Episodes

 • To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek numer 92! Pierwszy w 2023 roku! Zapraszam do wysłuchania rozmowy z dietetyczką sportową i kliniczną, Sylwią Maksym. Poruszyliśmy w niej m.in. takie tematy:

  Z jakimi kwestiami sportowcy przychodzą teraz do gabinetu dietetyka? Jakie są współczesne trendy i rekomendacje jeśli chodzi o odżywianie i suplementację w sporcie? W którą stronę zmierzamy? W jaki sposób odżywianie może wpływać na nasz mózg a co za tym idzie funkcjonowanie poznawcze? Co jeść a czego unikać, żeby zwiększyć swoją wydajność nie tylko fizyczną, ale też mentalną? Jak nauczyć się słuchać swojego ciała w kontekście wyłapywania tego, czego potrzebuje? Kiedy słuchanie go nie ma sensu? Jak wyczuć różnice? Skąd bierze się nasza relacja z jedzeniem? Kto lub co na nią wpływa najbardziej? Jak dbać o to, żeby ta relacja z jedzeniem była jak najbardziej zdrowa? Co zrobić, jeśli przestaje taka być? Jak w ogóle to wyłapać? Na co jeszcze wpływają nasze wybory żywieniowe? Jak możemy stawać się lepszymi, bardziej odpowiedzialnymi i wrażliwymi konsumentami jedzenia? Jak możemy wpływać na nasze lokalne społeczności? Od czego w ogóle zacząć? Czym jest dieta planetarna i czy ma ona szanse zagnieździć się w sportowych społecznościach? Jakbyś miała magiczną różdżkę i mogłabyś nią rozprawić się z trzema rzeczami, które ewidentnie nie służą (polskim) sportowcom i sportowi jako takiemu, to co byś wyeliminowała?

  Do siego roku! I smacznego!

 • To jest 91 odcinek podcastu Głowa Rządzi! Ostatni w 2022 roku. We wstępie do odcinka ogłaszam rozwiązanie konkursu ogłoszonego w 89 odcinku podcastu z Tomkiem Bidusiem. Konkurs miał charakter fotograficzny i traktował o czasie przechodzeniu z roli zawodnika do roli trenera. W konkursie fotograficznym zwyciężyła Anna Nowak. Jej praca ujęła nas najbardziej. Nagrody - koszulka reprezentacji Brazylii w rugby na wózkach oraz książka M. Zupana pt. "Kulawy" powędrują do Anny pocztą. Wszystkim pozostałym uczestnikom dziękujemy za przesłane zgłoszenia! Pracę zwyciężczyni można obejrzeć na stronie odcinka i w social mediach Głowa Rządzi. Hasło przewodnie: „Kiedy jedne drzwi się zamykają, inne się otwierają. Warto z nich skorzystać, bo przyszłość zależy od tego co robimy dziś.”

  Oprócz ogłoszenia wyników konkursu, opowiadam we wstępie trochę o ostatnim roku podcastowania, dziękuję partnerom, patronom i sympatykom, którzy byli z podcastem przez ostatni rok. Jest też trochę o planach na przyszłość.

  W końcu można posłuchać rozmowy z Arturem Mohrem, fizjoterapeutą i trenerem przygotowania motorycznego, któremu zadałem m.in. takie pytania:

  Opowiedz trochę o swoim podejściu do pracy w sporcie. Jakie cele i wartości przyświecają Ci w pracy? Jakie realizuje obecnie projekty? Gdzie w pracy fizjoterapeuty i/lub trenera przygotowania motorycznego jest wg. Ciebie miejsce na psychologię? Jakie umiejętności psychologiczne są wg. Ciebie konieczne do wykonywania tego zawodu? Jakiej wiedzy psychologicznej wg. Ciebie fizjoterapeutom brakuje? Dlaczego zawodnikom język "rozwiązuje się" najczęściej w pracy z fizjoterapeutą? O czym zawodnicy opowiadają fizjoterapeutom? Jak fizjoterapeuci wykorzystują tę wiedzę? Co jest etyczne, legalne, a co absolutnie niedopuszczalne w gospodarowaniu informacjami "zdobytymi" na stole fizjoterapeutycznym lub sali treningowej? Podaj jakieś przykłady interwencji fizjoterapeutycznej/treningowej, w której masz przekonanie, że zbudowałeś albo zrujnowałeś "mental" pacjenta/podopiecznego. Czy na podstawie tych przypadków możemy pokusić się o sformułowanie dobrych i złych praktyk dla fizjoterapeutów? Jak w twoim przekonaniu powinna wyglądać wzorowa współpraca w sztabie medycznym? Kto powinien w ogóle się w nim znaleźć? Co każdy zawodnik może zrobić we własnym zakresie, żeby lepiej zadbać o swoje zdrowie, a przede wszystkim prewencję urazów fizycznych? Czego zdecydowanie powinien nie robić? W dobie powszechnego hochsztaplerstwa i taniego marketingu jak szukać rzetelnej pomocy fizjoterapeutycznej? Jak można najskuteczniej weryfikować specjalistów? Jakbyś miał magiczną różdżkę i mógłbyś nią rozprawić się z trzema rzeczami, które ewidentnie nie służą (polskim) sportowcom i sportowi jako takiemu, to co byś wyeliminował?

  Jak wspominamy na początku, byłem gościem u Artura w podcaście, więc jeśli chcielibyście posłuchać nas w odwróconych rolach, to zapraszam serdecznie do Praktycznej Strony Treningu (PST), odcinka numer z maja 2021 roku. Można posłuchać na przykład TUTAJ.

  Wszystkiego dobrego w 2023 roku! Trzymajcie się, dbajcie o siebie i bądźcie dalej z podcastem Głowa Rządzi!

 • Missing episodes?

  Click here to refresh the feed.

 • Dzień dobry, dzień dobry, to 90 odcinek podcastu Głowa Rządzi! Setka jest już w zasięgu wzroku! Ten odcinek jest jednak wyjątkowy z dwóch innych powodów. Pierwszy jest taki, że jestem tu zarówno prowadzącym jak i gościem. Drugi, że po praz pierwszy w historii mojej audycji mam przyjemność rozmawiać ze złotym medalistą igrzysk olimpijskich! W historii podcastu było już kilku medalistów zarówno letnich jak i zimowych igrzysk, wśród nich choćby Oktawia Nowacka, Luiza Złotkowska czy Bartłomiej Bonk, ale złotego medalisty jeszcze nie tu nie było! Dlatego tym większy zaszczyt móc zasiąść przy jednym stole wspólnie z żeglarzem, Mateuszem Kusznierewiczem. Mateusz dwukrotnie stawał na olimpijskim podium – w Atlancie zdobywał złoto, a w Atenach brąz. Razem zdecydowaliśmy się nagrać materiał, który ma służyć zarówno społeczności skupionej wokół podcastu Głowa Rządzi, jak i platformie edukacyjnej stworzonej przez Mateusza o dźwięcznej nazwie Akademia Mistrzów Świata. Zdecydowanie warto przesłuchać tę rozmowę od deski do deski, bo łapiemy w niej wiele perspektyw patrzenia na sport – zarówno tę zawodniczą, jak i trenerską czy psychologiczną. Polecam wysłać odcinek od deski do deski, bo myślę że złapaliśmy z Mateuszem fajne flow.

  Z odcinka dowiecie się m.in.:

  Czym jest stres, skąd się bierze i po co on jest? Jak stres może postrzegać zawodnik wysokokwalifikowany? Czy stresu można się po prostu pozbyć? Jak można świadomie przesuwać granicę swojej odporności na stres? Czy decyzje powinny być podejmowane na podstawie faktów czy emocji? Jakie sposoby i rutyny mogą pomagać zawodnikowi podczas docelowych startów? Czy można wyłączyć w trakcie zawodów i czy w ogóle powinniśmy dążyć do tego? Jakie osoby warto mieć dookoła siebie, żeby dobrze funkcjonować w sporcie i w życiu? Jak można się regenerować? Jak przenieść umiejętności zdobyte w sporcie do życia pozasportowego? Jak dobrze prowadzić dialog wewnętrzny?

  Mam nadzieję, że spodoba się ta formuła podcastowania. Jeśli tak, koniecznie dajcie mi znać w social mediach i podajcie ten odcinek dalej w świat! Piona! A teraz do odcinka! Enjoy!

 • Tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 89! A w nim Tomasz Biduś, asystent trenera reprezentacji Brazylii w rugby na wózkach. Tomek był już gościem podcastu, a teraz witamy się kolejny raz, z tymże zmieniamy nieco perspektywę z tej zawodniczej, na trenerską. Bardziej konkretnie przyglądamy się momentom i okresom przejścia z roli zawodnika do roli trenera oraz z trenera w Polsce do trenera zagranicą. Tomek barwnie opowiada i otwarcie dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. To jest odcinek, który zainteresuje każdego, kto chce świadomie podchodzić do tworzenia swojej ścieżki rozwoju w sporcie. Spotykając się z Tomkiem miałem też pewien ukryty cel, wspólny projekt, który mam nadzieję zrealizujemy do kolejnych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu. Jaki to projekt? Opowiadam na końcu, musicie uzbroić się w cierpliwość! Po drodze Tomek odpowiada też na wiele innych pytań:

  Co motywuje zawodnika do tego, żeby zostać trenerem? Jak może wyglądać okres przejścia z roli zawodnika do roli trenera? Gdzie szukać informacji o możliwościach rozwoju w sporcie i w życiu? Dlaczego warto mieć oczy, uszy, głowę i serce otwarte? Co się wtedy może stać? Jakie są plusy i minusy wyjazdu zagranicę w roli trenera? Jakie są wyzwania wynikające z adaptacji do nowej kultury, języka, mentalności, sposobu gry? Co polski trener może wnieść do zagranicznej organizacji? Jakie są doświadczenia mojego gościa? Jakimi zasadami warto się kierować, żeby budować swój trenerski autorytet? Jaki zasadami warto się kierować, żeby budować skuteczny zespół? Co zrobić z oporem zawodników? Dlaczego warto być szczerym i mówić jak jest? Dlaczego każdy trener powinien doświadczyć pracy zagranicą?

  Zanim jednak przejdziemy do odcinka, dwa szybkie ogłoszenia:

  Ogłoszenie numer jeden dotyczy konkursu, w którym można wygrać dwie rzeczy – oryginalną koszulkę reprezentacji Brazylii w rugby na wózkach oraz egzemplarz książki autorstwa Marka Zupana pt. „Kulawy”. Koszulkę sponsoruje mój gość, a książkę ja jako tłumacz. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie odcinka oraz na facebookowym profilu Głowa Rządzi. W telegraficznym skrócie zadanie konkursowe polega na zrobieniu zdjęcia wpisującego się w tematykę wybranego okresu przejścia w karierze sportowej (w angielskiej literaturze określonego jako career transition). To może być przejście z juniora do seniora, z roli zawodnika do roli trenera itp. Dodatkowo zdjęcie musi być podpisane hasłem, które motywuje, krzepi albo dodaje otuchy w takiej sytuacji. Zgłoszenia prac konkursowych można wysyłać do 10 grudnia 2022 roku. Autor najciekawszej pracy w ocenie mojego gościa dostanie koszulkę i książkę, a jego praca i nazwisko zostanie ogłoszone przy okazji 91 odcinka podcastu. Proste? Proste! Wspólnie z Tomkiem gorąco zachęcam do wzięcia udziału w tej zabawie!

  Ogłoszenie numer dwa to przypominajka o tym, że podcast Głowa Rządzi można realnie wesprzeć w serwisie Patronite. Konkretne wsparcie dotychczasowych słuchaczy podcastu, którzy ze zwykłych konsumentów kolejnych odcinków stają się jego patronami daje niesamowitego kopa do dalszej pracy. I muszę przyznać, że to cały czas niewielkie grono patronów z pewnością pozwoliło utrzymać mi jakość i przede wszystkim regularność publikowanych treści. Dlatego dotychczasowym patronom baaardzo ale to baaardzo dziękuję za to wsparcie! Jesteście niesamowici! Ty też oczywiście możesz zostać patronem podcastu i wspomóc ten projekt drobną kwotą, a w zamian oprócz oczywiście mojej dozgonnej wdzięczności zgarnąć dodatkowe benefity. Jakie? Możesz to sprawdzić na stronie patronite.pl/glowarzadzi Tyle tytułem wstępu. Bez dalszych ceregieli oddaję w Wasze uszy rozmowę z Tomaszem Bidusiem. Enjoy!

 • Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy odcinek 88! Dzisiaj moim i waszym gościem jest Sandra Osipiuk, fizjoterapeutka i trenerka oddechu. Wracamy do tego jakże ważnego tematu nie tylko w kontekście treningu i współzawodnictwa sportowego, ale także w kontekście naszego szeroko rozumianego zdrowia. Sandra o oddechu wie bardzo dużo, ale przede wszystkim jest gotowa aby dzielić się tą wiedzą w przystępny i ciekawy sposób. Robi to na co dzień i zrobiła to także na łamach podcastu Głowa Rządzi. W odcinku odpowiada między innymi na takie pytania:

  „Oddech to utracona sztuka” – pisze James Nestor. Dlaczego starożytni rozwijali i pielęgnowali tę umiejętność, a współczesna medycyna nie przykłada do oddechu tak dużej wagi? Czym jest w ogóle oddech z perspektywy fizjologicznej? Filozoficznej? Jak nam służy? Kiedy nam szkodzi? Na szkoleniu z metody Butejki usłyszałem kiedyś, że „tak jak usta są do jedzenia, nos jest do oddychania. Skoro nie jesz nosem, to czemu masz oddychać ustami?” Możesz wytłumaczyć dlaczego warto sobie wziąć to do serca? W świecie sportu oddech często jest w centrum uwagi. Niestety komunikaty dotyczące oddechu czy praktyki oddechowe nie zawsze sprzyjają zdrowiu zawodników i wykonaniu sportowemu. Takim przykładem może być rada: „weź teraz kilka głębokich wdechów”, kiedy tak naprawdę dobrze by było powiedzieć np. „idź sobie wstrzymaj powietrze” albo „wydłużaj, spowalniaj swój wydech”. Intencje są dobre, jednak zbyt często obierane są błędne strategie. Jakie inne powszechne mity na temat oddychania słyszysz od swoich pacjentów, czytelników czy uczestników zajęć? Możesz opisać najpopularniejsze metody pracy z oddechem – hipowentylację (Butejko) i hiperwentylację (Hof)? Na pierwszy rzut oka wydają się mieć przeciwstawne założenia. Jakie mają zalety, jakie wady? Kto powinien z nich korzystać, a kto unikać? Gdyby taki Butejko spotkał się w barze z Hofem, to jak mogłaby wyglądać ich rozmowa? Czemu nikt nas nie uczy oddychania na etapie przedszkola, szkoły, studiów? Kto według ciebie powinien być odpowiedzialny za edukację oddechową? Czy możemy myśleć o oddechu jak o kluczu do kontroli AUN? Jak można wykorzystać możliwości oddechowe naszego organizmu, żeby regulować się w emocjach, stresie albo pobudzić w nudzie, beznadzei? Jakie są potencjalne zagrożenia z podjęcia pracy nad własnym oddechem? Kto nie powinien robić tego na własną rękę? Z kim się skonsultować zanim się w ogóle zacznie? Oddech w treningu i współzawodnictwie sportowym – jak ma oddychać sprinter po wejściu do bloków oczekując na komendę startera? Jak ma oddychać koszykarz przed oddaniem rzutu wolnego lub piłkarz przed strzałem rzutu karnego? Jak ma oddychać ktoś, kto wyciska ciężary na siłowni? A jak ktoś kto biegnie długodystansowo – maraton albo ultra? Jak ma oddychać zawodnik sportów walki w klinczu? Najważniejsze założenia dotyczące zdrowego oddechu? Gdzie szukać wiedzy, inspiracji, szkoleń, praktyki?

  A partnerem tego odcinka jest Wydawnictwo Galaktyka, które wypuszcza na polski rynek wartościowe pozycje dotyczące tematów poruszanych przeze mnie w podcaście. To książki gdzieś na styku nauk o sporcie, psychologii, ale też filozofii i duchowości. Myślę, że jeszcze nie raz usłyszycie o naszej współpracy, bo przygotowuję kolejne materiały na podstawie tony książek, które niedawno przywiózł mi kurier. To co mogę powiedzieć na teraz z całym przekonaniem, to to że na książkach Wydawnictwa Galaktyka można polegać jeśli chodzi o edukację na temat oddechu. O niektórych tytułach wartych uwagi usłyszycie w trakcie naszej rozmowy, a wszystkie polecane przeze mnie książki w tej tematyce znajdziecie na stronie odcinka.

  A teraz już bez dalszych ceregieli poznajcie Sandrę Osipiuk i jej perspektywę na oddech! Enjoy!

 • To jest podcast Głowa Rządzi, odcinek 87. Moim gościem jest Adrian Kostera, człowiek który podejmuje się ultra wyzwań. W tym roku pokonał triathlonowe dystanse 5- i 10-krotnego Iron Mana. To kosmiczne odległości. Tyle kilometrów pływania, jazdy na rowerze i biegu ciężko jest sobie nawet wyobrazić. Dlatego postanowiłem poprosić Adriana o to, żeby opowiedział o doświadczaniu ultra. I tak jak to w podcaście bywa rozmawiamy sobie o różnych aspektach związanych z podejściem do treningu, współzawodnictwa, a także organizacji życia. Sporo czasu poświęcamy aspektom mentalnym. Adrian zaprasza was do swojej głowy i otwarcie dzieli się procesami, które tam zachodzą podczas takich wyścigów. Opisuje swoje myśli. Podaje strategie i sposoby na radzenie sobie z bólem i cierpieniem. Ta rozmowa jest pełna smaczków psychologicznych i społecznych, które jestem przekonany będą gratką dla słuchaczy podcastu Głowa Rządzi:

  Kim właściwie jest Adrian Kostera, jak o sobie myśli? Czym jest ultra? Co Adrian uważa za ultra? Jak adaptować ciało i umysł do coraz większego wysiłku? Jak wyglądała historia Adriana - od pracy w szklarni do pokonania 10-krotnego Iron Mana? Ile czasu potrzeba na pokonanie 5-krotnego i 10-krotnego Iron Mana? Ile osób startuje w imprezach ultra triathlonowych? Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby zostać dopuszczonym do startu w ultra triathlonie? Jak wygląda finansowanie wyczynów ultra triathlonowych Adriana? Co można wygrać na dystansach ultra? Jak może wyglądać support team ultra triathlonisty? Kto pomaga Adrianowi? Jakie możliwości może mieć sieć wsparcia sportowca w krytycznych momentach? Jak wygląda organizacja wypoczynku sennego podczas tak długich dystansów? O czym myśli Adrian podczas długotrwałego wysiłku fizycznego? Jak można te myśli klasyfikować? Jak sobie z nimi radzić? Jak sobie radzić z nudą? A jak z cierpieniem i bólem? O co chodziło z laczkami na dystansie 10-krotnego Iron Mana? Czy Adrian rywalizuje z innymi czy z czasem? Jak wyglądają kulisy rywalizacji polsko-polskiej w świecie ultra Team Kostera vs. Team Karaś? Jakie wyzwanie Adriana rzuca sobie na rok 2023? Jak Adrian odnajduje się w roli trenera? Co oznacza hasztag #jestemkimświęcej?

  Dobrego słuchania!

 • Cześć! To jest 86 odcinek podcastu Głowa Rządzi! A w nim rozmowa z Damianem Bugańskim, człowiekiem którego roboczo nazwałem nauczycielem wychowania fizycznego dla dorosłych. W toku rozmowy Damian opowiada o swojej historii, obecnych projektach, a przede wszystkim o własnej filozofii człowieka ruchu we współczesnym świecie. Ten odcinek naszpikowany jest dobrymi wartościami, przekonaniami i praktykami, które warto przemielić przez swoje sita i zastosować we własnym życiu. Wszystko po to, żeby – jak to mówi Damian – zdrowo budować formę nie na lato, a na lata. Do tego bez żadnego tam fit-fanatyzmu! To spotkanie na które czekałem już jakiś czas, dlatego mam nadzieję, że docenicie efekty! Dowiecie się między innymi:

  Dlaczego Damian nie został nauczycielem wychowania fizycznego w szkole? Czy trener personalny to taki nauczyciel wychowania fizycznego dla dorosłych? Dlaczego ludzie muszą się cały czas ruszać mimo postępu technologicznego i względnie komfortowego życia? Jakie są korzyści wynikające z regularnego ruchu i aktywności fizycznej? Jakie są trendy w aktywności fizycznej Polaków i skąd się biorą? Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na te trendy? Dlaczego obecnie się nie ruszamy? Czym jest rozrusznik poranny i dlaczego warto ustawić na niego budzik? Dlaczego warto budować nawyki aktywności fizycznej od małych kroków? Jaką wartość ma rutyna poranna? Jak zadbać o higienę snu? Jak organizować swoje życie w taki sposób, żeby było w nim miejsce na aktywność fizyczną i zdrowe, dobre jedzenie? Jak mają to zrobić osoby, które w swojej codzienności mało czasu spędzają w ruchu – rodzice małych dzieci, pracownicy biurowi, kierowcy, czy nawet… psychologowie? Co zrobić, żeby zmianę nawyków dotyczących swojej aktywności, żywienia, snu utrzymać w dłuższej perspektywie czasowej, żeby forma była nie tylko na lato, ale na lata!

  Zanim jednak przejdziemy do rozmowy, pragnę zatrąbić, iż partnerem tego odcinka jest ZenBox, który zapewnia podcastowi i całej witrynie Głowa Rządzi najlepszy możliwy hosting w polskim Internecie. ZenBox daje solidny fundament dla funkcjonowania moich kanałów. Myślę, że nie przesadzę twierdząc, że gdyby nie mnisi z ZenBox, to nie poradziłbym sobie ze wszystkimi technikaliami potrzebnymi do codziennego funkcjonowania w sieci. Dzięki nim czuję, że mam mocne plecy. Niezależnie od tego, czy przeliczę swoje umiejętności programowania czy też kot przebiegnie mi po klawiaturze, wsparcie dostaję błyskawicznie, w przeciągu kwadransa, wtedy, kiedy tylko go potrzebuję 24 na dobę, siedem dni w tygodniu. W wiadomościach dostaję zawsze pełne, kompleksowe i przede wszystkim klarowne odpowiedzi na różnego rodzaju pytania i rozterki, które się pojawiają. Dlatego jeśli myślisz o wystartowaniu swojej strony internetowej albo masz już po dziurki w nosie obecnego stanu rzeczy, to zdecydowanie polecam przejście w stan zen, do ZenBox. Dla słuchaczy podcastu Głowa Rządzi, ZenBox przygotował fajną ofertę – śmigający hosting z najlepszym wsparciem, konkurencją ceną i ewentualnymi darmowymi przenosinami. Więcej informacji na stronie odcinka! Warto sprawdzić! A teraz już z prędkością hostingu ZenBox śmigamy do rozmowy z Damianem Bugańskim. Enjoy!

 • GRz 085: Grzegorz Więcław | O co pytają studenci psychologii sportu?

  To jest 85 odcinek podcastu Głowa Rządzi. Publikuję w nim nagranie z moim udziałem z kwietniowego spotkania ze studentami z Koła Naukowego Psychologii Sportu Uniwersytetu SWPS w Warszawie. To było webinarium, które odbyło się w ramach cyklu Sportowe Spotkania Psychologiczne, na które studenci zapraszają gości-specjalistów ze świata psychologii sportu. W momencie publikacji przewodniczącą koła jest Natalia Kocielnik, a opiekunką Zuzanna Gazdowska. Warto śledzić ich działalność, bo zwyczajnie robią dobre projekty.

  Spotkanie ze mną poprowadzili: Natalia Kocielnik, Kinga Waldek i Bartek Bugowski.

  Poniżej publikuję raport ze spotkania ze mną:

  "Gościem naszego SSP 12 kwietnia był psycholog sportu, twórca podcastu „Głowa rządzi”, prezes

  Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Psychologów Sportu – Grzegorz Więcław.

  Grzegorz opowiedział nam między innymi o swojej edukacji w Kanadzie oraz Finlandii. Wspomniał, że

  zagraniczne studia przede wszystkim nauczyły go nastawienia na partnerstwo, a nie hierarchię.

  Jako psycholog sportu pracował w ponad 20 różnych dyscyplinach. Sam jest osobą aktywną fizycznie.

  Zaznaczył, że w każdej dyscyplinie sportu psychologia ma nam coś do powiedzenia, istotne jest

  odkrycie- co i ile.

  Wchodząc w pracę z nową dyscypliną ważna jest eksploracja czym dana dyscyplina jest, jak wygląda

  w praktyce z punktu widzenia obserwatora, kibica oraz, na ile to możliwe, samego zawodnika. Z

  jednej strony warto obserwować, zdobywać własne doświadczenie, a z drugiej pytać i zachowywać

  pewną ciekawość.

  Nasz gość ponadto opowiedział nam o początkach podcastu „Głowa rządzi”. Taka forma dzielenia się

  wiedzą pozwala poprowadzić ciekawą rozmowę, która w innych okolicznościach mogłaby być

  niemożliwa. Spotkanie z drugim człowiekiem, które dodatkowo może być zapisane i odtworzone

  przez innych ludzi, pozwala złapać wiele różnych perspektyw na życie.

  Grzegorz poruszył również temat porażki w sporcie. Zawodnik nie zawsze zdobywa medale, nie

  zawsze odnosi sukcesy. Warto o tym mówić otwarcie.

  Usłyszeliśmy także, że:

  Sport może obejść się bez psychologów, ale nie bez psychologii.

  Oprócz pracy z klientem warto nawiązać również kontakt z jego otoczeniem, na co wskazuje

  współczesny w psychologii sportu trend środowiskowy. Praca mentalna bowiem to nie tylko

  cotygodniowe spotkanie z psychologiem, ale kształtowanie myślenia, podejścia, głowy zawodnika na

  co dzień.

  Grzegorz przekazał nam ogromną dawkę wiedzy, zwrócił uwagę na mnóstwo istotnych kwestii i

  doradził skąd warto czerpać informacje, jak stale poszerzać swoje horyzonty. W ciągłym rozwoju

  może nam pomóc uczestnictwo w konferencjach oraz lektura biografii innych psychologów sportu.

  Grzegorz, bardzo dziękujemy za to spotkanie!"

  Dziękuję za zaproszenie! Cała przyjemność po mojej stronie. No i polecam się na przyszłość.

 • To jest 84 odcinek podcastu Głowa Rządzi. Goszczę w nim rowerowego obieżyświata Marcina Korzonka. Marcin opowiada o swoich przygodach, a przy tym o swojej filozofii podróżowania i życia w ogóle. To pierwszy taki odcinek w historii podcastu, w którym mam takiego gościa. Zawsze myślałem, że jak w końcu zaproszę jakiegoś podróżnika, to będzie jakiś himalaista. A tu nie - jednak rowerzysta. Ale rowerzysta ekstremalny, taki przez duże R. Mam nadzieję, że spodoba wam się ten odcinek i wyciągnięcie z niego dużo lekcji. Marcin odpowiada na takie pytania jak:

  Jak wyglądają podróże od podszewki? Czy podróżnik to też sportowiec? Dlaczego tak, dlaczego nie? Jak zachowuje się umysł podczas podróży? Dlaczego warto realizować marzenia i żyć w zgodzie ze swoimi zasadami? Jak wygląda logistyka podróżowania? Co zrobić, żeby przygotować głowę do długiej podróży? Jak wyglądają rytuały podróżnicze Marcina? Jak radzić sobie w trudnych, nieprzywidywalnych sytuacjach? Gdzie pojeździć na rowerze w Polsce?

  Bo podróże kształcą jak żaden uniwersytet. Trzeba tylko otworzyć głowę, serducho i chcieć się uczyć! Wiem co mówię, bo trochę świata zjeździłem i dzięki temu sporo się nauczyłem. I dlatego dalej podróżuję i dalej się uczę. Zresztą ten wstęp nagrywam w kolumbijskim mieście Cali, gdzie odbywają się właśnie mistrzostwa świata juniorów w lekkoatletyce, a ja jako psycholog wspieram polskich zawodników i zawodniczki. Pozdrawiam zatem tropikalne i życzę dobrego słuchania!

 • Witajcie w osiemdziesiątym trzecim odcinku podcastu Głowa Rządzi, którego gościem jest Natalia Pawelska. Natalia była psychologiem reprezentacji Polski podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022 i w tym odcinku opowiada o tym, jak wyglądała jej praca podczas tej imprezy. Odpowiada między innymi na takie pytania:

  Jak wyglądały igrzyska w Pekinie 2022 w trakcie trwania pandemii koronawirusa? Co działo się z zawodnikami, którzy otrzymywali pozytywny wynik testu na koronawirusa? Jakie dodatkowe obciążenia psychiczne wiązały się z procedurami covidowymi? Jak wyglądała praca psychologa z zawodnikami w izolatkach covidowych? Co bywa największym wyzwaniem dla psychologa sportu na igrzyskach olimpijskich? Jak psycholog może przygotować się do wyjazdu na imprezę mistrzowską? Jak oficjalnie nazywała się funkcja psychologa sportu na igrzyskach w Pekinie? Jak jeszcze MKOl dbał o zdrowie i dobrostan psychiczny zawodników startujących na igrzyskach? Czy psychologowie sportu albo „oficerowie dobrostanu” mieli okazję się spotkać podczas igrzysk w Pekinie? Jak wygląda typowy dzień pracy psychologa na igrzyskach? Jak nastawiać się do startu na imprezie docelowej – start jak każdy inny czy start wyjątkowy? Czym różnią się igrzyska olimpijskie od innych imprez wysokiej rangi np. Pucharów Świata (perspektywa łyżwiarska)? Jak pracowało się z olimpijskimi weteranami, a jak z nowicjuszami, debiutantami? Jak psycholog może zakwalifikować się do pracy na igrzyskach? Jakie warunki należy spełnić? Jak psycholog może się przygotować do pracy na igrzyskach? Jak psycholog może zadbać o siebie w trakcie trwania imprezy mistrzowskiej i zaraz po?

  A partnerem tego odcinka jest MENTALSTEPS. Firma prowadzona przez dwie psycholożki sportu – Natalię Pawelską i Małgorzatę Stępniak. Dziewczyny tworzą pomoce edukacyjne z psychologii sportu. Do jej flagowych produktów należą: Plakat Emocje, Karty MENTALSTEPS, z którymi można doskonalić radzenie sobie ze stresem, nastawienie, motywację i pewność siebie. MENTALSTEPS swoimi działaniami wspiera zawodników, ich rodziców, psychologów sportu oraz trenerów. Na blogu i mediach społecznościowych znajdziesz dużo wiedzy oraz praktycznych wskazówek. Właścicielki, Gosię i Natalię, spotkasz na uczelnianych korytarzach, w gabinetach psychologicznych w Trójmieście i Warszawie oraz na stadionach i w halach sportowych.

  Bez dalszych ceregieli zapraszam do wysłuchania odcinka. Enjoy!

 • Tu nadaje podcast Głowa Rządzi. To jest odcinek osiemdziesiąty pierwszy, w którym wspólnie z moim gościem, Wolnym Duchem, Danielem Pisko poruszamy temat medytacji. Daniel dzieli się swoją historią, wieloletnim doświadczeniem i przemyśleniami na temat praktyki medytacji w codziennym życiu. Ja staram się to wszystko integrować i odnosić do świata sportu. Dzielę się też swoimi poglądami na temat tego, jak i dlaczego warto wykorzystywać praktyki medytacyjne w przygotowaniu mentalnym do rywalizacji sportowej, ale też w dbaniu o zdrowie psychiczne.

  Medytacja jest obecna w moim życiu prawie dwadzieścia lat. Formalną praktykę poznałem jeszcze w Norwegii, w czasach mojego liceum za sprawą Edmunda, męża Angie Toppan nauczycielki literatury angielskiej. Edmund sporą część swojego życia spędził w klasztorze buddyjskim, ale nawet po wyjściu zza jego murów dalej prowadził się wedle wielu mnisich zwyczajów. Jednym z nich była poranna medytacja. Osoba Edmunda bardzo nas wszystkich intrygowała. Pewnego razu zagadaliśmy go i zapytaliśmy o tę całą medytację. Zamiast wyszukanych odpowiedzi, Edmund zaprosił nas do wspólnej praktyki następnego ranka w sali do filozofii. W szkole mieliśmy wiele ciekawych, niekonwencjonalnych sal lekcyjnych. Jedną z nich była z pewnością sala do filozofii. Nie było w niej krzeseł ani ławek, tylko dywany i poduszki. I tam właśnie w takich nieszkolnych warunkach nauczyciele prowadzili lekcje, czasami też na leżąco. Nie muszę chyba mówić jak duży szok przeżywałem w kontraście do doświadczenia konwencjonalnej szkoły… Sala do filozofii miała wielkie okno z widokiem bezpośrednio na fiord. To było idealne miejsce na pierwszy raz z medytacją. Na początku to było dość trudne, wyciszyć się i zwrócić ku swojemu wnętrzu. Zaobserwować swoje stany wewnętrzne. Całe życie byłem (i pewnie cały czas jestem) mocno zadaniowy, a tu przyszło mi się zmierzyć z bezruchem ciała, ale za to z natłokiem myśli. To doświadczenie do teraz stanowi dla mnie wyzwanie, nawet po latach regularnej praktyki. Jednak do dzisiaj poranna, a czasem także popołudniowa praktyka medytacji stanowi dla mnie kotwicę, nawet, a może w szczególności w ciągu najtrudniejszych okresów w moim życiu. Dzięki medytacji trenuję swoją dyscyplinę, uważność i empatię względem samego siebie, swoich myśli i emocji. To prosta, ale potężna praktyka. Można do niej podejść jako do ćwiczenia albo czynności higienicznej. W tym odcinku wspólnie z Wolnym Duchem będziemy zachęcać Was do podjęcia własnej praktyki. Jednak zanim wskoczycie w wir naszej rozmowy, słowo o partnerach tego odcinka, którzy sprawiają że moja podcastowa robota ma sens.

  Partnerem tego odcinka jest ZenBox.pl, który zapewnia podcastowi i całej witrynie Głowa Rządzi najlepszy możliwy hosting w polskim Internecie. ZenBox daje solidny fundament dla funkcjonowania moich kanałów. Myślę, że nie przesadzę twierdząc, że gdyby nie mnisi z ZenBox, to nie poradziłbym sobie ze wszystkimi technikaliami potrzebnymi do codziennego funkcjonowania w sieci. Dzięki nim czuję, że mam mocne plecy. Niezależnie od tego, czy przeliczę swoje umiejętności programowania czy też kot przebiegnie mi po klawiaturze, wsparcie dostaję błyskawicznie, w przeciągu kwadransa, wtedy, kiedy tylko go potrzebuję 24 na dobę, siedem dni w tygodniu. W wiadomościach dostaję zawsze pełne, kompleksowe i przede wszystkim klarowne odpowiedzi na różnego rodzaju pytania i rozterki, które się pojawiają. Dlatego jeśli myślisz o wystartowaniu swojej strony internetowej albo masz już po dziurki w nosie obecnego stanu rzeczy, to zdecydowanie polecam przejście w stan zen, do ZenBox. Dla słuchaczy podcastu Głowa Rządzi, ZenBox przygotował fajną ofertę – śmigający hosting z najlepszym wsparciem, konkurencją cenę i ewentualnie darmowe przenosiny. Więcej informacji w linku poniżej.

  Partnerem tego odcinka jest także aplikacja Mindy, która ułatwia rozpoczęcie praktyki medytacji. Oprócz medytacji prowadzonych znajdziesz tam ponad 600 różnorodnych nagrań treningowych i edukacyjnych dotyczących zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego, radzenia sobie ze stresem i emocjami czy też poprawy jakości snu. Wszystkie treści i nagrania w aplikacji Mindy są przygotowane przez ekspertów, poparte badaniami naukowymi i wieloletnią praktyką. Wśród nich znajdziesz też dwutygodniowy kurs dotyczący treningu mentalnego w sporcie i w życiu przygotowany przeze mnie. Aplikację Mindy można ściągnąć na swój tablet lub telefon i bez żadnych konsekwencji wypróbować! Niewielka część aplikacji jest dostępna bezpłatnie. Jeśli jednak komuś się spodoba i chciałby uzyskać dostęp premium, to dla słuchaczy podcastu, Mindy przygotowało kod rabatowy. Wystarczy wpisać GLOWARZADZI, żeby cieszyć się 30% rabatem przy subskrypcji kwartalnej i 20% przy subskrypcji rocznej. Jeśli po wysłuchaniu tego podcastu, stwierdzisz że chcesz zacząć medytować, a nie będziesz mieć pomysłu jak, to zacznij z Mindy! Aplikacja poprowadzi cię krok po kroku.

  Tyle wstępu. Teraz już bez dalszych ceregieli zapraszam do wysłuchania rozmowy z Danielem Pisko, Wolnym Duchem. Odpowiada w niej m.in. na takie pytania:

  Jak potoczyła się jego historia? Czym jest szczęście i czy warto go szukać? Na czym polega medytacja? Jak ważny jest w medytacji oddech i dlaczego wcale nie taki ważny? Co jest najważniejsze w medytacji? Jak rozumieć metaforę dworca? Czy mamy wpływ na myśli, dlaczego nie do końca i co możemy z tym zrobić? Co oznaczają paradoksy w psychologii sportu? Co dzieje się podczas weekendów medytacyjnych? Jakie są mity związane z medytacją? Jakie są korzyści płynące z regularnej medytacji dla każdego z nas? A jakie dla sportowców? Czy medytacja może pójść źle, a jeśli tak to w jakich przypadkach? Kiedy warto połączyć medytację z psychoterapią? Czy medytacja może zostać wykorzystana do niecnych celów? Jak zacząć medytować? Dobrego słuchania! Enjoy!
 • Witajcie w 80 odcinku podcastu Głowa Rządzi. Na tapecie ponownie mamy szalenie ważną sprawę zdrowia psychicznego w sporcie. Dzieje się to za sprawą partnera tego odcinka – Fundacji Graj z Głową, która zajmuje się edukowaniem środowiska sportowego w tym temacie. Fundacja została powołana do życia przez 5 piłkarek ręcznych, które w trakcie swojej kariery zmagały się z różnego rodzaju kryzysami psychicznymi. Teraz zdecydowały się o nich opowiedzieć na głos i wykorzystać swoje historie jako punkt wyjścia do tej ważnej dyskusji w przestrzeni publicznej. Oryginalny pomysł był taki, żeby nagrać odcinek ze wszystkimi dziewczynami z Fundacji. Stanęło jednak na tym, że spotkałem się z dwoma – Ewą Urtnowską i Agnieszką Białek. Owocem tego spotkania jest nasza rozmowa publikowana w tym właśnie odcinku. Mam nadzieję, że przyczyni się on do budowania bardziej świadomego środowiska sportowego w Polsce, bo na tym zależy zarówno mi jak i Fundacji Graj z Głową. Życzę dobrego słuchania! Enjoy!

 • Cześć, tu nadaje podcast Głowa Rządzi, mamy siedemdziesiąty dziewiąty odcinek! Spotykam się w nim z Maciejem Behnke, współautorem jednego z najbardziej popularnych podręczników do treningu mentalnego w Polsce. Człowiekiem, który chciał zostać praktykiem, ale jednak zakochał się w badaniach i nauce. Zresztą z wzajemnością! Maciek ma olbrzymią wiedzę na temat procesów afektywnych i chętnie się nią tutaj podzieli. Koniec końców odpowie na tytułowe pytanie – co wiemy o emocjach w sporcie i esporcie, a także co możemy z tą wiedzą zrobić w praktyce. Jestem przekonany, że Maciek opowiada o swojej działce w nauce w taki sposób, że nieraz westchniesz żałując, że to nie on był twoim wykładowcą na uczelni. No kidding.

  Sport, zresztą jak cały świat społeczny, nie mógłby się obyć bez emocji. A skoro o emocjach w mowa, pora przedstawić partnera tego odcinka. Jest nim platforma TheSport.pl. To miejsce, gdzie sport spotyka się z biznesem, marketingiem i lifestylem. TheSport.pl nie ściga się na newsy, ale pokazuje sport taki jaki jest, z różnych perspektyw oczami sportowców zarówno zawodowców jak i amatorów, ekspertów i dziennikarzy. Z platformą TheSport.pl jest zupełnie jak z podcastem Głowa Rządzi. Poznajecie tu sport od podszewki i dowiadujecie się co wpływa na końcowy wynik. Zajrzyjcie tam koniecznie. TheSport.pl - witamy w gronie przyjaciół podcastu!

  A teraz bez dalszych ceregieli zapraszam do wysłuchania siedemdziesiątego dziewiątego odcinka podcastu Głowa Rządzi. Jeszcze chwilę przytrzymajcie emocje na wodzy, a potem wyraźcie je takie jakie są. Serdeczności dla wszystkich słuchaczy! Hej!

 • Cześć i czołem! Słuchasz właśnie siedemdziesiątego ósmego odcinka podcastu Głowa Rządzi. W końcu mamy wiosnę i powoli możemy oddychać pełną piersią. Uwielbiam ten czas kiedy świat ponownie budzi się do życia, bo daje mi to naturalnego kopa do działania.

  Na początek prawdziwie wiosennego podcastowania z wielką przyjemnością ogłaszam, że SUPERSONIC Food dołączyło do grona przyjaciół podcastu Głowa Rządzi i obejmuje patronatem ten właśnie odcinek. To producent roślinnych posiłków i napojów, które dbają o zdrowie i samopoczucie. Produkty te wspomagają wysoką efektywność osobistą i życiową równowagę. W ofercie SUPERSONIC Food znajdziecie między innymi SUPERSONIC Food Powder, zdrowy i naturalny posiłek w formie koktajlu do szybkiego przygotowania, kawę wzbogaconą o adaptogeny, która poprawia koncentrację i samopoczucie oraz kakao które uspokaja, wycisza, wspiera naturalną odporność i wspomaga regulację reakcji stresowej. Po prostu prawdziwa dobrodziejska bomba!

  W tym odcinku rozmawiam z psychologiem sportu z Poznania, Magdą Kaczmarek i wspólnie szukamy sposobów na kryzys i eksplorujemy źródła rezerw zasobów do radzenia sobie z nim i w nim. Kryzys oczywiście może mieć różne wymiary. U mnie najczęściej przejawia się w dość prozaiczny sposób, kiedy w wirze pracy i codziennych obowiązków… łapie mnie głód. Długo szukałem dla siebie produktu, który nasyciłby brzuch, zadowolił kupki smakowe i jednocześnie pozostawił czyste sumienie. Jak dla mnie SUPERSONIC Food Powder łapie ten balans między przyjemnością ze spożywanego pokarmu, prostotą jego przygotowania i zachowaniem odpowiednich wartości odżywczych. Jak sami wiecie, dzięki mojej pracy sporo podróżuję i od kiedy testuję posiłki i napoje SUPERSONIC, nie muszę się już martwić o to, co zjeść po drodze na zgrupowanie czy wykład. Więcej informacji o produktach SUPERSONIC znajdziesz bezpośrednio na stronie supersonicfood.com, a z kodem glowarzadzi łapiesz 10% rabatu na dobry start; to tylko dla wiernych słuchaczy podcastu.

  Tyle tytułem wstępu. A teraz już bez dalszych ceregieli, zapraszam do wysłuchania odcinka numer siedemdziesiąt osiem! Enjoy!

  A Magda odpowiada m.in. na takie pytania:

  Czego sport wyczynowy uczy, a co zabiera? Jak wygląda przejście ze sportu do pracy w zawodzie psychologa? Jakie są korzyści i zagrożenia dla roli psychologa płynące z faktu, że uprawiało się wcześniej dany sport na wysoki poziomie? Czym jest i jak można zrozumieć kryzys w sporcie? Co może być przyczyną takich kryzysów? Z jakich narzędzi profilowych można korzystać i kiedy one mogą mieć sens? Jak może wyglądać postępowanie w kryzysie? Gdzie szukać mentalnych rezerw wewnątrz siebie? Jak można zabiegać o wsparcie merytoryczne i społeczno-emocjonalne innych ludzi?