Folgen
-
Ha egy videojáték addiktív, akkor könnyen rabjává válhatunk. Mennyire múlik ez rajtunk, élethelyzetünkön, családunkon, vagy akár a genetikán? Máshogy látja a tudomány, mint egy aggódó szülő a problémás játékhasználat kérdését? Koncz Patrik, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pszichológiai Doktori Iskola PhD hallgatója segít nekünk feltárni e probléma rétegeit, és közösen keressük a megoldást is.
-
Nem csak a diákoknak, de a tanároknak is nagy szüksége lehet mentális egészségük érdekében valamilyen segítségre, de ez szerencsés helyzetben csupán karnyújtásnyi távolságra van, még az iskola falain belül. Kökényesi Ágival, a Scheiber Sándor Gimnázium igazgató-helyettesével, iskolapszichológussal beszélgettünk arról, hogy ő milyen problémákat lát – és milyen megoldásokat szeretne látni.
-
Fehlende Folgen?
-
Az NMHH, vagyis a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság nevével a hírekben leginkább a tévétársaságokra kiszabott milliós bírságok kapcsán szoktunk találkozni, pedig a szervezet internetes jogsegéllyel, a szülők digitális nevelési támogatásával, illetve a kisebbek médiaértés-oktatásával is foglalkozik. Katona Gergellyel, az NMHH Médiaműveltség Osztályának vezetőjével beszélgettünk.
-
A legtöbb szülő és pedagógus már jó ideje ismeri, a médiában azonban csak az elmúlt hetekben kapott nagyobb vissszhangot az elfbar. Erről a problémáról és a szülői felelősségről beszélgettünk Fülöp Hajnalkával, a Tudatos Digitális Szülő program alapítójával.
-
Mi még arról ábrándoztunk, hogy űrhajósok, kovbojok vagy rocksztárok leszünk (HP-nek legalább lett is egy zenekara), de ma már a legtöbb gyerek youtuber, Twitch streamer, TikTokker akar lenni. Kívülről nézve akár furcsa és idegen világnak is tűnhet, úgyhogy egy kedves és ismerős arcot kerestünk beszélgetőtársnak: Kiss Imivel (UnlIMIted podcast, GameDay Iroda) beszélgettünk az online videózásról, tartalomgyártásról és az influencer-létről.
-
Új ország, új lehetőségek, új kihívások: régi kedves barátunkkal, Stöckert Gáborral, a Telex újságírójával, a Checkpoint és a Képtelen Krónika podcastek egyik műsorvezetőjével beszélgettünk arról, hogy milyen volt két évvel ezelőtt, épp a pandémia kitörése előtt megérkezni Norvégiába, majd karanténból barátkozni az új országgal, online térben tartani a kapcsolatot a régivel – közben pedig lekötni és szórakoztatni két kisgyereket is.
Könnyed játékok gyerekeknek:
PAW Patrol: On a Roll
Super Mario Odyssey
Kirkby and the Forgotten Land
ASTRO BOT
A Boy and His Blob
-
Számtalan bűncselekmény megvalósítható az online térben, a szülők mégsem tudják, milyen veszélyeknek van kitéve gyermekük a saját szobájában telefonját vagy gépét használva. Tiltani persze lehet, de ezzel nem oldunk meg semmit. Topa Zoltán rendőr őrnagy, a Bűnmegelőzési Tanács kiemelt főelőadója segített nekünk megérteni, mit tehetünk szülőként és közösségként, és miért érdemes rendőrséghez fordulni, ha már megtörtént a baj. Kemény témák, erősebb idegzet nem árt.
Hasznos linkek:
Nemzeti bűnmegelőzési tanács
Kérj segítéget!
Gyerek a neten
Digitális gyermekvédelem
Biztonságos internet
NMHH
-
Valamilyen módon mindannyiunk életére hatással van, hogy egy szomszédos országban háború dúl, ráadásul a közösségi médiafelületek, a digitális világ nem csak ezt hozza be a személyes terünkbe, de a hozzá kapcsolódó, néha végtelenül lélekölő, érzéketlen vagy tudatlan megnyilvánulásokat is. Hogyan őrizhetjük meg magunk és szeretteink mentális egészségét, ha globális válságok egész sora zajik körülöttünk? Bereczki Enikő mentálhigiénés szakemberrel, ifjúsági és generációs szakértővel beszélgettünk.
-
Együtt élni szorongással, depresszióval nem csak a mindennapos élethelyzetekben kihívás, hanem az online térben is – sőt, ezt a közösségi médiafelületek által erősített, kötelezően pozitív (és szükségszerűen felületes) kommunikáció gyakran még súlyosbítja is. Herczeg Szonja író, újságíró, beauty influencer volt a vendégünk, aki többek közt elmesélte azt is, hogy miért nem beauty influencer.
-
Egy fél órás beszélgetés veszett kárba, amikor elszállt a technikánk, így a második nekifutás hallható Kalocsai Adriennel, aki agrármérnök, politológus és a Csendtörő alapítvány vezetője. Milyen életút visz valakit a segítő szerepkör irányába, és vajon hogyan lehet a gyerekeket, szülőket jól támogatni a 21. században? Mit jelent a szülői felelősség, az értékválság, milyen tabuk nehezítik családi és egyéni életünket? Többek közt ezekről a kérdésekről esik szó a Képernyővédő 10. adásában.
-
Sok szülő rémálma, az előbb-utóbb elkerülhetetlen “nagy beszélgetés” a bibékről és méhecskékről. Mi a jó megközelítés? Milyen volt ez régen és milyen ma - amikor gyerekeink még véletlenül is belefuthatnak az online térben olyan tartalmakba, melyekre nem biztos, hogy lélekben fel voltak készülve. Beszélgetőtársunk Jámbor Eszter újságíró, kommunnikációs tanácsadó, a szexsuli.hu alapítója.
Hasznos linkek:
Videók:
A beszélgetésben említett reklám Tabuk nélkül - fiúknak Ilyen egy nőgyógyászati vizsgálat (Hormonmentes)Könyvek:
A csoda odalent - Minden, amit a női nemi szervről tudni akarsz, és amit tudnod kell Úgy, ahogy vagy - Az önfeledt szexualitás pszichológiájaWeboldalak:
Turn me on - Kapcsolódj be! szexuális felvilágosító projekt Digitális szülő (Hintalovon alapítvány) A felnőttek 73%-a szerint a gyerekek nincsenek biztonságban online (Hintalovon alapítvány) Sexeducation.hu Szexsuli weboldal (ohsuli)Közösségi hivatkozások:
Szexsuli YouTube Szexsuli Instagram Ciklusmesék Instagram (Szőllősi Nóra) Mélylevegő Projekt Instagram Budapest Medical Students InstagramReleváns podcastek:
MiaFemme Podcast szexkultúra podcast -
X, Y, Z és alfa: hogy viszonyulnak egymáshoz és magukhoz az egymás mellett élő generációk? Milyen (téves vagy valós) sztereotípiák figyelhetők meg rajtuk? Mik azok az érintkezési pontok, amelyek könnyíthetik, hogy megtalálják a különböző generációk a közös hangot? Dr. Bernschütz Mária generációkutatóval, a BME adjunktusával beszélgettünk.
-
A játékok szeretete felnőtt korban ma már sokkal elfogadottabb társadalmilag, mint évtizedekkel ezelőtt. De arra talán már kevesen gondolnak, hogy a játékok segítségével akár a munkát és az oktatást is könnyebbé, színesebbé, élvezetesebbé tehetjük, és a hatékonyság is növelhető. Mit jelent a gamification, vagyis a játékosítás tudomány, és hogyan segíti ez a szülők, tanárok, vagy akár a munkáltatók módszereit? Damsa Andrei pszichológussal beszélgettünk erről.
-
Mi is az a “digitális reziliancia” - miért fontos gyerekeknek, szülőknek és pedagógusoknak? Sokat beszéltünk már a megelőzésről, de hogy készüljünk fel arra, ha beüt a baj? Feldolgozás, gyógyulás, megerősödés - hogyan éljünk együtt vagy lépjünk túl az online világ árnyoldalai által okozott traumákon? Urbán Viktor jogásszal és mentálhigiénés szakemberrel beszélgettünk.
-
Mik a leggyakoribb internetbiztonsági veszélyek - és melyek a legalapvetőbb megelőzési stratégiák ellenük? Biztonságos jelszavakról, nem biztonságos webkamerákról, a Discord gyanús linkjeiről beszélgettünk Csizmazia-Darab Istvánnal, a Sicontact internetbiztonsági szakértőjével és az Antivírus blog szerzőjével beszélgettünk.
Könyvek: Frici, Fülöp és hackerek (Solymos Ákos), Szülők Nagy Mobilkönyve (Will Geddes), Bántanak! Segítesz? (Urbán Anikó – Villányi Gergő)
-
Játékfüggő a gyerekem, vagy csak… kamasz? Honnan ismerje fel maga a játékos, hogy túl sokat játszik? Hol húzza meg a határt a szülő - és mit tehet, ha úgy érzi, hogy valami nem stimmel? Király Orsolyával, az ELTE PPK Pszichológiai Intézetének kutatójával, egyetemi adjunktussal beszélgettünk.
-
Miben más az iskolai és az online bántalmazás? Miért csinálják? Miért hagyják? Milyen jelekre figyeljen a szülő? Hogyan törjön ki az áldozat a helyzetéből?
-
Mi motiválja az embert a játékokban? Miért játszunk egyáltalán és mit jelent a problémás játékhasználat? A vendég Damsa Andrei, pszichológus, a JátékosLét kutatóközpont munkatársa.
-
Régi beidegződések, új világ: milyenek ma a játékosok, mennyire játékosak a szülők? A vendég Vass Dorottya, az eNET vezető kutatója.