Episodi
-
Královna realit Ivana Tykač, současná manželka jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače, vytvořila komplikované finanční schéma. Podle dokumentů Pandora Papers měly z jejích offshorů protéct směrem k jejím českým firmám v letech 2006 až 2018 stovky milionů korun. Není však zřejmé, zda šlo o reálné převody peněz, nebo tyto transakce proběhly jen na papíře. A pokud se napříč účty přelévaly reálné peníze, není jasné, odkud pocházely.
-
Člověk známý jako John Doe, který stojí za únikem dat později známým jako Panama Papers, po šesti letech promluvil s Bastianem Obermayerem a Frederikem Obermaierem, kterým data předal. Přestože svoji identitu i nadále extrémně chrání, poprvé začal mluvit o tom, co ho k předání dat novinářům vedlo, jak ho zklamala německá policie i kdo by ho chtěl nechat zavraždit. Musí novináři nutně znát své zdroje? Jak se ověřují anonymní typy? A kdy jsou tajné zdroje z etického hlediska nepřípustné?
Rozhovor s Pavlou Holcovou na téma anonymních a tajných zdrojů. Dostupný na všech podcastových platformách.
-
Episodi mancanti?
-
Více než šestina pesticidů, které se jako postřik dostanou na česká pole, je nelegálního původu. Jde buď o zakázané přípravky, nebo o levnější padělky oficiálních značek. Zbytky této agrochemie pak přecházejí z polí do potravin, zůstávají ale i v půdě a podzemních vodách. Spolu s Itálií, Řeckem, Španělskem a Litvou uzavírá Česko pětici nejhorších zemí EU, kde se černému trhu s těmito produkty daří nejvíce. Na neustálé zhoršování situace upozorňuje i Europol. A hnojiva? O těch už nemá policie přehled vůbec.
-
20.6.2022 investigace.cz oslavila své 9. narozeniny. Při té příležitosti proběhla debata na téma projektu Pandora Papers. Diskutujícími byli Pavla Holcová, ředitelka investigace.cz, Petr Janský, odborník na daňové ráje a ekonom a Kamil Kouba, expert na potírání praní špinavých peněz. Debatu moderoval komentátor David Klimeš.
-
Uplynulo přes 8 měsíců od kauzy Pandora Papers, která mimo jiné odhalila utajenou offshorovou strukturu bývalého premiéra Andreje Babiše. Případem se dle našich zjištění zabývají Francie i USA, v Česku si však úřady s dokumenty podle všeho nevědí rady. Babiš se dopustil minimálně přestupku, protože offshorové schéma v Česku zatajil. A ačkoliv se blíží lhůta k jeho promlčení, jediným opravdu aktivním orgánem v této kauze je městský úřad v Černošicích, který dělá, co je v jeho silách, aby přestupek promlčen nebyl. Jeho snaha však připomíná boj s větrnými mlýny.
Rozhovor s Hanou Čápovou, která dopad kauzy Pandora Papers mapovala.
-
Nepotismus, neboli zvýhodňování nebo prosazování příbuzných z pozice svého postavení. V tomto díle se zaměříme na Putinovu rodinu. Jak na tu oficiální, tak i tu… no, neoficiální. Většina Putinových příbuzných totiž zvláštní shodou náhod vyhrává státní zakázky, obsazuje důležité pozice ve státní správě, nebo i přes skrovný plat vlastní majetek v hodnotě několika miliard.
Třetí díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina.
-
Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
-
V prvním díle série jsme vysvětlili, jak může ruský prezident Vladimir Putin nemít téměř nic a zároveň být dost možná nejbohatším člověkem na planetě. Stačí mít na všechno ty správné lidi. Nejsou to ovšem jediní lidé, kteří Putina zastupují a zařizují za něj věci. Výjimku netvoří ani vedení hybridních válek a neoficiálních vlivových operací v zahraničí. Na ty má ruský prezident svého člověka také. Snad nejznámějším je ruský miliardář, podnikatel v cateringu a Putinův člověk na špinavou práci Jevgenij Prigožin.
Druhý díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina.
-
Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
-
Z dezinformací a webů poskytujících dezinformace se stává poslední dobou čím dál tím větší problém. Blokované weby si založily nové domény, na kterých se v návštěvnosti pomalu vrací na původní čísla. A co víc, z části dokonce i posílily a můžeme předpokládat, že díky blokaci se velké dezinformační weby stanou vlivnější, než kdy předtím byly. Jsou dezinformace větší problém, než kdy dřív? Může s nimi stát účinně bojovat? A jak moc ovlivňují dění v Česku a mohou potenciálně ovlivnit nadcházející volby?
Rozhovor s datovým a mediálním analytikem investigace.cz Josefem Šlerkou.
-
Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
-
Vladimir Vladimirovič Putin oficiálně vlastní pouze menší byt, garáž, tři auta a přívěs a vydělává v přepočtu něco přes tři miliony korun ročně. Jeho majetky jsou ale podle všeho daleko větší, než Kreml a on sám oficiálně přiznává. Kam až sahá impérium ruského imperátora a jak je možné, že zůstává tak skryté? Co všechno a koho všeho ovládá a vlastní? A dokáže se ruský diktátor díky své snaze vyhnout sankcím? Nahlédněte spolu s námi do peněženky ruského prezidenta.
První díl ze série Bohatství a nepotismus Vladimira Putina.
-
Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
-
Před dvěma týdny se nejmocnější muži slovenské politiky a byznysu ocitli na jednom policejním seznamu v kauze Soumrak. Slovenská policie obvinila bývalého premiéra Roberta Fica, jeho tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka, oligarchu Norberta Bodora a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara ze založení zločinecké skupiny, zneužívání pravomoci veřejného činitele a ohrožení daňového tajemství. Kaliňák putoval rovnou do vazby, vazbu pro Roberta Fica slovenský parlament neschválil.
O kontextu událostí, co se na Slovensku aktuálně dějí, mluví redaktorka investigace.cz Eva Kubániová.
-
Podcasty vznikají za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.
-
Západní svět bojuje proti probíhající válce na Ukrajině primárně pomocí sankcí. Je to ale dostatečné? Jak se ruští oligarchové stále přibývajícím individuálním sankcím vyhýbají? Kdo a čím jim ve skrývání majetků pomáhá? A kdo vlastně přesně jsou tak často skloňovaní oligarchové, jaká je jejich historie a jak se dostali k moci? Nejen o tom je tento díl!
-
Desítky lidí zaplatily firmě Jitoro stovky tisíc korun za auto. Domnívaly se, že s poslední splátkou bude vůz jejich. Pak ale zažily šok. Auto jim zabavila leasingová firma Unileasing, jelikož se ukázalo, že auta, která lidé spláceli, patřila právě jí. Firma Jitoro, které klienti peníze posílali, byla jenom mezičlánek. A ta své klienty podle všeho podvedla.
Rozhovor s Hanou Čápovou, která podvodné praktiky firmy Jitoro odhalila.
OMLUVTE PROSÍM (NE)KVALITU ZVUKU tohoto dílu. Podcast jsme nahrávali na dálku, protože nebylo možné se setkat. I přes technické nedostatky věříme, že je obsah důležitý a proto díl vydáváme.
-
Zhruba jedno procento nejbohatších Rusů vlastní majetek v hodnotě téměř poloviny veškerého bohatství všech ruských obyvatel. Tvrdí to nejnovější ekonomická zpráva EU Tax Observatory a World Inequality Lab. Jak takové bohatství ruských oligarchů vypadá, dokumentuje projekt Russian Asset Tracker, který investigace.cz spolu s dalšími 24 evropskými médii spustila v pondělí 21. března.
Kdo je 1 % nejbohatších Rusů? Kam si nejčastěji ukládají peníze? A odkud tyto peníze mají? Odpovídá redaktorka investigace.cz Zuzana Šotová.
-
Zmrazené peníze na bankovních účtech, zabavené luxusní jachty, nebo vily obehnané policejní páskou. Takový obraz se nám v Česku prozatím nenaskytl, ačkoliv majetků a peněz mají ruští oligarchové v České republice poměrně dost. I přes rozsáhlé balíky sankcí uvalené na oligarchy napojené na Putina se v Česku, narozdíl od jiných zemí, prozatím nic nezabavuje. Jak je to možné? A kolik toho mocní a vlivní Rusové v Česku vlastní?
Rozhovor s redaktorkami investigace.cz Pavlou Holcovou a Zuzanou Šotovou.
-
Zatímco svět uvaluje na Rusko jednu sankci za druhou, mají ruští oligarchové podle odhadů majetky v hodnotě až 14 % ruského HDP, tedy v přepočtu zhruba 4 biliony korun, ukryté v klidu a bezpečí daňových rájů. Dosáhnou sankce i na takové majetky? Vědí o nich lidé na příslušných místech? A pokud ano, mohou s nimi vůbec něco dělat?
Odpovídá doktor Miroslav Palanský, ekonom a výzkumný pracovník Univerzity Karlovy.
-
Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou přerostl týden před nahráváním tohoto podcastu do otevřené invaze Ruska na území Ukrajiny. Nebojuje se však pouze na území Ukrajiny, ale pomyslná bojová fronta se už několik let táhne také online prostorem, pokrývá mnoho témat a aktuální snahu Ruska o okupaci cizího státu pochopitelně není výjimkou. Součástí ruského boje proti zbytku světa je totiž také propagandistická a dezinformační válka vedená v prostředí sociálních sítí.
Rozhovor s datovým a mediálním analytikem investigace.cz Josefem Šlerkou.
-
Od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly v pondělí 21. února čtyři roky. Událost otřásla celým Slovenskem i Českem a to, co po ní následovalo, nejspíš nikdo nečekal. Největší demonstrace od roku 89, očista v politice i ve veřejné sféře a zatčení zdánlivě nedotknutelného Mariana Kočnera.
Při příležitosti tohoto výročí se opět ve studiu setkáváme s Pavlou Holcovou a Evou Kubániovou, které Jána i Martinu dobře znaly. Ony obě poslední týdny trávily cestováním po Slovensku, kde dělaly rozhovory s lidmi, kterým vražda Jána a Martiny a následné vyšetřování změnilo život. Zjišťovaly, co se za poslední 4 roky na Slovensku vlastně stalo, zda se vůbec něco změnilo a jak to tito lidé vnímají. A koneckonců také, jak to můžeme vnímat z povzdálí my.
E-knihu Neděkuj, pamatuj si můžete zdarma stáhnout zde: https://www.investigace.cz/nedekuj-pamatuj/
-
Podnikatelské struktury středoevropských oligarchů jsou rozsáhlé, neprůhledné a zasahují do mnoha zemí. Jejich moc a vliv jsou proto zastřené stejně jako jejich majetek, o kterém sice existují záznamy, ale jsou rozptýleny v registrech po celém světě. Z toho důvodu přicházíme s již v pořadí druhou částí projektu Impérium. „Impérium DK” se věnuje podnikatelským aktivitám Daniela Křetínského. Proč a jak projekt vznikl a jak po technické a datové stránce funguje?
Rozhovor s datovou analytičkou ivnestigace.cz Ninou Kodhajovou a programátorem Honzou Vlčkem.
Impérium DK najdete na: https://imperiumdk.investigace.cz/
Databázi podpořila Evropská komise v rámci pilotního programu Stars4Media.
-
V předchozích dvou dílech ODPOSLECHU jsme vám v rámci neoznačené minisérie ukázali, že dělat novináře není vždy tak úplně snadné. Zejména pokud děláte investigativní žurnalistiku. Jistým lidem vaše práce může vadit a ti se pak mohou snažit vás všemožně umlčet. Kromě již zmíněných způsobů, jak umlčet novináře a potlačit svobodu tisku, existuje ještě jeden, velmi hojně využívaný způsob - tzv. žaloby SLAPP.
V první části tohoto podcastu se dozvíte, o co jde a jak to funguje. V té druhé vás čeká rozhovor se Stevanem Dojčinovičem, šéfredaktorem srbského Kriku, který momentálně čelí 9 takovým žalobám najednou.
-
Jen za poslední rok bylo zabito 45 novinářů - této nepříjemné statistice se věnoval minulý díl našeho ODPOSLECHU. Vražda je naštěstí ale až tím krajním řešením. Aby problém (tedy novinář) zmizel, nemusíte ho nutně zabíjet, nebo nechávat zmizet. Stačí být nějak spřízněný s režimem, mít v něm kontakty, nebo být přímo jeho součástí a označit nepohodlné novináře za nepřátele státu, zahraniční agenty nebo dokonce zločince.
A přesně o tom je i tento díl ODPOSLECHU. První polovinu věnujeme typickým případům politického utlačování našich kolegů ve světě. V té druhé vyzpovídáme Romana Anina, šéfredaktora ruského portálu iStories, kterého Rusko přímo označilo za zahraničního agenta.
- Mostra di più