Episodes
-
Na televizní obrazovce ji vídáme v elegantních šatech a lodičkách. Nicméně v civilu k ní patří i větroně, skialpy, obytka a horské kolo, na němž projela velkou část Alp. Co jí horský vánek ve vlasech dává? A dokáže se na cestách oprostit od své profese, nebo ji naopak naplno využívá? Nejen na to odpovídala meteoroložka Alena Zárybnická, která je zároveň autorkou knih Alpami na kole a Alpami na kole II. A protože si s ní Honza Čermák povídal před prázdninami, nemohl se nezeptat, jaké nás čeká léto.
-
Prošel náročné dálkové trasy v různých částech světa (například v Nepálu, USA, Kanadě či na Korsice), ale přesto anebo možná právě proto stojí za projektem Stezka Českem, díky němuž můžete projít naši zemi kolem dokola. Anebo aspoň část ze zhruba 2000 km. Jak se na takový výšlap připravit? Kdo nebo co jsou andělky? A jaké zábavné historky se dají na trase zažít? Nejen to prozradí Martin Úbl v osmém díle našeho podcastu.
-
Missing episodes?
-
Ačkoli procestoval desítky zemí, nevydává knížky a nepořádá cestovatelské přednášky. Nicméně jeho svérázný (pro někoho kontroverzní) Vítkův Cestopiss má na YouTube přes 50 tisíc odběratelů. Čím si takovou popularitu získal? Proč ho to láká především do Latinské Ameriky? A chodí průšvihům naproti? Nejen o tom se ve stylovém klobouku rozpovídal Vít Vomáčka, host s označením 007...
-
Krev, pot, slzy, omrzliny, ztráta části prstů i parťáka. Úspěchy i nezdary. Odhodlání, vytrvalost i temnější stránky osobnosti. Tohle všechny by měl ukázat film MÁRA JDE DO NEBE, jehož hlavní hvězdou je český horolezec Marek Holeček. Jak natáčení probíhalo, co se o sobě Mára z filmu dozvěděl, jak prožíval tragickou smrt kolegy?
Pokračování rozhovoru si přečtěte v červnovém vydání časopisu Lidé a Země, které vychází 8. června.
-
Miluje divokou přírodu a svobodu, kterou jí dává cestování autem po vlastní ose. Tímto způsobem urazila po světě přes 300 tisíc kilometrů - z velké části i po Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Jak vzpomíná na setkání s běžnými Rusy? A která země jí v poslední době nejvíce okouzlila?
-
V laboratoři přes mikroskop objekty přibližuje a zvětšuje, v přírodě naopak pomocí dronu zachycuje krajinu z nadhledu. Troufl si na K2 i do amazonského pralesa, ale jeho nová kniha je věnovaná ostrovům náležícím Evropě. Proč? Nejen na to odpovídá vědec, fotograf a cestovatel Petr Jan Juračka.
-
Pokud se živíte jako cestovatel, průvodce a tlumočník, znamená pro vás dvouletá pandemie drsnou čáru přes rozpočet - a to doslova. Jak se s takovou ranou osudu vypořádat? Nejen na to odpovídá únosně výstřední znalec a milovník Íránu Vladimír Váchal.
-
Do Kanady se můžete dostat za pár hodin letem přes Atlantik. Anebo za tři měsíce přes Rusko, Gruzii, Írán, Pákistán či Čínu - pěšky, stopem nebo s ozbrojenou eskortou. Právě takovou variantu zvolil mladý dobrodruh Tony Danilov. Jak ho putování změnilo a na co nejraději vzpomíná?
-
Skupina českých cestovatelů se rozhodla, že nebude se založenýma rukama čekat, až se cestování vrátí k normálu, a raději pomůže tam, kde je potřeba. Jak konkrétně? O tom si Honza Čermák, šéfredaktor časopisu Lidé a Země, povídal s Barbarou Huckovou, výkonnou ředitelkou nadace Leontinka, a s fotografem a cestovatelem Jaroslavem Bouzkem.
Více se o projektu S Leontinkou kolem světa dozvíte i na webu https://www.darujme.cz/projekt/1204549.