エピソード
-
Asi vás neprekvapí, keď počujete, že istí skeptici a ateisti tvrdia, že Boh neexistuje. No čo vás môže šokovať, je, že existujú skeptici, ktorí dnes argumentujú, že Ježiš Kristus neexistoval. Mýtická teória o Kristovi alebo mýticizmus o Ježišovi. Jej hlavné argumenty, ale aj slabé miesta si priblížime v relácií vKontexte.
-
Ako je to s učením Katechizmu Katolíckej cirkvi o treste smrti?
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Médiami prebehli správy o tom, že bývalý nuncius USA Carlo Mária Vigano vyzýva pápeža Františka na odstúpenie. Čo sa skrýva za touto správou a ako je možné tomu rozumieť? Sledujte nás v najbližšej relácií vKontexte.
-
Blahorečenie Anny Kolesárovej bola opäť udalosť, ktorá vyvolala kontroverzie a polemiky v médiach. Niektorí ju dokonca nesprávne pochopili ako zľahčovanie násilia. Hlavným posolstvom je však poukázanie na čistotu a na kresťanské hodnoty. Práve tie sú mocnými prostriedkami v boji proti akémukoľvek násiliu.
-
Letná uhorková sezóna nám priniesla viacero zaujímavých článkov. Jeden z veľkých slovenských denníkov nám dokonca tvrdil, že stopy krvi na Turínskom plátne nesedia s príbehom o ukrižovanom Ježišovi. Ako to teda je s Turínskym plátnom? Aké vedecké výskumy poznáme? Aj o tom bude najnovšia relácia vKontexte.
-
Napínavé životné príbehy apoštolov Petra a Pavla, zachytené v Skutkoch apoštolov, ale aj v celku trinástich Pavlových listov, nás mobilizujú k láskavej horlivosti pre Krista. Zvlášť nás aktivizujú do tvorby ozajstného spoločenstva Cirkvi.
-
V ostatných týždňoch prebehla v mediálnom svete debata, ktorú rozprúdil návrh zákona o obmedzení potratového zákona na Slovensku. Diskusia týchto dní však vzniká z toho, že tento legislatívny návrh predkladá strana, ktorú mnohí nazývajú fašistickou. Treba však zdôrazniť, že predkladaný návrh zákona nie je extrémistický ani fašistický. Môže katolík či konzervatívne zmýšľajúci človek podporiť dobrý návrh, ktorý zmierňuje dosah nespravodlivého zákona? Napriek tomu, že ho predkladá strana, ktorej v mnohom nedôveruje? Pozývam vás, aby sme sa v nasledujúcej časti našej relácie vKontexte vrátili k tejto téme a pokúsili sa vniesť do tejto zložitej problematiky viac svetla v kontexte učenia Cirkvi.
-
Dve krízové situácie spojené s Katolíckou cirkvou pritiahli pozornosť svetových médií: rezignácia čílskych biskupov a referendum v Írsku. Aké je ich pozadie a prečo je potrebné sa nad nimi zamýšľať?
-
Ako sa možno stať pápežom? Kto sa ním vôbec môže stať? Ako sa uskutočňuje voľba najvyššieho predstaviteľa Katolíckej cirkvi a nástupcu svätého Petra? Ak vás zaujíma táto téma, pozývame vás sledovať túto reláciu vKontexte.
-
Samota, ako smutné dedičstvo liberálnej ideológie a samota, ako obrovská výzva pre Cirkev a veriacich.
-
Vstupujeme do obdobia kňazských vysviacok a primičných svätých omší. Katolícki kňazi majú mimoriadne privilégium účasti na jedinečnom Kristovom kňazstve. Čím je toto Ježišovo kňazstvo nové a užitočné? V najbližšej relácií vKontexte si priblížime benefity Ježišovho kňazstva.
-
Nová exhortácia pápeža Františka, Gaudete exultate, Radujte sa a jasajte. Aby sme jeho očami a na jeho podnety hľadali, ako sa stať svätými v tých podmienkach, v ktorých žijeme.
-
Malý chlapec z britského Liverpoolu vzbudil pozornosť celého sveta, hoci nepovedal ani jediné slovo. Ako sa nás dotýka životný príbeh Alfieho Evansa? V relácii vKontexte rozpráva Martin Kramara.
-
Prečo vlastne krstíme malé deti? Nebolo by rozumnejšie počkať, kým dorastú a sami si pri plnom vedomí vyberú náboženstvo? Nie je to nanucovanie viery malému dieťaťu? Aký je pohľad Katolíckej cirkvi na krst malých detí? Ako ho pochopiť a rozumne vysvetliť?
-
10. decembra 1948 bola schválená Všeobecná deklarácia ľudských práv. Po dvoch svetových vojnách to bola alternatíva na peklo totalít 20. storočia, ktoré priniesli obrovské zlo. Po 70 rokoch od deklarácie však táto kultúra ľudských práv prináša nemálo pochybností a nejasností. Na Slovensku je v ostatnom čase módou poukazovať na to, že Cirkev by sa mala otvoriť modernému chápaniu ľudských práv. V diskusiách na túto tému šikovne uniká najdôležitejšia otázka. Čo sú to vlastne ľudské práva? Aké majú zdôvodnenie? Aký je ich základ? Je rozpor medzi kresťanstvom a ľudskými právami?
-
Obdobie Veľkej noci, ktoré práve prežívame, je obdobím radosti a nádeje. V najbližšej relácii vKontexte si predstavíme knihu o nádeji, knihu Jób. V utrpení sa stáva predobrazom vzkrieseného Krista, v ktorom aj my máme nádej. A to nielen na večný život, ale aj na plnosť života už tu na Zemi.
-
Do kontextu spoločenského a cirkevného diania necháme vstúpiť pápeža Františka. Jeho nová kniha Boh je mladý vyšla v jeden deň súčasne takmer v stovke krajinách sveta. Slovensko je jednou z nich.
-
V čom sa môže alebo nemôže Svätý Otec mýliť? Kedy a za akých podmienok môže hovoriť pápež neomylne? Ako to je, ak pápež zostarne, viditeľne nevládze a ak by vtedy publikoval nejaký text, ktorý by si nárokoval výsadu neomylnosti?
-
Obeta a obetovanie sa pre dnešného moderného človeka stávajú čoraz menej zrozumiteľnými. Avšak práve novosť obety Ježiša Krista je nesmierne dôležitá pre pochopenie našej spásy. V najbližšej relácií V Kontexte sa pokúsime priblížiť práve Enigmu obety a jej novosť pri Ježišovej obete na kríži.
-
Nedávno Slovenskom otriasla vražda novinára a jeho priateľky. V Argentíne sa v roku 1990 udialo niečo podobné. Reagoval na to vtedy aj dnešný pápež František.
- もっと表示する