エピソード
-
Hostia:
Elena Prokopová (hlavná pediatrička, MZ SR)
Silvia Pekarčíková (riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK, zástupkyňa pre zdravotníctvo za SK8)
Eva Kasperová (pediatrička)
Od 1. júla 2024 sa mení systém poskytovania pediatrickej ambulantnej pohotovostnej služby. Ordinačné hodiny APS sa skrátia a detské pohotovosti tak budú zatvárať o dve hodiny skôr, teda o 20:00. Niektoré pohotovosti sa zrušia úplne. Ministerstvo zdravotníctva si od toho sľubuje čiastočné odbremenenie náporu na lekárov. Aké plusy a mínusy prinesú zmeny, ako sa to dotkne pacienta a bude lekárska starostlivosť časovo aj geograficky dostupná ako doteraz?
Moderuje:
Karolína Piliarová -
Hostia:
Beata Žitniaková Gurgová (Katedra psychológie Pedagogickej Fakulty UMB)
Peter Juhász (primár chirurgického oddelenia nemocnice v Rimavskej Sobote, podpredseda BBSK)
Neprimerané, až agresívne správanie sa pacientov a ich príbuzných voči zdravotníkom pribúda. Naposledy sme informovali o skupinovom útoku na lekára v nemocnici v Rimavskej Sobote. V Breznianskej nemocnici musia riešiť agresívnych pacientov pod vplyvom drog, v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici aj v nemocnici v Trstenej navštevujú zdravotníci kurz sebaobrany. Prečo narastá počet útokov na zdravotnícky personál? Sú zdravotníci dostatočne chránení zákonom? Budú nemocnice strážiť bezpečnostné služby? Čo spôsobuje nárast agresivity a ako ju eliminovať?
Moderuje:
Martina Maľová -
エピソードを見逃しましたか?
-
Hostia:
Jozef Grapa (primátor mesta Krásno nad Kysucou)
Marián Mihalda (primátor Kysuckého Nového Mesta)
Po vybudovaní diaľnice D3 na Kysuciach volajú obyvatelia miest a obcí v regióne už niekoľko desaťročí. Slovensko je historicky najbližšie k jej výstavbe. Minister dopravy Jozef Ráž to predpokladá na začiatok roka 2025. Diaľnica, ktorej predpokladaná hodnota je predbežne vyčíslená na 1,1 mld eur sa bude financovať z európskych zdrojov. Má to však podmienku: musí sa dokončiť do konca roka 2029. Sú mestá a obce pripravené na historicky najväčšiu investíciu v regióne? Ako to ovplyvní dopravu v celom kraji? S akými dočasnými komplikáciami rátajú starostovia a primátori z regiónu? A ako sa skvalitní život obyvateľom po samotnej výstavbe?
Moderuje:
Karolína Piliarová -
Hostia:
Ján Prílepok (primátor mesta Dolný Kubín)
Branislav Klocok (generálny riaditeľ OFZ, a.s.)
Na Orave je viacero skládok nebezpečného odpadu, ktoré vytvorila tamojšia spoločnosť s výrobou ferozliatin. Dlhé roky neriešenia tohto problému sa pretavili do zaťaženia samospráv, obyvateľov, ako aj samotného životného prostredia. Čistička podzemných vôd je vypnutá a voda s nebezpečným arzénom vteká do pôdy. Slovenská inšpekcia životného prostredia namerala takmer sedemnásobne viac arzénu v miligramoch na liter, ako povoľujú normy. A to ešte pred dvoma rokmi. Odvtedy voda zo skládky naďalej presakuje do pôdy. Prečo tieto skládky vôbec vznikli, ako s nimi ďalej?
Moderuje:
Erik Vrábel -
Hostia:
Miroslava Sautner (školská psychologička)
Michael Mikuláš (referent školskej krízovej intervencie mesta Banská Bystrica)
V utorok, 7.mája 2024, museli žiaci 1543 škôl odísť z vyučovania skôr pre anonymné hrozby bombou. Polícia skontrolovala všetky školy, v ktorých bol nahlásený bombový útok, žiadna výbušnina sa ale nenašla. Vyhrážky prišli najmä na základné, ale aj stredné a materské školy. Okrem nich však aj do niektorých bánk, obchodov s elektronikou či na súdy. Takéto hromadné vyhrážky sme v novodobej histórii Slovenska podľa polície ešte nezaznamenali. Aký vplyv to bude mať na školy do budúcna? Budeme si musieť čoraz viac zvykať na zvýšenú frekvenciu takýchto udalostí, čo to bude znamenať nielen pre samotné deti či pedagógov? A aký vplyv to môže mať na ich psychiku?
Moderuje:
Karolína Piliarová -
Hostia:
Naďa Trenčanská Bedušová (výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov)
Martin Caudt (riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BBSK)
Ambulantný sektor sa na Slovensku prepadáva do čoraz zložitejšej finančnej situácie. Novú vyhlášku k prerozdeleniu financií v zdravotníctve považujú predstavitelia ambulantných poskytovateľov za zlú správu pre pacientov aj samotné ambulancie. Upozorňujú na možné rušenie ambulancií bez náhrady, či väčšej finančnej spoluúčasti pacientov. Súčasný stav v sieti poskytovateľov všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti je už aj bez toho v mnohých regiónoch kritický. Hrozí, že tisíce pacientov zostanú bez svojho všeobecného lekára či špecialistu, čo len predĺži už aj tak vysoké čakacie doby na vyšetrenia? Je možné, že za mnohé vyšetrenia a výkony budú musieť pacienti platiť priamo na mieste? Ako môžu pomôcť v nábore nových ambulantných lekárov VÚC?
Moderuje:
Karolína Piliarová -
Hostia:
Pavel Kravec (starosta obce Trnavá Hora)
Jaroslav Slašťan (šéf zásahového tímu pre medveďa hnedého – juh)
Les sa stáva pre človeka rizikovou zónou a najväčšou hrozbou je pre neho medveď. Útoky tejto šelmy na človeka sa stupňujú a čoraz častejšie sa ozývajú hlasy, ktoré volajú po jej cielenej regulácii. Medveď hnedý však patrí medzi zákonom chránené živočíchy. V Klube komunálnej politiky sa s odborníkom pozrieme na to, ako sa správa vo svojom prirodzenom prostredí, kedy je nebezpečný, ale aj na to, aké problémy s ním majú v niektorých samosprávach.
Moderuje:
Ivana Kapráliková -
Hostia:
Ján Dzurdženík (projektový manažér Agentúry na podporu regionálneho rozvoja Košice)
Andrej Šteiner (riaditeľ Karpatského rozvojového inštitútu)
V Klube komunálnej politiky budeme hovoriť o tom, ako sa téme venujú a ako sa jej môžu venovať v rámci svojich kompetencií, ale i čo môžu urobiť nad ich rámec. Povieme si aj o tom, aké aktivity v tejto oblasti už majú za sebou a s akými výsledkami, no rovnako o tom, čo bráni ich väčšej aktivite v tejto oblasti.
Moderuje:
Peter Béreš -
Hostia:
Dušan Strieborný (primátor Dudiniec)
Marek Peška (hlavný inšpektor Mestskej polície vo Zvolene)
K 170 samosprávam, ktoré zriaďujú mestskú a obecnú políciu, sa od mája pripojí aj kúpeľné mestečko Dudince. Mesto okrem finančnej rieši aj personálnu otázku. Nových členov mestskej polície hľadajú aj iné samosprávy, kde obecná polícia funguje už roky, napríklad vo Zvolene. V Žiline ich majú dostatok, okrem toho v krajskom meste zavádzajú aj inovatívne metódy. Kedy však budú mať obecné polície väčšie kompetencie? Pomôže štát pri ich financovaní? Sú naše mestá a obce bezpečné?
Moderuje:
Martina Maľová -
Hostia:
Peter Palko a Peter Havaj (odborníci na otázky bezpečnosti, Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach)
Ľubomír Betuš (odborník na civilnú ochranu)
Českom otriasol pred Vianocami útok strelca na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe s tragickou bilanciou 15 mŕtvych vrátane útočníka a 24 zranených. Stredná Európa tak zažila útoky aké sme poznali doteraz len zo zahraničia. No tragédie zažilo aj Slovensko, v roku 2020 to bol útok nožom na ZŠ vo Vrútkach, v pamäti má Bratislava aj strelca z Devínskej Novej Vsi. Aké by malo byť zabezpečenie tzv. mäkkých cieľov ako sú vysoké a stredné školy, obchodné centrá či nemocnice pred podobnými útokmi. Ako sa dá v kolektíve študentov rozpoznať potenciálne rizikové správanie? Kedy brať vyhrážky vážne?
Moderuje:
David Palaščák -
Hostia:
Eva Chmelová (riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán z Ministerstva vnútra SR)
Tibor Madleňák (vysokoškolský učiteľ a volebný geograf z UMB v Banskej Bystrici)
Slovákov čaká 23. marca, šiesta priama voľba prezidenta Slovenskej republiky. V predošlej voľbe, pred piatimi rokmi získala prezidentské kreslo, zatiaľ ako jediná žena - Zuzana Čaputová, ktorá v druhom kole volieb porazila Maroša Šefčoviča. Do funkcie prezidentky bola inaugurovaná 15. júna 2019. V Klube komunálnej politiky sa pozrieme na to, ako vyzerá samotná organizácia prezidentských volieb, aké sú práva a povinnosti slovenských voličov, ale aj to ako to v predošlých voľbách bolo v jednotlivých krajoch a podľa čoho sa rozhodli voliči svoj hlas odovzdať tomu – ktorému kandidátovi.
Moderuje:
Ivana Kapráliková -
Hostia:
Mária Flórová (riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, Banská Bystrica)
Marcel Pecník (riaditeľ Stredoslovenského múzea)
Michal Hrčka (odborník na obnovu historických pamiatok, Banská štiavnica)
Inštitút kultúrnej politiky za posledné roky vo svojich revíziach výdavkov na kultúru konštatuje, že približne štvrtina všetkých nehnuteľných pamiatok na Slovensku je v narušenom až dezolátnom stave. Pamiatkový dlh vyčíslili na 1,8 až 5,4 miliardy eur. Každým rokom tak Slovensko príde o niekoľko pamiatok, ktoré schátrajú. Problémom je nielen ich nedostatočná obnova a rekonštrukcia, ale aj ochrana pred vplyvom neočakávaných prírodných živlov, vrátane požiaru, čo nám pripomína aj tohtoročné prvé výročie najničivejšieho požiaru národnej kultúrnej pamiatky v moderných dejinách Slovenska – historického centra Banskej Štiavnice. V akom stave sú požiarom zasiahnuté budovy v centre Banskej Štiavnice, ako sa k ochrane kultúrnych pamiatok vo všeobecnosti na Slovensku stavia štát a je ich financovanie dostatočné? Aj o tom sa budeme rozprávať v Klube komunálnej politiky.
Moderuje:
Karolína Piliarová -
Hostia:
Eva Kuková (riaditeľka Gymnázia Jozefa Lettricha v Martine)
Patrik Ferianc (riaditeľ ZŠ Ďumbierska v Banskej Bystrici)
Eva Holéczy Vidová (ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej)
Čo majú spoločné ZŠ Ďumbierska v Banskej Bystrici, Gymnázium Jozefa Lettricha v Martine a ZŠ Ivana Branislava Zocha z Revúcej? Umiestnili sa vysoko v rebríčku INEKO, ktorý zostavili na základe úspešnosti ich žiakov. So zástupcami najúspešnejších škôl na strednom Slovensku sa budeme zhovárať v Klube komunálnej politiky.
Moderuje:
Marta Výbošteková -
Hostia:
Vladimír Maňka (primátor mesta Zvolen )
Martin Kapitulík (viceprimátor mesta Žilina)
Peter Jančovič (primátor mesta Piešťany)
Za posledné roky sa finančné zdravie miest na Slovensku rapídne zhoršilo. Opatrenia na prijatie prorodinného balíčka predchádzajúcej vlády, inflačná a energetická kríza spôsobili, že mnohé mestá musia obmedzovať plnenie svojich základných funkcií. Od začiatku roka mnohé samosprávy výrazne zvýšili miestne dane a poplatky a to predovšetkým dane z nehnuteľností. Aké výzvy majú pred sebou väčšie mestá? Aké služby museli radnice obmedziť kvôli zlej finančnej situácii? Aká zmena a či vôbec nastala po príchode vlády Roberta Fica v oblasti financovania samospráv a aká je prognóza vývoja na tento rok? Aj o tom sa budeme rozprávať v Klube komunálnej politiky na Rádiu Regina.
Moderuje:
Karolína Piliarová -
Hostia:
Laura Kello Kalinská (investigatívna novinárka portálu Aktuality.sk)
Michal Cirner (politológ)
Uplynulo 6 rokov od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na povrch odvtedy vyplávali mnohé kauzy. Búrka, Očistec, Víchrica, Božie Mlyny, či Mýtnik. Korumpovať mali sudcovia, podnikatelia, šéfovia štátnych firiem, či politici. Na viaceré podozrenia vo svojich článkoch upozorňoval práve investigatívny novinár. V akom štádiu sú súdne procesy, v ktorých sú obžalovaní vysokopostavení ľudia? Kam ako spoločnosť odvtedy smerujeme? Prečo sa u časti verejnosti zmenil pohľad na prácu novinára? A majú strážcovia demokracie ešte chuť odhaľovať pravdu? Odpovieme v Klube Komunálnej politiky. Rozprávať sa budeme s investigatívnou novinárkou portálu Aktuality.sk, kde pracoval aj zavraždený novinár Laurou Kello Kalinskou a politológom Michalom Cirnerom.
Moderuje:
Anton Gbur -
Hostia:
Diana Javorčíková (poslankyňa MsZ BB, predsedníčka sociálnej komisie MsZ)
Karol Langstein (vedúci oddelenia sociálnej a krízovej intervencie, mesto Banská Bystrica)
V mnohých mestách či obciach na Slovensku sa za posledné roky nepodarilo postaviť ani jeden nájomný byt, napriek tomu, že počet žiadateľov sa zvyšuje. Aký je dopyt po nájomných bytoch v Banskej Bystrici či Žiline, plánujú samosprávy postaviť nové nájomné byty či rekonštruovať už existujúce? Ako hodnotia proces výstavby nájomných bytov z pohľadu financovania a rýchlosti procesu, schvaľovania, či komunikácie s Štátnym fondom rozvoja bývania? Aj o tom budeme diskutovať v Klube komunálnej politiky.
Moderuje:
Karolína Piliarová -
Hostia:
Alojz Vlčko (prednosta MsÚ Prievidza)
Radoslav Iždinský (zástupca primátorky Handlovej)
Rastislav Januščák (predseda Dozornej rady HBP, a.s.)
Ukončenie ťažby hnedého uhlia, pôvodne plánované na rok 2030, prišlo oveľa skôr. Uhlie sa prestalo na Slovensku úplne ťažiť už minulý rok v decembri, keď na povrch vyviezli poslednú tonu z bane Nováky. V ten istý deň vypli aj posledný kotol v Elektrárni Nováky. Transformácia regiónu, ktorý žil z hnedého uhlia, je už realitou. Fond na spravodlivú transformáciu sa pritom netýka len Hornej Nitry, ale aj ďalších regiónov na strednom a východnom Slovensku. V Klube komunálnej politiky budeme so zástupcami samospráv a baní hovoriť aj o projektoch, ktoré majú zabezpečiť ekonomickú aj sociálnu stabilitu v regióne, ktorý sa kedysi živil práve ťažbou uhlia.
Moderuje:
Miriam Dobrotová -
Hostia:
Božena Kováčová (sociálna komisia ZMOS-u, starostka obce Janova Lehota)
Martina Kubišová (starostka obce Kynceľová)
Ján Danko (primátor mesta Martin)
Združenie miest a obcí Slovenska žiada od vlády na dofinancovanie pol miliardy eur. Inak samosprávy nedokážu aj naďalej plniť svoje základné funkcie. Aké výzvy majú pred sebou malé obce a väčšie mestá? Aké služby museli radnice obmedziť kvôli zlej finančnej situácii? Aký rok čaká samosprávy, ak vláda neprijme finančné kompenzácie a ako sa to dotkne bežných obyvateľov?
Moderuje:
Karolína Piliarová -
Hostia:
Kristína Korenčíková (OOCR Horehronie)
Vladimír Mlynček (starosta Závažnej Poruby)
Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej, či aktuálne Majstrovstvá Európy v biatlone v Osrblí - dve podujatia, ktoré na pár dní pritiahnu na stredné Slovensko tisíce návštevníkov. Potenciál ťažiť zo zimného turizmu majú však aj malé obce - a to aj mimo takýchto masových podujatí. Ako sa im ho darí napĺňať a čo by na svoj rozvoj potrebovali?
Moderuje:
Marta Výbošteková -
Hostia:
Jana Kunická (vedúca koordinačnej jednotky novej nemocnice F.D.Roosevelta)
Dalibor Murgaš (námestník liečebno-preventívnej starostlivosti v Martine)
Ľubomír Pepucha (projektový manažér Univerzitnej nemocnice Martin)
Z financií z plánu obnovy sa majú postaviť dve nemocnice na strednom Slovensku – v Martine a v Banskej Bystrici. V akej fáze sú výstavby oboch nemocníc, prečo sa predlžuje výberové konanie na zhotoviteľa, stihnú sa do plánovaných termínov postaviť aspoň hrubé stavby a neohrozí sa počas budovania zdravotná starostlivosť pre pacientov?
Moderuje:
Karolína Piliarová - もっと表示する