Episodes
-
Klára a Natálie Poledníkovy (24) jsou jednovaječná dvojčata, krásné blondýny, vysokoškolačky, podnikatelky a od útlého věku obě dominovaly ve sportu, který je často přisuzován spíše mužům – v boxu. Jejich příběh ale není zdaleka jen pohádka o barbínách v ringu. „V den, kdy jsme doma celá rodina slavili naše osmnáctiny, přišla šokující zpráva. Mám rakovinu v předposledním stádiu, velmi vzácný a agresivní nádor na vaječníku, který váží kilo a půl,“ vzpomíná na nejtěžší okamžiky v životě Klára v novém díle pořadu Blesk Podcast.
-
Dětská obezita je velké téma, od roku 1990 se výskyt obézních dětí v České republice zvýšil až šestkrát. A z obézních dětí až v 75 % případů rostou obézní dospělý, což vede k celé řadě civilizačních chorob. Pediatr a dětský kardiolog Bohuslav Procházka zasvětil boji s obezitou celou svou profesní kariéru, vstoupil kvůli tomu i do vysoké politiky a od roku 2022 je senátorem za KDU-ČSL. „Považuji to za své poslání. U obézních dětí je, mimo jiné, i mnohem vyšší procento sebevražd,“ říká v pořadu Blesk Podcast.
-
Missing episodes?
-
Před jedenácti lety se jí život obrátil vzhůru nohama. Bývalý přítel, se kterým strávila dva a půl roku, neunesl její nový vztah a rozhodl se jí pomstít tím nejhorším možným způsobem. Počkal si na ni při cestě do práce a do obličeje jí vychrstl kyselinu. Tehdy pětadvacetiletá Martina Izingová trvale přišla o zrak a dlouho bojovala o přežití. Ale, jak sama říká, svůj život si vzala zpátky. Dnes je vdaná, má rok a půl starého syna a spoluzaložila organizaci na pomoc lidem v podobné situaci.
-
Během prvního těhotenství se u ní objevily úzkosti, na které do té doby nebyla zvyklá. Myslela si, že po porodu odezní, ale opak byl pravdou. Strachy a obavy o zdraví novorozeného dítěte ji paralyzovaly natolik, že nebyla schopná ani sama vyjít z domu. Veronika Kubrichtová se z těchto nepříjemných stavů dostala až díky psychiatrické péči a antidepresivům. Tehdy se rozhodla založit organizaci Úsměv mámy, která už deset let pomáhá ženám v podobné situaci. Psychickými problémy totiž po narození dítěte trpí podle statistik jedna z pěti žen.
-
Na přelomu října a listopadu pokořili Ondrej Húserka (†34) a Marek Holeček (50) himálajskou horu Langtang Lirung. Při sestupu ale slovenský horolezec spadl do trhliny a zemřel. Holeček svému parťákovi vyrazil na pomoc, po několika hodinách mu ale Húserka v náručí naposledy vydechl. O tom, jak poslední chvíle probíhaly, jestli šlo něco udělat jinak a zabránit tragédii, i proč nebyl pozvaný na kamarádův pohřeb, promluvil jeden z nejlepších světových horolezců v pořadu Blesk Podcast. „Kdybych zemřel já, nechtěl bych po svých blízkých, aby prolívali slzy. Život je na to moc krátkej. Dívejme se zpětně na to, co bylo dobrý,“ říká v prvním otevřeném rozhovoru po nehodě.
-
Vyrostl v silně věřícím prostředí, od malička byl veden k tomu, že jeho mužské tělo je odporné a nenáviděl ho. Prošel si šikanou, trpěl depresemi, anorexií a sebevražednými sklony. Své problémy se rozhodl vyřešit změnou pohlaví, několik let žil v ženském těle. Jeho pochroumanou psychiku ale tranzice nevyřešila, naopak. Dnes je z něj opět oficiálně muž a proti operativním změnám pohlaví tvrdě vystupuje. „Operace z vás ženu neudělá, jde jen o tělesnou modifikaci. Připadal jsem si jako úchyl, několikrát jsem se pokusil zabít,“ říká v novém díle pořadu Blesk Podcast Daniel Black (24).
-
Molekulární biolog Petr Ryšávka razí teorii, že střevo je náš druhý mozek. Stav střevního mikrobiomu ovlivňuje sklony k depresím, to, zda jsme štíhlí nebo obézní, nebo jestli trpíme alergiemi. V novém díle pořadu Blesk Podcast se rozpovídal nejen o tom, jak o svá střeva pečovat, ale i proč je podle něj dobré si svou zdravou stolici uložit do exkrementální banky na horší časy. „Ze stolice se udělá takové smoothie, které vám pak sondou přes nos napumpují do střev. Možná to nezní lákavě, ale znám dost případů, kdy díky tomu lidé utekli doslova hrobníkovi z lopaty,“ říká známý vědec.
-
Beáta Uhlířová (20) nebo taky lifestyle.beat, jak si říká na Instagramu, ukazuje tisícům svých sledujících, jak se vypořádala s mentální anorexií. A promluvit o svém boji přišla i do nejnovějšího dílu pořadu Blesk Podcast. „Vážila jsem 28 kilo, cítila jsem, že umírám. Mozek mi vůbec nefungoval, před očima mi proběhl celý život. Záchrana přišla v poslední chvíli, jinak bych tady s vámi dnes určitě neseděla,“ popisuje mrazivé okamžiky své cesty během velmi otevřeného rozhovoru.
-
Lékaře urgentní medicíny a záchranáře Marka Dvořáka asi netřeba dlouze představovat. Na Instagramu ho sleduje bezmála 350 tisíc lidí, což už je pořádně vysoké číslo. Marek nejen, že šíří osvětu o první pomoci a vyvrací mýty s ní spojené, navíc to umí podat často velmi zábavnou formou. Což dokazuje i v nejnovějším díle pořadu Blesk Podcast. „Když je sedmdesátiletá paní na plovárně pod hladinou, asi těžko si přihlížející můžou myslet, že trénuje zadržení dechu na šest minut,“ říká známý doktor, který nepopírá, že drsnější humor k jeho profesi prostě patří.
-
Krásní lidé to mají v životě snazší. Mají menší pravděpodobnost, že dostanou pokutu, větší šanci na kariérní postup… Vzhled je důležitý, i když nám to může připadat povrchní. Svědčí o tom i studie, které dokazují, že plastika prsou má na kvalitu života ženy větší vliv, než třeba výměna kyčle. Známý plastický chirurg Ondřej Měšťák v novém díle pořadu Blesk Podcast mluví nejen o tom, jak je důležité cítit se ve svém těle dobře, ale prozrazuje také, že na plastiku není pozdě ani v sedmdesáti, jestli se dá zvětšit penis nebo jak to asi bylo s provaleným faceliftem Dary Rolins.
-
Obrázkové sešity, grafické romány, komiksy. Milují je velcí i malí, kluci i dívky, nejsou jen pro nerdy. Fanouškům je už 85 let přináší Marvel. A do kin také jejich filmová zpracování. I o nich je nový díl Podcastu Blesku, kam za námi přišel Libor Pokorný alias Libo-Wan z Nerdopolis, nerdské fanouškovské základny.
-
Hospic. Slovo, které si většina z nás spojuje především dlouhodobě nemocnými starými lidmi. Nevyléčitelně nemocné ale bývají bohužel i děti a není jich málo. Podobná péče pro ně v České republice ale doposud chyběla. To se ale změnilo na začátku srpna, kdy ředitelka Radka Vernerová spolu s celým svým týmem otevřela první dětský hospic u nás – Dům pro Julii. V nejnovějším díle pořadu Blesk Podcast jsme se přímo v prostorách hospicu pobavili nejen s ní, ale na dálku jsme se posléze spojili i s Petrou Trnkovou, maminkou Julinky, po které nese své jméno.
-
Poruch příjmu potravy v posledních letech přibývá, nějakou z jejich forem trpí podle statistik až 6% populace. Vlivem pandemie covidu nebo sociálních sítí se navíc stále objevují nové a nové typy, například ortorexie, posedlost zdravým životním stylem. Anorexií prý už dnes nezřídka trpí i děti předškolního věku. Jde přitom o nejsmrtelnější psychické onemocnění vůbec. „Nekončí naštěstí vždy fatálně. Ale zažila jsem během své klinické praxe i případy, kdy jsme pacientky museli učit znovu používat příbor. Tak dlouho nejedly klasickou stravu, že naprosto zapomněly běžně stolovat,“ říká v novém díle pořadu Blesk Podcast přední česká psychiatrička, vedoucí Centra pro poruchy příjmu potravy, Hana Papežová.
-
Thea a táta, instagramový profil, který má přes osmdesát tisíc sledujících. Proč? Stojí za ním totiž velmi silný příběh. Thea Krečová měla před dvěma lety autonehodu. Její maminka dostala mikrospánek a nabourala, ona i Theini dva sourozenci vyvázli bez větších zranění. Thea ale, nejspíš kvůli špatně zapnutému pásu, skončila na vozíčku. Je to bojovnice, což pravidelně ukazuje i svým fanouškům na sociálních sítích. V novém díle pořadu Blesk Podcast ale přiznává, že ne pořád je všechno sluncem zalité. „Propady mám. Často. Jen je veřejně neukazuju, protože chci lidi hlavně motivovat. Děsím se třeba toho, že si nikdy nenajdu kluka. Že i když si bude myslet, že jsem hezká a fajn, vždycky dá přednost té, co chodí,“ říká Thea ve velmi otevřeném rozhovoru.
-
„Populace stárne, všichni to víme, všichni víme, že budeme potřebovat zdravotnické profesionály, ale přesto je stále vzděláváme jako pro minulé století,“ říká gerontoložka Iva Holmerová s odkazem na brazilského lékaře Alexandra Kalache, který se specializuje na studium stárnutí. Důraz se podle ní klade takřka výhradně na akutní onemocnění a na oblasti jako je gerontologie či geriatrie se na lékařských fakultách často zapomíná, nejsou prostě tolik atraktivní. Jak se se stárnutím populace vypořádat? Jak docílit toho, aby zdravé dožití v Česku nebylo jen okolo 65 let, jako je tomu dnes? A jak daleko je výzkum léku na Alzheimerovu chorobu? O tom všem se rozpovídala v novém díle pořadu Blesk Podcast.
-
Měl slibnou kariéru coby ředitel banky, stačilo ale pár piv s kamarádem a všechno bylo jinak. Jan Knechtl se rozhodl dát výpověď a spolu s Tomášem Formánkem založili firmu Melememaso, která se specializuje na výrobu luxusních paštik. Projektu věřili natolik, že do něj vrazili všechny své úspory a rok a půl trvalo, než si za své úsilí vůbec mohli začít vyplácet mzdu. Vyplatilo se. Nejen, že jdou jejich paštiky na dračku, ale už s nimi několikrát vyhráli i celosvětové gastro Oscary!
-
Černý válec připomínající plynojem. Přitom vždy místo, kde se rodilo umění. Potřetí během své éry jako Nová Spirála scéna ožije fascinující show. A na její jeviště se vrátí i česká Edith Piaf, Radka Fišarová. Blesku odhalila každý kout, zákulisí, jeviště i hlediště, z nějž se brzy bude zase tleskat.
-
Po rozvodu zůstala sama na čtyři malé dcery a musela se ze společné domácnosti odstěhovat do malého bytu na sídlišti v Kamenickém Šenově. Ačkoliv vystudovaná sklářka Marie Mrňávková přiznává, že to bylo psychicky i fyzicky velmi náročné období, nepoložilo ji to. Naopak. Ve skromné panelákové kuchyni si zřídila šicí koutek a po nocích šila originální panenky. Založila značku Brodita a za své podnikatelské úsilí získala několik ocenění.
-
Pohlaví nejsou jen dvě, ať kdokoliv říká cokoliv, biologie hovoří jasně. V lidské populaci existuje nezanedbatelné procento takzvaně intersex osob, o kterých spousta lidí nejspíš poprvé slyšela až v souvislosti s alžírskou boxerkou Imán Chalífovou, jejíž účast na letních olympijských hrách v Paříži vzbudila obrovské vášně. Kdo intersex lidé jsou a co to přesně znamená, to v novém díle Blesk Podcastu vysvětluje sociolog genderu a pohlaví Zdeněk Sloboda.
-
Blížící se začátek školního roku s sebou na jednu stranu přináší radost z návratu mezi spolužáky a kamarády, na druhou ale i stres z nového učiva, testů a zkoušení. U některých dětí jsou ale obavy z návratu do lavic mnohem závažnější. Jde o ty, které čelí šikaně. Jak rozpoznat, že je naše dítě obětí šikany, i když se doma nesvěří? Jak jí ideálně předcházet? A liší se nějak šikana mezi kluky a dívkami? Na to a mnohem víc odpovídá v novém díle pořadu Blesk Podcast etoped, psychoterapeut a odborník právě na téma šikany Miloslav Čedík.
- Show more