Storia – Polonia – Podcast consigliati

 • Dla każdego, kto uważa, że historia jest nudna. Zawsze uważałem, że historia pisze najlepsze scenariusze - tym podcastem udowadniam, że tak właśnie jest. W każdym epizodzie wybieram temat, o którym sam chciałbym słuchać. Nie praktykuję dłużyzn, zalewania datami, recytowania życiorysów.

 • Podcast o mitologii słowiańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem demonologii i odrobiną historii. Czemu topiono Marzannę? Dlaczego nasi dziadkowie bali się południc? Co różniło Swaroga i Swarożyca? Jakie tałatajstwa nie dawały spać po nocach naszym przodkom i w co tak w ogóle wierzyli dawni Słowianie?

  kontakt - admin[ ]mitologika.pl

  Logotyp i grafika - Bartłomiej Wąsacz

 • The Walt Disney Company is celebrating its 100th Anniversary in 2023 and so as part of our many plans to help celebrate the landmark event we present the Disney 100 podcast...

  In each episode we will look back over the timeline of 100 years of Disney magic reliving some wonderful memories

 • Podcast o historii, podróżach i polityce międzynarodowej.

  Jak historyczne wydarzenia wpływają na rzeczywistość, w której żyjemy.

 • У подкасті від історичного проєкту LEGIO Євгеній Шатілов та Павло Корцуб з гостями розмовляють про українську історію, яка досі не залишає нас у спокої!

 • For many episodes to come, we'll be exploring the rich history of Poland. From it's humble beginnings, we'll follow the people of Poland as they form their own unique cultural identity, rise into a great European power, cross paths with the Mongol Horde, save Europe from an Ottoman invasion, and do their best to keep their independence firm from one generation to the next.

 • Changing Hearts & Minds is a history podcast. We talk about everything that has to do with the history of warfare. Everything from clandestine operations, battles, and individuals and technology connected to the history of warfare.

 • Krajm Story to prawdziwe historie kryminalne z całej Polski opowiedziane tak, jak opowiadane być powinny. Najgłośniejsze po 1989 roku sprawy , bulwersujące zbrodnie i tajemnice pracy śledczych przedstawiamy w realistycznej aranżacji z udziałem głosów znakomitych polskich aktorów. Nasze podcasty kryminalne sięgają po najlepsze tradycje radiowe i przenoszą słuchaczy do świata policjantów i bandytów, kłamstwa i prawdy oraz zbrodni i kary.

  Każde 5 minut KRAJM STORY to ponad 100 minut pracy wielu osób. Nagrywamy i montujemy nowe odcinki przez długie godziny - będzie nam łatwiej, jeśli postawisz zostaniesz naszym Patronem :) Poniżej znajdziesz link, pod którym można nas wspierać.

  https://patronite.pl/krajmstory

 • A podcast dedicated to exploring, past, present, and future real world manifestations of Actually Existing Socialism by talking to those who've studied, lived in, or currently live in a socialist country.

 • Czy program nauczania historii przypadkiem nie pomija najciekawszych faktów i ważnych procesów skupiając się tylko na końcowych efektach w postaci wojen i bitew. W naszym podcaście staramy się poruszać szerzej nieznane tematy, odpowiadać na kontrowersyjne pytania, czy także prezentować wyjątkowe postaci i przełomy technologiczne. To podcast największego na polskim Facebooku fanpage historycznego. Możecie nas słuchać na wszystkich dostępnych platformach. Będzie świetnie jeżeli podzielicie się komentarzem, zasubskrybujecie nasz kanał albo wystawicie pozytywną recenzję choćby na Apple Podcast.

 • Cykl rozmów Wojciecha Jerzego Poczachowskiego, publicysty i historyka z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją, historykiem i historykiem sztuki XIX i XX wieku, profesorem nauk humanistycznych, byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego. To rozmowy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości (przyczyn jej utraty i dróg do niepodległości) a także omawianie procesu ostatecznego kształtowania się II RP, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu trzech Powstań Śląskich, plebiscytu, a także dorobku polskiej państwowości na  Górnym Śląsku. Dodatkowo w rozmowach poruszane są kwestie kształtowania systemów totalitarnych, przyczyn wybuchu II wojny światowej, napaści hitlerowskich Niemiec i agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 z uwzględnieniem wydarzeń na terenie Górnego Śląska oraz tworzenia pierwszych organizacji podziemnych w Zagłębiu Dąbrowskim.

 • Słyszysz: „historia”, myślisz: „dawne dzieje”. Słyszysz: „region miedziowy”, myślisz: „kilka dekad”. Podcast o historii jednego z najmłodszych okręgów przemysłowych w Polsce? Naprawdę jest tu o czym opowiadać? Jest! Przekonasz się o tym, słuchając naszego podcastu. Opowiemy Ci o najnowszej historii Lubina i całego regionu. O tym, jak powstawały i rozwijały się kopalnie, huty i jak rosło miasto. Ale to nie wszystko – u nas usłyszysz też historie o dawnych, a także bardzo dawnych dziejach regionu. Czy wiesz na przykład, że pierwszą osadę na terenie Lubina datuje się na cztery tysiące lat temu? Ponieważ jednak działalność Muzeum Historycznego nie ogranicza się tylko do Lubina, możesz też liczyć na wątki światowe. Opowiadamy o Wielkiej Wojnie, o II wojnie światowej, o okupacji sowieckiej w Polsce, o walce z komunizmem i wielu, wielu innych momentach z historii regionu miedziowego i nie tylko. Zapraszamy!

 • Post Scriptum to kompan Podcast Historycznego. To nasza spokojna przystań po intensywnych podróżach przez morze historii. Tutaj oddychamy głębiej, rozmyślając nad tym, czego doświadczyliśmy dzięki historii. Tutaj trafiają wszystkie materiały i przemyślenia, które nie weszły do Podcastu Historycznego, a którymi chcę się z Wami podzielić :)

 • Zapis rozmowy Macieja Sasa (dziennikarza, dawniej związanego z RMF, Radiem Wrocław i „Gazetą Wrocławską”) z doktorem Markiem Zawadką, absolwentem Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i miłośnikiem Odry (autorem wielu publikacji na temat Odry i żeglugi śródlądowej). Pełna rozmowa to zapis 18 odcinków. Rozmowa ta miała być podstawą do wydania publikacji o roboczym tytule „Wywiad rzeka – Odra”. Niemniej jednak zanim doszło do tych pogawędek, uznaliśmy, iż zrealizujemy ją w formie podcastów. Książka ukaże się pod koniec 2022 roku. Natomiast podcasty publikowane będą co tydzień. Treści zawarte w książce, poszerzone zostaną względem tych zawartych w rozmowie. Nieznacznie. Będą to tylko uzupełnienia. Tabele, wykresy, słowniczek oraz fotografie ilustrujące rozmowy.

 • Co sobotę o ósmej rano Inessa Ormańczyk wyciąga nowego trupa z szafy! Znana z "Nieustannego Wędrowania" autorka książek, bloga i twórczyni internetowa, sięga do nieprawdopodobnych historii, a czasem... zwykłych rzeczy! Łączy je jeden wspólny mianownik: trup zawsze ściele się gęsto, a jedna makabra goni drugą. W sam raz do sobotniego śniadania, prawda? :)

 • Osobliwości, czyli Subiektywna Encyklopedia Niewiast Osobliwych. Opowiadam o intrygujących, fascynujących i nietuzinkowych niewiastach z historii powszechnej, legend oraz mitów. Nigdy nie słyszałaś/nie słyszałeś o postaci Tymoklei lub Marguerite de Bressieux? No to zapraszam!

 • Podcast Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności

 • W podcaście Dawno Temu Dzisiaj Kamila i Matteo odkrywają ciekawostki związane z dzisiejszą datą, przy okazji dostarczając słuchaczom dawkę dobrego humoru. Nowe odcinki w każdy poniedziałek i piątek o 9 rano.

  Więcej na Instagramie

 • The British Isles have thousands of years of history, so it's weird that all most people were taught at school was World War Two, how many wives Henry VIII had and that the Battle of Hastings took place in 1066 (always worth a try if you are trying to guess someones pin number).


  If you've always wanted to learn about all the bits between these events, but only if it can be done in a random and eclectic manner why not try Consistently Eccentric History? A podcast where each week you can listen in while I tell one of my friends a story about a lesser known person or event in British history, the weirder and less believable the better. With an archive of over 150 episodes you will never again be short a weird historical fact when trying to impress others.


  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.