Episodes
-
Západné Slovensko bojuje s komármi, najhoršia situácia je v Bratislave a jej okolí, postihnutá je aj časť Záhoria. Nepríjemný hmyz tu na ľudí útočí v húfoch, miestni si s ním nevedia dať rady. Samospráva pritom likviduje larvy komárov už niekoľko týždňov, situáciu však zhoršili júnové záplavy. Viacerí obyvatelia sa preto pýtajú, či je biologický zásah dostatočný - chemický postrek je však podľa odborníkov nebezpečný a neúčinný. Aké riešenie má táto situácia a vedia si občania pomôcť aj samy? Aj to sú otázky, na ktoré sa pozrieme v Klube komunálnej politiky. Moderuje Simona Beňová.
Michal Stano, koordinátor regulácie komárov z Oddelenia životného prostredia bratislavského magistrátu,
Lucia Strelková, odborníčka na komáre z úradu Bratislavského kraja
Viktória Čabanová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied
Moderuje: Simona Beňová -
Čoraz viac samospráv musí bojovať s novým fenoménom – tzv. odpadovou turistikou. V praxi to znamená nájsť pravidlá, ako zamedziť ľuďom, ktorí nie sú obyvateľmi daného mesta či obce, voziť do tamojších kontajnerov odpad, ktorého sa títo ľudia potrebujú zbaviť. Aké možnosti takéto samosprávy majú? Sú na to účinným opatrením tvrdé sankcie alebo to bude skôr o dlhodobom upozorňovaní či skôr o vzdelávaní a osvete ? Diskusiu viedol Ctibor Michalka.
eruje:
Hostia:
odborná referentka mestského úradu v Púchove Natália Janíčková
expertka Únie miest Slovenska pre životné prostredie Zuzana Čachová. -
Missing episodes?
-
Základné školy budú už čoskoro uzatvárať zápisy žiakov do prvého ročníka. Na západnom Slovensku však viaceré mestá riešia problém s nedostatočnými kapacitami. V bratislavskom Ružinove sa na jednu zo škôl hlási takmer 250 detí, no prijať môžu 75. Do škôl nastupujú silné ročníky a povinná školská dochádzka sa má čoskoro týkať aj detí z Ukrajiny. Aké možnosti majú školy, či mestá a obce, ktoré ich zriaďujú? Čo majú robiť rodičia, ktorým síce zákon prikazuje zapísať dieťa do školy, no nemajú kam? A aké možnosti má štát? Aj na to sa pýtal v relácií Klub komunálnej politiky Lukáš Dzivý.
Hostia:
Pavol Kvál- primátor Senca
Viktor Krížo- psychológ z Centra inkluzívneho vzdelávania -
Pezinský okres má problém s vývozom odpadových vôd – viacerí obyvatelia z menších obcí nie sú napojení na verejnú kanalizáciu a nemajú ani kam vyvážať domáce žumpy. Kapacity okolitých čističiek sú plné a najbližšie mesiace obmedzené pre dlhodobo plánované investičné práce. Bratislavská vodárenská spoločnosť však podáva pomocnú ruku - bude to stačiť? Ako vážna je situácia a čo hrozí, ak sa problém v dohľadnej dobe nevyrieši? Tak na to sme sa pozreli v Klube komunálnej politiky s hosťami. Moderuje Simona Beňová.
Hostia:
Peter Lajda - oddelenie životného prostredia BSK
Ľudovít Ružička - starosta obce Dubová -
Ambulantný sekror na Slovensku sa na slovensku prepadáva do čoraz zložitejšej finančnej situácie. Nová prerozdeľovacia vyhláška je zlou správou pre samotných pacientov, aj pre ambulancie? budú sa zatvárať? Budú si musieť pacienti za zdravotnú starostlivosť priplácať?
Hostia:
Naďa Trenčanská Bedušová (výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov)
Martin Caudt (riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BBSK)
Moderuje: Karolína Pilierová -
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Akčný plán na prevenciu a ukončenie bezdomovectva. Do oblasti chce investovať 96 miliónov eur. Zlepšiť sa má prístup k zdravotnej a sociálnej starostlivosti, podpora zamestnania ľudí bez domova a zvýšiť sa má dostupnosť bývania. Ako opatrenia hodnotia organizácie, ktoré pôsobia v teréne a pracujú s ľuďmi bez domova ? Je akčný plán dostatočne ambiciózny a dokáže ním štát minimalizovať hranicu prepadania sa na okraj spoločnosti ? Otázky hosťom Klubu komunálnej politiky kládla Nina Alžbetkinová.
Hostia:
Jozef Kákoš, riaditeľ neziskovej organizácie DePaul
Sergej Kára, šéf Sekcie sociálnych vecí Magistrátu hlavného mesta Bratislava -
Sociálne zariadenia u nás postupne prechádzajú procesom deinštitucionalizácie – teda zmeny veľkej inštitúcie na komunitnú rodinného typu. V Trenčianskom kraji je prvou lastovičkou Domov sociálnych služieb Adamovské Kochanovce pri Trenčíne. Na vybraných parcelách pre klientov postavia rodinné domy, v ktorých budú bývať v skupinkách po 6-ich. Ctibora Michalku zaujímalo aké zmeny ich čakajú v bežnom živote, či budú pripravení fungovať čo najviac samostatne, ale aj čo to všetko bude znamenať pre zriaďovateľa domova, kde sú doteraz, čiže pre Trenčiansku župu .
Hostia: Ivana Čarnogurská z úradu Krajskej samosprávy v Trenčíne a riaditeľka Domova sociálnych služieb Adamovské Kochanovce Jana Pondušová. -
Kvalita pitnej vody na Slovensku je dlhodobo na vysokej úrovni – v jednotlivých regiónoch je ale rôzna. Najkvalitnejším zdrojom je podzemná voda, ktorá smeruje do vodovodnej siete bez akejkoľvek úpravy. Z tej sa však môžu tešiť iba obyvatelia v troch krajoch - Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom. No podľa odborníkov je najväčší zdroj pitnej vody – Žitný ostrov – ohrozený. Je to naozaj tak?
Hostia: vedúci laboratória Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Marián Studenič a analytik Voda-portálu Radovan Potočár.
moderátorka: Simona Beňová. -
Českom otriasol pred Vianocami útok strelca na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe s tragickou bilanciou 15 mŕtvych vrátane útočníka a 24 zranených. Stredná Európa tak zažila útoky aké sme poznali doteraz len zo zahraničia. No tragédie zažilo aj Slovensko ,v roku 2020 to bol útok nožom na ZŠ vo Vrútkach, v pamäti má Bratislava aj strelca z Devínskej Novej Vsi. Aké by malo byť zabezpečenie tzv. mäkkých cieľov ako sú vysoké a stredné školy, obchodné centrá či nemocnice pred podobnými útokmi. Ako sa dá v kolektíve študentov rozpoznať potenciálne rizikové správanie? Kedy brať vyhrážky vážne? O tom všetkom budeme hovoril David Palaščák v stredajšom Klube komunálnej politiky Rádia Regina. Hosťami boli odborníci na bezpečnosť Ľubomir Betuš, odborník na Civilnú ochranu, Peter Palko a Peter Havaj.
-
Už túto sobotu nás čaká šiesta priama voľba prezidenta Slovenskej republiky. V Klube komunálnej politiky sa pozrieme na to, ako vyzerá samotná organizácia prezidentských volieb, aké sú práva a povinnosti slovenských voličov, ale aj to ako to v predošlých voľbách bolo v jednotlivých krajoch a podľa čoho sa rozhodujú voliči svoj hlas odovzdať tomu – ktorému kandidátovi. Hosťami budú Eva Chmelová - riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán z Ministerstva vnútra SR a Tibor Madleňák – vysokoškolský učiteľ, volebný geograf z Katedry geografie a ekológie UMB v Banskej Bystrici.
-
Inštitút kultúrnej politiky za posledné roky vo svojich revíziach výdavkov na kultúru konštatuje, že približne štvrtina všetkých nehnuteľných pamiatok na Slovensku je v narušenom až dezolátnom stave. Pamiatkový dlh vyčíslili na 1,8 až 5,4 miliardy eur. Každý rok tak Slovensko príde o niekoľko pamiatok, ktoré schátrajú. Problémom je nielen ich nedostatočná obnova a rekonštrukcia, ale aj ochrana pred vplyvom neočakávaných prírodných živlov, vrátane požiaru, čo nám pripomína aj tohtoročné prvé výročie najničivejšieho požiaru národnej kultúrnej pamiatky v moderných dejinách Slovenska –historického centra Banskej Štiavnice. V akom stave sú požiarom zasiahnuté budovy v centre Banskej Štiavnice, ako sa k ochrane kultúrnych pamiatok vo všeobecnosti na Slovensku stavia štát a je ich financovanie dostatočné? Svojich hostí sa v Klube komunálnej politiky pýtala Karolína Páiliarová.
Hostia:
Mária Flórová, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu, Banská Bystrica
Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea
Michal Hrčka, odborník na obnovu historických pamiatok, Banská Štiavnica -
V troch krokoch chce ministerstvo zdravotníctva zaviesť reformu všeobecnej ambulantnej siete – v ďalších zas reformu špecializovanej siete. A hoci všetko postupne pripravujú a viacero častí už je v platnosti – na mape Slovenska to nevidieť. Viaceré regióny majú stále problém s nedostatkom pediatrov aj rôznych špecialistov, lekári tvrdia, že sú preťažení, zdravotných sestier je kritický nedostatok. Ako zlepšiť stav ambulantného zdravotníctva na Slovensku, čo by potrebovali lekári a v čom môžu štátu pomôcť samosprávy? Odpovede budala Nina Alžbetkinová v diskusii s Prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslavou Orosovou a riaditeľkou Odboru zdravotníctva a predsedníčka zdravotníckej sekcie SK8 Silviou Pekarčíkovou.
-
Za posledné roky sa finančné zdravie miest na Slovensku rapídne zhoršilo. Opatrenia na prijatie prorodinného balíčka predchádzajúcej vlády, inflačná a energetická kríza spôsobili, že mnohé mestá musia obmedzovať plnenie svojich základných funkcií. Od začiatku roka mnohé samosprávy výrazne zvýšili miestne dane a poplatky a to predovšetkým dane z nehnuteľností. Aké výzvy majú pred sebou väčšie mestá? Aké služby museli radnice obmedziť kvôli zlej finančnej situácii? Aká zmena a či vôbec nastala po príchode vlády Roberta Fica v oblasti financovania samospráv a aká je prognóza vývoja na tento rok? Aj o tom sa v Klube komunálnej politiky Rádia Regina so svojimi hosťami rozprávala Katarína Pilierová.
-
V Bratislave má vzniknúť najväčšie zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálneho odpadu na Slovensku. Pomôcť má okrem iného aj s likvidáciou nebezpečného odpadu či environmentálnych záťaží. Zámer Slovnaftu sa však nepozdáva obyvateľom ani aktivistom, tí ho považujú za zbytočný a škodlivý, miestni poslanci dokonca proti nemu iniciovali petíciu. V Bratislave už navyše podobné zariadenie, len kúsok od samotnej rafinérie, prevádzkuje mesto. Pomôže plánované zariadenie znížiť pomer skládkovania na Slovensku? Ovplyvní jeho prevádzka miestnych obyvateľov? Čo na zámer hovorí samotný magistrát? Klub komunálnej polity moderuje Simona Beňová.
Hostia:
Veronika Basta, poslankyňa obecného zastupiteľstva v Rovinke a iniciátorka petície proti spaľovni
Radovan Kazda, analytik Energie portálu -
Zriaďovatelia materských škôl majú stále čas uchádzať sa o peniaze z Plánu obnovy na dobudovanie kapacít materských škôl, nevyčerpaných je viac ako 64 miliónov eur. Primátori a starostovia sa však na to pozerajú s obavami – pochybujú o potrebe, ktorú stanovil štát – viac ako 9-tisíc nových miest v škôlkach. Podľa ZMOSu bude demografická krivka stúpať, rodí sa menej detí a nové priestory budú v budúcnosti zívať prázdnotou. Napriek tomu existujú samosprávy, ktoré nevedia riadne umiestniť všetky deti, od septembra musia mať miesto aj pre štvorročné deti, ktorých rodičia o umiestnenie požiajú. OZ Rada pre rozvoj materských škôl upozorňuje na iný problém a to chýbajúcich kvalifikovaných učiteľov, aj nedostatok peňazí na zabezpečenie kvalitnej výchovy. Ako sa na to pozerá ministerstvo školstva, čo navrhujú samosprávy a ako by mala vyzerať predškolská výchova a vzdelávanie na Slovensku? Odpovede hľadala v Klube komunálnej politiky Nina Alžbetkinová.
hostia diskusie: predsedníčka OZ Rada pre rozvoj materských škôl Michaela Vargová, predseda sekcie školstva ZMOSu a primátor Levíc Ján Krtík a poradca ministra školstva, vedy, výskumu a športu Ábel Ravasz. -
Ukončenie ťažby hnedého uhlia, pôvodne plánované na rok 2030, prišlo oveľa skôr. Uhlie sa prestalo na Slovensku úplne ťažiť už minulý rok v decembri, keď na povrch vyviezli poslednú tonu z bane Nováky. V ten istý deň vypli aj posledný kotol v Elektrárni Nováky. Transformácia regiónu, ktorý žil z hnedého uhlia, je už realitou. Fond na spravodlivú transformáciu sa pritom netýka len Hornej Nitry, ale aj ďalších regiónov na strednom a východnom Slovensku. Dnes v Klube komunálnej politiky so zástupcami samospráv a baní hovoríme aj o projektoch, ktoré majú zabezpečiť ekonomickú aj sociálnu stabilitu v regióne, ktorý sa kedysi živil práve ťažbou uhlia.
Hostia:
Alojz Vlčko, prednosta MsÚ Prievidza
Radoslav Iždinský, zástupca primátorky Handlovej
Rastislav Januščák, predseda Dozornej rady HBP, a.s.
Moderuje: Miriam Dobrotová -
Moderná nocľaháreň v Trenčíne
-
Záujem o cestovanie bol v Európe minulý rok vysoký a dosiahol takmer úroveň pred pandémiou Covidu-19. Je Slovensko pre zahraničných turistov zaujímavé, a ako je na tom naše hlavné mesto? Dávajú ľudia prednosť skôr susednej Viedni či Budapešti? Čo môže Bratislava spraviť preto, aby prilákala nielen zahraničných klientov?
Hostia:
- Tatiana Kratochvílová, viceprimátorka Bratislavy
- Ľudmila Novacká, Bratislava Tourist Board
- Roman Berkes, prezident SACKA
Moderuje: Simona Beňová -
Štátne nemocnice sa topia v stámiliónových dlhoch, situácia trvá už niekoľko rokov. Napriek tomu, že ministerstvo zdravotníctva opakovane každoročne zariadenia dofinancuje, nedokážu sa dostať do zelených čísel. Prešovská nemocnica Jána Adama Reimana je dokonca v exekúcii. Varovný prst Slovensko dostalo aj od Európskej komisie, ktorá podala žalobu pre neplatenie dlhov ani dodávateľom služieb. Čo to pre nemocnice znamená? Bude ohrozená zdravotná starostlivosť? A aké kroky by mal urobiť štát, aby sa nemocnice dostali z dlhov? Odpovede hľadala v Klube komunálnej politiky Nina Alžbetkinová.
Hosť: Martin Vlachynský, INESS
Nahraté rozhovory o situácii v nemocniciach: Riaditeľ prešovskej nemocnice J. A. Reimana Juraj Smatana a riaditeľka banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková. - Show more