Episódios
-
Z Vesno Mastnak, arhitektko in direktorico podjetja Prodomus ter Matejo Funtek Derča, ustanoviteljico nepremičninske agencije Loox, smo se pogovarjali o nadstandardnih nepremičninah. Beseda je tekla o tem, kaj sploh so nadstandardne nepremičnine, posebnih zahtevah petičnih investitorjev oziroma kupcev, posebnostih pri načrtovanju in trženju nadstandardnih nepremičnin ter najbolj impresivnih nepremičninah, ki so sogovornicama ostale v spominu.
Sogovornici smo za začetek povprašali, kaj nepremičnino sploh klasificira kot luksuzno oz. nadstandardno? Je to morda tlorisna razporeditev, kakovost materialov in detajli gradnje, morda lokacija in razgledi? Mateja Funtek Derča pojasni: »Vedno, ko pomislim na besedo nadstandardno ali luksuz, je prva moja misel na to, kako je lepo, da ima vsak svoj dom. Sicer pa se definicija nadstandarda razlikuje glede na lokacijo ter se tudi s časom zelo spreminja. Kupci so čedalje bolj zahtevni.« Vesna Mastnak doda: »Nadstandard kot tak ni samo nadgradnja nekega standarda, ampak je tudi celostna ideja kakovostnega bivanja. To kakovostno bivanje se danes v arhitekturi ne začenja zgolj pri kvalitetnih materialih, ampak predvsem pri zasnovi. Tloris kot tak mora omogočati fluidnost, projektanti iščemo svetlobo, razglede ter proporce, ki uporabniku omogočajo zasebnost in udobje. Menim, da je luksuz posebej v detajlu. «
-
S sodobno nomadko in vsestransko ustvarjalko Katjo Kozlevčar smo se pogovarjali o izkušnji bivanja v jami in jurti, o tako imenovanem 'off-grid' načinu življenja izven sistema ter o nakupu in renovaciji stare hiše v Bolgariji.
Sogovornico smo najprej povprašali o njenih pestrih izkušnjah s tako imenovanim 'off-grid' načinom bivanja izven sistema ter v sozvočju z naravo. Zanimalo nas je, zakaj se je odločila za takšen način življenja, v kakšnih tipih preprostih bivališč je v preteklosti že bivala, katero od sodobnih naprav je najbolj pogrešala ter kakšen je občutek nočnega obiska zunanjih sanitarij ob čudovitem zvezdnem nebu.
Kaj je off-grid življenje?
Off-grid način življenja pomeni bivanje brez priklopa na javno infrastrukturo – brez električnega omrežja, vodovoda ali kanalizacije. Ljudje, ki živijo off-grid, pogosto uporabljajo sončno energijo, deževnico, kompostna stranišča ter druge samozadostne in okolju prijazne rešitve. Gre za način življenja, ki temelji na neodvisnosti, tesnejšem stiku z naravo ter zmanjšanem vplivu na okolje.
Več na deloindom.si.
-
Estão a faltar episódios?
-
Svetloba je eden najpomembnejših gradnikov prostora, a pri načrtovanju interierja pogosto ostaja prezrta. Z izr. prof. dr. Tomažem Novljanom s Fakultete za arhitekturo in Barbaro Pavlin iz podjetja Forma Svetila smo se pogovarjali o najpogostejših napakah pri načrtovanju osvetlitve, o barvni temperaturi svetlobe, sodobnih svetlobnih tehnologijah in vplivu svetlobnega onesnaževanja.
-
»Ljudje, ki imajo vrt, so najbolj srečni in najbolj zdravi,« sta v novi epizodi podkasta Deloindom povedali strokovnjakinji za sonaravno vrtnarjenje, Jernejo Jošar in Jitko Hreščak. V tokratnem podkastu smo gostili strokovnjakinji za sonaravno vrtnarjenje, Jernejo Jošar in Jitko Hreščak, ki sta razkrili ključne napake vrtnarskih začetnikov, pomen zdravih tal brez prekopavanja ter naravne metode za zatiranje škodljivcev. Dotaknili smo se tudi setvenega koledarja, ekstremnih vremenskih razmer in skrivnosti hitrega kompostiranja. Vrtnarjenje ni le hobi, temveč tudi način povezovanja z naravo ter priložnost za pridelavo zdrave hrane. Da bi vam pomagali ustvariti uspešen in trajnosten vrt, smo v studio povabili dve izkušeni strokovnjakinji sonaravnega vrtnarjenja: agronomko in avtorico vrtnarskih priročnikov Jernejo Jošar, ki jo naši bralci že dobro poznate, saj svoje znanje in izkušnje redno deli v naših spletnih kolumnah in številnih strokovnih člankih v tiskani izdaji priloge Deloindom ter Jitko Hreščak, znanstvenico in okoljevarstvenico, sicer pa permakulturno načrtovalko in pobudnico projekta Raj na zemlji.
-
Gost nove epizode podkasta Deloindom je Dejan Ciringer, vodja sektorja za splošni nadzor na Tržnem inšpektoratu RS. V tokratni epizodi govorimo o reklamacijah pri gradnji in prenovi nepremičnin, ki so pogosta težava lastnikov. Prisluhnite strokovnim nasvetom o pravicah potrošnikov, postopkih uveljavljanja reklamacij in ukrepih tržnega inšpektorata.
Pogovor vodi Nina Štajner.
-
Tokratna tema pogovora v Deloindom podkastu je dobro poznana marsikateremu lastniku starejše črne gradnje, z arhitektom Janezom Gaberščikom smo namreč govorili o legalizaciji objektov.
V našem okolju slovimo po samograditeljstvu in posledično velikem številu črnih gradenj. Nezakonitih objektov je pri nas kar precej – zdi se, da ima skoraj vsaka starejša hiša na črno prizidan vaj kakšen nadstrešek, vetrolov, garažo ali mansardo.
Po besedah arhitekta Janeza Gaberščika, ki je specializiran prav za legalizacije objektov in vodi spletni portal legalizacija.si, se uradne evidence črnih gradenj sicer ne vodi, po ocenah pa naj bi bilo v Sloveniji okoli pol milijona objektov, ki niso povsem skladni z dokumentacijo. Kako pa je sploh mogoče preveriti stanje legalnosti za starejši objekt? Gaberščik razloži: »Zakon predpisuje, da je za čas obstoja objekta dokumentacijo potrebno hraniti. Če dokumentacije ni na voljo, je to lahko prvi alarm, da objekt ni legalen. Dokumentacija je včasih sicer na voljo v arhivih, a imamo s tem v praksi slabe izkušnje.«
-
S svetovalcem za trženje počitniških kapacitet Vidom Sokličem in Vanjo Žitnik, lastnico stanovanja, ki ga občasno oddaja v kratkoročni najem, smo se pogovarjali o tem, kaj pomeni kratkoročno oddajanje nepremičnin v praksi ter katere so ključne prednosti in pasti, na katere velja paziti, če se odločamo za tovrstno dejavnost.
V podkastu raziskujemo ključne prednosti, izzive in zakonodajne spremembe kratkoročnega oddajanja nepremičnin, pri čemer strokovnjak za trženje Vid Soklič in lastnica Vanja Žitnik delita svoje izkušnje ter praktične nasvete za uspešno upravljanje in trženje na platformah, kot sta Airbnb in Booking.
-
V tokratni epizodi smo se z arhitektoma Matejo Katjo Vrtovec Jerančič in Matijo Berčičem pogovarjali o delu arhitektov. Beseda je tekla o tem, ali najem arhitekta res podraži projekt, kaj arhitekti sploh delajo, koliko časa traja razvoj projekta, kakšne so cene projektne dokumentacije in kako izbrati primernega arhitekta zase.
#deloindom #podkast #nepremičnine #davek #MatijaBerčičem #MatejaKatjaVrtovecJerančič
🎙️Pogovor vodi Nina Štajner
-
Zadnji letošnji podkast smo namenili praznovanju doma in po svetu. S Tino Markun, certificirano svetovalko za urejanje domov po metodi KonMari® in poznavalko japonske kulture ter Chantal Severine van Mourik Guštin, Nizozemko indonezijskih korenin, ki v Sloveniji živi že več kot 25 let, smo se pogovarjali o zanimivih prazničnih navadah in obdarovanju, dotaknili pa smo se tudi vprašanja, ali je primerno darila, ki niso po našem okusu, podariti naprej.
-
V tokratni epizodi Deloindom podkasta smo se o prazničnem okraševanju doma pogovarjali s spletno vplivnico in vsestransko ustvarjalko Tjašo Kokalj Jerala in Katjo Koritnik, oblikovalko nakita in mojstrico ročnih spretnosti.
Pozanimali smo se, kakšna naj bo letošnja okrasitev in kdaj velja domove okrasiti, kje najti ideje in motivacijo za lastnoročno ustvarjanje, kateri so najbolj uporabni pripomočki in kako v proces okraševanja vključiti otroke.
Za začetek smo sogovornici povprašali o njuni letošnji praznični okrasitvi; ali jo že imata in kako sta si jo zamislili. Spregovorili sta o svojih družinskih tradicijah okraševanja jelk, ob katerem času jo postavljajo, kakšno drevesce in okraske izberejo glede na prisotnost majhnih otrok v družini. Opisali sta svoj način okraševanja, ter z nami delili zanimive ideje, kaj storiti z okraski, ki smo se jih že naveličali.
Dotaknile smo se tudi zahtevnosti izdelave 'naredi sam' projektov, ki na spletu delujejo zelo preprosti. Tjaša Kokalj Jerala iskreno priznava: »Zelo hitro se lahko kaj zalomi, vsi ti projekti na prvi pogled delujejo zelo enostavni in cenovno ugodni. Nato pa se hitro zgodi, da projekt naraste, tako časovno kot cenovno.« Kje torej najdeta voljo in motivacijo za izdelavo okraskov, ko bi bilo verjetno lažje kupiti tipske? Tjaša Kokalj Jerala se nasmeji: »Na koncu je ves trud poplačan, saj veš, da je izdelek res tvoj. Seveda pa se je treba včasih sprijazniti s kakšnim kompromisom, ko izdelek ne izpade tako, kot smo si ga zamislili«. Tjaša z zanosom opiše svoj zadnji kreativni projekt, izdelavo velikanskega papirnatega Hrestača ter vse izzive, ki jih je premagovala ob izdelavi.
Sogovornici smo povprašali tudi po njunih virih inspiracije. Katja Koselj razkrije: »Veliko inspiracije se najde na družabnih omrežjih, med njimi kraljujeta Pinterest in Instagram. Idej je na voljo ogromno, sama si jih spravljam in priznam, da jih toliko nikoli ne bom mogla realizirati.«
-
V tokratnem Deloindom podkastu smo se z energetskim svetovalcem Bojanom Žnidaršičem pogovarjali o omrežninah ter prihrankih pri elektriki v gospodinjstvih.
Pogovor sva začela s trenutno vročo temo omrežnin. Sogovornik nas potolaži, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha, in tudi omrežnine ne bodo ostale tako pereče, kot so trenutno. Bojan Žnidaršič poudari dejstvo, da imamo pri nas več tarifnih razredov elektrike že zadnjih trideset ali več let. Zdaj imamo na voljo dve leti časa za privajanje na nov sistem, opazovanje svojih navad ter ugotovitve, ali so za prihranke potrebne manjše prilagoditve.
-
V tokratni epizodi Deloindom podkasta smo se z Matjažem Valenčičem, neodvisnim energetskim svetovalcem in strokovnim vodjo portala ZaEnSvet, pogovarjali o spremembi pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, idealni temperaturi v bivalnih prostorih, slovenski (ne)varčnosti ter uporabniških napakah pri ogrevanju.
-
V čem se montažna gradnja razlikuje od klasične, kakšni so stroški v primerjavi z zidano hišo, ali je montažne objekte možno snovati povsem individualno, kako je z izvedbo gradbenih del v primeru nakupa montažne hiše ter kakšni so tehnološki napredki na tem področju? Sogovornika v tokratnem podkastu sta bila arhitekt Miha Čebulj in lastnik montažne hiše ter strokovnjak za trajnost Tomaž Lanišek.
-
Z odvetnico c iz odvetniške pisarne Bohl in nepremičninsko agentko Matejo Funtek Derča, ustanoviteljico nepremičninske agencije LOOX, smo se pogovarjali o vseh vidikih oddajanja nepremičnin - tako dolgoročnega kot kratkoročnega.
-
Kaj je tako posebnega pri starih objektih in zakaj prenove zahtevajo toliko ljubezni, uporabnika pa nagradijo s tako posebnim in vsebine polnim domom?
Vodilna arhitektka biroja Gao Arhitekti Petra Zakrajšek in novinarka ter urednica Mateja Delakorda, ki je ravno sredi prenove stare hiše, sta z nami delili svojo ljubezen do starejših objektov in izkušnje ob prenovah le-teh.
-
Po poletnem predahu se vračamo z novimi epizodami Deloindom podkastov. Tokrat smo se z arhitektoma Tanjo Špan Vasiljević in Daretom Vasiljevićem iz biroja Arhimetrics pogovarjali o trendih s področja arhitekture in notranjega oblikovanja. Odgovorili smo na večno dilemo, ali je za trendovski ambient potreben velik proračun, ter se pozanimali, kako oblikovati večno eleganten prostor.
-
V tokratni epizodi Deloindom podkasta smo se o pospravljanju in organizaciji doma pogovarjali s Tino Markun, prvo certificirano svetovalko za urejanje domov po metodi KonMari® in Tjašo Justin, arhitektko in svetovalko za organizacijo doma.
Zadnji podkast pred poletnimi počitnicami smo začele s temo Slovenskih domov in zanimivih navad, ki jih imamo Slovenci. Sogovornici poudarita, da smo Slovenci zelo ponosni na svoje domove, zelo jih varujemo ter težko odpremo ljudem. Hkrati pa radi posedujemo veliko stvari ter z njimi polnimo tako domove kot dodatne shranjevalne površine na vikendih, domovih staršev in zidanicah.
Na stvari se čustveno navežemo ter se od njih izjemno težko ločimo. »Stvari imamo enostavno preveč, in te stvari nimajo svojega mesta ali pa nimajo pravega mesta. Stvari, ki jih preredko uporabljamo, npr. lepi krožniki, so včasih težko dostopno shranjeni in torej v njih ne moremo uživati. Če je stvari preveč, jih ne moremo ceniti. Zato je prav, da se obdamo s tistimi stvarmi, ki jih imamo radi,« razloži Tina Markun. Tjaša Justin pa doda: »Lepe stvari hranimo za goste. To je narobe, lepe stvari si privoščite vi!«
- Mostrar mais