エピソード

  • Trenér Miroslav Koubek se svým plzeňským týmem opakovaně dokazuje, že je s nimi potřeba počítat. V Evropě i v bojích o nejvyšší ligové pozice. Naposledy se o tom přesvědčili hráči Slavie. V čem přesně tkví kouzlo Koubkovy Plzně?

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Viktoria Plzeň díky defenzivě září

    20:00 Zklamání v malém pražském derby

    27:00 V Olomouci tekla (prasečí) krev

    34:00 Leverkusen už není Neverkusen

    46:00 Arsenal a Liverpool doma vyhořely

    53:00 Sázkařské okénko s Fortunou

    #####

    „Plzeň se v posledních dnech čepuje ve velkém,“ vykopává ústřední téma podcastu Nosiči vody moderátor Jaromír Bosák. „Plzeňská Viktorka totiž bezbrankovou remízou ve čtvrtfinále Evropské konferenční ligy s italskou Fiorentinou a domácím vítězstvím nad Slavií (1:0) zapsala do svých novodobých dějin další významnou kapitolu. A to všechno se Koubkovým mužům podařilo v rozmezí tří dnů,“ glosuje povedenou koncovku týdne v podání Západočechů Bosák.

    „Trenér Miroslav Koubek vybudoval za několik měsíců v Plzni tým, který má veškeré předpoklady pro to, aby se stal úspěšným i v dalších sezónách. Zkušený kouč přitom nezačal své angažmá zdaleka optimálně, když se jeho tým zkraje ročníku sotva herně rozjížděl,“ připomíná novinář Luděk Mádl.

    Nosiči vody detailně rozebírají, jak se Koubkovi a spol. podařilo za tak krátkou dobu poskládat tým, který se opírá o obměněnou kostru a moderní herní prvky. Slova chvály si vysloužila především defenziva Viktorky, díky které mohou plzeňští nadále snít o nevídaném úspěchu v pohárové Evropě.

    „Za všechno mluví jejich vizitka v rámci Evropské konferenční ligy, do které se přitom při troše smůly nemuseli ani prokousat přes nevyzpytatelná předkola,“ podotýká Karel Tvaroh, bývalý obránce Sparty. „Co se týká této soutěže, Koubkovi muži v ní inkasovali pouze jednou. Vyjádřeno minutami, soupeři viktoriánů čekají na vstřelenou branku do její sítě v součtu 699 minut. I proto si Plzeň drží v Evropě neuvěřitelnou patnáctizápasovou neporazitelnost,“ žasne Tvaroh.

    Jak velký respekt má Plzeň v táboře Fiorentiny a jakou mají šanci v italské odvetě? V čem je plzeňský obranný blok nápaditější než klasický “defenzivní autobus”? Co stojí za tím, že Slavia v Plzni kreativně vyhasla? A kdo je momentálně nejlepším obráncem v české fotbalové lize?

    Dozvíte se v aktuální epizodě podcastu!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Když se občas říká, že sportovci bojují za celý národ, bývá v tom jistá nadsázka. V roce 1969 to ale během hokejového mistrovství světa platilo doslova. Hokej se tehdy stal symbolem československého odboje proti sovětské okupaci.

    Na jaře roku 1969 se mělo na počest výročí 60 let hokeje v Československu hrát mistrovství světa po 10 letech v Praze a vůbec poprvé v nedávno postavené Sportovní hale. Jenže za dané situace to pochopitelně nebylo možné. A tak se šampionát přesunul do Švédska.

    „My jsme byli připravovaný na to a všichni jsme se těšili, že v Praze bude mistrovství světa, to bylo daný, proto se trénovalo, ale když sem vtrhli ty ruský blbci, přišlo od komunistů na (hokejový) svaz, že by tady z toho něco mohlo bejt, což bylo úplně jasný,“ vzpomíná tehdejší člen reprezentačního týmu a útočník pražské Sparty Jan „Gusta“ Havel, host čtvrté epizody podcastové série Nosiči ledu.

    Dva zápasy proti sovětské sborné ve Stockholmu pak poskytly českloslovenskému výběru - a jeho prostřednictvím celému národu - v symbolické rovině vrátit okupantům políček. A oba skončily vítězstvím. Jaká byla tehdy v týmu atmosféra? Jak to bylo s různými formami protestu, který hokejisté pro utkání se Sověty přichystali? A jaké místo dva slavné hokejové pátky z jara 1969 mají v úspěšné kariéře sparťanského kanonýra, který s hokejem začínal na rybníce v Pašince u Kolína? To a mnohem víc se dozvíte v dnešním dílu podcastové série Nosiči ledu.

  • エピソードを見逃しましたか?

    フィードを更新するにはここをクリックしてください。

  • Základní část ligy jde do finiše. A Slavia je v průběžné tabulce znovu před Spartou. Svou roli v tom sehrálo další vyloučení sparťana s ekvádorským pasem Angela Preciada. Znovu nedisciplinovaně soupeři oplácel, znovu byl vyloučen.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Co se děje se Spartou?

    15:00 Slavia a faktor Staněk

    20:00 Plzeň na svém mezinárodním vrcholu

    27:00 Baník si myslí na poháry

    30:00 Liberec s novým majitelem a vedením

    42:00 Šlágr Manchester United vs. Liverpool

    50:00 Leverkusen slaví a 3 Češi s ním

    56:00 Sázkařské okénko

    ######

    Fortuna liga už dospěla do 27. kola. Zatímco Slavia zvládla přesvědčivým výkonem vršovické derby proti Bohemians, Sparta se zasekla v duelu s Mladou Boleslaví, nevytěžila z něj víc než bod za remízu. I proto, že velkou část zápasu hrála o deseti bez vyloučeného Preciada.

    „Sparta se v neděli propadla o nějaký ten rok zpátky. Nejen herně, ale především mentálně udělali Letenští v posledních týdnech hned několik úkroků vyloženě špatným směrem,“ vykopává ústřední téma podcastu Nosiči vody jeho moderátor Jaromír Bosák.

    Podle Karla Tvaroha, bývalého obránce sparťanské rezervy, se na zhoršené formě Sparty z posledních týdnů podepsalo kromě jiného i dvojutkání s Liverpoolem v rámci Evropské ligy. „Na Spartě to všichni brali jako vrchol sezony. Bohužel do toho časového úseku zapadly nejen dva debakly s anglickým velkoklubem, ale také zásadní direkt 0:4 na hřišti Viktorie Plzeň. Od té chvíle se tým Briana Priskeho pořádně nevzpamatoval,“ všímá si Tvaroh.

    Nezkrotný Preciado

    Tvůrci podcastu se shodli, že slabší období Spartě notně komplikuje svými disciplinárními výstřelky krajní obránce nebo wingbek Angelo Preciado. Po vyloučení v derby za oplácení vůči Bořilovi přišel třízápasový trest. A teď se Ekvádorec může po dalším vyloučení za oplácení mladoboleslavskému Sakalovi těšit na další.

    „Rozumím tomu, že byl frustrovaný, ale takhle se loktem prostě ohnat nemůže. Kategorická červená karta. Absolutní klukovina, kterou už poněkolikáté potopil svůj tým. A právě to je jeho největší problém: Ačkoliv jde o vynikajícího fotbalistu, není na něj spolehnutí,“ komentuje Preciadovo vyloučení Karel Tvaroh.

    „Pro trenéra Priskeho jde o komplikaci i v tom ohledu, že Preciadovy disciplinární tresty obnažují slabší místo v letenském kádru, na pravý kraj defenzivy za Preciada není optimální náhrada, Wiesner či Mejdr nepatří zrovna mezi nejzářivější klenoty sparťanského kádru,“ přidává další rozměr důsledků Preciadova výstřelku novinář Luděk Mádl.

    Nosiči vody rozebírají zápas mezi Spartou a Mladou Boleslaví do detailu, včetně debaty o střídání trenérů na obou stranách nebo o problémech zimní letenské posily Markuse Solbakkena.

    Poslechněte si celou epizodu Nosičů vody a dozvíte se víc o změnách ve vedení Liberce nebo o konkurenceschopnosti ostatních českých klubů mimo první trojici.

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • V celé dlouhé a úspěšné historii českého, respektive československého hokeje, byla jen jedna dekáda, kdy naše reprezentace nezažila na mistrovství světa medailové sucho, a to byla sedmdesátá léta. Označení zlatá dekáda se k ní hodí ještě z jednoho důvodu - tehdy se poprvé podařilo zlato na mistrovství světa nejen vyhrát, ale i obhájit, což je - jak zní otřepaná sportovní pravda - vždycky těžší.

    Své o tom ví i Milan Nový, fenomenální útočník s produktivitou, jaká se jen tak nevidí. Jeho góly pomohly ve druhé polovině 70.let jak jeho domovskému Kladnu opanovat domácí ligu, tak národnímu výběru získat světové vavříny. A právě on byl hostem třetího dílu podcastové série Nosiči ledu.

    V rozhovoru vzpomíná jak na svoje hokejové začátky, tak na svá různá angažmá včetně jedné sezóny v NHL, kde oblékal dres klubu Washington Capitals. Řeč ale nemohla nepřijít také na možná nejslavnější gól, který kdy vstřelil - jediný - a tedy vítězný - gól zápasu Československa proti výběru Kanady na Kanadském poháru v roce 1976, kde proti sobě poprvé stanuli reprezentanti z východního bloku a největší hvězdy NHL.

    „Já jsem viděl, že když brankář padá, že když vystřelím rychle zápěstím po ledě, tak že by byla šance, aby to tam projelo. A ono to tam projelo, že jo. No ale náhoda to zase nebyla, měl jsem to promyšlený, ale záleží na tý rychlosti, na tom timingu. Já jsem ten puk dostal a vůbec jsem nečekal, že jo, dneska hráč čeká, čeká a ono se mu to zavře,“ vzpomíná na svůj hvězdný okamžik Milan Nový.

    Jak se držitel rekordu v počtu vstřelených gólů v domácí lize popasoval s jiným herním stylem v NHL, kam přišel ve svých 32 letech? S kým se mu nejlépe hrálo v národním výběru? A jak vzpomíná na svou vůbec poslední sezónu, kdy se na ledě potkal v dresu Kladna i s mladičkým Jaromírem Jágrem? Poslechněte si celý rozhovor!

  • Pohádkový příběh Bayeru Leverkusen spěje ke svému triumfálnímu vyústění. Gól Patrika Schicka dokončil obrat skóre proti Hoffenheimu a podle podcastu Nosiči vody už klub může chystat program svých mistrovských oslav.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Sparta se dřela na budějovickém strništi

    15:00 I Slavia po se po pauze těžko rozehrává

    19:00 Brankářské okénko: Kinský, Mandous, Staněk, Kovář?

    28:00 Sigma se s gólmany trápí

    35:00 Plzeň se v Liberci na další soupeře nenaladila

    42:00 Taktická bitva Man City vs. Arsenal

    50:00 Zvraty v bundesligových utkáních

    55:00 Sázkařské okénko


    ######

    Se svými medailemi za druhá či třetí místa v Bundeslize by si v Leverkusenu mohli klidně otevřít vetešnictví. Takových umístění totiž získali už 11 v historii. Titul ovšem žádný.

    Tentokrát už je ale vše rozehráno tak dobře, že se Bayer v podstatě nemůže nedočkat. Opravdu na dosah titulu posunulo klub i víkendové dění.

    „Dlouho to vypadalo, že by Hoffenheim mohl být prvním týmem, kterému by se v této sezoně podařilo lídra tabulky zaskočit,“ rekapituluje bundesligovou zápletku v podcastu novinář Luděk Mádl.

    „Leverkusen je ale v takovém laufu, že si jeho hráči neskutečně věří na to, že jakýkoli zápas dovedou navzdory nepříznivému vývoji otočit. I díky tomu to teď opět dokázali,“ smeká klobouk Karel Tvaroh, bývalý obránce sparťanské rezervy.

    V 88. minutě utkání vyrovnal Robert Andrich. A na začátku nastavení dokonal obrat ve skóre český útočník Patrik Schick. Po zranění se opět stává nepostradatelným, v bundeslize už v této sezoně skóroval popáté. Daří se mu i v Evropské lize, dokonce dvěma góly v nastavovaném čase před nedávnem odstřelil ze soutěže soupeře z Karabachu.

    Schickovy góly hrají v těchto fázích sezony opravdu důležitou roli, obvykle pomáhají Bayeru srovnat skóre nebo dovršit obrat v utkáních. „A vzhledem k tomu, že druhý v tabulce, tedy Bayern Mnichov, prohrál další velmi zajímavý souboj s Dortmundem, zdá se, že v Německu už je podle všeho o titulu rozhodnuto,“ míní moderátor Jaromír Bosák.

    Tak jako v Bundeslize zůstává Bayer Leverkusen neporaženým i v dalších soutěžích, ve kterých dostávají větší příležitost rozvíjet svůj talent také Adam Hložek a brankář Matěj Kovář. I díky těmto Čechům může Bayer Leverkusen vedle svých tužeb po zisku titulu rozvíjet nadále i svá další velká přání. Na trofeje má nadále políčeno taky v Německém poháru a v Evropské lize.

    „I díky Leverkusenu se v této sezoně Bundesligy budou podle všeho přepisovat rekordní tabulky soutěže v počtu utkání, ve kterých se jejich konečnému vítězi podařilo dohnat a předehnat původní náskok protivníka. Favoritům ligy v tom ohledu bezpochyby pomáhá skutečnost, že rozhodčí oproti minulosti přidávají v nastavení mnohem víc minut,“ všímá si Karel Tvaroh.

    Absolutním kontinentálním šampionem je v tomto ohledu Liverpool vedený Jürgenem Kloppem: o víkendu Reds otočili zápas s Brightonem.

    Právě o jeho manažerovi Robertovi de Zerbim se teď mluví v souvislosti s hledáním Kloppova nástupce - anebo nového manažera Bayernu Mnichov. Nosiči vody debatují o tom, na kterou adresu by se podle nich víc či míň hodil a proč.

    Podcasteři samozřejmě probírají i šlágr Manchester City vs. Arsenal. „Velmi očekávaná bitva přinesla bohužel divákům dost velkou nudu,“ konstatuje Jaromír Bosák. „Oba týmy si jako cíl vytkly, že chtějí neprohrát. A od toho se odvíjelo všechno ostatní,“ podotýká Luděk Mádl.

    Nosiči vody se pochopitelně věnují i domácí fotbalové scéně. Podrobně prodiskutovali stav hrací plochy v Českých Budějovicích, kterou se údajně pro chybě na technickém zařízení nepodařilo pokropit právě před utkáním se Spartou.

    Jak se v české lize právě s úrovní hrací plochy manipuluje? Měly by na to řády nejvyšší soutěže pamatovat? Kdo by se měl věnovat výrazně víc kvalitě gólmanů? To všechno a ještě mnohem víc uslyšíte v nových Nosičích vody. Pusťte si čerstvou epizodu!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Stopa, kterou Češi zanechali v průběhu let v nejsledovanější hokejové soutěži světa - kanadsko-americké lize NHL - je bez přehánění nesmazatelná. Výraznou měrou se o to zasloužil i nejúspěšnější český brankář Dominik Hašek. A právě ten byl hostem Tomáše Kučery ve druhé epizodě podcastové série Nosiči ledu.

    Pardubický rodák, který naskočil do ligy i do reprezentace v útlém věku, si na NHL musel počkat delší dobu, za komunismu by musel emigrovat, a to v plánu neměl. Když se hranice otevřely, využil svou šanci naplno. I když už byl předtím vyhlášen dvakrát nejlepším brankářem světového šampionátu, v NHL začínal vlastně od nuly. Nejprve na farmě, pak jako náhradník. Až po přesunu do Buffala se postupně stal nehynoucí brankářskou legendou. Šestkrát získal trofej pro nejlepšího brankáře NHL, v čemž nemá konkurenta. Dvakrát získal trofej pro nejlepšího hráče NHL, ani v tom se mu žádný brankář historie nemůže rovnat.

    Kromě obdivuhodné sbírky individuálních i týmových trofejí ale Haška vždy zdobil i osobitý brankářský styl. „Kdybych začínal dneska, tak by pravděpodobně ten můj styl byl jiný. Já jsem víc padal na kolena, ale zase jsem se snažil rychle vyskočit nahoru nebo sebou ještě někam mrsknout. Dneska ti kluci padají hodně jenom na jedno koleno, ale zase se umí fantasticky klouzat po ledě,“ říká k tomu v rozhovoru.

    Jak vzpomíná na své hokejové začátky v Pardubicích? Co reprezentační kariéra? A jak vzpomíná na vzájemné souboje s Jaromírem Jágrem, od kterého dostal v NHL vůbec nejvíc gólů? To a mnohem víc uslyšíte v druhé epizodě Nosičů ledu.

  • Bude český tým na turnaji Euro konkurenceschopný? To je hlavní otázka, na kterou se protagonisté podcastu Nosiči vody zaměřují mezi výhrou týmu Ivana Haška v Norsku a druhým přípravným duelem proti Arménii.

    „Vystoupení české fotbalové reprezentace na bahnitém hřišti v Oslu rozhodně nepatřilo mezi ty nejpovedenější,“ vykopává hlavní téma podcastu moderátor Jaromír Bosák.

    „Vyhrálo se 2:1, výsledek je to slušný, což o to, ale pohled na herní obraz českého týmu už oku tolik nelahodil,“ hodnotí Bosák obnovenou premiéru Ivana Haška v roli reprezentačního kouče.

    Trojice Nosičů vody se shodla, že ucelenější obrázek bude k dispozici až po vystoupení číslo 2, které v úterý večer na pražské Letné obstará duel s Arménií, v němž se představí i další adepti reprezentačního dresu.

    Norský tým, v jehož středu se objevily i dvě velké hvězdy Premier League, jmenovitě Martin Odegaard a Erling Haaland, odhalil mnohé slabiny českého celku.

    „Ačkoliv se Norové přes složitou kvalifikační skupinu na rozdíl od Čechů na šampionát nedostali, v Oslu navzdory těžkému terénu jasně ukázali, že disponují výrazně lepšími individualitami. Byli také o třídu jinde v kombinaci,“ konstatuje Karel Tvaroh, bývalý mládežnický reprezentant.

    Podle novináře Luďka Mádla je zapotřebí zohlednit kontext severské prověrky. „I když je Euro doslova za rohem, nebál se trenér Hašek vsadit na několik nových tváří. Na akci se nové vedení realizačního týmu s mužstvem vlastně poprvé seznamuje. Stejně tak s představami nového trenéra o taktice,“ vyjmenoval Mádl několik polehčujících okolností.

    „Jisté ale je, že pokud by se Češi v tak nízkém herním tempu a s tak roztaženým hřištěm, tedy s velkou vzdáleností mezi zadní linií a napadajícími hráči při bránění, chtěli prezentovat i na Euru, rozhodně by se tam se zlou potázali,“ dodává jedním dechem Mádl.

    Nosiči vody se blíže věnovali pozici Ladislava Krejčího, umístěného do zálohy. „Trenéři měli v hlavách, že při jeho stažení do obrany mohou v průběhu utkání přejít ze čtyřobráncového pojetí na rozestavení se třemi stopery. Nedošlo k tomu. Ale v záloze se Krejčí ocital úplně mimo hru,“ všímá si Jaromír Bosák.

    Jak řešit slabinu týmu na levé straně defenzivy? Je Staněk jasnou brankářskou jedničkou? Které nedostatky brzdí Ladislava Krejčího v jeho rozvoji? I to jsou otázky, na které Nosiči vody hledají odpověď. Poslechněte si celou epizodu!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Už jen sedm týdnů zbývá do zahájení hokejového mistrovství světa, které se letos koná v Praze a Ostravě. Čekání si můžete zkrátit poslechem podcastové série Nosiči ledu věnované slavným momentům z dějin tuzemského hokeje.

    Domácí mistrovství světa mělo vždy v historii svou magickou sílu a nejinak tomu bylo i v roce 1985, o kterém je v prvním dílu podcastové série řeč především (i když nejenom). Kdo by si nevzpomněl např. na slavný hattrick Jiřího Šejby v zápase proti Kanadě? Nebo na porážku Sovětského svazu, který byl v 80.letech na ledě téměř k nezastavení?

    „Byla to v podstatě taková výměna generací, která právě měla vrcholit v tom roce 84-85, (kdy se konaly) olympiáda a mistrovství světa Praha, což si myslím, že se povedlo úplně skvěle,“ vzpomíná na cestu reprezentačního výběru vedeného trenérským duem Luděk Bukač-Stanislav Neveselý za zlatem tehdejší člen útočné řady Jiří Hrdina.

    Jak vysoko řadí Jiří Hrdina zlato z domácího mistrovství světa ve své velmi úspěšné kariéře, která vyvrcholila v NHL ziskem hned dvou Stanley Cupů? Jak vzpomíná na své angažmá v Calgary Flames? A na svou poslední hokejovou štaci v týmu Pittsburgh Penguins, kde se potkal s mladičkým Jaromírem Jágrem? Poslechněte si první epizodu podcastové série Nosiči ledu!

    ***
    Nosiči ledu je podcastová série Seznam Zpráv, ve které Tomáš Kučera přibližuje nejzajímavější okamžiky naší bohaté hokejové historie a zpovídá ty, kteří byli u těch největších úspěchů osobně. Každý čtvrtek - od 21. 3. - po dobu devíti týdnů bude vycházet jako bonusová epizoda spřízněného podcastu Nosiči vody na Podcasty.cz, Apple Podcasts, Spotify a v dalších podcastových aplikacích.

  • Dny, kdy měli fanoušci plnou hlavu soubojů „S“ s Liverpoolem a Milánem, už patří historii. Teď se o slovo hlásí reprezentace, krátce před Eurem své taktické plány prvně vyzkouší kouč Ivan Hašek. Nominací překvapil i Nosiče vody.

    Tvořit fotbalový tým trvá obvykle týdny, měsíce, v pokročilejších fázích i celé roky. Ivan Hašek na to u české reprezentace bude mít nyní jeden sraz. V pátek se národní tým v rámci své přípravy na letní Euro představí v norském Oslu, příští týden v úterý uvítá na pražské Letné tým Arménie.

    „Na to, aby podle svých představ sladil národní tým na vrcholnou událost, má teď jen pár dní přípravy a dva zápasy k tomu. Musí mu postačit na to, aby se v podstatě s týmem seznámil, vytvořil v něm patřičnou atmosféru. A dost možná i zahladil staré jizvy a rány. Na červnový kemp bezprostředně před Eurem už musí jet hráči v tomto ohledu s čistou hlavou,“ říká Luděk Mádl, jeden z trojice tvůrců podcastu Nosiči vody.

    Reprezentace byla jedním z nosných témat nejnovější epizody. Kvalifikaci o Euro zakončili loni Češi se smíšenými pocity. Po debaklu v Albánii se zatřáslo křeslo trenéra Jaroslava Šilhavého, který nakonec dostal důvěru i pro listopadový sraz, na kterém nakonec mj. výhrou nad Moldavskem postup zkompletoval.

    Sám se však rozhodl v tomto momentu od národního týmu odejít. Vznikla tak nevšední situace, kdy se půl roku před Eurem hledal trenér nový. Stal se jím Ivan Hašek, který se obklopil novými asistenty, jinak se realizační tým na pozicích lékařů, kustodů či masérů příliš neměnil.

    Kádr národního týmu povolaný na březnový sraz ovšem celou řadu neokoukaných tváří. První pozvánku dostal například Adam Gabriel, odchovanec Sparty, toho času hráč dánského Midtjyllandu. „Musím se přiznat, že zrovna jeho jméno jsem dopředu vůbec nečekal, všichni asi očekávali, že se v nominaci pro pravou stranu obrany jako tradičně objeví Vladimír Coufal. Jenže se Ivan Hašek na poslední chvíli rozhodl, že skandál z listopadového srazu v Olomouci přeci jen zohlední,“ rekapituluje Karel Tvaroh, někdejší obránce rezervy pražské Sparty.

    Poslechněte si celý podcast a dozvíte se víc třeba o odvetách pohárových duelů Sparty proti Liverpoolu a Slavie proti Milánu nebo bodových odečtech v tabulce Premier League, vyvolaných porušováním ekonomických regulačních pravidel.

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Do utkání s Liverpoolem šla Sparta s otevřeným hledím a podlehla 1:5. Že vzápětí dostane tvrdý výsledkový direkt také v Plzni, to už její příznivce zaskočilo. Nosiči vody detailně rozebírají příčiny neúspěchů týmu Briana Priskeho.

    Pět gólů nasázela Spartě na Letné naposledy Steaua Bukurešť v roce 1988. Přesto se Letenští po pohárové prohře s Liverpoolem 1:5 nedočkali žádných dramatických odsudků.

    „Sparta odehrála ten zápas neohroženě, neměnila svou typickou hru a hrála velmi útočně. Po mém soudu trenéru Priskemu nešlo už před rozehrání dvojzápasu s Liverpoolem ani tak o postup, jako spíš o další cihlu v budování silného letenského týmu i pro budoucnost. Chtěl, aby si sparťané vyzkoušeli své útočné schopnosti naplno i v konfrontaci s nejlepší fotbalovou kvalitou, kterou na kontinentu můžou potkat. S tím, že i tuhle obrovskou zkušenost jednou zúročí, ačkoli teď svoje šance na skórování ještě pozahazovali,“ míní Luděk Mádl, dlouholetý fotbalový novinář.

    Spolu s dalšími protagonisty podcastu Nosiči vody přirovnává duely Sparty s Liverpoolem k počítačové hře. „V ní také postupujete stupeň po stupni, zvyšuje se přitom náročnost té hry. To, co v pohodě zvládáte třeba proti Hradci, už musíte proti Galatasaray udělat pod větším tlakem a ve větší rychlosti. A duely s Liverpoolem jsou pak ten nejvyšší level. Zatím na něm Sparta své dovednosti ideálně předvést nedokázala. Ale už jen sama zkušenost, kterou přitom načerpá, by jí příště měla takovou konfrontaci ulehčit a zjednodušit. Stačí se podívat na Slavii, kam ji zkušenosti z pravidelného přísunu zápasů s top evropskými soupeři posunuly,“ přemítá Mádl.

    Mezi dva zápasy s Liverpoolem vložila termínovka Spartě i ligový duel v Plzni. A ten Letenští nezvládli, tady jim prohra 0:4 určitě udělala velkou čáru přes rozpočet.

    „Sparta se stala obětí vlastního úspěchu. Trenér Priske asi došel k názoru, že ať postaví kohokoli, může se spolehnout, že to dobře dopadne. Jenže vyrovnanost kádru Sparty v tomto ohledu ještě dostatečná není,“ upozornil Jaromír Bosák na to, že kádr Letenských stále obsahuje i slabší položky. Například při absenci Preciada v podání Wiesnera či Mejdra.

    „Středové dvojici Laci-Sadílek kolegové v dresu Sparty v Plzni dostatečně nepomáhali, sama o sobě podala slabý výkon a navíc spadla do taktické pasti, kterou si na ni připravil domácí stratég Miroslav Koubek. Viktoria Plzeň získala uprostřed hřiště převahu z permanentního přečíslení, to dostávalo hosty pod tlak a v kombinaci s obrovskými chybami některých sparťanů, tentokrát zejména Filipa Panáka, a také s vynikající hrou domácích se zrodila vysoká porážka Letenských,“ analyzuje zápas Mádl.

    „V přístupu obou stran k utkání byl diametrální rozdíl,“ přitakává Karel Tvaroh, někdejší obránce sparťanské rezervy. „Spartu nepodržel ani Vindahl, který některé střely jenom vyrážel před sebe.“

    Sparta si zápas v Plzni nechala tak trochu protéct mezi prsty. Než se na trávník dostali Kairinen nebo Kuchta, prohrávali už hosté 0:2. A navíc kvůli dalšímu vyloučení Krejčího, už třetího u tohoto hráče v ligové sezoně, kopali Pražané o deseti. A neměli už šanci se do duelu takříkajíc dostat. V Plzni si vlastně nevytvořili ani jedinou gólovou příležitost.

    „Panák předvedl možná svůj nejhorší. zápas za poslední dva roky. A těch Krejčího vyloučení už je tolik, že by je z Letné mohli vyvážet do zahraničí,“ podotýká trpce moderátor podcastu Jaromír Bosák.

    Poslechněte si celou epizodu a dozvíte se víc!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • I ligové zápasy Sparty a Slavie jsou teď fanouškovský hit. A co teprve pohárové duely s Liverpoolem, resp. s AC Milán. Každý by je chtěl vidět na vlastní oči, kapacita stadionů zájmu nestačí. A zneužívají toho četní podvodníci.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Dvojité derby pražských S

    15:00 Lístky na superzápasy s Liverpoolem a Milánem

    25:00 Jaké jsou šance českých klubů proti legendám?

    42:00 Premier League další zahraniční dění

    55:00 Sázkařské okénko s Fortunou

    #####

    V české metropoli se v rozmezí jednoho týdne vystřídají dva evropské velkokluby. Anglický Liverpool patří po boku italského AC Milán k nejúspěšnějším celkům kontinentální fotbalové historie.

    Organizační stránka věci je velmi komplikovaná. „Je parádní, že zájem o český fotbal roste. Jenže současná fanouškovská poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku, kterou poskytují limitované kapacity stadionů Sparty a Slavie.

    A právě toho se snaží zneužít spousta lidí, pohybujících se na černém trhu. Buď vstupenky přeprodávají za několikanásobně vyšší cenu, anebo rovnou prodávají falzifikáty,“ upozorňuje Karel Tvaroh, bývalý hráč Sparty. Nosiči vody se v nejnovější epizodě podcastu vydali po stopách problému, na kterém už se spálilo mnoho fanoušků.

    „V posledních týdnech jsem v kontaktu s Pavlem Kubátem, sparťanským manažerem ticketingu. Podle jeho slov se situace na černém trhu výrazně zhoršila. Znatelně přibylo podvodníků na internetových bazarech. Například před odvetným zápasem Evropské ligy proti Galatasaray zachytili sparťanští pořadatelé u turniketů přes tisíc falešných vstupenek,“ referuje Karel Tvaroh.

    Digitalizace prodeje vstupenek poskytla podvodníkům větší prostor pro jejich kreativitu. „Sparta i Slavia v tomto ohledu spolupracují. Pokud se nám podaří vytrasovat někoho, kdo se chce obohatit přeprodejem vstupenek, rušíme jejich platnost a vracíme mu peníze. Absolutním základem je, aby si fanoušci vstupenky zakupovali přes oficiální klubové kanály. Jedině tak se vyvarují nechtěných potíží,“ prozradil Nosičům vody právě Pavel Kubát.

    Poslechněte si celou epizodu a dozvíte o dalších nástrahách ticketingu, o dvojitém derby pražských S, neuznaném gólu bílého baletu proti Valencii nebo pozici brankáře Ipswitche Václava Hladkého.

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Trvalo jí to, ale nakonec fotbalová Sparta svého spasitele našla. Dánskému trenérovi Brianu Priskemu stačilo půldruhého roku práce. Výsledek? Sparta má titul a je úspěšná i v Evropě. Nosiči vody dnes přicházejí s ódou na Priskeho.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Letenská paráda proti Galatasaray

    14:00 Evropský los silných soupeřů pro Spartu a Slavii

    34:00 Finále Ligového poháru 0:0

    45:00 Sudí Szikszay neudržel zápas pohromadě

    55:00 Sázkařské okénko s Fortunou

    #####

    Úspěch na evropském poli patřil mezi další cíle Letenských, kterým se hned v první sezoně pod dánským trenérem podařilo znovu opanovat českou ligu. „Teď Sparta dokázala vyřadit Galatasaray. To v jejích silách před Priskeho příchodem nebylo. Když vezmu v potaz, kolika překážkám Sparta v odvetě čelila, musím před celým týmem smeknout,“ rozplývá se Karel Tvaroh, který si v mládí prošel sparťanskou akademií.

    „Příliš snadno se zapomíná na to, že Priske působí na Letné teprve od léta 2022. Za tak krátký časový úsek se mu podařilo totálně změnit kulturu a vnímání celého klubu,“ dodává spokojený Tvaroh.

    „Přitom Sparta krátce po jeho příchodu utrpěla další potupu v pohárové Evropě, když se nedokázala v předkole Evropské konferenční ligy prokousat přes Viking Stavanger. Na začátku nasazoval dánský kouč prakticky pořád stejnou sestavu, neměl solidní alternativy pro účinnou rotaci. Průběžně ale Sparta začala po jeho příchodu kádr výrazně posilovat, kdo přišel, zintenzivnil konkurenci uvnitř týmu. Výjimek byloopravdu minimum. A síla Sparty je nyní jinde než před Priskeho příchodem,“ vysekl poklonu na Letnou fotbalový novinář Luděk Mádl.

    Nosiči vody označili sparťanský postup do osmifinále Evropské ligy za velkolepý návrat na vrcholnou mezinárodní scénu. Zároveň ovšem v nové epizodě pojmenovali i několik faktorů, které Spartu i v posledních utkáních limitovaly. Slávistickému rivalovi tak zůstává po ruce několik zbraní, s jejichž pomocí může rozjetou Spartu v nadcházejících dvou derby zaskočit. Po středečním utkání v Mol Cupu dojde v neděli i na derby ligové.

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv neopomenul ani klíčový páteční los evropských pohárů, který tuzemským klubům přisoudil mimořádně atraktivní soupeře. Je podle Nosičů vody lepší postavit se věhlasným klubům, nebo by se měly české celky chtít poměřit s papírově slabšími a vidinou větší šance na postup?

    V další části podcastu uslyšíte o Liverpoolu a jeho souboji s Chelsea o první trofej, kterou dobyl v této sezoně. Ve finále anglického Ligového poháru dohrávali Reds se sestavou plnou nezkušených dorostenců, přesto ve vysoké kvalitě. Dozvíte se, v čem tkví šance Sparty zaskočit slavného soupeře, a sázkařské okénko s Fortunou nabídne úvahy před oběma derby.

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Na stadionu Galatasaraye předvedla Sparta výkon, kterému by slušel i lepší výsledek než prohra 2:3. Ve čtvrtek dostane šanci soupeřův náskok smazat. „Bude sice oslabena, ale v jejích silách to je,“ myslí si Nosiči vody.

    Sparta se ani v divoké atmosféře hučícího istanbuského kotle ničeho nebála. Vytvořila si v utkání prvního vyřazovacího kola Evropské ligy až překvapivé množství šancí. Potřebovala by ale výrazně vylepšit efektivitu při jejich proměňování. „To ji stálo lepší výsledek,“ shodli se protagonisté podcastu Nosiči vody, kteří souboji českého mistra s Galatasaray věnovali velkou pozornost.

    „Obrana Galatasaraye ukázala svou zranitelnost, pod tlakem sparťanského napadání několikrát propadla. Překvapilo mě, že si tým Briana Priskeho proti soupeři takového kalibru dokáže v utkání vypracovat i pět či šest gólových šancí,“ hodnotí sparťanský vstup do vyřazovací fáze Evropské ligy Jaromír Bosák, moderátor podcastu Nosiči vody.

    „Je velká škoda, že se Spartě nepovedlo využít sebevědomého úvodu, kdy domácí tým zaskočila aktivní nátlakovou hrou, ze které pramenily dobré šance. Právě úvodní patnáctiminutovka bohužel nakonec dokonale vystihla příběh celého zápasu. Slibný odvážný výkon srazily individuální chyby v obraně a nedůraz v koncovce,“ přemítá Karel Tvaroh, bývalý sparťanský obránce.

    Podcasteři také řešili, kde současnou Spartu nejvíce tlačí bota. Řeč se stočila mimo jiné i k nepovedenému výkonu stopera Martina Vitíka. Právě on tentokrát dostal v sestavě překvapivě přednost před Filipem Panákem.

    Do jaké míry diktuje Panákovu minutáž jeho zdravotní stav? Dojel Priskeho tým na nedostatek zkušeností? Za co Spartu pochválil turecký tisk? Proč Tomáš Wiesner přímo před brankářem Muslerou velkou šanci Sparty nezúročil? Co je podle Nosičů vody největší brzdou letenské obrany? A na co by si měl dát velký pozor produktivní krajní bek Angelo Preciado?

    Poslechněte si celou epizodu a dozvíte se víc!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Bavorská nadvláda je pro německou fotbalovou Bundesligu typická po řadu desetiletí. Bayern Mnichov pouští své protivníky k titulu jen výjimečně, naposledy před tuctem let. Tentokrát ale bude mít s útočícím Leverkusenem co dělat.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Gólové žně v Edenu

    10:00 Krejčího nůžky v Karviné

    18:00 Holoubkův efekt v Mladé Boleslavi

    32:00 Kvalita trávníků na stadionech

    35:00 Výbuch Baníku v Budějovicích

    38:00 Čeští rozhodčí na Kanárech

    42:00 Bayer zvalchoval Bayern

    49:00 Bellingham zářil proti Gironě

    57:00 Sázkařské okénko

    $$$$$

    Ve famózní formě hrající Bayer Leverkusen ještě v této sezoně v žádné ze soutěží nenarazil na svého přemožitele. Úchvatnou bilanci si lídr Bundesligy vylepšil i sobotním dominantním výkonem proti Bayernu Mnichov. V duelu, který měl napovědět, zda se tradiční bavorská síla dokáže ještě vzepřít týmu ze silné průmyslové aglomerace v Porýní.

    Přímé měření sil skončilo totální devastací Bayernu Mnichov. Nejenže prohrál 0:3, ale nebyl schopen čelit soupeři doslova v žádném ohledu. Na šlágr Bundesligy se podívali i Nosiči vody.

    „Je potřeba říct, že Mnichovští podali absolutně bezkrevný výkon. Hosté se prezentovali bezradným herním stylem, bez sebemenší vášně, kloudné myšlenky a vůle vyhrát,“ kritizoval moderátor Jaromír Bosák představení vedené trenérem Thomasem Tuchelem.

    Trio Nosičů vody se pozastavilo právě nad experimentální strategií německého kouče Tuchela, který se pokusil zaskočit protivníka změnou rozestavení, nově se třemi stopery, a navíc netradiční sestavou, kdy na střídačce zůstali zkušení borci jako Joshua Kimmich či Thomas Müller. „Šlo o zvláštní tah, který mu vůbec nevyšel. To je samozřejmě ve fotbale běžné, ale co mě překvapilo víc, Bayern se z toho nedokázal oklepat a vážněji zareagovat ani ve druhé půli,“ podivil se Karel Tvaroh, bývalý fotbalový obránce.

    „Kromě frustrace nepředvedl Bayern na hřišti žádnou emoci. Je evidentní, že to v trojúhelníku mezi trenérem, vedením klubu a hráči skřípe. Přesto se Thomas Müller v televizním rozhovoru nenavážel do kouče, ale obrátil kritiku jednoznačně směrem k týmu. Stál si za tím, že hráči nedali do hry nasazení, pro Bayern vždy typické. A nedokázali trenérovy plány převést správně na hřiště,“ všiml si novinář Luděk Mádl.

    Duel sledoval přímo na stadionu také trenér české reprezentace Ivan Hašek. Adama Hložka viděl na hřišti jen na pár závěrečných minutek, jeho spoluhráči Patrik Schick a brankář Matěj Kovář zůstali mezi náhradníky Leverkusenu.

    Nosiči vody nabízejí mimo jiné důkladnou analýzu herního stylu Bayeru Leverkusen. V podcastu se dozvíte, proč tým trenérského nováčka Xabiho Alonsa oslňuje experty na celém kontinentu. A Bayernu dává velký důvod k přemýšlení, jak na na něj. Pětibodová ztráta v tabulce se smazat dá. S rýhou na duši, kterou si Bayern z Leverkusenu v sobotu odvážel, to bude horší.

    Pusťte si novou epizodu Nosičů vody a dozvíte se víc o nejhezčím gólu prvního jarního kola nebo o gólové přestřelce v pražském Edenu!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Na Strahově se Jan Eisenreich coby šéf Etické komise objevil ve chvíli, kdy Fotbalová asociace ČR reálně začala řešit kauzu kolem bývalého místopředsedy Romana Berbra. V podcastu Nosiči vody hovoří otevřeně též o „cinklých“ sázkách.

    Jan Eisenreich měl v uplynulých měsících příležitost prostudovat si kompletní vyšetřovací spis, který ke kauze Šváb, tedy k případu korupčních manipulací a defraudací kolem někdejšího místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra sestavili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

    „Trochu jsem se těšil, že tam budou hlášky jako z Ivánka,“ připomíná Eisenreich korupční kauzu Ivana Horníka z úvodu tisíciletí, kterou proslavila divadelní hra Čtvrtníčka a Lábuse nazvaná Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? „V tomto ohledu jsem byl tedy zklamán. Roman Berbr v těch odposleších příliš smyslu pro humor neprojevoval,“ odlehčuje Jan Eisenreich vážné téma v úvodu podcastu.

    Bebr přímo ze Strahova řídil mašinérii manipulací. „Jeho počínání samozřejmě oslabilo důvěru veřejnosti v český fotbal. Berbr si uvnitř asociace vybudoval tak silnou pozici, že bylo skoro nemožné nemožné shodit ho zevnitř. Do hry musela vstoupit policie,“ připomíná Eisenreich zatčení mocného svazového činovníka na podzim 2020.

    Berbrův odchod ze scény umožnil započetí ozdravného procesu na asociaci, na kterém se podíli i Etická komise, kterou právník Jan Eisenreich od roku 2021 vede.

    Berbr a jeho kumpáni už několik měsíců čelí obžalobě před plzeňským soudem. Etická komise FAČR už v kauze řadu disciplinárních trestů rozdala, na tu nejvyšší figuru ale sama nejspíš nedosáhne. Berbr totiž vystoupil z řad FAČR. „Tím pádem jsme nad ním ztratili pravomoc,“ vysvětluje Eisenreich. Berbr by musel do FAČR opět vstoupit, aby si ho komise mohla předvolat a jeho skutky efektivně šetřit. A to je nepravděpodobné.

    „Řada lidí, kterých se to týkalo, se členství ve FAČR preventivně zbavila. Jeden už se nám tam pak pokusil zadními dvířky vrátit, ale zachytili jsme to,“ usmívá se Eisenreich.

    Svou moc uplatňoval Berbr především prostřednictvím rozhodčích. „Bylo to nastavené tak, že aby šli výš, museli se podvolit systému. A pískat podle zadaných not,“ říká Eisenreich natvrdo.

    Ze spisu v uplynulém období uniklo do médií několik ukázek. Třeba z debaty Berbra a sudího Pavla Královce před finálovým zápasem Mol Cupu mezi Libercem a Spartou. Berbr přitom použil termín „suchej hajzl“ (více si o kauze přečtěte zde). A Eisenreich Nosičům vody prozradil, jak Královec před komisí tento termín interpretoval.

    Na přetřes přišly i hovory mezi Berbrem a tehdejším sportovním šéfem Slavie Janem Nezmarem, ve kterých si svazový činovník nárokoval milion v nespecifikované měně. A Nezmar přitakával, že mu tato suma, kterou Berbr uplatňoval jako svou pohledávku vůči Slavii, vskutku náleží (víc se dozvíte zde).

    „Tuhle kauzu jsme zatím neuzavřeli. Co se týče Slavie, řešili jsme případ spojený s jejím B-týmem,“ poznamenává Eisenreich. Tento případ vyplývá zejména z policií zachycené komunikace mezi Nezmarovým nástupcem Jiřím Bílkem a Berbrovým pobočníkem Romanem Rogozem (více zde). V této věci byli Bílek a Slavia původně Etickou komisí potrestáni, Odvolací komise FAČR však případ vrátila k novému projednání.

    Poslechněte si čerstvou epizodu fotbalového podcastu Seznam Zpráv a dozvíte se víc nejen o problematice match-fixingu!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Karel Poborský patří k legendám české fotbalové reprezentace. V roli hosta speciálního vydání podcastu Nosiči vody se otevřeně vyjadřuje k výběru nového trenéra národního týmu Ivana Haška i k ostudným tanečkům, jež mu předcházely.

    Jeho nohy psaly české fotbalové dějiny. Gólový oblouček přes portugalského brankáře Vítora Baiu na stříbrném Euru 1996 nebo fenomenální přihrávka na Šmicerův vítězný gól v epochálním utkání s Nizozemskem na bronzovém Euru 2004 patří mezi kultovní momenty historie tuzemského fotbalu.

    Ve 118 startech za národní tým získal Karel Poborský obrovské množství zkušeností a nejen díky nim má bezpochyby co říct i k současnému dění kolem české reprezentace.

    Exkluzivní host speciálního vydání Nosičů vody pozorně sledoval celé dění kolem listopadové rezignace trenéra Jaroslava Šilhavého a následného hledání jeho nástupce pro turnaj Euro 2024. A v podcastu opravdu nešetří trefnými postřehy k celé této problematice.

    Stranit se zahraničních trenérů je přežitek

    „Vybíralo se z překvapivě velmi úzkého profilu trenérů. Ivan Hašek byl mezi nimi jedním z nejsilnějších nejen trenérsky, ale také politicky, a to ve finále víceméně převážilo misky vah na jeho stranu,“ konstatuje Karel Poborský.

    „Určitě by stálo za pokus podívat se někdy i za hranice a zkusit hledat trenéra i tam. Klišé, že jsme jiní a specifičtí, je dávno přežité, vůbec bych se neuzavíral. Ostatně na Spartě vidíme, jak v ní teď dánský trenér Priske a jeho tým skvěle fungují,“ doplňuje.

    „Ivan Hašek je synonymem válečníka, to je skvělý předpoklad. Pokud to dokáže přenést do kabiny a v dobrém slova smyslu tím hráče nakazit, bude to skvělé,“ říká Poborský, který oceňuje i Haškovy komunikační schopnosti a rozsáhlé zkušenosti s reprezentací a mezinárodním fotbalem.

    Hašek působil v národním týmu jako hráč a kapitán, účastnil se MS 1990, posléze u mužstva působil jako asistent a v roce 2009 krátce i jako trenér. To všechno byly podle Karla Poborského výrazné Haškovy výhody ve srovnání s Martinem Svědíkem, o jehož aspiraci na pozici reprezentačního kouče také často hovořila odborná veřejnost i fanoušci.

    Poslechněte si celý speciál Nosičů vody s Karlem Poborským a dozvíte se víc!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Boj o termínovou listinu se vlastně odehrává jen v médiích. Na setkáních klubů ligový kalendář nikdo nikam neposouvá, protože ani není kam. Progres by přinesly hybridní trávníky, řekl v Nosičích vody ředitel ligy Tomáš Bárta.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Jak se dělá termínovka - host ředitel ligy T. Bárta

    38:00 Klopp skončí v Liverpoolu a Xavi v Barceloně

    49:00 Tresty za „cinklé“ sázky od etické komise

    58:00 Sázkařské okénko s Fortunou

    ~~~~~~

    „Fotbal se už nyní hraje prakticky po celý rok, což se rozhodně v dalších sezónách jen tak nezmění. Zápasová porce se ještě víc rozprostře,“ otevřel ožehavé téma výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta, který zodpovídá za stavbu termínové listiny českého profesionálního fotbalu a který byl hostem podcastu Nosiči vody.

    V průběhu sezony se v ústech řady expertů nabo ligových bossů objevuje spousta nápadů. Jako třeba: Hrajme víc v létě, nebo využívejme více vložených střed. Případně: Zrušme nadstavbu.

    Tomáš Bárta si ale nepamatuje, že by s něčím takovým přišel někdo na zasedání ligového shromáždění, kde je navržená termínová listina obvykle schválena raz dva a nikdo ji nerozporuje. „Ono totiž ve skutečnosti moc možností, jak s termínovkou nakládat jinak, neexistuje,“ říká Bárta a v podcastu detailně vysvětluje proč. Tvrdí, že podle něj nejsou k dispozici ani žádné nevyužité středy.

    „Řada lidí si neuvědomuje, že UEFA zakazuje, aby se národní ligy hrály ve stejných dnech, kdy se kopou evropské poháry,“ podtrhává Bárta.

    „Na jaře si proto nemůžeme dovolit naplánovat vložené středy, kterými bychom si mohli elegantně pomoci v rámci nejrůznějších předehrávek či dohrávek. Časově by se kryly s vyřazovací fází hlavních evropských pohárů, a to nejde. Mnohé to asi překvapí, ale česká liga je u nás na obrazovkách populárnější i než slavná Liga mistrů,“ objasňuje Bárta výchozí pozici.

    Poslechněte si celou epizodu a dozvíte se víc o chystaných novinkách ohledně reprezentační pauzy nebo o tom, že UEFA přidá už od příští sezony dva nové termíny do základní fáze evropských pohárů.

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Legendární trenér José Mourinho skončil po dvou a půl letech na lavičce AS Řím. S italským velkoklubem vyhrál Evropskou ligu, ale v domácí soutěži výsledkově tápal. Nosiči vody diskutovali o dalších krocích portugalské ikony.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Slovácko-Rapid Vídeň a problematika matchfixingu

    13:00 přípravky Sparty a Slavie a transferová situace

    26:00 Žravý Bayern a další zahraniční přestupy

    37:00 Kam nastoupí José Mourinho?

    56:00 Sázkařské okénko s Fortunou


    ######

    Jeden z nejúspěšnějších fotbalových trenérů je opět bez práce. Jen co se o konci Josého Mourinha v Itálii dozvěděl mediální svět, vyrojily se nejrůznější spekulace. Mezi ty nejbláznivější patří podle Nosičů vody jeho eventuální působení u FC Barcelony. Jenomže i ty mají reálný základ. „Portugalský kouč byl totiž spatřen v katalánské metropoli,“ vykopává téma pobavený moderátor podcastu Jaromír Bosák.

    Trio podcasterů se shoduje, že se Barceloně v uplynulé sezoně podařilo získat titul navzdory spoustě problémů. V aktuálním ročníku se týmu bývalého záložníka Xaviho daří o poznání méně, což ilustruje i pohled na tabulku, kde patří červenomodrým až třetí místo. Přestože klubové vedení hasí jeden požár za druhým, výměna milovaného Xaviho za kdysi nenáviděného Mourinha by se zřejmě okamžitě zařadila mezi ty nejšílenější tahy novodobé fotbalové historie.

    „Čistě teoreticky, Mourinho by nešel vyloženě do neznáma. Ještě na konci minulého století v Barceloně působil v roli asistenta a tlumočníka anglické ikony Bobbyho Robsona,“ pohrává si s nebezpečnou myšlenkou Luděk Mádl. „Jenže jako hlavní kouč následně vedl Real Madrid v čele s Cristianem Ronaldem. Těžko si to spojení představit,“ dodává střízlivě zkušený novinář.

    „Líbil by se mi v reprezentaci, kam se typologicky hodí nejlíp. Mourinho je tradiční vyznavač defenzivního stylu, nepřehání to s propracovaným presinkem. Typický turnajový trenér, který dokáže tým spíš motivovat, ale už nestíhá moderní trendy,“ kontruje Karel Tvaroh, bývalý fotbalový obránce. Kam povedou další kroky portugalského stratéga? Kromě reprezentačních výběrů se spekuluje například o Saúdské Arábii nebo Newcastlu.

    Nosiči vody toho ovšem v nejnovější epizodě řeší mnohem víc. Poslechněte si ji!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Slibnou kariéru držitele stříbra z ME „19“ Romana Poloma fatálně zkomplikovalo zranění. Dnes mladým fotbalistům pomáhá zvyšovat jejich finanční gramotnost. Vyprávěl o tom i jako host podcastu Nosiči vody.

    Už v mladém věku naskočil do A-týmu Sparty, s Mladou Boleslaví vyhrál domácí pohár a v české lize nasbíral 60 startů. Nebýt svalových zranění, bylo by jich určitě víc, ve 28 letech musel ale Roman Polom s aktivní kariérou předčasně skončit.

    „Pravdou je, že to na mě někdy trochu dolehne. Není to snadné, když sleduju doma své někdejší spoluhráče a spolužáky na hřišti. Samozřejmě jim fandím a přeju, ale skutečnost, že už nemůžu hrát například ani na amatérské úrovni, mě nepřestane mrzet,“ komentuje svůj sportovní osud Roman Polom, host Nosičů vody, který se po aktivní sportovní dráze vydal ne zcela tradičním směrem. Zlákal ho svět financí a investic. A dnes mimo jiné radami pomáhá i mladším dospívajícím sportovcům.

    „Patříte mezi živé důkazy toho, že se dá myslet na zadní vrátka, řekněme na takový druhý život, ještě během aktivní kariéry,“ chválí Polomův přístup moderátor podcastu Jaromír Bosák. „Ne každý profesionální fotbalista si dokáže vedle tréninku vyhradit i dostatek času na studium a seberozvoj,“ podotýká Bosák.

    „Troufnu si říct, že jsem vlastním příkladem ukázal, že fotbalisté mají mnohem víc času, než si sami myslí. Zároveň jsem si ověřil, že život není jenom fotbal,“ přemítá Roman Polom, který se po úspěšném absolvování magisterských studií ekonomie rozhodl spojit se svým bývalým klubem z Letné, aby pro dorostence rozjel vzdělávací program o finanční gramotnosti.

    Nosiči vody důkladně řeší, kolik času dnes reálně stráví fotbalisté povinnostmi spojenými se sportovním výkonem. Probrali také, v čem se liší kariéra profesionálního sportovce od jiných povolání.

    Ústředním téma debaty s Romanem Polomem směřovalo k tomu, jak jsou mladí sportovci schopni hospodařit s financemi, jaká úskalí tu na ně číhají, v čem nejčastěji chybují a jaké trendy lze vysledovat.

    „Fotbalista má velkou výhodu a zároveň nevýhodu. Ví, že ho v lepším i horším případě čeká poměrně krátká kariéra. Jeho úkolem je, aby se na to vhodně připravil,“ vykopává téma Roman Polom.

    „Co se týče mladších ročníků, se kterými jsem momentálně nejvíc v kontaktu, řekl bych, že jsou na tom všeobecně mnohem lépe, než jsem byl kdysi já. V současné době už kolem nás lítá spousta užitečných informací. Samozřejmě, že je to dvousečné, protože je o to snazší kdekomu naletět anebo si vzít k srdci špatnou radu, kterých je kolem nás také hodně,“ říká k finanční gramotnosti Roman Polom.

    „Hrát příliš riskantně na finančních trzích může mít stejné důsledky jako házet peníze do výherních automatů,“ zdůrazňuje Polom, že nebezpečí pro hravé fotbalisty může číhat i tam, kde by ho mnozí z nich ani nečekali.

    Poslechněte si nejnovější epizodu Nosičů vody a dozvíte se, jaké je zpovídat Guardiolu nebo co čeká Schicka a Hložka v Lipsku.

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].
  • Rok 2024 odstartoval pro český fotbal zásadní volbou. Do funkce reprezentačního trenéra byl jmenován prakticky jediný kandidát: Ivan Hašek. Nosiči vody diskutují nejen o tom, co všechno může národnímu týmu nabídnout.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?

    2:00 Podivná procedura volby repre kouče

    11:00 Budou to stíhat jeho asistenti?

    22:00 Jak by to řešil Miroslav Pelta?

    31:00 EURO je za rohem!

    35:00 Transferová show po česku

    47:00 Co se dělo v Premier League

    52:00 Sázkařské okénko

    $$$$$

    První letošní kapitola fotbalového podcastu Nosičů vody se věnovala největším dosavadním přestupům a dalším transferovým spekulacím v rámci české Fortuna ligy, výkonnostnímu propadu londýnského Arsenalu nebo nadcházejícím kontinentálním šampionátům v Africe či Asii. Ústředním tématem ale přirozeně byla situace kolem české fotbalové reprezentace.

    „I když se to asi začátkem ledna nezdá, EURO je za rohem. První přípravný zápas proti Norsku je na programu za nějakých šest neděl,“ vykopává diskuzi dlouholetý fotbalový novinář Luděk Mádl.

    Období posledních týdnů, kdy se rozhodovalo i novém reprezentačním trenérovi, označuje Jaromír Bosák jako zvláštní epizodu v dějinách českého fotbalu. „Příliš dlouho se čekalo na definitivní potvrzení. Nakonec to na mě působilo ze strany všech zúčastněných až trochu ochotnickým dojmem. A ať se na mě nikdo nezlobí, ale když Petr Fousek začne oznamování nového trenéra dlouhým monologem o tom, proč se nepodařilo získat Jinřicha Trpišovského, působí to, že reprezentace zbyla na Haška. Byla to opravdu tiráda,“ nebere si servítky moderátor podcastu.

    „To, jak má fotbalová asociace nastavenou komunikaci, působí jako Kocourkov. Celé hnutí je roztříštěné, vycházíme z Berbristánu. Petr Fousek bohužel nemá žádnou velkou sílu a ani potřebný respekt. Na asociaci je to skanzen ve všech směrech,“ kritizuje Luděk Mádl.

    „Měli bychom se těšit z postupu na EURO a soustředit se, jak na něm uspět. Ale v současnosti nejsme schopni zorganizovat ani základní věci. Taková sportovní rada Fotbalové asociace ČR ve čtvrtek kvůli neshodám s vedením kompletně rezignovala. A to v ní zůstávali odborníci jako Vladimír Šmicer, Tomáš Rosický, Jan Říčka, Ondřej Lípa nebo Verner Lička,“ dodává skleskle Mádl.

    Nosiči vody důkladně řeší, proč se u české reprezentace prozatím neobjeví Pavel Nedvěd. Kdo má nahradit sportovní radu? A proč nemá Ivan Hašek k dispozici sportovního manažera? Poslechněte si celou epizodu!

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na [email protected].