Episodes
-
Europejski Bank Wodorowy rozstrzygnął pilotażową aukcję wsparcia projektów wodorowych. Dwa startujące w niej projekty z Polski nie miały szans w konkurencji z wygranymi zgłoszeniami z Hiszpanii, Portugalii, Finlandii czy Norwegii.
O tym, dlaczego polskie projekty są - na razie - na skazanej pozycji rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu "Gospodarka do słuchania" z Łukaszem Beresińskim, dyrektorem departamentu analiz branżowych Banku Gospodarstwa Krajowego.
W rozmowie także o tym, na jakim etapie wodorowej rewolucji jesteśmy, jak można ją sfinansować, a także dlaczego Polska Strategia Wodorowa wymaga już aktualizacji.
-
Zarządzanie wielopokoleniowym zespołem pracowników to jedno z większych wyzwań w dzisiejszym środowisku pracy. Jak reagować na dynamikę zmian społecznych i ekonomicznych, które wpływają na oczekiwań i potrzeb pracowników? Między innymi o tym rozmawiamy z CEO SmartLunch Mateuszem Tałpaszem.
-
Missing episodes?
-
Rozmawiamy z Marcinem Sołtysem, ekspertem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej o przedstawionym przez Komisję Europejską projekcie reformy rynku energii powszechnie znanym jako pakiet EMD (ang. Electricity Market Design): o tym jaki będzie ona miała wpływ na nasz sektor energetyczny, na nasz przemysł, a wreszcie – na budżet każdego indywidulanego odbiorcy.
-
Naszym gościem w podcaście pod patronatem PGE Polskiej Grupy Energetycznej jest tym razem Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.Mrozy chwyciły tej zimy na dobre. To czas kiedy doceniamy ciepło systemowe, które trafia do milionów polskich domów. Jeśli reformy klimatyczne nie zelżeją z tym ciepłem będzie jednak ogromny problem w przyszłości. Im większe miasto, tym większy. - Transformację sektora ciepłowniczego będzie łatwiej przeprowadzić w mniejszych miastach – twierdzi Dorota Jeziorowska. Ale skala to nie jedyny problem.
-
Dlaczego Tauronowi opłaca się budować magazyny energii z baterii z odzysku? O ile jest to tańsze i czy na pewno będzie sprawdzało się w dłuższej perspektywie? Posłuchaj naszego redakcyjnego podcastu, w którym rozmawiamy o nowych projektach tej spółki energetycznej. Do studia WNP.PL zaprosiliśmy tym razem Pawła Ponetę, dyrektora wykonawczego ds. Badań i Innowacji w Taurona Polskiej Energii.
-
W najnowszym odcinku naszego podcastu rozmawiamy, jak dużym wyzwaniem dla spółek energetycznych jest mrożenie cen energii i co to właściwie oznacza z punktu widzenia systemów informatycznych takich koncernów.
W rozmowie z Leszkiem Chwalikiem, wiceprezesem spółki Tauron Obsługa Klienta, który odpowiada także za rozwój IT w spółkach całej tej energetycznej grupy, także o coraz poważniejszej biznesowej nodze Grupy Tauron jaką jest internet i inwestycje w światłowody.
-
W naszym podcaście gościmy tym razem Marcina Staniszewskiego, prezesa Taurona Ciepło i Jacka Szymczaka, prezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Zaczął się sezon grzewczy, omawiamy sytuację branży ciepłowniczej i jej wpływ na portfele klientów. Temat jest - nomen omen - gorący.
-
Tauron przedstawił swoją nową strategię do 2030 r. z perspektywą do 2050 r. Nowa strategia zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona. W 2030 r. grupa planuje dysponować 3700 MW zainstalowanymi źródłach OZE. Będzie to stanowić ok. 80 proc. miksu wytwórczego koncernu. O nowym planie koncernu opowiada Paweł Szczeszek. Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.
-
Tym razem gościem podcastu "Energetyczne środy z Tauronem", cyklu WNP.PL prezentowanym na kanale "20. piętro", jest Wojciech Cetnarski, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Wojciech Cetnarski wskazuje m.in., do jakich projektów zamrożonych przez tzw. ustawę odległościową inwestorzy wrócą w pierwszej kolejności, komentuje problematykę deficytu mocy przyłączeniowych i szanse Polski na skorzystanie z onshoringu w przemyśle energetyki wiatrowej.
-
Tegoroczne podwyżki cen prądu uderzyły mocno w finanse małych i średnich przedsiębiorstw. Najbardziej dotkliwie odczuły to jednak jednostki samorządu terytorialnego. W 26. odcinku „Energetycznej środy z Tauronem” rozmawiamy z wiceszefem spółki, która w Grupie Tauron odpowiada za sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego klientom indywidualnym, a w szczególności tym biznesowym oraz instytucjonalnym. Tomasz Lender wyjaśnia jak ich klienci starają się obniżyć wystawiane przez Tauron rachunki i dlaczego będzie już tylko drożej.
-
Naszym gościem jest dziś Piotr Apollo, prezes spółki Tauron Nowe Technologie. Firma opiera się na czterech filarach: oświetlenie, elektromobilność, elektroenergetyka i nowe rozwiązania.
-
Tym razem naszym gościem był Wojciech Przepadło, wiceprezes Taurona Wytwarzania. Nasz rozmówca jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, posiada wieloletnie doświadczenie w energetyce, głównie w obszarze ruchu bloków oraz realizacji inwestycji.
-
Gościem w podcaście "Energetyczne środy z Tauronem", cyklu WNP.PL prezentowanym na kanale "20. piętro" jest tym razem Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Ciekawą rozmowę przeprowadził Ireneusz Chojnacki.
-
Tym razem moim i waszym gościem jest Paweł Szczeszek, prezes grupy Tauron. Nowy szef Taurona niedawno sprawował tę samą funkcję w Enei. Rozmawiamy m.in. o nowej strategii, inwestycjach, współpracy z KGHM w kwestii modułowych reaktorów jądrowych SMR, NABE oraz relacjach z załogą i związkowcami w liczącej 25 tys. pracowników firmie. - Węgiel kamienny daje 70 proc. prądu w kraju, musimy zrobić wszystko żeby prądu w Polsce nie zabrakło - nie zostawia złudzeń Szczeszek.
-
W 20. odcinku „Energetycznej środy z Tauronem” rozmawiamy o nowych technologiach w dystrybucji, a co za tym idzie – o cyberbezpieczeństwie i koniecznych inwestycjach w system przesyłowy w Polsce. Tematem głównym tego odcinka są efekty zmian sposobu rozliczania dla nowych prosumentów w Polsce. Zaproszenie do naszego podcastu przyjął Mariusz Jurczyk, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania ciągłością działania i IT w Tauronie.
-
Tym razem rozmawiamy z Jackiem Pytelem, prezesem Taurona Wydobycia. Zakłady górnicze w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach wypracowały 44 mln zł zysku EBITDA w czwartym kwartale 2021 r. Nasz rozmówca odpowiada też na pytanie, czy polski sektor górniczy może sam zapełnić lukę po węglu z kierunku rosyjskiego, który ma już nie docierać do Polski. Tauron jest największym dystrybutorem, drugim sprzedawcą i trzecim wytwórcą energii elektrycznej w Polsce. Swoim działaniem obejmuje 18 proc. powierzchni kraju.
-
Tauron rozważa budowę bloku gazowo-parowego z wysokosprawną kogeneracją o mocy do 500 MWe oraz 250 MWt w Elektrowni Łagisza. To powrót do pomysłu sprzed kilku lat.
- Otwarcie ofert w przetargu na blok gazowo-parowy może nastąpić już we wrześniu, wtedy dowiemy się jak kosztowna jest to inwestycja w obecnych warunkach. Jednostka może ruszyć w 2027 r. - mówi Jerzy Topolski Rafałowi Kergerowi.
-
W 17. odcinku „Energetycznej środy z Tauronem” rozmawiamy z Sebastianem Golą, prezesem Taurona Wytwarzanie. Kilka milionów uchodźców z Ukrainy korzystających z polskiego systemu elektroenergetycznego – co to oznacza dla naszych elektrowni i czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Jak przygotować się na zwiększone zapotrzebowanie sektorów energochłonnych, a zwłaszcza przemysłu zbrojeniowego? W tym odcinku rozmawiamy też o embargu na rosyjskie surowce i o tym dlaczego warto pchać naszą energetykę w gaz.
-
W 16. odcinku podcastu „Energetyczne środy z Tauronem” gościmy dra Szymona Kardasia z Ośrodka Studiów Wschodnich, który jest głównym ekspertem w zespole rosyjskim tego ośrodka, a specjalizuje się w zagadnieniach energetycznych. Rozmawiamy o tym jak zachodnie sankcje wpłyną na strategiczny dla Rosji sektor LNG, dlaczego Chińczycy nigdy nie będą gazowym ratunkiem dla Moskwy i o tym czy na pewno Nord Stream 2 to projekt który właśnie upadł.
- Show more