Episoder

  • Trh práce a novely pracovněprávních předpisů. Svaz průmyslu a dopravy odhaduje, že na českém trhu práce chybí v tuto chvíli až 250 tisíc zaměstnanců. O tomto dlouhodobém nedostatku pracovní síly, který brání (nejen) českým firmám v rozvoji a z toho pramenící potřebě jej řešit, se hovoří již několik let. A ačkoliv je problém znám i zákonodárci, přesto doposud nenašel jeho koncepční řešení. Namísto toho realizuje pouze rychlá, nesystematická a záplatová řešení dílčích souvisejících problémů. V této souvislosti tak můžeme zmínit např. změny, které budou platit pro dohodáře od 1. července 2024 (jejichž schválení se očekává v průběhu tohoto května); nebo další zvažované novely zákoníku práce, zavádějící mj. výpovědi bez udání důvodu, či změny v oblasti běhu výpovědní doby či přizpůsobení pracovní doby. Situaci na trhu práce a aktuální změny v pracovněprávní úpravě tak zhodnotí dnešní host Martina Frolíka, advokát AK PRK Partners se specializací na pracovní právo a moderátor „konkurenční“ talkshow Na kus řeči s právníky, Daniel Vejsada.

    Ve druhé části podcastu se Kristýna Faltýnková tradičně věnuje novinkám z legislativy a judikatury. Jako legislativní novinky zmíní mj. návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s úpravou vybraných agend v působnosti Digitální a informační agentury; návrh novely zákona o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace; nebo návrh další z vyhlášek k novému stavebnímu zákonu, a sice vyhlášky o podrobnostech některých informačních systémů stavební správy. Z judikatury shrne nález ÚS, týkající se práva na projednání věci bez zbytečných průtahů (sp. zn. IV. ÚS 1736/23); a rozsudek NSS o posouzení otázky, jaký žalobní typ má být použit v případě, pokud se žalobce v žalobě domáhá toho, aby mu bylo vydáno potvrzení podle § 81 odst. 4 písm. c) zákona o dani z přidané hodnoty.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Poslední novela zákoníku práce se v médiích přirozeně probírala primárně v souvislosti s úpravou některých typů úvazků či práce na dálku. Jaké jsou širší dopady další novinky, kterou je digitalizace HR? Nejen to přišli do podcastu Právo & Byznys debatovat Veronika Horáková, ředitelka divize Péče o zaměstnance banky Air Bank, a advokát z advokátní kanceláře PRK Partners Daniel Vejsada.

    Podcast pro Vás připravujeme ve spolupráci s info.cz.

  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • Poslanci schválili vládní návrh zákona o hromadném občanském soudním řízení, který zavádí do českého právního řádu institut hromadných žalob. Jak se povedla tato legislativní novinka? A především co od ní můžeme očekávat v praxi? Nejen o tom přišli do nového dílu podcastu Právo & Byznys debatovat poslankyně za hnutí ANO 2011 Zuzana Ožanová a Michal Sylla, associate partner advokátní kanceláře PRK Partners.

    Podcast Právo & Byznys pro Vás připravujeme ve spolupráci s info.cz.

  • Preventivní restrukturalizace. Nový díl podcastu Právo k Ranní Kávě se po dvou letech vrací k tématu tzv. preventivní restrukturalizace, tedy slovy zákona postupu, který směřuje k předejití úpadku a zachování nebo obnově provozuschopnosti obchodního závodu podnikatele; která je nově upravena stejnojmenným zákonem účinným teprve od 1. ledna 2024. Jaký může mít preventivní restrukturalizace význam pro obchodní korporace a jejich statutární orgány; kdy ji lze, či naopak nelze uplatnit; nebo jak takový proces preventivní restrukturalizace může vypadat, představí Bohumil Havel, advokát PRK Partners, vědecký pracovník Ústavu státu a práva Akademie věd a spoluautor komentáře ke zmíněnému zákonu, dnešní host Martina Frolíka. Společně se budou zabývat i otázkou vztahu preventivní restrukturalizace a insolvencí a podtrhnou hlavní rozdíly mezi oběma instituty.

    Druhá část podcastu se tradičně věnuje novinkám z legislativy a judikatury, kterými provází advokátka Kristýna Faltýnková. Z legislativy přiblíží návrh novely advokátního tarifu, kterým se valorizují odměny advokátů za provedené úkony vzhledem k ekonomickému vývoji, ke kterému došlo od poslední valorizace tarifu v roce 2006. Dalšími novinkami z legislativy jsou např.: návrh vyhlášky k novému stavebnímu zákonu, poskytující detaily k otázce územního plánování; návrh zákona na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodech; návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který zároveň mění zákon o ochraně veřejného zdraví; či novela zákona o střelných zbraních reagující na tragický útok ozbrojeného útočníka na půdě Filosofické fakulty Univerzity Karlovy ze dne 21. prosince 2023.

    Z judikatury shrne nález ÚS, sp. zn. Pl. ÚS 27/23, zabývající se návrhem na zrušením druhé věty § 2958 OZ. Nakonec představí dva rozsudky NSS. První se týká neoprávněného označování výrobků (sp. zn. 4 As 134/2023) a v druhém řeší rozšířený senát NSS náležitosti plné moci pro účely správního řízení (sp. zn. 2 As 103/2023).

  • Nájem nemovitosti. Moderátor Martin Frolík Vás v novém díle podcastu Právo k Ranní Kávě provede rozhovorem se Šárkou Kalinovou, advokátkou AK PRK Partners a odbornicí na problematiku komerčních nájmů, přičemž se společně zaměří právě na problematiku nájmu a plateb s ním spojených. Dozvíte se například, kdy má pronajímatel bytu možnost navrhnout navýšení nájemného, dodávky jakých služeb musí nájemci zajistit nebo kdy je možné smluvení tzv. paušálních úhrad. Rozhovor nevynechá ani otázky spojené se stanovováním nájemného a provozních nákladů u komerčních nemovitostí nebo daňových aspektů souvisejících se stavebními úpravami těchto prostor.

    Na rozhovor s hostem tradičně naváže Kristýna Faltýnková s přehledem posledních legislativních a judikaturních novinek. Nastíní, co přinese mj. návrh novely školského zákona; návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny; návrh novely zákona o policii České republiky; nebo návrh novely vyhlášky o měření elektřiny, reagující na tzv. komunitní energetiku. Z judikatury shrne nález ÚS sp. zn. I ÚS 306/24 o podmínkách, které musí být splněny pro to, aby soud mohl rozhodnout o prodloužení vazby; nález ÚS sp. zn. I ÚS 3399/23, o protiprávní změně bydliště dítěte a ochraně základních práv rodičů; a nakonec rozsudek NS sp. zn. 23 Cdo 1666/2023, o požadavcích formy pro změnu obsahu smluveného závazku, když smlouva závazek zakládající byla sjednána v písemné formě.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • MiCA neboli nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 2023/1114 o trzích kryptoaktiv. Podcast Právo k Ranní Kávě se po delší době vrací k novinkám z právní regulace kryptoaktiv, které do právního řádu přijdou zejména v souvislosti s neodvratně blížícím se nabytím účinnosti nařízení MiCA. To z části vstoupí v účinnost už 30. června 2024, ve zbytku pak 30. prosince 2024. Připomeňme, že nařízením MiCA se stanovuje jednotný unijní rámec pro kryptoaktiva a s nimi související služby a činnosti.

    K docílení implementace unijní úpravy do českého právního řádu je, přestože se převážná část regulace stanovuje nařízením, nezbytné přijetí několika adaptačních zákonů. Ty jsou v současné době připravovány vládou a doposud nebyly předloženy poslanecké sněmovně, přestože již existuje jejich paragrafové znění. Jedná se o návrh zákona o digitálních financích a na něj navazující návrh změnového zákona. Lze tak očekávat významné změny právní úpravy v této oblasti.

    Jak se konkrétně mění regulace kryptoaktiv a služeb s nimi souvisejících, rozeberou v dnešním díle moderátor Martin Frolík a Bohdan Zubač, advokát PRK Partners.

    Druhá část podcastu je již tradičně věnována novinkám z legislativy a judikatury, kterými vás provází advokátka Kristýna Faltýnková. Přiblíží například návrh novely zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci; návrh novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti; či návrh novely zákona o lesích.

    Z judikatury shrne nález ÚS sp. zn. Pl. ÚS 42/23, týkající se problematiky místních poplatků za zhodnocení stavebního pozemku; usnesení NS sp. zn. 6 Tdo 411/2023, k trestní odpovědnosti rodičky a duly za smrt novorozence; nález ÚS sp. zn. II. ÚS 1487/23, o porušení práva studentky na svobodnou volbu povolání ve sporu o výživné; a rozsudek NSS sp. zn. 3 Afs 321/2022, o tom, zda nabytí vlastnického práva ke spoluvlastnickému podílu na nemovité věci v rámci vypořádání spoluvlastnictví, jehož součástí je též zánik podílu převodce na společném dluhu ze smlouvy o úvěru, podléhá dani z nabytí nemovitých věcí.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • Hexahydrokanabinol neboli HHC. V posledních několika týdnech snad nebylo možné nezaznamenat zvýšený mediální zájem o problematiku HHC. Jistě jste tak vnímali řadu reportáží o volné dostupnosti cukrovinek s obsahem této psychoaktivní látky, po jejichž požití několik osob (především dětí) muselo být hospitalizováno. Už před více než rokem se přitom v odborné i laické veřejnosti hojně diskutovalo, zda je vhodné, aby HHC nebo i jiné psychomodulační/psychoaktivní látky (např. CBD konopí nebo kratom), zůstávaly zákonnou úpravou opomíjeny. Diskuze vyústila v přípravu vládního návrhu novely zákona o návykových látkách, kterou by se tato regulatorní mezera zaplnila, přičemž návrh jmenované novely je nyní už ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. Snad pod tlakem okolností se však vláda rozhodla ještě pro jeden „promptnější“ regulatorní zásah, a to k dočasnému zákazu HHC (mimo toho také HHC-O a THCP) jeho zařazením na příslušný seznam návykových látek dle nařízení vlády č. 463/2013 Sb., jak 14. 2. 2024 oznámila. Tento krok vlády má však několik rovin, kterými vás v dnešním díle Práva k ranní kávě provedou Martin Frolík s Kristýnou Faltýnkovou, advokátkou z AK PRK Partners.

    Po úvodním rozhovoru vás Kristýna Faltýnková dále provede novinkami z legislativy a judikatury. Seznámí Vás s novelou zákona, kterým se mění zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů, která transponuje směrnici EU o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy kotovaných společností; dále s novelou zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo s novelou zákona o dani z přidané hodnoty. Z judikatury shrne tři nálezy ÚS, kdy každý z nich se dotýká různých oblastí života. Prvním z nich je nález týkající se přípustnosti dovolání v bagatelním exekučním řízení ve spotřebitelské věci (sp. zn. IV. ÚS 2939/23), v druhém ÚS řeší otázku zpětného stanovení výživného (sp. zn. IV. ÚS 2173/23) a v posledním pak otázku odškodnění za smrt v režimu služebního zákona (sp. zn. I. ÚS 1143/23).

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Nařízení o digitálních službách, neboli DSA. Nařízení o digitálních službách je nařízením EU, které si klade za cíl předcházet nezákonným a škodlivým aktivitám na internetu a šíření dezinformací. DSA proto zavádí řadu povinností pro provozovatele zprostředkovatelských služeb v online prostředí, včetně online platforem a internetových vyhledávačů, zejména pokud jde o nelegální obsah, závadný obsah či jiná společenská rizika. Tím by mělo být zajištěno posílení práv konečných uživatelů takových služeb. Nařízení vstoupí v účinnost 17. února 2024. DSA, jeho působnost a přehled povinností, které "online zprostředkovatelům" přináší, shrne dnešní host Martina Frolíka, advokátka AK PRK Partners a specialistka na IT právo, Jana Otčenášková. Ačkoliv by měli zpozornět všichni online zprostředkovatelé, kteří této regulaci dosud nevěnovali pozornost, v našem povídání jsme se dotkli i specifičtějších služeb, zejména komentářových sekcí na webu nebo umisťování reklamy na webových stránkách.

    Ve druhé části se Kristýna Faltýnková tradičně věnuje novinkám z legislativy a judikatury. Zmíní poslanecký návrh ústavního zákona o referendu o přijetí eura, o korespondenčním hlasování ve volbách, o zrušení práva veta v EU a o přerozdělování migrantů v EU; návrh zákona o určení vnitrostátních orgánů pro oblast polovodičů – přímo navazující na unijní předpis; návrh novely zákona o Kanceláři prezidenta republiky nebo návrh vyhlášky o stanovení elektronické komunikace pro plnění informačních povinností zaměstnavatele při zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí. Z judikatury shrne tři nálezy ÚS. Prvním z nich je významný plenární nález zamítající návrh na zrušení mimořádné valorizace důchodů (sp. zn. Pl. ÚS 30/23). Další dva pojednávají o náhradě újmy za důsledky vzetí do vazby (sp. zn. I. ÚS 2410/23) a o souběhu funkce (člena) statutárního orgánu a zaměstnaneckého vztahu (sp. zn. III. ÚS 410/23). Novinky z judikatury uzavře rozsudek NSS sp. zn. 5 As 94/2023, který se zabývá nehumánní likvidací slepic ve velkochovu.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • Nelegální práce, švarcsystém a „pseudoagenturní zaměstnávání“. První díl podcastu Právo k Ranní Kávě v roce 2024 se zaměří na to, jaké novinky přinesla poslední novela zákona o zaměstnanosti, účinná od 1. 1. 2024, především z hlediska pseudoagenturního zaměstnávání, švarcsystému a toho, jak by tyto negativním jevy mohly být nově řešeny kontrolními orgány. Moderátor Martin Frolík si proto do studia pozval specialistu na pracovní právo, advokáta Jaroslava Škubala, partnera AK PRK Partners a vedoucího pracovněprávního týmu. Řeč byla nejen o podstatě švarcsystému, pseudoagenturního zaměstnávání a změněné zákonné definici nelegální práce, ale i o tom, jaké problémy by se novelou měly vyřešit, nebo které naopak novela opomíjí.

    Druhá část podcastu je již tradičně věnována novinkám z legislativy a judikatury, kterými provází advokátka Kristýna Faltýnková. Přiblíží například novelu soudního řádu správního, trestního řádu, anebo novelu zákona o zdravotních službách. Z judikatury shrne rozhodnutí NS sp. zn. 24 Cdo 430/2023, týkající se otázky, jakou žalobou má zhotovitel díla uplatnit na úhradu již provedených prací poté, kdy odstoupil od smlouvy o dílo pro nedostatek součinnosti objednatele; rozsudek NSS sp. zn. 7 As 188/2023, týkající se ochrany proti nečinnosti spočívající v nevydání rozhodnutí ve věci připuštění ke složení slibu a zápisu do rejstříku patentových zástupců; rozsudek NSS sp. zn. 4 As 102/2023, o tom, zda cyklista musí povinně jet po stezce, která je určena pro chodce a cyklisty za všech okolností; usnesení NS sp. zn. 15 Tdo 513/2023, týkající se spáchání přečinu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia osobou, která veřejně šíří cizí dílo, které schvaluje takové trestné činy; plenární nález ÚS Pl. ÚS 27/22, o zrušení obecně závazné vyhlášky obce; a nakonec plenární nález ÚS sp. zn. Pl. ÚS 7/23, o návrhu KS v Ostravě na zrušení § 23a odst. 3 poslední věty zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • Nový díl podcastu Práno k Ranní Kávě přináší náhled do světa svěřenských fondů. Ty se v současné době těší velké popularitě – za posledních pět let se jejich počet ztrojnásobil. Martin Frolík se svým hostem probere, co stojí za jejich oblibou, k čemu jsou vhodné a jaká s sebou naopak nesou rizika. Řeč bude i o tom, na co se při zařizování takového fondu zaměřit.

    Druhá část podcastu je již tradičně věnována právním novinkám, novým legislativním návrhům a zajímavým soudním rozhodnutím.

  • První prosincový díl podcastu Právo k Ranní Kávě reflektuje téma, které nejméně poslední rok doslova hýbe podstatnou částí společnosti, a jež se chtě nechtě týká všech, jejichž práce alespoň trochu spočívá v kritickém zkoumání nestrukturovaných dat. Řeč je o generativní umělé inteligenci typu ChatGPT. Nejen o tom, jak lze o generativní AI uvažovat v právním kontextu, ať už se jedná zejména o otázky odpovědnosti za jí generované výstupy, problematiku autorského práva, ochrany osobních údajů nebo zpracování dat; ale i o tom, jak lze uvažovat o jejím začlenění do pracovních procesů, pohovoří host Martina Frolíka, specialista na právo informačních technologií a duševního vlastnictví, advokát a partner AK PRK Partners Michal Matějka.

    Na rozhovor s hostem tradičně naváže advokátka Kristýna Faltýnková s přehledem posledních legislativních a judikaturních novinek. Nastíní, co přinese mimo jiné návrh zákona o volebních kampaních, jímž by se mělo docílit kodifikace pravidel kampaní společných pro všechny volby. Dále se zaměří na návrh novely zákona o důchodovém pojištění, jíž by došlo k provedení reformních kroků k posílení jeho finanční a sociální udržitelnosti. Na přetřes přijde i návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s veřejným opatrovnictvím, a také návrh zákona o transformaci České pošty nebo tzv. turbonovela.

    Z judikatury Kristýna shrne nález Ústavního soudu (sp. zn. IlI. ÚS 2300/21) k obsahu práva na spravedlivý proces a práva vyjádřit se ke všem prováděným důkazům v trestním řízení. Dále shrne nález Ústavního soudu (sp. zn. I. ÚS 1534/23) o následku nesplnění poučovací povinnosti na běh promlčecí lhůty pro uplatnění nároku v režimu zákona o odpovědnosti státu za škodu. A nakonec rozebere rozsudek Nejvyššího správního soudu (č. j. 3 Afs 249/2021-46), který se týká toho, za splnění jakých podmínek má správce daně zahájit daňovou kontrolu v případě, že se dozví o skutečnostech či důkazech nasvědčujících tomu, že byl spáchán podvod na DPH.

    Podcast Právo k Ranní Kávě Vám přinášíme ve spolupráci s newstream.cz

  • Jaké konkrétní změny přináší konsolidační balíček pro fyzické i právnické osoby, například v oblastech daní z příjmů, sociálního zabezpečení a zdravotní pojištění nebo DPH, pohovoří hosté podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s Newstream.cz. V červnu 2023 předložila vláda Poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů; pro nějž se vžilo zjednodušené označení „konsolidační balíček“. Jedná se o rozsáhlou novelu více než šesti desítek předpisů, zejména spadajících do oblasti daní a veřejnoprávního pojištění, jejíž hlavním cílem je konsolidace veřejných financí a snížení strukturálního deficitu státního rozpočtu.

    Konsolidační balíček byl během podzimu přijat Parlamentem. Dnes novelu, která má vládě pomoci zlepšit hospodaření státního rozpočtu, podepsal prezident republiky Petr Pavel.

    Většina změn proto nabyde účinnosti již od 1. ledna 2024, tedy za několik týdnů. O tom, jaké konkrétní změny balíček přináší pro fyzické i právnické osoby, příkladem v oblastech daní z příjmů, sociálního zabezpečení a zdravotní pojištění nebo DPH, pohovoří hosté Martina Frolíka, daňoví poradci AK PRK Partners Jan Bürger a Martin Švalbach.

    Na rozhovor s hostem tradičně naváže Kristýna Faltýnková s přehledem posledních legislativních a judikaturních novinek. Nastíní, co přinese mimo jiné návrh novely zákona o znalcích, návrh rozsáhlé novely zákona o zdravotních službách, návrh novely zákona o základních registrech či návrh novely zákona o myslivosti.

    Z judikatury shrne rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (č. j. 4 As 327/2021-82), které se týká povinnosti zřídit místa zpětného odběru elektrozařízení. Dále rozebere plenární nález Ústavního soudu (sp. zn. Pl. ÚS 23/22), jenž se týká návrhu skupiny senátorů na zrušení části cenového rozhodnutí ERÚ o stanovení zeleného bonusu pro některé solární elektrárny. Dále představí nález Ústavního soudu (sp. zn. Il. ÚS 2225/23), ve kterém Ústavní soud připomíná, že je třeba vždy zjistit názor dítěte ve věku blízkém dospělosti a ústavní výchovu nelze v žádném případě chápat jako formu trestu, kterou si rodiče vyžádají.

  • Advokátka PRK Partners Kristýna Faltýnková ve specializovaném právním podcastu Právo k Ranní Kávě posluchače seznámí i s čerstvými rozsudky soudů a novinkami v oblasti legislativy.

    Jako první bude řeč o novele zákona o volbě prezidenta republiky, která upřesňuje některá pravidla a také i do volby prezidenta vnáší prvky digitalizace. Dalšími představenými novelami jsou novela o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zohledňující nové způsoby šíření audiovizuálního obsahu a novela atomového zákona.

    Dále přicházejí na řadu rozsudky jednotlivých soudů. Kristýna Fatýnková konkrétně rozebere tři rozsudky Ústavního soudu. Ten první se zabýval otázkou povinnosti hradit škodu způsobenou trestným činem odsouzenou, vůči které jsou současně vedeny exekuce. Druhý řeší podmínky krácení přiznané dotace a třetí se zabývá poškozením zajištěné věci a následného sporu o náhradu škody.

    Na závěr je pozornost věnována rozsudku Nejvyššího správního soudu, který se zabývá důsledky zániku pozice osoby ve služebním poměru.

    Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • Ústředním tématem dnešního dílu Práva k Ranní Kávě se stává novela zákoníku práce, která do pracovního práva vnáší doposud chybějící prvky umožňující výraznější digitalizaci HR dokumentů. S účinností od října tohoto roku se tak příkladem zjednodušují podmínky pro užití elektronické formy v případě některých pracovněprávních jednání (zmínit lze např. upuštění od požadavku uznávaného elektronického podpisu při distančním podpisu „elektronické“ pracovní smlouvy), nebo se zavádí výrazné změny ve způsobech doručování, když zaměstnavatel nově může zaměstnanci řádně doručovat i důležité písemnosti prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu. Přednosti i nedostatky zmíněné novely rozebírá Martin Frolík v rozhovoru s Danielem Vejsadou, advokátem AK PRK Partners, specializujícím se na pracovní právo a digitalizaci. V druhé části podcastu Vás tradičně provede světem legislativy a judikatury Kristýna Faltýnková. Představí návrh zákona o digitální ekonomice, jenž má zajistit správné fungování vnitřního trhu v oblasti digitální a datové ekonomiky prostřednictvím vytvoření jasného a předvídatelného právního rámce pro vymáhání povinností plynoucích ze souvisejících právních předpisů EU; návrh zákona o digitálních financích, upravující otázky nabízení kryptoaktiv a poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy, které nejsou uceleně v právním řádu regulovány; či návrh další novely zákoníku práce. Novinky z judikatury jsou tentokráte po jedné od každého z vrcholných soudů. A sice, nejprve nález ÚS sp. zn. I. ÚS 990/23, kterým Ústavní soud akceptuje nový přístup k moderaci smluvní pokuty postulovaný letos Nejvyšším soudem; dále rozsudek NS sp. zn. 23 Cdo 2885/2022 o absolutní neplatnosti lichevní smlouvy; a nakonec rozsudek NSS sp. zn. 5 As 29/2023, o zastření faktického výkonu služby nařízenou služební pohotovostí.

  • Klimatické změny otřásají nejen okolním světem, ale také právními řády. Jedním z příkladů legislativní reakce na klimatické změny je velmi rozsáhlý balíček různých předpisů přijímaný pod taktovkou Evropské unie, souhrnně nazvaný Fit for 55. Balíček zasahuje do celé řady oblastí a témata, která vše vzájemně propojují, jsou mj. úspory energie, energetická účinnost, snižování spotřeby fosilních paliv a s tím související posílení energetické nezávislosti. Jedním z navržených předpisů v balíčku je i směrnice o energetické náročnosti budov. Jak název napovídá, reviduje problematiku energetické náročnosti staveb. Nové budovy mají být budovami s nulovými emisemi od roku 2028. Stávající budovy mají být transformovány na budovy s nulovými emisemi do roku 2050. Chystané změny v oblasti požadavků na energetickou náročnost budov rozebírá moderátor Martin Frolík v rozhovoru s dnešním hostem, Monikou Hrabánkovou, advokátní koncipientkou z AK PRK Partners, specializující se mj. na otázky týkající se dopadů ESG regulace na nemovitosti.V průběhu rozhovoru se odkáže na dva články související s předestřenou problematikou, a sice článek Romana Pečenky a Karolíny Křešové, nazvaný: Czech Republic: Revised Energy Performance of Buildings Directive – More Practical EPCs? ze dne 13. 6. 2023 (dostupný zde: https://www.ceelegalmatters.com/magazine-articles/9057-issue-10-3/23506-czech-republic-revised-energy-performance-of-buildings-directive-more-practical-epcs?fbclid=IwAR2iyhsGAj7iZD7tiJVQwi-xfedV7M3sf6GSXqRPAjkCgFqe7PFZZ-H4W94) a dále článek Kristýny Faltýnkové a Moniky Hrabánkové, nazvaný: Dopad Fit for 55 na historické budovy, ze dne 20. 9. 2023 (dostupný zde: https://www.epravo.cz/top/clanky/dopad-fit-for-55-na-historicke-budovy-116950.html), které je možné nalézt na uvedených odkazech.V druhé části podcastu Vás tradičně provede světem legislativy a judikatury Kristýna Faltýnková. Představí mj. novelu energetického zákona, jejímž hlavním cílem je transpozice směrnice EP o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou, či v návaznosti na předchozí díly upozorní na vyhlášení zákona o preventivní restrukturalizaci. Novinky z judikatury jsou na programu čtyři. Nejprve rozsudek NSS, č. j. 4 As 254/2022-44 o posuzování negativních vlivů na životní prostředí, a následně rozsudek NS, sp. zn. 25 Cdo 3108/2021, ve kterém našel rozhřešení dlouholetý spor mezi Tomio Okamurou a týdeníkem Reflex ohledně přezdívky „Pitomio“. Posledními jsou nálezy ÚS sp. zn. II. ÚS 1192/22 a Pl. ÚS 31/23, řešící (v pořadí) protiústavní odebrání dítěte z péče pěstounů a zrušení tržního řádu obce Holubice pro rozpor se zákonem.

  • Poslední zářijový díl Práva k Ranní Kávě se stává poněkud atypickým. Výjimečně totiž nesestává ze dvou částí, tedy rozhovoru moderátora Martina Frolíka s hostem a navazujícího představení posledních novinek ze světa legislativy i judikatury Kristýnou Faltýnkovou, ale pouze jedné, ve které se tentokráte zaměříme "pouze" na legislativní a judikaturní novinky. Kristýna Faltýnková příkladem shrne, co má přinést: další významnější novela občanského zákoníku, tentokráte dopadající zejména na úpravu tzv. nesporných rozvodů, problematiku fyzického trestání dětí a předběžné úpravy poměrů dítěte; dále novela zákona o České televizi a Českém rozhlasu, předkládaná stran udržitelnosti financování veřejnoprávních médií; nebo novela zákona o nemocenském pojištění, jež by měla mimo jiné zavést ošetřovné i pro OSVČ či "dohodáře", přispět k elektronizaci u dávek nemocenského pojištění, nebo zavést další dílčí úpravy dlouhodobého ošetřovného a peněžité pomoci v mateřství. Rozebere také přelomový rozsudek NS sp. zn. 30 Cdo 63/2023, kterým NS otevřel dveře k náhradě škody vzniklé v důsledku krizových opatření v době covidu, která byla přijata v režimu krizového zákona. Představí také dva nálezy ÚS, a sice první sp. zn. I ÚS 1564/23, týkající se otázky nutnosti explicitního vyjádření dovolacích důvodů v dovolání; a druhý sp. zn. I. ÚS 1609/23, týkající se zjišťování názoru nezletilého v řízení o změně péče o něj. Pozornosti neunikl také Rozsudek NS sp. zn. 8 Tdo 184/2023, aplikující tzv. princip omezené důvěry v dopravě, nebo dva rozsudky NSS, první sp. zn. 7 As 59/2023, ke běhu lhůty pro napadení opatření obecné povahy; a druhý sp. zn. 3 As 245/2022 shrnující judikaturu NSS ohledně odmítání poskytování informací v režimu zákona o svobodném přístupu k informacím. Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz.

  • Projednávání vládního konsolidačního balíčku se ve Sněmovně dostává do finální fáze. Úspory mají postihnout i oblast justice, která už dnes bojuje s podfinancováním, jak dobře vědí například advokáti. O tom, ale i o hromadných žalobách či vymáhání soudních pohledávek přišli do dalšího dílu podcastové série Právo & Byznys diskutovat prezident Soudcovské unie České republiky Libor Vávra a předseda České advokátní komory (ČAK) a partner PRK Partners Robert Němec.Podcast Právo & Byznys pro Vás připravujeme ve spolupráci s Info.cz.

  • Technologické inovace jsou i ve světě financí jedním z nejzásadnějších témat. Jak se je daří zavádět v jedné z největších bank na trhu? Nakolik rozvoji brání regulace? A jak daleko jsou Češi s osvojením bankovní identity? Pozvání do studia INFO.cz k natáčení dalšího dílu podcastové série Právo & Byznys přijali členka představenstva ČSOB Michaela Bauer a associate partner advokátní kanceláře PRK Partners Tomáš Bureš.Podcast Právo a Byzynys pro Vás připravujeme ve spolupráci s info.cz.

  • Digitalizace – heslo moderní doby. Postupně proniká do všech oblastí a prosazovat se začíná i ve zdravotnictví. Covidová pandemie poukázala na nepřipravenost právních předpisů na rychlý rozvoj komunikačních technologií ve zdravotnictví. Historickým milníkem se tak stává novela zákona o zdravotních službách, otevírající dveře rozvoji telemedicíny. Přináší základní rámec jejího používání pro právní jistotu zdravotnických pracovníků a pacientů a zakotvuje tak poskytování péče na dálku. Zabývá se také elektronizací zdravotnické dokumentace. Cílem do budoucna by mělo být její sdílení bezpečnou elektronickou cestou jak mezi pacientem a lékařem, tak mezi lékaři navzájem. Problematikou digitalizace a elektronizace ve zdravotnictví se zabývá moderátor Martin Frolík v rozhovoru s dnešním hostem, Monikou Maškovou, partnerkou AK PRK Partners specializující se právní otázky v oblasti life sciences.Na rozhovor s hostem naváže Kristýna Faltýnková s novinkami ze světa legislativy a judikatury. Tentokrát se bude pohybovat především na poli judikatury. Vedle toho se zmíní o novele trestního zákoníku, týkající se prevence domácího a genderově podmíněného násilí, a o návrhu věcného záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí. Shrne celkem tři nálezy ÚS. První dva z nich hovoří o právu na přístup k soudu (v pořadí nález ÚS sp. zn. I. ÚS 785/23 a sp. zn. II. ÚS 82/23) a poslední pak o požadavcích na odůvodnění rozhodnutí o zabrání obecně nebezpečných věcí (nález ÚS sp. zn. IV. ÚS 2328/22). V závěru shrnuje rozsudky NSS a NS. Řeč bude o kasační stížnosti osoby žádající úřední změnu pohlaví (rozsudek NSS sp. zn. 6 As 207/2022) nebo o otázce základní funkce buňky (rozsudek NSS sp. zn. 1 As 271/2019), a dále o rozsudcích NSS sp. zn. 3 Afs 274/2021 a NS 33 Cdo 314/2023.Podcast Právo k Ranní Kávě pro Vás připravujeme ve spolupráci s newstream.cz.

  • Ne každý si je vědom, že etické postuláty německého filozofa Immanuela Kanta formulované před 240 lety v základu platí dodnes a vychází z nich často naše každodenní jednání. Hosté dalšího dílu podcastu Právo & Byznys, zakládající partner PRK Partners Marek Procházka a etik a popularizátor managementu postaveném na důkazech David Anthony Procházka z Fakulty podnikohospodářské (FPH) VŠE a Centra Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice AV ČR (CEVAST), si uvědomují výzvy pro kantovské mravní konání, které přináší technologický pokrok, globalizace a tlak na zisk. Patří tedy do současného byznysu spíše ostré lokty, nebo etika? Podacst Právo a Byznys pro Vás připravujeme ve spolupráci s Info.cz