Episodes

  • A bélflóránk elárulhatja, hogy milyen gyorsan öregszünk, vagy épp meghatározhatja az edzettségünk szintjét.

    A kutatók azt is megfigyelték, hogy a lassult öregedést és a magasabb edzettségi szintet mutató egyének bélflórájában nagyobb arányban fordultak elő azok a baktériumok, amelyeket gyakran gyulladásgátlással hoznak összefüggésbe.

    „Aktív egyének bélflórájából származó metagenomikai- és véréből származó epigenetikai mintákat gyüjtöttünk, kiegészítve edzettségi adatokkal, majd alkalmazva az epigenetikai öregedés órákat összefüggéseket kerestünk a gyorsult öregedés, a bélflóra összetétele és az edzettség között. Azt találtunk, hogy a fizikailag aktív középkorú, illetve idős egyének között a gyorsult öregedés a bélflóra megnövekedett diverzitásával (entrópiájával) és alacsonyabb edzettségi fokkal, valamint rosszabb egészségi állapottal párosult.”

    Az adásban elemzett tanulmány: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/acel.14101

    Tracklista:

    01. Daniel Johnston, Mark Linkous - You Hurt Me (kezdődött: 00:28:34)

    02. Daniel Johnston - Devil Town (kezdődött: 00:32:54)

    03. Viagra Boys - Girls & Boys (kezdődött: 01:05:35)

  •  

    A polikrízisben élés lehetőségeiről

     

    Vendégünk fordításában készült olvasnivalók... Nagy Felbomlás:https://cassandraprogram.info/wp-content/uploads/2024/03/GU_book_hun_0110.pdf Holnapután sorozat:https://harmattan.hu/sorozataink-163/holnaputan-369 Deep Adaptation Hungary - Készülj és Alkalmazkodj csoport:https://www.facebook.com/groups/deepadaptationhungary A tudatosulás lépcsőfokai:https://deepadaptation.hu/2022/02/07/a-tudatosulas-lepcsofokai/ Deep Adaptation Five, konferencia és születésnap:https://worldadaptationforum.org/ További oldalak a töprengéshez:https://deepadaptation.hu/https://cassandraprogram.info/https://www.betyarosvilag.hu/ Dmitry Orlov:https://en.wikipedia.org/wiki/Dmitry_Orlov_(writer)https://drive.google.com/file/d/1ftYcjLlVhw6vJ0VSbPVHEt8xMdW-PI7L/view Bogotá:https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/13574809.2010.502344https://hal.science/hal-00993838/document Ábrándok Bűvöletében:https://akademiai.hu/ptudx00402-abrandok-buvoleteben.html A Jövő Minisztériuma:https://www.libri.hu/konyv/kim_stanley_robinson.a-jovo-miniszteriuma.html Carbon Coin a Jövő Minisztériuma alapján:https://globalcarbonreward.org/newsletters/carbon-coin/https://www.michigandaily.com/opinion/consider-the-carbon-coin/

    Túlélni a délszláv háborút:

    https://varositulelo.blog.hu/2012/09/23/tulelni_a_delszlav_haboruthttps://varositulelo.blog.hu/2012/12/30/a_cserekereskedelem_10_alapszabalyahttps://varositulelo.blog.hu/2013/01/30/a_kameleon_555
  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Mór magyar logopédus, zeneterapeuta, zenész, egyetemi adjunktus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója, a Pécsi Tudományegyetem, illetve az Apor Vilmos Katolikus Főiskola óraadó oktatója, a Mesezene módszer egyik alkotója, a Kollektív Alternatív Zeneműhely alapítója, zeneterapeutája, a Vágtázó Halottkémek gitárosa, a VAD zenekara alapítója, gitáros-énekese, dalszerzője.

    2018-19 között a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének Többnyelvűségi kutatócsoportjának megbízott munkatársa. 2021-2022 között a Galileo Progetti Nonprofit Kft. alkalmazásában tevékenykedik a Dyscourse névre keresztelt nemzetközi együttműködés keretében, melynek fókuszában az olvasási zavarral kapcsolatos ismeretterjesztés áll.

    Alkotótársaival 2015-ben megalapítják a Mesezene Egyesületet, melynek elnökeként 2019-2022 között 8 európai ország részvételével nemzetközi együttműködést szervez Ready to Read címmel. A projekt célja az olvasás előhangolásához a résztvevő országokban alkalmazott jó gyakorlatok rendszerezése.

    https://www.facebook.com/kollektivalternativ

     https://www.facebook.com/profile.php?id=100071736701029

    https://en.wikipedia.org/wiki/Blind_Tom_Wiggins

    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982222002597

    https://www.npr.org/2020/02/27/810095481/scientists-find-speech-and-music-live-on-opposite-sides-of-the-brain

    https://furulya.hu/cikkek/a-legregebbi-hangszer/

    Cody Lee: https://youtu.be/DAPkOxRnh4c?si=sF_lFuip1-w5h6jz 

    Az ismeretlen madárzene: https://www.youtube.com/watch?v=6j8z8RoAPz8

    The Punk Syndrome: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Punk_Syndrome

     

  • Vendégünk Kubában tanult filmkészítést, és most mutatták be a hazai mozikban a Lefkovicsék gyászolnak című filmjét.

    A filmrendezésről mint munkáról és a kubai felsőoktatási helyzetről fogunk beszélni, többek között.

    https://www.imdb.com/name/nm1569372/

    https://port.hu/adatlap/szemely/breier-adam/person-294852

    https://port.hu/adatlap/szemely/csaba-balint/person-382900

    szóba került meg:

    Nobody's Business:  https://www.imdb.com/title/tt0117196/

    Alexander Payne: https://www.imdb.com/name/nm0668247/ 

    Ulrich Seidl: https://www.imdb.com/name/nm0668247/ 

    Zone of interest: https://www.imdb.com/title/tt7160372/ 

  • Eredendően mindig nagy kereső voltam, szerettem volna megértésre jutni. Filozófiát, ógörögöt és latint tanultam a Szegedi Egyetemen, amikor rájöttem, hogy a kérdéseim között olyanok is vannak, amelyekre más módszerekkel, más helyen kell további válaszokat keresnem, így jelentkeztem a Főiskolára 1995-ben. Hamar tanítani kezdtem, filozófiát és ógörögöt, miközben az ELTE-n filozófia és indológia szakon is tanultam. A Főiskolán Fórizs Lászlóval Whitehead folyamatfilozófiáját kezdtük kutatni 1998-tól, lefordítottuk a főművét magyarra (Folyamat és valóság, 2001). Egyesületet alapítottam, főiskolai tanszékvezető lettem, az ELTE fenomenológiai filozófiai doktori iskolájában a tapasztalás transzcendenciáját kutattam, majd 2005-ben rektorrá választottak A Tan Kapuja Buddhista Főiskolán.

    https://www.tkbe.hu/interjuk/nehez-de-szep-idoszak-volt-interju-karsai-gaborral

    Az adásban felmerült szerzők és könyvek:

    Alfred North Whitehead

    Yuval Noah Harari

    Jared Diamond

    Byung-Chul Han

  • Rodics Katalin
    biodiverzitáskampány-felelős

    Kati kutatóbiológus, a genetikai tudományok doktora. Olyan tudós, aki tud beszélni az emberek nyelvén, nagyon inspiráló előadó. A Greenpeace-nél ő foglalkozik a mezőgazdaság környezeti hatásaival és az ökológiai gazdálkodás népszerűsítésével. Szereti járni a vidéket és beszélgetni az ott élő emberekkel, szívesen támogat helyi kezdeményezéseket. Többek között azért szeret a Greenpeace-nél dolgozni, mert cégektől és kormányoktól független szervezetként itt lehetőség van arra, hogy szabadon, a meggyőződése szerint kiállhasson a számára fontos ügyekért. Kati 30 éve majd’ minden nap futással kezdi a napot, és munkája mellett is sokat foglalkozik unokáival.

    Kati ajánlott filmje a BIDF-re: A szibériai Sárkány I Paradise

    https://bidf.hu/movies/show/910 

    vetítések:

    február 02. | 17:30 | Budapest | CC Mammut II.február 01. | 20:15 |Budapest | CC Mammut II.



    Dr. Juhász Árpád
    geológus, az MTA Ismeretterjesztési Bizottságának tagja, a hazai természettudományos ismeretterjesztés egyik legjelentősebb alakja

    1957-ben végzett az ELTE Természettudományi Karán. Anyai ágon bányász, apai ágon tanító családból származik, úgy érzi, a tudásátadás, az ismeretterjesztés iránti elkötelezettséget szinte a génjeiben hordozza. Volt muzeológus, kőolajkutató, 16 évig a Természettudományi Stúdió igazgatója, és televíziós főszerkesztő is.

    Írt 27 könyvet, készített több mint száz televíziós filmet, továbbá megszámlálhatatlanul sok tévé és rádió előadást tartott.

    Mottója: „A Föld négy és fél milliárd éves történetében számos alkalommal voltak nagy kihalások, jelentős klímaváltozások. E válságok után azonban rövid idő alatt újra felvirágzott az élet, az evolúció egyre fejlettebb élőlényeket eredményezett. Remélem, hogy e múltbéli tapasztalatok alapján hasonló pozitív trendek extrapolálhatók. Dum spiro spero!”

    Főbb művei:
    A Wikipédia oldalán érhetőek el.

    Dr. Juhász Árpád ajánlott filmje a BIDF-re: Gátszakadás

    https://bidf.hu/movies/show/857 

    február 04. | 16:30 |Budapest | CC Mammut II.február 03. | 12:00 | Budapest | CC Mammut II.
  • Pál a BIDF keretében A mi keresztünk című film nagykövete.

    https://bidf.hu/movies/show/907

    A film megtekinthető a BIDF vetítésein:

    02.03. 14.45

    02.04. 13.45

    https://kozelafrikahoz.hu/

    https://en.wikipedia.org/wiki/Kunyaza

    http://mentor.templetonprogram.hu/mentorok/dr-ribarics-pal

    http://mentor.templetonprogram.hu/fellowk/meszaros-botond

    A jövőt a tanult fiatalokban látja, emiatt tehetséggondozással foglalkozik. Napi kapcsolatban áll mentoráltjával, akit 2023-ban sikeresen felvettek a Kigali Egyetem, Vízügyi Menedzser szakára.

    Legutóbbi ruandai misszión Pali is részt vett, ahol így mesélt élményeiről:
    ” Afrika a gyerekek kontinense. Pöttömnyi lábak szaladnak melletted már alig létező lábbelikben, kíváncsi gyerek tekintetek követik az umuzungu-t, a fehér turistát. Ruandában ezeknek a gyerekeknek egyetlen álma van az hogy tanulhassanak. Ezért nagyon sok mindenre hajlandók. Tegnap meglátogattunk egy családot ahol a gyerekek napi több mint két órát futnak azért hogy beérjenek az iskolába. Az iskolákban az oktatás elméletileg ingyenes de a járulékos költségek miatt – mint például a tanszerek az egyenruha az iskolai étkezés – sokak számára így is elérhetetlen. A hiányzó pénzösszeg pedig nagyon kevés, egy budapesti kávézó kiadósabb (latte, két süti) meglátogatásakor kifizetettel azonos.

    Az Alapítvány amellyel mentorként Ruandában vagyok most von be újabb gyerekeket az iskoláztatási programjába. Érdemes elgondolkozni a támogatásukról, most hogy valamennyit láttam az országból semmit nem tudnék melegebben javasolni. Az ország egyébként csodálatosan szép, nem túl messze az Egyenlítőtől de elég magasan – egy zöld botanikus kert. A csillogó gyerek tekintetek pedig a szemem láttára töltik fel energiával az úti társaimat.

  • Barbara a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Személyiség- és Klinikai Pszichológia Tanszékének egyetemi adjunktusa. „Az alvászavarok pszichológiai kezelése komplex szemléletet követel, amely csak a kezelő és a segítséget kérő közötti bizalmi viszonyon keresztül valósulhat meg.”

    2006-ban szerzett diplomát az ELTE pszichológia szakán, doktori fokozatát a Pécsi Egyetem kognitív pszichológia programján nyerte el. Neuropszichológiai tanulmányait a Semmelweis Egyetemen, kognitív- és viselkedésterápiás tanulmányait a Viselkedés- és Kognitív Terápiás Egyesületnél végzi.

    Korábban a Kék Pont Drogkonzultációs Alapítványnál és az Autizmus Alapítványban dolgozott pszichológusként, a Nemzeti Közlekedési Hatóság pszichológusaként alkalmassági vizsgálatokat végzett. Oktató és kutatómunkát jelenleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen végzi egyetemi adjunktusként.

    Évek óta tart pszichológiai konzultációt a Honvédkórház Alvásterápiás és Diagnosztikai Központjában, valamint a Somnocenter Alvászavar Központban. Segítő munkája középpontjában elsősorban az alvászavarok hátterének feltárása és komplex pszichológiai kezelése áll. Hiszi, hogy az egyén szükségleteire hangolt, alapos feltáró munka a megfelelő és gyors kezelés titka.

    TANULMÁNYOK, VÉGZETTSÉG:

    2018 – 2022 SOTE, Neuropszichológus szakpszichológus képzés, szakpszichológus jelölt (Szakdolgozat: Stroke-ot átélt afáziás személy neuropszichológiai rehabilitációja, Témavezető: Takács Mária)

    2016 – 2020 PTE, Bölcsészettudományi Kar, Evolúciós és Kognitív Doktori Iskola, doktori fokozat (Cím: Az emlékezeti befolyásolhatóság kognitív és individuális faktorai. Cum laude, 2020. június 9. Oklevél száma: P85A 002667)

    2006 – 2009 ELTE-PPK Kognitív Pszichológia Doktori Iskola, abszolutórium

    2001 – 2007 ELTE-TÁTK, okleveles politológus (Szakdolgozat: A feminizmus helye a magyar politikai rendszerben, témavezető: Dr. Vasali Zoltán)

    2000 – 2006 ELTE-PPK, okleveles pszichológus (Szakdolgozat: Emlékezet és Tudatosság autizmusban, témavezető: Dr. Győri Miklós, Dr. Kónya Anikó)

    1993 – 1997 Deák téri Evangélikus Gimnázium, érettségi

    TOVÁBBKÉPZÉS, EGYÉB TANULMÁNYOK:

    2022 – VIKOTE – CBT konzultáns képzés – CBT konzultáns jelölt

    2015 Rorschach szakmai továbbképzés. Kurzusgazda: Dr. Szakács Ferenc

    2009 Woodcock—Johnson Kognitív Képességek Tesztje akkreditált képzés, oklevél

    2008 Autizmus Alapítvány, ADOS kurzus, akkreditált tanfolyam

    2005 Autizmus Alapítvány, pervazív fejlődési zavarok, akkreditált tanfolyam, oklevél

  • 2009-2014 ELTE TTK Biológiai Intézet Embertani Tanszék, egyetemi tanársegéd
    2015-2021 ELTE TTK Biológiai Intézet Embertani Tanszék, egyetemi adjunktus
    2021-2022 ELTE TTK Biológiai Intézet Embertani Tanszék, egyetemi docens
    2022- ELTE TTK Biológiai Intézet Embertani Tanszék, tanszékvezető egyetemi docens
    2013-2018 MTM Embertani Tár, önkéntes munkatárs
    2019-2021 MTM Embertani Tár, segédmuzeológus, muzeológus

    FŐBB KUTATÁSI TERÜLETEK

    A Kárpát-medence különböző régészeti korszakaiból származó temetkezések embertani leletanyagának populációtörténeti szempontú klasszikus antropológiai vizsgálata. Ezen belül is szűkebb szakterület a bronzkorban és a népvándorláskorban élt népességek változásainak, mozgásainak embertani kutatása.

    Az egykor élt emberek csontmaradványainak paleopatológiai vizsgálata, különös tekintettel a specifikus fertőző megbetegedések és a daganatos megbetegedések csonttani tüneteinek elemzésére (mindkét téma kutatása számos hazai és külföldi kutatóval együttműködésben zajlik).SZAKMAI TAPASZTALAT, GYAKORLATOK

    Szakdolgozati munka: az ELTE Embertani Tanszékén és a MTM Embertani Tárában Gyenis Gyula CSc és Fóthi Erzsébet PhD irányításával; téma: a Zsámbék–Premontrei templom lelőhelyen feltárt temető leleteinek embertani feldolgozása.

    PhD disszertáció: az ELTE Embertani Tanszékén és a MTM Embertani Tárában Fóthi Erzsébet PhD irányításával; téma: a Kr.e. 1600-1450 körül, a középső és késő bronzkor határán lezajlott, a Kárpát-medencei Halomsíros kultúra megjelenésével összefüggő népességmozgások vizsgálata a Füzesabony- és Halomsíros kultúra embertani leletei alapján.

    2003-tól kezdődően:

    a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárában,a miskolci Herman Ottó Múzeumban,a Szegedi Tudományegyetem Embertani Tanszékén,a (MTA) Bölcsészettudományi Kutatóközpont Régészeti Intézetében,a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban,a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban,a szolnoki Damjanich János Múzeumban,a százhalombattai Matrica Múzeumban,és az olaszországi Sassovivóban (Umbria tartomány) és Szardíniánvégzett kutatómunkák során a Kárpát-medencéből és Olaszországból származó, több mint 100 lelőhelyről feltárt, több mint 5000 egyén maradványának vizsgálata részben önálló munkaként, részben más kutatókkal együttműködésben.

    https://humanorigins.si.edu/

    https://humanorigins.si.edu/education/introduction-human-evolution

    https://www.nationalgeographic.com/history/article/who-were-the-neanderthals

    https://www.britannica.com/science/human-evolution

    https://www.youtube.com/watch?v=ehV-MmuvVMU

    https://www.youtube.com/watch?v=DZv8VyIQ7YU

  • Dr. Sudár Balázs az MTA Történettudományi Intézete tudományos főmunkatársa, a Magyar Őstörténeti Témacsoport vezetője.

    Lehet, hogy minden másképpen volt a magyarokkal a honfoglalás előtt, mint ezt eddig gondoltuk.
    Régészeti leletek sora utal arra, hogy talán csak egy emberöltő telt el az Urál elhagyása, és a Kárpát-medence meghódítása között.

    https://hu.wikipedia.org/wiki/Sud%C3%A1r_Bal%C3%A1zs

    https://444.hu/2015/02/27/lehet-hogy-teljesen-felreertettuk-eddig-a-magyarok-ostortenetet

    http://pestisracok.hu/nem-ott-nem-akkor-es-nem-ugy-ahogy-gondoltuk-uj-magyar-ostortenet-1-resz/

  • Dr. Kelemen Eszter, ökológiai közgazdász, MTA Bolyai ösztöndíjas kutató, a Szent István Egyetem, a Corvinus Egyetem és az ELTE volt oktatója, a Környezeti Társadalomkutatók Csoportjának (ESSRG) vezető kutatója, az ENSZ hátterű IPBES (Intergovernmental Platform for Biodiversity and Ecosystem Services) szakértője. Kutatási területei: tudomány és politika közötti párbeszéd, ökoszisztéma szolgáltatások, társadalmi-kulturális értékelés, részvételi kutatási technikák, ökológiai közgazdaságtan, környezeti konfliktusok kezelése.

    https://www.essrg.hu/ Az értékek-értékelés jelentőségéről: http://kovasz.uni-corvinus.hu/2022/2022_e8.pdfA természet értékei, az értékrendszerbeli változások kapcsán a tudomány és a politika közötti párbeszéd szükségességéről: http://kovasz.uni-corvinus.hu/2022/2022_e15.php Mennyire lehet értékrendbeli változásokat elindítani?
    Remélhetjük-e, hogy környezettudatosabb gyerekek kerülnek ki az iskolából, s ha igen, milyen módszerek tűnnek a leginkább hasznosnak arra, hogy attitűdbeli és viselkedésbeli változásokat érjünk el?


  • szakmai önéletrajz, nagyrészt a kvantummechanika szemszögéből
    A Budapesti Műszaki Egyetemen diplomáztam, ahol erős matematikai alapokat követeltek meg, külön matematikai kurzusok is voltak, pl. numerikus analízisből is, a diplomamunkám fontos része volt az elméleti megoldásokról szoftver megírása.

    Néhány év ipari gyakorlat után óraadóként visszakerültem az egyetemre, tanítottam mechanikát, a számítástechnika egyetemi hajnalán számítástechnikát, sok számítógépes nyelven (Algol, Fortran, Pascal, Basic…) szinte minden elérhető számítógépen, míg elérkeztünk a személyi számítógépekig, amelyet mind a mai napig, ami a laptop, mindre írtam szoftvereket. Nagyrészt mérnöki problémák megoldásairól, ez volt a kenyérkereset eszköze. A doktori fokozatot is ezek alapján szereztem meg a BME-n. 1976 óta a BME-n dolgozom, mint tudományos munkatárs.

    Már a diplomaírás előtt felmerült a mostani könyv alapgondolata – és ez a gondolat nem hagyott nyugodni, elkezdődött a csillagászat-fizika-kvantummechanika mélyebb
    megismerése, tanulás, próbálkozások szoftverekkel, számokkal, grafikai megoldásokkal…

    Az első cikket a témában 1990-ben publikáltam (angolul), a Schrödinger-egyenletre alapozott hipotézis, amelyben megjelent már több szép gondolat pl. „a térnek és az időnek nincs immanens léptéke” és a cikk címe hallatlanul szerényen: „A New World-Model”.

    2012-ben angolul megjelent a „Relativisztikus kvantummechanika és a bolygórendszer” című írás (könyv), ez akár a mostani könyv egyik fejezete lehetne.
    2015-ben egy amerikai-kanadai folyóiratban jelent meg a témát továbbfolytató cikkem.
    2017-ben magyarul („Icuri Picuri Világegyetem”), majd amerikában angolul 2020-ban („Teensy Weensy Universe”) könyv jelent meg. 2022-ben további cikket írtam a témában.
    2023-ban jelent meg a mostani könyv, egyszerre magyarul és angolul („az IDŐ léptékei”, „the Scales of Time”).

    a könyvek linkjei:

    https://www.researchgate.net/publication/372915032_az_ido_leptekei

    https://www.researchgate.net/publication/372914731_the_Scales_of_TIME

    ------------------------

    Az adás közben felmerült témák kiegészítő anyagai:

    https://hu.wikipedia.org/wiki/Parker_napszonda

    Tabula Smaragdina

    Quod est inferius, est sicut quod est superius, et quod est superius est sicut quod est inferius ad perpetranda miracula rei unis.

    Ami fenn van, ugyanaz, mint ami lenn van, és ami lenn van, ugyanaz, mint ami fenn van, így érted meg az egy varázslatát.

  • Az ELTE neveléstudományi doktori iskola hallgatója vagyok, megrögzött egyetemista,mellette óraadó történelemtanár. Élek-halok a váratlan, kreatív, általában elsőre őrültségnek tűnő ötletekért, ezeket próbálom szisztematikusan előteremteni a diákokban és előállítani magamban. Henrik Ibsen szavai jutnak az eszembe: „Mondja, ki nem beteg ezen a világon?”

    Az okostelefon mobilitása és okossága révén válik etikai szereplővé. Az okostelefon zsebben hordozható személyi számítógép, amely az internet lehetőségköréhez könnyedén hozzáfér. Ebből adódik, hogy az okostelefon soha nem látott mértékében válik elménk, memóriánk kiterjesztésévé, 21. századi köldökzsinórrá. Nem véletlen, hogy problémás használata népegészségügyi problémává vált. Kutatásom célja az okostelefon filozófiai-etikai megközelítése, a problémás használat megelőzése.

    Egy pedagógiai program, amely céljául a problémás okostelefon-használat hatékony prevencióját tűzi ki, kénytelen a protektív és rizikó elmélet alapvetéseit felhasználva, a problémás használattól leginkább óvó védőfaktorokat (önkontroll és reziliencia) felmérni és megerősíteni. Az okostelefon morális vizsgálatára szolgál az ún. morális beállítódás fogalma, amely célzottan méri fel az okostelefonnal kapcsolatos morális attitűdöket és képességeket.

    A kutatás során egy pedagógiai kísérlet keretein belül bemeneti és kimeneti mérésekkel ellenőriztem a program sikerességét, egy-egy féléves etapban etikaórákon foglalkoztam az okostelefonnal, annak etikai-morális vonzataival, problémáival 8. illetve 11. osztályos csoportokkal.

    A pedagógiai kísérlet során a bementi és kimeneti mérések között több esetben volt tapasztalható változás a védőfaktorokban és a morális beállítódásban. Meglepetésként mégsem az önkontroll, hanem a reziliencia áll közelebb a morális beállítódáshoz, valamint nem a 8.-os, hanem a 11.-es csoportnál volt detektálható nagyobb változás. Azonban a morális beálltódás és a többi konstruktum közötti viszony feltérképezéséhez további kutatások szükségesek. A jövőben a program tökéletesítése és további kísérletek megvalósítása van tervben.

  • Prószéky Gábor az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karán 1979-ben szerzett programozó matematikus diplomát, 1981-ben programtervező matematikus diplomát, a Bölcsészettudományi karon pedig 1982-ben általános és alkalmazott nyelvész szakos bölcsész oklevelet szerzett. 1995-ben doktorált nyelvészetből majd 2004-ben az MTA doktora lett. 2006-tól habilitált egyetemi tanár.

    1991-ben társaival megalapítja a MorphoLogic nevű számítógépes nyelvészeti vállalkozást, melynek az indulástól 2017-ig ügyvezető igazgatója.

    Főként helyesírási, elválasztó programok, intelligens szótárak és fordítóprogramok kutatásával és fejlesztésével foglalkoznak.
    Olyan nemzetközi cégek vásárolták meg termékeik licencjogát, mint a Microsoft, IBM, Xerox és az Adobe. Számos hazai és nemzetközi díjat kapnak.

    2017-től az MTA Nyelvtudományi Intézet igazgatója, majd 2020-tól ennek jogutódja, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz tartozó Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója.

    https://nytud.hu/munkatars/proszeky-gabor/profil

    https://www.morphologic.hu/content/view/33/586/450/lang,hu/

    PULI a magyar mesterséges intelligencia:
    https://index.hu/tudomany/2023/08/27/mesterseges-intelligencia-chat-gpt-puli-proszeky-gabor/

    A PULI oldala: https://juniper.nytud.hu/

  • A Nature tudományos folyóiratban jelentették meg a koppenhágai egyetem kutatói a tanulmányukat, amely szerint a Föld éghajlatát döntően befolyásoló Észak-atlanti bukóáramlás az évszázad közepére valószínűleg leáll. Bár 2025 és 2095 között 95%-os valószínűséggel jelezték a leállást egy konkrét dátum is szerepel: 2057. A 95% elég erős valószínüséget mutat. Innen indulunk...

    https://24.hu/tudomany/2023/08/29/amoc-leallas-meteorologus-interju-klimavaltozas-molnar-laszlo/
    .

    .
    Pontos dátum a világvégéről a Nature cikkében:
    https://www.nature.com/articles/s41467-023-39810-w

    az indiai hőhullámok miatti elhalálozások:
    https://www.statista.com/statistics/1006983/india-deaths-due-to-heat-waves/

  • "Az elmúlt 10 évben szerencsém volt, hogy az Ocean Park Hong Kong kutatócsoportjában dolgozhattam kutatási tanulmányok tervezésében és fejlesztésében. Gyakornokaink és önkénteseink segítségével jelenleg több tengeri és szárazföldi fajjal dolgozunk, a tevékenység megfigyelésére, a viselkedési minták elemzésére és a kognitív gazdagítások használatára összpontosítva.

    Az Ocean Park Hong Kong kutatócsoportjának vezetése mellett alapítója vagyok a Tursiopsdivers öko-búvárcsoportnak is, amely az óceánok megtisztításával és megőrzésével foglalkozik."

    Delfintájszólás, delfinnevek, hagyományos orvoslás az állatok segítése érdekében és más különös dolgok egy zoológus doktorandusz kutatásai és tapasztalata alapján.

    Egyedi azonosító: a delfin saját neve, ami a szülei nevéből következik
    Echolokáció: hangradar
    Kooperáció: együttműködés a közös cél érdekében

    http://www.esztermatrailab.com/

    Korábbi adásaink Eszterrel:

    1. https://tilos.hu/episode/3-utas/2015/04/08
    2. https://tilos.hu/episode/3-utas/2019/12/25

  • Az elején mindjárt: sosem szerettem sem tükörbe nézni, sem fényképezőgép elé állni. Pedig sok-sok éven át csak magamat vizsgálgattam, még a környező világot is alig értem rá fölfedezni. Tehát vannak fönntartásaim a média minden formája iránt.

    Valószínűleg szemérmes alkat vagyok, sok mindent az intim szférához sorolok, amit mások nem, például nem szeretek kevéssé ismert emberekkel együtt enni, az életemről mesélni nekik, vagy fizikailag túl közel kerülni hozzájuk.

    Ami nem jelenti azt, hogy aztán nem vesztem bele a világba, hogy nem kalandoztam eleget más országokban, hogy nem érdekeltek helyek és emberek, hogy nem halmoztam túlzást túlzásra, amikor az kellett a megismeréshez. Komplikált lény vagyok, mint bárki más.

    A szellemi útról és útkeresésről mesélni nekem olyan, mintha arra kérnének föl, hogy nyilvánosan szeretkezzek. Nem csak azt tudom, hogy ügyetlenné válok a rám zúduló fényben, hanem azt is vélem, hogy valami nemigen tud így megszületni, amihez éppen a bensőségesség áldása kellene.

    Nehezen beszélek róla azért is, mert minden szó sokértékű, és így félreérthető és félremagyarázható. És nehezen hagyom, hogy rögzítsenek bármit az életemből, mert az már nem élet többé, az élet keletkezik és meghal minden pillanatban, és éppen így jó. Magam után legföljebb nyomokat hagyok, oly elmosódókat és finomakat, mint fecske szárnya a vízen: egy érintés emlékét valaki bőrén, egy hang rezdülését valaki fülében. Ami belőlem tovább él, észrevétlenül és szervesen beleszövődik majd az élet színes szövetébe, nem válik el tőle.

    Keresni mindennél intimebb folyamat, mert az ember szegénységére mutat rá, törékenységére, kiszolgáltatottságára, és a szegény nem szívesen mutatkozik. Tán nem is szívesen beszél erről a szegénységről a jólétben, bár csöndes megértéssel és együttérzéssel gondol vissza rá.

    Az élet maga a példa, a végigélt élet, a hozzáállás, a tartás, az egyenesség. Nem is annyira amit csinálunk, hanem ahogyan tesszük. Nem tudom, egyáltalán miről lehetne vagy lehet beszélni.

    Kérdésekre persze tudok válaszolni. Igyekszem elkerülni, hogy hozzáértőnek látsszak, és megkísérlem, hogy becsületes maradjak a válaszaimban, ne játsszak se magamnak, se másnak. Régóta nem vagy alig teszek olyat, amit röstellhetnék, és tágra nyitom az ajtóm az előtt, aki kíváncsi, nincs takargatnivalóm. Amit meg merek tenni, el is merem vállalni.

    A hitelesség érdekel, amikor a teljes személy ott áll saját élete mögött, bármennyire ismeri annak esetlegességét, változékonyságát, megfoghatatlanságát. Amikor tudja, hogy nemsokára el kell engednie, és ettől szeme sem rebben. A bátorság érdekel, amelyet nem ijeszt keletkezés és nem rettent elmúlás, nyugodt derűvel figyeli az élet különös-szép játékát, nem szab feltételeket és nem aggodalmaskodik. Az érdekel, hogyan magyarázható meg embereknek, hogy értékeljék és teljes szívvel éljék azt a különös lehetőséget, amit úgy nevezünk: élet.

  • Hankó Gergely a Környezetvédelmi Gyártók és Szolgáltatók Szövetségének ügyvezető igazgatója. Mindent tud a hulladékról és az épp aktuálisan fontos témákat vesszük elő:

    Hulladékkezelés járvány idején: https://kszgysz.hu/zoldipar-vs-covid-19/hulladekkezeles-a-koronavirus-idejen Szaporodó hulladékelhagyás, alakuló Hulladékgazdálkodási Hatóság Körforgásos gazdaságra való áttérés kihívásai: https://www.kormany.hu/hu/innovacios-es-technologiai-miniszterium/fenntarthatosagert-felelos-allamtitkarsag/hirek/a-korforgasos-gazdasagra-torteno-atteres-a-gazdasagpolitika-egyik-fo-kihivasa Zöld Tippek Homo fiszek részére: https://kszgysz.hu/zoldipar-vs-covid-19/otthon-is-zolden-top12-homofisz-tipp Zöldipar vs COVID-19 aloldal: https://kszgysz.hu/zoldipar-vs-covid-19 PET Kupa hírek: https://petkupa.hu/hu_HU/magyar-nyelvu-trashout Megvan Béla teherautója: https://petkupa.hu/hu_HU/folyomento-teherauto-belanak 10 tonna tiszai PET indult útnak Bulgária felé
  • Dr. Hangya Balázs orvos, matematikus, MTA-KOKI Rendszer-Neurobiológia Kutatócsoport vezetője.

    2015-ben elnyerte az MTA Lendület pályázatát és megalapította a Lendület Rendszer-Neurobiológia Kutatócsoportot az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetében. Kutatásának középpontjában az Alzheimer- és a Parkinson-kór hátterében álló idegrendszeri elváltozások vizsgálata áll. Ezen neurodegeneratív megbetegedések hátterében különböző sejttípusok (kolinerg, dopaminerg) szeletív pusztulása áll. Munkájának célja ezen sejtek azonosítása és specifikus vizsgálata különböző kognitív -tanulási és figyelmi- feladatok során.

    https://qubit.hu/2022/08/02/magyar-kutatok-igazoltak-hogy-egyes-idegsejtek-az-ingaorakhoz-hasonloan-szinkronizalodnak

    http://hangyalab.koki.hu/index.php/author/hangyab/

    Doktori értekezése: http://semmelweis.hu/wp-content/phd/phd_live/vedes/export/hangyabalazs.m.pdf
    .

    .