Episodes
-
Našou ďalšou hostkou bola Janette Motlová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, oceňovaná odborníčka na rozvoj mladých ľudí a inklúziu, mama 3 detí, babka 2 vnúčat.
Ústrednou témou rozhovoru bola inklúzia a hľadanie ciest ako zlepšovať vzdelávanie pre všetky deti na Slovensku a zároveň nepreťažovať učiteľov. Keďže diel vychádza v septembri, nemohli sme vynechať ani tému adaptácie na školu a škôlku. Hovorili sme tiež o tom, čo by sme mali ako rodičia žiadať v školách, aby sme zlepšili vzdelávanie a dostali sme aj praktické typy, ako komunikovať na rodičovskom združení. Pozreli sme sa tiež na strach z nepoznaného a ako mu čeliť.
V tomto dieli si prídu na svoje všetci rodičia, ale aj ľudia priamo z praxe, ktorým záleží na kvalitnom vzdelávaní pre naše deti.
V úvode podcastu sme predstavili projekt Naša inkluzívna škola od Nadácie Volkswagen Slovakia v krátkom rozhovore so správkyňou nadácie Lenkou Holešovou.
Pripomíname tiež, že možnosť zmenit zdravotnú poisťovňu je len do 30. septembra. My sme sa rozhodli pre Zdravotnú poisťovňu Union. O ich super benefitoch sme porozprávali aj v krátkej reklamnej pauze v strede podcastu.
-
Pozvanie na rozhovor o zdraví chlapcov a ich penisov prijala urologička Patrícia Hauserová. Okrem toho, že je odborníčka nás zaujala aj tým, že je mama dvoch chlapcov.
Prvé otázky smerovali pochopiteľne k Patinej ceste k urológií. Predsalen jej mladý krásny zjav pôsobí v tomto odbore výstredne. Ďalej nás zaujímalo najmä to, ako sa starať o hygienu našich chlapcov, najčastejšie urologické ochorenia ako infekcie močových ciest u detí a tiež v diskusiách často rozoberaná téma - predkožka. Bavili sme sa o tom, či šťahovať alebo nesťahovať, čo všetko je ešte prirodzený vývoj a otvorili sme aj tému obriezka. V závere rozhovoru sme pozdieľali naše skúsenosti s odplienkovaním.
V úvode podcastu sme rozobrali vzťah našich detí k rozprávkam. A spomenuli sme aj našeho partnera nákupné centrum Vivo!, kde môžete dieťa zobrať do kina a popritom vybaviť darčeky k narodeninám, nákup potravín, drogérie aj banku alebo poisťovňu.
-
S psychologičkou Hanou Celušákovou sme sa u nás v podcaste nerozprávali prvý raz (a dúfame, že ani posledný). Otvorili sme s ňou tému intenzívneho rodičovstva, nastavovania hraníc deťom aj sebe samým. Snaha o dokonalosť je konfrontovaná s pojmom dosť dobrej mamy, ktorá nie je len "utešením", že dokonale to nejde, ale ozajstnou potrebou dieťaťa (a mamy). Bavili sme sa o tom, čo je súcit s inými a so sebou samým a ako ho pestovať. Tento rozhovor plynie takmer bez otázok. Je bezprostredný, hlboký a oči otvárajúci. A vieme, že sa vám bude páčiť minimálne tak ako nám.
-
Ústrednou témou tohto rozhovoru bolo, ako sa tu na to všetko nevysrať. A lepšieho hosťa ako Luciu Paškovú sme ani nemohli osloviť. Okrem toho, že založila slovenský Curaprox sa jej meno spája s projektami ako Kto pomože Slovensku, Kto pomôže Ukrajine, Bystriny, Nexteria alebo aktuálne Zapni sa pre Slovensko. Lucia je symbolom spájania sveta biznisu s neziskovým sektorom a je zároveň aj mama. Má 4 deti, 2 vlastné a 2 získala vrámci jej fungujúcej patchworkovej rodiny.
Je vám asi jasné, že s Luciou by sa dalo rozprávať na nekonečne veľa tém. My sme sa snažili zistiť, čo je za tým, že je také aká je. A tiež spoznať ako funguje ako mama, ako na sebe pracuje a čo je za tým, že stále verí, že Slovensko je krajinou, v ktorej chce zostať a vychovávať svoje deti.
V úvode podcastu vám predstavíme benefity od Unionu. Táto spolupráca nám totálne sadla. Okrem toho, že majú nový príspevok na Pampersky a Hipp, majú aj kopec ďalších benefitov, ktoré sa vám budú páčiť určite rovnako ako nám.
Tu nájdete viac informácií o nových príspevkoch na plienky Pampers a vybrané produkty Hipp.
-
V tomto dieli budete počuť len Adel a Dašku ako odpovedajú na vaše otázky.
Tentokrát bolo ústrednou témou púšťanie detí spod našich ochranných krídel. Hovorili sme teda o vylaďovaní sa so starými rodičmi, prizeračkami a o prípravách na škôlku.
Otvorili sme aj tému uspávania a voľného času pri dvoch deťoch. Prebrali sme aj naše dovolenkové hacky a očakávania od života po voľbách.
V závere podcastu sme konečne odhalili, aké novinky nás čakajú v Mamagangu na jeseň. Budeme spúšťať Mamagang plus - uzavretú podpornú komunitu pre všetky podobne naladené mamy.
-
My si tak rady voláme inšpiratívne ženy ku nám do podcastu. Blažena Ambróz Sedrovičová k ním jednoznačne patrí. Nemala ešte ani 30, keď sa stala riaditeľkou digitálnej agentúry. Z tejto pozície si na rok odskočila užiť si materskú a keď ju to ťahalo nazad zariadila si život tak, aby boli je pracovné aj materské ambície v rovnováhe. My sme si ju pozvali zrovna v čase, kedy prechádza veľkou kariérnou zmenou. Po rokoch v marketingu, prijala výzvu stať sa riaditeľkou inovatívneho startupu AI:Dental.
Hovorili sme s ňou o tom ako sa stala riaditeľkou, aké bolo rozhodovanie o založení rodiny aj ako sa vysporiadala so svojou materskou rolou. Zabrdli sme aj do partnerského života, predsalen dvojkariérna domácnosť pri malom dieťati nie je vždy sranda a odhalila nám aj ako vyzeralo ich rozhodovanie o tom, či mať viac detí. V závere rozhovoru sme sa od Blažky nechali inšpirovať v jej zodpovednom prístupe k životu.
Blažka je ďalšia veľmi inšpiratívna žena, ktorá rozšírila naše vnímanie toho, ako zladiť materstvo a svoje ambície. Nech sa vám tento úprimný rozhovor dobre počúva.
----------------
V úvode podcastu sme predstavili krásny projekt Nadácie Volkswagen Slovakia "Naša inkluzívna škola". V rámci projektu vznikli krásne audiopoviedky Poviedky pre všetky deti, ktoré nájdete na Spotify. Na webe nasainkluzivnaskola.sk nájdete aj krásne vymaľovánky a info o grantoch, ktoré poskytujú pre rozvoj inkluzívneho vzdelávania na Slovensku.
www.nasainkluzivnaskola.sk
-
Diel o detských zuboch sme ešte nemali, no dlho sme sa naň chystali. A našli sme tú najlepšiu hosťku - zubárku Ingrid Rehorovskú. S Ingrid sme sa rozprávali o prvých zúbkoch a ich čistení, o tom, ako na zuby vplýva dojčenie, cumlíky a iné pomôcky na pitie. Prebrali sme aj to, ako vyzerajú základné úkony na mliečnych zuboch a prečo nie je hanba, ak dieťa na prehliadke neotvorí ústa.
Ingrid sa vo svojej praxi venuje najmä detským pacientom a zakladá si na rešpektujúcom prístupe k starostlivosti o chrup. Je autorkou knihy O zajkovi, ktorý si nerád čistil zúbky, v ktorej zrozumiteľným a hravým spôsobom ukazuje deťom základy čistenia aj ošetrovania v ambulancii. -
Nový diel nášho podcastu patrí téme (ne)dokonalosti v rodičovstve. S psychologičkou Evou Vavrákovou, spoluautorkou knihy Psychológia pre milujúcich rodičov a autorkou projektu Dobrobytie sme sa rozprávali o tom, čo to znamená byť dosť dobrá mama. Prebrali sme, aký vplyv má výchova našich rodičov na náš rodičovský štýl, ako s tým pracovať, ak to chceme robiť inak aj prečo nestačí čítať múdre knihy. Venovali sme sa aj tomu, ako napraviť to, čo sme pokazili a ako so sebou pracovať vo vypätých situáciách.
-
V tomto rozhovore sme sa pozreli zblízka na tému intelektové nadanie u detí. Pozvali sme si zakladateľky Centra nadania CENADA Martinu Mátychovú a Janu Juráškovú.
Zadefinovali sme si, čo sa pod intelektovým nadaním myslí a aké sú typické prejavy správania nadaných detí. Pozreli sme sa na to aj prakticky - čo si všímať u našich detí a na koho sa obrátiť. Hovorili sme tiež o perfekcionizme, prepodnetovanom prostredí, nástrahách výkonovej orientácie a častého chválenia. Prirodzene sme sa dostali k témam ako dôležitosť robenia chýb a experimentovania, kedy deti prihlasovať na krúžky, ako učiť angličtinu a otvorili sme aj tému školskej zrelosti a homeschoolingu.
Dámy z Cenady nás niekoľkokrát príjemne vrátili k podstate, keď zdôraznili individualitu a dôležitosť vnímania potrieb a vytvárania bezpečného prostredia pre naše deti. V tomto dieli si nájdu svoje všetci rodičia, ktorým záleží na zdravom vývine detí bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte intelektovo nadané dieťa.
V úvode sme sa pobavili o tom, ako sa nám rodičuje, keď sme všímavé a užívame si prítomnosť s našimi deťmi.
Naše podcasty môžete počúvať zadarmo aj vďaka našim partnerom ako je Grizly. A keďže my si nakupovanie na grizly.sk naozaj užívame prihodili sme niekoľko praktických tipov na rýchly nákup vašich obľúbených dobrôt. Pri nákupe nezabudnite na kódy mamagngSK pre nákup v eurách alebo mamagangCZ pre nákup v CZK.
-
Do dnešného dielu sme si pozvali renomovaného klinického imunológa, alergológa a pediatra prof. Miloša Jeseňáka, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu.
S prof. Jeseňákom sme sa venovali téme imunity od prenatálneho obdobia až do dospelosti. Prebrali sme špecifiká spôsobu narodenia, dôležitosť materského mlieka aj kvalitu náhrad materského mlieka, vyvrátili sme niektoré mýty o prvých príkrmoch a budovaní imunity u detí predškolského veku. Odhalili sme tri najrizikovejšie faktory chorobnosti detí, prvé príznaky alergií aj nové možnosti liečby malých alergikov.
Načreli sme aj do témy nekonečných debát - potravinových alergií a intolerancií. Prof. Jeseňák nás previedol potravinovými alergiami od zavádzania príkrmov až po dospelosť. Adresovali sme aj nepresnosť testov na potravinové intolerancie a ku koncu sme sa bavili aj o budúcnosti alergológie a imunológie a terapií pre stále rastúce množstvo pacientov s alergiami alebo poruchami imunity.
Úvod dielu patril mrnčaniu. Aj vaše dieťa mrnčí a vám z toho ide vybuchnúť mozog? Nie ste samy. Adel zdieľala múdra z kníh, vďaka ktorým sa snaží pochopiť tento štýl komunikácie a Daška sa pridala so svojimi umrnčanými zážitkami. Spomenuli sme tiež nášho partnera, nákupné centrum Vivo!, ktoré je Daškinou destináciou č. 1. Pozdieľa s vami tipy na darčeky, praktické prevádzky aj to, ako vypabí zásielky z Vinted na jednom mieste. -
V dnešnom dieli sme sa rozprávali s Marcelou Gregorovičovou, jednou z troch žien, ktoré stoja za projektom montemama.sk a tiež zakladateľkou herničiek a škôločky pre deti do 3 rokov. S Marcelou sme prešli sme každú miestnosť bytu a prispôsobili ju svetu detí tak, aby toho potrebovali menej od nás dospelých. Rozobrali sme senzitívne obdobia dieťaťa, teda obdobia, v ktorých dieťa prirodzene inklinuje k nejakej činnosti a ľahšie si ju osvojí (napr. pohyb, reč, písmo). Bavili sme sa aj o tom, ako Marcela pracuje s deťmi do 3 rokov v inštitúcii, ktorú vedie, či je kolektív dôležitý a či a ako motivovať dieťa k niečomu, o čo nemá záujem. Nadviazali sme tak na viac teoretický diel o montessori so Zuzanou Vaškovou a šli sme naozaj do praxe, vďaka čomu v tomto dieli nájdete nespočetné množstvo tipov na činnosti, usporiadanie domácnosti, ale aj na hry a na to, ako udržať pri deťoch aký taký poriadok. Ak sa vám zdá, že montessori nie je nič pre vás a premýšľate, že tento diel vynecháte, nerobte to. Dnešný diel je plný praktických rád pre rodičov, ktorí chcú dieťaťu uľahčiť život vo svete dospelých a dovoliť mu pomôcť si sám v čo najviac bežných situáciách. V úvode sme s Daškou prebrali bajkerské začiatky našich detí a naše skúsenosti s prenájmom odrážadiel a bajkov z bikeUP.rent. Bike UP je československý projekt, ktorý rieši problém väčšiny domácností. Kde popri všetkých postieľkach, kočíkoch a oblečení skladovať ešte aj bajky, aby ich deti dedili? Chalani z Bike Up preto prišli so systémom prenájmu ultra ľahkých, pevných a štýlových odrážadiel a bajkov pre deti všetkých vekových kategórií. Musíme priznať, že sme si ich naozaj obľúbili a je to radosť spolupracovať. Ak chcete vedieť viac, klikajte na bikeUP.rent.
-
Po chladnokrvnej vražde Matúša a Juraja pred Teplárňou na Zámockej ulici v Bratislave Slovensko obletela grafika ženy plačúcej do dúhovej vlajky. Jej autorkou je Ivana Šateková, umelkyňa, aktivistka, feministka a matka dvoch synov, Fedora a Tona, s ktorou sme sa rozprávali v dnešnom dieli.
Dotkli sme sa kreativity a tvorby, ktorú Ivana striktne oddeľuje od materstva. Pýtali sme sa, kde hľadá inšpiráciu, ako vlastne dokáže tvoriť a myslieť kreatívne popri dvoch deťoch a čím sa líši tvorba pre dospelé publikum a pre deti.
Dotkli sme sa aj vážnejších tém, keďže Ivana je mamou syna, ktorý sa narodil s vývojovou vadou srdca a okamžite po pôrode musel podstúpiť operáciu. Bavili sme sa o tom, ako toto obdobie vnímala, ako ho zvládli ako rodina a ako ju to ovplyvnilo v materstve aj živote. Ivana s nami prebrala aj tému šikany, ktorej bola obeťou počas svojich štúdií na VŠVU. Adresovali sme to, ako môžeme ako rodičia tvoriť prostredie, v ktorom šikana a zneužívanie autority nebude akceptovateľné.Tento rozhovor je plný vtipu, úprimnosti a vhľadov do života matky umelkyne, ktorá sa rozhodla žiť slobodne a v pravde. Užívajte!
V úvode sme sa venovali téme inakosti a toho, ako ju vysvetliť deťom. Adel zdieľala ihriskový zážitok aj podcast, ktorý jej následne pomohol dať pocity do konkrétnych slov. Prebrali sme aj šatník našich detí, v ktorom dominuje jedna krásna slovenská značka - MOE. Ak počúvate v den vydania (18.4.), ešte stíhate použiť aj náš kód mamagangMOEJAR na -15% na všetko nezľavnené pri nákupe nad 25 eur.
-
Keď sa povie detské topánky, jej meno a obchod prídu na um mnohým z nás. V najnovšom dieli sme vyspovedali Andreu Gajdošovú, zakladateľku hravého detského eshopu a kamenného showroomu Ježko Bežko. Andrea nám zachránila kožu hádam každú sezónu, keď sme s hrôzou zistili, že zasa treba nové topánky a zasa je tá noha iná. S Andreou sme sa bavili o jej podnikateľskom príbehu, o udržateľnosti, ktorá sa s jej biznisom spája od úplneho počiatku, o úspechoch aj pádoch, o tom, aké je to byť malým rodinným podnikom na trhu plnom multibrandov. Prebrali sme aj princípy zdravého obúvania, vďaka ktorým je výber topánok o niečo jednoduchší. Pýtali sme sa, ako správne zmerať nohu, či sa topánky môžu dediť, a ak áno, ako ich skladovať tak, aby sa nerozpadli. Andrea nám otvorila aj osobnejšiu stránku a zdieľala s nami jej skúsenosť s prepracovaním, hľadaním seba samej v materstve aj mimo neho.
-
V tomto dieli budete počuť intímny, vtipný a úprimný rozhovor s političkou, mamou a manželkou Vladimírou Marcinkovou. V rozhovore s ňou sme odhalili, aké to je, byť mladou ženou v povolaní plnom mužov v rokoch, či a aké sú jej ambície v politike. Bavili sme sa aj o jej tehotenstve s Linou a o tom, aká je mama a čo ju materstvo naučilo. Zisťovali sme aj, ako funguje dvojkariérne manželstvo s jej mužom, hokejistom Tomášom Marcinkom.
V úvode si môžete vypočuť odhalenia najnezmyselnejších záchvatov našich detí aj to, ako na ne reagujeme.
Pripomenuli sme vám aj naše stále kódy na Avita (mamagang15) a Grizly (mamagangSK // mamagangCZ), našich verných partneroch, bez ktorých neujde hádam ani jediný deň v našich domácnostiach.
-
V dnešnom bonusovom dieli s poetickým názvom Čau Daška, čau Adel nenájdete žiadneho hosťa. Hosťkami sme si my navzájom. V hodine a pol družného rozhovoru sme odpovedali na tie najlepšie otázky od vás o výchove, súrodencoch, o rešpektujúcom rodičovstve, hraniciach a rituáloch s našimi deťmi. Venovali sme sa aj partnerským vzťahom, odhalili sme čo to z našich stratégií na udržanie lásky a láskavosti vo vzťahu v raných fázach rodičovstva a budete od nás počuť aj to, čím by sme boli, keby sme mohli byť čímkoľvek.
Úvod tohto dielu patrí nákupnému stredisku Vivo!, ktoré nás oslovilo na spoluprácu. A keďže jedna z nás, Daška, je jeho častou návštevníčkou v súčasnosti a Adel si v ňom zažila veľa pubertálnych nákupov oblečka, na spoluprácu sme s radosťou kývli. Vo Vivo! totiž nájdete množstvo zábavy pre deti aj dospelých, tak akurát obchodov a reštaurácií, kino aj kaderníka, to všetko len pár krokov od Kuchajdy. -
Spolu s koučkou a mentorkou Federikou Plesník sme sa stretli už po druhý raz. Nadviazali sme na veľmi úspešný diel o motivácii a kariérnej zmene. Tentokrát sme sa pozreli detailne na teóriu vnútorných sabotérov, s ktorou Federika vo svojej praxi často pracuje so svojimi klientmi a klientkami. Teória vnútorných sabotérov odhaľuje pôvodcov negatívnej vnútornej motivácie a pomáha vyrovnať sa s nimi.
V tomto podcaste sme si na našich vlastných vnútorných sabotéroch vysvetlili, ako sa pohnúť z miesta, ako prepísať vzroce nášho správania, ktoré nám neslúžia a naopak sabotujú naše snahy. Adel aj Daška pozdieľali svoje osobné zlyhania a poučenia z nich a Federika nám pomohla vziať si z nich viac než len ponaučeniea ukázala nám praktické cesty k všímavosti, rozvahe a vedomému prístupu k bežným každodenným situáciám aj veľkm rozhodnutiam v našom živote.
Vrelo vám odporúčame pred počúvaním si urobiť oba testy. Diel dostane pre vás nový rozmer. Oba testy sú naozaj krátke a zaberú vám max. 5 minút.
Pre test pozitívnej inteligencie klikajte sem:
https://assessment.positiveintelligence.com/saboteur/overview
Ak si chcete urobiť test vnútorných sabotérov, nájdete ho na tomto linku:
https://assessment.positiveintelligence.com/pq/overviewFederika spolu s organizáciou Pracujúce mamy organizujú ďalší semester úspešného kurzu Spokojná v práci. Jeho súčasťou je aj detailná práca s témou vnútornej motivácie na podkladoch teórie vnútorných sabotérov. Ak vás kurz zaujíma, otvára sa 15.3.2023 a viac informácií o ňom nájdete na tomto linku:
https://www.federikaplesnik.com/pracujuce-mamy-kurz-spokojna-v-praci
-
V novom dieli sme sa zhovárali s mamou slovenskej gynekologickej fyzioterapie Zuzanou Wolekovou. Zuzka je vyštudovaná fyzioterapeutka, ktorá sa po vlastnej skúsenosti s tehotenstvom rozhodla venovať ženám od prvej menštruácie až po prechod a obdobie po ňom. Jej rukami prešli stovky žien, ktoré trápila bolestivá menštruácia, náročné tehotenstvo a obdobie po ňom. V tomto veselom a informáciami nabitom dieli sa dozviete, čo to je vaginizmus a vulvodýnia, kedy treba vyhľadať pomoc gynekologickej fyzioterapeutky, či aj muži majú panvové dno a či sa dá žmurknúť klitorisom. :)
V úvode sme spomenuli aj online kurz Spokojná v práci, ktorý sa zameriava na kariérny a osobnostný rozvoj žien na a po rodičovskej. Od 15. marca beží už tretí turnus tohto úspešného kurzu pod taktovkou organizácie Pracujúce mamy a Federiky Plesník.
A ak sa vám v tomto dieli bude zdať niečo iné, nemýlite sa. O strih tohto dielu sa totiž postaral Martin Fenčák, ktorý stojí produkčne za mnohými známymi podcastami z dielne ZAPO. Aktuálne sa pustil spolu so Sajfom do projektu Toldo, novej sociálnej siete pre podcasty a my sme z nej natešené. Vďaka Toldo viete sledovať nielen všetky vaše obľúbené podcasty, ale aj obsah, ktorý tvorcovia podcastu zdieľajú so svojimi fanúšikmi. Niečo ako Spotify a Instagram v jednom. A to sa nám páči.
-
V dnešnom dieli sme sa zhovárali s Janou Hoosovou, spoluzakladateľkou legendárneho bistra Žufaňa a spoluautorkou terapeutického denníka pre ženy Duša na mieste. S Jankou sme prebrali jej vlastnú cestu materstvom, úskalia popôrodnej depresie a zmierenia sa so sebou samou. Janka svoje vnútorné prežívanie zhmotnila do nádherného terapeutického denníka Duša na mieste, na tvorbu ktorého si prizvala psychologičku a našu hosťku Elišku Remešovú. O materstve, vlastnej realizácii aj tom, prečo písanie môže byť cestou k sebapoznaniu a akceptácii. O tom všetkom sme sa stihli počas spoločnej hodinky porozprávať. Počúvajte, užívajte. A&D.
-
Naším ďalším hosťom sa stal gynekológ Peter Harbulák, vedúci lekár GYN-FIV. Je predsedom sekcie asistovanej reprodukcie SGPS, vedúcim lekárom postgraduálneho štúdia pre liečbu neplodnosti SZU, je odborným garantom a členom výboru medzinárodnych konferencií a poradenských rád.
Rosprávali sme sa s ním o plodnosti a o tom, čo nám ponúka moderná medicína. Spomínali sme Anti-Müllerov hormón, ktorý nám hovorí o našich šancách na tehotenstvo. Na Slovensku máme toto testovanie po tridsiatke hradené poisťovňou. Hovoili sme tiež o ďalších základných vyšetreniach a prevencii, ktoré smerujú k vytúženému bábätku. Rozobrali sme podrobne proces aj úspešnosť IVF a tiež sme sa bavili o možnostiach tridsiatníčok, ktoré zatiaľ dieťa nechcú, ale vedia, že raz ho chcieť budú.
Vieme, že väčšina z vás dieťa má alebo práve čaká. No zároveň vieme, že ste rozhľadené ženy, ktoré sa zaujímajú, nastavujú trendy a širia informácie vo svojej komunite. Viaceré máte skúsenosť s IVF a túžite po tom, aby v tejto oblasti bola väčšia osveta a ženy, ktoré tým prechádzajú mali väčšiu podporu.
Každá z nás má minimálne jednu priateľku, ktorá toto tiež rieši. Našim cieľom je odtabuizovať témy týkajúce sa plodnosti a ukázať, že to nie je problém pár žien, ale téma, ktorá sa týka celej spoločnosti. A sme rady, že to neprehliadate ani vy.
Pošlite tento rozhovor každej blízkej osobe, ktorej tieto informácie môžu priniesť budúcnosť po akej túži. Vďaka!
---------------------------
V úvode rozhovoru sa dozviete, ako sme s našimi deťmi zvládli návrat do škôlky a ako Marietke pomáhajú príbehy o Marienke pri zmene škôlky.
Je tu tiež niekoľko tipov na nákup zdravých dobrôt od Grizly, ktoré vás podporia pri novoročných výzvach týkajúcich sa zdravia a športu. Pri nákupe môžete použiť náš stály kód na 10% zľavu mamagnagSK alebo mamagangCZ.
--------------------
V podcaste sme tiež spomínali usmernenie pre lekárov na liečbu neplodnosti, ked je popísané, na čo všetko máte v rámci gynekologického vyšetrenia nárok. Nájdete ho tu:
https://www.gyn-fiv.sk/wp-content/uploads/2019/03/Konsenzus-manazmentu-parov-s-poruchami-plodnosti-pre-klinicku-prax.-P.-Harbulak-S.-Galo-P.-Krajkovic-M.-Petrenko.-Slov.-Gynek.-Porod.-22-2015-s.-61-63-1.pdf
-
Michaela Šišková je mama, podnikateľka a vedkyňa. Spolu so svojím partnerom založila startup DNA ERA, ktorý dáva ľuďom možnosť získať dôležité informácie o zdraví na základe analýzy DNA.
Miškin príbeh je veľmi zaujímavý. Mamou sa stala v období, keď hľadali investora, aby mohli firmu ďalej rozširovať. A hoci toto obdobie podnikania vyžaduje veľa osobného vkladu, Miška v tom má úplne jasno a svoju rolu mamy dala vedome na prvé miesto. O tom, ako sa dá viesť firmu a zároveň napĺňať potreby kontaktného dieťaťa bez väčšiej externej pomoci sme sa bavili v úvode nášho rozhovoru. Tiež nás veľmi zaujímalo, ako dokáže fungovať podnikanie s partnerom.
V druhej časti rozhovoru sme sa pozreli bližšie na DNA a čo nám o nás vie odhaliť. Bavili sme sa o športovom potenciáli, predispozíciách na niektoré ochorenia aj zaujímavostiach z oblasti výskumu DNA. Zdá sa, že budúcnosť medicíny je v individuálnom prístupe k nášmu zdraviu a testy DNA sú dôležitým dielikom tejto skladačky.
V závere rozhovoru sme využili Miškinu odbornosť a otvorili sme s ňou aj temu vakcinácie a GMO potravín. Tento rozhovor je skutočne rôznorodý a zaujímavý, nájdu si v ňom svoje aj tie z vás, ktoré bavia skôr lifestylové rozhovry, aj tie, ktoré túžia po nových odborných informáciách.
---------------------
V úvode rozhovoru sme s Adel zdieľali, ako nám pomohli výsledky z DNA testov, ktoré sme si robili pár týždňov pred rozhovorom.
A pridali sme aj pár tipov na silvestrovský nákup u našich obľúbencov z Grizly.sk.
mamagangSK (mamagangCZ) je náš stály kód, s ktorým máte 10% zľavu na nákup vašich obľúbených trvanlivých potravín.
- Show more