Episodes
-
Jak umělá inteligence ovlivní trh práce a jak se mohou jednotlivci i společnosti na tyto změny adaptovat? Jaké dovednosti budou v éře AI klíčové a jak by se měly změnit vzdělávací systémy? A jak zajistit, aby vývoj umělé inteligence probíhal v souladu s etickými normami a lidskými hodnotami?
Hostem jubilejního 200. dílu podcastu DEEP TALKS byl profesor Michal Pěchouček, přední český odborník na umělou inteligenci. Působí jako ředitel Centra umělé inteligence (AIC) na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Publikoval více než 400 impaktovaných publikací, které přispěly k výzkumu umělé inteligence, a jako hostující profesor působil na mnoha zahraničních univerzitách.
Podílel se také na založení několika technologických startupů, například společnosti Cognitive Security, kterou v roce 2013 koupila firma Cisco, a v letech 2019 až 2024 zastával pozici technického ředitele ve společnosti Gen (dříve Avast).
-
Jaké jsou aktuální vyhlídky konfliktu na Ukrajině? Co vede k růstu autokracií všude po světě? Jak ukrajinská start-upová scéna inovuje v rámci AI zbraňových systémů? Co můžeme dělat pro desítky tisíc ukrajinských dětí, které Rusko násilně zavleklo na své uzení? A jak se můžeme jako Česko poučit z aktuální situace na Slovensku?
Mým hostem byl již podruhé Martin Poliačik. Martin byl 10 let poslancem Národnej rady Slovenskej republiky, napsal knihu „Pořádek v hlavě: Kritické myšlení pro každý den“. Dříve pracoval pro GLOBSEC a nyní nově řeší téma ukrajinských dětí násilně zavlečených do Ruska v rámci organizace Emile Foundation.
-
Missing episodes?
-
Posunuli jsme se jako lidstvo od komunismu a fašismu, nebo je šance kolaborovat s takovým režimem stále stejná jako dříve? Dokážeme předpovědět takové chování či existuje proti němu nějaká prevence? A co je to to „něco“ v nás, co vede ke zlu a morálnímu selhání?
Dalším hostem Deep Talks byl spisovatel Jiří Padevět, kterému vyšla nová kniha Český bestiář. V této knize popisuje osm příběhů Čechů, kteří kolaborovali se zrůdnými režimy – nacistickým, komunistickým a někteří i s oběma – a sami se takovými zrůdami postupně stali a z dnešního pohledu morálně fatálně selhali. Jiří Padevět je také ředitelem nakladatelství Academia, držitelem ceny Magnesia Litera a autorem mnoha knih s historickou tématikou, převážně z doby protektorátu.
-
Proč má smysl navštívit Japonsko právě teď? Jak Singapur dokázal vyrůst ze 3 milionů v roce 1990 na téměř 6 milionů dnes? A jak se z toho můžeme v Evropě poučit? Co je to "abundance mindset" a proč bychom si měli více pomáhat? A jak nalézt osvícení na půli cesty mezi Buddhou a jednorožci?
Přátelé, máme tady další bonusovou epizodu. Můj drahý kamarád Jakub Horák mě pozval do svého nového podcastu "ECCENTRIC LATE NIGHT". Po mém návratu z Asie jsme vytvořili tento díl a dohodli se, že ho dáme na oba kanály. Jakub je jeden z mých nejlepších přátel, byli jsme spolu v Nepálu a v Deep Talks už byl ve třech dílech. Je to člověk, se kterým jsem měl za celý svůj život ty nejzajímavější konverzace...
- Pokud se vám díl líbil, můžete podpořit Jakuba odběrem jeho podcastu zde: https://herohero.co/jakubhorak/
-
Jak si může Česko udržet svou konkurenceschopnost? Jaká nás čeká budoucnost z pohledu elektromobility? Jak se Evropa může bránit extrémně levným elektromobilům z Číny a závislosti na čínských bateriích? A jak připravit český průmysl na 21. století a dopady AI a automatizace?
Dalším hostem Deep Talks byl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Absolvoval Univerzitu Karlovu a University of Cambridge, je bývalým náměstkem místopředsedy vlády pro ekonomiku a také bývalým členem managementu společnosti Škoda Auto.
Odkazy:
- Test silných stránek a talentů Talent Kompas (20% sleva s kódem PETR20): http://talentkompas.cz//?ref=5 -
Co je zdrojem motivace a vášně dělat opravdu velké věci? Jak překonávat selhání a těžké začátky, které mají téměř všichni podnikatelé? A jak ustát úspěch a zachovat si nadhled?
Dalším hostem Deep Talks byl Pavol Neruda. Pavol je spoluzakladatel organizace Oktagon MMA, která je největší sportovní show u nás. A nyní společně s kolegou Ondřejem Novotným plánují podmanit si také celý svět…
Odkazy:
- „Deep Talks Pack“ – balíček Magnesium, Omega 3 a Vitamin D3+K2 (s kód PETR20 na 20% slevu na všechny produkty, včetně balíčku): https://flow-nutrition.cz/products/deep-talks-pack -
Jaké nastavení mysli je potřeba k tomu vybudovat miliardovou firmu? Jaké zásady Simona používá pro svůj leadership a práci s lidmi? A jak i po 4. nejúspěšnějším českém exitu v historii najít nový smysl?
Simona mluví o svých začátcích, kdy jako dcera samoživitelky měla jednu z možná nejtěžších výchozích pozic. Místo obviňování okolí a „syndromu oběti“ si však vyhrnula rukávy a začala ještě jako dítě pracovat. Na začátku i na úplně těch nejnižších pozicích v gastronomii či jako pokojská. Houževnatost jí postupně dostala do Ameriky či se postupně díky ní naučila i programovat. Nakonec se dostala i do světa bouřlivě rostoucího českého e-commerce…
Za 13 let vybudovala Zásilkovnu a zdárně ji dotáhla do úspěšného exitu. Její příběh je jeden z největších českých byznysových příběhu celé historie. A každý se z něho můžeme hodně poučit a inspirovat.
-
Jaké obavy ohledně umělé inteligence jsou reálné a jaké jsou trochu nafouklá bublina? Co čekat od dalšího vývoje generativní umělé inteligence, např. od ChatGPT-5? A jak tohle všechno změní naše vnímání práce, vlastní hodnoty a smyslu života?
Dalším hostem Deep Talks byl Jan Romportl. Honza má téměř 20 let zkušeností jako výzkumník a expert v oblasti umělé inteligence. Získal z umělé inteligence nejen doktorát a magisterský titul v oboru kybernetiky, ale i další magisterský titul z filozofie. Dříve působil jako Chief Data Scientist v O2 a nyní se naplno věnuje svému start-upu Elin.ai.
Odkazy:
- Test silných stránek a talentů Talent Kompas (20% sleva s kódem PETR20): http://talentkompas.cz//?ref=5 -
Jak úspěšně řídit tým několika tisíc lidí? Co dokáže dát člověku z korporace šestitýdenní sabatikl ve startupu v Nepálu? A jak firemní kulturu a naši budoucnost ovlivní umělá inteligence?
Dalším hostem Deep Talks byla Hana Součková. Hana je generální ředitelka společnosti SAP, jednoho z největších IT zaměstnavatelů v zemi. Dlouhodobě se objevuje v žebříčku nejvlivnějších žen ČR časopisu Forbes a věnuje se tématu podpoře žen v businessu či psychologickému bezpečí na pracovišti.
Odkazy:
- Test silných stránek a talentů Talent Kompas (20% sleva s kódem PETR20): http://talentkompas.cz//?ref=5 -
ENG: How can we find real and long-term meaning in life? How can we build more resilience in tough times? And what does recent science tell us about life satisfaction and happiness?
In the next episode of my podcast, Deep Talks, I speak with Sha-En Yeo, Singapore's 1st happiness scientist. Sha-En is an expert in mental health, helping individuals and companies thrive. She earned her Master of Applied Positive Psychology at the University of Pennsylvania, studying under some of the field's top scientists, including Martin Seligman.
---
CZE: Přátelé, podařilo se mi natočit moc krásný díl Deep Talks, v pořadí 192. (z toho 15. anglický). Mým hostem byla psycholožka Sha-En Yeo, která patří k největším singapurským expertům na duševní zdraví. Mimochodem, Sha-En v čínštině znamená Laskavost a Vděčnost.
Sha-En studovala na University of Pennsylvania pod Martinem Seligmanem, z jehož práce vychází většina současných vědců zkoumajících spokojenost. Sám Seligman dělal v 60. a 70. letech jeden z největších výzkumů depresí, ale pak změnil svůj směr výzkumu a začal zkoumat druhou stranu spektra. S dalšími vědci založil tzv. pozitivní psychologii, rigorózní obor zkoumající lidskou spokojenost (pozor, neplést s pozitivním myšlením či toxickou pozitivitou, hned na začátku ten rozdíl řeším).Pokud mluvíte alespoň trochu anglicky, určitě si tenhle rozhovor dejte. Zahřeje vás na duši a je to krásné shrnutí současných vědeckých poznatků o tom, co nám dělá opravdovou radost a životní naplnění. A ano, Sha-En jméno je shodou okolností docela dobrý spoiler...
Zároveň z rozhovoru na vás trochu dýchne atmosféra Singapuru a to, proč já tady místní tak miluji. -
Jak ve správný moment vystoupit z davu? Jak v sobě najít odvahu zachovat se ve správný moment správně? A jak můžeme společně vytvořit o trochu lepší svět pro nás a naše blízké?
Plukovník Otakar Foltýn, důstojník Armády České republiky, vystudoval právnickou fakultu UK, nyní dělá doktorát na Filosofické fakultě UK v oboru moderních dějin. Jako voják byl nasazen v Kosovu a Afghánistánu, v letech 2022 až 2023 byl náčelník Vojenské policie a nyní je člen Vojenské kanceláře prezidenta republiky.
-
Co dělat pro vyšší kritické myšlení v české populaci? Jak číst vědecké studie a jak jim lépe rozumět? A jak k tomu lze dnes použít umělou inteligenci?
Dalším hostem Deep Talks byl Adam Obr. Adam má doktorát v oboru buněčné a vývojové biologie. Jako nádorový biolog se zabývá interakcí leukemických buněk s imunitním systémem. Věnuje se popularizaci vědy či píše pro českou verzi magazínu WIRED.
Partnerství:
Talent Kompas (s kódem PETR20 dostáváte 20% slevu): http://talentkompas.cz//?ref=5Odkazy:
Tři AI nástroj na analýzu vědeckých studií: 1: Perplexity AI: https://www.perplexity.ai/ 2: Consensus AI: https://consensus.app/ 3: SciSpace AI: https://typeset.io/ Skvělé vědecké články o výživě a suplementech: https://examine.com/ Blog o evidence-based medicíně: https://sciencebasedmedicine.org/ Facebook stránka zeptej se vědce: https://www.facebook.com/zeptej.se.vedce
- Článek o mýtech o kofeinu: https://www.wired.cz/clanky/kofein-ne-pritel-lidstva-nejcastejsi-myty-a-legendy Článek o dlouhověkosti a silovém tréninku: https://www.wired.cz/clanky/zemrit-mlady-co-nejpozdeji-to-jde-diky-cinkam -
Co přesně se ve Vrběticích stalo? Jaká je aktuální situace na Ukrajině a jak situaci ovlivní nový balíček pomoci z USA? Proč by měla být informační gramotnost brannou povinností 21. století? A jak by stát měl dělat hodnotovou komunikaci?
Hostem dalšího dílu Deep Talks byl již podruhé plukovník Otakar Foltýn, důstojník Armády České republiky. Vystudoval právnickou fakultu UK, nyní dělá doktorát na Filosofické fakultě UK v oboru moderních dějin. Jako voják byl nasazen v Kosovu a Afghánistánu, v letech 2022 až 2023 byl náčelník Vojenské policie a nyní je člen Vojenské kanceláře prezidenta republiky.
Odkazy:
Konference Leadership Praha 2024 (kód PETR30): https://www.leadership-konference.cz/konference/?_s=PL Video k tématu Vrbětice od Českých elfů: https://cesti-elfove.cz/rusky-utok-vrbetice-geneze-a-prubeh-akce/ -
Co jsou nejdůležitější ingredience úspěchu v Americe? Jak se za poslední léta proměnil Hollywood? A jak podpořit kreativní proces a získat více flow, ať člověk dělá cokoliv?
Dalším hostem Deep Talks byl přední český skladatel Karel Havlíček. Karel patří k hrstce Čechů, kteří se svojí tvorbou uspěli v Americe. Skládá hudbu k filmům, seriálům či reklamám, spolupracoval s hollywoodskými hvězdami, má vlastní autorskou tvorbu a žije mezi Prahou a Los Angeles.
Odkazy:
Píseň Above Ground: https://www.youtube.com/watch?v=7CC-WviUxYU Pregnancy Music: https://www.youtube.com/watch?v=LINyhcEG2Pg Kimchi od Živina.cz (+kód PETR20 na -20 % na všechny produkty, vyjma již zvýhodněných balíčků): https://www.zivina.cz/ -
Jak můžeme zlepšit svoji pozornost či posilovat paměť? Proč jsou otázky pro náš mozek důležitější než odpovědi? A jak žít podle studií mozku celkově spokojenější život?
Hostem dalšího dílu Deep Talks byl přední český neurovědec prof. Aleš Stuchlík. Aleš vyučuje na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Pracuje také jako výzkumný pracovník Fyziologického ústavu Akademie věd ČR a Národního ústavu duševního zdraví a je certifikovaný kouč ICF.
Odkazy:
- „Deep Talks Pack“ – balíček Magnesium, Omega 3 a Vitamin D3+K2 (s kód PETR20 na 20% slvu na všechny produkty, včetně balíčku): https://flow-nutrition.cz/products/deep-talks-pack -
Svět se mění nejrychleji v celé lidské historii – jak ho tedy chápat ve své komplexitě? Jak si v tom všem zachovat dobrou náladu, klid a nadhled? Co užitečného nás o životě může naučit smrt, psychedelika či krize duševního zdraví? A jak by Václav změnil Česko, kdyby měl kouzelnou hůlku?
Hostem asijského speciálu Deep Talks ze Singapuru byl Václav Dejčmar. Investor, filantrop a jeden z mých bez nadsázky nejchytřejších přátel. Václav byl v Deep Talks již popáté a od prvního rozhovoru v New Yorku uplynulo již 6. let.
-
How can one become a more authentic and empathetic leader? How can we build better connections in the workplace, with colleagues or clients? And how can we find the courage to pursue our dream career paths?
My guest on the next episode of the podcast Deep Talks is Pearl Lim. Pearl has spent her professional life in top corporate positions, such as Marketing Director and VP of Marketing. Then, she found the courage to leave her corporate career and pursue her own life vision. She is the host of the Rebel Curiosities Podcast and runs the Curious Leaders Circle platform.
-
Jak ohledně výživy a zdravého životního stylu poznat, čemu věřit a čemu ne? Jak číst vědecké studie a jak poznat jejich kvalitu? A co je dnes ohledně zdraví opravdu vědecky podloženo a co je pouze módní trend?
Hostem dalšího dílu Deep Talks byl Miloslav Šindelář, spoluzakladatel Institutu moderní výživy, nutriční terapeut a spoluautor knihy Moderní výživa. Miloslav se věnuje popularizaci evidence-based přístupu ke zdraví, sportu či dlouhověkosti.
Odkazy:
- Konference Osobní růst 2024 (kód PETR30): www.osobni-rust.com -
Jak současná doba a stres ovlivňuje naše tělo? Co vše můžeme dělat pro prevenci, aby nás ve stáří náš pohybový aparát nebolel? A jak udržet pozitivní návyky ohledně dechu či držení těla dlouhodobě?
Hostem dalšího dílu byl fyzioterapeut Tomáš Rychnovský, Ph.D. Tomáš má doktorát z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. 11 let působil v nemocnici v Motole a spolupracoval s předním českým fyzioterapeutem Prof. Pavlem Kolářem Ph.D.
- „Deep Talks Pack“ suplementů – Magnesium, Omega 3 a Vitamin D3+K2 (s kódem PETR20 20% sleva na všechny produkty, včetně balíčku): https://flow-nutrition.cz/products/deep-talks-pack
-
Jak převzít více odpovědnosti za svoje zdraví? Jak zavést návyky tak, aby vydržely? Proč je silový trénink vhodný pro dlouhověkost? A jaké další věci můžeme dělat pro kvalitní život plný energie?
Hostem dalšího dílu Deep Talks byl Michal „Radar“ Vrátný. Michal založil síť posiloven Železná koule, jejíž misí je: „dělat z lidí, co necvičí, lidi, co cvičí“, byl spoluautorem Koulího podcastu a věnuje se seskokům padákem.
Odkazy:
- Balíček pro zdravý mikrobiom od Živina.cz (+kód PETR20 na -20 % na všechny prodkuty včetně balíčku): https://www.zivina.cz/petr-ludwig--balicek-pro-zdravy-mikrobiom - Show more