Episodi
-
Psal se červen roku 1941, když nacisté v protektorátu Čechy a Morava spustili jednu ze svých velkých represivních akcí. Na rozdíl od jiných ji však dodnes obestírá závoj tajemna. Jejím cílem totiž byli mágové, lidoví léčitelé a členové nejrůznějších okultních společností. Hlavním vykonavatelem tažení nacistů proti okultní scéně v protektorátu byl příslušník gestapa SS-Oberstürmführer Fritz Kiesewetter.
-
Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – pět kamarádů, kteří společně vytvořili partu Rychlých šípů; hrdinové kdysi nejslavnějšího českého komiksu. Dílo spisovatele Jaroslava Foglara zaujalo napětím, dobrodružnými příběhy plnými tajemství, ale i hodnotami jako spravedlnost, přátelství, čest, úcta k přírodě nebo pomoc slabším. O Rychlých šípech jako politickém tématu bude v pořadu Portréty vyprávět publicista Pavel Hlavatý.
-
Episodi mancanti?
-
Stál za řadou reforem, které vedly k pádu Sovětského svazu. To však neměl v plánu. Jak by vypadal svět, kdyby Michal Gorbačov dosáhl toho, co si vysnil? Případně kdyby nedosáhl na post generálního tajemníka? Pokračovalo by naše „neutuchající přátelství“ se Sovětským svazem na věčné časy i v roce 2024? Nad tím se zamýšlí další díl cyklu Coby kdyby s historikem Janem Adamcem.
-
Blog zápisník alkoholičky vznikl tak, že jsem na internetu hledala podobné příběhy a protože tam nebyly, začala jsem o tom psát. Práce v Alkosu mi dává velkou naději i vděčnost," říká. Jak těžké je přijmout pravdu o tom, že jsem závislý? Jak funguje centrum Alkos, které založila i díky podpoře své maminky? Co je spoluzávislost? Moderuje Vladimír Kroc.
-
Odpoví ve výběru Řečí peněz, který připravil Václav Pešička.
-
Když Petr Pithart skončil jako premiér české vlády v roce 1992, napsal do Lidových novin: „Včera ještě přijímám cizího státníka a dnes už stojím ve frontě před pultem, kde se vykupují zálohované láhve. Nevezmou mně zdaleka všechny, ale ostatním také ne. Snadnost a samozřejmost, s níž se může předseda vlády proměnit v toho, kdo bez rozpaků a stísněnosti stojí ve frontě, vnímám jako větší zázrak než děj opačný.“
-
V pořadu přivítáme novou národnostní menšinu v České republice - gruzínskou. Alla Větrovcová zjišťovala, jak se daří integrace ukrajinských dětí uprchlíků do středních škol. Jana Šustová mluvila s překladatelkou Martinou Pato, která letos získala ocenění Magnesia litera za překlad maďarského románu Třetí most. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Iveta Demeterová.
-
Blízký východ je oblast, kde se vždycky něco děje. Ovšem rok 2024 byl na události ještě mnohem bohatší, než bylo zvykem v minulých letech. A to, i pokud budeme mluvit jen o malé části z několika desítek zemí tohoto regionu. Mediálně nejsledovanější události se odehrávaly na území Izraele, případně palestinské Gazy, Libanonu, Sýrie a Íránu.
-
Rusko ve středu časně ráno zaútočilo balistickými raketami i střelami s plochou dráhou letu na energetický systém a města na východě Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters uvedl, že vypálení více než 70 střel a stovky dronů v době Vánoc je nelidský čin.
-
Oslavili jsme Vánoce, svátky klidu a pokoje, ale ne všude v Evropě měli to štěstí. Ukrajina po začátku ruské agrese slaví Vánoce ve stejném termínu jako zbytek Evropy, v Rusku je mají podle juliánského kalendáře až na začátku ledna.
-
Pro NDR byl tento vlak symbolem touhy po svobodě. Příroda je dokonalý aquapark. Říkají ti, co vyzkoušeli canyoning. Třeba ten na řece Soči ve Slovinsku. Česká vlajka nad Královcem a Škodovka s plachtami. Jak vznikla česká námořní písnička v polštině? I to se dozvíte v Reportážích zahraničních zpravodajů. Vybrali jsme ty nejzajímavější uplynulého roku. Připravila Lubica Bergmanová.
-
Máme za sebou dobrý, nebo špatný rok? Každý ho posuzuje primárně podle svého soukromí, jak se dařilo jeho rodině a nakolik byl úspěšný v práci, zda se cítil šťastný či aspoň spokojený. Jenže nelze úplně oddělit privátní a společenskou sféru. Když prosperuje země, odráží se to i v našem rozpoložení, náladě, pohledu na svět.
-
Když ukrajinský podnikatel Andrij Bondarenko začal vyrábět drony, neměl žádné zkušenosti se zbraněmi. Trvalo mu měsíc, než s kamarádem na vlastní náklady vyvinuli prototyp. Za další měsíc už byly jejich první výbušné pozemní drony na frontě, překonávaly bahnitý terén a útočily na ruské zákopy. Nebylo třeba žádných vládních smluv ani schválení, píše o ukrajinských zbraňových inovacích americký list Wall Street Journal.
-
Snaha o ochromení ukrajinské energetiky. Nebyl to špatný rok, ale voliči to vidí jinak. Ohlédnutí za rokem 2024 na Blízkém východě. Pro Evropskou unii byl rok 2024 hlavně přípravou na tuhou realitu toho dalšího. Kdo se stydí za zelí, je zelinář a ne politik
-
Neurovědci z Univerzity v Curychu na myších potvrdili, že první týden po narození je u savců zásadní pro rozvoj smyslů. U experimentálních myší je pro propojení smyslů nejdůležitější čich, upevňuje pouto mezi matkou a potomky. U člověka bude zřejmě zásadní zrak a sluch, čich ale také v prvních týdnech po narození pomáhá spoluutváří pouto mezi matkou a dítětem.
-
Tahle kniha ti změní život, to je název titulu, která spisovateli, novináři a publicistovi Aleši Palánovi vyšla během tohoto roku. „Pro mě jsou knihy základní komunikační kód. Nejen s okolím, ale i sám se sebou. A to se týká knih, ke kterým přicházím jako čtenář i jako autor,“ popisuje v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
- Mostra di più