Episodes
-
Zdarza się tak, że słyszymy trudną diagnozę z ust lekarza, czyli autorytetu medycznego. Diagnoza, która brzmi jak wyrok np.: Nie może Pan/i mieć dzieci. Ma Pan/i nowotwór złośliwy, którego nie da się wyleczyć. Te diagnozy - wyroki są jak szok i trauma, ciężko po usłyszeniu takiego zdania, wrócić do porządku dziennego, ciężko wrócić do życia i do siebie samego. Nie są to częste sytuacje, ale miałam i mam z nimi styczność. Obserwuję reakcje pacjentów oraz próbuję pomóc w takich sytuacjach, stąd chciałabym się podzielić refleksjami w tym temacie oraz jak medycyna chińska widzi te sytuacje.
-
Opowiadam o ważności czasu ciąży. Dlaczego jest to stan błogosławiony i dlaczego jest tak ważny?To wydaje się nam oczywiste, ale warto zatrzymać się i pomyśleć o tym czasie chwilkę dłużej. Dobry czas ciąży owocuje dobrą formą po porodzie zarówno mamy jak i dziecka. Każdy nowy człowiek, który przychodzi na ten świat w dobrych okolicznościach oprócz tego, że zachowuje zdrowie i lepiej radzi sobie z trudnościami, to dzięki temu ma wpływ na całą rodzinę oraz miejsce, w którym żyje.
-
Missing episodes?
-
Tata w medycynie chińskiej reprezentuje Yang. Bardzo ważne jest dla kształtowania się w naszym ciele Yang i czerpania z jego zasobów ta pierwsza reprezentacja Yang w życiu człowieka, czyli tata. Jego obecność, ochrona, wsparcie, pokazywanie świata daje potencjał na całe życie i uczy nas jak te jakości związane z Yang mają działać. Jak lepiej rozumieć tatę dzięki wiedzy o Yang oraz dzięki temu jak najpełniej rozumieć siebie i zachowywanie harmonii pomiędzy Yin i Yang. Zapraszam do posłuchania.
-
Pierwsza relacja, jaką nawiązujemy, to relacja z mamą. Ta pierwsza więź daje nam poczucie bezpieczeństwa, odżywienie, jest naszym oparciem. Buduje to bazę naszego Yin oraz daje fundament, na którym nasze Yin się buduje, nasze poczucie bezpieczeństwa i zdolność do odżywienia siebie samego. Jak czerpać z tej relacji oraz co się dzieje, kiedy jest trudna ?
Zapraszam -
Macica w medycynie chińskiej jest zaliczana do organów cudownych. Oznacza to, że łączy funkcje Yin oraz Yang. Ma również połączenie z Sercem oraz z Nerkami. Oznacza to, że jest zależna od fizycznej formy, w jakiej jest kobieta, ale również podlega wpływom emocji. Jeszcze w więcej o tych połączeniach i funkcjach Macicy w podcaście. Zapraszam do posłuchania.
-
Czas menopauzy to czas zmian i transformacji. Kończy się okres w życiu kobiety, który jest dedykowany płodności i przekazywaniu życia. Stopniowo zmienia się ciało i zanika cykl miesięczny. Medycyna chińska patrzy na ten czas w szczególny sposób, obserwuje zmiany dotyczący Yin oraz Yang, patrzy na emocje towarzyszące tym zmianom oraz na kondycję Kobiety w tym czasie. Jak rozumie dokładnie ten proces oraz jak widzi możliwość wspierania tego procesu? Zapraszam do posłuchania.
-
Lato w chińskim kalendarzu zaczyna się już w maju. Dominujący ruch energii to ruch rozpraszający. Jest coraz cieplej, narasta energia Yang, a my jesteśmy coraz bardziej radośni. Cieszymy się, że jest ciepło i możemy spędzać więcej czasu na powietrzu, mamy ochotę na jazdę rowerem, spotkania z przyjaciółmi czy podróże. Coraz więcej jest energii Yang, czyli światła, dzień jest coraz dłuższy i my mamy więcej aktywności. Jak
o siebie zadbać w tym czasie? Jak zachować równowagę ? Zapraszam do posłuchania. -
Opowiadam o połączeniu ze sobą, o koncentrowaniu się i byciu tu i teraz. W codzienności pełnej bodźców, wyzwań, realizacji celów, często okazuje się, że tracimy to poczucie połączenia ze sobą. Trudno jest nam również być tu i teraz i być uważnym i skoncentrowanym na to, co dzieje się w danej chwili. Jak możemy na to spojrzeć korzystając z mądrości medycyny chińskiej? Zapraszam do posłuchania.
-
Opowiadam o tym dlaczego zachowywanie równowagi jest tak istotne. O uwzględnianiu cykliczności w naturze, życiem w zgodzie z porami roku, porami dnia oraz fazami księżyca. O równowadze i harmonii, czyli o zdrowiu i zdrowym życiu zgodnym z naturą. Zapraszam.
-
Zapraszam do posłuchania o elemencie drzewa. Jeśli chodzi o pory roku, odpowiada mu wiosna, czyli rozpoczęcie nowego cyklu wraz z ochotą na rozwój i wzrost. Jak budzącą się siła w naturze, która wraz z każdym promieniem słońca chce rozwijać pączki roślin i wychodząc z ziemi piać się do góry. Jak możemy wykorzystać ten naturalny ruch energii w tym czasie? Jak wykorzystać do naszego rozwoju ? Zapraszam do posłuchania.
-
Bywają takie dni, kiedy coś nas boli. Nie jest to stan, który lubimy. Może mieć różne natężenia i dotykać różnych obszarów naszego ciała. Bywa i tak, że pojawia się często i potrafi mocno wytrącić z równowagi oraz z radości życia. Jak medycyna chińska rozumie ból i jak możemy sobie pomóc kiedy się pojawia? Jak możemy zapobiegać niektórym rodzajom bólu? Zapraszam do posłuchania.
-
Kiedy przychodzimy na świat zaczynamy nawiązywać relacje. Najpierw z mamą, potem z tatą, a potem z innymi ludźmi. Ważna jest również nasza relacja z samym sobą. Jak nawiązywanie relacji ma wpływ na nasz dobrostan oraz rozwój? Na jakie narządy może mieć to wpływ? Zapraszam do posłuchania.
-
Czasem bywa tak, że się złościmy. To powoduje ruch do góry w naszym ciele. Może zrobić nam się czerwona twarz, może podniesiemy głos, w efekcie może nas również rozboleć głowa. Niektóre osoby wyrażają złość, niektóre nie. Czy możemy wpływać jakoś na te odczucia? Jak możemy pomóc sobie w sytuacjach, kiedy złość wytraca nas z równowagi? Zapraszam do posłuchania.
-
Starania o Dziecko to temat, który dotyczy wielu par. Wiele kobiet i mężczyzn konfrontuje się z jednej strony z tym podstawowym pragnieniem człowieka, jakim jest posiadanie potomstwa, a z drugiej z niemożnością jej spełnienia. Budzi to bardzo wiele emocji. Od złości i gniewu, poprzez nadmierność myślenia, smutku, aż do lęku i poczucia bezradności. Jak te emocje wpływają na płodność, jak sobie z nimi radzić.
-
Podcast dotyczący emocji, a szczególnie lęku. Kiedy się boimy, to chowamy się do środka. Lęk może mieć różne natężenia i coraz częściej dotyka nawet młode osoby. Kiedy organizm jest w niedoborze, jest zmęczony, lęk może rosnąć, a człowiek może doświadczać ataku paniki. Jak medycyna chińska to rozumie oraz co możemy zrobić, żeby lepiej radzić sobie z emocjami, a w szczególności z lękiem.
-
Jing jest częścią związaną z naszą Esencją, materią, zasobem. Ten zasób ma dwie części - część przedurodzeniową, którą dostajemy od naszych rodziców w postaci genów, odzwierciedla również stan fizyczny, w jakim byli oni w momencie naszego poczęcia. Druga część jest pourodzeniowa, jest oparta na tym jak dbamy o siebie na codzień, czyli co jemy i pijemy, z prawidłowym oddychaniem oraz ze snem. Dzięki prawidłowemu zasobowi materii i Jing, część niematerialna, czyli Shen (Dusza) ma oparcie i zakorzenienie. W praktyce oznacza to, że możemy kroczyć swoją Drogą oraz czuć się spełnieni i pełni energii do robienia rzeczy, które lubimy.
-
Shen to cześć nas, która choć jest niematerialna, najpełniej określa kim jesteśmy. Można nazwać Shen Duszą. Ona zamieszkuje nasze ciało, przeżywa emocje, których doświadczamy. Potrzebuje żyć w pełnym połączeniu z częścią materialną, czyli z Ciałem tak, aby w zdrowiu i harmonii kroczyć swoją właściwą Ścieżką prowadzącą do spełnienia. Zapraszam.
-
Opowiadam o elemencie Wody. Możemy opisać ten element obserwując zimę, która go reprezentuje. Powiemy zatem o zakończeniu procesów, o śmierci, o podsumowaniu całego cyklu. Organy powiązane z elementem wody to Nerki i Pęcherz Moczowy. Emocje to strach i lęk, a cnota, to mądrość. Co robić, żeby wzmacniać Nerki i dzięki temu wzmacniać zasoby naszego ciała oraz mniej się bać.
-
Z perspektywy medycyny chińskiej i terapeutki podejmuję próbę zrozumienia i zmierzenia się z tematem dotyczącym mężczyzny. Zatem sporo o aspekcie yang, o jego sile, o cyklach 8 letnich rozwoju mężczyzny. O istocie i ważności połączenia ze sobą w dążeniu do spełnienia i zachowania zdrowia. O efektywności leczenia mężczyzn. W miarę krótko i konkretnie. Zapraszam.
-
Z perspektywy własnej, czyli kobiecej oraz terapeutki medycyny chińskiej patrzę na fascynujący temat, jakim jest kobieta oraz kobiecość. Opowiadam o tym, jak medycyna chińska patrzy na kobietę, na fizjologię procesów zachodzących w jej ciele, na połączenia ciała oraz emocji. Opowiadam także o cyklach, które są tak istotne dla kobiet. O cyklach rozwoju, o cyklu życia oraz o cyklu miesięcznym. Szczególną uwagę poświęcam kobiecemu organowi, czyli Macicy oraz na jej połączeniach i zależnościach w ciele kobiety. Jak pomóc kobiecie zachować harmonię? Temat obszerny, ciekawy, inspirujący i cały czas odkrywany przeze mnie. Zapraszam do posłuchania.
- Show more