Episoder
-
Gondoltál már valaha arra, hogy milyen lenne, ha a külsőnk ténylegesen tükrözné azt, amit mi valójában is érzünk odabenn?
Amint átléptem a másfél évet a hormonterápiámban, addigra már egy rakat dolognak utánajártam, rengeteg cikket elolvastam, és egy csomó információt és tudást próbáltam külföldi és magyar élménybeszámolókból beszerezni, hogy mik a lehetőségeim a hormonterápia mellett, hogy még jobban összhangban legyen a testem és a választott nemi jellegeim.
Szerencsés vagyok, hogy transzként egy olyan világban élek, ahol az arcműtét már elég biztonságosan kínál lehetőséget arra, hogy megvalósíthassam az orvosokkal azt, ami eddig csak álomnak tűnt. Sőt, Nyugat-Európában egyik-másik társadalombiztosítás részben vagy egészben is finanszírozhatja a műtétet, a konzultációkat és a poszt-op kezeléseket. Így ez nem csak egy egyszerű beavatkozás, hanem egy lehetőség, hogy még közelebb kerüljek önmagamhoz és a mindennapok boldogságához. -
Andersen A Kis Hableány című történet főszereplője Ariel, egy tengeri hercegnő, aki egy olyan testbe született, amit nem igazán érez magának. Vágya, hogy egy emberi női testben éljen, annak ellenére, hogy az apját, a tenger királyát ez a gondolat a végtelenig taszítja. .. És kifejtem, hogy milyen transz allegóriákkal van tele a film!
-
Mangler du episoder?
-
Harry Potter a címszereplője annak a hét bestsellerből álló könyvsorozatnak, amely 2,5 évtizede világhódító útjára indult. Az eredeti történetből filmek, játékok, színdarabok, spinoffok és még egy tematikus vidámpark is készült. A varázslat mögött J. K. Rowling, egy 57 éves angliai nő áll, aki megváltoztatta az irodalmi tájképet, amikor pár évtizede mélyszegénységben, egy helyi kávézóban egy szalvétára firkálta egy varázslógyerekről szóló könyv alapsztoriját.
Harry Potter világa sok szempontból párhuzamos a miénkkel. Ott vannak a rosszfiúk, akiknek hatalmuk és tekintélyük van, szemben az alulmaradottakkal, azokkal, akiknek szabadsága és polgári jogai veszélyben vannak. A Harry Potter minden formában és módon allegória, és ma talán még aktuálisabb, mint két évtizeddel ezelőtt, amikor megjelent.
Az epizód Rowling egyre intenzívebb, egyre keményebb transzfób kijelentésein megy keresztül, összegöngyölítve, hogy honnan indult, és mit tett azért, hogy bigottnak bélyegezzük meg. -
Egyszer volt, hol nem volt, élt egyszer egy cápa a hatalmas és csodálatos óceánban, akit Blahajnak hívtak. Blahaj egy szép és büszke cápa volt, szeretett újabb és újabb kalandokat keresni.
-
Nagyjából másfél évvel ezelőtt, amikor elkezdtem a hormonterápiát, megpróbáltam minél több információt összeszedni az internetről; mi fog velem történni, vagy mi volt az életútja egy-egy tapasztaltabb transz nőnek; csak hogy képben legyek egyfelől azzal, amit a hormonterápia nyújt; illetve milyen nehézségeket hoz be. Ugyanakkor rengeteg apró információhoz nem jutottam hozzá. Főként olyan alap dolgokhoz, ami tanácsokat adott volna, hogy hogyan kellene változtatnom a szokásaimon, hogy jobban beilleszkedjek a környezetembe, illetve a társadalomba nőként. Férfiként nőttem fel, férfiként vettem részt a baráti találkozókon, férfiként viselkedtem egyetemen, munkahelyen, az utcán. Számos tudást, ismeretet tapasztalati úton szereztem meg, ami néha-néha váratlan meglepetéseket szült.
-
Transzként, főleg ha a társadalom számára kibújunk, olyan váratlan és egyúttal kellemetlen helyzetekkel találkozunk, amivel azelőtt sosem kellett szembesülnünk. Nem csak a saját nemi diszfóriánkkal, nem csak a testi diszmorfiánkkal. Nem csak azzal, hogy amíg láthatóan transzok vagyunk, addig jobban kitettek vagyunk a munkánk elvesztésére. Emellett a párkeresés is hirtelen megnehezedik: a partnert kereső transz emberek nagy resze talalkozik azokkal az emberekkel, akik egyszerre imádjak a tényt, hogy transz emberek vagyunk; és egyúttal toxikusan, szinte minden áron meg akarnak minket szerezni.
-
Ebben az epizódban néhány tippet es tanácsot adok, hogy hogyan legyél még inkább passing nõ a mindennapokban.
-
A hormonterápia, vagy hormonkezelés egy olyan orvosi kezelés, amely az ember hormonháztartását befolyásolja valamilyen módon.
Sok oka lehet, hogy valaki miért kezd hormonterápiába. Létezik kezelés a nem kívánt terhesség elkerülésére, fogamzásgátló tablettaként a menstruációs ciklust képes leállítani vagy szabályozni; vagy esetleg a menopauza kellemetlen hatásait ellensúlyozni vagy lelassítani. Létezik rákos megbetegedés ellen is hormonalapú terápiás kezelés.
A transz emberek esetében a hormonális kezelésre azért lehet szükség, a hormongyógyszerek bizonyos hatásaiból, vagy éppen mellékhatásaiból profitáljanak, vagy hogy csökkentsék a szervezet által természetesen termelt hormonok által okozott hatásokat; mint például a szőrnövekedést, zsíreloszlást, izom- és csontfejlődést, vagy éppen magát a menstruációt. -
Mindenkinek vannak rossz napjai. Bármi megmagyarázhatatlan indok miatt, vagy akár jogosan magányosnak, elégtelennek, csúnyának, félelemmel telinek, kedvetlennek vagy motiválatlannak érezzük magunkat. Nemcsak hogy semmihez nem lesz energiád, de egyáltalán semmi sem tűnik a világon értelmes tevékenységnek. A legrosszabb napok azok, amikor megkérdőjelezed magadat vagy a döntéseidet, és azon tűnődsz, vajon nem lett volna-e minden könnyebb, ha továbbra is elnyomod a valódi nemi identitásodat.
-
Minden embernek más és más az élettörténete, egyúttal nincs helyes vagy helytelen módja a tranzíciónak sem. De van néhány olyan dolog, amikkel megkönnyítheted a folyamatot magadnak és a hozzád közel álló barátoknak, családodnak; akiket ebbe a történetbe behozol majd. Ennek az epizódnak így nem csak az a szerepe, hogy iránymutatást adjon, de a nagy, sötét, ismeretlen és számodra még felfedezetlen dolgokrol lerántsa a leplet.
-
Az egyik, ha nem a legnehezebb beszélgetés a tranzíció kezdetekor nagyon nagy valószínûséggel a párunkkal fog megtörténni. Az itt elhangzottak az én történetemet mondják el; mint olyan ember, aki senkinek sem bújt elő, és akinek ez volt az első igazi, nyílt és őszinte beszélgetése arról a nemről, amit saját magáról érzékel. Az itt elhangzott dolgok így az én szûrőmön keresztül hallhatóak; egy transz nőről, aki kibújása előtt, férfiként egy cisznemû nővel volt hosszabb ideje párkapcsolatban.
-
Elgondolkoztál-e már azon, hányszor kell egy nap elmondani valakinek, hogy milyen nemû vagy? .. Ha idõpontot kérsz a fodrásztól vagy az orvosodtól; esetleg beiratkoznál az edzõterembe. Vagy ha azt mondjuk, “jo napot hölgyem” a postán, a patikában vagy a pékségben. Ha neten vásárolsz egy vonatjegyet, egy ruhát, egy belepõjegyet a szinházba, vagy ha csak simán letrehozol egy fiókot az interneten, döntõ többségben van egy “férfi” vagy egy “nõ” jelölõdoboz, amit be kell ikszelni. Ezen felül minden egyes ember, akit megismersz, és elmondod nekik a nevedet, feltételeznek valamit egybõl, hogy milyen nemû vagy. Mindannyian, egészen kisgyerekkorunk óta megtanultuk, hogy a világot ketté kell szedni, hiszen úgy nevelkedtünk, hogy bárkit be tudjunk dobozolni férfiként vagy nôként. De mi van akkor, ha ez megszûnik, és ott áll elõttünk valaki, aki se nem férfi, se nem nõ? Hanem egy olyan személy, aki magára nem bináris személyként hivatkozik.
-
Ez az egész transz-dolog csak egy fétis, ami kamaszkorban kialakult? Vagy tényleg annyira feltüzel a nővé/férfivá válás gondolata, hogy ez bőven kilép a négy fal közül? Miért vannak kételyeim a hormonterápia élkezdésével, ha egyszer az volt idáig a vágyam, hogy elkezdem a tranzíciót? Ehhez hasonló kérdésekre próbálok választ keresni ebben a részben.
-
Az elsõ epizódban a jelenlegi rendszerben lévõ nemi szerepekrõl, és a köztük kialakult évszázados dinamikákról beszéltem, átnézve olyan fogalmakat, mint ciszhetero-normativitás, patriarchális társadalom vagy transz-hímsovinizmus; valamint hogy milyen beszédtémákat, kérdéseket lehet felhozni egy transszal való beszélgetésben és miket illik inkább elkerülni.