Episodes
-
Ebben az epizódban Palkovics Katalin temetkezési vállalkozóval beszélgettünk a temetkezéshez kapcsolódó kortárs szokásokról. Kata a Magyar Temetkezési Szolgáltatók Országos Szakegyesületének elnöke, emelett pedig aktív dunaújvárosi gyülekezeti tagunk.
Több érdekesség is felmerült a beszélgetés során, de az eszmecsere középpontjában az urnák otthon való "végső" elhelyezésének egyre nagyobb teret nyerő szokása áll. Temetkezési vállalkozóként Kata beszél ennek jogi és technikai kérdéseiről, én pedig teológusként reflektálok erre az általunk egyébként helytelenített jelenségre.
Az adást még 2023 adventjében vettük fel, de most kerül adásba! Hallgassátok nagy szeretettel!
-
Ebben az epizódban Kustár György barátommal beszélgetek a Bibliában olvasható öngyilkosságokról. Karsai Dániel betegsége és kezdeményezése kapcsán kialakult társadalmi diskurzusban próbálunk segítséget nyújtani keresztyéneknek abban, hogy egy biblikus álláspontot tudjanak kialakítani és képviselni.
A Podcastban sok szó esik Xeravits Géza - közelmúltban elhunyt - teológusról, közös ismerősünkről, aki Dánielhez hasonló betegséggel küzdött. Élete végén "Mindenem él" címmel interjút készített vele Tésenyi Timea az Embertárs folyóiratban. Az interjút őszinte szeretettel ajánljuk elolvasásra!
-
Missing episodes?
-
Befejező részéhez érkezett dr. Kustár György sárospataki újszövetséges főiskolai adjunktussal felvett Podcast sorozatunk. Gyurival az 1Tim 3,1-7 alapján beszélgettünk a presbiteri tisztről, segítve ezzel a gyülekezeteket a jelölés és választás folyamatában. Ebben a részben a család vezetéséről, az újonnan megtértek/konfirmáltak tisztségviseléséről és a kívülállók véleményéről beszélgettünk. Tartsatok velünk és hallgassatok bennünket szeretettel!
-
A presbiter jelölés és választás finiséhez érkeznek lassan a gyülekezetek és mi is elkezdjük lekerekíteni a presbiteri tisztről szóló 4 részes sorozatunkat.
Az 1Tim 3,1-7 beszámolójában jópár tulajdonságról olvashatunk. Ebben a részben az alábbiakról lesz szó: megfontolt, józan, tisztességes, vendégszerető, tanításra alkalmas, nem részeges, nem erőszakos, megértő, viszálykodást kerülő, nem pénzsóvár.
Ezeket a kifejezéseket vesszük végig úgy, hogy felmutatjuk, hogy ez mit jelentett Pál apostol korában, miért tartotta fontosnak az apostol, hogy rajta legyen a listán, illetve hogyan lehet ezt úgy átültetni a korunkra, hogy az eligazítást nyújtson a jelölés és a választás során.
Ezt a beszélgetést online vettük fel így a minősége ezúttal hagy némi kívánnivalót maga után. Ha valami nem érthető keressetek bennünket nyugodtan, de talán még éppen élvezhető a minőség.
Hallgassatok bennünket szeretettel!
-
A válás és a nők szolgálata többé már nem tabutéma az egyházban. A nők presbiteri, lelkészi szolgálatát teljesen természetesnek vesszük, míg a válás az egyházi tisztségviselők esetében is szomorú valósággá vált. A természetesség és szomorú elfogadás ellenére azonban ezek továbbra is érdekfeszítő és elgondolkodtató kérdések.
Az 1Tim 3,1-6-ban a Szentírás szót ejt a nemek szerepéről és a válásról a gyülekezet vezetőinek kontextusában. Ebben a nagyobb lélegzetű részben erről a szakaszról gondolkodunk együtt dr. Kustár György barátommal, aki az Újszövetség szakavatott ismerője. Néhány írásmagyarázati kérdés tisztázását, személyes látásunkat és gyakorlati észrevételeinket hallhatjátok ebben az epizódban.
-
Presbiterválasztásra és tisztújításra készül a Magyarországi Református Egyház. Erre készülve egy 4 részes sorozat keretében beszélgettünk a Biblia egyik legikonikusabb presbiterekhez kapcsolódó igehelyéről, az 1Tim 3,1-7-ban található páli listáról. Beszélgetőtársam Dr. Kustár György, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia adjunktusa. Gyuri barátommal az első részben bevezetést adunk a szakaszhoz, majd a szakasz első mondatáról gondolkodunk együtt, illetve arról, hogy mit is értsünk az alatt, hogy "feddhetetlen". A beszélgetésben igyekszünk gyakorlatiasak maradni és úgy értelmezni a szakaszt, hogy az "aprópénzre" váltható legyen a gyülekezeti tagok számára. Kellemes kikapcsolódást kívánunk Nektek!
-
A mesterséges intelligenciáról szóló második podcastben beszélgetőtársaim Őrszigety Dávid, lovasberényi presbiter, gépészmérnök és informatikus, valamint Hajdú Szabolcs Koppány, a Vértesaljai Református Egyházmegye esperese.
Beszélgetésünk során nemcsak személyes benyomásainkat osztjuk meg a MI-vel kapcsolatban, hanem Dávid segítségével, szakmai szemmel is ráláthatunk az újonnan kialakult helyzetre. Ám legfőképpen arról folyik majd a beszélgetés, hogy miképpen kell reagálni az egyháznak és gyülekezeteinknek a kihívásra. Vajon lehetőség-e vagy csapda a mesterséges intelligencia? Mik lehetnek a helyes utak? Mit kellene elkerülni? Megőrizhető-e az egyház létjogosultsága és az egyén értéke egy olyan időszakban, amikor sok minden pótolhatónak látszik?
-
Az OpenAI cég által kifejlesztett ChatGPT programról írt cikket Rádi Balázs az Idexen, amely a "Házi feladatot és szerelmes levelet is ír helyettünk a virtuális csicska" címet viselte. Az írás bemutatta az egyre népszerűbb ChatGPT alkalmazást, amely egy kezdetleges mesterséges intelligencia segítségével old megkülönböző feladatokat és válaszol meg tetszőlegesen betáplált kérdéseket.
Ebben a Podcast epizódban én lelkipásztorként szemlézem a ChatGPT alkalmazást és annak a nyomába eredek, hogy milyen igehirdető is az algoritmus. Hogyan boldogul a bibliai József történetével, különös tekintettel annak, első 1Móz 37-ben található részével. Megkértem, hogy foglalja össze a történetet, vonja le annak morális tanúságait, vonjon krisztológiai párhuzamokat, majd készítsen egy 1000 szavas igehirdetést. Az eredmény több, mint elgondolkodtató lett. Folytatás következik!
-
A dunaújvárosi gyülekezetben a pénzkezelésről hallhattak igehirdetéseket gyülekezeti tagjaink, az elmúlt néhány hónapban. A Biblia jelentős része szól a pénzkezelésről és a keresztyén ember anyagi világhoz való helyes viszonyulásáról. Önmagában ennek a ténye is meglepően hangzik sokak számára, hiszen úgy gondolkodnak, hogy mi sem lehetne egymástól messzebb, mint a piszkos pénz és a Szent könyv. A Biblia és Jézus azonban nagyon nyíltan beszél az anyagit javakról, hiszen ezek határozzák meg életünk jelentős részét.
Az az állítás, azonban még meglepőbbnek tűnhet, hogy a mai modern pénzgazdálkodás alapja és bölcsője a protestáns reformáció volt. A reformátorok nemcsak az egyházat, hanem a pénzvilágot is megreformálták. Akárcsak a Biblia esetében talán ez is túlzásnak és hihetetlennek hangzik. Ám mindez tudományosan bizonyított tény, amely esetében a bizonyítékok nem a teológiától, hanem a szociolgiából és közgazdaságtanból származnak. Mai adásom vendége a téma szakértője dr. Balassa Bernadett, aki egy nemrég megjelent kötetben publikált tanulmányt ebben a témában. Ő fogja bemutatni nekünk, hogy a protestantizmus és a modern pénzgazdálkodás kéz a kézben jártak és talán még részben járnak ma is. Tartsatok velünk!
-
A bibliai népszámlálásokról szóló sorozat utolsó, ráadás részét hallhatjátok. Az előző részekben megkérdezett Biblia kutatók után, most én osztok meg veletek néhány gondolatot. A népszámlálás kapcsán felmerülő téves hangsúlyeltolódásokon szeretnék segíteni néhány bibliai igével és gondolattal. Fontos, hogy nemcsak kitöltsük a népszámlálást, hanem jó szívvel, lelkiismerettel és biblikus motivációval tegyük azt. Négy olyan elméleti veszélyforrásra hívom fel a figyelmeteket, amelyekkel gyakorló lelkészi szolgálatom során, gyülekezeti tagjaim és barátaim között találkoztam. Isten áldjon benneteket! Hallgassatok szeretettel!
-
A bibliai népszámlálásokról szóló Podcast sorozat harmadik darabjához érkeztünk. A Biblia talán leghíresebb népszámlálása az Újszövetségben található és Jézus Krisztus születéséhez kapcsolódik. A Lukács evangéliumának beszámolója szerint József és Mária Betlehembe való érkezésének apropóját ez az ókori cenzus adta. Az ezzel kapcsolatos kérdésekben egy újabb kiváló biblikus tudós Dr. Kustár György segít bennünket eligazodni. Gyuri a Sárospataki Református Teológiai Akadémia főiskolai adjunktusa, régi barátom, hallgassatok bennünket szeretettel!
-
A bibliai népszámlálásokról szóló sorozatunk 2. részéhez értünk, amelyben Dávid népszámlálásának két elbeszélésével fogunk foglalkozni, ezek 2Sám 24-ben, illetve az 1Krón 21-ben találhatóak. Mik lehettek Dávid motivációi, hogy megszámlálja a népet? Hogyan illeszkedik ez az esemény a jól ismert bibliai király életútjába? Miért sújtja szigorú büntetéssel Isten Dávidot? Illetve milyen mondanivalója van ennek a szakasznak a 2022-es népszámlálással kapcsolatban? Aki ezeket az érdekes kérdéseket segít nekünk megválaszolni Dr. Hodossy Takács Előd professzor úr, aki a Debreceni Református Hittudományi Egyetem bibliai teológiai és vallástörténeti tanszék tanszékvezető egyetemi tanára, egykori doktori kutatásaim vezetője és természetesen kedves barátom!
-
A 2022-es népszámlálás izgalmas időszakát éljük. A soron következő három Podcast epizódban a Bibliában található népszámlálások nyomába eredünk. Az érdekfeszítő bibliai utazás során három kiváló kutató lesz a segítségünkre. A Lelkifröccs életében első alkalommal telefonon keresztül vettük fel a kapcsolatot egymással. Ez némi áldozat a hangminőség oltárán, de a szakértők alapos álláspontja, ígérem, kárpótol majd minket! Az első részben Dr. Németh Áron segít bennünket, hogy eligazodjunk a 2Móz és 4Móz népszámlálásokhoz kapcsolódó szakaszaiban. Dr. Németh Áron a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Ószövetségi Tanszékének docense, régi barátom és iskolatársam. Hallgassatok bennünket szeretettel!
-
A református nemzetstratégia egyértelműen beszél az egyházi intézményfenntartás örömeiről, kihívásairól, nehézségeiről és próbáiról. Ennek kapcsán beszélgettem egyházmegyém esperesével, Hajdú Szabolcs Koppánnyal Lovasberényből, aki intézményfenntartó lelkész is. Szabolcs és a lovasberényi gyülekezet 10 éve általános iskolát tart fenn, illetve nemrég bővültek egy óvodával. Hogyan látja ő a nemzetstratégia megállapításait? Milyen történelmi okai lehetnek a nehézségeknek? Milyen örömökkel és nehézségekkel szembesült szolgálata során? Hogyan tekint a jövőre? Milyen stratégiát használnak Lovasberényben? Miben látják a fejlődés lehetőségét? Illetve egy kicsit személyesebben is beszélünk az ő különleges, isteni elhívásáról az iskola vezetésével kapcsolatban. Hallgassátok szeretettel ezt az érdekfeszítő, személyes és őszinte epizódot!
-
Az eddigi Podcastok is érintettek közéleti és közegyházi kérdéseket, de a mostani hangsúlyosabban foglalkozik velük. Orbán Balázs: A magyar stratégiai gondolkodás egyszeregye című könyvével nyitunk és arról beszélgetünk, hogy milyen szerep jut a keresztyénségnek az Orbán Balázs féle magyar stratégiai gondolkodásban.
Ezek után a Magyar Református Egyház nemzetstratégiai vitairatához fűzünk néhány megjegyzést. Számtalan jó és értékes gondolatot tartalmaz a dokumentum, de éltünk a "vitairat" adta lehetőségekkel és beszélgettünk/vitáztunk a dokumentummal és a dokumentumról. Az adás utolsó néhány percében pedig a Reformátusok Szárszói Konferenciájának egyik kerekasztal beszélgetéséről ejtetettünk szót. Az értékes és megfontolásra érdemes gondolatokat megfogalmazó konferenciának idén "Mi, reformátusok – magyar református nemzetstratégia" címet adták.
Beszélgetőtársam most is Csorba Áron barátom. Nem vagyunk igazából egyik témának sem a szakértői, amolyan első impressziók ezek a fenti dokumentumokról egy átlag gyakorló lelkész és egy világi munkahelyen dolgozó keresztyén szemszögéből. Azonban azt gondoljuk, hogy a szellemi műhelyek kialakítása - amire egyébként a vitairat is nagy hangsúlyt fektet - közös keresztyéni feladatunk. Merjünk és tudjunk gondolkodni egyházunk és nemzetünk jövőjéről!
-
Nyár végén jól esik visszatekinteni a nyári kalandjainkra, a megtett utazásokra. Lehetnek ezek négy vagy két keréken, gyalog vagy éppen futva, de a lényeg az, hogy eljutva valahonnan valahová egy kicsit többek lettünk. Erőt, tapasztalatot gyűjthettünk, emberi kapcsolatainkban gyarapodhattunk. Egy ilyen visszatekintésre, értékelésre hívjuk a hallgatókat.
Ezzel a nyár első felében felvett és most műsorba kerülő résszel, három vándornak a tapasztalatairól beszélgettünk. Magdi férjével, Attilával vágott neki egy hosszú biciklis kalandnak a Duna mentén, Zoli az El Caminón vándorolt, én pedig a Kinizsi 100 teljesítménytúrán tettem magam próbára. Mivel én a kérdezettek között vagyok ebben a részben, így feleségem, Ági vezeti a beszélgetést. Hallgassátok szeretettel!
-
Kétrészes Jordan B. Petersonnal kapcsolatos Podcastunk befejező részét hallhatjátok, amiben Csorba Áron barátommal beszélgetünk. Az eszmecsere második részében a Peterson "jelenségről" beszélgetünk. Népszerűségéről, az általa megmozgatott (főképpen fiatal férfiak) motivációjáról, illetve arról, hogy milyen lehetőséget kínál Peterson az egyháznak és milyen kihívások elé állítja. Tartsatok velünk!
-
Egy újabb izgalmas Podcast részre várlak benneteket, Csorba Áron barátommal együtt. A Podcast apropója Jordan B. Peterson budapesti előadása volt, amire Áronnal együtt látogattunk el. Jordan B. Peterson klinikai szakpszichlógus, egyetemi professzor, akit Magyarországon két leghíresebb könyve a 12 szabály az élethez és a Túl a renden - újabb 12 szabály az élethez miatt ismerhetnek leginkább.
A podcast két részes lesz, aminek az első részében Jordan B. Petersonhoz kapcsolódó élményeinkről, könyveiről, illetve magáról az előadásról beszélgetünk. A második rész két hét múlva lesz meghallgatható, ebben az előadás közben megtapasztalt Jordan B. Peterson jelenségről elmélkedünk. Többek között szót ejtünk Peterson sikeréről. Arról, hogy szerintünk miért képes ilyen tömegeket megmozgatni; természetesen arról is, hogy ez végső soron előny-e vagy hátrány-e ez a keresztyénségnek; valamint milyen kihívások elé állítja a keresztyén közösséget, gyülekezeteket és természetesen lelkészeket. Tartsatok velünk mind a két részen át!
A Podcastban hivatkozott életrajzi könyvet (Jim Proser: Savage Messiah: How Dr. Jordan Peterson Is Saving Western Civilization) itt találjátok: https://www.amazon.com/Savage-Messiah-Peterson-Western-Civilization/dp/1250251427
-
A bűn sokak számára kényelmetlen téma. A másikét örömmel felhánytorgatjuk, a sajátunkat pedig előszeretettel takargatjuk. Az egyház esetében pedig akkor vagyunk a legnyugodtabbak ha a témát egyáltalán nem feszegeti. Tudjuk, hogy van és létezik a bűn, de a legjobb róla nem beszélni, hiszen vannak ennél szívderítőbb témák. Különben is minek lelkiismeret furdalást kelteni egy olyan világban, ahol van így is elég gond és baj.
Centgráf Károllyal (MRE Újváros Drogambulancia vezetője) a Heidelbergi Káté mentén beszélgetünk a bűnről és osztjuk meg látásunkat a kérdésben. Mi jól éreztük magunkat beszélgetés közben és nagyon reméljük, hogy számotokra is kellemes és hasznos lesz a felvétel! Tartsatok velünk!
-
Ebben rövidke Podcast epizódban öt gondolatot kívánok a szavazás kapcsán megfogalmazni a Biblia és a II. Helvét Hitvallás alapján. Biztatlak benneteket, hogy ne csak politikai tartalmakkal készüljetek szavazatotok leadására, hanem biblikusakkal és hitvallásosakkal is. Áldást és békességet! Jó szavazást mindenkinek!
- Show more