Episodes
-
A közlekedés a mindennapjaink része, amire hat a kultúránk, a nemzetiségi és nemi hovatartozásunk, az életkorunk, a társadalmi helyzetünk, a mikrokörnyezetünk, a neveltetésünk és a személyiségünk is.
Miért húzzuk fel magunkat a dugóban? Másképp közlekedünk, ha autóban ülünk, mint ha a biciklin tekerünk vagy rollerrel gurulunk? Létezik az, hogy a boldogságra való képességünk is befolyásolhatja azt, hogyan közlekedünk? Elég-e az edukáció az átfogó változáshoz?
A Nekem Budapest 19. podcastadásában dr. Valló Ágnes belgyógyász, mentálhigiénés szakember segít megfejteni, miért gondoljuk azt, hogy mindenki szembe jön az autópályán, csak mi megyünk a jó irányba, és rámutat a közlekedés pszichológiájának legmélyebb összefüggéseire. A műsorvezető: Hermann Sipos D. Günther.
-
Fibi egyéjszakás kalandja – avagy hogyan került egy kutyakedvelő trolibuszvezetőhöz Nyári Dia Jack Russell terrierje egy éjszakára, majd mi történt, amikor visszakerült Attilától a színész gazdihoz. Nyári Dia volt a vendég a Nekem Budapest 18. podcastadásában, mellette pedig a Vigyél Haza Alapítvány önkéntesét, Nagy Zsófit kérdeztük arról, mire kell figyelnünk, ha a közösségi közlekedést választjuk kutyával? Milyen felszerelés szükséges a közösségi közlekedés járművein való utazáshoz? Lehet-e jutalomfalattal szoktatni a kutyát a buszon, villamoson való utazáshoz?
Gyerekek, zaj, másik kutya, lépcső, mozgólépcső – megannyi kockázat utazás alatt a kutyák számára. Miért fontos megtervezni az útvonalat, hogyan kerülhetjük el a rizikós helyzeteket – erről is szó lesz ebben az adásban. A műsorvezető: Hermann Sipos D. Günther.
-
Missing episodes?
-
Pozitív városkép, digitális eszközök és megoldások, egységes szabályozás, akadálymentesítés, az emberek segítőkészsége – megannyi, egymással szorosan összefüggő téma, ami ezúttal mind szóba kerül a Nekem Budapest 17. podcastadásában.
Velegi Dorottyát, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének megbízott vezetőjét és Ivicsics Borbálát, a Budapesti Közlekedési Központ hozzáférhetőségi referensét Borsi Dávid, a BKK kommunikációs vezetője kérdezte.
A látássérült vagy más fogyatékossággal élő közlekedők segítése a Budapesti Közlekedési Központ célja. Ennek érdekében csatlakozik nemzetközi projektekhez, egyeztet kerületi önkormányzatokkal, és működik együtt számos egyesülettel, civil- és szakmai szervezettel. Ebben az adásban a legutóbbi fejlesztésekről, eredményekről is beszámolunk, amelyeket a BKK elért a közösségi közlekedés hozzáférhetővé és akadálymentessé tétele érdekében.
-
Megújult, megszépült, átláthatóbbá vált, és zöldebb lett a Blaha Lujza tér. A főváros egyik legnagyobb csomópontja 55 év után új, barátságosabb külsőt kapott, és egy ligetes-fás találkozóhellyé vált. A tavaly év végén átadott tér felszíne, az aluljáró felső födémszigetelése és a fölötte levő útpálya felújítása másfél évig tartott, és ez idő alatt a Somogyi Béla utca is teljeskörűen megújult.
A felújítás részleteiről lesz szó a Nekem Budapest 16. podcastadásában. Hermann Sipos Dávid Günther kérdezte a felújítás részleteiről a kivitelező Strabag Zrt. területi igazgatóját, Király Gábort, valamint a BKK projektigazgatóját, Horváth Lászlót és a projekt vezetőjét, Csomor Bencét.
-
Felújítása sokat váratott magára, de végre komoly mérföldkőhöz érkezett. Tizennyolc hónappal a 2021. június 16-ai teljes lezárás után tavaly decemberben megnyílt a Lánchíd megújult útpályája. Ugyan még tart a felújítás, ismét át lehet hajtani a hídon. Az átkelő korszerűsítése többek között a járdaépítéssel folytatódik, ezért gyalog csak a felújítás utolsó szakaszának befejezése után, várhatóan 2023 őszén lehet átjutni rajta. Addig a BKK buszaival a Clark Ádám tér és a Széchenyi István tér között – mindkét irányban – díjmentesen lehet utazni.
Kihívásokról, érdekességekről, további tervekről is szó lesz a Nekem Budapest 15. podcastadásában. Puskár Anettet, a kivitelező A-Híd Zrt. kommunikációs vezetőjét, illetve a projektigazgató Horváth Lászlót és a projektvezető Varró Zsoltot Borsi Dávid, a BKK kommunikációs vezetője kérdezte.
-
Az idei nyárra úgy készült mindenki, mint egy várhatóan kiemelkedő jó szezonra, de vajon az ukrajnai háború és egy esetleges újabb járványhullám hogyan befolyásolja a főváros turizmusát? Hogyan változott az elmúlt időszakban a látogatók száma, összetétele, és milyen céllal érkeznek Budapestre? Vajon mérhető-e a belföldi turisták száma a fővárosban, és mit kínál nekik Budapest?
A BKK is jelentős szerepet vállal a turizmus kiszolgálásában. A külföldről Budapestre érkező turisták és a belföldön kirándulók körében is kimondottan népszerű a közösségi közlekedés a fővárosban, lévén, hogy rendkívül jónak mondható nemzetközi szinten is Budapest közösségi közlekedési hálózata.
Az idei év legújabb attrakcióiról, a városnéző villamosról, a BKK és a Budapest Brand által kínált kedvezményekről és a jól ismert nevezetességek mellett a könnyen elérhető, mégis érdekes, izgalmas, unikális látványosságokról is szó lesz a Nekem Budapest 14. podcastadásában. Faix Csabát, a Budapest Brand vezetőjét Borsi Dávid, a BKK kommunikációs vezetője kérdezte.
-
Ekkora volumenű pótlást még senki nem oldott meg korábban, s noha a pótlóbuszok csak az utasok felét tudják elszállítani, a BKK igyekszik az ügyfelei számára zökkenőmentessé tenni az M3-as metrófelújítás utolsó szakaszát is. Befejeződik a Semmelweis Klinikák, a Corvin-negyed és a Kálvin tér állomások rekonstrukciója. Ezzel egyidőben elkezdődik a Nagyvárad téri állomás átépítése. Az északi szakaszon is folytatódnak a munkák, ezért május 14-től, szombattól csak a Göncz Árpád városközpont és Újpest-központ között jár a metró.
A Nekem Budapest 13. podcastadásában a felújítás elmúlt szűk 5 évének tapasztalatairól, a legnagyobb kihívásokról, az alkalmazott leginnovatívabb megoldásokról, a váratlan helyzetekről, az ukrajnai háború felújításra gyakorolt hatásáról, illetve a felújítás utolsó szakaszának megoldandó feladatairól a Metró Felújítási Projekt Igazgatóság projektigazgatóját, Radnay Tibort és Németh Zoltán projekt műszaki vezetőt kérdezte a BKK kommunikációs vezetője. A felújításhoz kapcsolódó pótlás megszervezéséről, nehézségeiről, az ügyfelek érdekeit maximálisan figyelembe vevő fortélyokról pedig a BKK forgalomszervezés vezetőjét, Tarsoly Andrást faggatta Borsi Dávid.
-
Már több mint hatszázezren használják a február közepén indult BudapestGO alkalmazást. Az applikációnak köszönhetően ma már egyetlen felületen lehet utazást tervezni, jegyet vásárolni, és tájékozódni az aktuális forgalmi helyzetről. Az első hónap statisztikája alapján egyértelmű favorit lett a digitális vonaljegy, emellett az időalapú termékeket is több ezren kipróbálták már.
A rendszer bevezetéséről, a koncepcióról, a kihívásokról Nagy Bence Csabát, a BKK projektvezetőjét kérdezzük a Nekem Budapest 12. podcastadásában. Másik vendégünk pedig dr. Kiss Róbert Richárd, turisztikai szakember és újságíró, aki szinte a világ összes országában járt már, ezért őt kértük meg, hogy kicsit értékelje a BudapestGO-t, illetve a főváros közösségi közlekedését. Természetesen érdekes külföldi tapasztalatait, élményeit is megosztja velünk a legújabb podcastban.
-
Díjmentesen utazhatnak közösségi közlekedéssel az Ukrajnából érkező menekültek a Budapesti Közlekedési Központ járatain, a BKK honlapjára pedig felkerültek a legszükségesebb információk ukrán nyelven is, ami segítséget nyújt a háború elől menekülők számára a budapesti eligazodásban. Ezek csupán apró intézkedések, amivel az ukrajnai menekülteknek segít a BKK.
Az orosz-ukrán háború kezdetén tapasztalt, BKK-t érintő kihívásokról, a társszervezetekkel való együttműködésünkről, szomorú és örömteli esetekről és arról, hogy miként segíthetünk mi magunk is, Csanády Bálinttal, a BKK Fődiszpécseri központ és zavarelhárítás vezetőjével, Daka Tibor helyszíni forgalomirányítóval, illetve Berczelly Rékával, a Baptista Szeretetszolgálat sajtószóvivőjével beszélgettünk 11. podcastadásunkban.
-
Az időben nyújtott segítség akár életet is menthet, de vajon bárki használhatja életveszélyben a defibrillátort? Mit jelez a „Mentőre vár” felirat a buszon vagy a villamoson? Mit tegyünk, ha utastársunknak láthatóan segítségre van szüksége? Tizedik podcast-epizódunkban Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője volt Borsi Dávid vendége.
Izgalmas esetek mellett megismerhetünk két életmentő mobilalkalmazást is a műsorból, és a végén egy-két kulisszatitokra is fény derül: például arra, hogyan lesz mentőorvosból szóvivő, és honnan merít végtelennek tűnő energiát a sűrű mindennapokban a család és a hivatás mellett.
-
Kilencedik podcast adásunkban a BKK és a STRABAG szakemberei a Blaha Lujza tér felújításával kapcsolatos munkák és az ezzel járó kihívásokat járták körbe. Ezenkívül számos, nagyberuházással és átépítéssel járó projektet érintettek. Milyen fejlesztési feladatai vannak a Budapesti Közlekedési Központnak a városban? Milyen előkészületeket, kihívásokat, technológiát igényelnek a pesti rakparton zajló átépítési és felújítási munkák? Hol tart most a Lánchíd felújítása? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatsz podcastunk kilencedik epizódjában.
Borsi Dávid vendégei ezúttal Horváth László, a BKK projektmegvalósítási igazgatója, Király Gábor Péter, a STRABAG területi igazgatója és Rácz Zoltán, a BKK infrastruktúra és jármű projektiroda osztályvezetője voltak.
-
Mindig érdekeltek Budapest legismertebb hidjának titkai? Kíváncsi vagy, hogy zajlik Budapest egyik legnagyobb projektje? Megtudnád hova viszik az oroszlánokat a Lánchíd felújításának idejére? Akkor a Nekem Budapest Podcast 6. epizódját nem hagyhatod ki: Borsi Dávid a rekonstrukció miatt mintegy 18 hónapra elzárt híd történetéről beszélgetett Horváth Lászlóval, a BKK projektmegvalósítási igazgatójával és Erő Zoltán budapesti főépítésszel, amelyből te is számos érdekességet megtudhatsz.
-
7 éve indult el Budapest első közbringa-szolgáltatása, 2021 májusában pedig egy rövidebb szünet után megújulva tértek vissza a főváros utcáira az almazöld MOL Bubi kerékpárok. A környezetbarát közbringa-szolgáltatás hatalmas népszerűségnek örvend, jelenleg is naponta több ezren veszik igénybe. Legújabb podcast epizódunkban Borsi Dávid arról beszélget Nagy Bence Csaba BKK-s projektvezetővel, Klimon Péterrel, a Bubi bringáit összeszerelő Csepel Kerékpárgyártó és Forgalmazó vezérigazgatójával, valamint Sebők Mátéval, a BKK közlekedési szakértőjével, hogy honnan is indult a budapesti kerékpározás, mikor jelentek meg az első bicikliutak, hogyan viszonyulnak a lakosok a nagyvárosi kerékpározáshoz, avagy mi, budapestiek, mennyire vagyunk kerékpáros város.
-
Egy kétmilliós városban számos olyan váratlan dolog történhet, amely kedvezőtlenül befolyásolja a közösségi közlekedést: balesetek, csőtörés, utasok rosszulléte, járművek meghibásodása. Szerencsére vannak, akik ugrásra készen figyelnek ezekre az előre nem tervezhető helyzetekre és azonnal beavatkoznak, hogy mielőbb helyre álljon a forgalmi rend. A BKK helyszíni forgalomirányítóinak izgalmas, de csöppet sem könnyű mindennapjait most bárki megismerheti a Nekem Budapest podcast legfrissebb, hetedik adásából.
-
Nem tévedés: 2020-ban összesen 16 ezer menetrend készült Budapesten! Pedig a menetrendek elkészítése közel sem olyan egyszerű, ahogy azt sokan elképzelik.
-
Negyedik adásával jelentkezik a BKK Nekem Budapest című podcastja, ezúttal a jegyellenőrzés, a bliccelés és a pótdíj sokakat érdeklő témáját járta körül Borsi Dávid szóvivő, kommunikációs vezető és vendégei: a BKK jegyellenőrzési vezetője, valamint egy utaskoordinátor és egy jegyellenőr munkatársa. Az elmúlt öt évben harmadára csökkent a pótdíjazások száma Budapesten: egyre többen veszik igénybe szabályosan, azaz érvényes jeggyel, bérlettel a közösségi közlekedési szolgáltatást, amelyhez a szolgáltatási színvonal folyamatos emelkedése mellett ugyanúgy hozzájárul az ellenőrzési technológia permanens fejlesztése is. Mi állhat még a javuló eredmények hátterében? Vajon véletlenszerűen vagy tudatosan megszervezett beosztás szerint tűnnek fel az ellenőrök a járatokon? Kik azok az elegáns és udvarias új kollégák, akikkel a metróbejáratoknál találkozhatunk? És vajon mi járhatott a BKK történetének legnagyobb bliccrekorder befizetőjének a fejében, amikor 65 pótdjíazási esemény során 2,8 millió forintos tartozást halmozott fel? Mi vesz rá valakit, hogy a BKK-hoz jelentkezzen ellenőrnek? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk az új epizódban.
Other
-
Az elmúlt tíz év legnagyobb, közösségi közlekedést támogató fejlesztéséről, a BKK FUTÁR-ról és annak a forgalomirányításban és utastájékoztatásban betöltött szerepéről beszélgetett Borsi Dávid szóvivő a BKK menetirányító központ vezetőjével, a BKK fődiszpécseri központ munkatársával és a BKK Info közlekedési információs munkatársával.
-
A BKK 10 éves születésnapja alkalmából beszélgetett Borsi Dávid szóvivő a társaság múltját jól ismerő és jövőjéről is határozott elképzelésekkel rendelkező munkatársaival. Beszélgetőpartnerek: Hajnal Tünde és Friedl Ferenc a BKK innovációs szakértői, illetve Csanády Bálint a BKK fődiszpécsere.