Episodes
-
Postęp a Sezony #3: 24/7 opowieść o brzasku, dniu, zmierzchu i nocy. Słuchowisko o życiu w środowisku zanieczyszczonym sztucznym światłem.
Słuchowisko przygotowane przez Joannę Synowiec i Huberta Kostkiewicza to asamblaż, w którym fragmenty książki Jonathana Crary’ego 24/7 Późny kapitalizm i celowość snu mieszają się z wnioskami z raportów badawczych i informacjami z prasy. Muzyka na jarzeniówki, pojawiając się jako odrębna narracja, tworzy kolejny poziom opowieści o świecie zalanym fałszywym światłem.
Podcast z serii Postęp a Sezony, w której prezentujemy zapisy audio spotkań i wydarzeń odbywających się w ramach programu publicznego Postęp a Sezony w BWA Wrocław.
Program publiczny Postęp a Sezony dofinansowano z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2024.
-
Postęp a Sezony #2: Dworzec – soczewka nowoczesnego miasta. O znaczeniu budowy Dworca Głównego we Wrocławiu w tworzeniu nowoczesnego city.
Dworzec Główny we Wrocławiu to jeden z niewielu obiektów dworcowych z połowy XIX wieku, który zachował się w tak dobrym stanie. Jego fascynujące dzieje łączą się z wielkimi ambicjami Wrocławia bycia metropolią spajająca Wschód i Zachód. Na wykładzie zostaną przedstawione znane i nieznane historie dotyczące dworca. Omówimy jego wyjątkową architekturę oraz jego rolę jako katalizatora przemian południowej części miasta. Nie zabraknie też rodzinnych wspomnień i powojennych opowieści.
Podcast z serii Postęp a Sezony, w której prezentujemy zapisy audio spotkań i wydarzeń odbywających się w ramach programu publicznego Postęp a Sezony w BWA Wrocław.
Program publiczny Postęp a Sezony dofinansowano z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2024.
-
Missing episodes?
-
Postęp a Sezony #1: Wokół wrocławskich giełd elektronicznych i komputerowych z lat 80., 90. i 2000
Maciej Bujko rozmawia z Olgą Drendą o transformacji ustrojowej z perspektywy giełd elektronicznych, gdzie rodziła się polska scena twórców gier komputerowych oraz kwitło piractwo napędzające rozwój i zaspokajające głód wiedzy. Ważnym wątkiem będzie transfer informacji i „wolność wiedzy”.
Podcast z serii Postęp a Sezony, w której prezentujemy zapisy audio spotkań i wydarzeń odbywających się w ramach programu publicznego Postęp a Sezony w BWA Wrocław.
Program publiczny Postęp a Sezony dofinansowano z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2024.
-
Audioguide to exhibition „How to Talk to Weather Demons. An Exhibition on Water, Weather, and Climate”.
In the audio guide, descriptions for all the works in the exhibition. Read by Zuzanna Quain.
Works:
Diana Lelonek, Sky Gives Back
Marta Krześlak, The Melting Iceberg
Diana Lelonek, Glacier du Rhône
Cecylia Malik / Siostry Rzeki, skirts prepared for the Let’s Give Space to Rivers, and Safety to People happening in Chobienia and Lubiąż on the Oder
Agnieszka Mastalerz and Michał Szaranowicz, Sluice
Kornelia Dzikowska-Demirska, Contribution and Negative
Centrala (Małgorzata Kuciewicz and Simone De Iacobis), Synoptic Game
Alicja Patanowska, Fountain 1: A History of Many Weaves
Curator of the exhibition: Joanna Glinkowska
-
Audioprzewodnik do wystawy „Jak rozmawiać z płanetnikami. Wystawa o wodzie, pogodzie i klimacie”.
W audioprzewodniku opisy do wszystkich prac z wystawy.
Czyta Zuzanna Quain.
Prace:
Diana Lelonek, Niebo zwracaMarta Krześlak, Topniejąca góra lodowaDiana Lelonek, Lodowiec Rodanu
Cecylia Malik / Siostry Rzeki, spódnice przygotowane na happening Dajmy przestrzeń rzekom, ludziom – bezpieczeństwo w Chobieni i Lubiążu nad Odrą
Agnieszka Mastalerz i Michał Szaranowicz, Śluza Kornelia Dzikowska-Demirska, I wkład, i negatyw
Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis), Gra synoptyczna
Alicja Patanowska, Fontanna 1. Historia o wielu splotach
Kuratorka wystawy: Joanna Glinkowska
-
Audiodeskrypcja prac z cyklu Czarne Karty autorstwa Kręgu Oneiron, prezentowanych na wystawie "Olbrzymki" w galerii BWA Wrocław Główny.
-
Audiodeskrypcja prac z Cyklu geometrycznego Urszuli Broll, prezentowanego na wystawie "Olbrzymki" w galerii BWA Wrocław Główny.
-
Audiodeskrypcja pracy "Panorama" prezentowanej na wystawie "Olbrzymki" w galerii BWA Wrocław Główny.
-
Audiodeskrypcją cyklu prac Zwierzęta zodiaku, który prezentowany jest na wystawie "Olbrzymki" w galerii BWA Wrocław Główny.
-
Audiodeskrypcją pracy "New Age" prezentowanej w galerii BWA Wrocław Główny na wystawie "Olbrzymki".
-
Audiodeskrypcją do trzech prac Bożenny Biskupskiej, prezentowanych na wystawie "Olbrzymki":
– Jednonogi
– Siedzący
– Organizm
-
Tegoroczny program BWA Wrocław pełen jest niespodzianek i różnorodności, a w tym wszystkim zachowuje spójność i daje przestrzeń na wytchnienie 🌿
Dlaczego ogłaszamy go na początku marca? Gdzie będzie nasza nowa siedziba i co znajdowało się tam kiedyś? Co wspólnego ma instytucja kultury z chronobiologią? Z kim współpracujemy w 2024 roku i jakie mamy plany na zgłoszenia z open calla?Na te pytania odpowiedziała Katarzyna Roj – zastępczyni dyrektora ds. programu, promocji i edukacji BWA Wrocław. Prezentacja o sezonach i planach instytucji miała miejsce w Palmiarni, 8 marca 2024 roku.
👉 Wideo z tłumaczeniem na PJM.
-
Аудіогід до виставки Анни Орловської Потойбіччя — радіодрама. Голос веде слухачів у подорож виставкою в галереї BWA Wrocław Główny. Оповідач відкриває уривки спогадів і нотаток художниці Анни Орловської. Куратор виставки Катажина Рой запрошує послухати їх, досліджуючи чотири кімнати Підземного світу.
Голос: Анна Павлик
Запис: Кшиштоф Працчик / Радіо Вроцлав
Монтаж: Ян Хрзан
Путівник використовує польові записи Анни Орловської, Катажини Рой та звукові ефекти з ресурсів BBC.
Виставки про обертання матерії: Потойбіччя та Видобуток
Види з матеріалу:
галерея BWA Wrocław Główny
30 червня – 8 жовтня 2023 р
Куратор: Катажина Рой
Виробництво: Кароліна Яворська
Організатор: BWA Wrocław Galleries of Contemporary Art
-
Audioguide to Anna Orłowska's exhibition Otherworlds is a radio play. The voice takes listeners on a journey through the exhibition at the BWA Wrocław Główny gallery. The narrator reveals scraps of the artist Anna Orłowska's memories and notes. The curator of the exhibition, Katarzyna Roj, invites you to listen to them while exploring the four rooms of the Underworld.
Voice generator: Micah
Editing: Jan Chrzan
The guide uses field recordings by Anna Orłowska, Katarzyna Roj and sound effects from the BBC resources.
Exhibitions on the Revolutions of Matter: Otherworlds and Extraction
gallery BWA Wrocław Główny
June 30–October 8, 2023
Curator: Katarzyna Roj
Production: Karolina Jaworska
Organizer: BWA Wrocław Galleries of Contemporary Art
-
Audioprzewodnik do wystawy Anny Orłowskiej pt. Zaświaty ma charakter słuchowiska. Głos zabiera słuchaczy w podróż po wystawie w galerii BWA Wrocław Główny. Narratorka zdradza skrawki wspomnień i zapisków artystki, Anny Orłowskiej. Kuratorka wystawy, Katarzyna Roj zaprasza do ich słuchania w trakcie przemierzania czterech pokoi Zaświatów.
Głos: Krystyna Krotoska
Realizacja nagrania: Krzysztof Praczyk / Radio Wrocław
Montaż: Jan Chrzan
W przewodniku wykorzystano nagrania terenowe Anny Orłowskiej, Katarzyny Roj oraz efekty dźwiękowe z zasobów BBC.
Wystawy o obrotach materii: Zaświaty i Wydobycie
galeria BWA Wrocław Główny
30.06–8.10. 2023
Kuratorka: Katarzyna Roj
Produkcja: Karolina Jaworska
Organizator: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
-
Zapraszamy do słuchowiska! Stoi na stacji lokomotywa to słuchowisko, powstałe w trakcie prac nad wystawą Lokomotywa Yael Vishnizki-Levi, prezentowanej w galerii BWA Wrocław Główny w terminie 18.02–27.03.2022.
Słuchowisko Stoi na stacji lokomotywa to rodzaj wiwisekcji projektu instalacji artystki Yael Vishnizki-Levi pt.: Lokomotywa. Jest to wielkoformatowa instalacja nawiązująca do wiersza Juliana Tuwima, która podkreśla szczególnie aktualne dziś tematy, jakimi są migracja i mobilność.
Na kształt lokomotywy składają się nie tylko opisane w wierszu przedmioty – takie jak stoły i szafy – ale także obiekty kojarzące się z podróżą i przywodzące na myśl bardziej drastyczne i ostateczne odmiany migracji, w postaci cystern na wodę czy namiotów ratunkowych. Konstrukcja sięga po wspomnienia zabaw dziecięcych, w których wyobraźnia zmienia to, co pod ręką – przedmioty zwyczajne i codzienne – w inne, realne i zmyślone rzeczy. Przystępując do realizacji projektu, artystka zaprosiła do wspólnego tworzenia wszystkie osoby, które zechciały podzielić się z nią swoimi przedmiotami, a także opowieściami o nich i o swoim doświadczeniu przemieszczenia. Zgromadzone w ten sposób obiekty zostały następnie wkomponowane w monumentalną instalację i stały się częścią archiwum afektywnego.
Konsultacje i głos: Anna Mituś, Joanna Synowiec, Yael Vishnizki-Levi Dźwięk: Hubert Kostkiewicz -
Czy Wrocławskie Pola Irygacyjne są tajemniczą Strefą X? W tym odcinku usłyszycie pracę dźwiękową pt. Poczwarka, przygotowaną na wystawę Pole Regeneracji przez Ilonę Witkowską. Tworzy ona pretekst do rozmowy z dr Magdaleną Zamorską, w której odbija się echem nowa humanistyka, krytyczne studia nad roślinami, nowy materializm, a także tajemnicza „nocna gleba”.
___
Kultura Regeneracji to program ideowy Żyjni, przestrzeni społecznej i edukacyjnej galerii Dizajn BWA Wrocław. A także cykl spacerów po Wrocławskich Polach Irygacyjnych, towarzyszący wystawie Pole Regeneracji, a teraz – seria podkastów, w których opowiadam o tym niesamowitym miejscu, dzielę się zebranymi tam dźwiękami, a także rozmawiam z gośćmi.
Nazywam się Katarzyna Roj i jestem kuratorką projektu Kultura Regeneracji. Jeżeli macie jakieś uwagi lub wiedzę i artefakty związane z Wrocławskimi Polami Irygacyjnym, to piszcie do mnie na adres [email protected]. Jest jeszcze wiele białych plam w biografii tego miejsca i liczę, że dzięki Wam uda się je wypełnić.
fot. Katarzyna Roj
-
Odkąd zajęłam się tematem Wrocławskich Pól Irygacyjnych właściwie wszystkie drogi prowadziły do Małgorzaty Kuciewicz i Simone De Iacobis z warszawskiej pracowni projektowo-badawczej Centrala. Mimo to, dziwnym zbiegiem okoliczności, zaczęliśmy razem pracować dopiero na ostatniej prostej przed wystawą. Spod ręki Centrali wyszły trzy trafne spekulacje na temat przyszłości naszych pól. Jakie jest ich spektrum?
___
Kultura Regeneracji to program ideowy Żyjni, przestrzeni społecznej i edukacyjnej galerii Dizajn BWA Wrocław. A także cykl spacerów po Wrocławskich Polach Irygacyjnych, towarzyszący wystawie Pole Regeneracji, a teraz – seria podkastów, w których opowiadam o tym niesamowitym miejscu, dzielę się zebranymi tam dźwiękami, a także rozmawiam z gośćmi.
Nazywam się Katarzyna Roj i jestem kuratorką projektu Kultura Regeneracji. Jeżeli macie jakieś uwagi lub wiedzę i artefakty związane z Wrocławskimi Polami Irygacyjnym, to piszcie do mnie na adres [email protected]. Jest jeszcze wiele białych plam w biografii tego miejsca i liczę, że dzięki Wam uda się je wypełnić.
fot. Alicja Kielan
-
W tym odcinku Kultury Regeneracji rozmawiam z Dominiką Kulczyską, artystką i projektantką kojarzoną najczęściej z medium ceramiki. Dla wystawy Pole Regenracji przygotowała miękką makietę Wrocławskich Pól Irygacyjnych, zwnaną przez nas pieszczotliwie kołderką. W odcinku usłyszycie dużo wspaniałych dźwięków prucia i rozcinania, bo rozmowę nagrałam podczas aktu dekonstrukcji makiety. W jakich okolicznościach powstała? Dlaczego teraz jest pruta? W co się przemieni? Posłuchajcie, a jeśli chcecie rozwinąć wątek pejzaży dźwiękowych w rehabilitacji opartej o przyrodę, to przeczytajcie ten artykuł.
__
Kultura Regeneracji to program ideowy Żyjni, przestrzeni społecznej i edukacyjnej galerii Dizajn BWA Wrocław. A także cykl spacerów po Wrocławskich Polach Irygacyjnych, towarzyszący wystawie Pole Regeneracji, a teraz – seria podkastów, w których opowiadam o tym niesamowitym miejscu, dzielę się zebranymi tam dźwiękami, a także rozmawiam z gośćmi.
Nazywam się Katarzyna Roj i jestem kuratorką projektu Kultura Regeneracji. Jeżeli macie jakieś uwagi lub wiedzę i artefakty związane z Wrocławskimi Polami Irygacyjnym, to piszcie do mnie na adres [email protected]. Jest jeszcze wiele białych plam w biografii tego miejsca i liczę, że uda się je dzięki Wam wypełnić.
fot. Alicja Kielan
-
Ten odcinek poświęcony jest zagadnieniu audiosfery Wrocławskich Pól Irygacyjnych. Na kilku przykładach próbuję w nim nakreślić, co dominuje w sferze dźwiękowej pól, co jest dla nich specyficzne, co zmienia się wraz z porami roku, a co pozostaje wobec nich niezmienne. Jeżeli ten temat Was interesuje, posłuchajcie innej audycji, którą zrobiliśmy wraz z Danielem Brożkiem dla magazynu Glissando, w numerze poświęconym ekologii dźwięku.
___
Kultura Regeneracji to program ideowy Żyjni, przestrzeni społecznej i edukacyjnej galerii Dizajn BWA Wrocław. A także cykl spacerów po Wrocławskich Polach Irygacyjnych, towarzyszący wystawie Pole Regeneracji, a teraz – seria podkastów, w których opowiadam o tym niesamowitym miejscu, dzielę się zebranymi tam dźwiękami, a także rozmawiam z gośćmi.
Nazywam się Katarzyna Roj i jestem kuratorką projektu Kultura Regeneracji. Jeżeli macie jakieś uwagi lub wiedzę i artefakty związane z Wrocławskimi Polami Irygacyjnym to piszcie do mnie na adres [email protected]. Jest jeszcze wiele białych plam w biografii tego miejsca i liczę, że uda się je dzięki Wam wypełnić.
fot. Katarzyna Roj
- Show more