Эпизоды
-
Po komunálnych voľbách nastal v pezinskej športovej obci optimizmus, že sa zlepší situácia v podpore športu. Zhruba pred rokom sme v našom podcaste mali zástupcov mesta a klubov, a diskutovali sme o tom, čo sa zmení. Aký je stav po roku? Čo na to hovoria tréneri a rodičia?
Vladimír Čechovič, basketbalový tréner mládeže a Adam Solga, poslanec MsZ (obaja zároveň rodičia športujúcich detí)
Pozývali sme aj zástupcu mesta, najskôr účasť sľúbil, no nakoniec sa odmlčal.
-
Blížime sa do obdobia, keď sa žiaci základných škôl v spolupráci so školou a s podporou rodičov musia rozhodnúť o svojom prvom veľkom životnom kroku.
Stredná škola z veľkej časti určí cestu ich budúceho povolania. Rozhodovanie nie je jednoduché a v Pezinku nie je ani veľký výber kam ísť.
Aké školy máme v Pezinku a prečo ich nie je viac? Čo ponúkajú budúcim ale aj súčasným študentom? Kedy a ako budú vyzerať prijímacie skúšky? A na základe čoho sa teda rozhodnúť?
Pozvanie do podcastu prijali dve dámy - Jana Solgová, riaditeľka gymnázia v Pezinku, a Natália Krejčiová, riaditeľka Obchodnej akadémie a zároveň aj Strednej odbornej školy podnikania a služieb v Pezinku.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Každý z nás sa chce v meste cítiť bezpečne a pohybovať sa v príjemnom prostredí. Ideálne by bolo, keby mal kde človek aj zaparkovať a nedostal pokutu.
Pezinok sa v minulosti preslávil aj v úvodzovkách lavičkami pre bezdomovcov, no a potom ich v centre pre istotu zase úplne zrušil.
To sú témy, ktoré nás v meste už dlhodobo trápia a dnes budeme hovoriť o tom, ako sa to dá meniť. Keďže máme hostí z mestskej polície povieme si aj o jej úlohách a možnostiach.
Privítajte náčelníka mestskej polície Igora Schwarza a zástupcu náčelníka mestskej polície Miloslava Bilu. -
Predvianočné obdobie je plné charity a pomoci slabším a je veľa projektov, o ktorých by sa dalo hovoriť. Preto po minulom podcaste prichádza Život v Pezinku so špeciálnym vydaním, ktoré venujeme jedinému projektu. Čoskoro sa doň môžete zapojiť aj vy v našom meste.
Reč je o benefičnom Koncerte pre úsmev.
Našimi dnešnými hosťami sú fyzioterapeut Šaňo Žinenka – resp. Jozef Jurčišin-Kukľa a organizátor akcie Matej Farbula, ktorého sme tu už v minulosti mali, keď sme sa rozprávali o akcii Víno pod Hviezdami
-
Zemetrasenia, vojny, ale aj bežný život ako pomoc tým slabším, či chorým, no aj - možno pre niekoho banalita - postráženie detí.
Ľudia často potrebujú pomoc a vedieť na koho sa obrátiť. Sú medzi nami aj takí, ktorí naopak radi pomôžu tým, čo sa ocitli v náročnej situácii.
Na koho sa teda obrátiť, ak potrebujeme pomoc, alebo ak ju chceme poskytnúť?
Dnešným hosťami sú Martina Šipošová a Veronika Adamová z Centra pre rodinu v Pezinku.
-
Každý občas potrebujeme pomoc lekára, či už pre seba alebo pre naše deti alebo rodičov. Častokrát si však aj pohundreme, že v našom meste tá zdravotná starostlivosť pokrivkáva.
Chceli by sme tu mať kvalitných odborníkov, na ktorých nebudeme musieť čakať pol roka a chceli by sme tu všetky možné špecializácie. Dokonca by sme chceli mať poriadnu nemocnicu ako iné mestá.
Ako je na tom naše mesto v skutočnosti? Čo sa dá zlepšiť? A ako to urobiť? Aj o tom bude dnešný podcast Život v Pezinku
Dnešným hosťom je Tomáš Szalay, hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja.
-
Pezinské vinobranie a vôbec vinobrania všade navôkol signalizujú, že nová úroda hrozna je tu. Ako to už býva ani tento rok to nebolo vôbec jednoduché.
Vinohradníci si s počasím a zverou užili svoje. V každom prípade, burčiak sme už ochutnali a víno na nás čaká čoskoro.
Aký bol aktuálny rok čo sa týka úrody? Aké bude samotné víno? A s čím všetkým musia zápasiť vinohradníci. Aj o tom budeme hovoriť v podcaste Život v Pezinku s našimi hosťami, vinohradníkmi a vinármi - Tomáš Dilong (ViaJur), Michal Pavelka (Víno Pavelka a syn).
-
Beriete si ju do vlaku, beriete si ju na dovolenku, beriete si ju večer do postele. Áno reč je o knihe.
Aj vy zrejme poznáte ten problém, kde brať inšpirácie na dobré knihy? A čo takto zájsť do knižnice? Tam by vám dobre poradili.
V Pezinku máme kvalitnú knižnicu, dokonca je to knižnica Bratislavského samosprávneho kraja. Zdá sa vám to staromódne? Ani náhodou. Knižnice sú aj dnes v kurze a ponúkajú oveľa viac ako knihy.
Aj o tom budeme dnes diskutovať s našimi hostkami, riaditeľkou Malokarpatskej knižnice v Pezinku Danielou Tóthovou a Katarínou Cigánovou z oddelenia pre deti a mládež.
-
Prázdniny sú za nami a decká sa vracajú do školy. S tým prichádzajú aj problémy a neraz to môžu byť aj ťažké návraty, pretože prázdniny mohli byť únikom.... pred niečím....
Alebo naopak, možno pre niektoré deti bude návrat do školy aj vykúpením z iných problémov doma.
Dnes sa pozrieme na tému, ktorá je náročná pre všetkých, pre deti, rodičov, školu ale aj samotných odborníkov.
Psychické problémy detí.... aký veľký tento problém v skutočnosti je a naozaj rastie? Čo ho spôsobuje a čo s tým môžu urobiť rodičia či samotné deti?
Hosťom podcastu je Eva Švecová, psychologička z poradne IPčko
-
Dnes trochu netradične. Moderátor podcastu si sadol na stoličku hosťa, aby nám porozprával, ako sa do Pezinka dostal a ako sa časom priplietol aj k tomuto podcastu.
Popri tom čo to prezradí o svojich záľubách, o svojej rodine, no najmä z pohľadu "prišelca" poukáže na to, na čo Pezinčan môže byť hrdý.
A aby sa nerozprával sám, ponuku odmoderovať túto epizódu prijal iný známy moderátorský hlas Roman Bomboš.
Hosťom tejto epizódy je teda sám Juraj Jedinák.
-
Cyklistika má prispieť k lepšiemu a čistejšiemu prostrediu, ale aj k tomu, aby sme sa viac hýbali a boli zdravší. Zároveň má byť moderným dopravným prostriedkom. Lenže podmienky pre jazdu na bicykli sa zlepšujú veľmi pomaly.
V Pezinku máme len jednu centrálnu os a to je všetko. Napojenie na okolité obce a vybudované cyklotrasy je minimálne. Práve dnes si povieme o tom, ako by sa to dalo riešiť a či je to možné v nejakom rozumnom časovom horizonte.
Hosťami sú známi cyklonadšenci - Elena Žárska a Emil Cino.
-
Pezinok ako banské mesto. To už je dávna časť histórie nášho mesta. No stále sú v našom meste ľudia, ktorí bojujú za jej zachovanie a robia všetko preto, aby sa z pozornosti ľudí nestratila.
Stačí ak si zájdete na banský náučný chodník a pred očami sa vám hneď objavia časy, keď bolo v štôlňach počuť cinkanie krompáčov, či hrkot vláčikov na koľajniciach. Dokonca sa to tu niekedy lesklo aj zlatom.
Kedy sme teda mali v Pezinku zlaté banské časy? A môžu sa ešte niekedy vrátiť? Aj o tom si povieme s hosťami, ktorými sú dnes Lucia Šurinová a Jozef Mišuta z Malokarpatského baníckeho spolku v Pezinku.
-
Len nedávno sme v našom podcaste Život v Pezinku hovorili o histórii vinohradov a vinohradníctva a dnes sa pozrieme na ich súčasnú podobu. Budeme sa rozprávať o tom, ako sa zmenili, čím žijú a či ich treba ešte viac oživiť rôznymi akciami.
Povieme si o zaujímavej stredomorskej záhrade a dozviete sa aj to, aké podujatia na vás čakajú.
Čo teda ponúkajú naše vinohrady bežným ľuďom? Máme nejaké magnety pre turistov? Ako to všetko ešte zlepšiť?
Dnešnými hosťami sú Vladimír Píš, majiteľ a tvorca známej stredomorskej záhrady na Starej hore a Matej Farbula, organizátor akcií propagujúcich vinohrady a vinárov Malých Karpát.
-
Asi to poznáte. Vonku je pekné počasie, príjemne teplo a dostanete chuť zašportovať si. Ale čo ak to chcete robiť aj serióznejšie?
Práve na to sa dnes pozrieme v podcaste Život v Pezinku. Porozprávame sa o tom, aké podmienky na organizovaný šport ponúka mesto, či sa to dá ešte zlepšiť, a či sa aj v budúcnosti môžeme tešiť, že v Pezinku budeme oslavovať úspešných reprezentantov.
Dnes nás tu je opäť viac, konkrétne Kvetoslava Štrbová, viceprimátorka pre šport a predsedkyňa TC Charizma, Jozef Tománek, zástupca 1. Judo clubu a Ernest Mészáros, predseda PŠC Pezinok.
-
Keď sa povie Pezinok, ľudia často zareagujú, že sa im spája s psychiatriou, niektorí si spomenú na jeho banskú minulosť, ale asi najčastejšie a logicky zaznie, že ide o mesto vinohradov a vína.
Práve na to, ako a kedy sa stal Pezinok mestom vinohradníctva sa pozrieme v dnešnom podcaste Život v Pezinku. Nazrieme do ďalekej minulosti, ale neobídeme ani súčasnosť. Pokúsime sa predstaviť vám vývoj vlastníctva, ale aj to, ako sa vinohrady obrábali.
Hosťom podcastu je Martin Hrubala, riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku.
-
Veľkonočné sviatky sa blížia. Je to jedno z tých období, keď zatiahneme brzdy a na niekoľko dní sa odparkujeme do režimu pokoja a oddychu. Každý po svojom. Niekto sa vyberie do hôr, na bicykel.... Pre iných je to čas na duchovné rozjímanie. Ale asi všetci sa tešíme predovšetkým z toho, že sme so svojimi najbližšími.
V dnešnom podcaste Život v Pezinku vám povieme ako sa kedysi slávil príchod jari. Kedy do sviatkov začala prenikať kresťanská kultúra a povieme si aj to, či má Pezinok nejaké špeciálne zvyky, aké iné regióny nemajú.
O tom všetkom porozprávajú Hana Sedláčková, etnologička Malokarpatského múzea, Róbert Mišových, zborový farár e.c.a.v. vo farnosti Pezinok-Grinava a Andrej Šottník, farár katolíckej cirkvi vo farnosti Pezinok
-
Blížime sa do obdobia zápisov prvákov do škôl. Rodičia si to musia sledovať a aj pre deti je to veľký deň, ktorý sa síce nerovná prvému dňu v škole, ale aj tak je to pre ne veľká udalosť. Školstvo je pre štát problematický rezort. Mestá a obce robia čo sa dá, aby dokázali uspokojiť záujem o miesta. Ako je teda pripravený Pezinok? Dokáže umiestniť všetky deti? Rodičia si kladú svoje vlastné otázky a hľadajú pre svoje deti to najlepšie. Čo všetko by mal vedieť budúci prváčik? A je rozdiel v požiadavkách mestských škôl oproti školám s iným zriaďovateľom?
Hosťami sú tentoraz tri dámy - Michaela Císarová, metodik prenesených kompetencií na meste, Ingrid Jurčová, riaditeľka ZŠ Na bielenisku a Miroslava Petrakovičová, riaditeľka CZŠ Narnia v Pezinku
-
Moderné, zdravé a dynamicky sa rozvíjajúce mesto. Takto by mal o štyri roky vyzerať Pezinok. Funkčná mestská doprava, menej áut vďaka južnému obchvatu, ale aj viac zelene. Podpora nájomného bývania, viac miest v zariadeniach pre seniorov, či lepšie športové a kultúrne vyžitie a rozvoj vinohradov a turizmu. Zdá sa vám to povedomé? Áno... tieto sľuby zaznievali v rôznych obmenách v posledných komunálnych voľbách a v podstate sa opakujú dlhodobo. Už pár mesiacov tu máme nového primátora a ten prichádza s podobnými plánmi. Čo sa mu už podarilo urobiť a aké sú jeho ďalšie vízie v tom kratšom ale aj dlhšom horizonte?
Naším hosťom je primátor Roman Mács.
-
Počúvate historicky prvú časť podcastu Život v Pezinku. Na začiatok sme nešpekulovali a vydali sme sa osvedčenou cestou. Radi by sme vám v skratke priblížili to najzaujímavejšie z časti histórie mesta.
Spoločne sa dozvieme, prečo sa naši predkovia usadili pod Starou horou, ako pomohlo rozvoju udelenie štatútu slobodného kráľovského mesta, prečo Turci nemajú radi mrkvu a pár slovami by zaznieť aj - čo to - o našich krásnych hradbách a zámku.
K dobrej téme patrí aj zaujímavý hosť, dnes je to dáma odborníčka, dlhoročná riaditeľka Mestského múzea v Pezinku Petra Pospechová.
-
Čo a o čom? Podcast o všetkom. O všetko, čím žije naše mesto Pezinok.