Episodit
-
Samochód płonie, a za kierownicą nie ma nikogo. Tak w swój apokaliptyczny debiutancki album wprowadza słuchaczy kanadyjska grupa Godspeed You! Black Emperor. Płyta opisywana jest jako "soundtrack do końca świata", ale pomimo tego niesie też w sobie nadzieję. O albumie F♯ A♯ ∞, w tym odcinku Strefy Dyskomfortu opowie Jakub Piątkowski.
-
Rosalie. w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada o coverze "Kiedy powiem sobie dość" grupy O.N.A., który nagrała z Chloe Martini. - Wybór tej piosenki był oczywisty, ale trudny. Z jednej strony "Kiedy powiem sobie dość" odwołuje się do mojej młodości, to muzyka, której kiedyś słuchałam. Z drugiej - miałam świadomość wagi i powagi tego utworu - opowiada artystka. - Dzięki obecności Chloe ujarzmiłam te wszystkie demony. My po prostu dogadujemy się bez słów.
-
Puuttuva jakso?
-
Po pięciu latach przerwy post-rockowy zespół Spoiwo powrócił z nową płytą. - "Martial Hearts" to portret przebytej drogi i komentarz do współczesnej rzeczywistości - mówią muzycy. To pierwszy album zespołu, na którym pojawiają się wokal i teksty. - Pracując nad poprzednimi krążkami post-rockowa forma była dla nas najbardziej atrakcyjna, jeśli chodzi o sam przekaz emocji. Niepotrzebne były nam do tego słowa, zastępowaliśmy je pogłosami i delayami - tłumaczą Patryk Piątkowski i Piotr Gierzyński w rozmowie z Bartkiem Koziczyńskim.
-
Kasia Golomska i Kamil Durski jako Lilly Hates Roses zadebiutowali w 2013 roku, a po wydaniu dwóch płyt postanowili założyć nowy zespół. - Atlvnta jest wszystkim tym, czym nie była Lilly. Zmieniliśmy stylistykę i poczuliśmy wiatr w żaglach - opowiadają muzycy.
-
Zespół Dubska opowiadał w Czwórce o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "BDG Roots Rockers", ale także muzycznej filozofii i planach. - Jesteśmy z ginącego plemienia, ale wciąż istniejemy - mówili Dymitr Czabański i Artur Małecki z grupy Dubska.
-
Internet jest miejscem, w którym dziwna, niecodzienna muzyka miała szansę zyskać szerszą publikę niż kiedykolwiek indziej. Do tego stopnia, że niektóre gatunki muzyki powstały całkowicie w Internecie i nie były związane z żadnym konkretnym miejscem w fizycznej przestrzeni. Jednym z takich gatunków jest vaporwave. Na podstawie albumu "Floral Shoppe" Macintosh Plus w tym odcinku podcastu Strefa Dyskomfortu opowie o nim Jakub Piątkowski.
-
- W singlu "Morze Czerwone" nie myślałam o Davidzie Lynchu, choć to artysta, który mocno na mnie działa, ale dym i mrok pozostał - mówi Kasia Lins o swoim najnowszym klipie, zdradza też jak poznać jej mamę, która występuje w teledysku.
-
Najpierw był cykl imprez i audycja w radiu, teraz są też autorskie numery. Święty Bass gra tak, jakby młodość spędził w undergroundowych klubach na przedmieściach Londynu. Duet tworzą Miły ATZ i Phunk’Ill, którzy postawili sobie za cel propagowanie brytyjskiego bassowego brzmienia z pogranicza UK garage, grime czy bassline. - Mniej wiecej rok temy spotkaliśmy się i powymienialiśmy poglądy na temat muzycznych ispiracji. Ponieważ one się pokryły zawiązaliśmy projekt - wspominają artyści w rozmowie z Numerem.
-
Blisko dwa lata po premierze płyty "Gaja Hornby", nominowanej do Fryderyka w kategorii Album Roku Pop, Margaret wraca z nowym krążkiem "Maggie Vision”. Więcej w podcaście.
-
Anja Kraft, Jurek Przeździecki i Kuba Sojka, didżeje, producenci i muzyczni rezydenci Czwórki z okazji Światowego Dnia Radia opowiadają Uli Kaczyńskiej o kulisach powstawania swoich audycji. „Prywatka” w każdą sobotę o 20.00.
-
100 gecs to duet, który pojawił się właściwie znikąd, po czym zaczął tworzyć muzykę która jednocześnie szokowała i porywała. Ich debiutancki album "1000 gecs" to amalgamat różnych często skrajnie różnych inspiracji zmuszonych do połączenia się ze sobą. Efektem są niezwykle chwytliwe, popowe utwory, które dla wielu są niemożliwe do słuchania. O tym albumie w trzecim odcinku podcastu Strefa Dyskomfortu opowiada Jakub Piątkowski.
-
LASS, czyli pochodząca z Radomska wokalistka i uczestniczka The Voice of Poland Katarzyna Klimczyk, 29 stycznia wydała debiutancką płytę. O kulisach powstania albumu „LOVEHOLIC*” opowiedziała Uli Kaczyńskiej. Audycja „Wszystko gra” w każdą środę o 9.00.
-
W tym roku minie pięć lat od momentu premiery debiutanckiej płyty Buslava. - Utwór "Syn" opowiada o doświadczanej przez wielu traumie, która nie wiąże się z tragicznymi wydarzeniami, tylko zasadza się na pielęgnowanych, być może nawet nieświadomie, mikrourazach - opowiada artysta. "Syn" kryje ważne przesłanie i trudną historię opowiadaną z perspektywy zranionego dziecka, które nie wpisuje się w oczekiwania i wymagania rodzica. - Dobro dziecka inaczej było rozumiane przez pokolenie naszych rodziców, inaczej postrzegane jest dziś przez nas. Ale ja nie oceniam i nie wartościuję. Napisałem ten tekst po to, by ludzie, którzy tkwią w procesie rozliczania się z przeszłością, wreszcie mogli ruszyć z miejsca.
-
1 kwietnia 2020 roku artyści umieścili w sieci komunikat: nagraliśmy wspólny album i nie jest to primaaprilisowy żart. Płyta "ARKanoid" ukazała się kilka miesięcy później - 13 listopada. - Dla mnie współpraca z tak cenionymi chłopakami to osobiste trofeum, ale kiedy tworzyliśmy materiał nie było podziałów na "starą" i "nową" szkołę. Była chemia, wspólna zajawka, graliśmy do jednej bramki - opowiada Kleszcz. - Kleszczu zasypał nas tekstami - dodaje Abradab. - Byłem przyzwyczajony, że to ja inicjuję zwrotki, a tutaj tylko raz pierwszy wyszedłem z inicjatywą. A Rah podsumowuje - Dab nie znał twórczości Kleszcza, ale zaufał mi. Szybko okazało się, że rymujemy wspólnym językiem.
-
Yulia aka Julia Czub właśnie zadebiutowała EP-ką pt. "Warsaw Mule". W rozmowie z Ulą Kaczyńską wokalistka opowiada o kulisach stworzenia krążka, życiu nocnym i romantyzowaniu toksycznych relacji. Audycja "Wszystko gra" w każdą środę o 9.00.
-
- "Not My Friend" to piosenka trochę o czasie, trochę o relacjach międzyludzkich. Teraz może wydawać się mocno enigmatyczna, ale w kontekście całej płyty to będzie taki brakujący puzzel, który ukrył się pod dywanem - opowiada Gosia Dryjańska z duetu Oxford Drama, który w tym roku planuje wydać nowy album. Audycja "Wszystko gra" w każdą środę o 9.00.
-
Pierwotnie nazwa zespołu brzmiała Eddie/Hai, potem do składu dołączyła wiolonczelistka Zuzanna Nierubca. Grupa uformowała się ostatecznie niespełna trzy lata temu. Artyście tworzą dziś muzykę oscylującą wokół alternatywy z domieszkami rocka, jazzu i wpływów hip-hopu. Do tej pory udało im się zdobyć doświadczenia podczas kilkudzziesięciu koncertów, kilku festiwali. Na koncie mają także koncertową EP-kę.
-
Przez ostatnie lata Baasch chętnie współpracował z najważniejszymi artystami polskiej sceny elektronicznej - m.in. z Rysami, Bokką, Noviką, Zamilską, A_Gimem i Piotrem Behnarem. Tym razem spotkał się z Kacperczykami. - Łącząc siły z artystami reprezentującymi hip-hop wychodzę ze strefy komfortu. Dzięki temu "wietrzę" głowę i nie nudzę się tym, co robię - opowiada Baasch w rozmowie z Ulą Kaczyńską.
-
Światło dzienne ujrzał właśnie nowy krążek od grupy Johny Rockers. W albumie "Endless" usłyszymy 13 numerów o miłości i wolności. - Wolność to możliwość podejmowania ryzykownych działań, robienia rzeczy, na które mamy ochotę, zanim zastanowimy się, czy to w ogóle ma sens - mówią muzycy grupy w rozmowie z Makenem
-
Daria Zawiałow w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada o nowym albumie i fascynacji anime. Najnowszy utwór wokalistki nosi tytuł „Kaonashi” i jest hołdem dla kobiet, które są ofiarami przemocy. W teledysku promującym utwór obok wokalistki wystąpił Dawid Ogrodnik. Audycja „Wszystko gra” w każdą środę o 9.00.
- Näytä enemmän