Episodes
-
Dnešní světové hospodářství stojí z velké míry na funkční logistice. Jsme životně závislí na pohybu zboží z jednoho konce světa na druhý a na tom, že dorazí tak, jak plánujeme. Nakolik je tato situace udržitelná a jakými změnami obor prochází? Hostem podcastu Hlas na poušti je André Dravecký, jeden ze zakladatelů společnosti Ringil a její CEO.
-
Po každých volbách, a řeč je o volbách u nás na Západě, kde přes všechny nedokonalosti stále máme volby svobodné, jsou politici strašně překvapení, když dostanou výprask. Uzavřeni ve svých bublinách, obklopeni různými přikyvovači, kteří jsou díky nim přisátí k veřejným penězovodům a kteří si říkají „každý den dobrý“, jsou vytrvale udržováni v odtržení od reality. O to větší je pak vždy jejich rozčarování, když stále větší slovo dostávají politické strany, které jsou někdy oprávněně, ale někdy také účelově, řazené jako strany nesystémové. Následující komentář je součástí podcastu Hlas na poušti.
-
Missing episodes?
-
V sobotu 7. října 2023, v 6:30 místního času spustili palestinští teroristé z Pásma Gazy největší masakr Židů od holokaustu. Izraelským obranným silám podařilo poměrně rychle vytlačit teroristy zpět za hranice, ale nedaří se jim naplnit deklarované válečné cíle. Palestinci dosud drží izraelské civilisty, stále z Gazy létají rakety na Izrael a Hamás není eliminován.
Hostem podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého je Noam Meyer, dlouholetý příslušník Izraelských obranných sil, aktuálně podplukovník v záloze a aktivní účastník bojů proti poslední vlně teroru.
S videem vychází na Novinkách.
-
Nejen uplynulé krajské a senátní volby, ale také současná vládní situace, která se vyhrotila po odvolání ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. To jsou hlavní témata dalšího dílu podcastu Hlas na poušti, kam tentokrát dorazil publicista či politický glosátor Luděk Staněk. Co stojí za rozkladem Pirátů a mají ještě šanci ze situace vybruslit, nebo sledujeme pohřeb politické strany v přímém přenosu? Jak dopadne situace v ODS, jejíž člen Martin Kuba drtivě ovládl krajské volby v jižních Čechách, a to v podstatě na vlastní triko?
-
Plastikové modelářství již dávno není zábavou pro děti, případně záležitostí pro pár podivínů. Jeho historie se odvíjí již od konce třicátých let minulého století a dnes je z něj svébytný průmyslový obor. Česká republika v něm patří ke světové špičce. Je otázkou, zda i do budoucna bude moci vyrábět v Evropě. Hostem podcastu Hlas na poušti je Vladimír Šulc, jeden ze zakladatelů společnosti Eduard a její dnešní ředitel.
Celý díl si můžete přehrát i na videu na serveru Novinky.cz
-
Medicína, stejně jako jiné vědní obory prochází bouřlivým vývojem. Porodnictví, gynekologie a zejména genetika nejsou výjimkou. Je otázkou nakolik je tento pokrok v souladu s etickými pravidly, tak jak je zná západní společnost. Hostem podcastu Hlas na poušti je profesor Pavel Calda, porodník, gynekolog a reprodukční genetik na 1. lékařská fakultě Univerzity Karlovy a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
-
Spojené státy jsou v očích nepřátel svobody nepřítelem číslo jedna. Je jedno, zda se jedná o extrémní levici, pravici, různé diktátory či náboženské fanatiky. A pokud tomu tak v některých nenávistných kulturách není, tak USA jsou v míře iracionální nenávisti na hezkém druhém místě, hned za Izraelem, zemí, která je obklopena státy, ve kterých v naprosté většině nikdo dobrovolně žít nechce. Spojené státy se podle všeho naučily žít s tím, že si svět na jejich účet léčí své mindráky, ale nic nemusí trvat věčně.
-
Doprava je obor, který se dotýká každého z nás. Je jedno zda cyklisty, automobilisty nebo uživatele dopravy hromadné, železniční či autobusové. Dokonce je to problém i těch, kteří by teoreticky nikam necestovali, protože i oni jsou závislí na dovozu zboží. Stav dopravní infrastruktury je bohužel v ČR tristní a šance na zlepšení jsou velice malé. Důvodem je primárně nesmyslná legislativa, ale i nelogicky nastavené kompetence. Hostem dnešního dílu podcastu Hlas na poušti je Petr Borecký, od roku 2020 radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy. V této pozici se snaží zúročit své předchozí zkušenosti z funkce starosty města Úvaly i z byznysu, a hlavně se nebojí mluvit o nepříjemných věcech, i když přitom občas „střílí“ i do vlastních řad.
-
V neděli ve Venezuele skončily volby, podle všech relevantních informací vyhrála opozice, nicméně tamní diktátor Nicolás Maduro, který se rád zaštiťuje levicovou rétorikou, po všech brutálních volebních manipulacích nechce svou porážku uznat. Jižní Amerika je sice vzdálená, ale tamní migrace míří většinou do USA, a to je problém i pro nás v Evropě. Hostem mimořádného dílu podcastu Hlas na poušti je Jaroslav Bílek, který se zabývá autoritářskými režimy, včetně těch v Jižní Americe, z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Celý díl si můžete přehrát i na videu na serveru Novinky.cz
-
Volby do Evropského parlamentu, volby do francouzského a britského parlamentu, pokračující ruská agrese proti Ukrajině, izraelská rukojmí včetně nemluvňat zadržovaná palestinskými teroristy, to všechno na základě dvou událostí v USA jako by zmizelo mávnutím kouzelného proutku. Následující komentář je součástí podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého.
-
Aktuální druhé kolo voleb do Národního shromáždění (francouzského parlamentu) připoutalo i českou pozornost k dění v zemi galského kohouta. Francie, přestože se jedná o jadernou velmoc, je u nás poněkud neprávem přehlíženou zemí. Následující komentář je součástí podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého
-
Karlovarský filmový festival je druhým nejstarším na světě. Za dobu své existence zažil vrcholy i pády, stejně jako česká (a československá) kinematografie. Dnešní povídání je o českém i světovém filmu, o změnách, jakými prochází, ať už v rámci nových způsobů distribuce k divákům, ale i různých ideologických zásahů a koneckonců také o městě Karlovy Vary, bez kterého si dnes nikdo festival neumí představit. Hostem podcastu Hlas na poušti je Kryštof Mucha, výkonný ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, filmový producent a pokud je třeba, tak i herec.
-
Přestože dnešní Česká republika již nemá tak úzké vztahy s Francií jako tomu bylo u předválečného Československa, stále má tato země na nás významný vliv. Kromě toho, že je jedinou jadernou mocností v rámci EU a má velice silnou armádu, tak spolu s Německem je tím, kdo reálně určuje další směřování Evropské unie. Hostem podcastu Hlas na poušti je Ondřej Černý, který dlouhodobě žije a studuje práva na Université de Pau et des pays de l'Adour ve francouzském Bayonne.
-
Výsledky voleb do Evropského parlamentu známe necelé dva dny. V rámci českého veřejného prostoru již byly okomentovány z různých pohledů, nicméně jeden, ten konzervativní, příliš nezazněl. Novinky v úterý večer nabídly živé vysílání podcastu Hlas na poušti, které odstartovalo ve 20:00. Diskutovat do studia přišli politický a ekonomický komentátor Ondřej Tesárek, spisovatel a marketér Jakub Horák a bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Své dotazy mohli pokládat i čtenáři Novinek. Poslechněte si záznam vysílání.
-
Hostem dalšího podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého je Petr Mlejnek, bývalý analytik tajné služby Armády České republiky – Vojenského zpravodajství. Petr má také řadu zkušeností ze světa byznysu a v současnosti stále sleduje dění ve světě bezpečnosti a příležitostně ho veřejně komentuje. Primárním předmětem jeho zájmu je Rusko a jeho vojenské schopnosti.
-
V podstatě nemine den, aby v Německu nedošlo k násilnému útoku, za kterým stojí migranti, které tato země ve stále neztenčené míře přijímá. Následující komentář je součástí podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého.
-
Ve vypjaté atmosféře konfliktů na Blízkém východě, které jsou prostřednictvím početné skupiny migrantů a jejich sympatizantů z řad extrémní levice přenášeny i do Evropy a USA, se v německém Hamburku sešla nejprve tisícovka a o dva týdny později již dvojnásobný počet islamistů. Následující komentář je součástí podcastu Hlas na poušti Milana Mikuleckého.
-
Dalším hostem podcastu Hlas na poušti je Karel Jelínek, právník z Karlových Varů, člověk s duší kovboje, který se kromě své profese stará o stádo koní plemena Appaloosa, přírodu a dění kolem sebe. V poslední době se jeho jméno dostalo do širšího povědomí zejména kvůli trestu od České advokátní komory. Ohradil se totiž proti tomu, jakým způsobem jméno české advokacie svým chováním poškozuje Jindřich Rajchl. V Karlových Varech je Karel Jelínek známý svým bojem proti porušování zákonů a předpisů ze strany ruských mafiánských struktur a jejich českých pomocníků.
Celý díl si můžete přehrát i na videu na serveru Novinky.cz
-
Hostem podcastu Hlas na poušti je Tomáš Pojar, historicky první Poradce pro národní bezpečnost České republiky, ale také český diplomat, akademik, nebo humanitární pracovník. Tomáš Pojar je člověk, který umí jasně a zřetelně formulovat své názory a také si za nimi stát. Protože tento přístup není v naší zemi příliš obvyklý, bývá občas z levé strany politického spektra kritizovaný, ale ani jeho kritici mu nemohou upřít odbornost a rozhled, pokud jde o mezinárodní vztahy a problematiku bezpečnosti.
Celý díl si můžete přehrát také na videu na serveru Novinky.cz
-
Umělou inteligenci jedni vnímají jako hrozbu, zatímco jiní jako příležitost pro změnu ekonomiky, ale i našich životů. Pravda bude tak jako obvykle někde uprostřed. Problémem Evropy je bohužel i na tomto poli přemíra regulace, která spolehlivě zabíjí snahu o inovace a úspěšné společnosti v oboru AI motivuje k odchodu na jiné kontinenty. Dnešním hostem podcastu Hlas na poušti je Matěj Misař jeden ze zakladatelů start-upu Carebot.
Celý díl si můžete přehrát i na videu na serveru Novinky.cz
- Show more