovstvách sveta premiérovo získala medailu, vo finále nestačila len na Austrálčanku Jessicu Foxovú. Po jednej z jej najlepších sezón sa umiestnila na štvrtom mieste v tradičnej ankete Športovec roka.

  • V exkluzívnom rozhovore s komentátorom Formule 1 Števom Eiselem sa dozviete:

    - prečo si z vlastných peňazí platí výlety za Formulou.

    - kde bol,keď sa na internete objavila informácia o prestupe Hamiltona do Ferrari 

    - aké je to komentovať so živým publikom za chrbtom. 

    Nielen tieto informácie sa dozviete v auto-moto podcaste portálu Autobazar.EU s Ďurom Sabom. O jazdenkách vieme všetko.

  • Podľa prieskumu Národnej banky Slovenska dosiahli Slováci vo veku od 18 do 79 rokov v teste finančnej gramotnosti priemerne 66 bodov zo 100. Konečné skóre našej krajiny bolo 13, 3 bodov z 21. Tento stav môže mať dopad na schopnosť ľudí správne zhodnocovať svoje úspory.

  • Novinári, ktorí píšu o dezinfoscéne dávajú svoju kožu na ich trh. Totiž ľudia z dezinfoscény sú známi tým, že zverejňuju čísla týchto novinárov. Snažia sa na nich hľadať špinu, zverejňujú ich osobné údaje, či ich rodinu. Je to rozšírené na Telegrame, hovorí v podcaste novinár Matej Príbelský.

    Číslo novinára Aktualít Mateja Príbelského pred nejakým časom zverejnil na svojom účte na sociálnej sieti známy slovenský raper Patrik Vrbovský. Stalo sa tak po tom, čo sa ho reportér spýtal na stretnutie na úrade vlády pár dní pred voľbami. Na druhý deň sa raper ospravedlnil, no číslo mladého novinára stále koluje napríklad na dezinformačných kanáloch.

    „Stále prijímam hovory na moje súkromné číslo. Moje číslo sa dostalo inzerát k jednému produktu. V popise bolo napisane že ľudia ma môžu kontaktovať v čase od 6:00 do 9.00," hovorí podcaste novinár Matej Príbelský.

    Vo svojich textoch sa hlavne venuje dezinformáciam a dezinformačnému priestoru. „Novinári, ktorí píšu o dezinfoscéne dávajú svoju kožu na ich trh. Totiž ľudia z dezinfoscény sú známi tým, že zverejňuju čísla tíchto novinárov. Snažia sa na nich hľadať špinu, zverejňujú ich osobné údaje, či ich rodinu. Je to rozšírené na Telegrame."

    Podľa neho sa vzťah verejnosti k novinárom zhoršil aj pre slovné útoky politikov. Tie sú zamerané aj na jednotlivých novinárov. „Do veľkej miery to napomáha k tomu, aby sa zradikalizoval vzťah verejnosti k novinárom," konštatuje. V rozhovore približuje, ako sa dá útokom vo verejnom priestore brániť.

    Reportér hovorí, ako komunikovať s blízkymi, ktorí podľahli dezinformáciám. „Záleží, či sa dá s touto osobou komunikovať, či je prístupný aj iným názorom. Ak áno, tak treba s ním komunikovať rešpektujúco, pýtať sa odkiaľ sa informáciu dozvedel a prečo si to myslí. Nezabúdať pri tom byť tak trochu človekom. Môžeme mať iné politické názory, ale na druhej strane sme stále kamaráti. Treba debatu kultivovať. Potom začne byť človek prístupný aj našim pohľadom na svet," dodáva Príbelský.

    Moderuje Denisa Hopková.

  • Každá z nás si počas roka kladie otázku, ako sa dostať do formy, mnohé ženy však robia veľa chýb a o chudnutí kolujú aj rôzne mýty.

    Ako sa z úspešnej manažérky stane zanietená športovkyňa? Hoci by sa mohlo zdať, že vášen k športu a pohybu nájdu len ľudia, ktorí sa tomu vo veľkom venujú od útlehu veku, nemusí to byť vždy tak. Svedčí o tom aj príbeh Janky Šimkovičovej, ktorá sa po ukončení práce v korporáte začala venovať tomu, čo ju najviac baví. Dnes je zakladateľku fitnes platformy Supershape, kde sa venuje spolu s ďalšími odborníkmi klientom a pomáha im k životným zmenám v oblasti zdravého životného štýlu. Ako sama hovorí, nemusí to byť vždy len o makaní v posilke, hýbať sa môžeme aj prirodzene. S Jankou sa rozprávala Miroslava Zahatlanová.

    Od vyhorenia k podnikaniu

    Aj vy máte pocit, že nie ste športový typ a k pohybu nemáte špeciálny vzťah? “Aj ja som bola bežná žena a bežné dieťa, bývali sme veľa vonku, takže pohyb tam vždy bol ale nebolo to nejako vrcholovo, takže aj človek, ktorý sa nevenuje športovaniu nejako vo veľkom, si vie nájsť k pohybu cestu,” hovorí na úvod Janka Šimkovičová.

    Ako mladá, tesne po škole začala pracovať v korporáte, kde však veľmi rýchlo prišla na to, že táto cesta pre ňu nie je správna. Rovnako, ako dnes mnohí mladí vyhorela a povedala si, že svoj život jednoducho zmení. Nakoniec v sebe našla svoju vášeň k športu, pohybu a zdravému životnému štýlu.

    Janka však priznáva, že o chudnutí ešte stále koluje množstvo rôznym mýtov, ktorým veríme.

    “Hýbať sa musí každý z nás, v tom som nekompromisná, sme na to evolučne nastavení. Keď sa človek začne vedome vnímať, a príde na to, koľko počas dňa sedí, príde na to že presedí aj polovicu života. Jednoducho, to cvičenie a pohyb je pre telo dôležité, najmä v tom, aby telo fungovalo tak ako má. Bez obyčajného pohybu - to znamená nejaké aj prechádzky v prírode, nebude naše telo fungovať,” pripomína Janka Šimkovič.

    “Mnohé ženy sú motivované a chcú niečo zmeniť, ale idú na cvičenie veľmi zhurta, žiaden extrém nie je dobrý a nikto pri tom potom dlho nevydrží. To znamená, že ak začínam cvičiť, dávam si toho menej, aj keby to mali byť dva tréningy týždenne, aj kratší čas. Aj u mňa nastal veľký zlom vtedy, keď som pochopila, že pohyb mi neskutočne pomáha aj mentálne, zrazu som začala pravidelne cvičiť nie kvôli schudnutiu,” hovorí Janka Šimkovičová.

    V podcaste Ženy ako my sa ešte dozviete:

    -ako sa Janka dostala k vlastnému podnikaniu

    - čo je pre ňu pri cvičení najdôležitejšie

    -najčastejšie mýty a chyby, ktoré robíme pri cvičení aj stravovaní

    -či musíme striktne dodržiavať zásady zdravej stravy a jedálnička

    -ako často by sme mali cvičiť

  • Pred decembrovým zápasom bol v UFC neporazený so skóre 4-0 a v rebríčku ťažkej váhy mu patrilo krásne 15. miesto. Nitriansky MMA bojovník Martin Buday (13-2) však pri doposiaľ najväčšej výzve kariéry proti Shamilovi Gazievovi (12-1) nebol vo svojej koži a pripísal si len druhú prehru, prvú od roku 2017. Čo poznačilo jeho výkon? Aj o tom hovorí v relácii ŠPORT.sk s názvom Staredown.

    Čo sa dozviete v rozhovore?Čo bolo príčinou prvej prehry v UFC?Prečo ho po zápase nenechali odletieť z Las Vegas?Čo zásadné zmenil po prehre?Čo očakáva od svojho zápasu s legendárnym exšampiónom UFC?O koho sa bojí v boxerskom dueli Mike Tyson – Jake Paul?Ako bude vyzerať Odveta storočia Attila Végh – Karlos Vémola?Bolia tréningy s exšampiónom UFC Jiřím Procházkom?
  • Stanislav Hlučka bol počas 2. svetovej vojny členom československej zahraničnej armády a príslušníkom RAF, vojenského letectva britských ozbrojených síl. Ako vojenský letec sa zapojil aj do SNP, no aj napriek tomu bol v roku 1948 zatknutý a vo vykonštruovanom súdnom procese odsúdený na 5-ročný trest odňatia slobody.

  • Medzi zručnosti, ktoré by dnes mali byť rozvíjané, patrí porozumenie vzťahom v spoločnosti, porozumenie tomu, na čom stojí demokracia, občianska gramotnosť, povedomie o histórii, ale aj informačná gramotnosť. Súbor týchto zručností človeka predurčuje, aby nemal pocit úzkosti či dezorientácie vo vysoko komplexnom prostredí, ktoré vytvára informačný chaos. 

    Aký vplyv na výchovu a vzdelávanie má rýchly rozvoj digitálnych technológií? Prečo by sa mal vzťah vo vzdelávaní transformovať z jednosmerného na obojstranný a čo by mohli deti a mládež naučiť staršie generácie? Čo znamená tzv. digitálna dospelosť a čím sa u používateľov v online priestore prejavuje? Ako sociálne siete ovplyvňujú pozornosť či schopnosť orientácie u detí?

    Prečo sa dnes školy nedokážu adaptovať na zmeny v digitálnom prostredí? Mohli by v tomto ohľade spolupracovať s inými aktérmi, napríklad s neziskovými organizáciami? Ako je možné deti učiť správať sa v online priestore obozretne? Nakoľko môže byť pre zvýšenie pozornosti detí účinný zákaz mobilných telefónov pri výučbe?

    Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s prorektorom Vysokej školy ekonómie a manažmentu v Prahe a poradcom českého ministra školstva Mikuláše Beka Bohumilom Kartousom.

    Hosť je autorom kníh o budúcnosti vo vzťahu k vzdelávaniu a sebarozvoju s názvami No Future (2019) a Future ON! (2023) a a líder českého startupu Idem do seba zameraného na tému duševného zdravia.

  • In recent years, there have been several occasions when female passengers in particular have had unpleasant experiences of harassment. This time, young woman "experienced" an incident in which none of her fellow passengers stood up for her.

    The former prosecutors of the Office of the Special Prosecutor Matúš Harkabus and Daniel Mikuláš have resigned from their prosecutorial positions. Harkabus explains the reasons for his departure in a letter addressed to General Prosecutor Maroš Žilinka.

    After the election of Peter Pellegrini as president, a dispute arose in the coalition over who would succeed him as deputy speaker of parliament. It was not ended by the unambiguous announcement on Monday by the Hlas party that the new president of the National Council will be the current investment minister Richard Raši.

    This podcast used a short sample from youtube.com/investigativnecentrumjkuciaka

    "The Slovak Snapshots" podcast is made by Zorislav Poljak.

  • Robert Fico sa pokúsi nastoliť nejakú verziu kremeľského režimu no a bude to tu zrejme podstatne dlhšie, než na jedno volebné obdobie, hovorí publicista Arpád Soltész. Grigorij Mesežnikov vidí vo vládnej politike už i zjavné črty fašizmu. „Fico sa stáva brzdou demokratického vývoja,” dodáva politológ.

    Ovládnutie a pokus o znormalizovanie verejnoprávnej RTVS, ovládnutie Fondu na podporu umenia, stigmatizácia mimovládok, útoky na médiá a dokonca i na konkrétnych novinárov, snaha zastrašit a paralyzovať kritickú časť verejnosti a nasadiť opozícií psiu hlavu extrémizmu, obsadzovanie úradov vernými a lojálnymi služobníkmi no a na strane druhej, štedrá ruka trinástych dôchodkov, hoci i na úver a za netrpezlivého čakania veriteľov Slovenska na akýkoľvek zmysluplný plán konsolidácie rozvrátených verejných financií. Dobre známe starorímske heslo cisárov „Chlieb a hry” sa tak v slovenskej praxi mení na akúsi politiku "cukru a biča" tak dobre známej i zo šedivej a beznádejnej praxe husákovskej Normalizácie.

    Kde budú mať teda tieto ambície vládnej moci svoj strop a nakoľko je občianska spoločnosť schopná – ale najmä ochotná, postaviť sa tomuto mocenskému valcu? A k čomu smeruje slovenská spoločnosť pod taktovkou takýchto politikov? No a čo my- spoločnosť? Čo si necháme vnútiť mocou a nakoľko v nás ožijú všetky tie generačne pestované a rokmi overené normalizačné vzorce kolaborácie s mocou na jednej strane, ale i odporu v povestných ostrovčekoch pozitívnej deviácie na strane druhej? Téma pre publicistu Arpáda Soltésza a politológa Grigorija Mesežnikova.