Episoder
-
Jak se tábor americké prezidentské kandidátky Kamaly Harrisové vyrovnává s volebním triumfem Donalda Trumpa? Jaké voličské skupiny se zjevně tentokrát nepodařilo demokratům oslovit tak, jak doufali? Co znamená návrat Donalda Trumpa do Bílého domu z pohledu jednoho z jeho voličů, Čechoameričana žijícího na Floridě? A jaké by mohl mít geopolitické dopady i ve vztahu k EU? Poslechněte si celou odpolední publicistiku s Vladimírem Krocem.
-
Ve výborech Evropského parlamentu pokračují třetím dnem slyšení s kandidáty na členy nové Evropské komise. Ta se přitom nyní bude muset připravit na nová jednání s Donaldem Trumpem, který podruhé zvítězil v amerických prezidentských volbách. „Je potřeba Trumpovi vysvětlovat, že obchodní války nikdy nikomu nic dobrého nepřinesly,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu europoslankyně a ekonomka Danuše Nerudová (STAN).
-
Mangler du episoder?
-
Jaké faktory mohly především přispět k návratu Donalda Trumpa do Bílého domu? Proč demokraté ztratili v prezidentských volbách několik států, v nichž před čtyřmi lety vyhrál Joe Biden? Podcenila viceprezidentka Kamala Harrisová některé aspekty předvolební kampaně? A s jakou agendou se chce Donald Trump znovu ujmout prezidentského úřadu?
-
Drama až do konce. A vypadá to, čím dál víc, na jeden velký návrat. Donald Trump podle průběžných výsledků vítězí v amerických prezidentských volbách. Víc o tom s Milanem Babíkem, expertem na mezinárodní vztahy, který působil na univerzitě Colby College v Maine. Ptá se Matěj Skalický.
-
Američané odvolili. Radiožurnál přes noc z 5. do 6. listopadu vysílal nepřetržitě reportáže, komentáře a rozhovory s odborníky z řad politologů i diplomatů. Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Filip Nerad poukazuje, že na výsledek amerických voleb se chystá speciální pracovní jednotka při Evropské komisi. „Zavedení dovozního cla ve výši 10-20 % na veškeré zboží z celého světa by mělo velmi výrazný dopad na evropskou ekonomiku,“ připomíná Nerad příslib Donalda Trumpa.
-
Američané odvolili. Radiožurnál přes noc z 5. do 6. listopadu vysílal nepřetržitě reportáže, komentáře a rozhovory s odborníky z řad politologů i diplomatů. Amerikanista Jan Beneš z Ostravské univerzity si všímá dělící linie mezi ženami a muži, která se i vzhledem k tématu práva na potrat projevuje jako zásadní. „Američtí muži se přestávají vidět ve společnosti. Nevidí tam pro sebe místo, necítí se potřební a začíná se projevovat štěpení mezi ženami a muži,“ poukazuje Beneš.
-
Radiožurnál přes noc z 5. do 6. listopadu vysílal nepřetržitě reportáže, komentáře a rozhovory s odborníky z řad politologů i diplomatů. Podle Michaela Durčáka, publicisty a historika, Trumpovi s oslovením zejména mladých mužů výrazně pomohl miliardář Elon Musk. „Sociální síť X má naprosto nezastupitelnou a klíčovou roli v tvorbě narativu a veřejného prostoru. Tentokrát byla nakloněna spíše republikánům, zatímco před čtyřmi lety byla nakloněna spíše demokratům,“ tvrdí Durčák.
-
Američané odvolili. Radiožurnál přes noc z 5. do 6. listopadu vysílal nepřetržitě reportáže, komentáře a rozhovory s odborníky z řad politologů i diplomatů. Stanicí Fox News potvrzený a dalšími médii odhadovaný vítěz prezidentských voleb Donald Trump přednesl svůj projev o půl deváté středoevropského času.
-
Domluvy místo pokut, pozdější příjezd k neakutním případům a vysvětlování, v jakém stavu je česká policie. Tak má vypadat protest policistů, který má trvat do pátku. Kolik lidí se do něj zatím zapojilo? Čeho chtějí nespokojení policisté dosáhnout? Jak na to reagují policejní šéfové? A budou se protesty strážců zákona stupňovat? Tomáš Pancíř se zeptal místopředsedy odborové organizace bezpečnostních sborů a vedoucího obvodního oddělení Policie ČR v Písku Martina Červenky.
-
Šance na vítězství v amerických volbách mají současná viceprezidentka demokratka Kamala Harrisová a bývalý republikánský prezident Donald Trump. On začal budovat svou politickou kariéru z role podnikatele ve státě New York. Kamala Harrisová se narodila v Kalifornii a tam také začala stoupat na politickém žebříčku až do pozice viceprezidentky. Ještě než se stala senátorkou, vykonávala zde funkci obdobnou ministryni spravedlnosti.
-
Proč jsou letos šance obou kandidátů v amerických prezidentských volbách dle průzkumů tak vyrovnané? Proč je americký volební systém tak komplikovaný a kdy můžeme čekat finální výsledky? A proč se víc než polovina žáků a žákyň 2. stupně českých základních škol do školy netěší a co se s tím dá dělat?
- Se mer