Vitenskap – Polen – Nye podcaster

 • Audycje o tematyce paranormalnej, począwszy od 2018 roku realizowane wspólnie z Biurem Duchów (biuro-duchow.pl). Słuchaczy chcących wesprzeć nasze radio zapraszamy pod ten link: paypal.com/paypalme/RadioParanormalium

 • Współczesny świat celnie podsumował Carl Sagan w swoim ostatnim wywiadzie. Powiedział: "Żyjemy w społeczeństwie fundamentalnie uzależnionym od nauki i technologii, w którym mało kto ma jakiekolwiek pojęcie o nauce i technologii". Ponad dwie dekady później te słowa są wciąż zatrważająco aktualne. To szalenie niebezpieczna sytuacja i Weglowy Szowinista jest jednym z wielu popularyzatorów nauki, którzy próbują temu zaradzić.

  "Kiedy jesteś zakochany, chcesz o tym powiedzieć światu". Opowiadanie o tym jak działa świat, o procesie jego poznawania i o zdobyczach technologii to moje hobby

 • Towarzyszki i Towarzysze!
  W instytucie Badań Jądrowych w Świerku, zespołowi profesora Giedrowicza udało się osiągnąć temperaturę 10 milionów kelwinów. Ta wiadomość zelektryzowała cały glob... kto bowiem kontroluje jądrowe procesy energetyczne, ten może wpływać na losy świata...

  Sponsorem audycji jest Player.pl, producent serialu "Pajęczyna"

 • Czym jest pulsar? Kuratorem wiedzy. Przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki. Niszczycielem mitów i fałszywych mniemań. Nosicielem mądrej nadziei.

 • Psychologia | CBT | Mindfulness | Neuronauka | Samorozwój. Dekonstruujemy to, co ważne.

 • The challenge of decarbonization is critical in the fight against climate change. Many technical projects have been developed “in the lab” to help solve these issues, but many fail to make a difference as aspiring world-changers move from the ivory tower of academia to the gritty economics of real markets.
  Through a series of interview-style podcasts and long-form radio pieces, I aim to bring to light both human and technical elements that go into the cleantech innovator’s journey, weaving a story of progress and change in the industrial sector.

  More about me: http://alcheng.scripts.mit.edu/

 • podcast naukowy ADAMED SmartUP dla wszystkich młodych ludzi, którzy interesują się nauką. Seria o wyzwaniach klimatycznych poświęcona sposobom, w jaki nauka może przeciwdziałać zmianom klimatu. W audycjach ciekawe rozmowy z polskimi i zagranicznymi naukowcami oraz ekspertami dotyczące najnowszych prac naukowych prowadzonych z myślą o środowisku i przyrodzie. Seria o uniwersytetach prezentuje najlepsze światowe i polskie szkoły wyższe - rozmawiamy o tym, jak się tam dostać, prezentujemy sylwetki polskich studentów (Politechnika w Zurichu, Oxford, Uniwersytet Edynburski) i pokazujemy studenckie życie "od kuchni".

 • "Zrozumieć Ukrainę", podcast portalu "by-ua-studium.pl". Będziemy starali się wyjaśnić, wytłumaczyć oraz przybliżyć rzeczy, bez których w 2022 nie da się pojąć Ukrainy.

 • Podcast „Porozmawiajmy o roślinach” to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego na temat uprawy roślin egzotycznych, chorobach i ich zwalczaniu, gatunkach, odmianach oraz krzyżówkach roślin. Nie zabraknie także informacji o rynkowych nowościach, roślinnych gadżetach i różnych technikach uprawy.

  Podcast prowadzi Mikołaj Kołodziejski – autor wielu najpopularniejszych blogów roślinnych, artykułów prasowych oraz uczestnik tematycznych audycji radiowych – tych autorskich jak i tworzonych na zlecenie zewnętrznych firm.

 • Rozmowy o zrównoważonym życiu, w zupełnie niezrównoważonym tonie, czyli podcast Jagny Niedzielskiej, który równoważy wiedze, opinie i emocje. Premiera nowego odcinka w każdą środę. Format powstał we współpracy z portalem Noizz.pl oraz festiwalem Audioriver.
  Swój głos na temat środowiska i zmian klimatu zabierają eksperci i naukowcy, ale także muzycy, aktorzy oraz influencerzy. W rozmowach nie brakuje merytorycznych dyskusji o faktach, szczerych opinii, inspiracji, czy trudnych tematów połączonych z dawką humoru i zdrowego dystansu.

 • Mówi się, że okres studiów to najpiękniejszy okres w życiu. I pewnie tak jest, gdy już na dobre oswoimy się z tym, co studiowanie ze sobą niesie. A to często dla licealistów bywa zagadką i niestety - źródłem wielu zmartwień. Dlatego w tym sezonie podcastu, realizowanego we współpracy z programem Adamed SmartUp, odczarowujemy wszystkie najważniejsze aspekty studiowania razem ze studentami i studentkami najlepszych uczelni polskich i zagranicznych, będących absolwentami programu Adamed SmartUp. Skorzystamy z ich bezcennego doświadczenia i dowiemy się, jak przebiega rekrutacja na studia, jak wybrać kierunek dla siebie, czym różnią się studia w Polsce od tych za granicą oraz jakich typów zajęć i egzaminów spodziewać się na uczelni. Nie umknie nam również pytanie, czym są tajemnicze punkty ECTS, a także jak zdobywać stypendia i jak rozwijać się naukowo poza uczelnią. Przez te wszystkie tematy przeprowadzi Was doktorant PAN i jednocześnie TikToker - Adam Mirek.

 • Wybrane artykuły z portalu Paranormalium w wersji audio. Słuchaczy chcących wesprzeć nasze radio zapraszamy pod ten link: paypal.com/paypalme/RadioParanormalium

 • "Poltergeist - świat duchów" to audycja tematyczna tworzona przez Grzegorza Tarczyńskiego z serwisu Idem Per Idem (www.ipi-x.tk) we współpracy z Portalem Infra (infra.org.pl). Audycja poświęcona jest duchom, poltergeistom, przeżyciom z pogranicza śmierci, itd. Podcast ukazywał się w latach 2011-2013.. Słuchaczy chcących wesprzeć nasze radio zapraszamy pod ten link: paypal.com/paypalme/RadioParanormalium

 • Zrozumieć AI, czyli sztuczna inteligencja bez tajemnic – podcast, w którym kompleksowo zajmujemy się tematyką szeroko rozumianej sztucznej inteligencji. Naszymi gośćmi są najlepsi w Polsce specjaliści z tego obszaru – naukowcy, wynalazcy, wykładowcy uczelni wyższych, programiści, analitycy, dziennikarze i menedżerowie odpowiedzialni za wdrażanie rozwiązań AI w przedsiębiorstwach. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami wyjaśniamy wszystkie kluczowe zagadnienia: czym jest sztuczna inteligencja i skąd się wzięła? Do czego jest dziś wykorzystywana, a gdzie może znaleźć zastosowanie w przyszłości? W jaki sposób zmienia nasze życie? Czy może nam zabrać pracę? I wreszcie – czy w przyszłości może stać się mądrzejsza od człowieka i co wtedy się może wydarzyć? Czy nadal będzie dla nas pomocą, a może zechce przejąć kontrolę nad światem? O tym wszystkim w podcaście Zrozumieć AI!

 • Welcome to the AI Tomorrow Podcast, a biweekly podcast exploring topics of artificial intelligence, consciousness and AI Ethics. AI Tomorrow Podcast is hosted by Bartlomiej Pohorecki and is affiliated with The School of Philosophy, Psychology and Language Sciences at The University of Edinburgh. New episodes are published every other Thursday.

 • Оказывается, Ярослав Мудрый был не таким уж мудрым. А святой Владимир был любителем гаремов и обладателем десятков незаконнорожденных детей. Юрий Долгорукий всего один раз попал в летопись и обеспечил бессмертие своего имени. А есть такие правители, чья единственная ошибка привела к полнейшему забвению. Как зарождался политический пиар на Руси? Слушайте совместный проект Владимира Мединского и радио "Комсомольская правда".

 • Świat nowych technologii nie czeka. Ekspresowe tempo rozwoju każdej dziedziny - od produkcji czystej energii, przez sztuczną inteligencję, kryptowaluty, bezpieczeństwo naszych danych, a na astronautyce kończąc - sprawia, że łatwo przeoczyć przełomowe odkrycia i najważniejsze trendy. W podcaście Komputer Świata i Onetu prowadzonym przez Macieja Kaweckiego, rozkładamy na czynniki pierwsze wszystko co najistotniejsze w tym fascynującym wycinku naszej rzeczywistości. Niezwykli goście, niezwykłe tematy i równie niezwykłe analizy pozwolą każdemu lepiej zrozumieć nie tylko to, co dzieje się w technologicznej sferze życia, ale także uzyskać odpowiedzi na kluczowe w tej materii pytania - "dlaczego" i "dokąd nas to zaprowadzi"

 • O tym co w farmaceutycznej trawie piszczy - krótko i bez owijania w bawełnę.
  Spojrzenie na wielki świat oczami studentów trzeciego roku UMB.

 • At Animalia we aim to share important stories and information related to protecting this planet and positively impacting the public discussion around climate, biodiversity, and the natural world.

 • Ideą podcastu religioznawczego jest omawiane fascynujących zjawisk religijnych w możliwie najbardziej obiektywny sposób. W Internecie jest pełno mediów albo zaangażowanych religijnie, albo "ateistycznych" (de facto antyteistystycznych), które decydują mówić się o różnych obliczach wiary. Niestety jednym i drugim zbyt często zdarza się naginać fakty tak, by pasowały do ich wizji świata. Brakuje medium, które by prezentowałoby zjawiska religijne szczegółowo, ale i bezstronnie, z naukowego punktu widzenia, z szacunkiem do wyznawców, ale i nie unikając niewygodnych tematów. Ten podcast ma zapełnić tę lukę.